Expo over Mariadevotle in Sint-Martinuskerk te Aalst Artsen en verpleegkundigen laken Aalsterse beloften Geraardsbergen liever los uit «Interkommunale Land van Aalst» Organist Walter De Troyer en «Cantate Domino» koncer teerden te Geraardsbergen Renaat Ravijtstoneel tornooi gaat van start 1.500 «rockers» op «Allerjong» «Goden en wijsheid uit Siesegemziekenhuis pas af einde volgend jaar het Oosten» te Herzele 14 - 7.10.1988 - De Voorpost In de prachtige St.-Bartho- lomeuekerk, met bladgoud versierde muren, een unie ke ruimte dat eerder aan een interieur van een basi liek doet denken, had op zaterdag 24 september een uitzonderlijk orgel- en koorconcert plaats. Organist Walter De Troyer had de eer dit koncert te openen met eigen composi ties: 2 voluntarys; een En gelse muziekvorm, neo-ba- rokke elementen waren duidelijk hoorbaar, en dat voor een compositie ge schreven in 1984. Het «Adagio» componeerde hij in het laatste T.V.-journaal waar hij het overlijden ver nam van professor Ga- briël Ver8chraegen, zijn ex-direkteur van het Ko ninklijk muziekconserva torium te Gent, internatio naal koncert-organist, komponist en pedagoog die op Walter De Troyer een grote indruk naliet. De «echo-Fantasia» Waar van gebruik gemaakt werd van de 3 klavieren plus pedaalklavier, heeft onge veer dezelfde allures speels en zonder pretentie, waar in de karakteristieke ei genschappen van de uit- voerder-komponi8t verwe ven zijn. NI. zijn onverbe terlijk gevoel voor humor! In dit werk verweeft hij zijn liefde voor de natuur (eigen citaat). Het is geen werk geschraven voor li turgisch gebruik. Het «koekoeks-effect» ligt daar aan de oorsprong. De «Offertoire» 1 en 2 zijn geschreven in de stijl van de Frans barokke stijl «k le Clerambault». Het «Cantabile» sluit aan bij de vroeg-rom an tische stijl. Een werk dat op zijn bescheidenheid, en melo dieus lijnenspel, simpele orgelmuziek en genietbaar voor iedereen! Als besluit van dit eerste deel van dit koncert werd het Concert-Piece in c-mi- nor» uitgevoerd, geschre ven in 1985 doch in Frans- romantische klank-idio om. Schola «Cantate Domino» Dit wereldbefaamd koor O.L.V. Prof. Michaël Ghijs, bracht voortreffelijk werk, van J.S. Bach, De Fesch, Handel, B. Britten 'and al bust not least' Leo nard Bernstein, alsook en kele koorwerken van de organist van de St. Maar tenskerk te Aalst, Prof. Kristiaan Van Ingelgem. Met als groot gegeven «Waar men gaat langs Vlaamse wegen» wordt van 15 tot 23 oktober in de Sint-Martinuskerk te Aalst een tentoonstelling over Mariadevotie georgani- zeerd. De initiatiefnemers van deze expo zijn me vrouw Emilienne Lievens- De Boeck, juffrouw Odile Baeten en de heer Hubert Vinck die allen aktief zijn in het parochieleven van Sint-Jan. Eerst was men van plan de tentoonstel ling uit te stallen in de zaal van het sociaal centrum Immerzeel. Maar de be langstelling was dermate groot dat men naar een ruimere zaal diende uit te kijken. Deken De Smet stelde toen voor om de tentoonstelling in de Sint- Martinuskerk op te bouwen. In de tentoonstelling vindt de bezoeker een tiental te- ma's terug. Er wordt ge werkt rond de rozenkrans en de misteries, de vreug den en de jeugd van Onze Lieve Vrouw, de geboorte van Kristus, het gezinsle ven, de erkende verschij ningen, de bedevaart- en gebedsplaatsen, het lijden van Maria, de devoties en tenslotte Maria en de missies. Men heeft deze tema's uit gewerkt met houten, po lychroom, plaasteren en wassen beelden en ikonen. In de tentoonstelling is er ook een verzameling por selein, medailles en vlag getjes opgenomen. Histo ricus Jos Ghijssens zal in het kader van deze ten toonstelling een brochure samenstellen over alle groot-Aalsterse Maria ka pelletjes. Op de affiche die de tentoonstelling aankon digt prijkt een beeld uit de parochiekerk van Sint- Jan. Op maandag 17, woensdag 19 en zaterdag 22 oktober om 20 u. wordt in het kader van de tentoonstel ling en eveneens in de Sint-Martinuskerk een d'.amontage gegeven over het «Marialeven». Bradi Barth zal voor deze voor stelling in staan. Ook Adrienne Marivoet brengt werken over Maria. De opening van deze ten toonstelling zal plaatsvin den op vrijdag 14 oktober om 19 u. in de Sint-Marti nuskerk. Inleiders zijn de ken De Smet en schepen van kuituur Chris Lievens- Borms. JM Heyman Aalst. Organist Walter De Troyer Op zaterdag 29 oktober gaat het tweejaarlijks to- neeltornooi Renaat Ravijts van start. Acht door het lot geselekteerde amateurverenigingen nemen eraan deel. Voorwaarde is dat ze gevestigd zijn in Oost-Vlaanderen of in het arrondissement Brussel- Halle-Vil voorde. De groepen spelen aan huis. Het is inderdaad de jury die de verplaatsing doet. Die jury is samengesteld als volgt: voorzitter Edmond Coom- an, sekretaris Paul Sonck en leden Elly Looman, Tuur Van den Brulle, Dolf Sedeyn en Maurice De Smet. Er wordt gespeeld als volgt: Kluisbergen, «De Scheldebroeders», zaal Klima. 29 oktober, «Op gouden wieken». Gentbrugge, «Teatergroep Krakeel», zaal Flora, 5 november, «De Goede Dokter». Aalst, «De Catharinisten», De Werf, 19 november, «De burger-edelman - Aalst, «Nieuw Leven», H. Hartkring, 3 december, «Dokter Bakelandt». Denderbelle, «De Iverlingen», Gildenhuis, 11 maart 1989, «Maak plaats mevrouw» - Lokeren, «Lust "aar Kunst», kultureel centrum, 15 april, «Blaise». - Bazel, «XYZ», 22 april, «Passiespel». - Nieuwkerken, «De Vlasbloem», 29 april, «Erze- beth». LH Aalst kreeg de jongste tijd heel wat rock geserveerd. Met Beebopalula haalde OMP wat staat voor Oilsj- terse Muziekpromotie een grandioos sukses, op de Houtmarkt vierde rock eveneens hoogtij en «Al- leijong» haalde 1.500 be langstellenden. Goed voor zowat 400.000 fr. boni dat ten goede komt van Vre- don, Alkuone en de jeugd werken van Eendracht Aalst en SK Aalst. Zeven uur rocken. Het is heel wat. Toch was er aan vankelijk niet de massa. Wellicht dacht men aan «Oilsjters uur». Na mid dernacht toen voor een aantal jongeren het uur van de aftocht was geko men, werd het iets wat stil ler doch daarna sloeg weer de vlam in de pan. Toch zijn Beebopalula en Alleijong verre van iden tiek gebleken. Dat was trouwens allerminst de be doeling. Met Beebopalula werd ge mikt op retrojazz en op een iets minder jonge leeftijds klasse. Met Alleijong werd de huidige jeugd aange trokken. Ook de klimatologische omstandigheden waren verre van identiek. Met Beebopalula was het uit blazen in de zwoele mei nacht. Nu was het buiten echter eerder fris met de eerste oktoberuren. De professionele aanpak van het team van Willy Van Mossevelde die de me dia bespeelde, instellingen inkorporeerde als kaarten- verkopera en eigentijdse vormen van publiciteit ruim gebruikte zorgde al leszins voor volle Keizers- hallen. Toch kan men zich afvra gen of Aalst voorlopig niet genoeg rock heeft gekre gen. Van het goede te veel is ook niet je dat. LH De werkgroep Aktueel van talistiek, over «Het denkei. r-, c de vzw Gamma uit Herzele van de Boedisten», een al- Vanuit een eerder onverwachte hoek kwamen op het de opeenvolgende bevoeg- toenmalige Minister De peuiscnil. fcday Dienckx organiseert op vier don- gemene inleiding op dit te- «politiek praatkafée» in De Werf, georganiseerd door de ministers (steeds van Wulf én door wijlen bur- noemt het toch een schan- derdagen een cyclus voor- ma. Dit Boedisme is het «Dg Wakkere Burger» en de Aalsterse Pershond een 80- een verschillende politieke gemeester Uyttersprot, de dat de bouw in dergelij- drachten met als gezamen- onderwerp van zijn vol- tal personeelsleden van het O.C.M.W.-ziekenhuis - zeg strekking)? bewust geboycot? ke vslakkengang zich voor- lijk onderwerp .Goden en opdonderen* maar .h(, hos iUa), opdage„. A|kn wllte kiel, - wnsheid uit het Oosten». 3 november. En aezeiiae Op donderdag 13 oktober prof. U. Libbrecht besluit waanhg, met het manifest in de hand rustig hun beurt geeft Jan Van Alphen, as- zijn reeks causerieën op afwachtend. Onder hen een 20-tal artsen van zowat alle sistent aan het pas geopen- donderdag 10 november diensten met als woordvoerder dr. Van Overschelde, de Etnografisch Museum met een voordracht over gekend orthopedist. te Antwerpen, een dia- het Zen-Boedisme. voordracht over het Hin- vier boeiende avonden heb- Volgens hun manifest is doe-Pantheon en een van ben plaats in Hof ten Dae- «de tijd van beloven defi- de hoofdgoden van het le. Provincieweg 359 te njtief voorbij» en wordt dit Hindoeisme, Shiva de god Herzele-Hillegem. Leden hopelijk de laatste nood- van de dene. bedden «rd-yg. die moet WQrden ge. Waarom ontbreekt elke Waarom gebruikt men het uitsleept. Volgens hem vorm van management bij stedelijk ziekenhuis heeft het het stadsbestuur het uitstippelen van het hoofdzakelijk voor poli- aan goéde wil gemangeld, openbaar ziekenhuis be- tiek dienstbetoon? André Bogaert (VU) leid? Hoelang nog wil de Aal- Waarom verhindert men sterse bevolking verzorgd vaneAiirt Ze hadden volgende vra- (0f laat men verhinderen) worden in een «Middel- z°ndheidsbeleid van Aalst gen in petto: een gezonde en toelaatba- eeuws» hospitaal? «Waarom remmen de ver- re konkurrentie tussen Waarom werd de alarm- antwoordelijke politici de beide Aalsterse ziekenhui- kreet van de geneesheren afwerking van het nieuw an? d.d. 01.09.83 (met de nn MOT UIC I1JUVL TTUlutll ainuiullg .au mratt SSLor Ullrich niet-leden 600 BF, studen- slaakt om te komen tot ziekenhuis af? Waarom wordt het over- vraag of de politici zinnens Libbrecht, hoogleraar aan ten 300 BF, wie slechts een efficient beleid voor Waarom werd en wordt de legkomitee tussen beide op alle fronten gefaald heeft. Aalst moest zelfs een ministeriële kaakslag in ontvangst nemen. Aalst moet echter in eigen boe- de Katolieke Universiteit éénmaal komt dient 150 het Sint-Elisabeth-zieken- Leuven, departement Oriên- BF te betalen. huis. zaak van het nieuw zieken huis nooit echt bepleit bij De Handelskamer Zuid- kommunale Oost-Vlaanderen is in ver- stelen», band met de situatie van Er komen inderdaad wei- het industrieterrein te nig nieuwe industriële ves- Schendelbeke beheerd tigingen te Schendelbeke. door de Interkommunale Wie er toch kwam waren «Land van Aalst» niet te eerder typisch Geraards- spreken over de stiefmoe- bergse bedrijven die hun waren van het hospitaal kijken en zich niet ziekenhuizen, destijds for- een louter chronisch zie- hoMrhaiuT 330 °nW' Va" meel beloofd én door de kenhuis te maken) noch ,mr%r\ gehoord, noch beant- Anny De Maghl (PW) woord? «Natrappen is weinig fair» Waarom plannen de poli- stelt de eerste schepen, tieke partijen achter de Als er geen subsidies ko- schermen misschien de "ten dan moet het bestuur overname van het St.-Eli- zich wenden tot sponsors sabeth Ziekenhuis door of tot artsen. Dan ware het een privé-ziekenhuis, om- ziekenhuis reeds lang een dat ze vrezen de aangega- ne leningen niet te kunnen afbetalen? loswor- Volgens Geraardsbergse Ook nationaal voelt Ge- ders. Verder zal aange- stemmen zou de Inter- raardsbergen zich achter- drongen worden via de na- mucuucil kommunale «Land van uit gesteld ten overstaan tionale kanalen opdat Ge- \Vaarom' kan het nieuw Aalst» die uiteraard te van politiek sterker staan- raardsbergen niet achter- stedelijk ziekenhuis niet in Aalst gevestigd is en waar- de regio's. uit zou blijven worden ge- bij Geraardsbergen is aan- steld ten opzichte van an- gesloten, weinig gemoti- De ontsluiting van Ge- dere regio's. Ook bij de veerd zijn om voor de in- raardsbergen laat verder regionale overheden zal derlijke behandeling, stedelijke woonkern ver- dustrieterrein te Schendel- steeds op zich wachten en worden aangeklopt. «Geraardsbergen wil zich lieten en naar Schendelbe- beke te ijveren. Dat zou projekten belanden regel- dan ook van deze Inter- ke afzakten. komen, althans volgens de matig in plaatselijke, pro- De Handelskamer is van Handelskamer, omdat de- vinciale of nationale koel- ze Interkommunale bin- kasten, nen de eigen regio met tegenstrijdige belangen De Handelskamer Zuid- wordt gekonfronteerd. Oost-Vlaanderen wil aller- Bovendien zouden plaat- minst bij de pakken gaan selijke besturen weinig zitten. Als mogelijke op- opstellen, doen en alleszins geen ko- lossingen opteert de Ka- herent beleid voeren om mer voor een koherende werkelijk te ijveren voor politiek t.o.v. binnen- en «Schendelbeke». buitenlandse investeer oordeel dat in het belang Htici? van de stad en de streek Geraardsbergen zich beter in de toekomst onafhanke lijk van de interkommuna le «Land van Aalst» zou een normaal tempo wor den afgewerkt"* Gaat het hier om - onverschilligheid? - onwil? - onkunde? vanwege de betrokken po- realiteit geweest. Maurice De Kerpel (CVP) Voor de burgemeester was de eerste prioriteit die hij bij de aanvaarding van zijn ambt stelde het afwerken van aan gang zijnde pro jekten. Hij is dan ook enorm teleurgesteld door de gang van zaken. Daar bij refereert hij dan wel naar de ekonomische kri- Wie zal opdraaien voor de sis en naar de beperkingen miljoenen die maandelijks in de budgetten. Liever dan aan de klaagmuur te gaan staan stelt hij voor de handen in elkaar te slaan om tot realiteit te geraken. Hij heeft alleszins één lichtpunt. Hem bereikte inderdaad zopas dat 39 miljoen worden gedéblok- keerd om uit de impasse te geraken. Jan Caudron (VU) Volgens Jan Caudron is het een samengaan van de drie vermoede oorzaken van de lange duur: onver schilligheid, onwil en onkunde. Wanneer Anny De Maght zegt dat naast het geld ook de motivering, de bezie ling. het «vuur» ontbreken repliceert dr. Van Over schelde met te stellen dat het «vuur» van de artsen en de verpleegkundigen wel zal komen. Mw. Blanckaert-Bour- geois die stelt dat de artsen best eens op de OCMW- raad zouden komen om hun wensen te uiten, wordt echter terechtgewe zen met het antwoord dat die kans zich reeds lang had moeten hebben voor doen. Nu is het geduld van de hospitaalmensen echter ten einde. LH verloren gaan door het niet openstellen van het nieuw ziekenhuis? Laat men de zaak van het nieuw ziekenhuis verkom meren, omdat men er nog moeilijk politieke munt kan uitslaan? Wij, en alle Aalstenaars met ons, nemen niet lan ger genoegen met loze be loften. Voor 9 oktober aanstaan de moet elke politieke par tij een duidelijk standpunt innemen, en hun verant woordelijkheid opnemen» Eddy Dierickx (SP) Eddy Dierickx stelde dat de SP destijds met minis ter Galle en De Wulf aan de wieg stond van dit nieuw ziekenhuis waarvan de eerste steen werd ge- Lede Aalst. Voor men aan opbouwen van de wagen kan denken, moet eerst de oude worden afgebroken. Karna val is dus weer op komst a Aalst. Vergane karnavalglorie in de werkhalle, waar druk werk wordt gemaakt van de opbouw van de wagens voor volgend jaar (a) Donderdag 13 oktober In cafe De Oude Mol, uitbetaling van de spaarkas. Vrijdag 14 oktober In cafe De Oude Mol belotwedstrijd met 2.000 fr vooruit, plus inleg (50 fr.). Aanvang om 20.00 uur en inschrijvingen vanaf 19.30 uur. In cafe Buitenbeentje om 19.00 uur uitbetaling spaargeld voor de leden van de spaarkas. Om 20.00 uur opening van de kermis. Zaterdag 15 oktober In cafe Buitenbeentje kermisfuif om 19.00 uur. In cafe De oude Mol om 9.00 uur duivenvlucht vanuit Quiévrain. Zondag 16 oktober Van 9.00 tot 13.00 uur grote antiek- en rommelmarkt op het dorpsplein. In cafe Buitenbeentje vanaf 14.00 uur derde eierworp met doorlopend het ei van Columbus. Er zijn talrijke prijzen en UC cciaic aiccii wc.u «c- trofeeën te winnen, ;n onrii iQ7Q au Hit Om 20 00 uur kermisstemming en in zaal Hoofsmeer vanaf ziekenhuis 'vdgenf de 18 Pali"8 prognose klaar geraakt te- 4 Maandag 17 oktober gen einde volgend jaar zal Qm 9.00 uur plechtige hoogmis voor de overleden parochia- dat dan tien jaar gevraagd nen. In zaal Hoofsmeer volksspelen en in café Buitenbeentje hebben. na de kerkdienst gratis boterhammen met kop. Het gebouw gaat ander- half miljard kosten en D'nsdag 18 oktober daarvan moet de stad 40% 10.00 uur tiende hernieuwde jaarmarkt met tentoonstelling j of 600 miljoen op eigen van kleinvee en pluimvee. In zaal Hemelrijk vanaf 10.00 uur rekening nemen Geen kermissleer In café Buitenbeenlie vermaak.

De Voorpost | 1988 | | pagina 14