Helpt de hop de boer er nog steeds bovenop? Jean-Pierre Clement ontwierp «Nuklear» Frangois Van den Bergh, nieuwe conservator Een wonderbare visvangst in Aalst De Voorpost - 7.10.1988 - 3 Week van het Bos 43ste Hopwedstrijd te Aalst De prijsuitreiking van de 43e hopwedstrijd georganiseerd door de Hopkommissie in samenwerking met de Handelskamer Aalst en Gewest, het stadsbestuur en de brouwerij Safir werd een viering waarbij weinig triomfantelijk geluid te horen was. De toestand in de hopsektor is inderdaad allerminst om naar huis over te schrijven. Het areaal vermindert ieder jaar, het aantal hoptelers slankt steeds verder af, en bovendien was het een oogst die geteisterd werd door de hopduvel. Regen, wind, storm en hopziekten, deden inderdaad noch de kwantiteit noch de kwaliteit goed. Alleen de prijs kan bevredigend genoemd worden, doch als de produktie daalt moet de prijs in omgekeerde richting stijgen om het zelfde resultaat te behalen. En dat resultaat was ook verleden jaar reeds eerder bedroevend. Het aantal binnengebrach te balen beliep wel 82 en dat is meer dan het dubbe le van verleden jaar. Een teken aan de wand want voor de eerste baal van minstens 35 kg werd een vergoeding uitgeloofd van 1.000 F, voor de 2e en 3e bedraagt die 400 F en voor alle volgende telkens 200 F. De jury hanteerde voor de keuring volgende normen: vochtgehalte, lupulinege- halte, vorm, pluk, kleur en aroma. Hopkommissie Voorlopers van de huidige organisatoren waren de «Bestuurskommissie van de hopmarkt» en de «Ste delijke Waag» reeds aktief in 1913. Na wereldoorlog II werd de Hopkommissie dan dé organisator. Een aantal mensen die zeer verdienstelijk werk gedurende vele jaren le verden werden dan ook vereremerkt, o.m. Louis Meert, 30 jaar sekretaris, Paul Callebaut en Maurice Fach, 30 jaar bestuurslid en verder o.m. Willy Cal lebaut, Walter Van Brempt en Etienne Moer man. Voor Frans De Boom, stadsbediende die 20 jaar de praktische kan ten van deze wedstrijd voor zijn rekening neemt, werd het zijn laatste wed strijd. Ook hij werd ver diend vereremerkt. Dat was ook het geval met schepen Juliaan Vinck voor zijn inzet niet zonder enig sentiment ten gunste van de hopkwekers. Ju- liaan voelt zich inderdaad nog steeds «boer bij de boeren». Staatssekretaris De Keersmaeker Net als enkele weken te rug in bloemenveiling Flo ra legde staatssekretaris Paul De Keersmaeker de vinger in de wonde, bij een realistische analyse van de hopteelt in de regio Aalst: Asse. Dit jaar noemt hij «minder slecht». De hopsektor loopt duidelijk terug. Even blijven stagneren is zowat het beste wat realis tisch gezien mag verhoopt worden. Er is inderdaad op de wereldmarkt te veel hop en wat betreft België was de opbrengst nog nooit zo gering als dit jaar. Ook de kwalitet laat te wensen met gemiddeld 30% minder bitterheidsge halte. Het hopaereaal loopt in Aalst-Asse duide lijk terug. Waar er in 1983 nog 82 ha hop in Aalst stond, is dit areaal afge zwakt tot 53 ha. Ook in. het Poperingse is er duide lijk minder met finaal zo wat 320 ha. De terugloop is toe te schrijven in de eerste plaats aan de overproduk- tie in het buitenland, maar tevens aan de verdeeld heid van de eigen hopte lers. Onze Vlaamse hop- boeren bekennen zich in derdaad tot liefst vier ver schillende producentenve renigingen zodat ten op zichte van de overheid, geen enkele producenten vereniging kan aanspraak maken op het epitheet va labele gesprekspartner. «Verdeel en heers» zou nog steeds heel wat waar heid inhouden. Bovendien hebben onze telers onvol doende aandacht om hun teelten op te zetten in funktie van de behoeften op wereldniveau. Premies Aan Europees geld is er reeds een rekonversiepre- mie van zowat 120.000 Bfr. per ha en daaraan tracht de staatssekretaris nog een bijkomende natio nale premie te koppelen maar dat is nog toekomst muziek. Paul de Keersmaeker weet alleszins opperbest waar over hij spreekt. Hij woont in de hopstreek, heeft familieleden die zelf hopboer zijn of waren en stamt uit een brouwersfa milie. Hij kan de hop dus volgen van de plant tot het bier. Bovendien heeft hij door zijn bevoegdheid voor Europese zaken in zicht in wat buiten de grenzen gebeurt. Zijn prognose zou dan ook als wijze realistische raad moeten worden ingevold. Rendement en prijs De variëteit Hallertau heeft met 1800 kg/ha een gewone opbrengst en is kwalitatief goed. Ze haalt momenteel zowat 10.000 fr per 50 kg. Saaz brengt normaliter steeds minder op en 1200 kg/ha kan goed genoemd worden. Ze haalt fluks 11.000 F. Record en Brewers Gold brengen ieder zowat 1700 kg/ha op en worden 8.000 fr geprijsd. Northern Brewer is het zwakke broertje en be reikt amper 5.000 fr. Het hoeft te worden gestipu leerd dat er in Asse-Aalst in de totaliteit niet meer dan 1000 kg te vinden is. Ereprijzen Volgende ereprijzen wer den door de minister uit gereikt. Ereprijs der stad Aalst: Hallertau: le prijs: André Callebaut, Moorsel Saaz: le prijs: André Cal lebaut, Moorsel Northern Brewer: le prijs: André Callebaut, Moorsel Brewers Gold: le prijs: Raymond Van Geite, Hekelgem Record: le prijs: Alfons Temmerman, Erembo- degem Ereprijs Handelskamer Aalst en Gewest Hallertau: le prijs: Alfons Temmerman, Erembo- degem 2e prijs: William Vermeir, Lede. Northern Brewer: 2e prijs: Raymond Van Geite, Hekelgem Brewers Gold: 2e prijs: Willy Callebaut, Moorsel Record: 2e prijs: Jozef Van Langenhove, Meldert. André Callebaut uit Moorsel wordt bovendien laureaat van de Ereprijs der Brouwerij Safir. Francois Van den Bergh, een veertigjarige bankbe diende wonende te Meldert, Dorpstraat 55 is na mens de Wielewaalafdeling de opvolger van conser vator Norbert De Meester, het schoolhoofd van een rijksschool te Dendermonde. Reden van de wissel is dat de heer De Meester van mening is al te ver van Meldert te wonen om zijn opdracht naar behoren te kunnen blijven vervullen. De Wielewaalafdeling Denderland beheert inder daad 22 ha van het zowat 80 ha grote Kravaalbos. Een relict nog van het vroegere kolenwoud dat privé-eigendoms is met eigenaars die er een stuk van bezitten gaande van 20 are tot 20 hektare. LH Aalst. Een goudkarper van liefst 6 kilogram. Het duurde wel eventjes voor men hem op het droge had (a) Een aantal jongelui uit Haaltert en Oosterzele is er in Aalst in geslaagd een goudkarper van liefst 6 kilogram boven te halen. Een en ander gebeurde in de vijver van het stadspark waar de jongens met erg modern, zeg maar met electronica voorzien, mate riaal deze grote karper aan de haak sloegen. Nadat men de vis had gewogen en vele wandelaars heel nieuwsgierig een kijkje waren komen nemen, naar de wonderbaarlijke visvangst, werd de karper weer voorzichtig in het water gezet. da Aalst. Na de weging werd de vis voorzichtig weer in het water gezet (a) Aalst. Francois Van den Bergh. Een gat in de markt Anderhalf jaar, aldus Jean-Pierre Clement, heb ik aan de realisatie ge werkt. De idee het spel rond de voor- en tegen stand omtrent de kerncen trales op te bouwen, lag enerzijds in de aktualiteit van enige tijd geleden Tsjernobyl, Transnuklear, waren geruime tijd volop in de belangstelling an derzijds in de vaststelling dat in de speelgoedsektor geen spel in de aard van scrabble en monopoly voorhanden was, dat voor noemde problematiek aansnijdt. Probleem was echter de kerncentrale-idee in een zulkdanige spelvorm te gieten dat dc jongeren er niet alleen door aange trokken werden, maar ook de moeilijkheidsgraad niet te hoog lag. Daarin, lijkt me, ben ik geslaagd de doos vermeldt dat «Nu klear» gespeeld kan wor den door mensen van 9 tot 109 jaar want wie ver trouwd is met het spel slaagt erin na zowat een half uurtje een punt achter te zetten. Daarnaast bestaat, voor inventieve mensen, ook de mogelijkheid de midde len daartoe (blanco kar tonnen strips) zitten overi gens in de doos om het spel moeilijker te maken. «Nuklear» kan bovendien zowel met z'n tweeën als met z'n vieren gespeeld worden. Wat zit trouwens precies in de doos? Zeven groene boompjes, twee groene hindernissen, twee groene lopers en drie grijze kern centrales. Dit alles voor speler A, tegenstander van het gebruik van kerncen trales. Daarnaast een ge lijk aantal boompjes, hin dernissen, lopers, maar dan geel van kleur en drie grijze kerncentrales voor speler B, voorstander van de kerncentrales. Verder één grijze kerncentrale die in het bezit komt van die speler die bij het begin van het spel met de dobbelst een het kleinste aantal ogen gooit, een spelbord en een dobbelsteen voor elke speler. Voor- en tegenstanders Bedoeling «achter» Nu klear, zet Jean-Pierre Cle ment verder uiteen, is zij die aan het spel deelne men en hun entourage over de problematiek van de kerncentrales te doen nadenken, erover te praten. Feit is immers dat zij die zich kontra opstellen door gaans weten waarom ze dergelijke positie inne men. Echte voorstanders vind je overigens weinig. Een massa jongeren spre ken zich noch volmondig pro noch algeheel kontra uit. Gewoon omdat ze niet goed weten waar het pre cies om gaat. Welke o.a. de oorzaken en gevolgen zijn. Er wordt ook zo wei nig over gesproken. En dat met jongeren onder wie zich de ingenieurs van morgen bevinden. Met een realiteit ook dat wij die volwassenen van mor gen, door de bouw van kerncentrales, met enor me problemen kernaf val, eventuele ontmante ling opgezadeld heb ben. De problematiek blijft dus aktueel, zal dat ook blijven. Hoewel de publieke opinie ingevolge de afnemende interesse van de media er minder door beroerd wordt dan bvb. tijdens en vlak na het Tsjemobylgebeuren. De verdeling van de spel- vlakken over het bord be nadert zo dicht mogelijk de werkelijkheid in en om de kerncentrales: het bord vertoont een cirkelvormig kernpark, waarrond zich een neutrale zone situeert die overigens moeilijk bin nen te dringen is. De voorstanders van de kerncentrales hebben heel wat moeilijkheden onder vonden, zowel van techni sche als van o.a. politieke aard, om de centrales op te bouwen, maar de tegen standers ondervinden op hun weg naar de ontman teling toe al evenveel hin dernissen. Dat alles zit vervat in «Nuklear»: in de neutrale zone kunnen de spelers het elkaar zeer moeilijk maken. Buiten de neutrale zone bevindt zich, opnieuw net als in de realiteit, een uit gestrekte groene zone. Het spel wordt gespeeld met gefigureerde pionnen, met de mogelijkheid bo vendien de voetjes daar naast ook té gebruiken voor een of ander kreatief spelletje. Moeilijke weg Op zijn weg naar de uit eindelijke realisatie van zijn idee, had Jean-Pierre Clement te kampen met heel wat problemen van praktische aard. Weet je dat je in ons land geen enkel bedrijf vindt dat dergelijk spel in één produktielijn kan ver vaardigen? Ik heb kwasi het hele land afgereids vooral omdat het van in den beginne in mijn being lag er een volledig «Bel gisch» produkt van te ma ken om mensen en bedrij ven te vinden die de diver se facetten van de aan maak voor hun rekening konden nemen. Voor de assemblage, het samen stellen van het geheel heb ik zelf gezorgd. Maar ik kan je verzekeren, ik had er voor ik begon geen be nul van welke hindernis sen ik zou moeten nemen om mijn doel te bereiken. Soms kwam ik daarbij tot verbijsterende vaststellin gen. Het feit bvb. dat ik in heel wat bedrijven niet eens als geloofwaardig sol vabel werd aanzien, tot ik me, op advies van iemand uit de bankwereld, visite kaartjes liet aanmaken voorzien van een paar ron kende titels. Toen bleken plots de deuren open te gaan en kreeg ik gehoor. Het feit ook dat ik als lid van één van de grootste middenstandsorganisaties van het land, op mijn Buggenhout. Nuklear kan gespeeld worden door groot en klein (foto G. Breckx jongen?» kreeg. Een an dere middenstandsorgani satie heeft mc dan wel uit stekend bijgestaan, wat betreft het opstellen van de verkoopsvoorwaarden enz. Eigen distributie Jean-Pierre Clement die op «Nuklear» het copy right voor de gehele we reld bezit, en het spel liet deponeren binnen de Be nelux alle maatregelen werden genomen om zijn kreatie te beschermen neemt zelf ook de distribu tie voor zijn rekening. Of zijn publiek zal aan slaan weet hij niet: Om een marktonderzoek te la ten uitvoeren, beschikte ik niet over de nodige fond sen. Wel heb ik o.a. de overkoepelende besturen van alle milieuverenigin gen aangeschreven. Ver kopen doe ik via het sys teem van postorder. Een eksemplaar van «Nu klear», stevig ingepakt, thuis met de post besteld, kost 699F, BTW, admini stratie- en verzendingsko sten inbegrepen. Ben je geïnteresseerd dan stuur je naar Postbus 7, 9360 Bug genhout, onder een ge frankeerde omslag een ge kruiste cheque op naam van J.P. Clement. Je kan ook het bedrag overschrij ven op rekening 446- 3622271-43. Vanzelfspre kend vermeld je je volledi ge adres. twintig gratis eksemplaren Als promotie voor de re- van «Nuklear» verloren, gio zal Jean-Pierre Cle- Zij worden eveneens met ment onder de eerste 250 de post ezorgd. bestellingen uit de streek, Pierre Van Rossem Buggenhout. Jean-Pierre Clement met zijn «geestes kind», het gezelschapsspel «Nuklear». (foto G. Breckx) Nadat ik tot m(jn dertigste gestudeerd had en aktief was in de medische sektor, wilde ik daarnaast ook de artistieke kreativiteit die ik in mijn lijf had één van mijn ambities was ooit akademie te lopen een kans gunnen en ben ik begonnen met het ontwerpen... Aan het woord is Buggenhoutenaar Jean-Pierre Clement, die zopas een gloednieuw gezelschapsspel op de markt bracht, dat hij de naam «Nuklear» meegaf. Juist. De benaming spreekt eigenlijk voor zichzelf. Dit spel werd opgebouwd rond de kontroverse «voor en tegen de kerncentrales» en, wat wellicht een unicum is, Jean- Pierre Clement nam het gehele produktieproces, van het ontwerp tot en met de fabrikagc en de distributie, geheel voor eigen rekening. vraag naar informatie bij die organisatie, enkel het antwoord «Ge weet gij niet wat dat kost zeker.

De Voorpost | 1988 | | pagina 3