«Technische Weergalm '88» een dokument! Auxilia biedt een redplank Haar een Vlaams pakt «industrie - onderwijs- J 23 «Oostvlaamse Europa 1992~dag> Kaas en wijn op de Sasfeesten in Dendermonde Beschuttende Werkplaatsen toeleveringsbedrijf De Voorpost - 28.10.1988 - 5 De link industrie - technisch onderwijs «De Technische Weergalm», een keurig uitgegeven boek van ruim 200 pagina's op kwarto-formaat dat de link legt tussen de industrie en het technisch onderwgs in beide Vlaanderen is de vrucht van de informatieuitwisse ling tussen enerzijds de industrie en anderzijds het (technisch) onderwgs. Bedrgfsmensen van de West- viaamse en Oostvlaamse industrie, leraars van de indus triële hogescholen, nijverheidstechnisch graduaatscho- len van West- en Oost-Vlaanderen en leraars van de sekundaire technische scholen van West- en Oost-Vlaan deren. Via de steun van een hon derdtal bedrijven werd het mogelijk dit boek gratis ter beschikking te stellen van laatstejaars technisch sekundair onderwijs, van eerstejaars industriële ho gescholen en van techni sche leraars van Oost- en West-Vlaanderen. Bedoeling het ligt in de bedoeling aan de industrie bekend te ma ken welke nieuwe appara ten, werkmethodes en op leidingen in de onderschei den instituten werden in gevoerd. Voor de studen ten is het een middel om met nieuwe technieken, kennis te maken en voor leraars een hulpmiddel bij de vernieuwing van hun programma. En voor de industrie geeft het de mo gelijkheid, aan te tonen wat er op het vlak van technische renovatie ge beurde. Alleszins kan worden ge steld dat het uitbrengen van dergelijk jaarboek een valabele bijdrage betekent tot de mentaliteitsvorming voor het invoeren van nieuwe technologieën in de industrie. Onstaan Onder impuls van sociaal bewogen leraars en oud leerlingen van het Vrij Technisch Instituut Brug ge werd reeds in 1924 ge start met voordrachten en publikaties ten bate van de verdere ontwikkeling van afgestudeerden en tevens om nieuwe uitvindingen bekend te maken. In 1928 verscheen reeds als oud- leerlingenblad «De Tech nische Weergalm» voor wat nu «permanente vor ming» zou genoemd wor den. Jarenlang verscheen die vier maal per jaar, men leed uiteindelijk aan enige bloedarmoede. Onder impuls van direk- teur Vandenbulcke ver dween alle familiaal nieuws uit de publikatie, die volledig werd toege spitst op techniciteit. Een nieuw tijdperk kon beginnen: dat van «De Technische Weergalm». Het eerste jaarboek ver scheen in 1981 met 14 technische artikelen. In '82 waren er dat reeds 18 en het aantal nam geleide lijk toe. Dat van verleden jaar telde 187 pagina's, maar dat van dit jaar ruim 200. Dit jaar wordt ook onze provincie Oost- Vlaanderen er volwaardig bij betrokken. Het wordt een vormingsboek, waar naar de leerkrachten bij hun lessen kunnen ver wijzen. Scholen uit de regio van De Voorpost die eraan medewerken zijn uit Aalst het VTI en HRITO, uit Buggenhout het VTI, uit Dendermonde het VTI en het KTA uit Zele het Pius X-instituut, uit Temse het Sint-Willebrordusinsti- tuut, uit Bazel het Sint- Jorisinstituut, uit Lokeren het VTI, uit Hamme het gemeentelijk instituut technisch onderwijs, uit Beveren het Gemeentelijk Technisch Instituut en uit Sint-Niklaas het KTA en het voor wat betreft het hoger technisch onderwijs zijn dat de Katholieke In dustriële Hogeschool en de Industriële Hogeschool van het rijk, beide te Aalst. De relatie technisch onder wgs - industrie VTI-leraar Cochuyt stelde o.m. dat: - «Het technisch en het beroepsonderwijs moet maximale inspanningen le veren om technische ken nis en beroepsvaardighe den aan te brengen, aan gepast aan de in de onder nemingen gebruikte tech nologieën en technieken». - «Tussen alle leden van de Hoge Raad bestaat er een stilzwijgende overeen komst over het feit dat het onderwijs een eigen speci fieke opdracht heeft en niet uitsluitend kan en mag gericht zijn op de on middellijke noden van be paalde ondernemingen of beroepssectoren» - «De dialoog tussen de onderwijs- en de arbeids- wereld meer dan noodza kelijk is omdat: - eensdeels het onderwijs zich moet aan het bedrijfs leven aanpassen (om niet hopeloos achterop te gera ken) en - anderdeels het bedrijfs leven aan het onderwijs geen eisen mag blijven stellen, die niet ingewilligd kunnen worden». «Zowel het onderwijs als het bedrijfsleven hebben hun eigen opdracht - hun eigen finaliteit. De scholen mogen hun eigen finaliteit niet verliezen door zich enkel en alleen af te stem men op de onmiddellijke noden van een bepaalde sector op de arbeids markt». En de studenten? Het eerste wat ik deed was kijken of er iets instond dat betrekking had tot mijn studierichting. On middellijk kon ik vaststel len dat er een grote ver scheidenheid aan artikels was. Al naar gelang de gekozen studierichting kan elke leerling er zijn gading vinden: mechanica, elek triciteit, electronica, grafi sche technieken, informa tica, lassen, hout, bouw... Voor mij waren er dus enkele artikels die de voorrang kregen. Zo las ik als 1ste artikel de bijdrage over «Flexibele Automatisering». Dit arti kel sprak mij concreet aan daar ik van plan was een specialisatiejaar «Automa tisering» te volgen. In het jaarboek kon Uc mij een duidelijker idee vormen van wat automatisering betekende. Verder vond ik er een ru briek over CNC. Ik had in de lessen technologie reeds veel over CNC ho ren spreken. Ook dit arti kel interesseerde mij in grote mate. Veiligheid is een veel om vattend begrip. Aangezien in de industrie de werkom geving heel anders is dan thuis, op school of op straat, is het belangrijk om op de hoogte te zijn van mogelijk voorkomende ri sico's en gevaren in een bedrijf. Het artikel over veiligheidsaspecten bij een procédé (hier plasmasnij- den) heeft me dan in dt opzicht weer veel bijge leerd. Luidsprekers kan ik nu in 't vervolg met meer kennis van zaken kiezen, beluis teren en beoordelen door het artikel dat daarover handelde. Ook wie graag muziek beluistert, heeft zijn kennis kunnen uitbrei den aan de hand van een duidelijke uiteenzetting, gepaard gaande met een voudige en mooie illustra ties. Vandaag de dag is de op komst van de PLC in auto matisering heel sterk waar te nemen. Aangezien de A2-mecanicien zeker met automatisering in kontakt zal komen vond ik het raadzaam om het artikel in verband met de PLC aan dachtig te lezen. Ook hier beantwoordde het jaar boek ten volle aan mijn verwachtingen inzake een klare en eenvoudige uitleg. «Time is money» is uit on ze maatschappij niet meer weg te denken. Daarom is CAD/CAM in een groot, modem bedrijf dat ont werpt en produceert, en veelal ook aan research doet, een onmisbaar feit geworden. Dit is vooral het geval in de auto-indus trie. De mogelijkheden die CAD/CAM biedt spa ren zeer veel tijd en vooral zeer veel geld uit. Eveneens met dit artikel was het technisch jaarboek weer bijzonder informatief met het duidelijk maken van de grensverlagende mogelijkheden van CAD/ CAM nu en in de toe komst. Automatische schakelaars zijn ondenkbaar in een elektrisch leidingsnet dat op sterkstroom werkt. In het bedrijf, thuis en overal komt men deze schake laars tegen. Zij verzekeren een gecontroleerde en vei lige omgang met en toe passing van elektriciteit. Ik vond het bijgevolg ver standig om wat meer te weten over deze zeer veel vuldige toegepaste schake laars. Het technisch jaarboek maakte me wegwijs in de principes en toepassingen door middel van zeer rijke en duidelijk geïllustreer de tekst. De landbouw is een be drijf op zichzelf. De meest recente spitstechnologieën op gebied van sturing, aandrijving, regelingen, enz. worden op landbouw machines veel toegepast. Door de razendsnelle evo lutie van de techniek - en in het bijzonder van de electronica en de informa tica is het niet meer vol doende om «iets» over techniek te weten. Vroe ger was het bijna uitslui tend zuivere mechanica, maar tegenwoordig is er een technicus nodig die op de hoogte moet zijn van mechanica, hydraulica, pneumatica, electronica, materialenleer, en nog zo vele zaken meer. De tech nicus van vandaag heeft dus een technisch hoog staande opleiding nodig die hem in kontakt brengt met de spitstechnologieën van nu en met die van de toekomst. Hier schenkt het technisch jaarboek weer volop vol doening: nl. het brengt «up-to-date» informatie voor de vele technische leerlingen. Het technisch jaarboek is een heel goed middel om de noden van de techni sche scholen en om de in formatie, die de bedrijven naar de scholen toe te rich ten hebben, te laten «weergalmen». LH Minister Coens in Aalst Aalst. Veel belangstelling voor de mosselslag t.v.v. spaarkas De Zwierders AAalst. De noeste werkers van mosselslag (A) spaarkas De Zwierders, die zorgden voor een geslaagde De nieuwe gemeen schapsminister voor on derwijs voelde zich te Aalst in de lokalen van de Generale Bank gelukkig omdat hij er het boek «De Technische Weergalm» mocht presenteren. Ge lukkig niet in het minst omdat hij Aalst heeft erva ren als een regio waar de telatie industrie - onder wijs geen ijdel woord is febleven. En in de bank wegens de financiële in breng die deze had bij ver schillende manifestaties «er dit onderwerp. Een reer speciaal woord van dank had de minister voor VTI-direkteur Jan Roe- hnt wegens de uitstraling ran Aalst tot ver buiten de «gen regio. Als versverse verantwoor delijke voor het onderwijs tiet de minister in «De Technische Weergalm 88» als één van de gelukkige initiatieven binnen de groeiende nadering van in dustrie en (technisch) on derwijs. Deze wederzijdse beïnvloeding is inderdaad één van de kernpunten van een eigen Vlaams on derwijsbeleid. «Die relatie zai beter tot haar recht komen binnen een eigen vlaams onderwijsbeleid, want Vlaanderen heeft een eigen ekonomisch en bedrijfsmatig gelaat», stel de de minister. Kreativi- teit om dat verder uit te bouwen zal uiteraard een must zijn. Merkwaardige tegen spraak In de hel diskussie «onderwijs - beroepsleven» onderkent de minister een merkwaardige tegenspraak. Enerzijds wil men de beroeps kennis op de achtergrond plaatsen ten voordele van al gemene vorming met als klemtonen flexibiliteit, om gang, talen, kritische bena dering en gerichtheid tot per manente vorming. Anderzijds is er de grote vraag naar geschoolde lassers, naar A2-mechanisteh, naar A2 en Al-tekstielspecialisten, naar afgestudeerden informa tica en noem maar op. Een merkwaardige paradox die wel eens als een «antino mie» wordt betiteld. Deze tegenspraak moet door be leidsmensen en mensen uit het onderwijs worden aange pakt. De minister roept dan ook op tot een dialoog tussen de scholen en de bedrijven waar bij dan niet enkel men zich zou toespitsen op materiële voordelen, maar ook de vor mingsopdracht inherent aan het schoolwezen zou in 't oog worden gehouden. Een pakt Voor de minister is de tijd rijp voor het sluiten van een pakt tussen onderwijs en bedrijfsleven, een ty pisch Vlaams pakt gekon- kretizeerd in een «overleg platform» waardoor sa menwerking zou worden geïnstitutionaliseerd. Een idee waarmee de minister reeds lang in het hoofd zit en waarvan hij zich geluk kig voelt dat onlangs op het kongres van het Vlaams Ekonomisch Ver bond iets dergelijks werd gepropageerd. «Een kader moet worden geschapen opdat alle on- derwijssektoren een long itudinale visie zouden kun nen ontwikkelen van waaruit konkrete initiatie ven zouden kunnen ge voed en gestuurd worden». LH Naar jaarlijkse traditie organiseert het Centrum voor Begeleiding en Psychotherapie 't Sas ook dit jaar zijn Sasfeesten, en is hiermee aan de 8ste editie toe. Sinds jaar en dag stelt het Centrum 't Sas zich principieel op voor een goed bereikbare, kosteloze en kwalitatief hoogstaande gezondheidszorg. Gege ven de ontoereikende overheidsbetoelaging, leidt de toepassing van dit kosteloze hulpverleningsprin cipe jaarlijks tot een negatief exploitatieresultaat van de dienst en dat gat in de begroting vraagt om solidariteit. De bevolking kan die geldelijke steun verlengen op zaterdag 5 november a.s. via een kaasfestijn dat om 18 u van start gaat in zaal Roxy, Sint-Jorisgilde 11 te Dendermonde. De muzikale noot wordt verzorgd door Ludwigs Discobar vanaf 20u30. Er is doorlopend tombola met prijzen, geschonken door de handelaars uit het Dendermondse, met als eerste prijs een Oude jaars vakantie (8 dagen Oostenrijk). Auxilia, de school aan huis, wil meer naar buiten treden. Meer herkenbaar worden. Een meer eigen gelaat tonen. Tot hiertoe moest gebeld worden naar Teledienst om Auxilia via een tussen schakel te bereiken. Daarin komt nu verande ring. Auxilia wil inderdaad een permanentie inbou wen maar dan wel beperkt tot halfmaandelijkse ses sies. Telkens de eerste en de derde maandag van el ke maand van 14 tot 16 u. in de gebouwen van Tele dienst, Withuisstraat 3 te 9330 Aalst. De aktiviteiten brandden de jongste jaren op een te laag pitje en daaraan wil men nu wat verhelpen. Men wil bekendheid krij gen in de hele Denderre- gio. Auxilia beantwoordt inderdaad aan een behoef te voor meer dat op hel eerste zicht zou'- kunnen worden verondersteld. Wie nergens anders meer terecht kan, niet in twee dekansonderwijs en even min in een alfabetiserings- projekt vindt nog kans tot soelaas bij Auxilia. Het betreft een vrijwilligers or ganisatie gevestigd te Ant werpen die echter momen teel kernen uitbouwt, on der meer te Aalst. Auxilia wil het alleszins niet schools aanpakken. Wel wordt ervoor gezorgd dat wie elders tussen twee stoelen valt bij haar nog terecht kan. Uiteraard spitst de wer king van Auxilia zich toe op ongewone gevallen. Kinderen die ziek zijn, kinderen die worstelen met psychische proble men, kinderen die lijden aan nierinsufficiëntie of aan jeugdrheuma vinden kan sen bij Auxilia. Maar ook voor volwasse nen kan Auxilia een toe verlaat worden, b.v. multi ple sclerosepatiënten. Of gedetineerden die indivi dueel les kunnen krijgen, eventueel schriftelijk als het niet anders kan. Poli tieke vluchtelingen die nergens anders een uit komst vinden kunnen les krijgen bij Auxilia en dat is tevens het geval voor kandidaten die zich voor bereiden op een examen voor een of andere mid denjury. Les aan huis Auxilia-vrijwilligers geven les aan huis gedurende één of twee uur per week: taal, rekenen, tekenen en eer lang zelfs informatika. Uitgezonderd de trans portkosten van de leraar blijft de les totaal gratis. Auxilia richt zich vooral naar kansarmen en kijkt verlangend uit naar kandi daten-leraars voor alle vakken. Voor schoolse vakken zijn dat best gedi plomeerden. Voor taalles sen kan ieder die de taal voldoende machtig is deze taak aan. Auxilia wil geen andere onderwijsvormen vervan gen. Auxilia wil gewoon een noodkreet zijn, de laatste houvast van wie el ders buiten de mazen van het net valt. Bel. 053/ 77.61.61. LH Voor de «stille revolutie» De Beschuttende Werkplaatsen op het Aalsters Wgngaardveld voeren taken uit die minder passen 'n het produktieproces van de industrie. Als o.m. opvangen van pieken in de produktie of organiseren en verzorgen van periodieke en niet-voltijdse aktivi teiten. En dat alles tegen kompetitieve prijzen, ten team van gevormde en technisch bekwame monitoren begeleiden en kontroleren de produktie. zijn een waarborg voor kwaliteit en vaste leveringstermijnen, aangezien ze de opdrachten aanpassen aan de respektievelijke geschiktheden van de minder-validen. Een greep uit de aktiviteiten: Verpakking en conditionering samenvoegen van onderdelen; verpakken en nieten; samenstellen Promoties; tellen, wegen, etiketteren; krimpfolie; inpak- en uitpakwerk; samenstellen assortimenten; sealwerk. 2. Montage: verlengsnoeren voor KTV, hi-fi; voor montage voor bromfietsenindustrie; connectors; monteren plastiekonderdelen; monteren zwenk armen. 3. Stanzen van allerlei vormen in leder, plastiek, papier, karton, e.a. 4. Afwerken drukwerken: verzamelen van sets en publikaties; samenstellen catalogi; plakken van stic kers. 5. Mailing: postklaar maken van folders, tijdschrif ten, enz.; adresseren, frankeren onder band of omslag. LH De Kamer van Koophandel en Ngverheid Aalst en Gewest organisaert in samenwerking met de Kamers van de regio's Dendermonde, Sint-Niklaas Gent en Oudenaarde een Oostvlaamse Europa 1992-dag op don derdag 10 november te Gent. In het zicht van de een- heidsmarkt 1992 hebben inderdaad de Kamers de werkzaamheden van Vlaamse bedrijven onder zocht ter voorbereiding op de Europese Eenheids- markt. Een aantal belemmerin gen die deze Europese markt zou kunnen veroor zaken werden door het Belgisch bedrijfsleven ge noemd. Het zijn o.m. ad ministratieve belemmerin gen, nationale normen en voorschriften, fysiek oponthoud aan de grens en kosten, beperkingen op het gebied van kapitaal markt, voorschriften i.v.m. vrachtvervoer, overheidsaankopen, kom- munautaire wetgeving, verschillen in b.t.w., ver schillen in lonen, sociale lasten en wekelijkse ar beidsduur, subsidiëring aan bevoorrechte sektoren of bepaalde reconversiege- bieden. Van de regeringen wordt alleszins verwacht dat ze in de eerste plaats het wit boek realiseren en dit vol gens het tijdsschema. Van uit het bedrijfsleven zal hierover moeten gewaakt worden. Politici zullen op hun verantwoordelijkheid moeten worden gewezen. De Vlaamse Kamers voor Handel en Nijverheid kon- kludeerden alleszins aan de hand van studies en gesprekken met Europese deskundigen en bedrijfs leiders dat elk Vlaams be drijf de kans moet krijgen, zich voluit te informeren en voor te bereiden op deze stille revolutie. Technisch-deskundige sprekers zullen vanuit de verschillende marktbelem- meringen de noodzakelij ke wijzigingen en aanpas singen voor het bedrijfsle ven behandelen. Verder zullen bedrijfsleiders hun visie en hun voorbereiding op de interne markt mede delen. En tenslotte zullen politici het hebben over hun verantwoordelijkheid en hun bedoelingen met de realisatie van de Euro pese eenmaking. Nadere details via tel.: 053/ 21.68.42. LH Zoektocht in Sint-Gillis Zaterdag 29 oktober kan je ofwel met de wagen ofwel met de fiets een toeristische fiets tocht van WSC Vooruit mee maken in Sint-Gillis Inschrij ven tussen 12.30 u. en 14 u. in café Breydel, Kerkstraat 51. Aankomstkontrole tussen 15.30 u. en 17 u.

De Voorpost | 1988 | | pagina 5