Verkiezingen in Erpe-Mere: meer keuze dan zes jaar geleden Brandweer van Lede een week lang gastheer Speedy krijgt veel belangstelling De Voorpost - 7.10.1988 - 5 Het is zowat een halve eeuw geleden dat men in sommige deelgemeenten zoveel keus had om ergens een wit bolleke op te vullen. Dit was vooral in Mere het geval toen de katolieken nog verdeeld waren in «oude» en «jonge» en er zelfs nog sprake was van kommunisten. Ook nu zal het een open stryd worden waarby een pronostiek, zelfs by benadering moeilgk voorspelbaar is. Dit maakt het enigszins interessant voor een buiten stander maar des te ingewikkelder voor een insider. De verwachtingen staan kend» was, laten we aan altijd gespannen bij de de zorgen van de interne kandidaten maar nu is de onzekerheid van de mees keuken over maar het ge schil had tot gevolg dat L. te belanghebbenden nog Van Durme zich als onaf- meer voelbaar en betekent hankelijk raadslid ging op een «strijdersplaats» op stellen. Deze om het even welke lijst schepen heeft «nog meer strijd» en onze kerheid gewezen zich om meerdere redenen uit de gemeentepolitiek terugge- Beginnen we daarom met trokken en intussen is de de lijst nr. 13 van A. Sme- breuk in de VU-rangen kens uit Mere die sinds hersteld. Zijn plaats wordt jaren in Aaigem woont, ingenomen door Carlos Voor hem is «nu of nooit» De Brouwer die tijdens de en zijn eenmans-vrienden- parlementsverkiezingen lijst mag dan al absurd niet slecht scoorde en dus genoemd worden, toch be- wel de leemte kan opvul- tekent zijn stemmenwinst len. Schepen H. Mallefroy ergens een verlies dat voor voert eveneens persoonlij een of andere lijst een ze- ke redenen aan om zijn telverlies kan inhouden, politieke loopbaan af te Uit zijn pamflet is weinig sluiten. Een andere veran- op te maken, allen onte- dering bij de Vlaams Na- vredenheid over het beleid tionalisten is dat Jan De en zijn persoonlijke vast- Vuyst de lijst aanvoert in stelling dat in elke partij plaats van uittredend sche de kohesie zoek is. Hij pen U. De Grave die nu stelt echter niets in de met de 23ste plaats vrede plaats want een program- neemt; lijstduwer is hier ma heeft hij niet te bieden, de ere-burgemeester van Ondanks het absurde van Vlekkem H. De Somer. de zaak en hoe weinig Ruim de helft van de kan- stemmen deze vrienden- didatenlijst wordt door de lijst zal scoren, toch zal het jeugd bezet. Dit laat zich aantal meespreken bij de trouwens gelden in het verdeling van de zetels, verkiezingsprogramma Hoe dan ook, de andere van de VU waar inspraak partijen laten zich niet on- en openheid via een ge- betuigd en alle bieden zij meentelijk infoblad moet een programma aan dat de mogelijk gemaakt worden, kiezer moet overtuigen om Andere prioriteiten wil de voor die of die bepaalde VU voor het oprichten van partij te stemmen. Het is gemeentelijke groen- en zoals de man van de straat toeristische diensten, e§n wel eens meermaals zegt: ombudsdienst, het toeken- «Vóór de verkiezingen nen van premies voor de rijn het allemaal goeie... restauratie van historische daarna is het wat anders, gebouwen en het uitrusten Dit neemt niet weg dat er van wandelwegen, een zeker beleid moet ge- De problemen, ontstaan i voerd worden waarbij men na de vorige gemeen- met elke kiezer moet reke- teraadsverkiezingen, zijn ning houden maar hier opgelost en «er heerst vol- komt de politieker dan ledige eensgezindheid en met zijn antwoord: «Voor samenwerking; door de in- iedereen wel doen is ook breng van jonge gevormde moeilijk». Eén zaak staat bestuursleden is onze actie echter vast dat 126 kandi- op een hoger niveau ge- daten zich geroepen voe- bracht», len waarvan er slechts 25 Dat in elke partij geen zullen uitverkoren zijn! vlekkeloze samenwerking Het worden dus nog ze- heerste heeft zelfs de SP nuwslopende dagen voor moeten ondervinden ook de kandidaat-raadsleden. al waren de moeilijkheden Zes jaar geleden was de nauwelijks naar buitenuit CVP met haar tien zetels waar te nemen. De man in nog altijd de grootste par- de straat heeft er geen tij maar een koalitievor- weet van want alles werd mmg van de andere drie netjes binnenskamers ge legde hen voor een tweede houden zoals dit hoort maal een oppositierol op. trouwens en wat achter SP en VU hadden elk vier de schermen gebeurt is zetels en de PW kwam toch voor degenen die er toen met glans uit de ver- nauw bij betrokken zijn of kiezing want zij hadden wie het aanbelangt. Toch zeven mandaten te verde- is de wrijving met een len. Hoe het op 9 oktober raadslid waarschijnlijk zal verlopen is voor ieder- niet bijgelegd want hij be- een een mysterie en het zal hoort niet meer bij de 25 zeker nu gevaarlijk zijn SP-kandidaten. om profeet te spelen. Een Wie er wel bijhoort is openlijk koalitieakkoord uiteraard schepen J. De bestaat naar men zegt niet. Wolf, de reddende hand maar toch drukt men de bij ingewikkelde en soms wens uit om op dezelfde langdradige diskussies tij basis verder te werken al dens de gemeenteraadszit- was het alleen maar om de tingen. Volgens het pro- kontinuïteit van het ge- gramma van de SP wil men meentebeheer borgen. waar- van Steenberg een «open huis» maken met een ge- De koalitievorming na de meentelijke voorlichtings verkiezingen van 1982 be- dienst, die een drieledige gon met enig vuurwerk taak zal moeten uitvoeren: dooreen breuk in de ran- zorgen voor de versprei gen van de Volksunie, ding van een informatie- Wat er al dan niet «gete- beeld; toesturen van de agenda van de gemeen teraadszittingen aan de ge ïnteresseerden en de ge meenteraadsbeslissingen in bevattelijke taal open baar maken. Een ander facet is het uitbreiden van de koerierdienst om voor al de bejaarden behulp zaam te zijn en het aan stellen van een onderlegd milieu-ambtenaar behoort eveneens tot de toekomst plannen. Lijsttrekker Jan De Wolf wordt opnieuw geflankeerd door uittre dend schepen J. Van den Steen en P. De Maertelae- re, op de laatste plaats, moet het geheel naar om hoog duwen want uit de prognose blijkt dat «de wind voor de SP gunstig waait». De CVP heeft het met twaalf jaar oppositie moe ten stellen, een rol waar aan zij vóÖ;r de fusie niet gewoon waren. In hoever zij thans gaan profiteren van de gekende toestand is een andere kwestie. In welk .opzicht er al dan niet afspraken gemaakt wer den, zal men pas na de verkiezingen te weten ko men want een koalitievor ming zal uiteraard nu ze ker afhangen van de uit slag die in de huidige om standigheden moeilijk voorspelbaar is. Et. Bliki voert hier sinds zes jaar zijn fraktie aan en hoopt natuurlijk munt te slaan uit de onenigheid van de andere partij (en). Toch kan men niet verdoe zelen dat de CVP drie voorname pionnen verlo ren heeft, vooral met ex- burgemeester J. Van La- tem. Daarnaast kan men zich afvragen wie evenveel stemmen zal of kan bin nenrijven als Yv. Janssens elke legislatuur deed. Ten slotte is er het ontslag van N. Gijsels die haar deel van de koek opeiste en tijdens de laatste jaren aan populariteit gewonnen had. Het wordt alleszins een zware opdracht voor de lijsttrekker van de CVP, die wel bijgestaan wordt door enkele vaste waarden als H. Van Wil der, E. Lepage, D. Vinde- voghel en lijstduwer M. Hendrickx, maar of de «nieuwelingen» in staat zijn om bovengenoemde ex-mandatarissen te ver vangen zal men pas na 9 oktober weten. Zelfs met een «oppositiekuur die ploeggeest opbracht» is het toch nog altijd afwach ten, tenzij de computer voorspellingen toch be trouwbaar zijn. Ook de CVP biedt aan de kiezer een uitgebreid programma waarin vooral het milieu aangepakt wordt en waar bij de «ouderen meetel len». Als enige partij zul len zij ijveren voor de ont wikkelingssamenwerking. In het algemeen denkt men dat veel zal afhangen van de verkiezingsuitslag van de twee liberale par tijen om de huidige koali- tie al dan niet verder te zetten. Met «PW» in het banier is G. De Langhe lijsttrek ker en zijn nieuwe ploeg vindt zich «in de steek ge laten door de eigen man datarissen». Daarom bin den zij de verkiezingsstrijd aan met de slogan «Tijd voor een. nieuwe gene- Aalst. De PVV jongeren organizeerden een Kaas- en Wijnavond in de Borse van Amsterdam, (a) ratie». De moeilijkheden zouden voortspruiten uit beloften die in 1982 al binnen de PW gemaakt waren. Vol gens de huidige PW- strekking had burgemees ter De Lat aanvaard een laatste rpaal de lijst van de PW te trekken en na drie jaar het ambt op andere schouders die van G. De Langhe over te dra gen. Toen de legislatuur halfweg was, pleegde hij, volgens De Langhe, woordbreuk door te zeg gen dat het «niet het mo ment» was. Een jaar later herinnerde men hem aan zijn belofte maar dan be gon men reeds aan verkie zingen te denken. Volgens de PW onderschreef men een akkoord voor de op volging door G. De Lan ghe, maar intussen groeide de onenigheid en na de gemeenteraadszitting toen een nieuwe sekretaris moest gestemd worden, kwamen de problemen in het openbaar. G. De Langhe verklaarde hierbij: «Ik betreur de scheuring maar slechts één groep was bereid samen te wer ken; wij willen aan de kie zers en de bevolking be wijzen dat er vastberaden heid heerst en de PW- kiezer overtuigen dat hij voor de toekomst stemt zoniet gaat hij terug naar het verleden». Wat een eventuele be- leidsverantwoordelij kheid betreft sluit G. De Langhe geen enkele partij uit en «dus ook de lijst De Lat niet; in politiek is alles mogelijk maar enkele pun ten zullen voor ons van zeer groot belang zijn». E. De Temmerman stelt dit duidelijk: Exclusieven ma ken is anti-liberaal; een bron van ergernis vandaag kan morgen veranderen; vijanden van vandaag zijn wel eens de vrienden van morgen». Wellicht is het in die optiek dat men de za ken voor de toekomst wil veilig stellen en dat men de belofte doet dat het huidig bestuur (kollege) geen problemen van hen te verwachten heeft en «men zal het ondertekend akkoord tot einde decem ber naleven». Iedereen houdt er zijn ei gen mening op na en het is maar billijk dat de «vaan- delvluchtigen» het recht op verdediging krijgen en hun stelling duidelijk mo gen maken... van liberali teit gesproken. Het ligt geenszins in de bedoeling om eikaars vuile was uit te hangen maar als men twee klokken hoort kande kie zer zelf beter stelling ne men. Schuld en onschuld laten we hier in het mid den want het is niet onmo gelijk dat er in de toe komst opnieuw een ver smelting tot stand komt zoals dat in het verleden reeds meer gebeurd is en dit bij alle partijen. In die optiek weerlegt burge meester De Lat dat er nooit sprake gewaest is om na drie jaar als burgemees ter af te treden zodat hij in feite nooit woordbreuk kon plegen. Daarenboven zijn al de kandidaten van de lijst De Lat in het bezit van een P W-partij kaart wat niet het geval blijkt te zijn voor meer dan de helft van de «echte» PW-lijst. De groep van de burgemees ter heeft getracht op de partijzetel een oplossing te bepleiten, doch zonder re sultaat. Toen daarenboven bleek dat de partijleiding geen konkreet antwoord kon geven op de vraag tot het bekomen van een af wijking op de leeftijds grens voor de burgemees ter, werd onmiddellijk be slist met de «Lijst van de Burgemeester» te starten. Over de reden van de one nigheid binnen het liberaal huishouden verklaart de groep van de burgemees ter: «De breuk is ontstaan kort nadat de fraktieleider verplicht werd een doku- ment op te stellen waar door De Langhe per 1 ja nuari 1989 als burgemees ter zou voorgedragen wor den en eerstgenoemde dit, ondergetekend door de burgemeester, moest voorleggen, vóór de aan vang van de raadszitting met de aanstelling van de sekretaris aan de agenda. Dit dokument werd bijge volg in zekere zin «onder dwang» ondertekend want indien hij dit niet gedaan had dan kwamen vier PW-mandatarissen niet naar de bewuste gemeen teraadszitting met het ge volg dat de koalitie ver broken was enerzijds, een andere kandidaat zou ver kozen worden in die zit ting, en anderzijds dat de gemeente gedurende maanden onbestuurbaar zou geweest zijn. Nochtans waren er bij reeds genoemde stemming toch nog twee afvalligen en men voelde al maanden dat er «oppositie in eigen rangen gevoerd werd» in plaats van de CVP. Ach teraf zou de breuk zich nog meer manifesteren bij de stemming in de ge meenteraad over de aan- Aalst. De Trein-Tram-Bus dag bracht met zich mee dat er in het station van Aalst heel wat beweging te zien was (a) leg van voetpaden in de Nijverheidsstraat te Mere, want ook toen hebben voornoemde tegenge stemd, waardoor het agen dapunt niet kon goedge keurd worden... en de Nij verheidsstraat brede voet paden heeft om maston- donten te laten parkeren. Het vertrouwen was volle dig weg en dit is dan ook de reden dat de groep die nu burgemeester De Lat vertegenwoordigt, zich ge distantieerd heeft van wat nu de PW-groep uit maakt. Dit is de stand van zaken in Erpe-Mere en het is pas na 9 oktober dat ze zullen weten waar ze aan toe zijn, welke koalitie uit de bus komt en hoe de man daten zullen verdeeld wor den, om nog niet te spre ken wie welke funktie zal toegewezen krijgen... of welke eisen er zullen ge steld worden om «er bij te kunnen zijn» of mogen bij te zijn. Over het algemeen be schouwd blijft het voor ie dereen een groot vraagte ken of moet men aanne men dat er mensen zijn die beter weten. Toch is het altijd voorzitiger om de uitslag af te wachten want pas dan kan men «ernstig met elkaar praten» of te onderhandelen, eisen stel len of toegevingen doen om er al dan niet «bij te zijn». JV In het brandweerarsenaal aan de Vijversraat te Lede staat de brandweer klaar om u van 3 tot en met 9 oktober met open armen te ontvangen tijdens de «Week van de Brand weer». Maandag 3 oktober was er al een demonstratie blus sen op de parking van het shoppingcenter aan de Wi- chelsesteenweg. Disdag 4 oktober werd deze demon stratie overgedaan op de wijk Kleine Kouter en woensdag trok de brand weer naar de parking van de Eden Roe. Donderdag werden de scholen dan op gewacht en rondgeleid in de kazerne van de brand weer. Vrijdag 7 oktober kunnen de scholen er in de voor middag nog terecht voor een bezoek. Om 19.30 uur wordt dan de brandweer- tentoonstelling officieel geopend en om 20.30 uur overhandigen de vrienden van de brandweer een per sonal computer aan het korps. Van een degelijk en best bruikbaar geschenk gesproken. Zaterdag 8 oktober staat er van 9.00 tot 18.00 uur een heel kinderprogram ma klaar met onder meer bluswedstrijden voor kin deren. Er is ook een rond rit voorzien in een brand weerwagen en als herinne ring krijgen de kinderen een kleurenfoto mee naar huis waarop ze te bewon deren zijn als brand weerman. Vanaf 9.00 uur is de ten toonstelling te bekijken en om 19.00 uur is er een brandweerwedstrijd voor zien. Om 20.00 uur start een reuze belotwedstrijd met 5.000 fr. vooruit, plus inleg en drie mooie be kers. De inleg bedraagt 50 fr. Zondag 9 oktober kunnen de kinderen er opnieuw terecht van 10.00 tot 18.00 uur voor een gevuld kin derprogramma. De brand weertentoonstelling is dan ook toegankelijk en het feest wordt afgesloten om 20.00 uur met de trekking van de tombola. Vanzelfsprekend zijn er het hele weekend door koffie met pannekoeken en andere versnaperingen te bekomen. Aan de «Week van de Brandweer» is ook een wedstrijd verbonden. Ie dereen kan daaraan mee doen. Wedstrijdformulie ren zijn te bekomen bij de brandweer. Omdat het zondag 9 okto ber ook gemeenteraads verkiezingen zijn, werd een deel van de tentoon stelling in de brandweer kazerne gewijd aan verkie zingspamfletten en -uitsla- gen. Zaterdag en zondag worden er demonstraties gegeven met de computer die men van de Vriendenr- king van de brandweer heeft gekregen. Zo zal men via de computer de verkiezingsuitslag in Lede kunnen voigen. (da) MBC Speedy is een Aalsterse hobbyclub die zich bezig houdt met miniatuurboten. In het stadspark hebben zy een vaste stek gevonden. De club viert volgend jaar haar tieiyarig bestaan. Sedert men de eerste stap pen zette in deze heel aparte vorm van vrijetijds- beoefening is er al heel wat veranderd. Ook bin nen MBC Speedy. Men begon eerder bescheiden met het maken van minia tuurboten aan de hand van bouwdozen. Nu wordt er meer en meer volgens plannen gewerkt. Dat laat toe dat de bouwer heel wat kennis moet verworven hebben om deze plannen te kunnen lezen en maakt het hem ook mogelijk om hier en daar aan zijn boot een persoonlijk kachet toe te voegen. In de zomermaanden trekt men er elk weekend op uit om de bootjes te laten va ren in de vijver van het stadspark. Zaterdag is dat vanaf 19 u. en op zondag zijn de leden van de Speedy al druk in de weer vanaf 15 u. In de winter maanden, wanneer het toch te koud is om stille tjes aan de oever te zitten, wordt binnen gewerkt aan het bouwen van nieuwe boten en aan allerlei her stellingen en restauraties. Het bouwen van en varen met miniatuurbootjes is een echte ontspanning, zegt men bij Speedy. De club telt momenteel 26 ij verige leden die niet alleen uit Aalst komen, maar ook uit Ninove en zelfs uit Antwerpen. De huidige voorzitter, Paul, is nog maar enkele maanden lid. Hij begon toen hij 14 was met het bouwen van mi niatuurbootjes. Vanzelfsprekend krijgt de club tijdens de weekends heel wat belangstelling van wandelaars die eens ko men kijken hoe wonder baarlijk mooi die bootjes zijn gemaakt en hoe vaar dig de leden van Speedy met de besturing ervan kunnen omspringen. Da Onder het motto «Vlieg er eens in met je gezin» organi- zeren de Landelijke Gilden van gewest Geraardsbergen een fietstocht op 2 oktober. Vertrek tussen 13 u. en 14u30 aan het Kasteel Viane, Edingseweg te Viane. Infor matie H. Machtelincks, Edingseweg te 9500 Moerbe- ke, tel. 054-41.43.96 Aalst. De bouw van de miniatuurbootjes neemt heel wat tijd in beslag wil men ze althans tot in de perfektie maken (a) Aalst. Zowel de toeschouwers als de bestuurders van de miniatuurboten volgen aandachtig de demonstraties (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 5