Muziekkoncert K.F. «Niets zonder Arbeid Trouw en Eendracht» hoogtepunt van jaarprogramma Alfabetiseringsprojekt met «TIDS» in De Werf - Davidsfonds-voordracht «Hoe familiekundig onderzoek te Erembodegem verrichten in Groot-Aalst?* Avondkoncert met het Aalsters baroktrio te Aalst Graziele Rodo Boulanger in Galerie Hofman te Aalst Vredon oogstte sukses in De Werf n De Voorpost - 11.11.1988 - 11 n zich dc '.e de ivannee steua ve dec :n en de ngen. im en wijk, :nde li probiet is het fi Iringem (et is te Je ten en laten intege ng e stelk twen i hun )ndern elijke rd ba en te :n uit d. Ind mere heil probi geka Je bej ier, il odgez* via vei erd uite fi getre n belt werdei bezoel De Koninklijke Fanfare «Niets zonder Arbeid Trouw en Eendracht» is reeds 154 jaar aktief in en buiten Erembodegem. Bij nagenoeg alle belangrijke lokale gebeurtenissen, blijde of droeve, wordt ze betrokken. Ze biedt nog ieder jaar, traditiegetrouw wandelkoncerten naar en op meerdere wijken van Erembodegem, waar er kermis wordt gevierd, programmeert een Cecilia viering, treedt naar buiten tijdens verbroederingsfestivals te Hekelgem, Hofstade, Meldert, Moorsel... Sinds 1986 wordt het jaarprogramma erg kunstvol afgerond met een muziekkoncert onder leiding van Freddy Van Laer, in de O.-L.-Vrouw Hemelvaartkerk in Erembodegem-Centrum. Zo ook op zaterdag 5 november jl. Steeds een manifestatie met grote uitstraling naar buiten uit. Ditmaal met medewerking van Awoud Van Der Heen, gitaar. De laatste jaren kent de Koninklijke Fanfare «Niets zonder Arbeid Trouw en Eendracht» uit Erembodegem een steile opmars inzake Aantal mu zikanten en streven naar kwaliteit in de amateuris tische blaasmuziek. In het verleden heeft deze mu ziekvereniging reeds een rijke ervaring opgedaan en een eigen stempel ge drukt op een overvloed van muzikale manifestaties en initiatieven, in Erembode gem en ook buiten de ge meentegrenzen. Ze speelt een belangrijke rol in de plaatselijke gemeenschap, het dorp of de wijk. Zaterdagavond presenteer de Hilde Droessaert. Ze be haalde reeds enkele prij zen voor voordrachtwed strijden georganiseerd door de Rederijkerskamer St.-Barbara en werd fïna- liste van het welsprekend- heidstornooi JAYCEES - het derde avondvullend kunstkoncert, georgani- zeerd door de fanfare, in de O.-L.-Vrouw Hemelvaart kerk te Erembodegem. Dit hoogstaand muzikaal gebeuren was alvast een kreatieve, stimulerende poging om muziekmin- nende gezinnen, volwasse nen en jongeren, te berei ken en bewust te maken van het vele positieve dat in én rondom de K.F. «Niets zonder Arbeid Trouw en Eendracht» van daag sluimert, groeit en leeft. Tegelijk een bijdrage tot zinvolle vrijetijdsbeste ding op muzikaal vlak. Om heel wat muzikale vreugde en ervaring met vele ande ren te delen... Om nieuwe leden bij voorkeur jonge muzikanten te rekru teren... Naast negen koncertstuk- ken uitgevoerd door de fanfare, waren twee inter mezzi op klassieke gitaar door Ewoud Van Der Hey- den (behaalde reeds de Gouden Stadsmedaille en dingt dit jaar mee naar de Regeringsmedaille «an de stedelijke muziekakade- mie Aalst) goed voor twee uurtjes waar luistergnot. Het openingsnummer «Don't cry for me Argenti na» het meest bekende nummer uit de opera «evi- ta» van de jonge Engelse komponist Andrew Loyd Webber (°1948), bewerkt voor blaasorkest zorgde voor een puike afwisseling tussen een solo-trompet en het gehele orkest. Meteen een ere-salut aan wijlen Remi Van Vaerenbergh, jarenlang voorzitter van de Koninklijke Fanfare «Niets zonder Arbeid»! «Choral and rock out» van Ted Huggens was het tweede werk dat werd ge bracht. Het eerste deel is een lyrisch en ingetogen koraal. In het tweede deel, een ritmisch stukje, is het slagwerk belangrijk. Het slot is breed en waardig, want deze kompositie schitterend siert. In het eerste intermezzum op gitaar, door Ewoud Van der Heyden, «astrurias» getiteld, bruiste het Spaan se bloed van de Spaanse komponist en pianist Isaac Albeniz (1860-1909) veel vuldig op... «Swedish rhapsody» van Alfven-Faith klonk nadien alvast iedereen bekend in de oren. Afwisseling in de instrumentatie, verande ringen van toonaard, ver schillen in de speelwijze en kontrasten in de dynamiek zorgden voor de nodige va riatie in deze instrumenta le fantasie. André Waignein, alias Luc Gistel, (°1942) heeft een verdiende plaats verwor ven tussen de favoriet- komponisten van onze Vlaamse muziekkorpsen. Zo ook verkoos de Erembo- degemse fanfare «Sound for Frederic» op het pro gramma: een rustige melo die, ondersteund door een stille begeleiding, opklim mend naar een zeer pitti ge, speelse melodie. Na de pauze gooide de fan fare alvast opnieuw heel wat hoge noten met num mers als «Sabeldans» ge ïnspireerd op een populai re, wilde Armeense volks dans van Aram Khatcha- turian (één der meest voor aanstaande vertegenwoor digers van de moderne Russiche muziek), «Song of liberation» van Jacob de Haan, gebaseerd op een be kende prachtige Engelse hymne. Abide with me en "In een Klootertuin» van A. W. Ketelbey. Dit karak terwerkje omvat 2 tema's. Het eerste tema beschrijft de droom van een dichter. Het andere tema is een uit drukking van droefheid, verzaking en berouw. Als tweede intermezzum op gitaar bracht Ewoud Van der Heyden «Capricho Arabe» van Francisco Tar- rega (1852-1909), een gro te vernieuwer van de gi taartechniek met een enor me invloed op de 20e eeuw. In de «Bolero» van Maurice Ravel een klassieker in de koncertzalen! trok de orkestratie voortdurend de aandacht. Achter dit schitterend mu ziekkoncert werd daarna een orgelpunt gezet door de fanfare met de «Tritsch- tratsch-Polka» van Johann Strauss jr. Met deze polka heeft Strauss het snelle heen en weer flitsen van een luchtige konversatie proberen weer te geven. Dat het ruim publiek deze puike muzikale prestaties wist te waarderen was za terdagavond zeker af te lei den uit het gulle applaus dat de muzikanten na ie der nummer te beurt viel. De K.F. «Niets zonder Ar beid Trouw en Een dracht» wil ook tijdens vol gend «werkjaar» doorheen allerlei muzikale evene menten steeds verder stre ven naar muzikale vreug de in eigen omgeving! Je hoort er nog wel van!... Of.... ga eens luisteren, eens kennis maken, tij dens de repetities, elke donderdag van 19.30 u. tot 21 uur in zaal Gerstenhof te Erembodegem! D.B. Tot en met 26 november kan U in Galerie Muylaert- Hofman te Aalst, Nieuw- straat 36, pastels, etsen, lito'8, akwarellen en schil derijen van Graziele Rodo Boulanger bewonderen. Op maandag toegankelijk van 14.30 u. tot 18.30 u. Van dinsdag tot en met vrijdag telkens van 9.30 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 18.30 u. Op zaterdag van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 18 u. Gesloten evenwel op zondag en op maandagvoormiddag Sedert de dertig laatste ja ren, hebben de latijns Amerikaanse artiesten, de voornaamste stroming van visuele kunst vervoegd. Vandaag de dag zijn de levende kunstenaars van latijns Amerika, kollektief erkend voor de indruk wekkende vorm van hun werk. Graciele Rodo Boulanger, geboren in Bolivië, heeft duidelijk haar stempel ge drukt binnen deze groep van artiesten. Haar wer ken zijn te zien in tentoon stellingen als: Musóe d'Art Moderne de la Ville de Pa ris, Unesco te Parijs, the Museum of Modern Art of Latin America, Washing ton, D.C., the United Na tions, New-York, the Li ving Masters of Latin America, Oklahoma Arts Center, Museo Nacional de Arte, La Paz,.om er enke le te noemen. Het werk van G.R. Boulan ger is geleidelijk ontstaan uit haar inspirerende Boli viaanse wortels, haar vor melijke opleiding begint in Bolivië en Argentinië en gaat verder in Wenen en Parijs. Haar innerlijke krachten spelen in het ka der van de kreatieve geest. «Ik leer elke dag weer, om vooruit te gaan in het ont dekken der dingen en ik behoud de gave om nog verwonderd te zijn, zoals ik was in mijn kinder jaren». LH Op woensdag 16 november a.B., om 20 uur in de zaal «Van Innis» (Gen. Bank) organiseert Jeugd en Mu- ziek-Aalst een Avondkon- oert met artiesten uit eigen midden. Kamermuziek zal gebracht worden door het Baroktrio dat werken uit voert van Bach, Haendel, Boccherini, Couterin, Le- clair e.a. Het Aalsters Baroktrio is gevormd door drie musici uit Groot-Aalst. Fiir voor zich hebben zij een ver schillende achtergrond maar hun gemeenschappe lijke noemer is de muziek. Zij spelen bovendien mu ziek uit de Zeventiende en achttiende eeuw waarbij de klavecimbel niet vergeten wordt, die bespeeld wordt door L. Van Der Paal, een musicus die reeds een aan tal zeer gewaardeerde pla- tenopnamen op zijn aktief orkest van de BRT en le- J~?we! solist raar aan de Stedelijke Mu- treedt hij ook op als van ziekacademie. Het trio kamermuziekensembles wordt vervolledigd door de 6n o y,ormt ümns Ploeg Erpenaar Koen Bultynck, met Cellist J. Wellekens, eerste prijs viiol aan het hd van het Filharmonisch Conservatorium te Gent. Voor de leden van Jeugd en Muziek-Aalst is de toe gang tot dit Avondconoert gratis: niet-leden betalen 100 tr. en 30-plussers moeten 150 fr. neertellen. JV laats a iatse fgcdwo lad tw racht ndaag kleine de tx ckonx i nerga A.s. maandag 14 novem ber brengt Alfabetise ringsprojekt Aalst te 20 u. in de schouwburg van het kultureel centrum, Molen straat 51 te Aalst «Tids». TIDS?! Na het krisiskabaret gaat Ronald Van Rillaer solo met het TTDS-team. Ro nald heeft weer een totaal spektakel gemaakt: TIDS. Een theaterprojekt met televisie verslaving als uit gangspunt. Met dit projekt zet Ronald Van Rillaer een regelrech te parodie op rond aktuele verschijnselen in het me dialandschap. Meteen neemt hij ook de leefstijl van de jaren tachtig op de korrel. En het resultaat is een sprankelende voor stelling waarin humor in alle maten en gewichten de boventoon voert. Van Rillaer heeft deze voor- Belling opgevat als eduka- tieve voorlichtingskam- >gne ter bestrijding van IDS: «Television Immu ne Deficiency Syndrome», een vernietigend virus dat via het medium televisie, [de menselijke geest onder- mijnt en vervolgens leidt tot de totale aftakeling. Van Rillaer voert een TIDS-lijder op, die alle symptomen vertoont van deze eigentijdse epidemie. Vervolgens belicht hij het fenomeen kommerciële televisie met alles erop en eraan. Ronald Van Rillaer Met «TIDS» bevestigt Ro nald Van Rillaer zijn artis tiek vakmanschap dat hem al jaren inspireert tot ka- baretvoorstellingen. Met ruim 1.100 voorstellingen achter de rug behoort Van Rillaer tot het selekte klubje vlaamse kabaretiers die het gemaakt hebben. Zijn karrière startte dan ook suksesvol met een eer ste prijs op het humorfesti val van Knokke Heist. Na dien charmeerde hij zowel Vlaanderen als Nederland met zijn KRISISKABA RET. Onder het motto «Zolang er krisis is, is er het krisiskabaret» pakte Van Rillaer uit met drie even gesmaakte versies van het intussen beruchte Krisiskabaret. Alfabetiseringsprojekt MMW >v Lede. De Leedse postzegeltentoonstelling kende heel wal belangstelling (a). Aalst. Ronald Van Rillaar zorgt mor de teksten, Johannes Kimpen neemt de muziek voor zijn rekening. Aalst Deze voorstelling wordt georganiseerd door en is ten voordele van het Alfa betiseringsprojekt Aalst. Het alfabetiseringsprojekt geeft laaggeschoolde vol wassenen de kans om als nog te leren lezen en ?*r,'vcn- t plein, Aalst. Voorverkocp: kaarten Edukatief Samenwerking toot deze humor-avond Verband, Parklaan 151, zijn verkrijgbaar bij: We- ^alst reldwinkel en Alfabetise- C.C.De Werf, Molen- 37 A4al"' Kool- straat 5i te Aalst (enke| 77 08 83) Di. en Wo.-avond). H.A.K., St.-Maartens- In de afgeladen volle thea terzaal van het cultuurcen trum «De Werf» bracht Ex- pressiegroep Vredon een totaalspektakel, een cock tail van choreografie, vlag gen spel, folkloristische dans en traditioneel ven delen. De verschillende leeftijds groepen zorgden voor een boeiend en dynamisch schouwspel in kleurrijke kostuums op poëtische teksten. Uiterst origineel in het programma was het ope ningsnummer dat door de drie vrouwelijke professio nele choreografen Hilde Quix, Marie Rondot en Chris Caudron werd inge- danst Natuurlijk spontaan hup pelde de jongerengroep (6- 12 jaar) vrolijk over de sce ne tot groot jolijt van de toeschouwers. Het num mer Step Up was een vol treffer. De nummers gebracht door de meisjes van de overgangsgroep waren in. hoofdzaak gebaseerd op de choreografie met de «Char leston» als smaakmaker. Bij de percussienummers speelde de componist Geert Van Impe live mee. Dat de Keurgroep heel wat in zijn mars heeft, bewezen ze menigmaal. De absolute topper was zonder enige twijfel de professioneel ge brachte «pas de deux» op muziek van Vangelis, uit gevoerd door Karen Calle- baut en Bart De Neve. De vendeliere, het visite kaartje van de groep, en de 'trommelaars tilden het ge heel op een onbetwistbaar hoog niveau. Het bisnum- mertje van Alain Van Bos- beke op de templeblocks bewees zijn muzikale vaar digheid. Uitsohieters waren de voor de buitenlandse trips ge maakte nummers als «Zor- ba» en «Pusta» op muziek van Theodorakis en Dvorak. Een wervelende finale door de honderdkoppige groep van dans, vlag, lioht en kleur besloot dit totaal spektakel. LH Vrjjdag 18 november 1988 te 19.30 uur, in de Krypte, Weggevoerdenstraat te Erembodegem, organizeert Da- vidsfonds-Erembodegem-Centrum een voordracht met vraagstelling en nagesprek en als tema «Hoe familiekun dig onderzoek verrichten in Groot-Aaist? door familie- kundige André Braet uit Erembodegem. «Samen de schoonheid er- len vandaag een boeiende varen van woord en mu- en verrijkende tijdsbeste- aek, van beeld en vorm. ding. Geschikt voor jong peciale aandacht voor ei- en oud, in alle seizoenen, gen Vlaamse kunstzin, Sommigen zouden we' voor artistieke kreativiteit graag familiekundig on- van hier. Méér weten over derzoek verrichten, maar je mens, zijn omgeving, zijn een beetje bang of e samenleving. Tegen- onwennig, gaan dat mensen steeds Té moeilijk? meer vervreemden van de Familiekunde is slechts *orteIs van hun eigen kul- moeilijk voor wie meent te ur en samenleving», kunnen-starten zonder eni- uaarvoor zet iedere Da- ge bagage... vidsfonds-afdeling zich André Braet is medewer- voortdurend in, overal in ker aan het Nationaal Se- aanderen. Ook te kretariaat van de Kristelij- cÜ^.r^egem. Re Mutualiteiten en pro- !- motor van het genealo- Familiekunde is voor gisch onderzoek in Vlaan deren. Hij maakte zich reeds verdienstelijk met vormingswerk in de Vlaamse Vereniging voor Familiekunde, vooral in de afdeling Aalst, en met sociale geschiedschrijving. Hij werd geboren te Rui- selede en woont sinds zijn huwelijk (1971) te Erem bodegem. Acht jaar gele den kon hij samen met zijn echtgenote Leona Van Nuffel, ons de publikatie aankondigen van een ge nealogisch werk over zijn familie getiteld «Het ge slacht Braet door de eeu wen heen». Deze gestof feerde familiegeschiedenis is wetenschappelijk ver antwoord en tevens de vrucht van vele jaren ar chiefonderzoek en van de verzameling van uitgege ven bronnenmateriaal en mededelingen allerhande. Dit familieboek geeft een terugblik op zeven eeuwen familieleven van 1295 tot 1980. Het eerste gedeelte van de studie is gewijd aan: de herkomst van de familienaam Braet, de oudste nederzettingen en de evolutie tot 1600; de geografische spreiding vroeger en nu, de land bouwexploitatie om streeks 1577; de streekge schiedenis van de baker mat, evenals het leven van zijn voorouders. Het twee de gedeelte omvat: de be levenissen van 12 genera ties molenaars; de vele af stammelingen van de mo lenaarskinderen eertijds gevestigd te Kanegem- Tielt, Sint-Joris-ten-Dis- tel, Oostkamp. Damme en Vinkt, maar nu verspreid over heel West- en Oost- Vlaanderen, Brussel en Antwerpen; de families waarvan de meeste nu het Meetjesland, de Polders, in de streek Gent, Won- delgem en in Nederland woonachtig zijn maar die ontsproten zijn uit stamva der, in de 16' en 17' eeuw gevestigd te Maldegem, Ursel, Hansbeke, Nevele en Deinze. Op 18 september jl. ver scheen, onder grote be langstelling van de pers en gevierd met een massaal samenzijn van een zeshon derdtal genodigden - Van Nuffels uit de Faluintjes en andere Vlaamse lokali teiten, uit Nederland, Zwitserland, V.S... te Wieze, een tweede weten schappelijke studie «Het geslacht Van Nuffel uit de Faluintjes 1250-1988». Dit boek geeft een terugblik op 7 eeuwen familieleven van 1250 tot heden. Het eerste gedeelte van de stu die is gewijd aan de her komst van de familienaam Van Nuffel; de oudste naamdragers en hun ver blijfplaatsen tot 1420; de geografische spreiding vroeger en nu; wie is wie in de grote familie Van Nuffel, de geschiedenis van de bakermat; het le ven van de voorouders van zijn echtgenote. Het twee de gedeelte omvat: de be levenissen van 14 genera ties landbouwers en meiers te Herdersem; de vele afstammelingen van het voorgeslacht, die eer tijds gevestigd waren te Herdersem, Gijzegem, Moorsel, Wieze, Erpe, Aalst en omgeving... maar nu verspreid zijn over heel Oost-Vlaanderen, Ant werpen en Brabant. Gedurende een vijftiental jaren reeds zijn het navor- singswerk in honderden archiefbundels en de ver zameling van informatie en dokumentatie over het geslacht Braet en het ge slacht Van Nuffel een ui terst boeiende bezigheid geweest voor dhr. André Braet. Davidsfonds-Erembode- gem heeft het nuttig geoordeeld deze aktieve Erembodegemse familie- kundige uit te nodigen tot een voordracht met vraag stelling en nabespreking, met als titel «Hoe familie kundig onderzoek verrich ten in Groot-Aalst». Af spraak: vrijdag 18 novem ber a.s. te 19.30 u. in de Krypte te Erembodegem. André Braet (Roomshof- straat 5, Erembodegem) is bereid alle belangstellen den met raad en daad bij te staan. Zijn uiteenzet ting, deze zeer gedoku- menteerde instruktieve Davidsfonds-avond, kan voor sommigen een aanzet zijn tot een historische zoektocht naar hun eigen verre voorouders!. D.B.

De Voorpost | 1988 | | pagina 11