Postzegelkring Leda brengt voorverkoop Robbedoeszegel Knok voor fiasco en V0K Oost-Vlaanderen Regionaal vijf jaar jong RIBS0 Aalst is wachten beu Regionale schaakklubs organiseren tweede Jeugdverbroederingstornooi 4 7.10.1988 - De Voorpost Het is een tijdje stil geweest rond Postzegelkring Leda na de viering van het 20 jarig bestaan met de organizatie van de Provinciale Kompetitieve Tentoonstelling. Maar nu staat er weer heel wat te gebeuren want op 8 en 9 oktober kreeg Leda de organizatie toevertrouwd van de voorverkoop van de biezondere postzegeluitgifte over de jeugdfilatelie met als centrale figuur de bekende stripfiguur Robbedoes. Naast deze voorverkoop heeft Leda uiteraard een aantal andere filatelistische aktiviteiten gebouwd. Er zal een tijdelijk postkantoor zijn met speciale dagtekeningstempel en het motief van deze stempel is geïnspireerd op het ontwerp van de zegel, naar een idee van de huidige Robbedoestekenaars Tome en Janry. Verder is er nog een tentoonstelling over de figuur van Robbedoes zelf, waarvoor verzamelaar Frank Hardies tekende. HU publiceerde een almanak over de stripfiguur waarin de volledige geschiedenis van zowel de stripheld als het weekblad zijn opgenomen. En dan is er nog de uitgebreide postzegel- en poststukkenruilbeurs die op de klassieke filatelistische leest zal geschoeid zjjn. toch wel de basis vormt van de toekomst van elke vereni ging. Deze wet geldt natuur lijk ook in de filatelie. Er werd evenwel vastgesteld op verschillende niveaus dat deze verzamelaarskategorie in het verleden niet voldoen de aan haar trekken kwam, of misschien zelfs stiefmoeder lijk behandeld is geworden. Daarom is er wellicht de laat ste maanden heel wat te doen in de filatelistische wereld om de jeugdfilatelie. In heel wat ging betreft, mag Leda zeker clubs en overkoepelende or- niet klagen over het aantal ganen buigen de verantwoor- jeugdleden. Met meer dan 20 delijken en de bestuursleden aktieve jeugdleden is men erg zich over dat onderwerp. goed bedeeld. Wat nu de situatie van de jeugd in onze eigen vereni- Korte historiek Postzegelkring LEDA werd opgericht op 16 mei 1966 tij dens een vergadering in her berg «De Ton» op het Markt plein. Op een algemene vergadering een maand later werd het be stuur samengesteld. Voorzit ter werd wijlen Albert Schat- teman, Marcel De Backer was sekretaris, als ruilmeester werd wijlen Paul Verschelden aangeduid en Freddy Noël was verantwoordelijk voor de nieuwigheden en materiaal. Zij werden bijgestaan door de bestuursleden Jozef De Neef, Luc Brues, Maurice De Lan- noy en Roger Smekens. Als gevolg van bestuurswisselin gen kwamen nadien mevrouw Roelandt-Van den Abbeele en de heren Emmanuel Putte- man, Norbert Keppens, Ro land De Swaef, Edmond De Gendt, Denis De Mol en Jo seph Scheerlinck het bestuur vervoegen. Bovendien werd de heer Schatteman in april 1976 opgevolgd door Georges Van der Snickt als voorzitter. Bij de stichting sloot de kring aan bij de Vlaamse Bond der Postzegelverzamelaars en bleef er lid van tot 31 decem ber 1973. De club was aanwe zig bij de stichting van het Verbond van Oostvlaamse Kringen «Oost-Phila». In 1968 en is sinds 1973 lid van de Koninklijke Landsbond der Postzegelkringen. De kring kende een gestadige groei tot zowat 1976. Daarna viel er een verminderde be langstelling te noteren met als dieptepunt he werkjaar 1979- 1980. Na een bezinningsvergadering in maart 1980 werd een nieu we weg ingeslagen met uit breiding van het bestuur en het uitwerken van een aantal nieuwe ideeën, onder andere de uitgifte van een eigen tijd schrift waarvan het eerste nummer verscheen in april 1980. Bestuurslid Roland De Swaef met opzoekingen over de postgeschiedenis van Lede. Dit resulteerde in een studie over de «Geschiedenis van het Postkantoor van Lede», die tevens te boek gesteld werd. Ter gelegenheid van de uitgifte van dit boek werd er een postzegeltentoonstelling georganiseerd op 12 en 13 mei 1984, waarvoor door de Regie der Posterijen andermaal een bijzondere afstempeling toe gekend werd. Een ander hoogtepunt kende de club op 1 en 2 december 1984, toen zij voor de eerste maal de voorverkoop van een bijzondere postzegeluitgifte mocht organiseren. 1986 betekende voor de club het 20-jarig bestaan. Het be stuur was van mening dat dit de geschikte gelegenheid was om aan de buitenwereld het ware gelaat van Postzegel kring LEDA te tonen. Een vereniging waar geijverd wordt voor de filatelie als vrijetijdsbesteding. In de tweede helft van 1987 werd voor de eerste maal een speciale opleidingssessie over jeugdfilatelie georganiseerd. Daarin werden jonge en be ginnende filatelisten het ABC van het echte postzegelverza- melen bijgebracht. Deelnemers aan de tentoon stelling Traditionele verzamelingen 1 tot 6: Georges Van Der Snickt: Groot-Brittannie: On der Koningin Victoria. 7 tot 9: Emmanuel Putteman: Voorafstempelingen van Gent.! ad Postgeschiedenis^ tot 13: Georges Van der Snickt: As- pekten van de Britse Postge schiedenis. Thematische verzamelingen 14 tot 20: Ivan Van Damme: De Nobelprijs. 21 tot 25: Josephg Scheer linck: De wereld van de fungi. 26 tot 30: Edmond De Gendt: De Europese integratie. 31 tot 34: Jozef Van den Bor- re: Pieter Paul Rubens Temadsche jeugdverzame- lingen 35: Wim Nachtergaele: De Fiets 36 tot 40: Wim De Swaef: De Automobiel 41 tot 42: Heidi Van Hecke: Het Rode Kruis op de bres 43 tot 46: Lieve Huylebroeck: Beschermde dieren 47 tot 50: Johan Ivens: Scou tisme De figuur van Robbedoes Geboren tussen de twee we reldoorlogen in, is Robbedoes een vrolijke snaak in een rood pakje met een typisch hoofd deksel. Hij is ontstaan uit het brein van de Parijzenaar Ro bert Velter, alias Rob-Vel. Onmiddellijk sloeg de figuur van Robbedoes aan bij het jonge publiek, dat zich ver eenzelvigde met een jonge snaak,, spontaan, maar met een goed hart. Op 21 april 1938 verbond Robbedoes zijn naam aan de eerste Belgische periodiek van tekenverhalen. Rob-Vel tekende heel wat avonturen die onmiddellijk het groot publiek aanspraken. De opgewektheid van de hoofdfiguur en de fantasie van Spip, het trouwe eek hoorntje, veroverden de har ten van groot en klein. Ondertussen werd een Neder landstalige editie gekreëerd op 27 oktober 1938. Na de tweede wereldoorlog werd bij Robbedoes de fakkel overge nomen door Joseph Gillain, gekend onder de schuilnaam Jojé. Deze striptekenaar wordt de spilfiguur van het weekblad en van wat men in de striptekenwereld de «School van Charleroi» gaan noemen is. Reeds in augustus 1946 nam André Franquin de creatie van de avonturen van Robbe does over. Dit was het begin van een lange periode. Fran quin hield het vol tot 1967, jaar waarin hij opgevolgd werd door Jean-Claude Four- nier. De huidige Robbedoes- avonturen ontspruiten sedert 1981 uit de fantasie van twee tekenaars, namelijk Tome en Jarry ofte de heren Philippe Vandevlede en Jean-Richard Geurts. Jeugdfilatelie waarom en hoe? Toch is een gezonde, positie ve vrijetijdsbesteding voor onze jeugd belangrijk. Ener zijds zal zij de nodige maat schappelijke waarden bij brengen in een samenleving die meer en meer gekenmerkt wordt door excessen eigen aan hoge welstand. Postzegels bieden aan onze jongeren op een erg directe wijze de kans kennis te verga ren over de meest diverse on derwerpen en deze verder te ontwikkelen. Bovendien zijn postzegels een heel interes sant middel voor de kulturele ontwikkeling van de jeugd. Aldus is de zegel door zijn specifieke eigenheid en vorm geving voor jonge weetgieri- gen een open venster waar doorheen mooie en interes sante dingen kunnen worden ontdekt. Naast deze verrijkende ele menten, is de filatelie ook een erg positieve bezigheidsthera pie voor jonge mensen. Zij vergt immers initiatief, per soonlijke inzet, kreativiteit, orde, geduld, speurzin, esteti- sche aanleg en niet in het allerminst aktief bezig zijn. Dit zijn allemaal vaardighe den die jongeren in hun latere leven dikwijls nodig zullen hebben. Al deze aspekten zijn niet ontgaan aan de aandacht van de hogere postinstanties van talrijke landen en aldus neemt de jeugd een belangrijke plaats in hun uitgiftebeleid in. In 1965, werd het Nationaal Verbond voor Jeugdfilatelie opgericht. Hierin werden scholen voor filatelie en jeugdfilatelie samengebracht. Ook de postzegelverenigin gen laten zich niet onbetuigd als het om de jeugd gaat. Het is inderdaad zo dat de jeugd Netwerkkwis De zesde Netwerkkwis zit erop. De volgende reeks start dammen 88, 4. KNOK 76, lugama 705, 6. Ad Gaad in het voorjaar 1989. Tydens de wintermaanden is de 5. Palugama 70, 6. FN- 633, 7. Kwistetweernie zaal in de De Ridderstraat inderdaad quasi kontinu klub 66, 7. Koeskoes 65, 8. 580, 8. Koeskoes 576, 9. ^zet. Aad Gaad 60, 9. Jonk en FN-klub 565, 10. Jonk' en KNOK werd onbedreigd winnaar. Op een maximum Aad 52, 10. Multiple Choi- Aad 518, 11. Club 30 en van 900 te halen punten ryfde KNOK er liefst 852 ce 40 en 11. Club 30 met 12. Multiple Choice 484 binnen. Van de eerste zeven avonden haalde KNOK 34 Elk team kreeg een sjoel zesmaal het maximum en één keer werd het tweede. F bak en voor de deelene- i Eindstand mers waren er liefst 150 De laatste twee avonden De avondstand luidde dan 1. KNOK 852, 2. Fiasco prijzen. ook als volgt: 1. Fiasco 804, 3. VOK-Moorsel 799, Tot volgend seizoen. 100, 2. VOK 97, 3. As- 4. Asdammen 747, 5. Pa- LH Vorige maandagmiddag werden de luisteraars van Oost- Vlaanderen Regionaal, het ontkoppelde BRT-2-pro- gramma, begroet met een spiksplinternieuwe herken ningstune. Het was op 3 oktober, dag op dag, immers vijf jaar geleden dat de eerste regionale uitzendingen op BRT-2 van start gingen. Dat feit werd niet alleen gevierd met een nieuwe tune, maar ook met een feestelijke avond, vorige week vrijdag, in de grote studio van het omroepgebouw langs de Martelaarslaan te Gent. Tijdens deze met optre dens van o.a. Jan De Wil de, Koen Crucke, Wim De Craene en Ivan Guilline muzikaal opgefleurde avond, maakte produktie- leider Herman Verheyden o.a. bekend dat in de toe komst de ontkoppelings programma's nog aan uit breiding toe zijn. Gedacht wordt daarbij aan de za terdag en de zondag en aan de ochtenduren. Sinds 3 oktober 1983 is er heel wat veranderd. De nieuwsredaktie werd uit gebreid, de informatika deed haar intrede op de redaktie en het net van korrespondenten in de provincie werd opgevoerd tot het dertigtal. Dat alles vertaalde zich in een snel lere en meer akkurate nieuwsgaring. Na vijf jaar tijd was de tijd ook rijp voor een balans. Per jaar worden ongeveer 260 uitzendingen van Oost-Vlaanderen Regio naal de ether ingestuurd. Rekening houdend met het feit dat elke editie zo'n vier vijf interviews en gemiddeld ruim tien korte berichten i.v.m. de regio nale aktiviteiten bevat, is de informatiedoorstro ming naar het publiek toe zeer groot. Trouwens, uit enquêtes verricht in het kader van de doorlichting van de BRT enuit steekproeven die uitgevoerd werden door de eigen BRT-studie- dienst, blijkt dat de Oost vlaamse ontkoppeling zeer f;esmaakt wordt door het uisterpubliek. En dan hebben we het in het over zicht nog niet gehad over het wekelijks filmover zicht, de tips voor het weekend, de toeristische bijdragen in de zomer maanden en het zoekspel van mei tot september. Vijf jaar Oost-Vlaanderen Regionaal betekent voor de radiojongens ook in de toekomst blikken. Zo staan een aantal nieuwe reeksen op stapel. Tijdens de maand oktober overi gens al wordt een spelpro- gramma, in samenwerking met alle Oostvlaamse bi bliotheken, uitgezonden. Oost-Vlaanderen Regio naal wordt gemaakt door journalist Hendrik Cole man (samenstelling en presentatie), hoofdjourna list Fred Braeckman, pro ducer Hilde De Sutter en de medewerkers Hilde Locks, Rita Passemiers en Jan Cnudde. Johan Van Achte zorgt voor de mu ziekkeuze. Reporters te velde zijn Freek Neyrinck, Patrick Lips, Johan Tas, Geert Schalck en Katrien Deyl; gat. Jan Temmerman schrijft de filmrubriek en Hugo Collumbien verzorgt het wekelijks Gents histo risch kroniekje. Oost-Vlaanderen Regio naal loopt van maandag tot en met vrijdag, van 12 tot 13 u, op 98,6 Mhz. Op zondag 9 oktober staat vanaf 14 u een ekstra-ont- koppeling geprogram meerd, met uitslagen en wetenswaardigheden om trent de gemeenteraads verkiezingen in de pro vincie. (pvr) liet het zich gewoon door drijven zonder veel bui tengewone inspanningen. Een zekere kwismoeheid was inderdaad ingetreden. Het is zo dat KNOK over een valabel team beschikt en zich zelfs de luxe kan permiteren extra-goede elementen «op de bank» te laten zitten. Twee leden van KNOK knokken reeds vele weken suksesvol mee in de IQ-kwis. U kan ze trouwens nog steeds ver der op het BRT-scherm meemaken. Hoe lang nog blijft devraag. Tweede plaats voor Fiasco De winnaars van vorig jaar, VOK-Moorsel, lieten zich verdringen voor de tweede plaats door Fiasco dat zijn eerder negatief aandoende benaming geen eer aandeed maar telkens hoog scoorde. In de voor laatste avond was VOK echter Fiasco bijbebeend tot op een drietal punten zodat een tweede plaats voor de Moorselaars nog binnen bereik lag. Fiasco won echter de laatste séan ce en werd dan ook twee de. Maar VOK-Moorsel heeft nu reeds zijn intentie geuit volgend jaar weerd de eindzege te willen be halen. En af te sluiten met een aangepaste act zoals verleden jaar toen het «moeilijk was om beschei den te blijven als je zo slim zijt als wij». De laatste avond Het werd vooral een toe spitsen van de spanning op de tweestrijd Fiasco VOK-KNOK was inder daad buiten schot. VOK lukte nog wel een solo waarbij de joker was inge zet goed voor een reuze slag doch uiteindelijk mocht het niet baten. Aalst. VOK Moorsel aan het werk op de Netwerkkwis (a) SCHAAKNIEUWS VOOR JONGEREN Vorig jaar namen vijf schaakklubs met een aktieve jeugd werking het initiatief om een schaaktornooi met grotis deelnome op te richten voor jongeren van 6 tot en met 18 jaar. Het sukses was zo overdonderend dat een 2de editie van het Jeugdverbroederingstornooi niet kon uitblijven. Net zoals vorig jaar zal het tornooi gespreid worden over vijf dagen met een totoal van 15 ronden van 15 min. K.O. De lagere school zol een eigen tomooi spelen gelijktijdig met het tomooi voor jeugd uit lager en hoger middelbaar. Elke deelnemende klub stoat in voor de organisatie van één van de vijf speeldagen, de eerste dag gaat door op vrijdag 21/10/1988 om 19 uur stipt te Sint-Amands. Ook jongeren die niet aangesloten zijn bij de nagenoemde klubs kunnen deelnemen mits betaling van 70 fr. administratie kosten. Voor inlichtingen belt u dichtsbijzijnde schaakklub: Beveren: L. Boons tel. 775.33.82, Temse: De Meireleir M., tel. 777.87.74, Sint-Amands: L. De Bondt, tel. 052/ 33.46.33, Kemzeke. J. Blankaert, tel. 779.82.79, Haas donk: L. Verstappen, tel. 775.50.52. AinU Vanaf 1 januari 1989 wordt formatiecampagne. kanticgedrag van de Belgen, heel België. het. Europees rijbewijs van Vanaf 1 oktober worden er kracht. Op 28 september ver- Voor de vierde maal organi- een 6.000 landgenoten over schenen de besluiten in het zeert het Westvlaams Ekono- hun vakantie ondervraagd. Belgisch Staatsblad. Later op misch Studiebureau een na- Deze personen zullen lukraak het jaar volgt uitgebreide in- tionale enquête over het va- geselekteerd worden over R.I.B.S.O. - De Horizon, Rijksinstituut voor Bui tengewoon Sekundair On derwijs, voelt zich be kocht. Als mooiste school gebouw van de stad heeft het nog steeds geen dege lijke toegangsweg en even min voldoende parkeerge legenheid. Dit niettegen staande het instituut werd uitgeroepen als piloot- school voor België op een internationaal seminarie in Hogsberg, Zweden dat plaats heeft van 17 tot 21 oktober. Het staat er in derdaad model wat betreft de materiële omgeving als element van kwaliteitsop voeding. Foto's van straat en toegangswegen durft Aalst. De ploeg Kanernieopkomen blaast even uit tussen twee vragen door (a) De Belgische Vereniging van Auteurs, Komponisten eo Uitgevers Sabam heeft zijn Hit-Trofee toegekend aan Ur- ban us voor het Nederland! taalstelsel en aan Frederic Francois voor het Frans taal stelsel. De Vlaamse Wetenschappe lijke Vereniging voor jeugd gezondheidszorg organizeeil een aantal studiedagen rond de schoolgaande jeugd. Meer informatie kan men verkrij gen op het adres Kapucijnen voer 35, te 3000 Leuven, 016 21.68.72 Vrijdag 30 september worde» een aantal nieuwe leden opge nomen in het Genootschap van de Nederlandse Garnaal Onder hen de Belgische culi naire journalist Etienne Coc- quyt. De aanvaarding heef: plaats in Waregem. In 1987 werden in ons land meer dan 100 miljoen etiket ten met de wassymbolen aan gebracht. Meer dan 1000 fa brikanten en konfektioneun brengen die aan. Van 29 oktober tot 1 novem ber heeft in Flanders Expo tc Gent de eerste Euroto plaats, waarop tuning, design, sport and special cars, speciale mo torbikes en onderdelen voot auto's en moto's centraal staan. In 1836 kwam de eerste kato- j lieke priester in Korea aan Tien jaar later waren 12.000 klandestiene katolie- ken van wie er velen de mar teldood stierven. Aalst. Kwistetweernie mocht als laatste team de vragen stellen op de netwerkkwis (a) het R.I.B.S.O. echter niet tonen. Men vraagt er zich trouwens af of deze weg «een sukkelstraatje» wordt, ofwel een «tweede kultureel putje». Het R.I. B.S.O. ,ligt al 5 jaar op een stort. Beloften ge noeg. De staat heeft de gronden aangekocht en aan de Stad Aalst geschon ken in 1985. De Stad Aalst beloofde een degelijke parking en toegangsweg voor een instituut met 400 anders-validen. In 1983 waren de plannen klaar en nu in 1988 wordt gans Aalst opengelegd voor straatwerken maar het R.I.B.S.O. blijft in de kou staan, met een onbegrijpe lijk stort voor een van de mooiste gebouwen van de stad. Namens de 400 anders-va lide kinderen waarvoor het instituut een echte op vang vormt, doet het insti tuut reeds nu een oproep naar de volgende koalitie te Aalst, om de leerlingen van het instituut niet te vergeten en in 1989 een degelijke toegangsweg te krijgen. Het hoopt niet te moeten wachten tot de volgende verkiezingen in 1994... LH Op zondag 2, 16 en 23 okto ber organizeren de nationakj wetenschappelijke en kuiture- Ie instellingen een open-deur dag. Het gaat om musea, ift stituten en biblioteken.

De Voorpost | 1988 | | pagina 4