W Koncertkaleidosckoop Aalstenaar Coessens expozeert in Brussel ff Mieke Bouve schitterend in «Alice 10 - 30.9.1988 - De Voorpost RELATIE Festival van Vlaanderen Noél: 28 j. en ongehuwd, is poli tieagent-zwaantje, is 1,78 m en slank, is aktief in judo, houdt v. film, natuur, reizen, verlangt kin deren welkom. Voor ontmoeting tel. EXPRESS-KONTAKT 03/ 231.49.63, ook schriftelijk tav, Noél, EXPRESS-KONTAKT, Louizastr. 39-3 Antwerpen 2000. JOS: 40 j. en in echtscheiding, is 1,80 m en slank, is productielei der. geen kinderen ten laste, hu moristisch, spontaan, zelfzeker, verlangt passende vrouw te ont moeten voor gezinsleven. Voor ontmoeting tel EXPRESS-KON TAKT 03/231.49.63. DANNY: 25 j. en ongehuwd, is licentiaat, 1,86 m en slank, niet te modem, 5-talig, doet aan tennis, zwemmen, fitness, verlangt een passend ontwikkeld meisje te ont moeten voor later huwelijk. Voor ontmoeting tel. 03/231.49 63, ook schriftelijk tav. Danny, EXPRESS- KONTAKT, Louizastr. 39 bus 3. Antwerpen 2000. Pierre: is 31 j. en gescheiden, militair 1,78 m en slank, zwartha rig, heel slechte ervaring gekend, verlangt passende vrouw te leren kennen voor gezinsleven, kinde ren welkom, tot 35 j. Voor ont moeting tel. EXPRESS-KON TAKT 03/231.49.63. DIEREN TE KOOP: Prachtige Amazo ne papegaai met kooi. Elektri sche boiler Daalderop, 30 lit met koperen ketel. Tel. 776.70.53. TE KOOP: Chow-chows, Dober- manns, Pinksters, Teckels, Fox- Terriërs, Duitse staanders, Poe dertjes, Collies, Labradors. Tel. 03/774.15.60. 37 562-DC TE KOOP: jonge Bassets, Art. Normand, ingeënt en waarborg, ouders te zien. Tel. 015/61.43.94. TE KOOP: nest Dobermanns vn. partikulier, matige prijs. Tel. 31.42.72 (bureel uren). Een erg gevarieerd menu hadden we vorige week samengesteld met ingrediënten ons door het Festi val Van Vlaanderen aangeboden uit hun over vloedig koncertaanbod: een schitterende verklan king van Faurés «Requiem», strijkkwartetten om van te snoepen door het Cleveland Quartet, een gevarieerde en erg mooie voorstelling door het Ballet van Vlaanderen en een boeiend programma met geuzenliederen. Herreweghe ontroert met Faurés «Requiem» «Festivalster» Philippe Herreweghe was in de Gentse Sint-Michielskerk te gast met zijn koor Cha- pelle Royale, het instru mentaal Ensemble Musi- que Oblique, het knapen koor Les Petits Chanteurs de Saint-Louis en de soli sten Agnes Mellon (sop raan) en Klaus Mertens (bas). Zonder ook maar het minste woordje uitleg kre gen we een programma wijziging in handen ge stopt: de «Messe Basse» van Fauré werd vervangen door een vijftal geestelijke gezangen van Mendels sohn, Brahms en Fauré... Een interessant «voorpro gramma» dat door het Franse koor van Herre weghe (opgericht om werk van de laat-barok en de ro mantiek te vertolken) op een erg mooie wijze werd de jonge Amerikaan Chri stopher Rouse (°1949) te horen, een werk dat aan de leden van het Cleveland Quartet werd opgedragen. Zowel in het kwartet van Rouse als in deze van Beet hoven toonden de musici dat hun wereldvermaarde reputatie meer dan terecht is. Het viertal musioeert met een perfekte homoge niteit, een entoesiast en ekspressief inleven, een vi talistische uitvoerin gspraktijk en een schitter ende sonoriteit. Als bisnummer kregen we de tweede beweging uit een strijkkwartet van Sa muel Barber opgediend, ook weer om van te snoepen! Ballet van Vlaanderen: ge staag groeiend gezelschap «Capriccio», een koreogra- fïe van George Balanchine op muziek van Strawins- ky, was het openingswerk TE KOOP: Yorkshires afstam ming Milmor, abrikozen poedels, ontwormd en gevaccineerd. Tel. 03/771.22.58. 38/158-OC-VS TE KOOP: Maltezer pups, 7 weken, zuiver ras, gefokt in familiekring, ing., ouders stam boom St.-Hubertus. Te bez. tel. 052/21.83.52. as/zowe-vs DUIVEN TE KOOP: wegens ge zondheidsredenen. Te bevr, bij Dalschaert Karei, Eeckhoutstraat 25, Hofstads. Tel. 053/77.65 91 TE KOOP: Texel dekram, jaar ling, beste afstamming, Veldstraat 202, Temse. Tel. 771.09.60 TE KOOP: twee jonge geiten, Toggenburgers Tel. 053- 66.21.58 TE KOOP: Poedertjes abrikoos, zwart, zilvergrijs, York-Shire Ter riers, keesjes. D'Hooghe Gilbert, Ropstraat 42, Haasdonk. Tel. 03/ 775.99.54 TE KOOP: jonge haantjes om verder te vetten. Bij Jan De Dij- cker, Heirstraat 1, Bazel. Tel. 774.24.14 VOGELNIEUWS: opgelet gele lijn om te laden en te lossen Tros- kenszaad 100 fr. kg., ape noten 110 fr kg., dwergpapegaaien te koop vanaf 350 fr, tot 900 fr., grijze roodstaart papegaai 10.000 fr., tamme kakatoe 16 000 fr., gro te beo 4 000 fr., te koop gele halsbanden, nachtegalen, mais- parkieten, rosellas en alle soorten kleine pasionatas, opkoop van papegaaien Zaden Duvo: kanarie 650 fr. 25 kg., grote parkietmen- geiing 625 fr. 25 kgkleine par- kietmeng. 600 fr. 25 kg., rondzaad 525 fr. 25 kg., duivenvoer 425 fr 25 kg Te koop tentoonstellings- kooien 15 cm, 18 cm. en hele grote met plastiek schuiven, aan koop van zebravinken 60 fr kopp., pirüchen 100 fr. kopp. Ie dere zondagmorgen op de klod de markt te Lokeen bij slecht weer thuis, iedere dag open om 17 u. tot 19u30 en de zaterdag heel de dag open Bij Van Der Straeten Frans, Koophandelstraat 11, Lo keren. Tel. 091-48.10.49 Philippe Herreweghe. En dan het «Requiem» van Fauré na de pauze. Herre weghe had gekozen voor de originele versie met een orkestraal en instrumen taal beperkte bezetting. Dit verstilde «Requiem» uit 1888, dat niet de ver schrikking maar slechts de vrede van de dood op roept (met weglating van bijna het volledige «Dies Irae»), is misschien wel Faurés mooiste werk. We hoorden dit werk nooit zo mooi uitvoeren als in de Sint-Michielskerk: een ga ve homogene koorklank, een transparante en toch geprofileerde orkestklank en twee sobere solisten- stemmen zorgden voor een ontroerende vertolking. We hopen dat Herreweghe met deze ensembles dit werk op plaat neemt! Cleveland Quartet: top- TE KOOP: prachtige amazone papegaai, met kooi, zeer tam. elektrische warmwaterboiler merk Daalderop, 30 liter, kope ren ketel Tel 776.70.53 Het Amerikaanse Cleve land Quartet bestaat uit de violisten Donald Weilerste- in en Peter Salaff, de altist James Dunham en de cel list Paul Katz. Ze spelen op een samenhorende set in strumenten van Stradiva rius, die eens aan Paganini hebben toebehoord. Ze wa ren voor een aantal kon- certen uitgenodigd door het Festival van Vlaande ren. Wij woonden hun koncert bij in het Museum Vleeshuis te Antwerpen. Ze begonnen met het laat ste uit Beethovens eerste serie strijkkwartetten, na melijk het «Strijkkwartet in Bes, opus 18 nr. 6» en besloten hun koncert met het «Strijkkwartet in Bes. opus 130/133» waarin Beethoven alle wetten van het genre oversteeg Tus senin kregen we het «Strijkkwartet nr. 2» van van de eerste grote premiè re van het Koninklijk Bal let van Vlaanderen in het seizoen 1988-'89. Het gaf trouwens zijn naam aan deze balletavond met vier werken van wereldklasse. «Capriccio» flitst als een edelsteen (het werd trou wens gekreêerd onder de titel «Rubies», een onder deel van het ballet «Je wels»). De virtuoze klassie ke ballettechniek is ver mengd met andere heden daagse bewegingsvormen (o.m. een cakewalk, een jogging sekwens e.a.), wat het een typisch Ameri kaanse kleur geeft. Hoe wel het sterdansers-koppel Maria Teresa del Real en Pablo Savoye, de nieuwe Amerikaanse soliste Dawn Fay en het jonge ensemble van het KBvV (met o.m. Bemioe Coppieters uit Grambergen) hier een schitterende prestatie weggeven, toch bleef hat geheel eerder afstandelijk zonder echt te kunnen ont roeren «Continuo» de tweede koreografie van de avond is een klassiek abstrakt ballet van Antony Tudor op de bekende «Ca non» van Pachelbel, een oogstrelend intermezzo vol mooie pasteltinten, waar bij drie paren solistisch of samen evolueren, zonder verhaal maar vol sfeer en van een eterische schoon heid. De Nederlandse koreo- graaf Nils Christe kreëe rde zijn «Symphony in Three Movements» voor het Koninklijk Ballet van Vlaanderen in 1983. Sindsdien is dit impressio nistisch werk op muziek van Strawinsky (het ver haal niet; het geeft impres sies van pijniging, span ning, dreiging en bescher ming zoeken) door andere grote gezelschappen op het repertoire genomen. Een werk dat grote indruk maakte door zijn dramati sche dinamiek. Na dit sterk dramatische werk werd de avond afge rond met Kylians koreo grafie «Symfonie in D» op muziek van Hay dn. Een dolkomisch ballet, dat een goedaardige parodie brengt op het balletbedrijf en op tal van gebruiken in de danswereld. Deze spiri tuele koreografie vol in ventiviteit zorgde ook door zijn technisch preci sie en homogeniteit voor een feestelijke afsluiting van deze nieuwe balleta vond! Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen, jonger dan ooit, is gestaag op weg naar de top, zonder bruus ke rukken maar met de overtuiging dat het zal lukken. Volgende maand trekt het gezelschap voor een toemee van 6 weken naar de States, waar reeds meer dan 30 voorstellin gen gepland zijn en in mei is het 3 weken te gast in Groot-Brittannië. «Vivelegeus»: protest van vroeger en nu! Liederen zijn altijd machti ge instrumenten geweest in de handen van verzets lieden. Zo is het nu nog, zo was het in 1940-45 en ook in de 16de eeuw. De liede ren die in het Geuzenlied boek (1581) voorkomen, zijn in tegenstelling tot wat htm naam oproept niet noodzakelijk allemaal anti-Rooms. In de beginfa se getuigen ze vooral van het vinnige anti-Spaanse politieke verzet. Geleide lijk zijn ze evenwel met het karakter van de opstand mee geëvolueerd. Zo leren we uit een toelichting van Gilbert Huybens in het tekstboekje bij dit pro gramma. Een 20-tal bekende en min der bekende liederen wer den geselekteerd uit Het Geuzenliedboek en de Ne- derlantsche Gedenkclanck (1626), door Paul Koeck van een «rode draad» voor zien die ook de link naar het heden met zijn ver drukking moet leggen. Deze B.R.T.-produktie werd verzorgd door vertel ler Alex Wilequet, een in strumentaal ensemble Een scène uit Symfonie in D naar een koreografie van Jiri Kylian. Paul Rans van Vive le Geus. o.l.v. Walter Heynen (die voor soms prachtige ar rangementen zorgde), het B.R.T.-koor met dirigent Vic Nees en de volkszan gers Wannes Van de Vel de, Paul Rans en da Neder landse Félide Ver- bruggen. Het geheel is uitgegroeid tot een dinamisch groeps gebeuren waarin niet al leen de liederen maar ook de door Koeck geschreven kommentaar van de dich ter zorgen voor een pro gramma waarin de toe hoorder zich betrokken kan voelen. De kombinatie van de meer gepolijste koorzang en de sonoriteit en uitvoeringspraktijk van de folksingers leek ons voor dit genre een ge lukkige keuze. De negende simfonie van Gustav Mahler door het London 8ymphony Orchestra, het Béjart Bal let Lausanne en polyfone vokale muziek door The Tallis Scholars: ons pro gramma op koncert gebied van de voorbije week. Een programma dat de nodige verscheidenheid bood maar niet van dezelfde ho ge kwaliteit was. Nadat reeds eerder het Royal Philharmonic Or chestra en het English Chamber Orchestra, beide uit Londen, konoerteerden voor de festivaleditie 1988, was nu ook het beroemde London Symphony Orchestra te gast, zowel in Brussel als in Antwerpen. In Brussel stond een kon- oert geprogrammeerd met werk van Russische kom- po nis ten, in Antwerpen stonden Brahms en Mah ler op het programma. Wij waren té Antwerpen. De «Tragische Ouverture in d, opus 81» van Johan nes Brahms (1833-1897) verscheen in 1811. Zijn vormbehandeling in dit werk lijkt op het eerste zicht heel vrij en tamelijk rapsodisch, maar bij nader toezien blijkt ook weer hoe hij, de klassieke romanti cus, het hele werk bouwde op het typisch klassieke evenwicht van de sonate vorm, weliswaar sterk uit gebreid wat het aantal to ma's betreft en met belang rijke tempowijzigingen binnen de grote struktuur. Gustav Mahler was de vol tooier van de grote Weense simfonische traditie, eind punt van de lijn Beetho- ven-Bruckner-Mahler. Op 26 juni 1912, iets meer Han een jaar na Mahlers dood, vond de première van zijn negende simfonie dagvoorstelling bijde laatste van het driedaagse optreden te Gent. Dat Maurice Béjart ook nu nog altijd zijn trouwe fans en bewonderaars heeft, bleek duidelijk bij het ap plaus na afloop, al hadden we niet zo veel nieuws ge zien. Het programma dat het Jong Festival van Vlaanderen voorstelde, wou «een beeld geven van Béj arts werk vroeger en nu». Zo kregen we eerst «3 Etudes pour Alexandre» op muziek van Shostako- vitch te zien in première voor België: een danser droomt ervan Alexander de Grote te zijn en weet uiteindelijk flktie en reali teit niet meer te onder scheiden. Naast/Tegenover deze danser evolueert een krijgersgroep die voor de mooiste momenten zorgde. In avant-première voor België kregen we de pas- de-deux «Cantique» uit «Dibouk» te zien, door Bé jart in Israel eerder dit jaar gekreêerd op traditionele joodse muziek. Een vrij mooie koreografie, mooi gedanst door G. Galante en G. Roman. deze Sac re» nog eens te rug te zien! The Tallis Scholars o.l.v. Peter Philips zijn te Brug ge regelmatige gasten (reeds viermaal in de laat ste vijf jaar). Vorige maan dag waren ze in de Sint- Ludgeruskerk te Zele te gast met werk van Thomas Tallis, Joaquin Desprez, Thomas Morley en William Byrd. Een programma voor fijnproevers dus. En die waren talrijk, al was duidelijk niet iedereen ge wend aan de riten van der gelijk koncert, zoals bleek uit het applaus na ieder nummer. Dirigent Peter Philips heeft een nogal hoekige di- rektiewijze, die schril af steekt tegen de schitterend gepolijste resultaten die hij met zijn Tallis Scholars in enkele jaren bereikt heeft. De 4 sopranen. 2 contratenoren, 2 tenoren en 2 bassen zijn tot zo een hecht geheel vergroeid dat men zou zweren één enkel instrument te horen, dat bovendien nog schitterend gestemd is ook. Het programma was niet direkt gemakkelijk te noe- Het Ballet van Béjart tijdens zijn uitvoering plaats in Wenen onder de leiding van zijn vriend Bruno Walter. In deze 9* dringt zich een sfeer van herinnering aan het voor bije op, mede door de «oita- ten» uit eigen komposities maar ook uit werk van Beethoven, Wagner en Bruckner. De Amerikaanse dirigent Michael Tilson Thomas, principal oonductor van het London Symphony Or chestra, leidde zijn falanks in deze beide werken. Het ensemble speelde genuan ceerd en soepel, erg pre cies en dinamisch zodat het terecht een staande ovatie in ontvangst mocht nemen. De traditionele «Dans der 15.000» in het Gentse Sportpaleis met het ballet van Maurioe Béjart trok ook nu weer het grote pu bliek. Wij woonden de zon- «Malharmé 3» op muziek van Pierre Boulez kon ons helemaal niet bekoren. De ze Béj artkoreografie uit 1973 dateert duidelijk uit een voor de meester weinig inventieve periode. Samen met de reeds eerder ge noemde werken reikt deze koreografie nog niet tot de knieën van zijn onsterfelij ke «Le Sac re du Prin- temps» op muziek van Stravinsky, waarmee de middag werd besloten. Dit ballet uit 1959, in op dracht van de Munt ge kreêerd, leidde tot de op richting van het Ballet van de XXste Eeuw in 1900. Wie de eerste drie werken zag, beseft zeer duidelijk dat deze «Sacre» een van Béjarts sterkste koreogra- fieën blijft. De dansers wij zigen, de ekspressieve kracht blijft fris en van alle tijden. Het deed goed men. Deze polyfone wer ken zijn in him zetting zo subtiel en genuanceerd dat de uitvoering ervan oen zware opgave is, zeker om een hele avond een publiek j geboeid te houden. In deze haast eterische muziek I zijn het vooral de nuances en de fijnheid ervan die het publiek in de ban kunnei houden. Nuances waren er ook in de bezetting, die varieerde I van 10 stemmen tot enkele mannenstemmen met alle mogelijke tussenkombina- ties Het homogene klank beeld van dit ensemble doet deze polyfonie alle eer aan. Een staande ovatie dwong The Tallis Scholars tot een bisnummer. Een heerlijke i muzikale avond. L. Het moet de droom zijn van iedere regisseur te kunnen beschikken over al wat en wie men wil om een produktie op te zetten. Jean-Pierre De Decker, jarenlang vast regisseur bij het N.T.G., kreeg van de K.V.S.-direktie deze faciliteiten voor «Alioe». Na het overdonderend sukses van zijn voorstelling van «Peter Pan» 2 jaar geleden te Gent en na de pakkende produktie «Nachtwake» van L. Norén vorig jaar in K.V.S., werd hij gevraagd in Brussel een «Alioe"-spektakel te ensceneren in de trant van «Peter Pan». Hij kreeg carte blanohe... en beschaamde dit vertrouwen niet. En toch is deze «Alioe» meer Han het werk van één man; het is een kollektieve prestatie, zoals we er zelden zagen aan de Lakensestraat. Wanneer Alice beseft dal zij door haar moeder als een merk waardij- stukje- levend speelgoed werd aangekocht voor haar broer, ontsnapt zij uil net huis met de hulp van een hond en komt terecht in de bizarre wereld van Wonder- en Spiegclland. Zoals je een puzzel oplost, zo gaat Alice stukje voor stukje op zoek naar diegene die haar leven "droomt". Bewerking: Jan De Vuysl naar "Alice in Wonderland en Spiegclland" van Lewis Carroll. Regie: Jean-Pierre De Decker. Decor en kostuums: Michel Gerd Peter en Angelica Lenz. Muziek Jean Blaute. Koreografie: Lulu Aertgeerts. Een totaal-spektakel, gerealiseerd door dezelfde ploeg die "Peter Pan" voor zijn rekening nam. Een 50-tal akteurs dansen, zingen en spelen in een worulcr- liaarlijke wereld. van 22 september tot 16 oktober 1988 op het programma. BSN-100 F hun np wncnuliig ilomJcrtlnj: 7. mdjjj min np 22/0 en 12/10/HHt - hene- tknuul en tulkim I iRc». 1)2/ 2I7-W-T7 KVS-UrusM.ll In de overbekende Galerij Hut^e aan de Uyttenhove- straat 2, te Brussel expozeert de Aalstenaar Ludwig Coes sens zijn werk. Bezoekers kunnen er terecht van 4 okto ber tot 6 november elke dag van 14u30 tot 18u30. Op zon dag en maandag alleen op afspraak. Coessens werd in 1962 te Aalst geboren en hij woont er ook in de Bergekouter. Hij studeerde aan de Koninklijke Akademie voor Schone Kun sten te Gent, waar hij de afdeling grafiek volgde. Ver der studeerde hij aan de Ste delijke Akademie voor Scho ne Kunsten te Aalst waar hij de afdelingen sierkunst en kunstambacht doorliep om in de avondleergangen aan deze akademie keramiek te volgen. Hij behaalde in 1984 de prijs voor Aalsters Kultuurschoon en expozeerde al in Aalst, Gent, Mere, Brussel, Wen- duine. Vijftig; akteurs op de scène en waarschijnlijk nog eens vijftig andere medewer kers achter de coulissen delen in het werk én het sukses van deze produktie. De Decker bracht zijn N.T.G./«Peter Pan»-ploeg mee naar Brussel: auteur- bewerker Jan De Vuyst, Michael Gerd Peter en An gelica Lenz voor dekor en kostuums, Jean Blauté voor de muziek. En daarbij nog koreografe Lulu Aert geerts, lichtregisseur Jaak Van de Velde en een hele plejade van medewerkers. Jan De Vuyst distilleerde zijn «wreed sprookje» uit de twee wereldberoemde boeken van de Engelse wiskundeleraar Ch. L. Dodgson, alias Lewis Car roll, nl. «Alice in Wonder land» en «Through the Looking-Glas8». Op een heel originele wijze breit De Vuyst deze twee verha len aan elkaar. «Alioe» wordt het verhaal van het meisje dat de wereld en vooral zichzelf ontdekt. Ze gaat, na ontwaakt te zijn in een wereld die totaal vreemd voor haar is, stuk je voor stukje op zoek naar «wie haar droomt» en naar zichzelf. Het «verhaaltje» op zich krijgt tijdens het eerste deel een ongelooflijke vaart en spanning mee. iets wat na de pauze toch wel enigszins vermindert. De «ontknoping» had mis schien iets meer uit de verf moeten komen. Toch heb ben we geboeid deze voor stelling gevolgd. Regie- koncept, dekor, kostuums, lichtregie, akteerpresta ties (al eens Nand Buyls hoofd als dat van Heer Ha- lewyn op een bord zien staan?), liedjes en muziek, koreografie: het draagt al lemaal bij tot het kollektie ve gebeuren van deze voor stelling. Naast de artistieke presta tie moet zeker ook de tech nische realisatie van het geheel vermeld worden, hoed af voor de technische ploeg. En wij die altijd hadden horen vertellen dat de technische mogelijkhe den in K.V.S. beperkt waren... Van deze Alice» werd een L.P./C.D. en cassette ge realiseerd met de liedjes én het verhaal (verteld door Nand Buyl) door BMG' Ariola (resp. 450/750/450 bfr.). Ook de tekst werd door de uitgeverij Dedalus uit Antwerpen in paper back met vierkleurige om slag (tegen de prijs van 295 bfr.) uitgegeven. Ter gelegenheid van dit jeugdig spektakel wordt aan CJP-ers een dubbele korting gegeven: ze krij gen in ruil voor hun adres en CJP-nummer op woens dag, donderdag en zondag 200 bfr. korting i.p.v. 100 bfr Lezers van ons blad krij- gen met bijgevoegde bon op deze dagen 100 bfr. kor ting. Nog tot 16 oktober in K.V.S. Brussel, Lakense straat, Brussel; res. 02/ 217.69.37. L.

De Voorpost | 1988 | | pagina 10