De Dorpszangers van Erpe zingen al meer dan dertig jaar «International Follies» INTERNATIONALE TRAVESTIE SHOW Nieuwe brochure van de Heemkundige Kring De Faluintjes van de pers Victor Van Frachen laureaat Fuga-Trofee 14 - 21.10.1988 - De Voorpost De stichting van een vereniging gebeurt voor een groot procent enerzijds in een of andere café, anderzijds door een paar vrienden die belangstelling hebben voor het zelfde thema, onderwerp of hobby. Zo gebeurde dit ook met de vinkeniers van Erpe die in 1956 al eens bijeen kwamen om er bij de gebruikelijke pot en pint in alle ernst over te praten. Een paar onder hen gingen al in een naburige vinkeniersclub «spelen» maar iedereen streeft er in het bijzonder naar om een eigen vereniging te stichten. Enkele herberggesprek- ken volstonden om zich ook in Erpe te organiseren en de stichting van de Dorpszangers werd een feit. De aanvraag om aan sluiting bij de gewestbond te Aalst stelde geen pro blemen en ook Erpe werd als volwaardig lid aan vaard. Trouwens, de toe komst zou uitwijzen dat de vogelliefhebbers uit Erpe het ernstig meenden want sindsdien hebben zij altijd een intensieve werking kunnen voorleggen. Ei genlijk ging men in 1957 pas officieel van start met het nieuwe speelseizoen en tussen 16 april en einde juli richtte men al veertien ritten in. Als aanloop voor een ruimere werking was het eerste jaar al zeer be vredigend want er kwa men al liefhebbers met be trekkelijk goede vinken deelnemen. Daarbij kreeg men de morele steun van enkele zusterverenigingen die het lot vervoegden en zorgden voor heel wat sportieve aktiviteiten. Uit de omgeving kwamen meerdere vinkeniers hun muit in de rij zetten zoals o.a. uit Aaist, Nieuwer- kerken, Haaltert. Deze soort hulp van buitenuit was in ieder ge val een enorme stimulans voor het bestuur van Erpe, dat samengesteld was uit O. De Schrijver (voorz.), R. Van Tittelboom (on- dervoorz.), Luc. Van de Velde (sekret.), M. Her- ssens (afgev. bij de ge westbond), G. Maes- schalck en Piron, als le den. Alhoewel men al min of meer een lokaal had toch trok men in de winter van 1957 naar de wijk Ze- vecoot waar de keuze viel op de herberg van M. Nijs. Hier werden de plannen voor het volgend seizoen uitgewerkt en met veel in zet van deze eerste be- stuursploeg zag men met spanning het volgende speelseizoen tegemoet. Nochtans was er niet zo veel geld beschikbaar, ver mits alle bestuursleden zelf een storting ven elk 250 frank gedaan hadden om toch iets in kas te heb ben. Er hoeft wel geen overvloed te zijn zeker bij vinkeniers niet maar toch, zonder geld komt men nergens en het is uiteraard veel aangenamer om te werken als een vere niging iets meer als de eindjes aan elkaar kan knopen. Men kan op die manier de prijzen aantrek kelijker maken waarbij de vinkenier gemakkelijker naar een wedstrijd trekt. Het geschikte middel uit de beginperiode van de Dorpszangers was toen het inrichten van een tombola en logischerwijze greep men eveneens naar dit middel om de leefbaarheid van de vereniging aange namer te maken. Weelde heeft deze vinken- bond nooit gekend alhoe wel zij nochtans alle mid delen aangewend hebben om de vereniging levend te houden. De bloemen, die na elke wedstrijd geschon ken worden, werden zelfs gemaakt door de echtge noten van de vinkeniers- bestuursleden. Zij werden zelfs uit papier vervaar digd, een beste bewijs dus dat, tot welke vereniging men ook behoort, er heel veel klubliefde nodig is om talrijke moeilijkheden te overwinnen. Dank zij de opbrengst van de tombola kon men daar na de prijzen een weinig opdrijven en de wedstrij den aanlokkelijker maken voor vinkeniers uit de om geving. Dé grote bloei van de groepering begon pas in 1958 want in dit jaar kwa men talrfjke vogelliefheb bers zich bij de Dorpszan gers inschrijven. Dit lever de toch een winst op van ruim dertig leden op wat na een tweede vinkensei- zoen een prachtig resultaat kan genoemd worden. De twee daaropvolgende jaren beschouwde men als voorbereidingsjaren voor de Erpse vinkeniers want om goede zangvogels te kweken is er heel wat tijd en geduld nodig. Toch werd intussen in de omlig gende gemeenten met hen al rekening gehouden want op gebied van de vin- kensport werden zij be langrijke tegenstanders tij dens de zettingen. Het bestuur was in zijn beginstadium alleszins zeer aktief en dit is ook zo gebleven want in 1960 richtten de Erpse Dorpszangers het kam pioenschap van Schelde en Dender in. Met dit sukses gingen zij hun eerste lus trum tegemoet en uit de waardering van hun feillo ze organisatie resulteerde dat ze in 1962 het kam pioenschap van Midden- België mochten organise ren. Hier konden zij talrij ke vinkeniers met gere nommeerde namen be groeten en aan het werk zien. Steeds met het oog om toch aan wat financies te geraken begon men in 1964 met de organisatie van een vinkeniersbal dat een jaarlijkse aktiviteit werd tot in 1970. In 1970 gingen de vinken- zettingen van de Erpse Dorpszangers meestal door in café De Welkom, op de wijk Sevecoot, bij J. Huvet. In dat jaar had R. Van Tittelboom zijn krachten opgespaard om de jeugd intenser bij de vinkensport te betrekken. Reeds tweemaal had hij een jeugdzetting met suk ses georganiseerd maar de derde keer, op 30 mei, wilde hij er iets groots van maken. Daarom koppelde hij aan deze zetting niet alleen 10.000 fr prijzen maar ook een ballonwed strijd en een opstelprijs kamp met respektievelijk 2.500 fr en 2.000 fr aan prijzen. Om dit hoge be drag te kunnen bereiken gaf hij een steunlijst uit want hij voorspelde maar liefst 250 jonge deelne mers die trouwens elk een prijs zouden krijgen, on geacht de uitslag. Het wer den er juist geteld 202 en ze kwamen niet alleen uit eigen regio maar ook uit de andere provincies. Met zes inschrijvers zaten ze aan tafel om de jongeren op te vangen en een num mer te geven. Uiteindelijk was het Jan Van Limpens uit Haaltert die primus werd in de Grote Prijs R. Van Tittelboom en dit met 387 liedjes, voor Bikini van A. Bruyland (385) en Dox van L. Van Der Ke len uit Roosdaal (368). Aan deze monsterzetting waren natuurlijk andere feestelijkheden verbonden en de prijsuitreiking van de diverse wedstrijden ging gepaard met een ware showavond onder leiding van R. Van Tittelboom zelf. Voor de tweede grote prijs erevoorzitter M. De Troyer waren 97 vogels op een rij gezet en Benjamin van E. Walheyn uit Heus- den zong ze allemaal on der tafel met 703 wijsjes voor Adolf met 590 van de Aalstenaars, de gebroe ders Van Hende. Een vereniging zonder in komsten zoekt steeds naar mogelijkheden om toch wat geld bijeen te krijgen en de Dorpszangers deden dit met op 7 november 1970 een nachtbal in te richten in de zaal Zanzibar maar tijdens de voorberei dingen, in een vergadering van september, nam Alb. Eeckhout ontslag uit het bestuur. In een volgende bestuurs vergadering werd beslist om de «vooruit» met 100 fr. te verhogen en op 600 fr. te brengen wat de goed keuring van allen mee droeg. Daarnaast sugge reerde men om voor het seizoen 1971 toelating te vragen aan het gemeen tebestuur om de J. De So merlaan voor hun aktivi teiten af te sluiten. Tijdens de vergadering van 31 januari 1971 werd een gedeeltelijk nieuw be stuur gekozen en toen zag de samenstelling ervan als volgt uit: M. De Troyer (ere-voorz.), O. De Schrijver (voorz.), R. Van Tittelboom (onderv.-afge vaardigde), L. Van de Velde (secret.), J. Van Impe (schatbew.), com missarissen Th. Wijns, Th. Cox, R. De Swaef en G. Bogaert. Hier werd toen ook de beslissing genomen om tijdens de zettingen een speciaal klassement op te maken voor de vrouwe lijke vinkeniers. Dit zou verdeeld worden over drie zondagen met 1000 fr. aan prijzen. Toch dacht men intussen ook al aan de volgende jeugdzetting want aange zien het sukses van de vo rige uitgaven moest dit be slist opnieuw gebeuren. Er was in ieder geval een stij ging in de evolutie waar te nemen want er waren bij de eerste jeugdzetting want aangezien het sukses van de vorige uitgaven moest dit beslist opnieuw gebeuren. Er was in ieder geval een stijging in de evolutie waar te nemen want er waren bij de eerste jeugdzetting in 1968 «slechts» 66 vinken maar dan ging dit aantal elk jaar geleidelijk naar omhoog met 111 het jaar nadien en bijna een verdubbeling in 1970. Ook deze keer zou het gemeend zijn want bij de Erpse Dorpszangers wist men dat het talent uit de jeugd moet groeien en dat men juist bij hen inte resse moet wekken om hun «sport» voor te zetten. Zij wilden dit trouwens waar maken in hun vrije tijdsbesteding: «En met het doel de jeugd als sym bool te maken van onze vinkensport, gaan we onze vierde uitgave tegemoet... - Het is niet onze bedoe ling een persoonlijk sukses na te streven, maar iets tot stand te brengen waar een ieder van kan zeggen: kijk daar zit iets van mij per soonlijk in, gelijk op wel ke manier». Het was hen er om te doen om de jeugd voor de vinkensport te winnen en opnieuw werd een steunlijst geopend. Spijtig genoeg kregen ze niet eens de volle mede werking van het gewestbe- stuur. Integendeel, want daar had men beslist dat elk kind die aan een jeugd zetting deelnam, twee frank aan het gewestbe- stuur moest afdragen. De ze maatregel werd door het bestuur van de Dorps- zangers op wrevel ont haald en de afgevaardig den waren er evenmin ver heugd over. In een persar tikel van «De Vrije Vink» protesteerde R. Van Tit telboom heftig tegen deze remmende faktor: «Is dat uw dank heren voor een maatschappij en de vele medewerkers voor hun enorme werk om zoiets tot stand te brengen? De weg die u bewandelt is niet al tijd de juiste, al noemt u zich het vooruitstrevend gewest van Aalst». Dat hij verbolgen was over de werkwijze van dit bestuur is uiterst logisch vermits hijzelf de stimulerende kracht was achter de jeugdzettingen en daar naast heel wat presteerde voor de vinkensport. Waarschijnlijk had hij hier wat te fel gereageerd vol gens de mening van de gewestleiding waarvan de voorzitter hem scherp van antwoord diende en hem daarbij op bepaalde feiten wees zoals o.m. de stem ming van het gewestbe- stuur die geldig is voor alle genomen maatregelen en het feit dat het gewest een boekenpaket ter waarde van 1000 fr. schonk als steun voor de opstelprijs kamp. In die periode vie len harde woorden tussen de inrichters van de jeugd zetting in Erpe en de lei ding van het gewest. R. Van Tittelboom was wel ontgoocheld maar niet ontmoedigd want hij blijft zich ten volle inzetten voor zijn vierde jeugdzetting. Dit deed hij niet onver diend want onverhoopt en onverwacht kwamen maar liefst 213 deelnemers zich inschrijven. Deze keer was het Andy De Clercq uit Nederbrakel wiens vogel Burton 457 zangen ten ge hore bracht. Dezelfde A. De Clercq won de ballon wedstrijd en ook in de op stelprijskamp waren heel wat jongeren sterk geïnte resseerd. Enkele indrukken hier over van jonge deelnemers uit de zeventiger jaren spreken voor zichzelf: «Overladen met geschen ken, trokken de honder den kinderen tevreden huiswaarts, de stille be denking makend dat het toch toekomend jaar weer kon doorgaan. Maar ook de opstelprijskamp schenkt enorm veel prij zen, vooral voor hen die zich rond de sport een beetje geïnteresseerd voe len». Over de wedstrijd in 1971 getuigt een elfjarige jongen in zijn bekroond opstel: «Aan de inschrij vingstafel heerste er een drukte van belang en ook voor het podium stond men zich te verdringen om toch maar even de won dermooie prijzen te kun nen bewonderen». In september 1971 ging zelfs de huldiging van de «gewestkampioen» in Er pe door en werden er op het gemeentehuis ontvan gen. Voor deze gelegen heid brak toenmalig secre taris L. Van De Velde een lans voor de vinkeniers die maar al te veel bekampt en zelfs als «moordenaars» bestemd werden door mensen die niet op de hoogte zijn van de vinken sport. Hij haalde fel uit tegen alle aantijgingen van oningewijden: «Laat hen weten dat we alleen vogels vangen voor onze sport en niet om ze voor de winkel ruit te leggen..., dat wij ze niet opeten, dat onze vo gels prima verzorgd wor den, dat de tijd voorbij is van het dichtbranden der ogen, dat het de sport en vrijetijdsbesteding is van jong en oud, van arm en rijk». Er volgde nog een uitgebreide grieventrom- mel en talloze argumenten die de winkensport verde digen. Het is een algemeen ver schijnsel dat elke vereni ging gewoonlijk door slechts enkele mensen in stand gehouden wordt en het is meestal dank zij een paar «doorbijters» dat een groepering, van welke aard ook, een jubileum haalt. In Erpe mag men stellen dat, de verdiensten van talrijke bestuursleden niet te na gesproken, René Van Tittelboom een van de meest impulsieve krachten is geweest voor de Dorpszangers. Het is zeker mede dank zij ham dat de vinkensport in de gemeente zoveel belang stelling kent. Sinds de stichting van de vinkeniers te Erpe heeft hij zich vol ledig en bovendien belan geloos ingezet voor deze tak van vrijetijdsbesteding met als grootste verdienste dat hij vooral de jeugd heeft willen betrekken bij dit gebeuren. In 1972 werd hij bekroond als een van de echte vinkensportidea- listen waarin zijn persoon lijkheid op treffende wijze getypeerd werd: «De schijnwerper even richten op René Van Tittelboom om hem te overladen en overstelpen met lofwoor- den is zeker en vast over bodig. Ten eerste is onze vriend weinig voelbaar voor dergelijk iets en ten tweede, en dit is de hoofd zaak in alles, is zijn werk hier evenmin ten dienste van de Avibo daarop ge richt. En nochtans houdt deze man onze aandacht gaande om velerlei rede nen. Hij is een dynamische kracht die voor niets ach teruit deinst als het maar gaat om het belang van de vinkensport». Verder zeg de men van hem dat hij een initiatiefnemer bij uit stek is; hij is een nuchter, zeer doorzichtig en vak kundig idealist. Vooral zijn werk voor en met de jeugd wordt in het alge meen geprezen... «Samen met hen leeft hij, samen met hen vormt hij een toe komst die voor velen in de komende jaren een door slaggevende rol zal spelen. Zijn shows die hij met zijn jeugd zo enthousiast, zo gemeend en zo enig stijl vol opvoert, getuigen met dit alles zijn werkelijke in teresse voor onze toe komst. Feit is en blijft ze ker, hij wil vooruit, kijkt zelden in het verleden, maar bouwt steeds in de toekomst, bekommerd en bezorgd voor de vinken sport». Niet dat de Dorpszangers staan of vallen met R. Van Tittelboom maar iemand met dergelijke kwaliteiten is toch een zegen in een vereniging. Maar ook hij kan evenmin een groepe ring doen bloeien zonder de medewerking van een bestuursploeg die zijn ini tiatieven steunt en hem de volle medewerking ver leent. In Erpe worden de krachten samen gebundeld en vooral de vinkeniers weten dat het zo hoort om het voortbestaan veilig te stellen. Vlag en bestuur Ook de vjag van de Erpse Dorpszangers is bijna der tig jaar oud want het was op aandringen van Om. Van Londerzele uit Bam- brugge, dat men de idee waar maakte om zich een vlag aan te schaffen. Ook hier kreeg de vereniging eens te meer de logistieke steun van een echtgenote, in de persoon van Marj. Weyns, die het vaandel vervaardigde. Deze vlag heeft al het wel en het wee van de Dorpszangers mee gemaakt maar daarnaast werd ze ook in alle gewe sten meegedragen tijdens betogingen voor het be houd van de vinkensport. Het eerste bestuur verga derde in een lokaal geves tigd bij Coetsier op het dorp en de wedstrijden gingen door in de Rosse- veltlaan. Een paar keer heeft men op dat vlak moeten veranderen van «standplaats» en tegen woordig houdt men de zet tingen in de Bossestraat alwaar men sinds 1984 ver huisd is naar café Fon teintje. Het bestuur van vroeger vindt men niet meer terug bij de leiding. Dit komt door het feit dat, na een kwarteeuw, alle bestuurs leden van het eerste uur in blok vrijwillig ontslag ga ven om ruimte te laten aan de jonge medewerkers. Vier mensen hadden zich echter hierbij zeer ver dienstelijk gemaakt en bleven 25 jaar lang aan het roer om de Erpse Dorps zangers tot een benijdens waardige bloei te brengen: Osc. De Schrijver, Luc. Van de Velde, R. Van Tittelboom en M. Hers- sens. Na dit spontaan ontslag werd hun taak overgeno men door de huidige ploeg: Fr. Van Impe, voorzitter, Fr. De Sutter, schatb. Fr. Bogaert, Secr. E. De Schrijver, afgevaar digde, Fr. D'Haese en G. Uyttersprot, bestuurs leden. Intussen is er ook nog een nieuw initiatief bijgeko men en richten de Dorps zangers het kampioen schap in van de Dender streek, voor amateurs- kooienmakers. Dit leidde zelfs tot belangrijke ten toonstellingen waarop men werkalijke echte vo gelpaleizen kan bewon deren. Viering Elk jaar worden ook kam pioenen gehuldigd en vroeger gebeurde dit prak tisch altijd in samenwer king met de fanfare Sint- Cecilia Erpe, op een wer kelijk spectaculaire ma nier bovendien: een stoet met aan de kop al de vlag gen van het gewest Aalst, gevolgd door de fanfare en besloten door de kampioe nen zelf. Dit was uitge groeid tot een waar dorps feest maar de laatste jaren doet men het op een meer intieme manier en is het in feite een onder-onsje van de echte vinkenier. Alle tegenkantingen ten spijt hebben de Dorpszan gers blijven voortvechten voor het behoud van hun vereniging die tot op he den altijd een bloeiende werking gekend heeft. Meerdere keren waren zij zelfs de gastheren van ge westvergaderingen die tel kens op een goede organi satie konden rekenen. Het is onbegonnen werk om alle uitslagen hier weer te geven en daarom beper ken wij ons tot de laurea ten van vorig seizoen: de vink van Mare Corthals uit Nieuwerkerken kwam zich bij de Dorpszangers kam pioen zingen: koning werd dit jaar Hilde D'Haese uit Erpe. Als kleine kam pioen zal Eddy De Schrij ver uit Mere gelauwerd worden en een heel jaar lang mag Helena Dupont eveneens uit Mere het kleine koningsschap waar nemen. Hieruit kunnen we beslui ten dat de vinkenzettingen van de Dorpszangers een merkbare aantrekkings kracht heeft op vinkeniers uit andere verenigingen, een bewijs dat er een aan gename sfeer heerst. Deze vinkeniers zullen ge lauwerd worden in het lo kaal 't Fonteintje, op za terdag 22 oktober om 19 uur, een viering die ge paard gaat met een tradi tioneel gastronomisch (de mocratisch) eetmaal. JV Prinsencaemere met Travestieshow In de mooi versierde zaal van «'t Kapelleken», Meule- schettestraat, brengt de Aalsterse Prinsencaemere die b(jna alle ex-prinsen-carnaval groepeert, andermaal een travestieshow. Een totaalspektakel waar van de eersteling in 1983 boven de doopvont werd gehouden en waarvan de ze zesde editie eens te meer een schitterende show belooft te worden. Drie gerenomeerde gast- vedetten staan daarvoor borg: Danny Boa, Marissa en Diana. Met een eigen inbreng van leden van de Caemere wordt daarenboven ge zorgd voor de ludieke noot. Het worden imitaties van top-artiesten in een wereld van glamour en glitter. Met nieuwe, aangepaste Aalsterse teksten en eigen arragementen wordt dit andermaal een niet te mis sen spektakel. De technische ploeg onder leiding van Urbain Schreyen staat borg voor dekors, geluids- en belich tingsregie. Johnny Cooman presen teert ex-prinsen Michel Oeemput, Jean-Paul De Boitseiier, Maurice De Smedt, Antoine Van der Heyden, Paul Kinoo, An- dré Marcoen, Jean-Pierre Timmermans, Simon D'Hondt, Freddy Ney- rinckx, Eddy Van Gijse- ghem, Stefaan Vinck, Ka- rel De Naeyer en Robert Waterschoot als Micheline Fosfor, Mister Mystery, Mimi Coca, Antoine Para- pluie, Pauline la Fine, Ir ma Ia Douce, Madame Ar thur, Simonne la Grosse, Louisa trop tard, Lola Sax, Stefany Fen Carlo de Nar en Roberta Fwiet. Daarenboven is er de inzet van Louis Van Pottel- bergh, Marcel Henninck en Paul De Wever (Kei- pernoagel). Speeldata Zaterdag 22 oktober om 21 uur (deuren om 20 uur) Zondag 23 oktober om 15 uur (deuren om 14 uur) matinee Vrijdag 28 oktober om 21 uur (deuren om 20 uur) Zaterdag 29 oktober om 21 uur (deuren om 20 uur). Kaarten af te halen bij Johny Cooman, Pontstraat 35, André Marcoen, Kool straat 14 of Simon D'Hondt, Wijngaardveld 6. LH Zaal •I KAPELLEKEN Meuleschettestr. Aalst Het driemaandelijks tijdschrift van de heem kundige kring «De Fa luintjes» is pas van de pers. In een eerste artikel van Eddy Wille lees je over de «grote restauratie» van de kerk van Baar- degem. Fons Dierickx heeft een bijdrage over Onbe- waarbare waterlopen te Herdersem. Een derde artikel is van de hand van Dom Wilfried Ver- leyen die het leven be schrijft van Dom Rober- tus Van Brempt, mon nik van Affligem. Volgt dan een tekst over «Resten van een nederzetting uit de late ijzertijd en uit de Ro meinse periode aan de bovenloop van de Kuip- meersbeek te Meldert van de co-auteurs Mar- nix Peeters en Frans Fransaer. In taal room behandelt Frans Fransaer de na men van 8treekfruit: meer bepaalt het steen- fruit, de bessen en de noten. Tot slot een sagenon- derzoek ten oosten van Aalst en noord-west Brabant van Lus Pauwels. Wil je deze brochure verkrijgen dan hoef je alleen lid te worden van de Heemkundige kring De Faluintjes». Leden betalen 200 fr., 500 fr. voor de ere-le- den en 1 .OOO fr. of meer voor beschermieden. Neem kontakt op met ere-voorzitter: Gaston Permentier, Albrecht- laan 32 bus 4, Aalst. Voorzitter: Herwig Van der Borght, Kapittel straat 44AMoorsel. Ondervoorzitter: Erik Wauters, Mutsereel- straat 3, Meldert. Sekretaris: Fons Die rickx, Gudstrant 5A, 9390 Herdersem. JM Heyman Affligemnaar Victor Van Frachen, voorzitter van de Cuituurraad, dirigent en componist en vele jaren muziekleraar aan het Aal- sters VTI geniet een uit zonderlijke onder scheiding Hem werd inderdaad, sa men met Yolanda Uytten- hove, de Fuga-Trofee van de Unie van Belgische Compolinsten toegekend. Dit als blijk van erkente lijkheid voor de ononder broken op touw gezette ak tiviteit ter bevordering van hedendaagse Belgische muziek. Deze Fufa, een beeldhouw werk van de hand van Jeanne De Dijn, wordt hem overhandigd op dinsdag 25 oktober te 17 uur in de hoofdzetel van Sabam, Aarlenstraat 75-77 te 1040 Brussel op de 8'" verdie ping. Aan de genodigden wordt te 17 uur een cocktail aan geboden. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 14