Een uitkomst voor anders-validen van de regio Hertelling te Aalst? Uitgeleende tribunes nog steeds niet vergoed «De stad verstikt» Twintig jaar Beschuttende Werkplaatsen in Aalst Nieuwbouw bij Beschuttende Werkplaatsen Kerk van Melder! wordt na drie jaar hersteld Gratis studioportret voor alle 60-plussers! De Voorpost - 28.10.1988 - 3 De Beschuttende Werkplaatsen van Aalst, gesitueerd op het Wijngaardveld, zijn aan hun twintigjarig bestaan toe. Reden genoeg om even na te gaan hoe deze humanitaire instelling ontstond en evolueerde en wat er in de nabije toekomst mag worden verwacht. Pionier, ereschepen van de stad Aalst Gaston Van den Eede, mocht naast deputé Herreman, parlementairen en leden van het stadsmagistraat promi nenten in de stadsfeestzaal verwelkomen uit de welzijnssektor, uit de onderwijswereld en uit het bedrijfsleven. Twintig jaar terug, op 18 kon op 1 juli 1974 in ge- april 1968, zagen de Aal- bruik worden genomen en sterse Beschuttende er waren reeds 60 anders- Werkplaatsen het levens- validen aan de taak. licht op initiatief van het Spijtig genoeg waren de toenmalige stadsbestuur in financiële resultaten om- samenwerking met gekeerd evenredig met het Levensvreugde, sociale or- sociaal sukses. Toch wilde ganisaties, bankinstellin- Benoni Ringoir voet bij gen en verenigingen van stek houden alhoewel de gehandicapten. leningslast een niet meer Onderdak werd gevonden te dragen post werd. in gehuurde gebouwen aan De verliezen stapelden de Driesleutelstraat, het zich op en bedroegen ein- latere Kreja. de 1977 4 miljoen. Wilde Doel was uiteraard min- men aan deze rampspoedi- der-validen uit de regio die ge toestand een einde stel- wegens hun handicap geen len en het verder bestaan normale werkgelegenheid van de instellingen moge konden vinden, aangepast lijk maken dan drongen werk te verschaffen naast dringende en dwingende pogingen tot integratie in maatregelen zich op. de samenleving. Naast de leningslast was er De lokalen aan de Drie- ook het feit dat de moge- sleutelstraat werden ge- lijkheden van de Beschut zien de bijval van het jong tende Werkplaatsen on- initiatief spoedig te klein voldoende tot het bedrijfs- zodat moest worden uitge- leven waren doorgedron- keken naar ruimere behui- gen en daarenboven de zing. Met medewerking ongunstige verhouding van het stadsbestuur werd qua rendement van de te- langzaam maalt. Het stadsbestuur kocht de gronden en verhuurde ze aan de vzw Beschuttende Werkplaatsen die daarmee ontheven was van leningen en leningslasten. De wind in de zeilen De Aalsterse Beschutten de Werkplaatsen kregen de wind in de zeilen. Dankzij de aktieve inzet van het direktiekomitee, een betere selektie van het beschermde personeel, een meer preciese kost prijsberekening, vermee rderde kontrole en verbe terde produktie maar vooral door de verhoogde belangstelling van plaatse lijke industriëlen namen de verliezen zienderogen af en kon in 1983 de op waartse beweging aange vangen worden. De indus triëlen hadden inderdaad ingezien dat een beschut tende werkplaats een ge schikt toeleveringsbedrijf kan zijn voor in het pro- op het Wijngaardveld te- werkgestelde mentaal- en duktieproces niet-voorzie- gen gunstige voorwaarden pysisch gehandicapten, grond aangekocht voor Het stadsbestuur zou een een werkplaats die ruimte helpende hand reiken, ook zou bieden aan 100 min- al weet ieder dat elke ad- der-validen. Het gebouw ministratieve molen zeer ne werken of voor taken die te omslachtig zijn om door eigen gespecialiseerd personeel te laten voeren. Na de kinderziekten Dankzij een geschoold en technisch bekwaam moni torenkorps, dat instaat voor de begeleiding van een 80-tal anders-validen, dankzij een technische en administratieve staf en dankzij een uitgebreid net van opdrachtgevers kan nu de uitvoering worden ge garandeerd van tal van op drachten zo kwalitatief als kwantitatief. Een speciaal woord van dank aan op drachtgevers als Honda, Amerace, GMB, Gates Europe, IMS, Minit Ja- cobs-Suchard, Becton-Di- ckinson, Gilbos en vele andere. Groei In 1978 werd met 74 perso neelsleden een omzet be reikt van zowat 4 miljoen. In 1987 werd dat omzetcij fer met evenveel perso neelsleden verviervou digd. Bij niet eens verdub belde produktiekosten. En momenteel staan daar enboven uitbreidingswer ken in het verschiet. Pio niers als Leo Fosselle, Carüer, De Vos, Eeman, Van der Speeten, Boulem- bercq en Breckpot en de huidige bestuursploeg met direkteur Jan Van Neck en het monitorenkorps staan alleszins borg voor de toe komst. Felicitaties Burgemeester Maurice De Kerpel had woorden van dank en gelukwensen voor de pioniers van het eerste uur in een periode dat aan anders-validen heel wat minder aandacht werd besteed dan nu. Felicita ties eveneens voor de be drijfswereld die valabal in speelde op de geboden kans en naast de koude taal der cijfers ook de stem van het hart aan bod liet komen in een harmonisch samenspel tussen de Be schuttende Werkplaatsen en de industrie. Felicita ties tenslotte voor alle in stanties die hun steun aan dit initiatief verleenden in een symbiose van over heid, geëngageerde burgers en organisaties. Voor de samenwerking overheid - privésektor kunnen de Aalsterse Werkplaatsen perfekt model staan. Steun vanuit de provincie Bestendig afgevaardigde Herreman ziet in de Be schuttende Werkplaats naast een integratiebevor derende instantie ook een ekonomisch belangrijk producent. Ekonomische belangen en integratiesti- mulerende maatregelen met elkaar verzoenen blijft een permanente uit daging. Vooral de psychi sche en morele druk blijft een zware last die de an ders-valide qua integratie in de samenleving steeds moet inkalkuleren. De provincie Oost-Vlaan- deren geeft via de Be schuttende Werkplaatsen werk aan 2000 anders-vali den, maar naast werk ook arbeidsvreugde en kans tot zelfrealisatie. Ze richtte een adviesraad op, stelt drie maatschappelijke werkers ter beschikking en verleent heelwat subsidies. Voor gebouwen in de pro vincie werden in 1987 ruim 8 miljoen voorzien waar van 345.000 fr voor Aalst en als werkingstoelagen 8,5 miljoen. Bjjdrage van het R(jks- fonds Afgevaardigde van het Rijksfonds voor Sociale Reclassering van Anders validen, Van Hecke, stel de dat het Rijksfonds ver leden jaar bijdroeg voor tewerkstelling van 17.489 anders-validen via 159 er-, kende Beschuttende Werkplaatsen. Deze akti- viteiten zijn heelwat meer dan gewoon een bezig heidstherapie vermits ze zowel pedagogisch als eko nomisch gemotiveerd zijn. De overheid verleende verleden jaar, vooral als kompensatie van het on vermijdelijk rendements- verlies wanneer gewerkt wordt door anders-vali den, liefst 4 miljard 902 miljoen toelagen. 607 mil joen voor bouwwerken en bemeubeling tegen 32 mil joen in 1967 toen de Aal sterse Beschuttende Werkplaatsen werden op gericht. Daarenboven 311 miljoen voor werkingskos ten (28 miljoen in '67), 3 miljard 939 miljoen als ten laste nemen van sociale lasten en lonen tegen 53 miljoen in '67 plus nog een aantal meer gespecifieerde toelagen. Het ligt inderdaad in de bedoeling van de overheid de Beschuttende Werk plaats de kans te geven zich konkurrentieel op te stellen zowel qua hoeveel heid als wat betreft de kwaliteit van de pro- dukten. Na de akademische zitting werd een bezoek gebracht aan de Beschuttende Werkplaatsen op het Wijngaardveld zelf. De zitting in de stadsfeestzaal werd prachtig opgeluisterd door het Strawinskytrio met Renée Baré (vleugel), Frangois Schollaert (klari net) en André Gousseau (viool). LH Bij de rondgang in de Beschuttende Werkplaatsen zelf, waar zowat 80 anders-validen van diverse leeftijd aan het werk waren, belichtte schepen van Openbare Werken Anny De Maght de voorziene uitbreidingswerken die zouden starten in het ko mend voorjaar. Het is momenteel nog enkel wach ten op de toezegging van de belofte van toelage van 8 miljoen voor de werken, waarvan de kosten op 18 miljoen zijn geraamd. De schepen verklaarde dat de gevraagde aanpas- sings- en uitbreidingswerken aan een reële nood voldoen. De gemeenteraad gaf er inderdaad verle den jaar reeds zijn fiat over doch iedereen weet dat de administratieve molen traag maalt. Bij de bestaande gebouwen zou een nieuwbouw, die erbij aansluit, worden opgetrokken met een vloeroppervlakte van 983 m2. Een gebouw van 30 bij 32 m dat 4 m hoog zou zijn. Het zal vooral een ruimte zijn bestemd als magazijn plus een kantoortje. Dit zal uiteraard aanpassings- werken aan het bestaande magazijn impliceren. Het hele terrein wordt omgeven door een afsluiting waarin twee poorten worden aangebracht. Boven dien komt er een nieuwe fietsenstalling, wordt gezorgd voor vernieuwing van wegen en worden maatregelen genomen qua brandpreventie. De wer ken zijn reeds toegewezen zodat het enkel wachten is op de ministeriële toezegging. LH it uit zij nink- ïtoria twer- :erste gitaar i Vic- i) en igogi- aan- kaka- en et be- ploma stu- mink- atoria el, en irijzen t (on- Van lermu- mees- Heinz Jani- ld aan e van Aalst. De langverwachte verfraaiingswerken aan de Lindestraat en omgeving kunnen van start gaan A De «P» van Parkings... De erevoorzitter van het Verbond van dekenijen Aalst Pol De Paepe wijst in verband met de weinige parkeer- mogelijkheden in Aalst de raadsleden op hun verant woordelijkheid. Vooral dan als eerste «groene jongen» en eerste «wakkere burger». lentaire kortom, telken- ïpenfeit ub. Als lad (nr. :n» van het lo- r nage- jn. Hét zn naai nitiatie- e-Klub- zullen Kort geheugen Verkeersproblemen heb ben het kort geheugen van de raadsleden blootgelegd op de zittingen van 5 juli en 18 oktober jl. Dat het stadsbestuur reeds in 1976 valse beloften deed in het voorontwerp struktuur- plan Aalst-Centrum, scheen niemand meer te weten. De raad stemde dat plan unaniem, maar het schepenkollege voerde het niet uit, wel integendeel. In plaats van éérst met de uitdrukkelijk vermelde 21 nieuwe parkings te be ginnen werden honderden parkeerplaatsen opge doekt. Aalst-Centrum wordt sedert jaren kapot gemaakt door gebrek aan maatregelen. Reeds in on ze brief van 27 maart 1970 vroegen wij tevergeefs aan alle raadsleden ter stu die nemen van grote on dergrondse parking op de Graanmarkt». Burgemeester De Kerpel zei op 5 juli jl. terecht: «Het probleem is bijzon der prangend. De stad ver stikt.» Zonder kordate aanpak zal van de huidige diskussie omtrent 2 par- keersilo's hetzelfde over blijven als van die 21 par kings: helemaal niets. Inspraak? In dat nutteloos gebleken struktuurplan (kostprijs 1035.000 fr.; recepties 48.000 fr.) werden niet minder dan 4 ondergrond se parkings aangekondigd. Het stadsbestuur organi seerde met veel tamtam de allerenige «Debatavond met de Aalsterse bevol king» van 24 maart 1976, waarop amper 4 raadsle den verschenen. Om de kiezer in 't gevlei te komen waren talrijke letters P van Parking op een groot bord gekletst, maar ill onze mi lieu-vriendelijke voorstel len werden door de toen malige schepen van Open bare Werken van de tafel geveegd, behalve één ver keersdrempel. Met onze studiereizen uit 1974 naar 's Hertogenbosch, Kort- rijk en Rijsel werd geen rekening gehouden, even min als met het voorbeeld van tientallen andere ste den in Europa. Op 18 oktober jl. verklaar den alle frakties zich dui delijk akkoord met onder grondse parkings, maar er heerste te weinig besef van de dringende noden van fietsers, voetgangers, be jaarden, gehandikapten, toeristen en al wie in 't centrum één of andere ge beurtenis wil meemaken. Gezond beleid De stait int verkeersbelas ting en de stad haalt jaar lijks miljoenen uit de par- keermeters. Zij hebben de plicht een ruimte te voor zien voor de vele wagens die jammer genoeg blijven rondtoeren tot ze luchtver- pestend een plaatsje ge vonden hebben. Waar blijft de toekomstvisie van onze raad tegenover de steeds stijgende aangroei van het wagenpark? Wan neer de beloofde ontslui ting van de pendelparking langs de Werf, zodat hij in het centrum komt te lig gen? Waarom geen fiets- stallingen op de Grote Markt en geen aangepast openbaar stadsvervoer waarvoor wij adviseerden? Waarom wordt geen jacht gemaakt op de langpar- keerders die nu de ganse dag beslag leggen op ruim ten die anderen toeko men? Waarom geen kon trole op de snelheid van wagens, geen premie voor gevelverfraaiing, geen be lasting op verkrottende ge bouwen? De laatste uitspraak op de raadszitting van 5 juli klonk: «Nu kunnen we weer gaan dromen van een volledig verkeersvrije Grote Markt». Realisme leert ons echter dat die idealistische wensdroom naar een flop zou leiden. Achtbare raadsleden zou den wel anders praten in dien zij niet op elk mo ment lekker op één van de stadhuisparkings konden staan. En hoe zouden zij en hun gezinsleden zich bij hun noodgedwongen wild parkeren voelen zonder die elitaire prominenten- kaart achter de voorruit van hun wagen, waardoor zij zich veilig weten tegen verbaliserende politieman nen? LH Aan twee privé-verenigingen werden in november '87 tribunes uitgeleend. Iets wat volgens het toen vigerend reglement niet kon. Dat gebeurde toen aan voetbalklub Jong Lede en aan Standaard Wetteren. Raadslid Dolores Baita interpelleerde daaromtrent reeds op 26 januari doch tot op heden zijn er wel beloften en verzoeken voor verminde ring doch nog geen betalingen. De stadsontvanger stelde dan ook dat als er nu niet vlug wordt betaald het gerecht zal worden ingespannen. Teruggestuurd Na de interpellatie van Baita op 26 januari 1988 werden naar de gemeen tebesturen van Lede en van Wetteren invorde ringsstatuten gestuurd. Die kwamen echter prompt terug maar van fakturen opmaken was nog geen sprake. Op 1 maart herhaalde Baita haar vragen in de gemeenteraad waarbij ze wist dat fakturen niet zou den worden betaald omdat de beide gemeentebestu ren geen tribunes ge vraagd en dan ook niet gekregen hadden. Op 24 maart werden de invorderingsstaten dan op gemaakt op de namen van de effektieve ontleners, de voetbalverenigingen Jong Lede en Standaard Wette ren. Maar tot op heden zijn ze alleszins nog niet betaald. Baita vraagt zich af op basis van welk dokument Niets Dolores Baita stelde dat er geen aanvraag was naar het stadsbestuur, geen ant woord, geen vraag tot be taling, geen verbintenis te zullen betalen, geen invor- deringsstaat, geen namen van genieters van de ontle ningen, geen enkel bewijs van levering en evenmin van betaling. Volgens het reglement moeten verhu ringen daarenboven voor af worden betaald. Er was gewoon... niets. Volgens Dolores Baita gaat het hier om "een gift in het zwart van 116.400 fr." aan twee pri vé-verenigingen en dan nog van buiten Aalst maar wel op de kap van de Aal sterse belastingsbetaler. Als het om een dienst gaat tussen twee gemeentebe sturen wat wel eens meer gebeurt vraagt Dolores zich af waarom dat dan zo geheimzinnig moest ge beuren. de stad een geding zou kunnen beginnen vermits ze geen enkel bewijsstuk heeft. Volgens Baita Do lores gaat het hier gewoon om een cadeau aan politie ke vrienden. "Tegen mij werd een gans scenario op gezet omdat ik toevallig van dit gebeuren weet had. En dat scenario wordt nog steeds verder aangehouden." Enige verwarring De burgemeester gaf grif toe dat er omtrent de adressering enige verwar ring had geheerst, wat hij een technische kwestie noemde doch had verder goed nieuws. Jong Lede heeft de faktuur ontvan gen en is bereid tot beta len. Maar heeft dat alles zins nog niet gedaan. Ook Standaard Wetteren zou het inzicht hebben te beta len maar vraagt eerst een herberekening van de kos ten aan. "Moesten die klubs fina- liter dan toch niet betalen, dan zullen gerechtelijke maatregelen moeten over wogen worden. Voor Aalst is dat geen unicum. Met niet-betaalde faktu ren hebben we vaak af te rekenen", relativeert de burgemeester. (l.h.) In de nacht van zaterdag op zondag 21-22 juli 1985 werd in de Sint-Walburga- kerk te Meldert via de sa- kristieddeur ingebroken en ontstond wegens nog niet gekende redenen brand. Late bezoekers van de dorpsherberg in de on middellijke buurt zagen bij het huistoe gaan dat er rook en vlammen uit het dak sloegen. Er werd alarm geslagen en de brand kon spoedig worden overmeesterd. Hij richtte wel een hele ravage aan, die gelukkig toevallig kon worden beperkt. Pas nu, drie jaar na da tum, is men aan de herstel lingswerken doende. Iedereen weet dat de ad ministratieve molen ultra- traag draait en dat het pro vinciebestuur vaak afrem mende reakües heeft. Als bovendien «Landschappen en Monumenten» er zich mee bemoeit - en dat moest hier het geval zijn - wordt het een straatje qua si zonder einde. Het ging zelfs zover dat hopen steengruis maanden lang niet mocht verwijderd worden. Wellicht wel wat van het goede te veel. Momenteel legt men ech ter de laatste hand aan de herstellingswerken die ruim 2 miljoen zullen op slorpen, waarvan een groot gedeelte door de verzekering is gedekt. Het lang aansleuren van de start van de herstellings werken was uiteraard niet bevorderend voor de kost prijs, want de prijstrend gaat meestal in stijgende lijn. Pastoor Degrez en zijn kerkraad zijn echter toch tevreden dat uiteindelijk de klus wordt geklaard. De mooie eikehouten bui tendeur is hersteld, de in stallatie van de centrale verwarming en de appara tuur van de verlichting kregen een valabele beurt en tussen sakristie en kerk zelf staat nu een betonnen branddeur die alleszins goed zou zijn om eventue le brand minstens één uur af te remmen. Momenteel wordt nog ge werkt aan glasramen en arduinblokken waarna be zetting het werken zal af ronden. «Einde goed, alles goed» is vaak een boeretroost. LH Gedurende de maand november a.s. zullen alle beroepsfotografen van Oost-Vlaanderen volledig gratis een individueel studioportret maken van alle 60-plussers die zich in hun studio komen aanbieden, en dit zonder andere verplichting! De beroepsfotografen willen door deze aktie op nieuw aandacht vragen voor de kwaliteit van het studioportret. Een echte eindejaarskado dus voor de derde leef tijd. Gemeenteraadsverkiezingen Ook te Aalst wordt hertelling der stemmen ge vraagd. CVP-fraktieleider Herman Goossens ziet inderdaad te weinig overeenkomst tussen zijn gemotiveerde stemverwachtingen en de opgetekende stemuitsla gen. Vooral omdat hij net niet verkozen werd met een verschil van amper 7 stemmen. Herman Goossens weet dat op twee van de ruim 40 bureaus de stemmen geteld zijn zoals het hoort. Eén van die bureaus had dan ook werk tot bijna middernacht. In vele andere zouden getuigen bij de telling zijn ingeschakeld, wat tegen de wet indruist. Van één bureau weet hij alleszins dat de wettelijke procedure is gevolgd. Men werkte er met teams van 4 personen: een die de stemmen afleest, een die ze noteert op het blad ad hoe en twee getuigen die toek of er niets onregelmatig gebeurt. Derge lijke idelswijze biedt optimale betrouwbaarheid. Of di 'ptimale betrouwbaarheid er nog is daarover heeft lierman Goossens zijn twijfels. Als het tot hertelling komt zal het resultaat uitwijzen in hoe verre deze twijfels al dan niet gegrond zijn. LH Aalst. Het Davidsfonds organiseerde een Kwisspel Vlaanderen in De Werf (A)

De Voorpost | 1988 | | pagina 3