De tiendaagse van het C.M.B.V. fflikis Theodorakis amuseert, maar begeestert zijn publiek niet meer «Pastoraal in het Jeugdwerk» Twintig jaar Mikisklub Aalst ei Tiendaagse van C.M.B.V. Nationaal hondenkampioenschap gehoorzaamheid te Aalst De Voorpost - 21.10.1988 - 3 y s, illcgj irdt Na» echt i vo luiste die daat 3 2 jaar. ialst: ls li; Op 16 maart 1968 werd het «Kontaktcentrum Mikis Theodorakis» aan het Keizerlijk Plein 10 te Aalst boven de figuurlijke doopvont gehouden. Het zou een kontakt centrum worden, opgericht door een groep progressieve Aalstenaars, waar verdraagzaamheid, solidariteit, open heid en pluralisme niet alleen maar woorden zijn. Een betere naam voor deze ontmoetingsplaats dan «Mikis Theodorakis» kon in 1968 moeilyk gevonden worden: de Griekse komponist was immers het symbool van de strijd tegen diktatuur en verknechting; uit zijn muziek weerklonk de drang naar rechtvaardigheid en vrijheid! In dit jaar 1988 werd het twintigjarig bestaan van de Mikisklub, zoals ze steeds genoemd wordt, uitvoerig en feestelijk gevierd. Hoogtepunt van dit jubileum moest natuurlijk het koncert met Mikis Theodorakis zelf worden, vorige vrijdag in de Keizershalle. En het werd natuurlijk een sukses, al leek de oude strijder moe en een beetje uitgeblust. Zijn muziek en zijn vele liederen blijven natuurlijk topklasse maar het heilig vuur lijkt wel wat gedoofd. met Elenoar Moav Venia- di of met Theodorakis zelf, een keuze uit de vele liederycli die Mikis kom- poneerde. En hier lag precies het zwakke punt van het hele koncert. Het programma bracht een mengelmoes van een beetje van alles: wat instrumentaals, een beetje F.G. Lorca, een snuifje Epitafios, een paar liederen uit de Mauthau- sencyclus, enkele num mers uit de nieuwste lie dercyclus «Beatrice», een kruimel uit de «Politeia» en natuurlijk een keuze uit de «Canto General». Dui delijk voor elk wat wils dus. Met een dergelijke repertoirekeuze krijg je natuurlijk soms de indruk dat de meester aan een afscheidstoemee bezig is en zijn publiek nog eens wil vergasten op de hits die het goed kent. Je geniet natuurlijk van iedere kompositie; ze zijn immers ongelooflijk mooi gedicht en gekomponeerd; ze worden technisch feil- Was de Keizershalle niet volledig volgelopen, dan was het publiek toch in grote drommen afgezakt naar de voor dit doel toch niet zo ideale zaal. Het publiek leek wel een staal kaart van de zeer velen die in twintig jaar de Mikis klub bezochten: jong en oud, marginaal-links en uiterst links, links en roze, centrist en rechts... Louis Van Geyt, Norbert De Batselier, Chris Borms en vele anderen. Ze waren er allemaal om twintig jaar openheid en breedden- kendheid te vieren. En om te luisteren naar Mikis Theodorakis, Maria Fa- randouri, Petros Pandis, Elenoar Moav Veniadi en het achtkoppig muzikaal ensemble. Met achten waren ze voor de muzikale begeleiding: bouzouki (natuurlijk de instrumentale vedette, ge speeld door Lakis Karne- zis), drums, 3 gitaren, bas, keyboards - allen Grie ken -, en de Franse ho boïst Christian Boissel die erg verdienstelijk werk le verde. We lieten ons ver tellen dat Theodorakis 23 muzikanten aangekondigd had. Toch leek ons de kwantitatieve beperktheid de kwaliteit geenszins te schaden. Er werd akku- raat gemusiceerd, al werd er meer dan eens overge schakeld op de half-auto- matische piloot. De kwaliteiten van Maria Farandouri en Petros Pan dis zijn genoeg bekend, zeker voor wie met het werk van Theodorakis ver trouwd is. Wie kent niet zijn «Canto General»-cy- clus op gedichten van Pa- blo Neruda! Ze zongen so listisch, in duo of in trio C.M.B.V., de Christelijke Beweging voor Vrouwen uit de Middengroepen ervaart, dat in tegenstelling met zusterverenigingen als K.A.V. en K.V.L.V., ze al te weinig gekend is b(j het groot publiek. Toch is z(j de enige christelijke vrouwenbeweging die zich richt tot de middengroepen en meer speciaal dan tot de zelfstandi gen, de medewerkende echtgenote, de vr(je beroepen en de kaders. De specificiteit van het Met CMBV-doel wordt in haar naam gedragen: C: het beleven en uitdra gen van de christelijke waarden M: ruimte en kans voor de middengroepen be werkstelligen B: een dynamische aan pak als beweging succes, want eind 1951 waren er reeds 40 afdelingen, verspreid over de 4 Vlaamse Provincies. In Limburg ging C.M.B.V. pas van start in 1954. In 1952 komt de jonge vrouwenbeweging (tot dan steeds als NCMV Vrou- - w wenbeweging - NCMV-V V: een volwaardige plaats aangeduid) los van het voor de vrouw in de sa- N.C.M.V. Er wordt een ®enlev>ng. naam gekozen: Christelij- üm de beweging, haar fi- ke Middenstands- en Bur- losofie, haar doelstellin- gersvrouwen, afgekort tot pn een ruimere bekend- het letterwoord C.M.B.V. te 8even en om meer Mevrouw Marie-Jozef van vrouwen de kans te geven Broeckaert-De Somer. sekt ®m met C.M.B.V. in con- voordien organisatiesecre- tact te komen, organiseren taresse, wordt verkozen de afdelingen een vorm tot eerste nationale voor van 'Opendeuractivi- zitster, '®lten Met fierheid kunnen we ueze activiteiten staan zeggen dat deze eerste open voor alle leden, voor voorzichtige stappen van «'-leden, geïnteresseer- C.M.B.V. zich in ons ge- west afspeelden. De eerste afdeling was immers Ge- raardsbergen en de eerste nationale voorzitster was eveneens uit Geraardsber- gen afkomstig. In 1978 werden binnen de beweging voor het eerst verkiezingen georgani seerd, en dit op alle niveaus. Mw. Regine Peêrs-Geüens den, twijfelaars en nieuws gierigen. Be historiek van CMBV De beweging werd opge richt in de loop van 1950, op initiatief van het N.C.M.V. en de V.K.B.J. (Vrouwelijke Katholieke Burgersjeugd). Het N.C.M.V. voelde de [Wodzaak aan van een "zusterorganisatie' terwijl werd vericozên tó"t Tweede V v °ud",eden van de nationale voorzitster. In een. °Pvo'8er dezelfde periode werd •Men voor hun ,cugd- C.M.B.V. een nieuwe h« naam toebedacht: het in- „„l j Hke oP"chting geburgerde letterwoord u„„h" na Dc^"?.d,en' C.M.B.V. bleef maar dek- de wekelijkse te een nu meer actuele spreekbuis van het inhoud. Christelijke Be- eiopn en later via het weging voor Vrouwen uit vrn - maandb'ad ^e de Middengroepen, vrouw m de middenstand en burgerij'. Doel Aanvankelijk stond de De beweging stelde zich in werking onder supervisie de beginfase vooral tot ^n het N.C.M.V. De doel de middenstands- Klemtoon lag vooral op het vrouwen te verenigen, om sensibiliseren van vrouwen vanuit een solidariteitsge- Ult de middenstandskrin- voel de eigen specifieke de burgerij, en het problematiek aan te pak- chten van afdelingen, ken. Algemeen werd ge streden voor de maat schappelijke ontvoogding van alle vrouwen, en dit alles vanuit een christelij ke inspiratie. Door de evolutie van het sociaal en maatschappelijk kader wijzigden de doel stellingen van de beweging zich ook enigszins. Reeds in de jaren 60 werd gepleit voor een toerei kend sociaal en juridisch statuut voor de medewer kende echtgenote, voor een passende pensioenre geling en voldoende kin derbijslag voor de zelf standigen. Voortdurend werd aan dacht geschonken aan de vorming en de emancipa tie van de vrouw: C.M.B.V. werkt hieraan zeer intens via de verschil lende gedifferentieerde werkingen. Vakantiehuis Ook op sociaal vlak werd reeds van in de beginjaren extra aandacht gegeven aan de middenstandskin deren: voor hen werden vakantiekampen ingelegd. Later werd dit uitgebreid met de organisatie van so ciale gezinsvakanties aan de Belgische kust. Het uit eindelijk resultaat van de ze verschillende initiatie ven is de bouw van het vakantiehuis Ter Helme, Oostduinkerke dat in 1975 in gebruik werd genomen. Het maandblad 'Vrouw' en haar geschiedenis De ruggegraat van de be weging is haar maandblad 'Vrouw'. Oorspronkelijk slechts één bladzijde per maand in 'De Midden stand' in de tweede helft van 1950, moest ze bij de middenstandsvrouw nieuwsgierigheid, interes se en engagement opwek ken voor het nieuwe initia tief: de oprichting van een christelijke vrouwenbewe ging- Op 1 januari 1951 ver scheen het eerste nummer van 'De Vrouw in Midden stand en Burgerij'. Het le denblad van de beweging verscheen elke maand. 25 jaar lang zorgde Mw. Ja cobs, doctor in de Ger maanse Filologie voor een hoogstaand ledenblad, waarrond de beweging zich steeds geprofileerd heeft. Vandaag verschijnt 'Vrouw in de Middengroe pen' zeven maal per jaar. Het blad staat onder lei ding van hoofdredactrice Liva Verhaeghe-Herbert en is nog steeds schakel tussen beweging en leden. Wie zyn de leden van C.M.B.V.? 47.677 vrouwen in Vlaan deren zijn lid van C.M.B.V. Leeftijdsgroepen Bijna 50% van de leden bevindt zich in de leeftijds categorie van 40 jaar tot 60 jaar. 20% is meer dan 60 jaar en 30% is jonger dan 40 jaar. Hiervan situeert het groot ste deel (12%) zich in de categorie tussen 36 en 40 jaar. Slechts 7% is jonger dan 30 jaar. Burgerlijke staat 85% van de leden zijn gehuwd. In de groep alleenstaan den zijn: 8% weduwen, 6% ongehuwd en 1% uit de echt gescheiden. Opleiding - beroep 25% van de leden genoot een opleiding tot 14-16 jaar. 50% van de leden genoot een opleiding tot 18 jaar. 25% van de leden volgde hogere niet-universitair of universitair onderwijs. 50% van de leden zijn thuisvrouwen. 30% van de leden is zelf actief in middenstand en vrij beroep. 20% is bediende, leer kracht, verpleegster... Opm.: van 40-60 jarigen: 21% zelfstandigen, 15% bedienden en kaders en 64% thuisvrouwen. Van 25-40 jarigen: 33% zelfstandigen, 37% be dienden en kaders, 30% thuisvrouwen. Wanneer we rekening loos uitgevoerd. Maar de innerlijke bezieling, de morele gedrevenheid, de droefheid, de vreugde, de rebelse spirit - die tenslot te toch een integrerend element van deze liederen uitmaken - ontbraken. Het geheel werd een mooi optreden zoals je dat ver wacht bij een Bécaud, een Béart of een andere vedet te. Maar... van Theodora kis verwacht je meer, ver wacht je diepe bewogen heid, een tikkeltje rebellie en strijdlust. En dat ont brak wel eens vrijdag avond. Het leek alsof de nu 63-jarige komponist moe was, maar tevreden zijn publiek een aange naam programma te kun nen aanbieden. Theodorakis dirigeert nog steeds met een brede ges- tiek, is nog steeds volledig in 't zwart gekleed. Hij charmeert, amuseert zijn dankbaar publiek maar weet het nog slechts spora disch te begeesteren, te enthousiasmeren. Slechts tegen het einde van het programma zong hij zelf, iets waarop de meesten duidelijk zaten te wach ten. En dan kwamen ook de meest meeslepende en populaire nummers met, uiteraard, ook de beroem de sirtaki-hit uit «Zorba». Het grootste deel van het publiek was dankbaar voor het gebodene en te vreden. Bloemen, een staande ovatie en enkele toegiften... Het hele programma werd aan elkaar gepraat door akteur Luk De Coninck, die sommige liederen in nederlandse vertaling voordroeg. Mooi, maar misschien ietsje te snel. Een mooi koncert dat ve len zal bijblijven maar dat toch dat tikkeltje meer ontbeerde, dat het tot een grandioze avond had kun nen maken! Voor de Mikisklub in ie der geval een absolute kroon op een feestelijk ju bileumjaar. Ook van ons gemeende en harteljke ge lukwensen! L. Aalst. Grootmeester Mikis Theodorakis in aktie (A) Aalst. Mikis Theodorakis ontving een staande ovatie (A) Aalst. Veel belangstelling voor Mikis Theodorakis in de Keizershallen (A) Zes vormingsavonden worden georganiseerd door de kommissie Jeugd pastoraal van de Katholie ke Jeugdraad, het samen werkingsverband van jeugd- en jongerenbewe gingen, jeugddiensten en spiritualiteitsgroepen Werken eraan mede: Chi- ro, KSJ-VKSJ-KSA, VVKSM, JG, KLJ, KAJ- VKAJ, VUP en Jonge Kerk. De avonden richten zich naar elk volwassene die pastorale verantwoor delijkheid in het jeugd werk op zich wil nemen. Meer en meer voel je in het jeugdwerk een tekort aan pastorale begeleiding. De vanzelfsprekendheid rond de proost is wegge vallen: er zijn nog weinig Van 17 oktober af stellen alle CMBV-afdelingen hun deuren wijdopen. Als U deze regels onder ogen krijgt, is de tiendaagse reeds aan haar tweede helft toe. Toch is er alleszins nog heel wat te beleven. - Op zondag 23.10 te 14 u. in Aalst-Centrum een wandeling in het Osbroek. - Op maandag 24.10 te Herzele «Inbraakpreven tie» en voor het gewest Aalst «Zakenvrouwen», een panelgesprek over opvolgingsproblemen m.m.v. H. Gilbos, E. Huylebroeck, G. Lannoo, M. Thyssens en H. Van Impe. Onder voorzitter schap van volksvertegenwoordiger Lisette Nelis- Van Liedekerke. - Op woensdag 26.10 in de Aalsterse Sint-Anna- kring, promotieavond met aperitieven en borrel hapjes en te Hofstade in het Parochiecentrum warme winterdrankjes. - Op donderdag 27.10 te Smetlede in Veerleheem «Ouder worden, bedreiging of kans?». Af te ronden met de Nationale Ontmoetingsdag te Gent in het kader van het Festival van Vlaanderen en Happening '88 op dinsdag 25 oktober met o.m. optreden van Tine Ruysschaert, Michaela Karad- jan-Schotte en Helene Luyte. Inleiding door prof. dr. Jan Lauwers, lunch, CMBV-kreatief, visueel voorgesteld, optreden van de Sabatini-Mime-Aka demie, van Dansa Antiqua o.l.v. Jeanne Brabants en een hedendaags jazzkwartet, waarna fakultatief bezoek aan Happening '88 en/of aan het Festival van Vlaanderen in de Gentse Opera. Info via 091/ 25.77.80. LH De Aalsterse Keizershal len, die reeds enkele keren het dekor vormden voor de hondententoonstelling van de Kynologische Ver eniging Nievelkapel-Mel- dert was nu de arena waar in de strijd gedrag en ge hoorzaamheid, zich af speelde. Een wedstrijd georganiseerd door «Onze Gezel» uit Welle. Twintig honden namen deel aan dit nationaal kampioen schap hondendressuur. houden met het beroep echtgenoten zijn zelfstan- Deze zowel ras- als bas- van de echtgenoten zien dig. 16% oefenen een vrij taardhonden werden on- we dat deze groep van beroep uit. Kortom, 53% derworpen aan diverse zelfstandigen nog belang- van de leden komen uit proeven. Hun begeleider, rijker wordt. 37% van de een zelfstandig milieu. al dan niet aan de leiband,' priesters die veel tijd in dè jeugdbeweging kunnen steken. Daarom moeten anderen de pastorale ver antwoordelijkheid op zich nemen. In zes avonden willen we een eerste vorming geven middels heel diverse tech nieken: een inleiding, groepsgesprek, paneldis cussie... De cyclus handelt over drie thematieken: de jon gere, het geloof en wat is begeleiden. Voor wie: Voor de volwassene in het jeugdwerk: de volwassen begeleid(st)er; oudere lei ding (minimum 20 jaar), parochie-assistent(e) Waar? Kernlokaal, Bedryvig- heidsstraat 2, 9300 Aalst. Ingang langs het St.-Anna- klooster, Volksplein te Aalst. Pry's: Je tekent liefst in voor de hele cursus en betaalt dan 200 fr. op rek.: 001- 0266554-74 van KJR Gui- mardstraat 1, 1040 Brus sel, tel.: 02/511.68.33. Wie onmogelijk alles kan vol gen betaalt 60 fr. per avond. Deze prijs is vol doende om de organisatie kosten te dragen. De lessen hebben plaats op 8, 15, 22 en 29 novem ber, en 13 en 20 december, telkens vanaf 20 u. Nadere info Regio Aalst: Jacobs Paul, Dorp 71, 9391 Aalst-Baar- degem, tel. 052/35.79.08. Regio Denderleeuw: Pee- ters Thieu, Collegestraat 19, 9470 Denderleeuw, tel. 053/66.64.67. Regio Ninove: Agnees- sens Lieve, Herremans- straat 86, 9420 Meerbeke, tel. 054/33.58.97. LH gewillig volgen, gewenste houdingen aannemen en bewegingen uitvoeren, be velen nauwkeurig uitvoe ren en niet toegeven aan lawaaihinder of aan enig geboden lokaas. Deze 20 honden waren de geselekteerde dieren uit voorafgaandelijke selek- tieproeven. Uiteindelijk werd Max, de bouvier van Peter Vijver man, als nationaal kam pioen verkozen. Hij volgt hiermede zichzelf op want hij haalde die titel ook reeds verleden jaar. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 3