Milieukeurs, forum voor milieuvrlendelijken «Niet kakelen maar eieren leggen» AFS-studente Ann Mussche terug uit Amerika Stadspolitie defileerde Herfstprogramma Aalsterse filosofische kring „m20llurstip. 4 - 23.9.1988 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Voor haar moet deze Mi lieubeurs echter meer zijn dan een tentoonstelling met statische stands en de monstraties. Ze moet in derdaad, eventueel «bij een pintje» kans geven tot ontmoeting, een forum zijn waarbij individuelen, milieuverenigingen, over heid en bedrijfsleven van gedachten kunnen wisse len en samen mogelijke oplossingen bedenken. In de jaren '60-70 was er quasi géén milieubeleid. De situatie is echter onder meer door de konfrontatie herhaaldelijk met natuur rampen totaal veranderd. Iedereen wordt meer en meer milieubewust. Deze bewustwording moet verder gestimuleerd wor den door alle instanties. Nationale en regionale overheid moeten elk op hun terrein optimaal wer ken. Nationaal blijven al leszins de problemen die te maken hebben met af valverwerking en de situa tie van de zee. Ook de normen voor produkten en de algemene minimale milieuverordeningen blij ven nationale materie. Gemeenten speelden eer der enkel een bijrol. Hun bevoegdheid strekt zich voornamelijk uit in advies- en vergunningsverlening en in het bijwerken van veiligheidsmaatregelen De kontrole werd eerder steeds meer en meer voor behouden aan technische ambtenaren waarbij ge meentelijke overheden wel eens voor schut wer den gezet. Gemeenten moeten ook een bijdrage leveren aan eerstelijnszorg via infor matie, bemiddeling met o.m. bedrijven en door verwijzing naar het hogere echelon. Uiteraard moet de gemeente zelf een toon beeld van milieuvriende lijkheid zijn. Bedrijven Bij de bedrijven is de men taliteitsverandering op het vlak van milieubewustzijn felst gewijzigd. Vooral on der druk van de milieuve renigingen. Ze verbonden zich vrijwillig tot het niet meer of in mindere mate gebruiken van bepaalde stoffen en leggen zichzelf kontroles op. Spuitgassen in allerlei bussen, kwik in batterijen en fosfaten in wasmiddelen worden fel afgeslankt. Een aantal fa brikanten van wasmidde len verbonden er zie zelfs toe alleszins één produkt op de markt te brengen dat volledig fosfaatvrij is. Voor de staatssekretaris moet deze Milieubeurs vooral een ontmoetings plaats tussen geïnteresseer den zijn, een forum waar gesprekken tussen de di verse partners kunnen worden aangegaan. Anders... Schepen André Doorns plaatst deze beurs onder. Vervolg van blz. 1 afgewerkt is en ook de toestand van de wegen wordt door hem en niet door hem alleen als een schande voor de stad erva ren. Hij pleit verder voor het aanstellen van een mi lieuambtenaar en is van oordeel dat kwesties als de ondergrondse parking (waarvan de SP ook een voorstander is) moeten onderzocht worden door deskundigen. Naast spoed achter de realisatie van het Sint-Elisabethziekenhuis pleit Galle voor meer rust huizen en voor het optrek ken van service-flats. AGALEV: Luc Van Lierde noemt ze ven punten op die voor Agalev breekpunten kun nen zijn. Het zijn dépoliti- sering van benoemingen en bevorderingen de stad een hart bezorgen, een in spraakgerichtheid, een ak- tief milieubeleid, ijvere voor en gezonde stad, re cyclage van afvalstoffen na afzonderlijke ophaalbeur- ten, ondersteuning van ge meenschapsleven en te werkstelling en het instal leren van een ombuds man of -vrouw. CVP: Voor burgemeester Mau rice De Kerpel moeten aangevangen werken ten spoedigste worden afge werkt, is het stadspatrimo- nium aan herwaardering toe en moet gezorgd wor den voor een fysisch en ideologisch evenwicht. VU: Willy Van Mossevelde, stelde dat heel wat beloofd is geweest doch dat ie mand zich de vraag heeft gesteld hoe men dat alle maal gaat betalen. De stad heeft duidelijk een mana ger als een Gandois of een Tapie nodig, want het mangelt duidelijk aan ma nagement en dat kan er moeilijk komen via «ama teurs». Hij noemt het to taal verkeerd dat 60% van de stadsinkomsten moeten worden gespendeerd aan personeelskosten en zegt bovendien dat er te veel administratief en te weinig werkliedenpersoneel is. De balans is duidelijk niet in evenwicht, verband met het personeel breekt Van Mossevelde een lans voor betere leiding en kontrole van het personeel en voor benoemingen niet volgens de kleur van de partij kaart. «De VU wil niet aan dagjespolitiek doen, wel aan politiek op mid dellange termijn». Wat is «inspraak» Volgens Verschueren is in spraak «het recht om mee te spreken en medezeg gingschap bij een beslis sing of het mede betrok ken zijn bij het beleid». Inspraak is een mode woord dat veel gebruikt wordt vóór de verkiezin gen maar achteraf wel eens als een afremmend element in de besluitvor ming wordt gedoodverfd. Makkelijk te staven met voorbeelden aantal ele menten als hoorzittingen, enquêtes en informatie verstrekking vinden we quasi in alle partijen terug. Meer specifieke inbreng komt er vanwege Danny Denayer die opteert voor een vragenhalfuurtje in de gemeenteraad en een in- spraak-afscheurstrook waar de burger zijn wen sen en suggesties kwijt kan. Luc Willems beaamt het voorzitterschap van kommssies door een sche pen omdat zulks de door stroming bevordert. Voor Dolores Baita moet zwijg plicht van ambtenaren worden omgebogen in spreekrecht en moet de in spraak alleszins vóór de beslissing komen. Nogal wiedes hoor ik U zeggen. Toch is het vaak anders. Edgard Hooghuys opteert voor een getrapte in spraak. De burger kan best terecht bij de ge meentemandatarissen want inspraak moet steu nen op kennis en inzicht en die heeft Jan met de pet meestal niet. Hij zet zich alleszins af tegen troebel- watervissers die een wijk op sleeptouw nemen doch niet weten hoe de klepel de klok ngt. André Doorns houdt het vooral bij adviesraden ad hoe. Niet één zelfde pro bleem achtereenvolgens in diverse adviesraden laten bespreken wat tijdrovend is en moeilijk naar een besluit leidt doch wel het installeren van een kom missie ad hoe voor een bepaald probleem. Eens dat probleem van de baan wordt de kommissie opge doekt. Michel Markey be klemtoont het belang van wijk- en dorpsraden en Regina Bogaert (VD) pleit voor beslissingen genomen bij consensus en vraagt dat een ombusdienst zou wor den opgericht die het poli tiek dienstbetoon zou ver vangen. LH het motto «anders werken, anders kopen, anders le ven». Ze is het sluitstuk van zes jaar intensieve in zet voor ons aller leefmi lieu. Aalst laboreert uiter aard aan problemen met Amylum, een firma die vooral haar inplantings plaats die historisch is ge groeid wordt kwalijk ge nomen doch die zelf een Milieu-effektenrapport dat 5 miljoen kost laat op maken in het Centrum voor Kernenergie te Mol. Alleen qua geluid is Leu ven meer gespecialiseerd en dat rapport wordt dan als sluitstuk momenteel nog ingewacht. Aalst is an derzijds gelegen aan de als een open riool ervaren Dender, doch de schepen wijst er op dat 67% van de bevuiling ervan voortkomt van de landbouw. Petitie Na de vele interessante vaststellingen en heel wat goede voornemens en be loften kwam het bij de rondgang tot een incident. Afgevaardigden van de aktiegroep «Anderen broek» te Welle-Dender- leeuw presenteerden Miet Smet aan een stand een petitie genaamtekend door liefst 3325 mensen uit de streek. Gevraagd wordt dat het gewestplan geen geweld zou worden aange daan en op deze plaats gewijzigd zodat er geen in dustrieterrein langs weers zijden van de expressweg Aalst-Ninove zou kunnen worden aangelegd. Het Aktiekomitee vraagt dan ook dat de staatssekretaris haar invloed bij haar colle ga's zou aanwenden om dit gebied, een unieke groene ruimte, niet te degra deren. De voorzitter van de Inter- kommunale Land van Aalst is echter wel van mening dat dit nieuw in dustrieterrein een nood zaak is vermits zowel Erembodegem als Erpe- Mere verzadigd zijn en Schendelbeke minder ge geerd want niet genoeg ontsloten. LH Aalst. Milieubeurs. Deze palmboom moest een exotisch tintje geven aan de stand (a) Het Aalsters stedelijk po litiekorps dat verleden zondag voor de overheden defileerde bestaat uit wel geteld 169 personen. On der hen 1 hoofdpolitikom- missaris, 3 politie kommis- sarissen, 1 adjunkt-politie kommissaris-hoofdinspek- teur, 1 adjunkt-politie- kommissaris inspekteur, 5 adju ,kt-politiekommissa- rissen, 1 vrouwelijke poli- tie-assistente le klas en 1 vrouwelijke politieassis tente, 6 hoofdinspekteurs, 10 politieinspekteurs, 15 agent-hoofdbrigadiers, 30 agent-brigadiers, 9 poli tieagenten, 7 aspirant agenten en 5 leden tech nisch personeel. Ze hebben gezamenlijk de zorg over (op 31.12.87) 76.714 inwoners. Op hun gebied bevinden zich 511 cafés, 11 restau rants, 16 kantines, 2 privé- ^a[st p0Utiekorpsdag in Aalst. Vaderlandslievende verenigingen en personaliteiten in ?ub* 2 'elzi;n.?e de houding voor het korps (a) drankslijtenjen. Dagelijks bezoeken 22.400 studen- ten 84 Aalsterse onder- T wijsinstellingen in de pi- ,'"X lootgemeente Aalst-stad. *^ÉÉÈËj| Er zijn verder 8 logeerin- t j richtingen, 2 bioskopen, J-? openbare rusthuizen voor jl. i||l senioren, 1 privé rusthuis - fflfS fÈKiM*. en 1 tehuis voor ongenees- baar geachte zieken. personenwagens, 4 mo- to's, 6 dienstvoertuigen in- jÉI aBhKaBfPHFTfvfPlI gericht als bureau, 1 klein OPp, dienstvoertuig, 24 dienst- HjÉÉBl fietsen, 1 vaste zender- WwÉL.;Mtt&m zenders voertuigen, 27 draagbare zenders, 2 prin- fjBK ters, 1 sonometer, 1 snel- heidsmeter, 1 telex, 1 cur- e ^j|| vometer voor bromfietsen, ;^^BÊ L 9 terminals, 6 telefoonlij- sl nen en is ondergebracht in 5 verschillende gebouwen. Aalst. Het politiekorps van Aalst defileerde tijdens de korpsdag (a) LH Vervolg van blz. 1 Geld blijkt geen criterium te zijn maar toch kost zo een verblijf in het buitenland toch tussen de 150.000 en de 200.000 fr. aan de ou ders. Nochtans kunnen «minder bedeelden» een eventuele selektie beko men en wordt op een of andere manier bijgepast. Men kan wel beweren dat een tiener thuis ook geld kost, maar toch... het ver schil zal zeker niet onbe langrijk zijn. Voor wie be middeld is en het er voor over heeft, is het echter een enige belevenis. Dit kan men besluiten uit de talrijke uitlatingen van studenten die een jaar in de vreemde op die manier doorgebracht hebben. Voor elkeen is het een positieve ervaring geweest en is het zeker geen «ver loren» jaar geweest ver mits ze vol entoesiasme over hun belevenissen pra ten. Ook wij praatten met een meisje dat amper en kele maanden terug is en laten Ann Mussche verder aan het woord. De thans 19-jarige Ann kwam bij de familie Sher man terecht, in de staat Califomië. Het was zeker niet van in onze regen in de drop want hier beleeft men nog echte zomers. Bovendien had ze het ge luk gehad om vóór haar vertrekt kennis te maken met haar toekomstige «man»-van-één-jaar. Een paar maanden voor ze haar geboortedorp verliet maakte mevr. Sherman een Europareis en zo kon den ze gedurende drie da gen volop kennis maken en daar reeds was alles best meegevallen. Wat haar AFS-ouders betreft, vertelde ze ons volgende bijzonderheden: «Deze waren een paar zeer dyna mische veertigers met twee jonge dochters, Na nette en Jennifer. Zij wa ren iets jonger dan ikzelf maar het klikte wel tussen ons; zij werden mijn nieu we zussen. Mijn US-dad baat ginder een melkvee bedrijf uit met maar liefst 600 koeien; astronomische cijfers volgens onze nor men maar in Californië be paald geen uitzondering. Als kind van de boeren- buiten belandde ik bijge volg ook op het platteland maar dat stelde geen pro bleem, want Nanette be schikte over een wagen waarmee we naar school reden of naar het nabij gelegen stadje en zelfs San Francisco lieten we niet links liggen». De school is er merkbaar op een andare leest ge schoeid van hier: gezelli ger en opvallend veel sport. Het aangename is dat leerkrachten en leer lingen veel vlotter met el kaar omgaan en de lessen zelf zijn zo opgevat dat ze veel praktische oefeningen bevatten. Dit geeft als re sultaat dat men 's avonds minder studiewerk heeft en men zijn resterende tijd aan iets anders kan benut ten. «Ik maakte deel uit van een soft-ball team, een sport te vergelijken met base-ball voor jongens. Ik kon er mijn Highschool diploma behalen, waar ginder nogal wat belang aan gehecht wordt want de «graduates» bouwden er een feest op dat maar liefst een week duurt. Daaren boven geven ze ook een boek uit over het afgelo pen schooljaar, wat voor mij een blijvende souvenir zal zijn». De idee om naar het bui tenland te kunnen gaan is ook bij Ann gegroeid zoals bij velen van ons: van kleinsaf werd ze niet al leen door de uitgestrekt heid van Amerika aange trokken maar ook was het een wensdroom om de veelbesproken Ameri kaanse leefgewoonten te leren kennen. Dank zij AFS werd de kans gebo den om bij een gezin te gaan wonen wat in feite de beste manier is om zich werkelijk een idee te vor men over een volk: «Zo krijg je de kans om hun tradities mee te maken, o.a. Halloween, Thanksgi ving Day en Christmas». Daarentegen wordt Oude jaarsavond er niet gevierd wat Ann betreurde, even als het ontbreken van onze terrasjes waar je lekker kan keuvelen met een ver snapering. Dit was zowat het enige wat haar tegen viel maar zeker geen hin derpaal om er een verblijf voor over tc hebben. Trouwens daar staan zo veel positieve dingen tegenover dat men maar weinig aan deze bijkom stigheden denkt en men verzoent zich vrij vlug met de situatie want bezoeken aan andere staten als New- York, Arizona en Hawaï zijn onvergetelijk. Daar enboven is het er een para dijselijk klimaat en de tal rijke privé-zwembaden, de jovialiteit van de mensen en zoveel meer wissen de weinige negatieve kanten van het verblijf uit. Ann Mussche kwam in kontakt met AFS via een vriendin en stelde haar kandidatuur voor een ver blijf in een gastgezin in Amerika. Het vergde al leszins een jaar voorberei ding want de normen lig gen aan de strenge kant maar na de selektieproe- ven werd ze aanvaard en voelde zich werkelijk als een van de gelukkigen, vooral omdat haar wens droom zo vroeg in vervul ling ging. Op de vraag of een jaar verblijf haar wat bijgebracht had, ant woordt ze met veel over tuiging: «Vele nationalitei ten ontmoeten verruimt je geest. Je vriendenkring neemt toe en legt enorm veel kontakten. Engels is nu mijn tweede taal en buiten mijn eigen familie heb ik er nu een Ameri kaanse bij!» Het moet wel een hele belevenis zijn voor een jong meisje, vooral als een wensdroom op die manier vervuld wordt. Heimwee kwam er alleszins niet aan te pas, vooral omdat ze het ra zend druk had en zelf veel moest vertellen ovér haar eigen land dat op die ma nier is beter leren waar deren. Het entoesiasme van Ann is overgeslagen op haar zuster want momenteel verblijft Mona Mussche bij een gastgezin in de staat Minnesota. Dit wijst er op dat de inspanningen die men er moet voor over hebben, toch de moeite lonen. Geïnteresseerden voor een zelfde verblijf er gens in het buitenland kunnen zich in verbinding stellen met de «American Field Service» - Intercultu rele Programma's; Brand Whitlochlaan, 134; 1200 Brussel (tel. 02/ 735.85.25). JV Zes manifestaties komen kunst opgevat, hoe drukt tussen de hedendaagse De leeskring van de Fi|o- er voor op het herfstpro- de moderne kunst de es- kunst en de hedendaagse sofische kring komt samen gramma van de Aalsterse sentie van onze tijd uit?», filosofie». op 4 oktober, 8 november Filosofische Kring. Maan- Tenslotte is er op maandag AI deze bijeenkomsten en 13 december en heeft dag 26 september wordt er 5 december ee voor- hebben plaats in het Vre- het over «Inleiding tot de begonnen met het toelich- dracht van Lieven De deshuis in de Esplanade- verwondering» van Corne- ten van enkele standpun- Kauter over «het verband straat 8 te Aalst en be- lis Verhoeven, ten over de aard van de HMBi mmmmm kunst door leden van de Willi éÊÊL JflS kring zelf. Maandag 10 ok- Lfiji tober komt Xavier Meule- ■B| m man vertellen over hoe 9E9B MmM v.- :T| men de kunst doorheen de Westerse geschiedenis W/r ■±JÈÈÊmÊfam^-- vanaf de middeleeuwen heeft gezien. Op maandag "Ttt 24 oktober komt dezelfde JKsh spreker aan bod. Hij heeft /JW ÈÊÈÊÊÊ^^R. het dan over de kunststro- fKr - ijjjf mingen die het gevolg zijn f W van deze opvattingen. Op .-.fW* zaterdag 5 november staat SI m van 10 tot 12 uur een rond- f leiding in de Koninklijke ■- Musea voor Oude en Mo- TOp ÉÉflpF derne Kunst te Brussel op v het programma en maan- dag 21 november wordt HnfeyÊÊL. ééIMEf W s/ met veel aandacht geluis- mêêé terd naar Veerle Van Dur- me die het onderwerp DFilosofische Kring van Aalst stelde haar jaarprogramma mor (a) «hoe is de hedendaagse

De Voorpost | 1988 | | pagina 4