1 Breekt Groen door in Ajuinstad Herleeft Aalst met de Vrije Demokraten De stem van de KP in de gemeenteraad "Witte", Europese stad Open brief aan burgemeester De Kerpel vanwege Jan Caudron De Voorpost - 30.9.1988 - 3 In onze reeks over de programma's van de diverse partijen die in Aalst op zondag 9 oktober in de running komen volgt nu AGALEV wat staat voor Anders Gaan Leven. Hierbij een aantal krachtlijnen van hun pro gramma. Depolitisering van benoemingen Wie dc beste resultaten behaalt in objektieve se- lektieproeven krijgt de job, punt. Partijkaart en vriendendienst moeten eindelijk plaatsmaken voor kennis, kunde en inzet. Een hart in de stad Waar ook voetgangers en fietsers zich veilig kun nen bewegen. Waar rol stoelpatiënten zich vlot kunnen verplaatsen. Waar in woonzones met speel- voorzieningen de rechten van de bewoners voorop staan. Voorzien van veili ge schoolroutes voor onze kinderen en gerieflijke oversteekplaatsen en rust banken voor de be jaarden. Aalst moet een bekoor lijke stad worden in Vlaanderen door renova tie van historisch waarde volle gebouwen en gevels, door invoering van stren gere stedebouwkundige nonnen, door pleinen en markten een eigen sfeer vol karakter te verlenen. De verwezenlijking van een aangenaam wandel en winkelhart met groen voorziening en ontmoe tingsruimten zal Aalste- naars en toeristen aan spreken. Wij pleiten voor uitbrei ding van de parkeermoge- lijkheden aan de buiten rand van de Wallenring (vb. parking Keizershal- len), station met aanslui tend vlot openbaar ver voer. De geplande uitbrei ding van parkings in het centrum van de binnen stad is voor Agalev totaal onaanvaardbaar. Aktieve bescherming te gen vandalisme moeten komfort en veiligheid ver hogen. Inspraakgericht beleid U mag (moet) weten wat er door het stadsbe stuur besproken en beslist wordt. En met welke argu mentatie, op basis van welke gegevens. Wil het stadsbestuur de- mokratisch werken dan moet het gaan luisteren in de deelgemeenten en wij ken en alle betrokkenen, die dit wensen, de kans tot medewerken geven (parti cipatie) en dit vooraleer de beslissingen genomen worden. Inspraak vereist inzicht. Daarom voorzien we o.m. een stedelijk informatie centrum waar de inwoners ook de achtergrondgege vens kunnen bekomen. Voor stadsambtenaren moet er spreekrecht komen. De stedelijke adviesra den dienen volledig gede politiseerd en open voor elke geïnteresseerde groep of individu. Uiteraard een aktief milieubeleid In talrijke wijken en buurten hebben de men sen last van lawaai-, ver- keers-, reuk- en stofhin- der. O.a. daardoor ont volkt onze stad. Aalst moet opnieuw een leefba re stad worden. Een jarenlange slappe houding van het stadsbe stuur heeft ertoe geleid dat groot-industriële vestigin gen, die niet thuishoren in een stadscentrum, steeds meer ruimte van de stads kern innamen met alle ge volgen vandien (onder meer verkrotting!). Agalev wil die evolutie omkeren door een volge houden krachtige hou ding, die de milieuwetten en stedebouwkundige reg lementeringen strikt doet respekteren. Agalev wil een dynamische en grondi ge aanpak bij het herstel len van de wegen (mét voetpad en fietspad), als ook een betere signalisatie en snelheidsremmende drempels. Stukken groen of land bouwgrond moeten ge spaard worden want ze be schermen de landelijkheid van de deelgemeenten (geen Osbroekring). Aalst moet zijn "groene longen" terug krijgen: uit breiden van het stadspark, nieuwe groenaanplantin- gen en inrichting natuur parken (vb. Molenbeek vallei in Faluintjes). Ook wilde planten en dieren horen bij ons en moeten beschermd worden. Goede opvangmogelijk heden voor huisdieren is voor ons een prioriteit, evenals de inrichting van een volkstuin (in samen werking met VELT). De huisvuilophaaldienst dient over voldoende mo dem materiaal en een goe de personeelsbezetting te beschikken: zwerfvuil dient opgeruimd en het ge scheiden terugwinnen van afval uitgebouwd. De stad moet stimulan sen geven tot milieuvrien delijk konsumeren en zelf ekologische kriteria bij aankoopbeleid hanteren. Promoten van het verenigingsleven Initiatieven voor vor ming, sport, samen zijn, diverse vormen van kleinschalig kultureel werk verdienen meer en beter aangepaste steun. Eigen stedelijke initiatie ven (vb. kunstonderwijs, vakantiespeelpleinwerk- ing) moeten de middelen krijgen om kwalitatief be ter te werken. Agalev wil ook dat het stadsbestuur, samen met de privé-initiatieven een aktiever beeld voert i.v.m. ontwikkelingssamenwerk ing, de verspreiding van de vredesgedachte en de mensenrechten. Bij haar initiatieven zal de stad bij zondere aandacht schen ken aan het bevorderen van mondigheid, ver draagzaamheid en plura lisme. Alle jongeren moeten betrokken worden bij een jeugdbeleid dat hen aan gepaste kansen tot zelfor ganisatie, samenwerking en ontplooiing waarborgt. Zuinig met gemeenschapsgeld De grote schuldenlast van de stad Aalst is het gevolg van een jarenlang onefficiënt stadsbeleid en verspilzucht. De hoge personeelsuit gaven maken dat steeds minder geld beschikbaar is voor de werkings- en inve steringskost (herstelling wegen, aanleg fiets- en voetpaden, rioleringen, groenaanplanting enz.) Aan het systeem om fa milieleden, vrienden en kennissen, aan (niet be staand) werk te helpen, evenals aan het systema tisch bevoordeligen van bepaalde leveranciers, wil Agalev radikaal een einde maken. Wij eisen dat échte plaatselijke tewerkstel lingsinitiatieven worden genomen. De stad kan een ener giebesparend beleid voe ren en dit zonder dat de veiligheid 's avonds van de fietsers en voetgangers in 't gedrang moet komen. Doeltreffende dienstverlening Heel wat politici treden maar al te graag op als tussenpersoon tussen bur gers en stadsdiensten. Voor hen is het dienstbe toon een middel om hulp behoevenden in hun par tijpolitiek pas te doen lo pen. Voor ons kan en moet het anders: de over heidsdiensten moeten effi ciënt en dienstvaardig functioneren. Een ombudsman of - vrouw moet kunnen tus senkomen als de burgers in hun rechten benadeeld worden. In Aalst moet het wel zijnsbeleid allereerst de kansarmoede bestrijden. Wij opteren voor een goe de samenwerking tussen welzijnsorganisaties en OCMW, decentralisatie en aangepaste informatie verstrekking. Het stadsbe stuur moet grotere steun verlenen aan preventieve akties die de volksgezond heid behartigen (bijv. kan kerpreventie, bloedinza- meling, aids-voorlichting enz.). Een écht welzijnsbeleid veronderstelt bestaansze kerheid voor alle mensen in de gemeente. Daarbij komen specifieke maatre gelen voor integratie van miner-validen, bejaarden en migranten, voor de op vang van kinderen, jonge ren, werklozen en vluchte lingen. Agalev eist de snel le en volwaardige uitbouw van het OCMW-hospitaal. Agalev kandidaten 1. Van Lierde Luc, 39 j., industrieel ingenieur, Aalst; 2. Baita Dolores, 36 j., apotheker, lerares, Aalst, uittredend gemeen teraadslid; 3. Van Rans- beeck-De Wael Frieda, 41 j., bediende, Meldert; 4. Verheyde Lut, 30 j., peda goge, Hofstade; 5. Calle- baut Joost, 26 j., jurist, Meldert, tijdelijk in Co lombia; 6. De Witte Paul, 41 j.leraar, Aalst; 7. Ha- merijck Lieve, 42 jlera res, Aalst; 8. Dohogne Guy, 34 j.industrieel in genieur, Erembodegem; 9. Vansevenant Marthe, 38 j., opleidingsverant- woordelijke R.V.A., Erembodegem; 10. Jans- sens André, 33 j.bedien de R.T.T. Hofstade; 11. De Winne Kris, 23 j-, ma gazijnier, Gijzegem; 12. Van Assche Erik, 37 j., stafmedewerker Vlerick- school voor Management, Aalst; 13. Haeleydt Marie- Jeanne, 67 j., gepensio neerde, Aalst; 14. Van Baelen Luc, 25 j., tech nisch bediende, Aalst; 15. Jansegers Paula, 39 j., ver pleegster, Moorsel; 16. Paduwat Mare, 41 j., le raar, Nieuwerkerken; 17. Yildiz Sultan, 28 jlera res, Aalst; 18. Bruwaert Hans, 29 j., bediende, Erembodegem; 19. Hin- dryekx Marie-Thérèse, 57 jbediende-boekhouder, Aalst; 20. Matthieu Jan, 38 j., etnoloog, Aalst; 21. Van Durme Luk, 32 j., bediende, Aalst; 22. Do hogne Mieke, 27 j., sociaal verpleegster, Aalst; 23. Callebaut Roger, 55 j.be diende, Meldert; 24. Se- minck Annemie, 37 j., maatschappelijk assisten te, Aalst; 25. De Brul Frans, 63 j., gepensioneer de, Aalst, oud-gemeen teraadslid en OCMW-lid. Dat stelde althans partij'sekretaris Jos Van Landuyt op het politiek praatkafee in De Werf voor een zeer talrijk publiek. We laten hem hierbij aan het woord. "Aalst herleeft met de Vrije Demokraten" is niet zo maar een slogan. Het nieuwe en voorspoedige dat veel stadsgenoten aanspreekt is het hoofddoel, namelijk het doorbreken van de verzuiling. De doorbreekaktie opent voor de stad een hoopvolle toekomst. Nu sterft Aalst uit: de Vrije Demokraten gaan ze vastberaden doen herleven. In het kader van de voorstelling van de programma's heid de gemengde inter- koop van stadsdiensten der diverse politieke partijen waarvan er reeds enkele kommunale voor energie- aan de privé, aan de beurt kwamen laten we nu ook het woord aan de verdeling te vervangen De verdediging van de Kommunistische Party. door een zuivere inter- kansarmen en de zwakke- kommunale waarvan de ren in de stad, de verdedi- "De KP, de SAP en wervingssekrëtariaat, dat opbrengsten integraal naar ging van het leefmilieu Linkse Onafhankelijken stadshulp aan privé-inves- de bevolking gaan, door o.m. tegen Amylum, Inter- ballen samen één vuist!" teerders verbindt met kon- verzet tegen de hogere com en andere grote ver- Op de "Open KP-lijst" traktuele waarborgen voor overheid die steeds meer vuilers, de verdediging van gaan deze kandidaten een tewerkstelling, milieu en lasten afwentelt op de stad het recht op een menswaar- verbintenis aan met de op termijn terugbetaling en terzelfdertijd de nodige dig bestaan voor iedereen, Aalstenaars, een kontrakt van eventuele financiële middelen verder vermin- tegen de stroom in van ego mei de kiezers! faciliteiten en tegemoetko- dert. ïsme en van de anti-sociale Omdat willen dat de ge- mingen. Beter leven en wonen in kwaal van "elk voor zich meentepolitiek ten goede Glasnost in eigen stad, Aalst voor iedereen, strijd en god voor allen". komt aan "alle" bevol- met spreekrecht (zelfs - tegen verkrotting en spe- Kiezen voor de "open kingsgroepen. Dit betekent een bindend engagement voor Een aktieve tewerk stellingspolitiek, ge- plicht) voor ambtenaren, kulatie, het uitbouwen van K.P.-lijst" is dit engage ment ondersteunen! De kampagne van de "Open KP-lyst" Aalst voor 9 oktober 1988 maximale inspraak door een werkzame grond-, gedepolitiseerde adviesra- bouw- en woonregie, voor den, pluralistisch samen- een sociale woningpoli- gestelde wijk- en dorpsra- tiek, voldoende middelen den, openheid van ge- voor het OCMW, uitbrei- schraagd door een sche- meenteraadskommissies ding van het openbaar ver- Zoals steeds houdt men penambt dat er zich voor en OCMW-werking, poly- voer, toegang tot ontspan- zich aan een "propere" inzet, dat in de kortste valente wijkcentra en eer- ning en kuituur voor ieder- kampagne met respekt keren een lokale tewerk- stelijnszorg. een door kleinschalige ini- voor de gemaakte afspra- stellingskonferentie orga- Het geld halen waar het tiatieven die niet door één ken. Uiteraard ook een so- niseert die geen alibi of zit, weg van de gemakke- kuituurmastodont verplet- bere kampagne waarbij praatbarak wordt, dat de lijkheidsoplossing van ho- terd worden, gelijke rech- het "kontrakt" dat men nepstatuten vervangt door gere belastingen voor ie- ten en plichten ook voor aan de Aalsterse kiezers volwaardige tewerkstel- dereen door bijv. taks op migranten en politieke voorlegt veel belangrijker ling, dat partijpolitieke en geldautomaten in banken vluchtelingen, herwaar- is dan de glunderende vriendjesaanstellingen en - en tweede kassa's in groot- dering van de rol van de koppen van onze kandida- benoemingen weert door warenhuizen, door bij de wijkagent en van de stede- ten. Geen verpersoonlijk- de oprichting van een vast eerste de beste gelegen- lijke politie, geen uitver- te reklame maar een hech te ploeg die zich achter een vooruitstrevend pro- I gramma schaart zonder I valse beloften, met de no- 1 dige vastberadenheid om dit te verdedigen en door te drukken in de gemeen teraad. Men wil zich ook rechtstreeks tot de kiezers wenden, niet door hen nutteloze en/of dure gad gets in de handen te stop pen of kostelijke veelkleu- rige foto's van onszelf in k de bussen te droppen, maar door het brengen I van een korte éénakter op I straat en plein. De titel I "De Rode Sul", een mid- I deleeuwse klucht naar de I gekende klucht van "Nu I nog", in een bewerking en I regie van Anton Cogen. I De personages werden 1 door Aalstenaar Erik Aalst. Enkele leden van de Vlaamse wijnmakersgilde aandachtig luisterend naar de Montsaert in karikatuur uiteenzetting (a) gezet en zullen tijdens het Krachtlijnen De Vrije Demokraten willen zich zonder partij politieke binding of kleur inzetten voor het welzijn van de gehele stad en haar inwoners. Openheid, eerlijkheid en korrektheid zijn voor de V.D. de fundamenten voor een goed bestuur. Konkreet betekent dit een personeelsbeleid in funk- tie van de bevolking met de juiste mensen op de gepaste plaats. Inzake handel en nijver heid en ten behoeve van de KMO's doet V.D. alles voor het inrichten van een funktionele ambachtelijke zone. Aalst wordt een stad waar het prettig is om win kelen en waar rekening wordt gehouden met de buurt bij de inplanting van nieuwe bedrijven. Het gezinsverband is van essentieel belang: daarom zijn de V.D. zeer gevoelig voor menselijke oplossingen van elk ge zinsprobleem. Zij kiezen bewust voor een beleid naar de jeugd toe, die uit zichzelf dyna misch is. Hét gezin, de KMO's, de handel en de nijverheid en een degelijk personeelsbeleid zijn ba- sisindikatoren voor een haalbare fiskaliteit. Elke begroting van werkings kosten moet op nul starten en dure automatismen uit sluiten. Het kuituurcentrum mag geen werf zijn voor toevallige politiekers maar wel een ontmoetingsplaats waar iedereen aan zijn trekken komt en waar het vrij initiatief zonder be voogding alle kansen moet krijgen. De Vrije Demo kraten willen een gezond beleid in een gezonde stad: verloren hoekjes moeten verfraaid worden, parken en bossen deskun dig onderhouden, vuilnis bakjes dienen te worden aangebracht langsheen de straten als eerste vereiste voor een propere stad. Natuur en leefmilieu moeten bekeken worden samen met verkeershin- der. In het welzijnsbeleid is de V.D. voorstander van intense samenwerking tussen de vrijwilligerswe- reld en de politici. Hier kunnen werelden elkaar vinden in koördinatie los van partijbanden. Zowel OCMW- als pri- vé-ziekenhuis moeten goed uitgebouwd worden en komplementair werken. Bejaarden dienen ge huisvest te worden in aan gepaste, moderne, prope- schouwspel te bekijken zijn én in natura én in tekenstijl. "De Rode Sul" zal optreden op de ver schillende Aalsterse bra- derijen tijdens de week ends om dan op 9 oktober, zoals elke kiesgerechtigde Belg, uitgeput ter stembus te trekken. (l.h.) re en veilige gebouwen met optimale dienstverle ning. De V.D. wil het be leid ook konkreet naar de anders-validen richten. Het beleid mag niet stoppen bij de grenzen van Aalst. Als vijfde grootste stad van Vlaanderen moet Aalst Europees denken. Dat vertaalt zich o.m. in een vredespolitiek en daadwerkelijke hulp aan de Derde Wereld waarin heel wat Aalstenaars zeer verdienstelijk werken. De algemene veiligheid in de stad en de deelge meenten is essentieel: de V.D. willen een degelijk opgeleid politiekorps en goed uitgeruste hulpdien sten. Alle straten binnen de kleine ring moeten ver keersarm worden. Aalst wordt weer een stad met een veilig uit gangsleven waar je kan wandelen zonder om kijken. Krotwoningen moeten verdwijnen en oude ge bouwen moeten gerestau reerd worden. Aalst wordt weer de witte stad van vroeger. Al deze programmapun ten bereiken de V.D. met een open, eerlijk en kor- rekt beleid zonder partij kaarten. De Vrije Demokraten maken van Aalst weer de witte keizerlijke stede, in moderne termen gesteld: Een stad met allure, een Europese stad in 1992. Aalst. Meer dan 70 deelnemers waren aanwezig op de historische wandeling door Aalst. Gids was de heer Foselle die heel wat boeiende kommentaar had over merkwaardige dingen in het stadscentrum (a) In verband met de verda ging van de gemeen teraadszitting die normali ter de laatste dinsdag van elke maand plaats heeft doch nu verdaagd werd naar 18 oktober stuurde VU-fraktieleider Jan Cau dron volgende open brief aan burgemeester De Kerpel. «Tot mijn grote verbazing en ergernis liet U de raads leden weten dat de verga dering verdaagd werd tot na de gemeenteraadsver kiezingen. Van U, heer burgemees ter, had ik de hoffelijkheid verwacht dat U tenminste de grondige reden had meegedeeld waarom U met de traditie breekt om de raadszitting de laatste dinsdag van de maand te houden. Waar bent U eigenlijk bang voor? De agenda moet het schor singsbesluit van de heer gouverneur vermelden aangaande het oprichten van ondergrondse par keergarages. Zelfs indien het voor de meerderheid niet prettig is van de heer gouverneur te vernemen dat de gewraak- sing van 5.7.88 dient te worden geschorst omwille van de schending van de wet, vind ik het vanwege het schepencollege weinig moedig om op zulke beun- hazenmanier zijn verant woordelijkheid te ont vluchten. Uw handelswijze verplicht mij tot het publiek maken van deze open brief. Ik betreur dat U uw kort burgemeestersmandaat niet eindigt in sportieve schoonheid en stuur U mijn beleefde groeten». LH Aalst. De Vlaamse wijnmakersgilde zette uiteen wat men kan maken met de eenvoudige stekelbes (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 3