Met de Heemkundige Kring op bezoek in de kerk van Erondegem «Internationale Travestie Show» Membach was andermaal in Gijzegem Duo Loho in Royal Astrid Zin in een lekkere wafel? da f fn 1 S Negentiende Boekenbeurs in Wieze 2 - 28.10.1908 - De Voorpost Dat eigen aard en eigen heem voorrang krijgen by de heemkundige kring van Erpe-Mere is reeds meermaals duidelijk gebleken. Dit wordt niet alleen bewezen door hun belangstelling voor de vroegere leefgewoonten maar ook door hun interesse voor wat men het eigen patrimonium noemt. Om dit laatste ook by de bredere lagen van de bevolking te bevorderen heeft het bestuur jaarlyks een kerkbezoek georganiseerd in een van de acht deelge meenten. Na Aaigem, Erpe-Mere, Ottergem en Vlekkem, verzamelde men deze keer in de kerk van Sint-Pieters-Banden van Erondegem. Dat het een suksesrijk ini tiatief is, bleek eens te meer uit de ruime belang stelling aangezien een honderdtal geïnteresseer den in de kerk plaats na men. Hiermee is nogmaals het bewijs geleverd dat de inwoners nog van hun dorp houden en benieuwd zijn om te weten welke schatten zij in hun onmid dellijke omgeving kunnen bewonderen. In ieder ge val zijn de Erondegem- naars hierbij niet ten ach ter gebleven en het was een glunderende pastoor Annaert die hen eerst een brok lokale geschiedenis voorlichtte. Alhoewel hij zelf nog maar een paar jaar dorpsherder is te Erondegem, gaf de pas toor alleszins blijk om meer te willen weten van zijn parochie. Hij ging zich verdiepen in een paar stu dies over lokale geschiede nis die hem toelieten om de aanwezigen wegwijs te maken in zijn (en him) eigen kerk. Hoe weinig er over een kerk en haar in boedel ook te zeggen valt, toch is het allemaal be langrijk genoeg om er een namiddag aan te wijden zoals door de heemkundi ge kring georganiseerd die gelukkig kon doorgaan dank zij de samenwerking met de pastoor wel te ver staan. Het dorp Het bronnenmateriaal over Erondegem is geens zins overvloedig en voor een weinig historiek dient men zich dan te steunen op min of meer korte bij dragen... het veld ligt dus nog braak en kan de heemkundige kring aan sporen om met de ontgin ning te beginnen. Een inventaris van goede ren met eigendommen van de abdij van Lobbes in Henegouwen, verwijst reeds in 866 naar een «vil la» te Erondegem. Een oorkonde van 1036 ver meldt eigendommen toe behorend aan de Sint-Pie tersabdij van Gent en ook de Sint-Adriaansabdij van Geraardsbergen inde in dit dorp al tienden in 1426. Deze laatste kreeg later nog meer gronden te Erondegem waarop zowel graan- als vleestienden ge wonnen werden. Eronde gem werd bijna altijd sa men genoemd met Otter gem dat er van afhing en waarmee het ook op ker kelijk gebied één geheel vormde. De heerlijkheid behoorde tot in de 17e eeuw aan de heren van Erpe en meer bepaald aan de familie de Schouteete en daarna aan Ferd. de Wilde, poortbaljuw van Aalst. Duidelijke en con crete bewijzen hiervan kan men vinden op grafetenen en een monstrans waarop inscripties naar deze fami lies verwijzen. De Kerk De kerk in haar geheel beschouwd is niet zo spec taculair maar toch was het koor en de toren merk waardig genoeg om het bij besluit van 18 november 1943 als beschermd monu ment te aanvaarden. Dit gebeurde «omwille van hun artistieke, oudheid kundige en historische waarde». De rangschik king omvat bijgevolg al leen het oudste gedeelte van het gebouw en dit is duidelijk te onderscheiden van het schip door de ge bruikte bouwmaterialen, nl. de ruwe brokken steen onderaan en de reeds ef fen witte zandsteen daar bovenop. De sporen van verbouwin gen aan de kerk van Sint- Pietersbanden is legio waardoor ze uiteraard ver schillende stijlen vertoont. De tijdsbepaling van de bouwperioden is boven dien betwistbaar maar met enige zekerheid kan men toch besluiten dat er ele menten voorhanden zijn die stammen van tussen de 14e en de 16e eeuw. Toch staat eveneens vast dat de kerk afbrandde tijdens de godsdiensttroebelen naar het einde van de 16e eeuw toe en dat het hoogkoor heropgebouwd werd tus sen 1600 en 1603. De toren daarentegen was maar twintig jaar later klaar. Het rechthoekig koor, vol ledig in natuursteen opge trokken, vertoont aan de noordzijde een merkwaar dig gotisch element nl. een dichtgemetseld spitsboog deurtje met een enig mooi geprofileerde omlijsting. Daarbij is het versierd met twee engelenkopjes en in het midden, boven de deur, is er een steen aan gebracht waarop vroeger een houten beeld stond dat de H. Hubertus voor stelde. Dit beeld is echter zodanig vermolmd dat het thans als een relikwie in de pastorij bewaard wordt, niet met de bedoeling om het daar aan zijn lot over te laten, want, verklaarde pastoor Annaert: «We kij ken uit naar een geschikte restauratie of naar een waardevolle vervanging van dit beeld». Naar onze mening, een interessant initiatief alleszins, om zo dra mogelijk te verwezen lijken want al is Sint-Hu- bertus «slechts» de tweede patroonheilige van Eron degem, toch is hij de meest bekende want het is vooral voor hem dat men begin november de kerk bezoekt en er het brood laat wijden om zich tegen hondsdolheid te bescher men. Hopelijk moet pas toor Annaert niet te lang wachten op een positieve respons. Ook het schilderij met een afbeelding van Sint-Hu- bertus, dat trouwens uit 1760 dateert, is aan restau ratie toe. Maar op het ogenblik heeft de pastoor al zorgen genoeg met het orgel waarvan de herstel ling al zover gevorderd is dat men het rond Kerstmis opnieuw zal kunnen inspe len. Dit zal trouwens ge beuren door organist Fau- connier en het hele gebeu ren zal omlijst worden door koorzang met de me dewerking van het plaatse lijk zangkoor dat zal bijge staan worden door de zangkoren van Erpe en Burst. Hiervoor wordt men trouwens nu reeds uitgenodigd op vrijdag 23 december om deze muzi kale avond bij te wonen. Het laat dus geen twijfel dat pastoor Annaert be gaan is met het kerkelijk patrimonium van zijn dorp en hopelijk krijgt hij nog meer (financiële) steun om ook zijn andere pro- jekten te verwezenlijken, dit ten bate van alle inwo ners van Erondegem en ook daarbuiten, gelet op de belangstellenden van het kerkbezoek met de heemkundige kring. Kerkschatten In 1843 maakte pastoor Fr. De Clippele een inven taris op van alle voorwer pen die zich toen in de kerk bevonden. Normaal zou dit overzicht ons een totaalbeeld moeten geven van de kerkschatten van Sint-Pieters-Banden maar niets is minder waar. In anderhalve eeuw tijd is veel verdwenen en dit nooit duidelijk op welke manier. Wal er thans ech ter nog te zien is, loont de moeite om het te bewon deren want gelukkig is er nog heel wat zilverwerk zoals o.a. een prachtige monstrans uit de 17e eeuw met op de voet het wapen van de adellijke familie De Wilde. Verder ook nog een zilveren wierookvat en een schelpje waarin de na men van Haaltert en Kerksken gegraveerd staan, een herinnering van E.H. De Clippele toen hij in die gemeenten onderpastoor was. De ge reduceerde verzameling wordt gelukkig aangevuld door ander zilverwerk zoals een reliekhouder (17e eeuw), een stel zilve ren kelken en een ciborie. De lijst uit het midden van de 19e eeuw vermeldt nog koper en tin, lijnwaad en andere ornamenten maar spijtig genoeg is er niet zo heel veel meer overgeble ven, een vaststelling die door de huidige pastoor zeer betreurd wordt. Tot het kerkbezit behoort wel nog een missaal dat van 1866 dateert en voorzien is van zilveren sloten, daar naast is ook de preekstoel toch vermeldenswaardig. Deze dateert uit hetzelfde jaar als het missaal en ,werd in Antwerpen ge- Erondegem. De pastoor geeft uitleg aan het publiek (jv) maakt wat indertijd toch nog altijd 5.000 fr kostte. In de geest van de pa troonheilige zijn op de kuip drie medaillons aan gebracht die de gevange nschap van Petrus, de ne- derdaling van de H. Geest en het sermoen op de berg voorstellen. Het was eens te meer E.H. De Clippele die aan de basis van dit kunstwerk ligt. Kalvariekruis Ook de buitenkant van de kerk is het bezichtigen waard en spijtig genoeg gaan de meeste kerkbe zoekers achteloos voorbij aan een paar details die toch belangrijk zijn voor wat de kerkgeschiedenis van Erondegem betreft Zo werd enkele maanden ge leden een nieuw kalvarie kruis gehangen in de nis achteraan de kerk. Het is een kunstwerk vervaar digd door de onvol prezen beeldhouwer Herman Dc Somer, geboren Erpenaar maar sinds vele jaren woonachtig in Vlekkem. Voor deze «gekruisigde Christus» werd aan de kerkraad een oorkonde toegekend door het Ver bond van Heemkringen in Oost-Vlaanderen, een ge geerd kleinood dat hen op vrijdag 28 oktober in Gent zal overhandigd worden. Kapellen Wat geldt voor de kerk schatten, geldt evenzeer voor de kapellen van Erondegem want ook hier is lelijk huis gehouden. Van een beeldenstorm kan men hier in dit geval moei lijk spreken maar toch zou een «gebouwenstorm» niet slecht gekozen zijn. Net zoals alle omliggende dor pen had ook Erondegem een rijkdom aan veldka- pellen maar de bouw- en verkeerswoede heeft deze kleinoden niet gespaard. Het enige «kleine monu ment» kan men vinden op het «Hoeksken», een wijk nabij de steenweg naar Gent. En louter toevallig staat het andere kapelleke dat het dorp rijk is, slechts een paar honderd meters verderop. We hebben het hier over wat in de volks mond genoemd wordt het «Zwart kapelleken», om reden dat het door de Vlaamse Kring opgericht werd en in het teken van de Vlaamse strijd geinter- pretteerd wordt. Dit ka pelletje, ter ere van O.L. Vrouw van Vlaanderen, werd op 12 september 1982 ingezegend door E.H. Deken De Pellecijn, bijgestaan door pastoor De Scheemaecker en staat aan de hoek van de Hoek- straat en de Lindestraat. De kapel zelf is eenvoudig van opvatting zoals alle wijkkapellen trouwens, maar deze heeft het voor recht een beeld te bevat ten van de hand van kun stenaar Herman De So mer. De beeldhouwer heeft hier niet bepaald een O.L.Vrouwfiguur willen uitbeelden maar wel een «Nelefiguur». Trouwens verklaart hij zelf: «Ieder een interpreteert dit beeld in feite zoals hij wil». Hij heeft er echter een «ty pisch Vlaams beeld» wil len van maken, een beeld dat een Vlaamse bood schap uitstraalt. Nele spreidt haar mantel uit over het landschap en in de schoot ziet men de «weiden als wiegende zeeën», net zoals in het lied. Op de achtergrond ver schijnen de torens van de drie zustersteden die door een vrouwenhand be schermd worden. De Blauwvoet in de linker bo venhoek symboliseert de strijd van A. Rodenbach, die benadrukt wordt door het IJzerkruis met de ge kend letters AW-WK. Als men aandachtig toe kijkt, ontwaart men ook, zij het dan in tegenreliëf, de Vlaamse leeuw die door de drapering van de mantel van Nele echter weinig opvalt. Herman De Somer ver vaardigde het geheel in witte zandsteen uit Euvil- le, een steensoort die goed bekend is als de betere steen die goed bestand is tegen erosie. Erondegem is misschien wel geen toeristische at- traktie maar deze deelge meente van Erpe-Mere is alleszins een bezoek over waard want bij nader toe zien heeft elk dorp op het vlak van bezienswaardig heid toch iets te bieden, en soms meer dan men zich kan inbeelden. Om de twee jaar verbroedert de Aalsterse deelgemeente Gyzegem met de deelgemeente van Baelen Membach in Oost-België. Dit is een gebruik dat uitgroeide tot een traditie en nog stamt uit de periode van burgemeester Lejuste. Twee jaar terug was een afvaardiging van Gijzegem te Membach en verleden zondag was het de beurt aan de Duitstalige broe ders en zusters om in Gij zegem neer te strijken. Ze deden dat met een zeven- tigkoppig gezelschap waarvan een aantal in uni form van de plaatselijke Schützengruppe, de boog schuttersmaatschappij van Membach. Doel is uiter aard, de reeds duchtig ge groeide vriendschapsban den andermaal aan te zwengelen. In 1990 is het dan weer de beurt aan Gij- zegemnaren om in het dorpje uit de Oostkantons dat amper 1.000 inwoners telt ontvangen te worden. Eigenlijk begon de ver broedering via de Gijze- gemnaar Jozef Schelfhout die in 1974 naar Membach was uitgeweken en er een houtzagerij uitbaatte. Die schonk aan Gijzegem een reuze kerstboom en dat was de kiem die zou ge dijen tot heuse vriend schapsbanden over alle mogelijke barrières heen. Gijzegem is trouwens de enige Aalsterse deelge meente die kan bogen op een jumelage, hoewel ook in de Faluintjes toevallige verbroederingen met het Franse Saint-Macaire-en- Mauges werden georgani seerd, maar die deinden niet uit tot permanente verbroedering zoals in Gij zegem dan wél het geval was. Aalst-stad zou zich echter nogal afzijdig gehouden hebben van deze verbroe dering. Wellicht komt daarin nu wel enige veran dering want voor het eerst werd Aalst-stad bij het be zoek van de mensen uit Membach aktief bij de zaak betrokken. Aalst werd inderdaad onder lei ding van stadsgidsen be zocht. Dat zal in de toe komst echter ook het geval worden met Dendermon- de en Overmere-Donk. Wat eerder een tweedaag se was werd nu om prakti sche omstandigheden (werk, kosten logies) gere duceerd tot een ééndags- trip. Maar dan wel een zeer lange. Voorzitter van de verbroe dering Jozef Vilvorder bracht voor het eerst ook de jeugdharmonie uit Membach mee, die de eu charistieviering in de Gij- zegemse kerk opluisterde. Waarna bloemen werden neergelegd aan het ge denkteken van de gesneu velden en aan de naar aan leiding van de verbroede ring opgerichte gedenk steen, daterend uit 1976. De Gijzegemse gastheren, ereburgemeester Jozef Le juste, Benoit D'Hooghe en stadsambtenaar Robert De Wint vatten reeds eer lang de voorbereidselen aan voor 1990. LH Chiro Feniks-Aalst organiseert voor de derde maal - en dit op 6 november - een groot wafelfestijn. Dit heeft plaats in de familiezaal van De Kring, Dr. De Moorstraat 104 te Aalst. Iedereen is welkom van 14 tot 19 uur. De Chiro meldt ons ook nog volgende aktiviteiten: Kaas- en wijnavond op 25 februari. Zomerkamp van 1 tot 10 augustus in Daverdisse, het hartje van de Ardennen. De Prinselijke Camaval- caemere der aloude Kai- serlycke Stede tot Aelst brengt dit jaar voor de zesde maal show. Dit jaar zijn de in- temationale gastvedetten: Danny Boa, Marissa en ^HV ^^^BÊÊÊÊÊHÊÊÊ Lady Diana. Welke aan de top staan van de Interna- s i tionale Travestie shows. U Belangrijk is wel te weten fW dat de prachtige kostuums en de mooie toiletten gro- tendeels eigen kreaties zijn. Vandaag en zaterdag 28 en laatste van spet- Aanvang jj^Ê telkens van het gebeuren: 't Ka- pelleken, Meuleschette- straat Aalst. Het spektakel Aalst. Prins Lowie en Marcel, ouderdomsdekens in de Prinsencaemere, begeleidden van lach, humor, amuse- de verdwaalde bezoekers naar hun zitplaatsen (A) ment is hier verzekerd. HHBai iro BH In hotel-restaurant Royal Astrid aan het Keizerlijk Plein verzorgt het vrouwe lijk duo Loho een aperi tiefconcert aanstaande zondag 30 oktober te 11 u. Op het programma wer ken van Franco Margola, John W. Duarte, Jan Truhlèr, Willy Burkhard en Astor Piazolla. Het duo Loho brengt vooral originele werken voor fluit en gitaar uit de twintigste eeuw: van im pressionisme tot avant- garde. Daarnaast omvat hun repertorium evenwel ook vroegere werken van barok tot de romantische periode. Vermelden we o.m. kom posities van Guiliani, Ma- rinus de Jong, Duarte, Truhlèr, Castelnuovo-Te- desco, Ibert, Burkhard. Loho is een ruim begrip in verschillende afrikaanse talen: het betekent «hart» en al wat deugd doet aan het hart zoals muziek, lie deren, vriendschap... Het duo Loho bestaat uit twee dames. Hilde Raeymaekers: zij studeerde aan de konink lijke muziekkonservatoria van Brussel en Antwer pen, en behaalde er eerste prijzen notenleer en gitaar (onder de leiding van Vic tor Van Puyenbroek) en de bijhorende pedagogi sche diploma's. Zij is aan gesteld aan de muziekaka- demies van Aalst en Boom. Lieve Weymeis na het be halen van haar diploma burgerlijk ingenieuistu deerde zij aan de konink lijke muziekkonservatoria van Gent en Brussel, en behaalde er eerste prijzen notenleer, dwarsfluit (on der leiding van H. Van Boterdaele) en kamermu ziek. Ze volgde mees- tercursus bij Karl Heinz Zoller en Antonio Jani- gro. Ze is aangesteld aan de muziekacademie van Aalst. LH Bellen blazen De jonge gezinnen-aktie van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen, organiseert een jeugdnamiddag «Bellen Bla zen». Het wordt een vrolijke animatienamiddag met lied jes, spelletjes, een verhaal ge bracht door het Lokers Jeugd toneel. Alle jeugdigen wor den verwacht op zaterdag 5 november om 14 u. in het Gildenhuis, Dorpsstraat 42 te Stekene. Toegangsprijs (1 drankje inbegrepen) is 60 fr. d Brol Aalst. Een scène uit de spetterende show (A) Bij de nakende maandwis- seling organiseert de Vlaamse Klub Wieze de 19e uitgave van haar al klassiek geworden Boe kenbeurs. In tegenstelling met de vorige jaren zal deze editie plaatsvinden in het Ontmoetingscentrum aan de Schoolstraat, en wel op volgende dagen en uren: zaterdag 29 oktober van 17 tot 22 u., zondag 30 oktober alsmede op dins dag 1 november (Allerhei ligen) van 10u30 tot 13 u. en van 17 u. tot 20 u. Zoals in het verleden is er weer een hele diversiteit aan boeken te kijk en te koop: ontspanningslek- tuur, stripverhalen, ro mans, wetenschappelijke bijdragen, dokumentaire werken e.a.m. Kortom, voor elk wat wils! De Boekenbeurs is telken- jare het sluitngswapenfeit van de Vlaamse Klub. Ak nadien het ledenblad (nr. 12) «Veekaaweeken» van de pers komt, zal het lo pende werkingsjaar nage noeg ten einde zijn. Hei wordt dan uitkijken naar 1989, en naar de initiatie ven die de Vlaamse-Klub- bers in dat jaar zullen klaarstomen.

De Voorpost | 1988 | | pagina 2