Tom Lanoye, Toots Thielemans en I Fiamminghi Het oude Moorsel herleeft in foto's 's Lands eerste Schubertiade te Aalst Na «Beebopaiuia» nu «Aiieijong» Aalst: Hortus Musicus Tallinn en Strijkersensemble Scottish Chamber Orchestra Walter Billet in Aalsters Belfort 14 - 23.9.1988 - De Voorpost Kultuurcentrum De Werf Aalst Het Aalsterse Cultuurcentrum De Werf aan de Molenstraat draait, en dit tijdens zijn eerste seizoen, reeds op volle kruissnelheid. Er gaat bijna geen dag voorbij of er heeft wel een of andere manifestatie plaats. Deze week in De Werf: Tom Lanoye, Toots Thielemans en I Fiamminghi; en dan vermel den we nog niet de Festivalkoncerten met Hortus Musicus Tallinn en het Scottish Chamber Orchestra, waarover U in een aparte bijdrage meer verneemt. Geen tweederangsfiguren dus maar kunstenaars die een talrijk publiek meer dan waard zijn. Vrijdag 23.09: enfant ter rible Tom Lanoye met «In de Piste» Tom Lanoye, de «slagers- zoon met een brilletje», is afkomstig uit Sint-Ni- klaas. Bij liefhebbers van literatuur en van de po diumkunsten is hij wel licht wel bekend genoeg. Bij het grote pubüek is hij sinds zijn gastoptredens in het zondagmorgenpro gramma van B.R.T. 1 «De Taalstrijd» van presenta tor Daniël Van Avermaet en producer Paul Jacobs waarschijnlijk meer ge kend als de soms strie- mend-cynische, maar al tijd fris-humoristische man met de afschuwelijke uitspraak. Na eerdere solo-podium- programma's en optredens bij Antwerpse gezelschap pen, zwerft hij nu het land rond met zijn recente tea- terprogramma «In de pi ste». Hierin verwerkte hij vroegere publikaties, stuk ken uit recente optredens samen met nieuw mate riaal. Of zoals «Werfmage- zien» het karakteriseert: «Het is een cocktail van dressuur, dans, waagstuk ken, smartlappen en ster ke verhalen. Kortom, Lite rair Show-Variété voor Waanzinnige solist in A- Majeur». Vermelden we nog dat La noye samen met dat ande re Vlaamse enfant terrible Herman Brusselmans werkt aan «De Canadese Muur», een harteloos fami liedrama over voetbal, drank en Vlaanderen, een teaterproduktie in op dracht voor het Antwerpse Raamteater van Walter Til- lemans, dat vanaf maart in produktie gaat. Het optreden in de Schouwburg van De Werf vanavond is een organisa tie van vzw 't Nest. Begin Zondag 25.09: Jean-Toots Thielemans Na een optreden twee we ken geleden te Sint-Lie- vens-Esse, samen met De borah Brown trouwens, is Toots Thielemans nu te gast in De Werf, dit op zondag 25 september om 20 uur. Toots Thielemans werd in 1922 in Brussel geboren. Amper 3 jaar oud, speelde hij al akkordeon in de her berg van zijn ouders. Hij volgde wetenschappelijke humaniora en nadien we tenschappen en wiskunde aan de Université Libre de Bruxelles. Maar de muziek zou zijn leven grondig wij zigen. hij kocht een har- monika, ontdekte de jazz en kreeg een gitaar van een vriend. Na de bevrijding werd hij spoedig een veelbelovend jazzmusicus. Zijn vrienden noemden hem «Toots» want Jean Thielemans «9a singue pas». In 1949 hoor de Benny Goodman een klankopname van Toots. Dit werd het startsein van zijn internationale carriè re. In 1951 week uit naar de Verenigde Staten, waar hij zijn idolen van nabij leerde kennen en waar hij zijn opleiding als jazzmu zikant kon bijsturen. Langzaam maar zeker ver- wief hij een benijdens waardig palmares en ter- zelfdertijd droeg hij bij tot de herwaardering van de harmonika. Op koncert- programma's en platen hoezen prijkt zijn naam naast Ella Fitzgerald, Quincy Jones, Bill Evans, Paul Simon, Billy Joel... Als solist speelde hij de filmmuziek van «Midnight Cowboy», «Salut l'Artiste», «Jean de Florette» e.a. Hij woont in New York en in Brussel en hij zou niet graag moeten kiezen tus sen beide verblijfplaatsen! Nu dus overmorgen, zon dag 25 september om 20 uur in De Werf! Vrijdag 30.09: I Fiam minghi speelt voor de Ron de Tafel 46 Op uitnodiging van de Ronde Tafel 46 uit Aalst is het internationaal gerepu teerde kamerensemble I Fiamminghi van Rudolf Werthen te tast in De Werf op vrijdag 30 september om 20 uur. Ze spelen sim- fonisch werk van Mozart, Haydn en Vivaldi. Toen violist en dirigent Rudolf Werthen in 1977 het Belgisch Kamerorkest vernieuwde, werd een en semble geboren dat intus sen is uitgegroeid tot één van de meest toonaange vende in zijn soort, zowel in binnen- als buitenland: I Fiamminghi, dat gesticht werd in het kader van het Festival van Vlaanderen en uitverkoren als officieel kamerorkest van het Festi val '88, waardoor nogal wat optredens in het pro gramma zijn voorzien. I Fiamminghi is OOk de naam die de Italianen ga ven aan de Vlaamse musi ci, die zij aan hun hoven in dienst namen en die Italië tot een muziekland van eerste rang maakten. Aan de meest gekultiveerde ho ven in de renaissance, Este te Ferrara en Gonzaga te Mantua, werden de mu ziekkapellen door Vlaamse kunstenaars geleid. Sinds ongeveer 200 jaar geniet de Belgische viool- school een zeer hoog aan zien in de wereld. De jonge leden van I Fiamminghi zijn allemaal uit deze school voortgekomen. Zij werden ten dele bij Arthur Grumiaux, tendele bij An- dré Gertler en ten dele bij Rudolf Werthen (zelf een leerling van Gedler en Henryk Szeryng) opgeleid. Op het repertoire van I Fiamminghi staan mees terwerken uit de barok die op historisch veran twoorde wijze worden uit gevoerd alsook uit late re periodes, inbegrepen komposities van onze eeuw. Bijzondere aandacht krijgen eveneens werken van hedendaagse Belgi sche toondichters. Dal alle musici oude Italiaanse in strumenten van bekende bouwers bespelen, draagt ook bij tot de hooggepre zen klankkwaliteit van het ensemble. x Aalst. Toots Thielemans. MOORSEL EEN KIJKBOEK Op zaterdag 24 september kan U in kultureel centrum De Werf, Molenstraat 51 te 9300 Aalst de première meemaken van de Schubertiade. Die wordt voor de allereerste keer in ons land georga niseerd alhoewel die in vele Duitse steden en niet in het minst in Wenen reeds jaren furore maakt. De organisatoren waaronder het artiestenduo Diane Verdoodt-Ludwig Van Gijsegem haalden in Wien inderdaad prachtige resultaten. Naast beide zangers, so praan en tenor, zijn er twee professionele zangko ren ingeschakeld: Le Petit Orgue, een mannenkoor en Belladonna, een vrou wenkoor. Het instrumen taal ensemble, dat één kwintet uitgezonderd, dient als begeleidingsor kestje bestaat uit piano, klarinet en een strijkers kwartet, alles op professio neel niveau. De presentatie berust bij musicoloog en stadsgenoot Freddy Caudron. Liedkunst Franz Schubert is vooral in brede kringen gekend we gend zijn «Unvollendete Symphonie» Hij was ech ter een polyvalent kompo- nist die zowel orkestmu ziek, kamermuziek en pia nopartituren komponeer- de als kerkmuziek, koor muziek en toneelwerk. Tij dens de Schubertiade wordt vooral zijn vokaal oeuvre, «lied werk» be klemtoond. Uitzondering vormt de uitvoering van het «Forellenquintet». Ver der is het solistisch optre den van sopraan Diane Verdoodt of tenor Ludwig Van Gijsegem begeleid door de piano of optreden van een van beide koren. De programmatie is alvast dusdanig dat het gebrach te ook voor een breed pu bliek goed in de oren, zelfs vaak vertrouwd, klinkt. Een aanrader alleszins. Voor reservaties en kaar ten (250 fr.): Keizerlijk Plein 21 te 9300 Aalst. Tel. 053/21.38.24. Ook in Cera- kan toren. «Heemkundige Kring De Faluintjes» voegt een supplementaire dimensie bij de reeds bijna 20 jaar aktiviteiten van de V.V. De Faluintjesstreek. De Kring liet inderdaad zopas een mooi kijkboek over Moorsel van de pers lopen. Geen monografie noch we tenschappelijk werk. De geschiedenis van de ge meente werd reeds her haaldelijk belicht door ge meen te se kretaris Reyn- tens, door De Potter en Broeckaert, door Gaston Permentier en «Morcelle», door Herwig Van Der Borght en niet in het minst door Dom Wilfried Ver- leyen O.S.B. met een uitga ve in de reeks van het «Ge nootschap voor Aalsterse 4 Geschiedenis» onder im puls van Jos Ghysen. «Waar is de tijd dat we op zomeravonden op een of andere berm konden lui steren naar allerhande verhalen? Waar is de tijd dat we konden zwemmen in de «konkel» van de Mo lenbeek? Waar is de tijd dat we konden zwieren aan de draaiboom van 't water- kasteel"' Deze sfeer is niet meer konkreet te herbele ven doch wordt u in het prachtige kijkboek gesug gereerd. «Een geschenk van verleden en heden voor de toekomst». Veel teksten moet u er alle- min8t in zoeken. Dat was de bedoeling niet. Wel kor te kommentaar bij elk beeld en enige siturering bij de aanvang van elk nieuw tema. Deze tema's zijn achtereenvolgens Straten en gebouwen. Kerk en kapellen, Gods dienstig en parochiaal le ven, Bestuurlijk en poli tiek leven, Moorsel en bei de oorlogen. Onderwijs Be drijfsleven Verenigingsle ven en Personalia en curiosa. Een mooi uitgegeven werk op formaat 21 bij 29,7 cm, uitgevoerd met linnen kaft, 8tofwikkel, besteek- wand en rechte rug op 300 pagina's machinegestre- ken mat papier van 115 gr U kan zich dat boek zolang de voorraad strekt, nog aanschaffen mits betaling van 1100 fr., bij Fons Die- rickx, Gudstraat 5a te Her- dersem, of bij Pieter Van Brempt, De Meerstraat 9. te Moorsel. Beiden met postnummer 9390. LH Festivalkoncerten in onze regio Het enorm sukses van Bee- bopalula en de algemene roep «We want more» in dachtig bremgt OMP wat staat voor Oilsjterse Mu- ziekpromotie op vrijdag 30 september van 19 tot 02 uur terug in de Keizers- h allen rock, onder het motto «Alleijong». Na die van de jaren 50 en 60 komt nu de rock voor de jongere generatie. Koncept en basisidee zijn identiek met die van Bee- bopalula Uiteraard met een maximum aan Aalsterse orkesten die elk hun eigen aanhang naar de Keizere- hallen brengen. Ook het feit dat de op brengst niet aan een of an dere (verkiezings)kas wordt doorgesluisd doch integraal ten goede komt aan Aalsterse jeugdvereni gingen als Vredon, Alkuo- ne en de jeugdwerking van Eendracht Aalst en van SK Aalst. Net als voor Beebopalula is de publiciteit door de werkgroep onder impuls van Willy Van Moesevelde tot in de puntjes geregeld zodat Aalst zich aan een nieuwe overrompeling mag verwachten. U beleeft er in een brede waaier van uitgebalanceer de muziekgenres The Int, Highway Hawk, De Biet, Cancer City Blues Band, Lonely in the Crowd, men sen Blaffen en Schudden voor gebruik. Te middernacht verschijnt dan de LSP-band met o.m. Bart Peetere, Bea Van der Maat en Walter Grootaere. Voor de presentatie is ons aller John Woolley verant woordelijk. Kaarten kosten 250 fr., in voorverkoop 200 fr Beebopalula krijgt een tweede editie op 20 mei 1989. LH Wie van echt romantische schilderijen houdt moet beslist gaan kijken naar de tentoonstelling die van 1 tot en met 9 oktober plaats heeft in het Belfort van Aalst. Daar expozeert Wal ter Billet zijn kunst werken. Walter Billet wordt om schreven als een roman - tiach schilder die de grote verscheidenheid van het landelijk leven met aan dacht voor de Brabantse trekpaarden, de panorami sche vergezichten met sneeuw en zon als onder- Wondermooi zijn het drie span paardenkoppen. Maar ook zijn stillevens, de bloemen, de dieren ade men de grote voorliefde voor de natuur en alles wat daarin voorkomt uit. Men kan deze tentoonstel ling gaan bekijken van 1 tot en met 9 oktober van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. in het Belfort van Aalst en dat is aan de Grote Markt te Aalst. Aalst was ooit de eerste Oostvlaamse stad die toetrad tot het Festivalluik Gent en Historische Steden. Sindsdien zijn er vele gevolgd... en sommige ook weer afgehaakt. Maar met noeste vlijt zoeken de Aalsterse organisato ren ieder jaar opnieuw mecenassen, die het moeten mogelijk maken een mooi programma samen te stellen. Dan denken we natuurlijk aan de vele schitterende koncerten uit het verleden. Maar we denken vooral aan de drie veelbelovende konoerten van dit Festivalseizoen. De eerste twee stellen we u vandaag voor; op het derde komen we later terug. ensemble het slotkoncert Stadsbestuur Aalst een van het Brugse luik van prestigieus koncert met de ..y. r,.rrhet Festival van Vlaande- strijkers van het beroemde oin/inim ren; een optreden waaraan Scottish Chamber Orches- Het Aalsterse Stadsbe- d(J 6oJte hertnnering tra ra, konc6rt van zater- bewaren. Het ensemble dag 1 oktober, eveneens in musiceerde immers zeer het C.C. De Werf om 20 homogeen, maar daaren- uur, programmeert werk boven ongewoon dina- van Vivaldi, Corelli en G.B. misch en fris! Beslist aan Pergolesi. De sponsors zijn te raden dus. Intercom en Amylum. Zeker als men het pro- Het Scottish Chamber Or chestra is niet meer weg te Donderdag 29.09: «Italiaanse Suite» door Hortus Musicus Tallinn stuur organiseert i.s.m, het Dirk Martenscomité en het Oostvlaamse Provin ciebestuur, én met finan ciële steun van B.B.L., zijn eerste koncert op donder dag 29 september om 20 gramma bekijkt dat ze trum De Werf. Hortus voeren in de Aalsterse kul- denken op de belangrijkste sicus Tallinn speelt en tuurtempel Werf. Britse festivals. Maar ook zingt een progremnm o- Qp het programma prijkt buiten het Verenigd Ko- rto werk van: Girolamo Fre- ninkrijk maakte het or- ziek onder de noemer «Ita- _„.w„ 1 hc„ninitf> 0 <u»ivi <-> iroot naam aia mnxiirosi li aan se Suite». scobaldi («Gioite, o selvi, o kest naam. Als muzikaal venti» uit «Secondo libro ambassadeur reist het over - r, VBUL1» Lilt "ITOUUUU nuiy diuuossaucui leu» um U»C1 d arie muaioali per Cintar- heel de wereld; het onder- ensemble Hortus Musicus Tallinn werd in 1972 opge- toernees Frank- si» en «Eri giè tutta mia» ■«uum were m,yv*- KPrimo Ubro d'arie mu- rijk, Zwitserland. Italië. Is- ncht door Andreas Mush> sicali pgr can tarsi»); Sale- rael, Duitsland, Finland, zaneere6 en tien instru- mone Rossi ("h seoondo li- Verenigde Staten, Japan mentiBten en i. een van de Bi"foniB e P*" Bd Sjff' pnopmhlps in de Narde. a3, per sonar... con in 1980 en 81 te gast was Sovjet-Unie die zich bezig- a10™6 dBUe dette a4. 5 ed in het Featival van Vlann- con alcune delle dette a4, 5 ed alcune canzoni per sonar, houden met de interpreta tie van de oude muziek. Voor zijn optredens maakt het gebruik van oude in- strumenten. typisch voor »o-, -Ardo e scopnr, fuhl deren. Ook opvoedkundig Claudio Monteverdi speelt het Scottish Cham ber Orchestra een belang rijke rol. In januari nog werd een projekt opgezet rond de concerti van Max well Davies, met de bedoe- («Se Vittorie si belle», «Quando dentro al tuo i Aalst. Een van de landelijke taferelen geschilderd door Walter Billet. de periode waarin de mu- laaso, io non ardisco», «Bel vifilTstukken ontstonden pastor dal ciu bel guardo», en van een aaneenaste kle- "Non v°gii0 amare per non ling de hedendaagse mu derdracht Hortus^ Musi- penare» en «Alle danze, al- ziek dichter bij het grote ^T^ton eïïtïeriJSd le van een anonie- publiek te brengen. De wlrtT tade ^elSe- me Componist ca. 1600 normale orkestbezetting ri^kstezalei^van de Soviet- «Saltarelh». «Gaillarden» van 37 leden kan aange- Unie in Riea Moskou en «Pavanes») en van een past worden in funktie van Kiev Leningrad en velé eveneens anonieme tijdge- het repertoire. Zo wordt andere -teden De groep noot een rreka Italiaanse trad op in internationale renaissancedansen festivals zoals deze van Helsinki Praag, Bratisla- SS^ silte. door het va en Dubrovmk. Toemees st_i:i.-___rin_Tnh,B w brachten Hortus Musicus Tallinn op tal van plaatsen in Oost-Europa, Finland, Zweden, Oostenrijk, Italië, Eveneens in samenwer- Duitsland en Joegoslavië. king met het Dirk Mar- In augustus verzorgde het tenscomité organiseert het zoen gedirigeerd door Juk- het soms opgesplitst in af zonderlijke ensembles: een strijkereensemble. een blaasoktet of koperkwin tet. In Aalst is op 1 oktober het strijkersensemble te gast onder de leiding van violist John Tunnell. Het voltallige kamerorkest wordt nu al het tweede sei- ka-Pekka Saras te. John Tunnell. nu leider van het strijkereensemble en vioolsolist, werd uitge nodigd om het Scottish Chamber Orchestra te lei den toen het in 1974 werd opgericht. Hij bekleedde een sleutelpositie in de op bouw en het sukses van het orkest. Na suksesvolle studies in Yorkshire, Lon den en Wenen, maakte hij jarenlang deel uit van het London String Quartet. Later leidde hij het Tun nell Piano Trio en Piano Quartet (met zijn zus en broer), het Vesuvius En semble of London, het English Baroque (op 20 09 in Herzele te gast), het Thames Chamber Orches tra en vele andere. Hij maakte daarenboven talrij ke solo-optredens, werkte mee aan radio- en televisie programma's en plaatop namen en koncerteerde in bijna alle muzikale centra in de wereld Hij werd ook aangesteld aan de Royal Scottish Academy of Music and Drama. Fluitsoli8t David Nichol son studeerde fluit aan de Guildhall School of Music, bij Jean-Pierre Rampal e.a. Hij was oprichter of lid van het Bernicia Ensemble, de New Music Group of Scot land en het Scottish Cham ber Orchestra dat steeds meer van zijn tijd opeist. Toch geeft hij nog recitals en radio-uitzendingen, maakt deel uit van het RSAMD en geeft les aan de North East of Scotland Music School in Aberdeen. Onder de noemer «Ita liaanse Suite» speelt het 8trijkeraensemble van het Scottish Chamber Orches tra conoerti van Vivaldi, Corelli en Pergolesi. De muzikale term «suite» duidt op een opeenvolging van dansen, aan het begin van de eigenlijke Westerse muziek uitgevoerd door professionele minestrelen. Geleidelijk echter begon nen zelfs de meest aanzien lijke komponisten «dan sen» te schrijven; ze sti leerden ze tot vormen waarin de oorspronkelijke dansen niet of nauwelijks herkenbaar waren. Zo ontstond een serie ver zamelingen, die hoege naamd niet bestemd waren om gedanst te worden, maar die als zuiver instru mentale muziek bedoeld waren om toehoorders en muzikanten te behagen. De sonate, de andere ver tegenwoordiger van de in strumentale muziek, speelde een rol in de evolu tie van de suite tot een volwaardige muziekvorm. Ten tijde van Lodewijk XIV kreeg de suite haar definitieve vorm: een prachtig groots opgezette kompositie van hoofse-we- reldlijke muziek. De Ita liaanse muziek werd ech ter gedomineerd door de sonate en het concerto, waarvan we in dit koncert te Aalst enkele prachtige voorbeelden kunnen horen. Op het programma vinden we immers werk van Anto nio Vivaldi met de «Con certi grossi in b en d, opus 31 10-11 («Estro Armoni- co»)» en het «Concerto voor fluit en strijkers in D opus 10/3»; van Arcangelo Co relli met het «Concerto grosso in D opus 6/1» en Giovanni Battista Pergole si met zijn «Concerto voor fluit en strijkers in G». Twee veelbelovende kon certen dus te Aalst in De Werf. Tickets voor deze koncerten van 29 septem ber en 1 oktober kunnen besteld worden in het Cul tuurcentrum De Werf, Mo lenstraat 51, 9300 Aalst; tel. op nr. 053/76.13.11. Een ticket kost 400 BF. L.

De Voorpost | 1988 | | pagina 14