Buitenhuis of thuiswerkende vrouw er valt wat over te zeggen Aalst: La Chapelle Royale Erpe-Mere: Luitist Hopkinson Smith Puurs: I Fiamminghi Wie meer wil weten over geneeskruiden De Voorpost het opvoedingswerk boeiend is en willen er graag meer tijd voor heb ben. Een kwart van de huisvrouwen en 20% van de buitenhuis werkende vrouwen zeggen uitdruk kelijk dat hun partner hun huishoudelijk werk niet ten volle waardeert. Meer van de van de thuiswerkende vrouwen zeggen dat ze op het einde van de dag niet gedaan krijgen wat ze graag had den gedaan. Thuiswerken de vrouwen besteden ge middeld 56 uur per week aan gezinsarbeid tegen over 36 uur bij de buiten huis werkende vrouwen. Voor een buitenhuis wer kende vrouw komt dat neer op een taak van 71 werkuren, haar dagtaak meegerekend. De dubbele dagtaak gaat ten koste van de vrouw zelf en algemeen gesproken niet ten koste van de kinderen. De bui tenhuis werkende vrouw Tien jaar geleden werden in Dendermonde een Stedelij ke Dienst voor Kinderopvang opgestart. Het was een tentoonstelling aan de buitenhuiswerkende vrouw die gretig gebruikt maakte van deze dienstverlening. Maar ook de thuiswerkende vrouw was in haar nopjes met deze dienst. Vandaar dat rond de viering van het tienjarig bestaan van de dienst door de Stedelijke Gezinsraad een info- en debatavond werd opgezet rond «buitenhuis of thuiswerkende vrouw». Een goed idee leek dat te huisvrouwen is ouder dan zijn, want de ruime Ros 40 jaar tegenover slechts dan 40% van de vrouwen Beiaardzaal van het stad- 30% van de buitenhuis maakt dagelijks een werk huis was flink volgelopen werkende vrouwen. 22% schema op. voor deze avond. In van de thuiswerkende en buitenhuis en hoofdzaak dames waren 25% van de buitenhuis present, hier en daar een werkende vrouwen heb- schaarse heer. Maar dat ben geen inwonende kin- maakte de avond er niet deren. In gezinnen met minder boeiend om. kinderen zijn er bij de Nadat mevrouw Van Dijk, thuiswerkende 78% met voorzitter van de Stedelij- geen kinderen beneden de ke Gezinsraad, het belang 6 jaar. Bij de buitenhuis van het onderwerp had on- werkende vrouwen is dit derstreept. nam Luk Des- 56%. Voor 20% van de champs de cijfergegevens buitenhuis en 40% van de door van de studie die hij thuiswerkende vrouwen is had gemaakt over het te- het moeilijk om rond te ma dat aan de orde was. In komen met hun maandin- een tweede deel van de komen. Huisvrouwen avond zorgde een panel meer dan de buitenhuis voor een levendig debat werkende vrouwen vinden over het tema. dat de opvoeding van de Schepen Thérèse Van kinderen hen toebehoort. Gucht, schepen voor ge- Alle vrouwen vinden dat zin, benadrukte in haar toespraak dat politici open oog en oor moeten hebben voor de nieuwe denkrich tingen in onze maatschap pij. Het probleem van de buitenhuis en thuiswer kende vrouw verdient dan voordracht in kultureel centrum te Sint-Gillis ook de aandacht. Schepen Van Gucht vroeg zich af of Donderdag 20 oktober Kruidengeneeskunde is zo niet binnen elk gezin deze wordt in het kultureel een- oud als de wereld zelf. keuze moet gemaakt wor- trum te Sint-Gillis Den- Toen de mensen nog in de den. Zoals er ook de vra- dermonde een boeiende natuur leefden, grepen ze gen zijn naar «huwen of en leerrijke voordracht ge niet, kinderen krijgen of houden over «geneeskrui- niet, een huis bouwen of den». Nellie Uyldert werd kopen of huren, samen uit door de Hamsanda Ash- werken gaan of niet, hoe ram Yoga Gelukkig leven het geld besteden en wat uitgenodigd om hierover verbondenheid met de na- met de vrijetijd». Het zijn een voordracht te geven. tuur en stompte de intuïtie allemaal vragen die vol- Mellie Uyldert heeft ver- af. De kruidengeneeskun- gens haar om een oplos- schillende boeken geschre- de geraakte op de achter- sing roepen. Dat die vra- ven over uiteenlopende grond en doorloopt nu een gen ook tijdens de loop onderwerpen als genees- derde fase: ze herwint aan van de avonden ter diskus- sie stonden, was dan ook nen, religie, sprookje, ou- over deze geneeskunde, de rijmen enz. In die boe ken en in haar voordrach- Wie over deze voordrach ten heeft zij het over het ten en over Hamsananda wezen van de mens en via Asharam meer informatie haar praktische richtlij- nen, haar levenswijsheid laar, 1S huisvrouw, terwijl laat z-- haar jezers en toe_ Driehuizen 62, te 9350 - - «£tte§°~ hoorders delen in het volle Dendermonde, tel. 052- ne 50-60 jangen 80% be- jeven draagt. Liefst 65% van de HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 05378.99.36 en na 18 u. 053 62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. normaal. Cyfers Uit zijn studie pikte Luc Deschamps enkele cijfers uit: 18% van de gehuwde vrouwen beneden de 30 als vanzelf naar het kruid dat ze nodig hadden. Toen hun verstand zich meer en meer begon te ontwikke len, raakten ze los uit de kruiden, astrologie, de belangrijkheid, krachten van de edelste- Mellie Uyldert spreekt wenst, kan terecht bij Claire De Keersmaecker, 33.39.35 Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419,120.172 DE 3 KLOKKEN van langenhovestraat 1 st. gillis.dendermonde Belle Bridgeclub Uilslag van de winnende paren van de wedstrijd van donderdag 29 september: noord-zuid: 1. Karei Col- paert en Toon Van Tilburg, 2. Hubert De Troch en Jan Roobroeck en 3. echtpaar Michiels. Oost-west: 1. gelijk Marc Vereecken en Paul Van Damme en Jozefa Moens en Miel Van Biezen, 3. echtpaar De Saeger. Elke donderdagavoond vanaf 19u45 wordt er in het lokaal "De Drie Klokken" bridge gespeeld. Hte lokaal is gelegen aan de Van Langenhovestraat 1 te Sint-Gillis-Dendermonde. Vanaf maandag 3 okto ber startte er in het lokaal een bridgekursus die tien weken duurt. Hootdredakteur S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaklle Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21 40.60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1.040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Bankrekening: 442-8601481-36 Verantwoordelijke uitgever D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 ngesloten bij de 16 - 7.10.1988 - De Voorpost Een dilemma voor iedereen Variatie troef tijdens de Festivalkoncerten in onze eigen streek: polyfone reli gieuze muziek van de on volprezen Orlandus Las- sus te Aalst, luit- en gi taarmuziek door Hopkin- son Smith onder de noe mer «Italiaanse en Spaanse Suite» te Erpe-Mere en mu ziek door strijkers door hét Festivalensemble 1988 I Fiamminghi te Puurs. Dinsdag 11.10: Ensemble Vocal Européen van La Chapelle Royale te Aalst. Onder auspiciën van de Keizer Karelstichting van Gent en onder de bescher ming van de Aartshertog Otto von Habsburg organi seert het Stadsbestuur van Aalst in samenwerking met het Dirk Martenscomi- té en met de financiële steun van de Generale Bank op dinsdag 11 okto ber om 20 uur een koncert met komposities van Or landus Lassus door het nieuwe Ensemble Vocal Européen van La Chapelle Royale o.l.v. Philippe Her- reweghe. In het festivalkader «Mag- nifïcantus» worden de koncerten met geestelijke muziek ondergebracht; het musicologisch tema voor 1988 in dit kader is «By zantijnse koren, Grego riaanse gezangen, Vlaam se polyfonie». Het laatste van dit drieluik werd uit gewerkt in nauw overleg met het Holland Festival voor Oude Muziek in Utrecht, waar Orlandus Lassus wordt gepresen teerd. Ook in Aalst werk van Lassus dus, die zijn loopbaan begon gedurende de laatste levensjaren van Keizer Karei V en die be schouwd wordt als een «trait d'union» tussen Jos- quin en Monteverdi. Het programma te Aalst - dat trouwens ook wordt uitge voerd te Gent en te Eeklo - bestaat uit twee delen: de «Hieremiae Prophetae La- men tationes» en een aantal motetten en psalmen («Deus Canticum Novum», «Domine, clamavi ad te, exaudi me», «Expectatio justorum laetitia», «Heu mihi», «Deus qui sedes su per thronum», «Exaudi, Domine», «Sicut rosa» en «Sancta Maria, omnes sancti Dei»). Mooi dus! In 1978 richtte het Institut de Musique Ancienne van Parijs het koor en orkest van de Chapelle Royale op. Voor de leiding werd een Hamme. De hobbyclub De Blauwe Zwaluw stelde haar werkjes tentoon (vh) doet steeds meer en meer een beroep op betaalde en niet-betaalde derden en op de grootouders. Ook de man werkt iets meer mee in de uitvoering van de huishoudelijke taken. Deeltijdse arbeid is een optie die steeds meer voorkomt aldus het onder zoek. Een werkgroep In 1975 werd er een werk groep «Thuiswerkende ou der, gezin, samenleving» opgericht die opkomt voor de erkenning van thuisar beid als maatschappelijk werk. Deze werkgroep is gevestigd in de Lange Beeldekensstraat 71, te 2008 Antwerpen, tel. 03- 235.89.03. In zijn slottoespraak en na een zeer geanimeerd de bat, drukte burgemeester Dierick zijn erkentelijk heid uit tegenover de dienst stedelijke kinderop vang. Festivalkoncerten in onze regio Zele. De familie D'Hondt-Lerno kwam samen in Zele (foto bv) I Fiaminghi te beluisteren in Puurs beroep gedaan op Philippe Herreweghe, die reeds se dert 1969 het Collegium Vocale leidt in Gent. Met het verloop van de ja ren groeide bij Herrewe ghe de overtuiging dat «oude» muziek een enorm gedifferentieerd terrein beslaat. Vandaar dat er drie groepen tot stand kwamen. Het Collegium Vocale legt zich vooral toe op (Germaanse) barokmu ziek. La Chapelle Royale werd hervormd en opge splitst in de eigenlijke Chapelle Royale - voor la tere muziek van Haendel tot vroeg-romantiek en een zijtak, het Ensemble Vocal Européen de la Cha pelle Royale. Deze laatste groep is vooral gespeciali seerd in de polyfonie, meer bepaald in de renaissance- werken, waarvan de rijk dom en de diepte vaak wor den miskend, en telt een kleine solistische bezetting van twee zangers per stem. Dit koncert te Aalst maakt deel uit van een eerste toer- nee die hen naar verschil lende Europese steden brengt. Ontstaan als Frans initiatief voor Europa, doet het Ensemble Vocal Euro péen de la Chapelle voor de financiering een beroep op Europese openbare instel lingen en privé-initiatief. Zaterdag 15.10: gitaar- en luitmuziek door Hopkin son Smith te Erpe-Mere. Naar goed jaarlijkse tradi tie pakt ook Erpe-Mere weer uit met een koncert in het kader van het festi val van Vlaanderen. Het Beschermcomité voor Kui tuurspreiding van Erpe- Mere brengt, met de finan ciële steun van Pioneer Electronics, de befaamde Amerikaans-Zwitserse lui tist en gitarist Hopkinson Smith op zaterdag 15 okto ber om 20 uur naar G.A.G. Steenberg. In 1972 behaalde Hopkin son Smith aan de Harvard University een diploma in de muziek met onder scheiding Daarna stu deerde hij verder bij Emilio Pujol en Eugen Dombois. Hij bespeelt de voornaam ste oude tokkelinstrumen- ten en koncerteert regel matig in Europa en Noord- Amerika. Hij woont in het Zwitserse Basel, waar hij les geeft aan de befaamde Schola Cantorum Basilien- si8. Met de opname van Bachs volledige luitreper- toire behaalde hij in 1985 de Prix du Disque. Tot zijn recente opnamen behoren de «Pièces de Luth» van Denis Gaultier de Oudere, evenals luitbewerkingen van Bachs oeuvre voor fluit- en vioolsolo. Hopkin son Smith was reeds in 1985 te horen in het festi val van Vlaanderen. Op luit en gitaar vertolkt Hopkinson Smith een mooi en gevarieerd programma met werk van Giovanni Gi- rolamo Kapsberger («een zevental nummers uit «Li- bro Primo d'Intavolatura di Lauto»), Gaspar Sanz («Preludio y Fantasia con mucha variedad de falsas para los que se precian de aficionados», «Jacares» en «Canario8» uit «Instruc- cion de Musica sobre la Guitarra Espagnola») en Francisco Guerau «Jaca- ras de la Costa» uit «Poema Harmonico»). Zaterdag 15.10: populaire muziek door I Fiamminghi te Puurs In Zaal De Kollebloem tre den op zaterdag 15 oktober om 20 uur de leden op van I Fiamminghi, het officieel kamerorkest van het Festi val van Vlaanderen 1988. Dit koncert met populaire, klassieke muziek van Mo zart, Gabriel Verschrae- gen, Tchaikovsky en Bot- tesini wordt georgani seerd in samenwerking met het Muziekensemble Carmina en de Gemeen telijke Kultuurdienst van Puurs en met de financiële steun van Duvel en de Ro tary Club Willebroek - Klein Brabant. I Fiamminghi spelen een programma dat ook voor leken in dit soort muziek best genietbaar is. Om te beginnen de vierdelige «Serenade voor strijkers in G - KV 525» ofte «Eine Kleine Nachtmusik». Van onze eigen Gabriël Ver- schraegen (1919-1981) wordt «Drie Vlaamse dan sen voor hobo en strijkers» vertolkt. Na de pauze krij gen we de mooie en erg populaire «Serenade voor strijkers in C, opus 48» van Peter Tchaikovsky en het «Groot Duo voor viool, contrabas en strijkers» van Giovanni Bottesini te beluisteren. Een aange naam programma, een echt divertimento voor een zaterdagavond op niveau. En dit met deze uitvoer ders! Toen violist Rudolf Wer- then in 1977 het Belgisch Kamerorkest vernieuwde, werd een ensemble gebo ren dat intussen uitge groeid is tot een van de meest toonaangevende in zijn soort, zowel in binnen- als buitenland. De faam van I Fiamminghi berust niet enkel op barokmu ziek; Haydn, Mozart, Tchaikovsky, Dvorak. Wolf. Bartok, Britten en anderen maken eveneens deel uit van het vaste or kestrepertoire. Ook Belgi sche komponisten vinden in I Fiamminghi vurige pleitbezorgers, zie maar het programma van dit koncert. Indien nodig wordt het strijkerskorps aangevuld en krijgen de houtblazers, de koperblazers en het slagwerk een plaats op het podium, zodat simfonieën van Hay dn, Mozart, Beet- werd van talrijke bekende I vioolwedstrijden (o.a. de 8 Koningin Elisabeth Wed- R strijd te Brussel, het Kreis- I lerconcours te Wenen, de Curciwedstrijd te Napels en wedstrijden in Amster- g dam, Colmar en Bratisla va). De hieruit voortvloei- ende koncerten samen met beroemde dirigenten als Lorin Maazel, Georg Solti, André Pre vin, Claus Tenn- stedt en vele anderen zet ten hem ertoe aan zich ook [j in het dirigeren te be- kwamen. Spoedig maakte hij talrij ke koncertreizen ais diri- ie gent aan het hoofd van be- fa faamde simfonie- en kamerorkesten, zoals het London Symphony Orche- stra, het Simfonie-orkest van de Norddeutscie -1 Rundfunk, het Stuttgarter Kammerorchester en h» n Nederlands Kamerorkest.' |i Rudolf Werthen is thans chefdirigent van het soli- stenensemble I Fiammin- j ghi en eerste gastdirigent bij meerdere Europese or- 1 kesten. Hij is tevens pro- fessor aan het Koninklijk 1 Muziekconservatorium te Gent. Toegangskaarten voor de- hoven en Schubert kunnen uitgevoerd worden. Het is dan ook niet verwonder lijk dat het kamerorkest I Fiamminghi met zijn be faamde dirigent Rudolf Werthen een der meest ge vraagde Europese strijker sensembles is in Europa. Rudolf Werthen begon zijn internationale loopbaan nadat hij prijswinnaar ze koncerten kunnen be steld worden te: Aalst: C.C. De Werf. Molen straat 51, tel 76.13.11. Erpe-Mere: Gemeentebe stuur, Dienst Kuituur. Ou- denaardsesteenweg 458, tel. 053/62.71 11. Puurs: Zaal Kollebloem. Hooiveld 1. tel. 03 889.48.40. Vorig jaar gingen er in ons land 176 mini-ondernemingen van jongeren van start. De vzw Jonge Ondernemingen richt een oproep tot kaderle den uit het bedrijfsleven en bedrijfsleiders van KMO's om raadgever te worden voor een mini-onderneming. Zij kun nen zich richten tot VZW Jonge Ondernemingen, Mil- campslaan 180 te 1040 Brus sel, tel. 02-735.44.12. Het ene aandeel is het andfft niet. De verschillen kunnen diverse vormen aannemen et ook in de landen zelf zijn et nogal wat verschillen inzake wetgeving. Daarover handed het jongste artikel van «Weekberichten». Belang stellenden kunnen deze studie aanschaffen bij KW Weekbe richten tel. 02-427.27.00 toe stel 2028. Philippe Herreweghe dirigeert het Requiem van Faure

De Voorpost | 1988 | | pagina 16