De milieucel V.V.H.V. Jos Vandenbergh niet opgetogen over werking middenstandsraad Slaapcentrum voor wiegedood-opsporing Hak heropent vandaag 219 uren op 1 barkruk Aalsterse Gilles nu te Bagneux Kaarten voor Levensvreugoe De Voorpost - 30.9.1988 - 5 Vandaag vrijdag 30 september heropent HAK, Hulp-, Advies- en Kontaktcentrum aan het Sint-Martensplein haar deuren na de brand die het zwaar teisterde. Vanavond te 20 u. kan u er op de opening terecht. Daarmede krijgen de aktiviteiten een nieuwe impuls. En die zijn menigvuldig. Aalst. Plesch kermis in Erembodegem. Het was echt drummen om door de menigte te geraken (a) Aalst. Plesch kermis. De kermismolens draaien op volle toeren (a) HAK 't Koerken Wil een helpende hand zijn, mensen verder op weg helpen. Deze op dracht situeert zich op de zogeheten, «eerste en laat ste» lijn: d.w.z. eerste op vang, preventie en even tueel doorverwijzing naar goede meer gespecialiseer de diensten en onthaal van diegenen waarvoor elders geen plaats is, of die al alle watertjes doorzwommen hebben. Een ploeg van vrijwilli gers, bijgestaan door vaste krachten al dan niet samen met een specialist, pro beert dit te realiseren. De steunpilaar van de wer king is het kontaktcen trum. Naast zijn caféfunk- tie waar iedereen terecht kan voor een pintje, een koffie, een babbel... wil het vooral kontaktmogelijkheden bieden voor eenzame mensen enerzijds en drem pelverlagend en onder steunend werken voor de hulpverlening anderzijds. Er is ook een infocentrum uitgebouwd met als basis de vele vragen die aan de medewerkers gesteld wor den: zowel louter informa tieve, als juridische als psychisch-morele. Hiernaast worden ver schillende vormende en sensibiliserende aktivitei ten opgezet. De lokalen staan ook open voor andere groepen en verenigingen. HAK Anders Werken Vele moeilijkheden en problemen hebben te ma ken met uitzichtloosheid, aan werk geraken, geen kans (meer) maken op de arbeidsmarkt... Vooral laaggeschoolden hebben het hier erg moeilijk. Daarom is Hak-Anders Aalst. Plesch kermis in Erembodegem. Enkele werkers van de pannekoekenslag in de krypte (a) De 29-jarige huisschilder Johny Smets, een Vilvoordenaar die naar Affligem verhuisde, zat quasi onafgebroken 219 uren lang op één barkruk in café Cambridge aan de Brusselsesteenweg te Hekelgem. Hij verbeterde daarbij het rekord van zijn Leuvense voorganger met één uur. De Leuvenaar was trouwens de eerste die de nieuwe wereldrekordhouder, goed voor een vermelding in het Guinness Book of Records, kwam feliciteren. Eigenlijk lag het in de bedoeling van Johny 241 uren, zijnde 10 volle dagen plus 1 uur op de kruk bij de toog te blijven zitten. Op doktersadvies zag hij daarvan af want zwellen van de voet voorspelde alleen maar narigheid. Het laatste ultiem beslissend uur werd hij dan ook voortdurend aangemoedigd. Het gemeentebe stuur kwam dan wel te laat want in de plaats van het voorziene huldigingsuur zaterdagnamiddag haakte Johny noodgedwongen af te 5.30 u in de morgen. Zijn einddoel, het rekord breken was alleszins bereikt. Hoe lang hij wereldrekordhou der zal blijven is een andere kwestie. Zijn makker Dirk Pissoort wil inderdaad op dezelfde plaats een nieuwe poging wagen naar 241 uren. Intussen wordt het geschenk van het gemeentebestuur, een mini-barkruk, opgehangen en krijgt de fameuse barkruk die de wereldrekordhouder zo vele uren droeg, een gouden bandje. Afzien Ruim negen dagen, van donderdag 15 september te 02.30 u tot zaterdag 24 september te 05.30 u op dezelfde barkruk zitten, het is niet niets. Smets had dan ook af te rekenen «onderweg» met hoofdpijn en met verlies van zijn stem. Toch zette hij door. Om het uur had hij recht op 5 minuten onderbreking maximaal tot drie beurten op te sparen. Johny voelde zich geassisteerd door dr. De Pauw en kinesist André De Wilde en voor kontrole zorgden schepen Yvan 't Kint en gemeenteraadslid Leo De Rijck. Reeds geruime tijd bereidde Johny zich voor op deze krachtproef o.m. door joggen en body-building. Tijdens de proef dronk hij wel bier maar dan van het alkoholvrije soort en roken kon hij zich niet laten. Tweeënhalf pakjes per dag. Op 1 december start nu Dirk Pissoort, zelfde plaats en zelfde sisteem maar dan met als streefdoel 241 uren. LH werken opgericht. Zowel erkende werklozen, als OCMW steuntrekkers, als «geschorste« werklozen, als huisvrouwen die weer aan de slag willen, als ou dere werklozen... zijn welkom. Momenteel zijn voorberei dingen aan de gang voor de uitbouw van een recy- clage-atelier waarin een opleidingsgedeelte en een werkgedeelte voorzien worden. HAK Niemandsland Niemandsland wil een kortstondige residentiële opvang bieden aan men sen die zich in krisissitua- tie bevinden: akute psy- cho-sociale en/of materië le. Zowel mannen als vrouwen van om het even welke leeftijd kunnen er terecht. Voor mensen met verslavingsproblemen of die psychiatrische hulp be hoeven is de werking van Niemandsland echter niet geschikt. Niemandsland wil helpen bij het oplossen van een probleemsituatie doch laat de uiteindelijke verantwoordelijkheid bij de bewoner. Niemandsland steunt de beide pijlers: aan bewo ners een sfeer met warm- menselijke opvang bieden, een tijdelijke thuis en te vens de bewoners indivi duele begeleiding geven qua o.m. budgettering, OCMW, RVA maar ook op het relationeel en/of psycho-sociaal vlak. In Niemandsland kunnen 10 mensen worden opgeno men. Het is 24 u. op 24 bereikbaar door de mede werking van vrijwilligers, huisbewaarders en een team. HAK Begeleid Wonen Vanuit de nood aan inten sievere begeleiding om re sultaten op lange termijn te bekomen voor een deel van de populatie van Nie mandsland, groeide het idee van een «begeleid- wonen», projekt. Het huis dat hiervoor ter beschikking gesteld wordt is nog niet afgewerkt. HAK Teleshop kleding en meubelen De beide tweedehandsza ken hebben tot doel het recupereren en recycleren van bruikbaar tweede handsmateriaal. De beide teleshops hopen, gezien de toenemende armoede on der de bevolking, diege nen te bereiken die het financieel moeilijk heb ben. De prijzen worden zeer laag gesteld: voor de kleding ongeveer 1/10 van de normale verkoopprijs. De teleshops zijn toegan kelijk voor iedereen. Re gelmatig komen er mensen binnen die zich bepaalde zaken kopen, die niet meer behoren tot het noodzakelijke, maar mo gen ondergebracht worden bij de luxe-artikelen (tweedehandsluxe) In samenwerking met ver schillende erkende sociale instellingen kan de totaal hulpbehoevende mens gratis van het noodzakelij ke voorzien worden. Met dewinsten van de Teleshops wordt Nie mandsland in stand gehou den en worden andere projekten van de VZW Hak financiëel gesteund. De beide Teleshops stre ven ernaar een volwaardi ge plaats te verwerven in het Aalsters verkoopcir cuit. Het hoofdzakelijk vrijwil ligerswerk schept in sa menwerking met de bevol king een vriendelijke soli dariteit. Teleshop is nog altijd meer dan ooit blij om uw oude klederen, oude meu belen, huisraad, fietsen... Nadere info via 053- 70.38.88, Sint-Martens- plein 2. Uitwisselen van relatiegeschenken. Links de vrouwelijke burgemeester van Bagneux De Aalsterse Gilles waren andermaal in het buiten land. Nu te Bagneux bij Parijsenaar aanleiding van het oogstfeest, «la fête des vendanges». In de voormiddag werd een «aubade» gebracht in een der volksrijke wijken van Bagneux en 's mid dags werd opgestapt in de jaarlijkse stoet. Na de stoet werd een afvaardiging van de Aalsterse Gilles ten stadhuize ontvangen door de vrouwelijke burgemeester, maire Jeanine Jambu waar relatiege schenken werden uitgewisseld. 5 jaar terug waren onze Gilles ook reeds te Bag neux. Andermaal werd aangedrongen bij de Aal sterse Gilles want een andere Gillesgroep wenste organisator Jacques Zlasri niet uit te nodigen. De Aalsterse Gilles poseren voor de affiche van «La fête des Vendages» In een open brief In een open brief aan het college van burgemeester en schepenen van de stad Aalst heeft Jozef Vanden bergh, ondervoorzitter van de stedelijke midden stand de werking van de adviesraad scherp op de korrel genomen. De brief schrijver beschuldigt de schepen-voorzitter ervan de raad sedert 31 mei niet meer te hebben bijeen ge roepen, ofschoon de on dervoorzitter daar her haaldelijk om gevraagd heeft. De ondervoorzitter zegt dat ondanks een on gunstig advies van de raad toch een bouwvergunning werd afgeleverd aan een nv op de Aelbrechtlaan, zonder dat de stedelijke raad daar nog enige in spraak bij kreeg. «Erger nog, er zijn tekenen aan de wand die ons een sterk vermoeden geven dat men hier op korte termijn de grendelwet op de grootwa renhuizen zou kunnen ont wijken. Niet alleen zal de inplanting van dit filiaal van een grootwarenhuis keten, vele kleinhande laars doen verdwijnen, maar zal tevens zorgen voor een aderlating van de kooplustigen dit ten koste van het handelscentrum van de stad». Verder zegt de ondervoorzitter dat de problemen die zich mani festeren bij het uitvoeren van de infrastruktuur- werken op de Wallenring, de Werf en de Burcht straat, onder andere het gevolg zijn van het niet funktioneren van de mid denstandsraad. De werken gebeuren immers zonder inspraak op gebied van ti ming, uitvoering en koördinatie. Dat de mid denstand zelfs niet heeft kunnen meewerken aan de dag van de middenstand, is een grote tekortkoming, aldus de briefschrijver die ook zegt dat er in verband met de voorbereidingen op de Topdag en Topv ek tot op heden geen enk e bespreking is geweest, l^j vreest nu dat deze manifestaties in het ge drang zullen komen. Het politiek opportunisme van een voorzitter mag er niet de oorzaak van zijn dat de middenstandsbelangen van Aalst verwaarloosd worden besluit Jos Van denbergh in zijn open brief. Belotten voor Levens vreugde, dat is wat velen het voorbije weekend heb ben gedaan. En vermits het om een wedstrijd ging, werden er ook prijzen uit gereikt en een rangschik king gemaakt. De vrouwen lieten zich niet bij de neus nemen, want Jeanine Van Lintber gen was de allerbeste met 4419 punten. Dan volgden 2. Raymond Cuypers 4226, 3. Norbert Verhulst 4213, 4. Joannes Van Oost 4180, 5. Rita Hobbels 4180, 6. Leopold De Wolf 4180, 7. Julien De Pauw 4157, 8. Danny De Sutter 4149, 9. Jean-Marie Hey- man 4099, 10. Marcel De Neef 4084, 11. Jean-Marie Schouppe 4060, 12. Dirk Van den Bulcke 4054, 13. Paul Bauwens 4017, 14. Petrus Walraevens 3914, 15. Jozef Lievens 3906, 16. Freddy De Coninck 3889, 17. Albert De Ridder 3887, 18. Paul De Vylder 3812. De algemene werking van de Milieucel richt zich specifiek op de bescherming van het natuurlijk milieu van onze vis wateren. Doch het streven naar een betere bescherming van onze viswateren en hun visbestanden is inherent ver bonden met de verdediging van de algemene belangen van de weidelijke sportvis- serij. De toenemende eutrofiëring door overmatige bemesting met fosfaten en nitraten ver oorzaakt een verstoorde zuur stofhuishouding door algeno- verwoekering en brengt nefaste verschuivingen mede in de visstandssamenstelling (o.a. achteruitgang snoek- stand). De ongebreidelde zucht van kanalisatie-techniekers naar rechtlijnige betonwanden leidde tot een sterke aftake ling van de biologische ver scheidenheid van onze beek biotopen. Het hoeft geen betoog dat wanneer men door milieuafta- keling de overlevingskansen minimaliseert en terzelfder- tijd voortplantingsmogelijk- heden ontneemt, het visieven in onze oppervlaktewateren drastisch afneemt. Tot op heden heeft men ge probeerd via massale visuit- zettingen de hengelsport kunstmatig in leven te houden. De Milieucel V.V.H.V. wil ijveren voor milieuvrindelijke aanpak van de hengelsport- problemen. In plaats van de gevolgen van deze milieuafta- keling te maskeren door geld- verspillende bepotingen wil men een intensere bestrijding van de oorzaken bevorderen, De Milieucel V.V.H.V. wil via sensibiliseringsakties stre ven naar een Integraal Vlaamse Waterbeleid, waar bij de aandacht zich meer en meer gaat richten naar het goed functioneren van het ge hele ecosysteem in en rond het water. Bij het kwaliteits- en kwantiteitsbcheer dient duidelijker rekening gehou den te worden met oevers, bodem, planten en dieren. Een belangrijk uitgangspunt hiervoor moeten de verschil lende gebruiksfuncties van een water zijn. En tot deze functies wordt ook de sport- visserij gerekend (cfr. K.B van 17.2.'84). Willen we het visieven in standhouden dan moeten we het natuurlijk milieu in en rond het water weer kansen bieden. De hengelsport kan slechts overleven door het creëren van zichzelf instand houdende visbestanden. Een goede waterkwaliteit, water en oeverplanten en een verantwoord beheer van deze biotopen zijn hiervoor onont beerlijk! Milieucel V.V.H.V. heeft di verse informatieve brochures uitgegeven nl. «Vademecum van de Vlaamse Sportvissers» omtrent het water- en vis- standsbeleid «Vissen Vis sen in Vlaanderen» die een beeld geeft van de Vlaamse openbare viswateren en het aanwezige visieven, de «Info- jeugdbrochure» die de school jeugd het visieven leerde ver kennen, Een van de stokpaardjes is en blijft het realiseren van een permanente milieuombuds- dienst voor de Hengelsport. Hier worden klachten betref fende visserij-verstoringen (o.a. vissterften) verzameld en gecoo'rdineerd worden, en doorgespeeld worden naar de overheidsdiensten toe Door het verwerven van een Wateranalyse-Systeem zal in de nabije toekomst een derge lijke dienstverlening mogelijk worden bij de vissterfte-inter- ventie en waterkwaliteitsbe heer van onze viswateren. We beschouwen dit als een onont beerlijke dienstverlening naar onze leden toe om op een aktievere wijze vissterften en watervervuilingen te kunnen bestrijden. Milieucel - Ombudsdicnst, tel. 03-78.00.57. Chris Hoviele, Milieucelme dewerker In het Aalsters Sint-Elisabeth-ziekenhuis werd een dood». kunnen worden vastge- zuurheidsgraad de PH. aan een computennstalla- slaapcentrum ingehuldigd in de dienst pediatrie. Zowat Een van de meest voorko- steld door de baby op een Normaal is die lager in de tie met gedétailleerd en 250 gezonde kinderen sterven ieder jaar in ons land aan mende oorzaken van het soort matje met ingewik- *"aaS dan in de slokdarm. permanent aanpasbaar wiegedood. Kinderen die op onverklaarbare wyze voor stopzetten van de ademha- kelde apparatuur te leg- Via het meten van de FH programma, de leeftijd van één jaar sterven tydens hun slaap, ling is het terugvloeien van ëen- BiJ ademhalingsstop- van de slokdarm kan even- Twee apparaatjes kunnen «Wiegedood» is de vertaling van SIDS of «Sudden Infant de maaginhoud naar de zetting van enkele sekon- tueel terugvloeien dus ook meegenomen worden Death Syndrome». slokdarm. den rinkelt een belletje zo- worden vastgesteld. naar huis. Belangrijk ook dat de baby wakker kan 1° het slaapcentrum in dat de sonde naar de slok- Een specifiek verschijnsel thologieën. Als een welbe- Onderzoeken worden gemaakt. «het hospitaal», dienst pe- darm of het plaatsen van van SIDS is «apnoe» of het paalde oorzaak van deze Alle baby's onderzoeken Het terugvloeien van de diatrie, is de noodzakelij- elektrodes kunnen gebeu- stoppen van ademhaling apnoes wordt gevonden ware uiteraard ideaal doch maaginhoud naar de slok- ke apparatuur aanwezig, ren zonder dat de baby er dat kan veroorzaakt wor- spreekt men van «een ver- bezwaarlijk haalbaar, darm kan nagegaan wor- Goed voor 2,6 miljoen, al te veel last van heeft, den door verschillende pa- hoogd risico op wiege- Ademhalingstoornissen den door het meten van de Uiteraard aangekoppeld

De Voorpost | 1988 | | pagina 5