Indrukwekkende manifestatie van Mariadevotie Dertiende Antiek- Rommelmarkt in Affligem Werkgroep Belangenverdediging van Gescheiden Mannen en hun minderjarige Kinderen, afd. Aalst, stelt zich voor Komt er nieuwe zeebergbrug? Aalst en Maria Voorbereiding Mariatentoonstelling Ignace De Vos in Netwerk De Voorpost - 21.10.1988 - 5 «Waar men gaat langs Vlaamse wegen...» Als u nog wil meegenieten van deze imponerende manifestatie van Mariadevotie in de Sint-Marti- nuskerk moet u zich spoeden. Deze merkwaardige expositie die uit het niets verrees en nationale envergure kreeg sluit inderdaad reeds overmorgen zondag 23 oktober te 19 u. Het ware echt jammer mocht u van deze unieke tentoonstelling niet heb ben meegenoten. Duidelijk een realisatie gegroeid uit het brein van Emilienne Lievens-De Boeck die, valabel geassisteerd door de parochiale werkgroep van Sint-Jan Evangelist Immerzeel met Odule Baten, Rita Van Caekenberge-Cools en vooral Hubert Vink als duivel-doet-al, hoge toppen scheert. Mariajaar Deze manifestatie kadert in het Mariajaar. Hoewel reeds voorbij «is het nooit te laat om goed te doen», stelde deken Jozef De Smet die van meetafaan bij de voorbereidingen be trokken was en er zijn vol ledige medewerking aan verleende. De deken stel de een en ander bovendien in het kader van het Jaar van het Gezin en in dat van de momentele Rozen- kransmaand. Achter de grote respons van honder den gelovigen ziet hij een herleven van reële Ma riadevotie. Aalst wordt niet ten onrechte vaak een «Maria-paradijs» genoemd. Steeds meer Aanvankelijk was het een eerder bescheiden projekt dat zou plaats vinden bin nen de eigen Sint-Janspa- rochie om Immerzeel in het Sociaal Centrum al daar. De oproep tot de mensen van de eigen paro chie. maar ook tot de hele regio was echter dermate dat noodzakelijkerwijze ze moest worden overgescha keld naar de belfortzaal in het stadscentrum, die ech ter finaal ook te klein werd voor de veelheid van de binnengebracht voorwer pen. Van wel eens minder beduidende dingen tot prachtige stukken van gro te waarde. Zo o.m. merk waardig de kollektie van Uyttersprot en van hospi- taalzuster Beatrijs. Bij de deken werd aange klopt en de dekanale kerk werd een prachtig dekor voor deze grandioze ten toonstelling. «Ware de voorbereidingstijd nog wat langer geweest, ik had geen kerk meer», stelde genoeglijk deken De Smet. Momenteel zijn im mers de hele koorrond gang en de ruimte achter het hoofdaltaar door de tentoonstelling inge nomen. Werk bij de Vleet De inspanningen beschrij ven die de werkgroep zich heeft getroost bij de voor bereidingen van deze ge beurtenis is onbegonnen werk. Oproepen alom, op halen van elk stuk met de nodige notities en garan ties, klasseren en sorteren, aanpassen van het mate riaal aan de beschikbare ruimten, thematisch inde len waarvoor kon worden gerekend op licentiaat Luc Robijns en al de stoffelijke beslommeringen van zoe ken, ophalen en plaatsen van tafels, banken, schap pen, met stof beklede be kistingsplanken, glazen tentoonstellingsmeubels en noem maar op. «De laatste uren kwam men nog aandraven met tiental len voorwerpen», zegde Hubert Vinck, die vreesde dat uiteindelijk alles in het honderd dreigde te lopen. Bij de vernissage was het echter een kleurige en fleurige expositie waar elk deel tot zijn recht kwam en kaderde in een thema tisch gestruktureerd geheel. Levendige Mariadevotie Heeft de werkgroep zich uitzonderlijk ingezet, toch ware het niet mogelijk ge weest dergelijk resultaat te boeken had men niet kun nen stoelen op de soms sluimerende Mariadevotie die in brede kring nog steeds latent aanwezig is. Getuige ervan de vele ka pellen, de schitterende processies, de vele bede vaartplaatsen en de pre sentie van heel wat voor werpen in elk gezin die aan Maria herinneren. Deze tentoonstelling heeft volgens deken De Smet niet enkel inspirerend ge werkt, maar is goed voor een relance van de echte Mariadevotie tot ver bui ten de eigen regio. Stuk ken werden trouwens aan gebracht niet enkel uit Aalst-stad en de 8 deelge meenten maar ook uit Af- fligem, uit Lede, uit Waas munster en uit Scheut. De ze veelheid was er zelfs de oorzaak van dat de katalo- gus bij de vernissage nog niet klaar was. Dat wordt alleszins een uniek doku- ment. Frisse noot De frisse, jonge noot werd op de openingszitting ge bracht door het Hofstaads zangkoor De Edelweisjes, die onder leiding van Franqoise Baeyens mooie Vlaamse Marialiederen, waarvan een paar zelf driestemmig, ten gehore brachten. Kuituurschepen Borms belichtte op haar beurt de historiek van de Mariade votie en knipte dan, in aanwezigheid van vicaris Temmerman uit Erembo- degem, van volksvertegen woordiger Lisette Van Liedekerke-Nelis, van burgemeester Maurice De Kerpel en leden van het stadsmagistraat het wit blauwe lint door. Thema's Het werd een zeer over zichtelijke tentoonstelling, waarbij men zowel «het bos als de bomen» kon ervaren. Thema's waren onder meer in deze nauw keurig geartikuleerde ten toonstelling stenen Maria beelden, houden van al dan niet gepolychromeer de Mariabeelden, beelden in terra cotta, ikonen, schilderijen, OLV van de Rozenkrans, de diverse fa zen van het leven van Ma ria, de aan Maria gewijde feestdagen, de vele kapel len, allerhande, de vele Mariabedevaartoorden en plaatsen van verschijnin gen en verder alle mogelij ke attributen van klein tot groot als medailles, vaant jes, schapulieren en noem maar op, die aan Maria doen denken. Ook niet te vergeten schil derijen van de H. Maagd van de hand van Marie- voet en Bradi Barth. Deze laatste geeft morgen zater dag te 20 u in de winterka- pel van de Sint-Martinus- kerk nog een diavoorstel ling met begeleidende evangelische teksten over Mariale kunstwerken. Nog te bezichtigen morgen zaterdag van 14 tot 19 u en overmorgen zondag 23.10 van 12 tot 19 u. Aalst. Impressie van het totaalspektakel van Vredon (A) Op zondag 30 oktober a.s. zullen vanaf 11 u. circa 100 kramen opgesteld staan in de verkeersvrije Abdij straat (tussen de Vijfhoek en de abdij) en dit tot het donker wordt. Vooral in 't begin van de markt worden de beste koopjes geslagen. Voor drank en spijs (belegde boterhammen, pensen, worsten, mattetaarten) kan men vanaf 10 u. doorlopend terecht in de bars van het Kultureel Centrum (gelijkvloers an kelder). Ter gelegenheid van het «zilveren jubileum» (1963- 1988) van V.T.B.-V.A.B.- Affligem wordt in samen werking met de Vlaamse Wandelaarsbond (Klub Belletrekkers-Affligem) een schitterend zilvere- n!) jaarprogramma op het getouw gezet. Zaterdag 29 oktober te 19.30 u.: Reisherinnerin gen aan het Herzgebergte, Frans-Vlaanderen, het Hoogveen, nz... Diareek sen van Alfons Marttin e.a., verrassingen, toe gang vrij (Kult. Centrum) zaterdag 5 november: Met de «Belletrekkers» op herfstweekeind in de Sneeuweifel! Vrijdag 11 november Wandel-mee-dag, roman tische avondtocht met ver lichte bieten, waarna Sint- Maartensvuur in de hovin gen van het Natekenshof (Teralfene). Vertrek te 17 u. stipt aan de St.-Mi chielskerk te Hekelgem. Laarzen en biet noodzake lijk. (ca. 8 km). Deelne ming gratis, mits... biet!! zondag 18 december Luisterrijke kersttocht met rijdende kerststal, herders en koningen waarna Kerststemming in de Affligemkelder. Vertrek abdijtoren te 14 u. stipt (ca. 8 km). Gratis mits.... aangepaste kledij en/of attributen zoals ster, lampion, rommelpot. Aalst. Een beeld van de tentoonstelling over de Mariade votie (a) Op vraag van de werkgroep van Immerzeel zorgde historikus Jos Ghysens voor een brochure «Aalst en Maria». Een keurig uitgegeven en met vele foto's geïllustreerd werkje van een 60-tal pagina's dat kadert in het opzet van het Mariajaar waarop in de Immerzeelwijk passend werd ingespeeld. De auteur brengt er als inleiding de historie van de Mariadevotie en brengt verder een gedetailleerde inventaris van de vele kapellen die Aalst rijk is en die gewijd zijn aan de H. Maagd. Voor Aalst-stad zijn dat vooral de kapel van Meuleschette die van de grot van Lourdes in de Langestraat, die van OLV-Terlinden en die van OLV ter Druiven aan de Werf. Kapellen waarvan stuk voor stuk de historiek wordt belicht. Nog een tiental andere kapellen werden minder uitgebreid behandeld en dan zijn er nog de vele beelden in nissen, aan bomen, aan huisgevels en in grotten. Ook alle deelgemeenten worden in deze inventaris opgenomen met als uitschieters de kapel OLV van Lourdes te Baardegem, OLV ter Muren te Erembo- degem, de OLV-kapel aan de Kruisstraat te Gijze- gem, OLV ten Beeldeken te Herdersem, OLV van de Vrede te Hofstade, OLV van Lourdes aan de Meldertse Molenkouterstraat, OLV van Lourdes aan de Waverstraat te Moorsel en OLV ter Nood aan de Kantonstraat te Nieuwerkerken. LH Van 15 tot 23 oktober loopt in de Sint-Martinus- kerk te Aalst een tentoon stelling die helemaal ge wijd is aan de figuur van Maria. De tentoonstelling werd opgezet door de pa- rochie Sint-Jan van Aalst- 'mmerzecl in samenwer king met het stadsbestuur. Hc' is een unieke tentoon stelling die onder het tema «Mariadevotie vroeger en nu» verschillende onder delen heeft. Ter gelegen heid van deze tentoonstel ling wordt geregeld een diavoorstelling gegeven. Dat kan nog op 22 oktober om 20.00 uur. De diavoor stelling is van Bradi Barth die gebruik maakt van be zinnende evangelieteksten om de beelden over Maria toe te lichten. Elke tweede dinsdag van de maand om 20 uur ver gadert in het Gulden Vlies, Esplanade 13 te Aalst, het B.G.M.K. B.G.M.K. staat voor Be langenverdediging van Gescheiden Mannen en hun minderjarige Kinde ren. Deze belangengroep ^ontstond een tiental jaren 'geleden in Frankrijk. B.G.M.K. vindt dat man nen bij de echtscheiding gediskrimineerd worden. De rechtbanken laten zich bij het toekennen van het hoederecht nog steeds be ïnvloeden door een inge worteld vooroordeel: kin deren kunnen beter door hun moeder opgevoed worden. De vader aanziet men als kostwinner en dit blijft ook zo na de echt scheiding. Logische konklusie is dan: onderhoüdsgeld betalen voor vrouw en kinderen! B.G.M.K. wil een aktie- groep zijn tegen de on rechtvaardige rechtspraak die mannen zo weinig kan sen geeft om de kinderen te krijgen. Zij kant zich niet tegen de vrouwen. Het ideaal voor B.G.M.K. is het co-ouderschap. Dit is een regeling waarbij géén van beide ouders zich te kort gedaan moet voe len. De ex-genoten blijven beiden gelijkwaardig ver antwoordelijk voor de op voeding van hun kinderen. Verder pleit B.G.M.K., zonder een oordeel uit te spreken over het groeiend aantal echtscheidingen, voor een betere voorberei ding tot het huwelijk. B.G.M.K. heeft geen voorkeur voor een bepaal de relatievorm. Zij is tegenstander van om het even welke struktuur die mensen beknot en gevan gen zet in plaats van steun te bieden. Zij moedigt het opvoeden tot relatiebe kwaamheid aan om nutte loos lijden te voorkomen. Daarom is het verspreiden van informatie over echt scheiding zo belangrijk. Het huwelijk verloopt in een sfeer van wittebroods weken, feesten, geschen ken, pracht en praal... De echtscheiding die enige jaren later in zoveel ge zinnen voorkomt slaat in als een bom en brengt de menselijke relaties totaal in de war. Daarom is de opvang zo belangrijk. Wanneer ie mand uit zijn huis wordt gezet en familie en vrien den hem de rug toekeren, dan zal B.G.M.K. klaar staan. Binnen het B.G.M.K. zijn enkele werkgroepen ont staan. 1. Juridische werkgroep Deze werkgroep onder zoekt voorstellen tot wet- wijzigingen en geeft re pliek op de aktualiteit. 2. Werkgroep co-ouder schap Deze werkgroep onder zoekt de psychologische en juridische aspekten van het co-ouderschap. Zoekt verdere informatie over dit fenomeen onder meer in het buitenland en legt verdere kontakten met be middelingscentra, univer siteiten... 3. Werkgroep grootouders Deze werkgroep verdedigt de belangen van de groot ouders in echtscheidings zaken. Zo ijvert men voor toepas sing van het bezoekrecht voor grootouders die nauw betrokken waren met de opvoeding van hun kin deren. Verder is er ook een kind- vaderatelier waar vaders met bezoekrecht en vaders met hoederecht samen met hun kinderen in een ontspannen sfeer aktief zijn. Ook vrouwen en kinderen met echtscheiding gekon- fronteerd zijn welkom. Wil je meer informatie over deze belangenvereni ging van gescheiden man nen en hun kinderen, neem dan kontakt met met: L. Van der Maelen, tel. 053/78.42.28, M. Van der Veken, tel. 053/ 66.27.13, E. Van Cauwen- berghe, tel. 053/21.37.47. Of je komt eens naar een bijeenkomst in het Gulden Vlies, de tweede dinsdag van de maand om 20 uur. Jean Marie Heyman Aalst. Galerie Denise Van De Velde werd geopend aan de Tragel. De Spaanse kunstenares Riera i Arago stelde tentoon (A) Op zaterdag 22 oktober wordt in Netwerk, De Rid derstraat 36 de tentoon stelling van werken van Ignace De Vos geopend te 20 u. De exposant is een 34-jarige stadsgenoot, zoon van de huidige con servator van het stedelijk museum met zelfde naam. Hij studeerde aan Sint-Lu- kas te Gent monumentale kunsten en specialiseerde zioh in schilderen. In 1981 werd hij trouwens lau reaat van de schildersprijs «André Toetenel» en van de «Prijs voor schilder kunst van B aai gem Nadat hij aan de Gentse Akademie voor Schone Kunsten graveerkunsten studeerde, genoot hij een werkbeurs van het Minis terie van de Vlaamse Ge meenschap. In 1986 haal de hij nog een eervolle ver melding in de Provinciale Prijs voor Schilderkunst in Oo8t-Vlaandaren en ver leden jaar werd hij de lau reaat van de «Jacob Smits- prijs 1987». Hij nam deel aan heel wat groepstentoonstellingen in de regio doch ook in Gent, Brussel, Leuven, Mol en Antwerpen en stel de individueel tentoon te Aalst, Wetteren en Gent Evolutie Toen Ignace De Vos in 1982 in de Aalsterse Bel fortkelder exposeerde was zijn werk veelal gedragen door grote kleurvlakken in een geometrisch opge bouwde schilderij. De ex terne realiteit was nauwe lijks herkenbaar, op het gezicht zelfs prijs- Los van modetrends evo lueerde Ignace De Vos dan naar meer lineariteit kul- minerend in een reeks olie verftekeningen. Zijn spe len met kleuren en kleu- rennuances resulteerde in fundamentele schilder kunst. In zijn meer recente wer ken zijn vorm en kleur au tonoom en worden relaties tussen kleurvlakken har monisch uitgebalanceerd. Ignace blijft qua palet bij sobere zij het niet sombere kleuren met tinten met vrij hoge grijswaarde. Het statisch element dat bij geometrische kunst vaak domineert is minder bij De Vos te vinden. Zijn gren zen zijn inderdaad nooit streng getrokken. Aalst. Het in het Vredeshuis gevestigde kinderatelier bestaat één jaar (A) De Zeebergbrug die, gekoppeld aan de lichten er voor en er na zorgt voor heel wat opstoppingen tijdens spitsuren, zou worden vervangen door een dubbele brug met elk twee rijvakken. Zo werd reeds lang gezegd. Toen de Aalsterse PW-volksvertegenwoordiger het meemaakte dat aan de oude brug heel wat herstellingen gedaan stelde hij zich viagen. O.m. of deze herstellingen aan de oude brug nog wel noodzakelijk waren als er een nieuwe brug in het vooruitzicht wordt gesteld. Een nieuwe brug waar van wordt geraamd dat ze 260 miljoen gaat kosten. Minister Openbare Werken Paula D'Hondt - Van Opdenbosch zegde dat deze herstellingen 627.460 fr. hebben gekost en dat die absoluut noodzakelijk waren. Er zijn wel plannen voor een nieuwe brug doch de realisatie ervan is nog lang niet voor morgen. De studie en de raming zijn gemaakt doch de uitvoering staat voorlopig nog op de helling. Ondertussen moet de veiligheid alleszins gewaar borgd kunnen blijven. De minister stelt bovendien dat de nu gedane kosten alleszins geen verloren moeite zijn in funktie van wat er later nog zal gebeuren. Het dragend gedeelte van de huidige brug is nog degelijk doch het dak ervan leed sleet en was aan oplappen toe.

De Voorpost | 1988 | | pagina 5