Open brief aan alle partijbesturen weizijns zorg KWB Mijlbeek zette nieuw werkjaar in Verkiezingsnacht in De Werf tl, ^0"^ TIEN AANDACHTSPUNTEN IN EEN N0TED0P 6 - 7.10.1988 - De Voorpost Dekanale Werkgroep Welzijnszorg De Dekanale Werkgroep Welzijnszorg Aalst die zich inzet voor solidariteit ten gunste van de zwaksten en de armen richtte in het vooruitzicht van de gemeenteraadsverkie zingen een «Open brief aan de politici». Alle partijvoorzitters en -sekretarissen werden erin attent gemaakt op de vaal schrijnende noden waaraan we niet zomaar kunnen voorbijgaan. Gevraagd wordt dat de politieke partijen op alle terreinen aandacht zouden hebben en prioriteit verlenen aan een sociaal beleid. Deze open brief werd medegedeeld aan de pers en de reakties van de diverse politieke partijen zullen ter beschikking van de pers worden gehouden. De Werkgroep wil de welzijnszorg stimuleren via informatie, via financiële solidariteit en via politieke beïnvloeding. voorbeeld van een niet- liefdadige hulpverlening, dat dient aangemoedigd. - de O.C.M.W.-dienst verlening is te weinig ge kend bij de bevolking en vraagt meer aktieve infor matie. Anderzijds heeft de burger ook recht op infor matie omtrent het gevoer de (geplande) beleid. Met dergelijke politieke vragers, met een ingesteld- lijkheid van de onrecht- Konkreet stellen we voor stellingname van een heid van positieve diskri- vaardigheden die momen- dat elk jaar een werkgroep hebben sommi- minatie ten aanzien van de teel toch voorkomen. Wat O.C.M.W.-beleidsnota gen het wel eens moeilijk, meeste kansarmen; zich eveneens opdringt is uitgebracht wordt, nl. bij Om aan onrechtvaardige - dat ze een visie hebben een substantiële verhoging de indiening van de begro- situaties iets te veranderen op en kennis van het wel- is die echter noodzakelijk, zijnswerk en de taak van «Aktie Welzijnszorg» is het O.C.M.W. en deze het klein broertje van (kunnen) toepassen in hun «Broederlijk Delen». Wat taak als raadslid, ver van ons weg is spreekt Het beantwoorden aan het vaak meer tot de verbeel- profiel moet voorrang kry- ding en geniet meer en gen op elk ander krite- betere respons dan wat in rium. Al te vaak krijgen onze omgeving gebeurt partijbelangen en politie- maar waaraan vaak achte- ke verdiensten voorrang, loos wordt voorbijgegaan, wat wij ten zeerste betreu- ren, gezien het grote be- 0,10 pulers lang van het O.C.M.W. Aan de basis van deze als eerste beleidsniveau brief (liggen drie prakti- van de welzijnszorg, sche hoofdbekommernis- sen. Aan trekkers («genie- J*.bfle'ds?0!a voor het ters» is hier misplaatst) O.C.M.W.-Aalst van het bestaansminimum In tegenstelling tot prak- meer steun verlenen. Voor tisch alle andere gemeen- mensen met het laagste in- ten, maakt het O.C.M.W. komen zorgen voor betaal- in Aalst deel uit van een bare en menswaardige zogeheten «Koördinatie- van onze stadsdotatle aan ting. Dit dokument (dat huisvesting. En ten derde komité Welzijnsbeleid», het O.C.M.W. die (op zich ondermeer op het politieke vluchtelingen, dat momenteel werk Brugge na) de laagste is welzijns-meerjarenplan in- degelijk begeleiden. De maakt van een 'welzyns- per inwoner in gans Vlaan- spireert) wordt ook syste- tekst van de open brief is meerjarenplan'. We jui- deren. matisch voorgelegd aan de van nationale signatuur chen dit toe, nemen akte Het O.C.M.W. is min- adviesraden en openbaar doch zoals hij nu voorligt van de reeds bekend ge- stens even belangrijk als besproken op een hoorzit- werd die vertaald naar maakte «krachtlijnen» en bv. de reinigingsdienst, ting. Op die wijze kan in- Aalsterse situaties toe. kunnen deze opties enkel Samenwerking tussen spraak het O.C.M.W. be- Geen kruim ls maar ondersteunen en O.C.M.W. partikulier leid ten goede komen. wachten we met des te welzijnswerk, stadsdien- - het recht op privacy van Gesteld wordt dat minder- meer hoop op de realisa- sten zoals «gezinszorg», de hulpvragers vraagt om bedeelden en in de margi- ties. «werklozenwerking», ernstige waarborgen. Nu naliteit belande burgers Komt er eindelijk een ei- «stadsherwaardering»... kan men in de wachtzaal geen kruimels krijgen gentijdse, mens-betrokken dient te verbeteren. Om elk gesprek horen, kunnen doch rechten hebben en dynamiek op gang, die een echt gemeentelijk wel- X aantal mensen de dos- van politici wordt verlangd toekomst inhoudt voor de zijnsbeleid mogelijk te siers inkijken. «niet te veel te kakelen minstbedeelden onder maken is koóërdinatie op - de vaststelling dat voor- doch eieren te leggen». Qns, die vertrekt vanuit de beleidsvlak aangewezen al mensen uit de deelge- De Werkgroep hoopt uit- waardigheidvan de mens, (de rol van het Koördina- meenten nog veel drem- drukkeliik dat schrijnende veeleer dan vanuit achter- tiekomité voor welzijnsbe- - pelvrees hebben naar het onrecht-situaties armoede docht, liefdadigheid, leid!) zowel als samenwer- O.C.M.W. toe (waar en kansloosheid, daad- dienstbetoon of machtso- king inzake uitvoering. Zo nochtans elke burger werkelijk zullen worden verwegingen? nodig kan ook aan een «rechten» kan doen gel- aangepakt en beleidsaan- We verwachten alvast reë- projektmatige ondersteu- den!), noopt tot initiatie- dacht krijgen. In Aalst is je inspanningen op volgen- ning gedacht worden. ven die het O.C.M.W. inderdaad nog veel werk de punten: Vergeten we niet dat de dichter bij de mensen op de winkel. het preventief verhelpen bestaansonzekerheid en brengt. Zitdagen in de van veel miserie zou een armoede een efficiënte en vroegere gemeentehuizen, Samenstelling van de hoofdbekommernis moe- gerichte hulpverlening de dienstverlening aan O.C.M.W.-raad ten zijn van zowel vereisen, waarbij een bun- huis met anonieme wa- Tegen het doemdenken in O.C.M.W welzijnswerk deling van alle krachten gentjes (de buren hoeven («'t is allemaal politiek, als stadsbestuur. Al- noodzakelijk is. Deze sa- niet te weten dat je kwestie van macht en niets leenstaanden en één-ou- menwerking en koördina- O.C.M.W.-kliënt bent), anders, enz.») lijkt een der-gezinnen hebben het tie is terecht in de een jaarlijkse opendeur- herwaardering van het vaak erg moeilijk, ge- O.C.M.W-wet voorzien dag, een O.C.M.W.-stand O.C.M.W.-raadslid ons zinnen overplenen zich (art. 61 en 62). op de jaarbeurs... zijn rea- noodzakelijk. De soms uit pure onwetend- - wat de tewerkstelling listische mogelijkheden O.C.M.W.-raad draagt heid en worden «nieuwe van bestaansminimum- of daartoe, een geweldige verant- armoede-gezinnen»; jon- steuntrekkers betreft, is woordelijkheid (bv. zich g?ren uit kansarme ge- een meer oordeelkundige Duidelijk beleid uitspreken over bestaans- zinnen beginnen onvoor- aanpak vereist. In funktie voor kansarme groepen minimum-aanvragen, bereid aan een eigen ge- van de mogelijkheden van We verwijzen hier telkens vormgeven aan een effi- zinsleven dat al te vlug de betrokkenen op de ar- naar het dokument van de ciënt armoedebestrijdings- spaak loopt; Deze risiko- beidsmarkt, moet het pauseiijke Kommissie programma enz.) groepen hebben recht op O.C.M.W. het als een ba- 'iustjtja et ter geje_ Het is dan ook niet meer minstens evenveel aan- sisopdracht aanzien om genheid van het interna- dan logisch (en elke scepti- dacht als de rokers (anti- deze kansen te verhogen. üonaal jaar van de Huisve- scisme terzake versterkt rookkampagne), de Afhankelijk van de situa- sti van de daki0zen- onze overtuiging) dat we K.M.O.'s (export-brochu- tie (géén bestaansmini- «Beschutting en onderdak hier willen pleiten voor re), de bouwers (bouwbro- mum-trekker is identiek is een universeel recht aanduiding van de chure) de wandelaars aan de andere!) moetwerk Het is een belangrijk men- O.C.M.W.-raadsleden bij (wandelbrochure). worden gemaakt van: senrecht. Er wordt veel, te middel van een profiel, "het steunverlenmgsbe- 'samenwerking met de veel over geschreven maar Hierbij gelden kriteria van kid vangnet van de arbeidsbemiddeling er is te ko® aan bezinning. deskundigheid, engage ment en persoonskwali teiten. Van de kandidaat-raadsle den moet worden ver wacht: - dat ze beroepsmatig ak sociale zekerheid) komt R.V.A. De papiermolen draait op naar buiten uit vnj on- begeleiding naar en mo- volleH toe en daardoor doorachtig oyer. Welke tivenng voor basiseduka- waai, he, m makkelijk principes hanteert men? tie beroepsopleiding so- over de hoo[de„ van df. Kan de procedure van toe- ciale werkplaatsen (by. mensen heen he, staat kenning niet menswaardi- HAK - Anders werken), ier en we voe|en rgo' en korter? Kan het werklozenwerking,... ons gedekt maar het tief zijn in en/of praktisch steunbarema niet meer ge- tewerkstelling van be- dringt niet door tot de die ervaring hebben met het moduleerd worden naar staansminimum-genieters pere lagen van het bewust- welzijns- of vormingswerk gezinstoestanden als «ge- in O.C.M.W.-, stads- of zijn. En ondertussen blijft in de gemeente; zinsgrootte», «leerplichti- V.Z.W.-diensten via art. veel zoals het was.» - dat ze voldoende ver- ëe kinderen», de bijslag 60 7 in ruimere mate dan We willen een paar hefbo- trouwd zijn met de speci- voor de wintermaanden thans het geval is. Deze men aanreiken ter bewust- fieke noden van de ge- (nu hechts 3 maanden), aktieve vorm van «ar- making en aktie in Aalst, meente en de lokale bevol- medische kosten, enz.beidservaring» geven, Het mag niet blijven bij king; E<yn "?der onderzoek wordt door de hogere een intellektuele «Spiele- - dat ze begrip en open- dringt ach zonder meer overheid sterk (financieel) rej». Vruchtbare bezin- heid tonen voor de hulp- °P» gezien de klaarblijke- gehonoreerd en is een ning leidt ook tot aktie. - «Er zijn steden met heel veel mensen zonder een daken zonder mensen. Vanaf 20u30 kan ieder wie menwerking met de Pers- van het hele gebeuren op £)aar js men toe aan een zich aan het verkiezingsge- bond van Aalst, Radio Ka- alle niveaus en bij alle par- eer|ykc distributie van de beuren echt interesseert tanga en Netwerk. Pers- tijen. Kamiel Sergeant is WOningen». terecht in De Werf, Mo- medewerkers zullen de de man die het allemaal Ondanks de hoge leeg- lenstraat 51, om er een uitslagen geleidelijk door- aan elkaar praat. De volle- stand zijn er te weinig be- interessante verkiezings- geven vanuit het hoofdtel- dige uitslag wordt ver- taaibare, gezonde wonin- nacht mee te maken net bureau in de Kapeilestraat wacht tegen middernacht. gen beschikbaar. 6.000 fr. zoals u op het televisie- naar De Werf. Met moni- Voor afwisseling wordt voor een kjejn gemeubeld scherm reeds vaak kon tors worden de aanwezi- muziek gebracht en wor- kamertje is géén uitzonde- meebeleven. Uiteraard op gen er op de hoogte ge- den interviews afgenomen rjngi £>e woonsituatie van kleinere schaal en uitslui- houden van de stand van van prominente politici. kansarmen is in Aalst één tend over de verkiezingen de resultaten. Er worden Een eersteling te Aalst al- brok ellende. Het gemeen te Aalst. ook live-beelden gepro- leszins. tebestuur draagt een eer- Een gebeuren dat georga- jekteerd vanuit de diverse ste verantwoordelijkheid, niseerd wordt door De partijlokalen zodat u in De We pleiten voor een Wakkere Burger in sa- Werf een overzicht krijgt enerzijds ernstige wo ninginventarisatie, waarin nagegaan wordt of even tuele leegstaande woon- panden ook bewoonbaar zijn; - anderzijds voor een ge meentelijk huisvestings reglement (wat niet aan minimale kriteria voldoet mag niet verhuurd wor den) - tenslotte voor een belas tingsreglement op de leeg staande woonpanden. - «Bijzondere aandacht verdienen de nomaden... meestal kunnen ze niet re kenen op het begrip, de vriendschap, de solidari teit van de sedentaire be volking, maar worden ze gekonfronteerd met agres sie en onverdraagzaam heid». Na 11 jaar is ernog geen menswaardige 'huisves ting' (ingerichte terreinen) voor woonwagentrekkers. Dit wordt een dringende beleidszaak. Elk op de lange baan-schuiven is uit den boze aangezien deze voorzieningen subsidieer baar zijn (wet Steyaert). - voor migranten en (kan didaat) politieke vluchte lingen dient de gemeente de nodige begeleiding en dienstverlening op te zet ten, Opdat hun kans op integratie kan gewaar borgd worden. Ook de ge rechtelijke uitwijzing van vreemdelingen roept een aantal ethische vragen op als het gaat om mensen die geen ander onderkomen hebben. - Voor grote gezinnen, be jaarden, gehandikapten en alleenstaanden dienen aan gepaste woningen en voor zieningen gekreëerd (al of niet in samenwerking met het OCMW, de sociale huisvestingsmaatschappij en private instellingen). Hierbij dient echter de vrijheid van keuze voor een instelling of woning gerespekteerd te worden. Hiertoe dienen door het stadsbestuur dringend wo ningen uitgebouwd voor bejaarden en gehandikap ten met A.D.L.-assistentie (24 u. op 24 u. oproepbare centrale voor hulp bij Ak- tiviteiten Dagelijks Leven) - Naast het verschaffen van een woonst, is de toe kenning van alle nutsvoor zieningen (water, gas, elektriciteit, enz.) noodza kelijk om er menswaardig te kunnen in leven. Zolang er geen nationale regeling is, moet het plaatselijk ge waarborgd worden - van het O.C.M.W. ver wachten we een betekenis volle uitbouw van het aan gekondigde Sociaal Ver huurkantoor. Beleid voor sociale huisvestingsmaatschapyen Van de gemeentelijke overheid verwachten we dat ze een sociaal huisves tingsbeleid uitstippelen waarbij de zwaksten cen traal staan. Dit kan recht streeks door als verant woordelijke voor de ge meentelijke sociale huis vestingsmaatschappij het beleid positief te beïnvloe den of hetzij als overheid advies te verlenen of voor waarden te bepalen inzake inplanting, nutsvoorzie ningen, bouwvoorschrif ten e.d. bij het afleveren van bouw- en verkave lingsvergunningen Sociale huisvestingsmaat schappijen kunnen in hun beleid verder aandacht hebben voor volgende punten: - een quotum van hun huurwoningen voorbehou den voor de laagste in komens; - een ruime toepassing van het systeem van huur- kompensaties (wet Akker mans) - een juiste en eerlijke toepassing van de priori taire toekenning van huur woningen aan kansarmen bij het hanteren van wachtlijsten. LH Ook de verzekeringssektor heeft de 1992-koorts te pak ken. Weekberichten van de Kredietbank peilt naar de mo gelijke gevolgen van een een- gemaakte verzekeringsmarkt. 1. Armoede is een onrecht. Door samenwerking tussen stad, OCMW, welzijns werk, basisedukatie moeten krachtig de oorzaken ervan weggewerkt wor den. Zo'n preventiebeleid moet bewust en ernstig opgevat worden. 2. De OCMW-steunverlening mag geen afbreuk doen aan de menselijke waardigheid. 3. Het OCMW is méér dan steunverlening; het moet zich ook inspannen om de kansen op werk te verhogen van deze armen: door hulpverlening, motivering tot opleiding, eigen tewerkstelling via het hiertoe bestaande art. 60 7 en samenwerking met goede projekten. 4. De O.C.M.W.-dienstverlening is voor alle burgers en élke deelgemeente. Het moet zich zodanig organiseren dat elke rechthebbende er gebruik kan van maken. 5. Aan de «huisjesmelkerspraktijken» moeten een einde komen. Een gemeen telijk reglement moet van kracht worden. Tegelijk moeten verkrotting en leegstand tegengegaan worden onder meer met een belasting op leegstaande woningen. 6. Sociale huisvestingsmaatschappijen moeten hun inspanningen verhogen opdat ook mensen met de laagste inkomens, migranten, politieke vluchtelin gen, ex-gevangenen... zouden kunnen wonen. 7. Sociale woningmaatschappijen, gemeente, OCMW dienen in onderlinge afspraak ook te komen tot een uitbouw van aangepaste bejaarden- en gehandikaptenwoningen met mogelijke hulp op aanvraag 24 u. op 24 u. (dit door gegroepeerde bouw rond een centrale). 8. Het Sociaal Verhuurkantoor van het O.C.M.W. moet de komende jaren tot een ruim aanbod van betaalbare woningen voor kansarmen komen. 9. Het O.C.M.W. heeft een belangrijke rol in het Aalsterse welzijnsbeleid. We verwachten van de partijen dat ze deskundige, sociaal-voelende personen voorstellen als raadslid. 10. De woonwagenbevolking (blijvers en doortrekkers) heeft recht op een menswaardige ingerichte terreinen. LH Aalst. Het bestuur van de KWB afdeling Mijlbeek (a) In de Kredietbank te Kortrijk waar de Krcd'e«bank is geves- het vernieuwd lager onder»: heeft een tentoonstelling ,lgd J"jdens de kantooruren wat hun totaal op 59 brengt plaats over de uitwijking van van 8u45 ,ot 16u3° en °P 16-6% van allc basisschol Westhoekse geuzen. De ten- za,crdag van 9ul5 tot 12 u. van het bisdom, toonstelling is te bezichtigen In het bisdom Gent zijn 26 tot 15 oktober in de Leiestraat basisscholen toegetreden tot iemand sprekce Voor de algemene verga dering van KWB Mijlbeek kwam er heel wat volk opdagen. Nadat men eerst een overzicht had gegeven van het voorbije werkjaar, lichtte de voorzitter de ko mende aktiviteiten toe. een positieve leefhouding. Programma Wat het nieuwe jaarpro gramma aangaat staat er voor zondag 16 oktober om 9 u. een studie- en ontspanningsreis naar Et- nuari is een vormings avond voorzien. Het tema is onkruid- en insektenbe- strijding. Op vrijdag 10 fe bruari om 20 u. gaat met weer naar Affligem voor het tweede deel van dc geloofsgesprekken et Aalst. Leren samenwerken, dat is een van de dingen die de KWB zijn leden bijbrengen (a) Dit jaar gaat alle aandacht naar de milieuverontreini ging met daarin de biezon- dere nadruk op de inbreng van de mens. Milieuvrien delijkheid kan meer bete kenen dan zuinig zijn op de natuur, het is evenzeer vriendelijk zijn tegenover de mensen, minder ego ïstisch ingesteld zijn, be hulpzaam zijn. Voorzitter De Block wees er op dat in deze sterk gekommerciali- zeerde maatschappij vele mensen denken dat ze al leen op de wereld leven, dat er geen omgeving meer bestaat. Die trend terbeek en Huizingen ge noteerd. Op vrijdag 21 ok tober om 20 u. neemt men deel aan de geloofsge sprekken in de abdij van Affligem. Zondag 6 no vember om 14u30 begint het Sint-Maartensfeest in de parochiale feestzaal. Zaterdag 17 december gaat men driekoningen zingen en wordt meege werkt aan een kerstpro gramma in het rusthuis Sint-Job. Zondag 18 en maandag 19 december trekken de KWB'ers nog eens als driekoningenzingers door maandag 27 maart, paasdag, wordt in het mein de Duivelsputten Hekelgem het gevierd. Op april komt over de ten en op zondag 23 apri is er een autozoektoch' voorzien. Zaterdag 3 me wordt er gesport op ee: volleybaltornooi. Vrijde j 19 mei om 20 u. opnieu» geloofsgesprekken in dt abdij van Affligem en zon dag 21 mei is er de marijl wandeltocht naar Lede Tenslotte is er nog van Z tot 29 augustus een ge zinsaktie met een weekea

De Voorpost | 1988 | | pagina 6