Aalsterse herbergen en verenigingen einde vorige eeuw Tien jaar scouts Hopduvelties te Meldert Aalsterse Molenstraat heeft geen openbare verlichting Nu met uw afval naar het containerpark Op weg naar Boekegem Bambrugge kaapt kultuurpriizen weg in Erpe-Mere Nieuw rustoord in de omgeving van Hofstade? 2 - 30.9.1988 - De Voorpost Aalst. Braderie in de Nieuwstraat. Wind en regen, maar toch nog bezoekers (a) Elk jaar wordt de kultuurprijs uitgereikt aan een persoon en aan een vereniging die zich gedurende enkele jaren verdienstelijk gemaakt hebben op socio-cultureel vlak. Hierbij stelt men vast dat men de laatste jaren geen moeilijkheden heeft om een keuze te maken vermits er telkens geen overvloed aan kandidaten wordt voorge steld. Toch neemt dit niet weg dat de gelauwerden geen verdiensten zouden hebben en zijn het telkens zeer verdienstelijke personen of verenigingen die de eer toebedeeld krijgen. Toevallig gaan de prijzen voor 1987 naar twee ge- kroonden uit de deelge meente Bambrugge, als vereniging wordt een prijs toegekend aan de K.V.L.V. en als persoon aan Maur. Van Cauter van de Civiele Bescherming. Eigenlijk moesten de prij zen aan twee personen toegekend worden want wat der K.V.L.V. betreft is het een waardering voor de afgevaardigde van deze vereniging die de eer toe komt, mevr. Chris Vage- nende die altijd stipt de vergaderingen van de ge meentelijke kulturele raad stipt bijgewoond heeft. De vereniging voor landelijke vrouwen ofte de hoeren gilde, werd in Bambrugge al in 1932 opgericht en kan bijgevolg op meer dan een halve eeuw aktiviteiten te rugblikken. Deze katho lieke vereniging telt op het ogenblik 107 leden en het dynamisch bestuur wordt voorgezeten door Ger. Van Den Bossche. Him voornaamste aktiviteiten bestaan in het organiseren van vormingsdagen, hob- byaktiviteiten als naaien, breien, lintjeswerk maken en ook «beter bewegen». Deze laatste is uiteraard een kursus om fit te blij ven, een aktiviteit die tegenwoordig op geen en kel programma mag ont breken bij de damesvere nigingen. Wat hun winterseizoen be treft zijn er al enkele turn en breilessen achter de rug maar voor oktober is er al heel wat geprogrammeerd zoals op 2 oktober een startvergadering onder het motto «Weerkracht, Veer kracht», om 14u30 in het centrum Sint-Anna. In hetzelfde centrum kan men vijf weken na elkaar deelnemen aan een vol gende reeks turnlessen en op donderdag 20 oktober vertrekt men om 13 u. aan de pastorij voor een be zoek aan het voedingssa lon. In de maand novem ber is er daarnaast een speciale kookles georgani seerd op dinsdag 8 novem ber waar men alles kan vernemen over het diep vriezen. Ook zijn er twee avonden handwerk voor zien en op 19 oktober kan men mee voor een praat forum te Kwatrecht. De Civiele Bescherming van Bambrugge werd ver eerd in de persoon van hun voorzitter en afge vaardigde bij de GKR, Maurits Van Cauter, die 27 jaar geleden medestich ter was van deze vereni ging en sindsdien steeds een zeer aktieve rol ge speeld heeft, niet alleen om tijdens een koers als seingever te fungeren maar ook om vele andere aktiviteiten. Als wij het mogen geloven is er in Bambrugge enkele man nen-vereniging die zolang bestaan heeft, en men legt thans nog genoeg ijver aan de dag om er nog vele jaren bij te doen. Met haar achttien leden heeft deze groepering al heel wat ge presteerd want men be perkt zich alleszins niet tot het klassieke seingeven maar zij werken ook mee aan stoeten en processies en sinds een paar jaren doen zij ook aan onmid dellijke hulpverlening in hun deelgemeente. Zij be schikken over een aantal toestellen ten gebruike van tijdelijke herstellen den van kleine ongevallen, zoals looprekken, kruk ken, home-trainers, lig bedden enz. Het ligt trou wens in hun bedoeling om deze hulpaktie uit te brei den naar de andere ge meenten toe maar hier voor rekenen zij op nog meer steun vanwege het gemeentebestuur om eventueel meerdere toe stellen aan te kopen. In hoever zij hiermee in het vaarwater van de mutuali teiten lopen is nog niet uitgemaakt maar toch is het een lovend initiatief. GKR Uit de «bestuurlijke mede delingen» kwam men te weten dat aan de GKR een toelage van 35.000 fr. toegekend werd voor het werkingsjaar 1986. Dit De veelgeprezen histori sche reeks van het Ge nootschap voor Aalsterse Geschiedenis krijgt op nieuw een vervolg. Sa mensteller is Jos Ghysens die met zijn nieuw boek HERBERGEN en VER ENIGINGEN AALST 1880-1900 de Aalsterse ge meenschap en haar vrije tijdsbesteding op het einde van de 19e eeuw voor al tijd wilde vastleggen. De auteur voert de lezer langs een 900-tal cafés, die de stad toen telde, en laat hem kennis maken met een diversiteit van bon den, genootschappen en sociëteiten. Het boek bevat twee grote delen. In het eerste wordt een omschrijving en een overzicht gegeven van de herbergen en hun classifi catie: hotels, restaurants, logementen, bordelen, speciale attracties, dansza len, de brouwers en de jeneverstokers en de dran ken. Twee hoofdstukken zijn gewijd aan de lokali satie van de herbergen en de uitbaters per straat en de systematische indeling van de uithangborden met hun verklaring. Het tweece deel biedt een beeld van meer dan 400 kringen die in deze cafés hun activiteiten hadden: kaatsers, bolders, voetbal spelers, cultuurbeoefe- naars, duivenmelkers, vis sers, vinkeniers, mei boomplanters, vastena- vondvierders, handelaars, landbouwers, muzikanten, politici, karabijn- en boog schutters, wielrijders, zwemmers... De inhoud is verantwoord door een 800-tal verwijzin gen en noten. Met HERBERGEN en VERENIGINGEN AALST 1880-1900 heeft Jos Ghysens speciaal wil len beklemtonen dat Aalst Nieuwe startdag geld dient uitsluitend voor de eigen werking en heeft niets te zien met de toela gen die tussen de verschil lende verenigingen moe ten verdeeld worden. Uit de cijfers blijkt dat 106 verenigingen een wer- kingsverslag ingediend hebben waarvan er 63 lid zijn van de GKR. Volgens secretaris De Langhe stelt het invullen van deze ver slagen bij te veel vereni gingen problemen, noch tans zijn de formulieren niet ingewikkeld. Daarbij geeft hij echter een pluim aan de KBG van Mere die een korrekt verslag indien den en ook de meeste pun ten behaalden. Men hoop te dat de toelagen nog voor de verkiezingen zou den uitbetaald worden. Deze subsidies zijn prak tisch in elke vergadering aan de orde, alhoewel men er reeds ettelijke uren, soms zenuwslopend, over geredekaveld heeft. Som migen blijken nu nog niet te weten dat het reglement goedgekeurd is en er dus niets meer aan te verande ren is. Evaluatie Normaal gezien loopt ook in de GKR de bestuurster mijn dit jaar ten einde en voor die gelegenheid maakte de secretaris een evaluatie op van wat er al dan niet gepresteerd is. Zij hebben evenwel het be leidsprogramma van het vorig bestuur overgeno men maar men heeft intus sen het subsidiereglement gedeeltelijk veranderd. Ook stipt men aan dat de verenigingen maar matig gebruik maken van de kans om een speciale sub sidie aan te vragen, alhoe wel er bij gezegd werd dat het al een relatief grote manifestatie moet betref fen. Een andere positieve kant is de gemeentelijke uitleendienst die op het ogenblik al beschikt over tentoonstellingspanelen, een podium en filmdoek. Men vindt het daarente gen spijtig dat men over geen vervoerdienst be schikt, iets wat vooral door de jeugdgroeperin- gen aangevraagd was, maar het is juist de jeugd die uitblinkt door haar af wezigheid op de algemene vergaderingen. Zij hebben steeds de mond vol over inspraak maar in de GKR zijn ze maar matig ver tegenwoordigd. JV bij de eeuwwisseling meer te bieden had dan de klas sieke broedertwisten, rode en groene oproervanen, stakingen en pauperisme. Hij laat deandere kant zien van de Aalsterse maatschappij, de meerder heid van de Aalstenaars, die te lang in de schaduw bleef en die thans in het licht wordt gesteld. Een uniek dokument! Het boek met 300 pagina's op formaat 29,5 bij 22,5 cm bevat circa 110 foto's, en verschijnt in oktober - november dit jaar. Tot 15 oktober is de intekenprijs 1.450 fr. Nadien kost het 1.600 fr. U kan het bestellen bij het Genootschap voor Aal sterse Geschiedenis, per adres Guido Saey, Termu- renlaan 24 bus 6 te 9440 Erembodegem-Aalst Postrekening 000-0572139- 33 of in de boekhandel. LH Mensen van de Dekenij Molenstraat zijn verbolgen. De straat is momenteel met de braderij voor de boeg gedeeltelijk afgesloten. Schepen De Maght stelt echter dat tegen de Braderij alle oneffenheden zullen worden weggewerkt. Maar er is meer. De straatverlichting in de Molen straat is geen openbare verlichting want ze is eigendom van de Dekenij. Een ietwat vreemde situatie waaraan de Dekenij wel een mouw zou willen gepast zien. De stad heeft beloofd deze installatie te willen overnemen doch voorlopig is het bij deze belofte gebleven. Ook André-Emiel Bo- gaert vindt het op zijn minst gezegd eigenaardig dat een openbare verlichting eigenlijk in privé-handen is en vooral privé-eigendom. De schepen De Maght zegt dat het een kwestie is van tijd. Er moet uiteraard eerst een raming worden gemaakt en in afwachting wordt het elektriciteitsge bruik reeds door de stad gedragen. De voorzitter van de Dekenij dringt echter aan en had graag een belofte «op papier». Dat papier krijgt U na de verkiezingen, rondt de schepen af. LH Aalst. Jeugdhuis De Klup organizeerde een danskursus waarop zo te zien de allerkleinsten present waren (a) Aalst. Braderie in de Nieuwstraat. Tussen twee regenbuien in was het er toch flink I druk (a) Aalst is wellicht niet de trouwens netjes op te le- primus inter pares Ni- zen: papier, olie, schroot, nove was er reeds maar puin (steenslag), autoban- behoort alleszins tot de den, kwikbatterijtjes, glas voorlopers bij de gemeen- en noem maar op. ten om een containerpark ^eest spektakulair is in- te installeren. Netjes op <jerdaad de grote haksel- ren organiseren van 17 tot De vragen kom je te weten een nj staan de gemiddeld machine met een motor 21 oktober 1988 een wed- door elke dag van maan- 100.000 fr. De Openbare Biblioteken oktober moet toegekomen en BRT 2 Oost-Vlaande- zijn. .r. van 60 PK die snoeisel tot strijd waaraan iedereen dag 17 tot vrijdag 21 okto- groen geverfde afvalbak- ijieine stukjes verbrijzelt, kan deelnemen en die be- ber tussen 12 en 13 u te ken van diverse formaten Deze kunnen dan dienen giftigd is met o.m. een per- luisteren naar het BRT 2 klaar om op elke weekdag voor de Groendienst als sonal computer, talrijke programma «Oost-Vlaan- van 16 tot 18 u. en op bodembedekking of als boeken en walkmen. Deze wedstrijd is twee delig. Tijdens het BRT 2 pro gramma «Oost-Vlaande- ren regionaal» (98.6 Mhz) 1.6 zaterdagen van 9 tot 13 u. komposteerelementen uw afval op te vangen. moest er gehaksel te veel zijn, dan kan dat ook ter beschikking van de bevol king worden gesteld. Met een door de scouts verzorgde eucharistieviering, een optocht door de dorpsstraten, een eerder natte maaltijd in de Zavelput, een groots overganggspel en aktiviteiten per leeftijdsgroep ging de Meldertse groep scouts Hop- duveltjes en WKSM zyn reeds elfde werkjaar in. «Vreemd uit de hoek» Jaartema is «Vreemd uit de hoek» waarbij de scouts aandacht willen hebben en vragen voor al diegenen die in de hoek van de groep, van het dorp, van de maatschappij leven. Hopduveltjes willen dan ook meer zijn dan een «bende kleine gasten». In tegenstelling met vele an dere vormen van vrije tijdsbesteding willen ze naast het brengen van amusement ook een stukje levenshouding meegeven. Tien jaar! Uit een jaar eerder te Mel dert opgestarte groep jon geren van Baardegem, Moorsel, Hekelgem en uiteraard Meldert ont stond in' 1978 de scouts- groep De Hopduveltjes, een typisch Meldertse groep onder impuls van een achttal enthousiaste lingen. Voorlopig richtte men zich op kinderen van 8 tot 12 jaar. De geboden hulp door vzw Parochie centrum bezorgde hen wind in de zeilen. Het Pa rochiecentrum stelde in derdaad lokalen ter be schikking en zorgde (zorgt nog steeds) voor finan ciële steun. Na amper één jaar werking kon dan ook naar buiten worden getreden met een drie da gen durend groepsleest. Geleidelijk werd de groep aangevuld en vzw Paro chiecentrum liet twee gloednieuwe chalets in de weide achter het parochie centrum optrekken want met het aantal leden groei de ook de nood aan akko- modatie. Burgemeester Louis D'haeseleer kwam eigenhandig de sleutels van de chalets aan de groepsleider overhan digen. Kamperen Jaarlijkse attraktiepool was uiteraard het kamp er gens in de Ardennen, in de Kempen of zelfs in Italië. Een speciale inspanning werd vaak geleverd met Kerstmis met een kerststal aan de pastorie verbonden aan een jeugdig kerstspel. Zes 17 jaar Iedereen tussen die leef tijd is bij De Hopduveltjes welkom. Van 6 tot 7 jaar bij de Kapoenen, van 8 tot 11 bij de Welpen, van 12 tot 14 bij de Jonggivers, van 15 tot 17 bij de Givers, vanaf 18 jaar bij de Jins en vanaf 19 jaar bij de lei ders. Wie geïnteresseerd is kan iedere zondagnamid dag tussen 14 en 17 u in het Parochiecentrum te recht. U wordt er alvast valabel opgevangen. deren Regionaal» Mhz). De schiftingsvraag luidt: Het afvalbakkenpark be- «Hoeveel boeken zullen vindt zich aan de Al- de hoofdbiblioteken van brechtlaan 72 maar dan Aalst, Ronse en Sint-Ni- wel enigszins verstopt, kan je van maandag 17 tot klaas samen ontlenen op Vlak bij de stedelijke Burgemeester Maurice De vrijdag 21 oktober elke woensdag 26 oktober werkhuizen de vroegere Kerpel stelt alleszins dat dag tussen 12 en 13 u een 1988?». Frias op stadseigendom. onze konsumptiemaat- intervieuw beluisteren met Per deelnemer wordt Van in het kantoortje schappij bergen afval pro een bekende Oostvlaming, slechts één antwoord aan- maakt men U wegwijs om duceert maar dat, naast de die vertelt over zijn lees- vaard. te weten waar u uw spullen huisvuilophalingen en de en biblioteekervaringenLH kwijt kan. Het staat er selektieve ophaling van Onmiddellijk daarna wordt een vraag gesteld die je telefonisch kan beantwoorden. Hiermee kan men een boekenpak ket winnen. Elke dag wordt ook een vraag gesteld, waarbij je uit het antwoord één of meer letters moet halen. Aan de hand van de letters uit de antwoorden, die je evenwel niet in de juiste volgorde krijgt, kan je een woord samenstellen. Het door jou gevonden woord moet in het raster van het antwoordformulier inge vuld worden. Je ant woordformulier moet per post opgestuurd worden naar De Weg naar Boeke gem, BRT 2 Oost-Vlaan deren, Martelaarslaan 232, 9000 Gent, waar het ten laatste op woensdag 26 In Aalst staan ruim 300 bejaarden genoteerd op de Aalst inzake uitbreiding wachtlijst. Er is inderdaad een nippend tekort aanrus- van de opnamekapaciteit thuisbedden en/of andere akkomodatie voor senioren. rustoordbedden het voor de regio maximaal be schikbaar aantal bedden aan te vragen. Dit dan voor het bekomen van een r~e voorafgaande vergunning voor het bouwen van een Vanuit het O.C.M.W.- ning». Aalst werden dan ook Door de OCMW-raad reeds tal van stappen gezet Aalst werd beslist de op- om aan dit tekort te ver- namekapaciteit van «De helpen, o.m. door het op- Hopperank» te Erembo- richten van een nieuw degem niet uit te breiden Tn "déT omgeving rustoord in de omgeving tot 114 maar te behouden van Hofstade met een ka- van Hofstade. op 74 bedden. Evenzo dteit overeenstemmend Vanuit het ministerie van voor rustoord bint-Lieven met een uitbreiding van de de Vlaamse Gemeenschap dat niet zou uitgebreid kapaciteit bestaande rust- waarheen een aanvraag worden tot 180 doch be- 0ordbedden met het voor werd gestuurd werd dan houden blijven op een op- de redo maxjmaa| aanlal. ook om vervollediging ver- namekapaciteit van 120. zocht van het dossier Anderzijds werd eveneens LH «voorafgaande vergun- beslist door het OCMW- papier en van glas er nu; middel wordt geschaft om van alles af te geraken. Schepen Doorns liet op de openingsplechtigheid trou t wens een lichte bestelwa-| gen met aanhangwagen plaatsen waarin zowat alle mogelijk soort afval dat! dan exemplarisch in de respeklievelijke contai ners werd gestort. Milieu is meer Leefmilieuschepen Andrt Doorns ziet de installatie van dit containerpark ab een zoveelste schakel in het milieubeleid. Milieu beleid moet meer zijn dan groenbeheer, dan afhan delen van aanvragen voor vergunningen, dan uitstip pelen van wandelwegen en organiseren van boomplantdagen. Milieu beheer is ook de vele af valstoffen die onze kon- sumptiemaatschappij pro- duceert ekologisch ver werken via selektief opha len en recycleren wat kan De helft van de afvalberg! zou inderdaad aan recycla ge kunnen toe zijn. Doorns hoopt dan ook dal de mensen zich de moeite j zullen geven het contai nerpark dat U via de Ber- gemeersenstraat kan be reiken te gebruiken voor de bedoeling die erachter schuilt: Aalst vrijmaken van sluikstortingen en be komen dat in de natuur en op straat geen afvalstoffen gewoon worden achterge laten. De remedie ertegen is nu gekreëerd, het hangt dus nu af van de goede wil van de bewoners. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 2