De slakkengang van het O.C.M.W.-ziekenhuis Wandelen in de Faluintjes Kadervorming in De Werf De Voorpost - 23.9.1988 - 11 MELDERT inder een nochtans wei- ig bemoedigende hemel amen verleden zondag smiddag ruim 300 wan- elaars deel aan de histori- :he tocht «Van Meldert aar Affligem». Een wan gling in de vorm van een jektocht die echter ook m het even op welke dag an gedaan worden maar an zonder oplossen van aige vraag. Gewoon de istorisch merkwaardige tes en gebouwen van de aluintjes eens gaan ver- ennen. Dat zal u alvast liet berouwen. Hierbij een overzicht van wat deze tocht u te bieden heeft. Hof te Mutsereel (Mutse- reelstraat) Reeds omstreeks 1200 be vond zich hier een motte, dat wil zeggen een met wal en gracht versterkte wo ning, gelegen op een kunst matige heuvel. Met toe stemming van de hertog van Brabant wordt het in 1429 de zetel van een heer lijkheid: een meier en ze ven schepenen mogen er voortaan recht spreken over een grondgebied dat een deel van Meldert, Baardegem en Mazenzele omvat. Kort na 1500 ko men hof en landerijen in het bezit van de abdij van Affligem. Het huidige woonhuis dateert uit 1649, met latere verbouwingen waarvan een gevelsteen boven het ingangsportiek getuigt. De Gensjt (zijweg van de Putstraat) Zo'n 50 miljoen jaar gele den reikte de zee tot hier, in het subtropisch water kwamen allerlei vissen, schelpdieren en inktvissen voor waarvan men in de zandsteen thans nog de ge fossiliseerde resten aan treft. Als unieke vind plaats van de Nautilus La- marcki, een grote inktvis met spiraalvormige schelp, raakte Meldert tot in het buitenland bekend. De Meldertse zandsteen, die men gewoonlijk aantreft in een drietal lagen, van vier tot tien meter diep, liet zich na het poelen ge makkelijk bewerken. Na dien wordt hij echter zeer hard. Hoofdzakelijk geëx ploiteerd door de abdij van Affligem, droeg hij vanaf de middeleeuwen bij tot de rijkdom van de streek. De steen werd op sleden geladen en door paarden weggesleept naar de Denderkade te Herder- sem, vandaar werd hij ver scheept naar zijn eindbe stemming, in binnen- of Kultureel Centrum De Werf wil in het kader van haar opdracht en haar veelvuldige mogelijkhe den vormingskansen aan reiken van de kleuterleef tijd tot en met die van de senioren. De beschik baarheid van materiële uitrusting en personeel ze ven dagen op zeven maakt dagelijkse vormingsaktivi- teiten mogelijk. Daarenboven wil De Werf ook eigen initiatieven en vormingskansen opzetten. Drukwerk voor alledag Morgen zaterdag 24 sep tember wordt van 14 tot 17 u. de spits afgebeten in vergaderlokalen 1 en 2. Het kursusgeld bedraagt 250 fr. of 4 sessies voor 800 fr. en het aantal deelne mers blijft beperkt tot maximaal 25. Lesgever is Daan Rau, direkteur van Amarant vzw Gent. «Drukwerk voor alledag« is een werk- en vormings- projekt, waarin wordt ge praat en gewerkt rond heel konkrete grafische dingen, waar elke vereniging mee te maken heeft: folders, uitnodigingen, affiches, tijdschriften en dergelijke meer. De deelnemers worden wegwijs gemaakt inzake bladschikking, lettertypes, kleurgebruik, huisstijl, lay-out, terwijl ook even gewezen wordt op de zeer verscheiden druktechnie ken, zowel professionele als niet-professionele. Een werkmoment zit in het programma inge bouwd. Inschrijven kan bij Nora Van Der Meirsch via 053- 76.13.03 in De Werf. In schrijvingen worden be handeld in kronologische volgorde van hun ont vangst. Inschrijven ge beurt via een formulier al daar te bekomen. Liefst vooraf informeren of er nog plaatsen beschikbaar zijn. Betalen kan bij de aan vang van elke kursus of vooraf liefst kontant of via een gekruiste cheque. Voor dagkursussen kun nen werklozen vrijstelling van stempelkontrole krijgen. Heeft u nog vragen bel kontaktpersoon Kns Nijs, 053-76.13.03. Aalst. Voetbalploeg De Snas organizeerde een eetfestijn (a) Aalst. Enkele leden van de karnavalgroep Graaleken Dest die de naam van hun groep alle eer aan doen (a) buitenland. Zo werd on der meer bij de bouw van de Sint-Pieterskerk te Leuven, de O.L. Vrouw- kerk te Antwerpen en zelfs voor de Kathedraal van Amiens Meldertse steen gebruikt! Het Dorpsplein Het huidige dorpscentrum is pas omstreeks de elfde eeuw ontstaan. Vanuit de veel oudere Karolingische kern van Meldert, gelegen langsheen de as Hoog straat-Molenstraat nabij de weilanden van de Fa luintjes (veeteelt!), kwam men zich vestigen op deze hoger gelegen plaats die beter geschikt was als landbouwgrond. Links naast de kerk (Put straat nr. 1) bemerken we het woonhuis en de schuur van de voormalige bier- en azijnbrouwerij Goossens. Het huidige woonhuis, on langs prachtig gerestau reerd, dagtekent nog ge deeltelijk uit de achttiende eeuw. De Sint-Walburgakerk De oorsprong van de kerk gaat terug tot de romaanse periode. De toren zou nog gedeeltelijk uit deze tijd dateren. Nadat de kerk in 1356 grotendeels werd ver woest door de troepen van Lodewijk van Male, graaf van Vlaanderen, werd zij in 1363 in gotische stijl herbouwd en ingezegend door abt Jan IV van Affli gem. In de 15e en 16e eeuw werden de kruisbeu- ken aangebouwd, het koor en de sakristie vergroot. Uit de zestiende eeuw da teert eveneens de korf boogdeur aan de westzijde met de druiplijst uitlopend op de mooie figurale voor stellingen. Bemerk de prachtige ba rokke preekstoel uit de ze ventiende eeuw. Het hoofdaltaar dateert van omstreeks 1640 en is ver sierd met een schilderij van Caspar de Crayer dat de verrijzenis van Kristus voorstelt. Het zou geschil derd zijn in de abdij van Affligem waar de schilder toen verbleef. Deze kreeg er onder meer het bezoek van Rubens, wiens gelaatstrekken in één van de schildwachten op het schilderij zouden te her kennen zijn. Het grote doek werd onlangs door Pinteion uit Aalst vakkun dig gerestaureerd. De Mooie Molen (Molen straat) Onlangs vierde men hier het driehonderdjarig be staan: een gevelsteen ver wijst immers naar het jaar 1688. Dit is echter de da tum van een verbouwing van de molen die in feite reeds omstreeks 1100 be stond. De eerste kroniek van Affligem vermeldt na melijk hoe de adellijke monnik Engelbertus van Clafstert, ingetreden in 1094, er als voorbeeld van nederigheid met ezels het graan naar de molen bracht en er samen met zijn knechten het meege brachte brood opat. Na een overeenkomst met de heer van Moorsel komt de abdij van Affligem in 1151 in bezit van het hof. De kloosterlingen leggen er een dam aan over de Mo lenbeek, met molen en olieslagerij. Aan de ande re kant ontstond een vis vijver, die tevens als wa terreservoir voor de molen dienst deed. Omstreeks 1830 kon men er karpers, snoeken, zeelten en alver- tjes vangen. De Faluintjes KI aarhaag - straat) We bevinden ons thans in de oorspronkelijke Fa luintjes, in 1727 omschre ven als een smalle strook weide- en bosgrond welke zich vanaf Moorsel tot aan de Nedermolen weerszij den de beek uitstrekte over een eerder beperkte oppervlakte (30 hectare). Zoals gezegd was het ge bied indertijd vooral van belang voor de veeteelt. De abd(j Aflligem (Abdij straat, Hekelgem) De abdij van Affligem was sedert haar ontstaan de motor van een heel land- bouwekonomisch systeem. Door uitgebreide schen kingen waren de monni ken tegen de 16e eeuw in het bezit van meer dan 700 hectare grond, waaronder het grootste gedeelte van Meldert, de Faluintjesval- lei en de heerlijkheid As- se. Via hun talrijke pacht hoeven werd het land ont gonnen, bossen gerooid, moerassen drooggelegd en werden nieuwe vreemde teelten ingevoerd. Zo be zat Meldert in de middel eeuwen tal van wijngaar den. De abdij werd vol gens de overlevering in 1074 gesticht door zes roofridders die tot inkeer kwamen en er een kluize naarsleven begonnen waarbij zij toetraden tot de orde van Sjnt-Benedic- tus: Bij de kloostergebou wen gekomen valt het kontrast op tussen de re cente, neo-gotische bak stenen gebouwen en het mooie, in natuursteen op getrokken Bisschoppen- huis dat uit 1720 dateert en werd gebouwd door de be faamde architekt Lauret Dewez. Rechts van het Bisschoppenhuis en ermee verbonden door een muur, waarin het wapenschild der abdij, bevindt zich de Benedictuspoort, één van de vijf poortgebouwen die eertijds toegang gaven tot de abdij. Via de cafétaria bezoeken we het archeologisch mu seum waar de vondsten van méér dan 10 jaar op gravingen in het abdijdo mein smaakvol zijn voor gesteld. Naast een sierlijke mantelspeld uit de Karo lingische periode valt vooral de verzameling middeleeuws aardewerk op. Neem even de tijd om via de Oude Wasserij tot aan de kloostertuin te wandelen tot bij het ijze ren hek tegenover de ab- dijruïne. Deze ruïne is met haar vijf gotische spits boogvensters het enige overblijfsel van de machti ge middeleeuwse abdij kerk. Her en der liggen brokstukken van de vroe gere abdijgebouwen tus sen de wilde plantengroei verspreid. Vlak naast de weg werd een kleine krui dentuin aangelegd. Keer nu terug naar de hoeve. Let vooraleer de binnen plaats te betreden, op het prachtige kleine portiek met zuiltjes aan de rech terkant. Het werd hier heropgericht en behoort samen met het Bisschop penhuis, de Benedictus poort en de hoevegebou wen tot de weinige kon- strukties die de periode van de Franse revolutie overleefd hebben. Nadat de monniken waren uitge dreven werden de abdijge bouwen in 1797 immers verkocht en als 'steengroe ve' uitgebaat. Zodat een bekend Brussels histori cus, die omstreeks 1850 de plaats bezocht, wellicht met enige overdrijving schreef dat in Affligem slechts gebouwen waren overgebleven die dagte kenden uit een tijd van verval en dat de bezoeker er slechts een gevoel van droefheid kon ervaren... Hof te Moortere (Meeters- straat) De naam van deze straat is ontleend aan het oude Hof te Moortere, eertijds een motte met vijvers omge ven. Hier woonden de he ren van Meldert, ridder Iwein van Meldert wordt er omstreeks 1256 ver meld. Het geslacht raakte in de vijftiende eeuw in financiële moeilijkheden waarna het grootste deel van haar bezittingen en gronden in handen van... de abdij van Affligem kwamen. In 1546 liet Ka- rel van Croy, een nogal wereldlijke abt van Affli gem. er een lustslot bou wen, voorzien van boomgaarden, fonteinen en een doolhof. Het brandde echter bij de in huldiging tot de grond af... Als u bijgaand grondplan volgt vindt u het allemaal wel. Veel genot. LH Aalst. De karnavalgroep Peist er 't eir af (a) «Witte kielen» protesteren In een «politiek praatkafee» zoals dat van verleden maandagavond in het Kultureel Centrum georganiseerd door «De Wakkere Burger» in samenwerking met de Aalsterse Persbond zowat tachtig witte kielen, hun intrede zien doen is een niet alledaagse belevenis. Een twintigtal artsen van zowat alle diensten en een zestigtal verpleegkundigen slaakten er inderdaad op waardige wijze een laatste noodkreet voor een efficiënt beleid voor het nieuw O.C.M.W.-ziekenhuis». «De tyd van beloven is definitief voorbij» werd gesteld op de avond waarop «Aalsterse beloften» op de korrel werden genomen voor een talrijk publiek en het kruim van de Aalsterse politici. Waarom? In hun manifest vroegen de personeelsleden van het O.C.M.W.-ziekenhuis waarom politici de afwer king ervan afremmen, waarom het nooit écht bij de bevoegde ministers be pleit werd, waarom elke vorm van management ontbreekt bij het uitstippe len van het beleid in deze materie, waarom gezonde concurrentie tussen twee ziekenhuizen wordt ver hinderd, waarom het over- legkomitee wordt geboy cot cn waarom het stede lijk ziekenhuis vooral ge bruikt wordt voor politiek dienstbetoon. Waarom werd de alarm kreet van de artsen niet gehoord? Waarom wordt het ziekenhuis niet in nor maal tempo afgewerkt (onverschilligheid, onwil?, onkund??). Bestaan er plannen om het Sint-Elisa- beth-ziekenhuis te laten overnemen door een pri- vé-ziekenhuis, omdat ge vreesd wordt de aangega ne leningen niet te kunnen afbetalen. Wie gaat op draaien voor de miljoenen die iedere maand verloren gaan wegens het niet openstellen van het zie kenhuis? Dr. Van Overschelde en de vele andere aanwezigen vernamen graag een ant woord van de politieke partijen. Veel tyd verloren Voor de SP werd door Ed dy Dierickx gesteld dat er de jongste jaren veel tijd verloren werd en dat het duidelijk aan goede wil heeft ontbroken. Volgens André-Emiel Van D. Bo- gaert heeft het gezond heidsbeleid gefaald. Aalst mag zich niet versteken achter eventuele onwil van hogere instanties doch moet in g bezem kijken. «De maquette is 40 jaar oud». Voor Anny De Maght (PW) moet bij ge brek aan subsidiëring ge dacht worden aan de pri- vé-sektor en/of artsen. «Dit projekt gaat 50 mil joen per jaar aan de stad kosten». Misschien is het reeds verouderd alvorens het in gebruik kan worden genomen?» De handen in elkaar slaan- Jammeren brengt geen aarde aan de dijk, zegde de burgemeester. Er was trouwens de crisis en de beperking van de kredie ten. Maar De Kerpel ziet een lichtpunt. Er werden zopas 39 miljoen gedé- blokkeerd die zullen ge bruikt worden voor de ver dere afwerking van het ziekenhuis. Hij steekt ech ter een vermanende vinger op met te zeggen deze week de desbetreffende dossiers nog steeds niet te Brussel waren. Voor Jan Caudron (VU) is het onverschilligheid, on wil en onkunde samen. «Vuur» «Er ontbreekt geld maar er ontbreekt vooral bezie ling, vuur». «Dat vuur komt van ons» repliceerde dr. Van Over schelde. Volgens de jongste prog noses zou het O.C.M.W.- ziekenhuis kunnen af zijn einde 1989. Dat zal dan ruim tien jaar zijn na de eerste steenlegging. Voor het Kultureel Centrum was dat het dubbele ervan. LH Aalst. De noeste werkers van Spaagsel na het eetfestijn van hun groep (a) Aalst. De organizatoren van de geslaagde elfkamp voor karnavalgroepen (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 11