g*37" JACKIE KENNM In Berlare kruisen GR5 en GR128 g K.B.G.-fietsers van Baasrode besloten seizoen Dit vind je allemaal in ELKE WEEK V.F.G. richt schijnwerper op (on)toegankelijkheid van steden en gemeenten Vlaamse Federatie Gehandicapten vraagt toegankelijke stemlokalen Kursussen Kamer voor Koophandel Dendermonde CRM Antwerpen patroneert Sri-Lanka jeugd De Voorpost De onbekende Jackie Kennedy Zijn de boeren uitgeboerd Zijn we alleen in het heelal Hoe autentiek is de lijkwade van Turijn 16 - 30.9.1988 - De Voorpost Dendermonde. De leiders van de KBG fietsers van Baasrode (vh) De Vlaamse Federatie van Gehandikapten - Schelde- en Waasland, ruim 2.200 gehandikapten, invaliden, lang durig zieken en hun direkte familie als leden tellend, is een organisatie werkzaam in de 16 gemeenten en steden van de arrondissementen Dendermonde en Sint-Niklaas. Dat het VFG «Schelde- en Waasland» ernst is, en dat het realiseren van hun doelstelling niet zo maar een zwevende intentie is, bewijzen ze nogmaals met hun projekt rond het ge meentelijk gehandikap- tenbeleid dat de naam meekreeg «Hoe Anders»! Begin van dit jaar bracht men de gelijknamige bro chure op de markt met hun visie op o.m. tema's als inspraak en informatie, toegankelijkheid en ver voer, huisvesting, gemeen telijk onderwijs, tewerk stelling Belangrij k bij deze brochure was wel dat men vooral werkte met uitgewerkte praktische voorstellen en konkrete tips. Hierbij wou men het even wel niet laten en elk van de verschillende afdelin gen VFG startte met een inventarisatie van de toe stand van hogervermelde vlakken in de eigen ge meente. Zo worden zowel de posi tieve als negatieve gege vens in kaart gebracht. Dit onderzoek zal de basis vormen van waaruit men, heel stelselmatig, de nog bestaande barrières, te kortkomingen... zal gaan aanpakken. Binnen deze inventarisatie gaat men vrij gedétailleerd te werk. Zo werd reeds in bijzonder de problematiek van de mobiliteit vrij scherp benaderd wat resul teerde in een praktijk- boekje met praktische voorstellen van wat men als gemeente kan doen aan de werkelijk bestaande te korten. Via de samenstelling van fotoboeken wil men met direkt visueel feitenmate riaal de beleidsverant woordelijken konfronte- ren met werkelijke toe standen binnen de ge meente aan (ontoeganke lijke openbare gebouwen, toegangswegen, private gelegenheden voor pu bliek toegankelijk... Deze aktie wordt duidelijk niet gezien als een éénma lig en vluchtig gebeuren, maar als konstant op te volgen zodat op korte of langere termijn de vastge stelde tekortkomingen, barrières of drempels ze ker worden weggewerkt. De eerste resultaten aan fotomateriaal zijn reeds voorhanden en zijn niet zo verrassend. Ze bevestigen en versterken wat kan worden vermoed: er blijft de komende periode nog heel wat te doen teneinde de direkte leefomgeving die een gemeente of stad toch is, toegankelijk te maken voor elke burger. Naar aanleiding van de ko mende gemeenteraadsver kiezingen richtte de Vlaamse Federatie van Gehandikapten 'Schelde- en Waasland', een organi satie werkzaam in de ar rondissementen Dender monde en St.-Niklaas en ruim 2.000 leden tellend, een oproep aan de Colle ges van Burgemeester en Schepenen van alle ge meenten binnen het gewest. In hun schrijven wijzen de voorzitter Janssens Pierre en sekretaris Taffijn Bert op de noodzaak om bij het inrichten van de stembu reaus en stemhokjes 'even niet te vergeten' dat som mige mensen met een fysi sche handikap hun recht zelf te stemmen slechts kunnen uitoefenen indien ze terechtkunnen in een toegankelijk gebouw, toe gankelijk stembureau en stemhokje. In hun schrijven wijzen zij overigens ook op het be staan van een ministerieel werking van deze voorzie- blijft, zouden alvast vol- besluit welk de juiste om- ningen nog niet voor alle gens deze organisatie heel schrijving omvat van de handikaps de oplossing zal wat mensen geholpen zijn minimum voorzieningen voorhanden zijn en verder om hun recht ook effektief desbetreffend. zoeken naar oplossingen te benutten. In het besef dat met uit- in dit verband vereist Dendermonde. De deelnemers aan de laatste fietstocht van het seizoen van KBG Baasrode (vh) In Berlare kruisen 2 wandelwegen die door de VZW Grote Routepaden zijn uitgewerkt: de GR5A Oost en de GR128. Dit gebeurt in de nabijheid van de Waterhoek, het veer waar eertijds nog de film Mira voor een stuk werd gedraaid. Om de wandelaars aan dit kruispunt niet in de war te brengen, werd daar, met de medewerking van het gemeentebestuur een zogenaamde wandelboom geplaatst: een wegwijzer speciaal voor wandelaars. In het najaar start de Ka mer voor Koophandel en Nijverheid van het arron dissement Dendermonde opnieuw met een aantal taalkursussen voor zaken lui. Dat houdt in dat tij dens de lessen de nadruk zal gelegd worden op het kommerciële gebruik en de handelstermen. Van de deelnemers wordt ver wacht dat ze toch enige basiskennis bezitten van de taal die ze wensen te volgen. Op het program ma staan lessen Engels, Frans en Duits. Het gaat om reeksen van telkens 15 lessen die steeds 3 uren duren. Het aantal deelne mers per kursus is be perkt, gezien de intensivi teit van de sessies. Wie voor deze kursussen belangstelling heeft kan kontakt opnemen met de Kamer voor Koophandel, Grote Markt te 9330 Den dermonde, tel. 052- 21.47.13. Op vrijdag 14 oktober organizeert de Kamer ook een tweeledig seminarie over de Coöpe ratieve Vennootschap, de Coöperatieve Vennoot schap staat volop in de belangstelling en de een voudige oprichtingsforma liteiten en de beperkte verplichtingen zijn daar zeker niet vreemd aan. Voor meer informatie kan men zich wenden tot de Kamer voor Koophandel van Dendermonde. Eigenlijk zorgde Berlare voor een primeur. Het was de eerste keer dat de Gro te Routepaden een meta len «boom» kregen. Op andere plaatsen staan hou ten wegwijzers of gebeeld houwde werken. De VZW Grote Routepa den is een vereniging die zich tot doel stelt wande laars wandelpaden aan te bieden voor meerdaagse tochten. In Vlaanderen heeft men zo als zo'n 2000 km. uitgewerkt. Men sloot deze aan aan een Euro pees wandel wegennet. Zo vormt de GR5 een deel van een weg die van Nice naar Oostende leidt, en later nog naar Amsterdam zal voeren, en de GR128 verbindt de Franse Ka- naalkust met het Duitse Aken. De VZW staat in voor de bewegwijzering en onderhoud van deze we gen. Dit gebeurt met vrij willigers. Aan de wande laars, die niet verplicht lid moeten zijn, worden gede tailleerde wandelgidsen over de verschillende pa den aangeboden aan 320 fr. Leden krijgen hierop 50 fr. korting. De gidsen geven een volledige be schrijving van het pad met een nauwkeurige afstands tabel, onvernachtings- en bevoorradingsmogeli j khe- den onderweg, waar even tueel medische hulp kan gevonden worden, enz. Voor de leden, die hier voor 250 fr. per jaar beta len, is er naast de korting op de gidsen, ook een tijd schrift dat 5 maal per jaar verschijnt en informatie geeft over nieuwe wegen, routewijzigingen en/of verbeteringen in binnen- en buitenland en inlichtin gen en tips over wandel materiaal of reiservarin gen. De vereniging telt momenteel een 3000-tal leden, het aantal mensen die gebruik maken van de wandelpaden is niet te bepalen. Tussen de 50 en de 70 fietsers, seniores allemaal, die er geregeld op uit trokken. Onder de goede zorgen van de begeleiders Kamiel Van Belle, Charel Meeuwissen, Maurits Borremans, Gilbert Wellekens, Albert Van Gaever, Louis Claes en Henri Veyt werd erop uitgetrokken. Naar Bomem, Buggenhout, Malderen, Kastel, Sint- Amands, kortom de hele omgeving werd afgefietst en elke tocht ging gepaard met een bezoek. Bedrijven, musea, tuinbouwscholen, ze werden allemaal aangedaan en zo kregen de tochten nog een vormend karakter mee. Van midden mei tot eind september stonden 19 tochten op het programma. Nu wordt de fiets weer voor een tijdje opgeborgen, maar volgend jaar in de maand mei wordt heraangeknoopt met deze aktiviteit. En zoals steeds worden dan eerst de fietsen gezegend en door de politie gekontroleerd. Veiligheid eerst, zeggen de K.B.G.-fietsers van Baasrode. HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052 21.40 60 Telefax 22 54.64 HRD 33 579 BTW 419 120.172 Hoofdredakteur S. Dewachler Sportredaktïe M De Backer Redaktie Waasland W. Vloebergh Abonnementendienst tel. 052/21 40 60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1 040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Aangesloten bij de Verantwoordelijke uilgever D De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 De Club voor Rustenden uit de Middengroepen (CRM) uit Antwerpen heeft zich het lot aangetrokken van de jeugd van Sri-Lanka. Vorige week donderdag werd in het Mid denstandshuis te Antwerpen het feit herdacht dat vijf jaar geleden in Sri Lanka het Bel gische modeldorp Belgianu- gama ingehuldigd. De Belgo- Sri-Lankavriendschapsvereni- ging heeft aan dit dorp in de omgeving van Waturuwila in de provincie Galle een biblio- teek gebouw geschonken. CRM Antwerpen zal in de loop van de maand oktober een reis maken naar Sri Lan ka en de overhandiging van zijn financiële bijdrage ter plaatse bijwonen. Ook de Belgische ere-consul zal op die plechtigheid aanwezig zijn. Vijf jaar geleden werd dit projekt aangevat en in aanwezigheid van de eerste minister van Sri Lanka Pre- madosa en in het bijzijn van ruim 10.000 belangstellenden ingehuldigd. Het was de eer ste fase van een hulp-bouw plan dat naast een 50-tal mo delwoningen ook voorziet in een ruime zaal die de naam Fabiolazaal meekreeg en een kleine vakschool. Daar komt dus nu een biblioteek bij. Dank zij de inzet van CRM Antwerpen. CRM heeft ondertussen ook een werkboek klaargemaakt voor de gemeenteraadsver kiezingen. Het is ondertussen verstuurd naar alle politieke partijen die in de Antwerpse gemeenteraad zitting hebben. Tenslotte organizeert CRM dit jaar voor het eerst in de seniorengeschiedenis een ge neeskundige kursus. Hiervoor kan men rekenen op de in breng van de fakulteit Ge neeskunde van het Universi taire Instituut van Antwer pen. De kursus telt 6 spreek beurten die onder het tema «van kop tot teen» tussen ok tober en maart worden gegeven. Voor meer informatie over de Club voor Rustenden uit de Middengroepen kan men te recht op het adres Bredabaan 714 bus 2, te 2060 Merksem. TV-EKSPRES Elk trimester voorziet de leiding van het Belgisch Dorp te Waturuwilp een geneeskundig onderzoek voor jong en oud DE 3 KLOKKEN van langenhovestraat 1 st. gillis.dendermonde Uitslag van de winnende paren van donderdag 22 september. Noord-Zuid: 1. Stefaan Janssens en Jan Verdoodt, 2. echtpaar Christiaens, 3. echtpaar Vandevelde. Oost-West: A. Paul VErlei en Mare De Decker, 2. Magda Sevretin en Magda Weymans, 3. Marie- Jeanne Van Gestel en Paul Van Damme. Belle Bridgeclub speelt elke donderdagavond in het lokaal «De Drie Klokken» vanaf 19u45 stipt. Het lokaal is gelegen aan de Van Langenhovestraat 1, te Sint-Gillis Dendermonde. Op maandag 3 oktober start er in hetzelfde lokaal een bridgekursus systeem ACOL. Voor meer in lichtingen en inschrijvingen kan men terecht bij Paul Van Damme 052-21.45.23. De meest gedetailleerde, volledige en overzichtelijke programma-informatie van alle TV-zenders Een massa boeiende rubrieken Jos Ghysen Louis De Lentdecker Sport op TV Films van de week *Horoskoop Videotips "—ssbbsbbbbbsbbbb Pop Aktueel Suske en Wiske WEKELIJKS Het Kijkertje Puur Natuur Autorubriek I t»Yï) -«v»rs Expres-berichten Wie Schrijft Die Blijft. Jj>4 Een handige radio-gids - WINNEN Drie kruiswoordraadsels TV-Ekspreseen boeiend blad om steeds bij je te hebben

De Voorpost | 1988 | | pagina 16