Vijftig jaar geleden overleed arbeider-dichter Fons Van de Maele te Erembodegem Spelende kinderen, snelheid verminderen 2 - 23.9.1988 - De Vooroost «Op 30 september 1988 is het vijftig jaar geleden dat de Erembodegemse arbeider-dichter Fons Van de Maele overleed. Deze figuur speelde een bijzonder grote rol in het plaatselijke verenigingsleven, was voorzitter en stichter van verschillende Kristelijke Arbeidersorganisaties op gemeentelijk vlak en was via zyn dichterschap een vaandeldrager van de Vlaamse volksontwikkeling in bijzonder moeilijke tijden. Reeds in 1963 (Erembodegem) en 1974 (Aalst) werden te zijner nagedachtenis indrukwekkende herdenkingshuldes georganizeerd. Ook dit jaar organizeert de Kristelijke Arbeidersbeweging Erembodegem een groots eerbetoon voor haar stichter. Deze herdenking vindt plaats op zondag 2 oktober 1988 en we zyn zeer verheugd iedereen daarop te mogen uitnodigen...». Aldus dhr. Hubert Verfaille, voorzitter, en dhr. Francis Van Gucht, schatbewaarder, namens de werkgroep «Herdenkingsfonds Alfons Van de Maele». Alfons Van de Made straat 50, Erembodegem: een fraaie woning be woond door het echtpaar Gustaaf De Schepper-Va lentine van de Maele. Me vrouw Van de Maele is de jongste dochter van Fons- ke Van de Maele en de woning van dit echtpaar is haar vaderhuis, het huis waar Fons en zijn gezin, echtgenote Josephine Van Vaerenbergh en acht kin deren, jarenlang hebben samengewoond. Buiten, aan de voorgevel van de woning, prijkt een fraaie bronzen gedenkplaat met volgende tekst: Hier leefde en stierf Fons Van de Maele Werkman-dichter 1874-1938. Het is een werk van wijlen Alfons Huylebroeck, Aal- sterse beeldhouwer, ge schonken door V.T.B. en onthuld in 1941 door wij len Dom Modest Van As- sche, Abt van Steenbrugge en geboortig van Erembo degem. In de voortuin, op de plaats waar Fonske Van de Maele op 22 januari 1874, als derde van acht kinde ren van Desideer Van de Maele en Berlindis Arijs, in een nederig, laag maar net werkmanshuisje het le venslicht zag, werd in 1951 een fraai Mariakapelletje gebouwd. Binnenin kan iedereen lezen: «Dit was de wens van Fonske Van de Maele, Mariadichter, zoet gevooisd van tale, an no 1951». Daarboven prijkt een beeld van Onze- Lieve-Vrouw van Vlaan deren door Henri De Rijck (Temse). Jan Alfons Van de Maele ging vanaf drie jaar naar de bewaarschool, bij de Zusters van Opbrakel, de kloosterschool van Erem bodegem, en vervolgens tot zijn Plechtige Kommu- nie, naar de jongensschool van 't dorp. Fons was er een gewoon leerling, maar speelziek en schavuit met de schavuiten! Verhalen over «Baeke- landt en zijn bende», «Jan de Lichte», «Genoveva van Brabant», «De vier Heemskinderen», «Floris en de Bancefloer», e.a. boeiden hem. In familie kring, vooral tijdens de lange winteravonden, be leefde hij daarom ook heel wat aangename uurtjes, toen vader Desideer, met gevoel in zijn woorden, hem voorlas uit de boeken van die tijd. «O, gelukkige lang vervlogen winter avonden» schrijft de dich ter later «wat doet het mij pijn u niet meer te mogen beleven, in dit nederige huizeken, langs de eenza me wegel, spijts al de el lenden, waarmede wij toen door onze dagen gingen.» Tijdens die jeugdjaren vertoefde Fons veel bij zijn kameraad pp een na bijgelegen hoeve en stak er een handje toe waar hij kon. Vanaf zijn achtste jaar verrichtte hij ook ge regeld seizoenwerk als vis- senviller in een Aalsterse mandenmakerij. Op elfjarige leeftijd werd hij garentwijnder bij de firma Leirens in de Pont straat te Aalst, een jonge loontrekkende die voor karig loon twaalf uur per dag zware arbeidsprestatie leverde. En toen ook al had hij een zekere voor liefde voor dichtkunst en gedichten. Hij verdiepte zich in de verzen van Karei Quaedvlieg (°Valkenburg in 1850) tijdens zijn «vrije tijd». En vrij vlug stond het vast: «hij zou ook poëet worden, deze kunst was al te schoon!» Hij be gon er dan ook maar op los te rijmen... Omstreeks zijn 18' jaar werd hij jutewever en na dien op een andere fa briek, merionos- en satijn wever. In 1898 verlegde hij opnieuw zijn werkter rein naar een breiatelier in Brussel waar hij dan bleef werken tot de eerste we reldoorlog. Nu en dan zet te hij zich wel aan 't schrij ven, eerst «karamellenver- sen». Maar na woorden van waardering van zijn «lezers» verdiepte hij zich voortdurend in handboe ken als «Zuid en Noord I, II en III» van Pater Bau- wens en «Onze Dichters 1830-1880» van Coopman en de la Montagne. En Van de Maele's poëzie werd mettertijd steeds meer waardevol. Reeds rond de eeuwwisseling maakte hij gedichtjes voor «publikatie» over aan het Aalsters weekblad «De Volksstem». En, het luk te. Zijn «werkjes» werden opgenomen, en nog wel met zijn naam eronder! Op 16 november 1905 huwde hij Josephine Van Vaerenbergh uit de Groenstraat te Erembode gem. Zij huisden samen één jaar in de Welleweg te Erembodegem, waar hun eerste kind, Kamiel, het leven zag (t 1907!) en ver huisden nadien naar de Keppestraat te Erembode gem, waar hun tweede kind, Maria werd geboren. Spoedig daarop lieten zij een werkmanswoning bou wen, in de tuin achter Fons' vaderhuis, in de toenmalige Holleweg. En het jonge gezin nam er zijn intrek in. Uit deze jaren dagtekent «Weekabonne ment» (op de spoorlijn Erembodegem-Brussel), verschenen in 1907. Toen ook dichtte hij: Wie in ons huiske komt Wie in ons huiske komt, hij koom' erin als vriend, van eerbied, achting, trouw, elk wordt gelijk bediend: op ouderdom of jeugd wordt er geen acht ge slagen, noch op wie bedelstaf of edel kroon mag dragen. Vraagt hij om raad of daad dit weze hem gejond zo goed zo kwaad het kan, doch uit des herten grond. Wie komt met boos ge moed om kwade taal te spreken, of boft op eigen zelf, en vit op elks gebreken, die stappe maar gerust ons huizeke voorbij, hij is er niet gewenst, zijn plaats is niet bij mij. Aktiegroep Langzaam Verkeer Rozendreef Heel wat ongevallen in drukke straten als de Binnenstraat, de Botermelkstraat, de Rozendreef en aanverwante straten leidden tot het ontstaan van de aktiegroep 'Langzaam Verkeer' onder impuls van dr. Andreas Verleysen. Ja, een van de zeven zonen van eresenator Wim Verleysen. Aan burgemeester De Kerpel werd midden april door een afvaardiging van deze buurten een petitie afgegeven met de naamtekening van 90% van de ruim 500 gezinnen. Onder de afvaardiging ook heel wat kinderen met het nodige promotiemateriaal. Er kwamen allerhande beloften en er volgde een aktiedag in de lokalen by het speelplein aan de Rozendreef. Ondertussen zou op aan dringen van de aktiegroep deze materie dan toch in de verkeerskommissie be sproken zijn geweest. De brochure die een paar kommissieleden reeds hadden meegekregen werd echter niet behan deld. Over de toedracht van deze diskussie en over eventuele besluitvorming tast de aktiegroep momen teel nog volledig in het duister. Het rapport van politiekommissaris Van Vaerenbergh zou alleszins als basis dienen voor ver dere gesprekken. De ak tiegroep zocht echter meer informatie bij 'Langzaam Verkeer vzw' te Leuven met als gevolg dat planma tig werd herbegonnen. De knelpunten in de verschil lende straten werden op- gespoort, de funktie van deze straten onderzocht en hieraan vastgekoppeld en erop gefundeerd werd geopteerd voor een tien puntenprogramma. Knelpunten Rozendreef: er wordt veel te snel gereden, voorrang van rechts wordt er ge woon genegeerd, de lange rechte baan zet aan tot verhogen van de snelheid, vooral is er gevaar bij de uitgang van het speelplein en op djverse plaatsen is het voetpad te smal. Fonteinstraat: de meest belangrijke «zijstraat», de Fonteinstraat wordt veel gebruikt voor «sluipver- keer», een alternatieve route naar het stadscen trum toe. Wijk Horebekeveld: de straten zijn te breed en te lang recht, de toegang tot de woonwijk is biezonder gevaarlijk, de onoverzich telijke bocht in de Eglan- tierstraat is verraderlijk. Binnen- en Botermelk straat: men rijdt er veel te snel, de voorrang van rechts wordt niet geres- pekteerd. Toch reeds één lichtpunt: de rijrichting van het openbaar autobusvervoer zou omgedraaid worden zodat potentiële klanten kunnen opstappen langs de kant van de straat waar zich het schuilhuisje be vindt. Dat is dan toch ele mentair. Inspekteurs van de Buurtspoorwegen heb ben reeds testritten ge maakt. Verwacht mag dan ook dat tegen 1 mei vol gend jaar er reeds die ver betering zal worden aan gebracht. Tienpuntenprogramma Uit de analyse van de on derzoeksresultaten blijkt duidelijk wat iedereen op voorhand reeds wjst: de hoofdfunktie van deze straten is de woonfunktie, De buurt heeft dan ook recht op «zone 30» die hen via het wetsvoorstel De- haene zo in de schoot zal vallen. Men is er inder daad ook bij de hogere instanties van overtuigt dat een verbodsbord plaat sen slechts minimale res pons krijgt. De afslanking van de snelheid zal eerder moeten komen van de in- frastruktuur van de straat zelf die de lage snelheid om zo te zeggen moet af dwingen. In zone 30-ge- bieden is het perfekt haal baar snelheidsremmende elementen als bvb. ver keersdrempels in te bouwen. Wegen zijn vaak te breed en dat ten koste van te smalle voetpaden. De al dus vrijgekomen ruimte kan dienen voor verbre ding van het voetpad, voor aanleg van groen of voor geïntegreerde parkeer plaatsen. Gevaarlijke kruispunten moeten dermate gewijzigd worden dat de risicofaktor afzwakt. Uitbreiding van het wo ningpark in belendende bouwzones moet gebeuren via doodlopende straatjes. Speelpleinen, wandel- en fietspaden moeten worden aangelegd. Qua openbaar vervoer is er nood aan meer aanbod: meer lijnen en meer bus sen per lijn. Afgedankte verlichtingsin stallaties van de rijksweg kunnen in de buurt gemist worden als kiespijn. Qua groen wordt geop teerd voor hoogstam zodat op ooghoogte geen lover de zichtbaarheid afremt. Er moet gewerkt worden in een totaalplan qua ruimtelijke ordening naar de eeuwwisseling toe. De Rozendreef blijft het pilootprojekt want deze heeft qua verkeersonge vallen de meest tragische ervaringen. Realisatie en de «nieuwe Rozendreef» staat voor de aktiegroep dan ook prioritair. Konkreet Ter hoogte Van de sporthal is de oversteekplaats ge vaarlijk. Gevaarlijk ook de bocht aan het Hoogveld want onoverzichtelijk. Aan de overzijden ervan is het voetpad onvoldoende breed. De Fonteinstraat, een ver bindingsstraat tussen Moorselbaan en Rozen dreef trekt sluipverkeer aan. Heel de Horebekeveld- wijk heeft te brede straten die de snelheid in de hand werken. LH Er zijn bij uitgeverij Dupuis weer een aantal nieuwe strip albums verschenen. «Dit al gelezen» is aan zijn tweede album toe en van Cossu ver schijnt het derde album met als titel: «Boskovich en de wraak van de trommelaar». «Doodsangst» is het vijfde al bum van Raf Zerk en in de reeks Yoko Tsuno is men aan het 17' album toe. De titel. «De danseres van Bali» Deze stripverhalen zijn in de boek handel verkrijgbaar en kosten 130'fr. per deel. Als zij deemoedig 't oor naar wederspreken lenen is iedereen er vrij te zeggen wat ze menen... Het kruisken aan de wand zij hem geen ergernis, wat ook - dit is zijn recht - zijn overtuiging is! Voor leven of voor beurs hoeft men geen angst te maken, wij zorgen dat bij ons geen onheil hem komt maken... Naar Christen-Vlaamsen zin zij iedereen verklaard: hij is als van den huis die komt aan onzen haard! De Aalsterse drukker Piet Van Schuilenbergh, die in zijn weekbladen «Klokke Roeland» en «De Vrije Werker» reeds rijmpjes van Fons had opgenomen, gaf rond Nieuwjaar 1908 ook de eerste «Verzekens voor ons Volk» uit. De oplage van duizend eksemplaren was vrij vlug uitverkocht! Twee jaar la ter zag dan een tweede bundel het licht. Tijdens de oorlogsjaren '14-'18 was Fons nu eens leersnijder, dan eens ho venier, bosarbeider, en zelfs paardcknecht. Maar in hoofdzaak was hij wel depothouder-verdeler van dagblad «Het Volk». Eind 1919 kreeg hij een taak toegewezen in de Stan daardboekhandel te Brus sel. En daar bleef hij wer ken tot 30 juni 1933. Intus sen werd zijn dichtwerk erg gewaardeerd. Hij werd flink aangemoedigd. Dit alles zette hem dan ook aan om steeds meer en meer gedichten te schrij ven. En in 1922 verscheen dan ook een derde bundel «Verzekens voor ons Volk», in 1923, nummer vier, in 1928 de vijfde bun del en in 1933 een laatste reeks. In 1938 bracht de Centrale voor Volksont wikkeling van het ACW een «Keur» op de markt, met een voorrede door Dom Modest van Assche. Posthuum verscheen bij «De Beiaard» te Zottegem «Honderd Verzekens voor ons Volk» in 1948. Verder schreef hij gedichten in verscheidene tijdschriften. In 1938, op vrijdag 30 sep tember, is Fons Van de Maele, in zijn eigen werk manshuisje, in de Alfons Van de Maelestraat te Erembodegem overleden. Bij beslissing van de Erembodegemse gemeen teraad was op 8 mei 1934 de straatnaam «Holleweg» gewijzigd in Alfons Van de Maelestraat. Straat naambordjes kunnen spie gels zijn van kuituur! «Hij heeft zich steeds geuit zoals hij was: een diep vroom en Vlaams-voelend werkman. De themate die hij bezingt zijn de reële krachtbronnen van zijn le ven: de godsdienstige waarheden en zedelijke beginselen, zijn huisje en zijn gezin, de natuur en de mensen rondom hem, de sociale Vlaamse strijd en ten slotte zijn eigen ziele- leven. Hij bootste Gezelle - die hij las en herlas - na in vorm en inhoud en toch blijft hij zichzelf door de oprechtheid die hem ken merkt. Van zijn eerste tot zijn laatste bundel is er een kennelijke overgang van het eenvoudig berus ten naar het vinnig ver weer, wat hem zijn sterk ste verzen heeft geïnspi reerd. Zijn Vlaamse over tuiging was radikaal» schreef pater Van den Daele. Fons heeft erg veel van de natuur gehouden, hij hield van de bloemen, van een felle wind, van de sterren, van de bossen, van de vel den en de woelige zee. Over het Osbroek dichtte hij: O, Osbroek, menigmaal als vreedzaam de avond- viel, Met diepen weemoed of met blijheid in de ziel, Kwam ik hierheen uit zucht naar eenzaamheid Aalst. De dochter van Alfons Van de Maele met het portret van haar vader (arch) gedreven, En dwaalde ik peinzend rond, of zat ik aan den rand Der waterbeek die zong, een leerzaam boek ter hand... En heb ik voor mijn volk hier verzekens geschreven! Ook vurig Maria-vereer- der is hij steeds geweest. Heel wat verzen van Fons werden ook op muziek ge zet o.a. door volkstoon- dichter Jef Cammaert. Hij was een bewuste Vla ming: «Voor Vlaanderen wil ik geven. Mijn werk van hand en geest. Opdat 't weer groot zou worden. Lijk 't eenmaal is geweest» dichtte hij. Als eigen graf schrift schreef hij: «Eens zal ik vredig rusten hier. Een kruiske zal zijn armen strekken. Wat geurig mos, wat groene gras. Wat Vlaamse aarde mij bedek ken - Hoe ik voor Vlaande ren heb geleden! Hoe ik mijn Vlaanderen heb be mind. Gediend en trouw bleef in het lijden. Zo zal ik rustende in de dood, nog voor mijn lieve Vlaanderen strijden!». Het gezin Van de Maele- Van Vaerenbergh heeft negen kinderen geteld: Kamiel, Maria, Clemen- cia, Benedictus-Kamiel, Martha, Jozef-Alfons, Au gust-Albert, Valentine en Albert-August. De drie oudste dochters traden in de Congregatie van de H. Franciscus van Assisi te Opbrakel: Maria, de oud ste dochter, thans op rust in St.-Agatha-Berchem, heeft 34 jaar kloosterleven in het Vlaamse-lager-on- derwijs, als leerkracht ach ter de rug, en Clemencia (t 1970) en Martha zijn lange jaren werkzaam ge weest op het missieveld in Congo. Fons Van de Maele wordt wel eens als een echte baanbreker van de Kriste lijke Arbeidersbeweging in zijn geboortestreek ge noemd. Hij werd aktief lid, zelfs bestuurslid van de plaatselijke vakvereni ging, de Erembodegemse ziekenbond «Ondersteunt Elkander», de pensioen kas «'t Welzijn», de «Bond der Kroostrijke Ge zinnen» en gaf, door veel vuldig kontakt met leiders van de sociale organiza- ties, blijk van een gezonde kijk op het brede sociale leven. Kordaat klinkt het slot van zijn «Verenigings lied»: Dus, broeders! Sluit U al len aan Die uw belangen mint. Wij streven naar een goed bestaan Voor ons én vrouw én kind Wij blikken voor geen overmoed Waar 't werkvolk wordt veracht, Waar 't werkvolk onrecht lijden moet, Daar tonen wij onz' macht! Fons van de Maele telde vele vrienden. Die zorg den ervoor dat hij tijdens zijn leven herhaaldelijk gehuldigd en na zijn dood niet vergeten werd. In 1933 werden hem, als werkman en dichter, de Nijverheidsmedaille van tweede klas en de Gouden Palmen der Kroonorde toegekend. Op 3 septem ber had een groots eerbe toon plaats in het stadhuis van Aalst. Enkele weken nadien besloot het sche penkollege van Evere bij Brussel de naam Van de Maele te geven aan een nieuwe straat. Op 8 mei 1934 herdoopte de Erem bodegemse gemeenteraad op vraag van de inwoners uit de Holleweg, deze straat, met algemene stemmen tot Alfons Van de Maelestraat. Op 12 mei 1935 werd Fons Van de Maele, als voorzitter van het Kristelijk Vakverbond Erembodegem, opnieuw gehuldigd, met zang en de- klamatie, in de feestzaal Groen Kruis te Aalst. Toen ook werd hem door pastoor Bracke, het pause lijk ereteken Pro Ecclesia et Pontifice, op de borst gespeld. Na een ontroe rende feestrede ant woordde de werkman- dichter: «Beste vrienden, ik zegde hoger dat ik fier was op deze dekoratie. Fier ja! Al ware het maar omdat de mensen nu we ten dat een werkman bij de genade Gods ook schoon kan voelen, schoon kan denken, schoon kan leven, hoe verwaarloosd en arm hij soms ook moge voorkomen: dat een nede rig werkman ook hoger le ven kan, en dat het niet waar is dat een kristelijk arbeider zich maar alleen om zijn boterham zou be kommeren!...» Op 5 mei 1939 besliste ook nog het stadsbestuur van Halle, Van de Maeles naam te geven aan een nieuwe straat. Dit was reeds de derde. Op 28 september 1941 bracht de VHTB hulde aan de Erembodegemse poëet met een zielmis, een bloe menhulde op zijn graf, de onthulling van een fraaie bronzen gedenkplaat aan de voorgevel van zijn vroegere woning, een druk bijgewoonde feestverga- dering en enkele toespra ken. Op 30 september 1948 volgde, ook te Erem bodegem, opnieuw een herdenking ter gelegen heid van de tiende verja ring van het afsterven van Fons. En ook één jaar la ter werd hem een eresa luut gebracht. Op 29 april 1951, werd in de Alfons Van de Maele straat een fraai Mariaka pelletje ingezegend. Op 9 juni 1963 herdachten heel wat Erembodegem- naars de 25ste verjaring van Fons' ontslapen. In 1974 werd te Aalst te zij ner nagedachtenis een in drukwekkende herden- kingshulde georganizeerd. Op 7 april 1978 werd in Erembodegem, onder enorme belangstelling, de «Alfons Van de Maele- wandeling» ingewandeld Op het kerkplein werd door VTB-VAB Erembo degem toen ook een keu- rig oriëntatiebord voor de wandeling onthuld. Ook dit jaar organizeert de Kristelijke Arbeidersbe weging Erembodegem een groots eerbetoon voor haar stichter. Bij deze ge legenheid wordt een kunstvolle herdenkings map over de schrijver uit gegeven. De map bevat 12 gedichten op los perka mentpapier (geschikt voor eventuele inlijsting), voor woord door dichter Anton Van Wilderode en biogra fie. Deze uitgave wordt verlucht met een aantal prachtige pentekeningen i.v.m. het leven van de dichter, getekend door de Aalsterse kunstenaar Paul Van den Abeele (prijs 700 fr.). Het herdenkingsprogram ma van zondag 2 oktober 1988 is als volgt opgevat: 10.00 u.: Plechtige Misvie ring in concelebratie, op geluisterd door het koor, in de O.L.Vrouw Hemel- vaartkerk te Erembo degem. 10.45 u.: plechtige optocht naar het woonhuis van de dichter in de Alfons Van de Maelestraat. Nadien korte toespraak en krans- neerlegging op het graf. 12.00 u toespraak erese nator Wim Verleysen in de Alfons Van de Maelezaal (ACW-komplex) Kaai, Erembodegem. Daarna opening tentoonstelling en receptie. 12 - 18 u.: permanente tentoonstelling in de ACW lokalen. 14.30-15 u.: start wandel zoektocht langs het Alfons Van de Maelepad. 17 u.: einde zoektocht. Vieruurtje en prijsuitrei king in de Alfons Van de Maelezaal. 19 u.: optreden Willem Vermandere in de Paro chiezaal, Dorp, Erembo degem. Plechtige afsluiting van de herdenkingsdag. Kaarten: 150 fr. zijn te bekomen in de ACW-lo- kalcn (aantal plaatsen be perkt: 250!). (De Bruyn)

De Voorpost | 1988 | | pagina 2