«Kunstkring de Lombeekvrienden» in kultureel centrum Affligem Beeldhouwer Paul Backaert in Affligems Kultureel Centrum BGJG Aaigem met tentoonstelling Frans Wuytack Russisch staatskwartet Komitas te gast in Aalst 14 - 11.11.1988 - De Voorpost Tot en met zondag 20 november kan U in «zalen B» van het Affligems kultureel centrum aan de Abdijstraat terecht voor een tentoonstelling van Kunstkring De Lombeekvrienden. van foto's, moest hij acade mie lopen in zijn geboorte stad. Daar behaalde hij in 1939 een eerste prijs Te- kenkunde; in hetzefde jaar eveneens een eerste prijs Decoratie en in 1941 be haalde hij alle eerste prij zen in de hoogste klas. Hij bekwaamde zich geleide lijk verder, ook in de schil derkunst, en stelde in groep verschillende malen tentoon, o.a. te Lede, Aalst, Erembodegem, Moorsel, Heldergem, O.- L.-Vrouw-Lombeek. Zijn schilderijen zijn steeds uit gevoerd op doek en in lie- verf. Hij is een overtuigd figuratief schilder. Etienne Vereecken Deze op Sinterklaasdag 1934 te Moorsel geboren kunstenaar woont sinds 1960 te Aalst. Wegens zijn arbeid in ploegverband was hij geruime tijd een zuiver autodidakt. Zijn voorliefde gaat daarbij naar de natuur en meer in het biezonder naar land schappelijk schoon Pierre Bo mauw Pierre Bornauw, voorzitter van de Vriendenkring, werd geboren te Asse op 1 oktober 1931. Opgroeiend in ee "«zin van 8 kinderen, wat. ;n die jaren geen sprake van les volgen in een kunst- akademie. Zijn eeuwige droom en de mysterieuze aantrek kingskracht van het schil deren deden zijn studies voortijdig eindigen. Op dertienjarige leeftijd moest hij dan maar gaan werken en kwam bij een kleermaker terecht die, wonder boven wonder, te vens een kunstenaar was. «In den beginne» werkte Pierre Bornauw enkel aan potloodtekeningen; daar na schakelde hij over naar waterverf en later, op iet wat volwassener leeftijd, op olieverf. In zijn schil derijen getuigt hij een in teger mens te zijn, met, zoals andere Roosdaalse kunstenaars, een interes sante kijk op de wijde we reld, de landschappen, de Leon Van Eenoo Leon Van Eenoo werd ge boren op 9 juni 1921 te Roeselare. Na zijn school tijd ging hij in het beroep van fotograaf en is dat ook gebleven tot op zijn pen sioenstelling. Daar het beroep van foto graaf de noodzakelijkheid meebrengt te kunnen teke nen, voor het bijwerken André Troupin André Troupin werd gebo ren te Verviers op 1 decem ber 1929. Hij studeerde achtereenvolgens te Ver viers en te Aalst. In 1951 behaalde hij het onderwij zersdiploma te Leuven; in 1955 werd hij gediplo meerd leraar Tekenen te Brussel. Van zijn hand verscheen in 1962 een «Loisirs en Mains Habiles» «Vaardige Handen», een uitweiding over technie ken voor handarbeid, re sultaat van jarenlange er varing, gedaan in de Nor maalschool van Malonne bij Namen. In 1965 kreeg hij het Diploma Algemeen Instructeur voor het On derwijs van Spel, Vertel sel, Handarbeid. In 1970 werd hij benoemd tot te kenleraar op het Sint-Pie- terscollege te Ukkel. Julia Schouppe Julia Schouppe werd gebo ren te Erembodegem op 3 mei 1918. Zij woont nu in de Denderhoutembaan 163 te Ninove (9400). Zij is autodidact en heeft vooral bewondering voor de Vlaamse Ardennen en het natuurschoon uit de eigen omgeving, wat zij dan ook vastlegt op doek Zij heeft reeds deelgeno men aan verschillende groepstentoonstellingen: Ninove, A ai gem, Helder gem, O.L.Vrouw-Lom beek, Sint-K win tens-Len- nik, Affligem. Verschillen de werken werden aange kocht door partikulieren uit de U.S.A. Deze werken hangen in New-York, At lanta, Virginia, Texas, Washington, Spokane. Haar werk is rijk aan kolo riet, die vooral tot uiting komt in de kleuren van haar luchten. Jeanlne De Hul Jeanine De Hul werd gebo ren te Aalst in 1932. Zij maakt olieverfschilderijen en pastels. Zij tekende van jongsafaan bloemen met potlood. Zij werd bij ge vormd door de Academie te Aalst en de Kunstgroep «kleurenpalette Lede». Met penseel en pastels gaat haar voorkeur vooral naar het landschap en bloemen. Haar werken genieten waardering bij kunste naars. Ook het pubhek geeft haar een gunstige kritiek. Vital Verheydt Vital Verheydt is Brusse laar. Vanaf zijn prilste jeugd ging zijn belangstel ling uit naar het tekenen. Hij is hierin autodidakt, maar volgt momenteel avondlessen. Hij is techni cus van beroep in laboma chines. Hij stelde reeds en kele malen tentoon, o.a. te O.-L.-Vrouw-Lombeek en in «Arts d'Aujourd'hui» te Brussel. Theo Borloo Theo Borloo werd geboren te Denderleeuw op 3 fe bruari 1946. Van in zijn vroegste jeugd ging zijn belangstelling uit naar te kenen en schilderen. Hij volgde een kursus Kreatief Tekenen en Schilderen. Hij stelde reeds tentoon in binnen- en buitenland, o.a. te Denderleeuw, Ninove, BRT, Brussel, Postcheques - Brussel, Nieuwpoort, Sint-Truiden, Gent, Pamel, Gooik, Affligem, O.-L- Vrouw-Lombeek en Len- nik. Zijn atelier is gelegen in de Zavelstraat 17 te Roosdaal. Hilde Van den Steen Geboren te Meerbeke op 26 april 1953, woont Hilde Van den Steen thans nog te Meerbeke (9402) Ten- berg 91. Zij kreeg haar eerste oplei ding in het schilderen in het Instituut HH Harten te Ninove. Zij volgde ook les sen aan de Academie van Ander lecht. Haar liefde voor de natuur komt voor al tot uiting in sobere stil levens en bloemstukken en ook in landschappen en zichtjes op de onmiddellij ke omgeving. Zij stelde reeds tentoon in de Koe poort te Ninove, het Buur thuis te Pollare en in de abdij der Norbertijnen te Grimbergen. Thijs Moulin Thijs Moulm werd geboren op 9 april 1954, en woont te Lede (Nieuwstraat 101). Deze kunstenaar is even eens autodidact. Zij erfde de geheimen van sierlijk heid en fijngevoeligheid van haar moeder, die reeds 30 jaar geleden bij voor aanstaande families de feesttafel wist te versieren bij speciale gelegenheden. Thijs heeft dit werk van haar moeder verder gezet en er haar hobby van gemaakt. Haar werkjes zijn stuk voor stuk liefdevol en met veel geduld tot in de per- fektie afgewerkt. Het zijn als het ware «kunstpuz zeltjes» die als een uiterst origineel geschenk hun weg in de wereld vinden. Tot en met 18 november kan U er terecht op zater dagen van 14.30 u. tot 20 u. en op zondagen van 11 u. tot 13 u. en van 14.30 u. tot 20 u. Aalst. De verantwoordelijken van het stuk «Iwein van Aalst» tijdens een gezellig samenzijn nakaartend over het sukses (a). Tot en met 20 november kan U te Affligem in de Kunstkelder terecht voor een tentoonstelling van werken van de beeldhouwer Paul Backaert uit het naburige Wieze. Deze tentoonstelling staat hele maal in het teken van dodenherdenking tijdens de november ofte doden maand. Paul Backaert zegt het met een teken van hoop. Het opzet van deze ten toonstelling is daar uiting aan te geven. Dit op een wijze dat je in de variatie van de mogelijke vormge vingen er steeds een in te rugvindt dat toelaat er een individuele betrokkenheid mee te hebben. Doorheen de verschillende symboliek vind je steeds wegen die enige betekenis in het le ven hebben gehad of er deel van uitmaakten en die leidden naar een leven in de Heer. In deze tijd van massapro- duktie, wegwerpkon- sumptie en tv-avonden is er een zodanige vervlak king opgetreden in iedere vorm van gevoelsuiting, in een respekt voor wat was en is. dat er voor dergelij ke onderwerpen geen plaats meer schijnt te zijn. Alhoewel dat er voor de volgelingen van dit teken van hoop er veel meer is dan het fatalisme van het leven op deze wereld. Dit teken is dan ook geen teken dat iemands leven afsluit, maar eerder een herinnering naar het nieu we leven waar we ons nu moeten op voorbereiden. Zij, wier gedachtenis we daarmee in ere houden, hebben recht om op een individuele manier daar mee verbonden te zijn, zo dat de intieme band voel baar blijft. Want iedere mens was en is uniek en mag niet onder een feilloos geslepen massaprodukt, koudweg vergeten worden alsof het definitief het ein de is. Woorden verliezen hun kracht, dit uniek symbool heeft reeds 2000 jaar zijn betekenis ieder op zijn ei gen manier hoop gevend. Zoals het mij als beeldhou wer de hoop geeft aan dit gevoel van de mensen hel pen een tastbare vorm te geven. Deze tentoonstelling is gratis toegankelijk op za terdagen van 14.30 tot 20 u. op zondagen van 11 tot 13 uur en van 14.30 tot 20 uur. LH Het weekend van Sint- Maarten is voor de deelge meenten van Erpe-Mere een topper op kultureel vlak. Bijna elke entiteit pakt uit met een aktiviteit die de andere zowat in de schaduw duwt. Wat de Bond van Grote en Jonge Gezinnen van Aaigem be treft, heeft men beroep ge daan op beeldhouwer Fr. Wuytack die men een «geëngageerd, sociaal be wogen kunstenaar» noemt. Deze man uit Wachtebeke blijkt daaren boven een meeslepende persoonlijkheid te bezitten en volgens kenners waar deren ingewijden zijn creaties «als monumenten in de hedendaagse beeld houwkunst». Daar moet wel iets van aan zijn want zijn prijzen en onder scheidingen zijn daarvan het trouwste bewijs. Ver mits hij een hekel heeft aan het commerciële as- pekt van de kunst, kan men hem een echt gemoti veerd kunstenaar noemen, een reden waarom hij trou wens het onooglijke Aai gem boven gekende gale rijen verkiest om er zijn werken tentoon te stellen. Projektverantwoordelijke L. Van Impe nodigt alle BGJG-leden en ook andere sympathisanten uit, maar men moet kiezen op welke dag, want ongewoon als het ook is, er zijn twee «openingen» (een verkla ring hiervoor vraagt men best ter plaatse). Op 10 no vember is er een opening «voor personaliteiten van de BGJG en die alleen ken nen het aanvangsuur; er is rtan alleszins een «vemis- sagetoespraak» door Fr. Van Mechelen, omlijst door dans, gitaar en poë zie. Op 11 november, om 20 uur, is er de «opening voor andere personalitei ten» met een toespraak door Jef Vermassen, even eens met een omlijsting van harp, dans en poëzie. Daags nadien, op zaterdag 12 november, loopt de ten toonstelling van 14 tot 20 uur en is er een «avondpro gramma voor de jeugd rond Zuid-Amerika» met een optreden van Los Tres Ermanos (uur ongekend). Vervolgens is de tentoon stelling nog op zondag 13 november van 10 tot 12 en van 14 tot 20 uur; ook nog op zaterdag 19 november van 14 tot 20 u. en zondag 20 november van 10 tot 12 en van 14 tot 20 uur. De kunstenaar Frans Wuytack werd in 1934 te Sint-Niklaas gebo ren, maar woont thans in Wachtebeke Hij studeerde Hoger Kunstonderricht aan de Academie voor Schone Kunsten te Brus sel, o.a. tekenen, boetseren en beeldhouwer. Ook stu deerde hij filosofie te Gent en een deel van zijn «stiel» leerde hij in Italië in het Laboratorio di Marmo in Carrara. Hij leerde brons gieten in Pistoia en Barce lona. Van 1976 tot 1979 onderlegde hij zich in het restaureren van monu menten en tussen 1984 en 1986 specialiseerde hij zich in de Mayaculturen (Quiche en Morazan). Tentoonstellingen F. Wuytack gaat geens zins de kleine dorpen uit zoeken om er tentoonstel lingen op te richten, maar deze zijn volgens hem evenwaardig aan som mige andere, want ook hier moet de belangstel ling gewekt worden voor de beeldende kunst, alhoe wel men tegenwoordig geen enkel dorp meer mag verdenken van kunston wetend te zijn. De kuituur is tot in alle hoeken van het Vlaamse land doorge drongen en zeker is dit het geval in Aaigem, waar men een intensief kultu reel leven kan aantreffen. In bepaalde omstandighe den wordt men er zelfs nog geremd in zijn aktivitei- ten, omdat sommige men sen er nog voor-oorlogse praktijken op nahouden. Het is dus geen louter toe val dat F. Wuytack ak koord was om hier in dit landelijk dorp zijn werken in de belangstelling te brengen. Nochtans, twin tig jaar geleden reeds, was hij te gast in Caracas en daarna in Alken, Antwer pen, Dendermonde, Brus sel en andere belangrijke steden in ons land. Ook het buitenland is hem niet on bekend, want in 1980 stel de hij tentoon in Milaan, Rome, Parma en andere steden van Italië. Hij ver tegenwoordigde België op het 12* salon van Saint- Op dinsdag 22 november om 20 uur heeft in het kultureel centrum De Werf in de Molenstraat te Aalst een optreden plaats van het Russisch staats kwartet Komitas. Het konoert wordt georgani- zeerd door het Masereelfonds en de vzw België - USSR. Erpe-Mere. Een kunstwerk van Frans Wuytack dat op de tentoonstelling te Aaigem te zien is (jv). Maure en het Internatio naal Salon te Val d'Or en was te gast in het Museum Bartholdi te Colmar. De ja ren tachtig zijn zowat zijn gloriejaren op gebied van tentoonstellingen zonder daarom de kleinere ge meenten en steden te ver geten zoals vorig jaar te Stekene, Wachtebeke en Sint-Niklaas. Ook dit jaar was hij al op de Triënnale van zijn geboortestad en het mag dus geen toeval zijn dat hij thans Aaigem als pleisterplaats verkoos boven de grote zalen van grote steden. Het Ontmoe tingscentrum staat trou wens ook open voor grote kunstenaars en niet alleen om er zomaar eens een dor- psaktiviteit te organise ren, waar men achteloos aan voorbijgaat. Deze ten toonstelling kan een van de hoogtepunten worden in het programma van de plaatselijke BGJG die niet gewoon is om er passief blijven bij stil te staan. Prijzen Het zal zeker geen onbe kende zijn die in het Oud gemeentehuis van Aaigem zijn werken komt aanbie den of beter, bekend ma ken. Fr. Wuytack behaalde al een hele reeks prijzen zowel in het buiten- als in het binnenland, In 1972 verwierf hij erkentelijk heid met de Medaille van de stad Brussel en in 1980 kreeg hij een eervolle ver melding van de toenmalig kuituurminister Galle. Twee jaar later mocht hij de eerste prijs van de «Eu ropese Kunstverdienste» in ontvangst nemen en twee gouden medailles op het Salon van Belgische Artiesten grote prijs Ru bens in Parijs enerzijds en anderzijds op het Interna tionaal salon van Val d'Or. In 1983 kreeg hij o.a. de persprijs en tweede prijs Kommunikatievan de Europese Akademie voor Kunst. Daarna nog een paar gouden medailles en de Gouden Palm van Parijs en dit jaar nog werd hij vereerd met de Grote Prijs «Goya» in Wenen. Daarbij vindt men zijn werken terug in allerhan de katalogen van grote tentoonstellingen. Fr. Wuytack is dus geen onbe kende in de kunstwereld en voor Aaigem is dit al vast een exclusiviteit deze beeldhouwer in hun mid den te krijgen. JV Het Komitas kwartet werd opgericht in 1924 door en kele studenten van het conservatorium van Mos kou en heeft in de hele wereld bekendheid ver worven. De leden van het kwart werden gevormd door de Sovjetpedagoog E. Goezikov en vanaf het be gin kreeg het kwartet bie zonder veel belangstelling van een opgetogen pu bliek. Heel Moskou liep warm voor dit ensemble. De eerste koncerten van de toen nog «Armeens» ge noemde groep werden ook door de specialisten ten zeerste gewaardeerd. Van af 1932 trad de groep op onder de naam «De Grote Komitas» In 1936 kreeg het kwartet voor de vertolking van een werk van een Sovjet auteur de Eerste Prijs van de Komponisten Unie van de Sovjet-Unie en twee jaar la ter werd het bekroond met de eerste prijs van Lau reaat van de Internationale Wedstrijd voor Snaar- kwartetten De groep ken de verschillende samen stellingen. Nu eens kwam er een nieuwe violist, dan weer een andere violonce- li8t. Maar de principes ble ven dezelfde en die werden bepaald door de grootmee ster Avet Gabrielian en Sarkis Aslamzian. In 1946 behaalde het kwartet de Prijs van de USSR en in 1965 de Prijs van de SSR Armenië. Sedert 1953 treedt het kwartet regel matig op in het buitenland USA, Canada, Japan, Oos tenrijk, Groot-Brittannië Noorwegen, Polen, IJl land, West-Duitsland enz. In 1970 werd de samer stelling van de groep nog maals gewijzigd door de toetreding van de violist Edoeard Tatevossian, lau reaat van meerdere inter nationale wedstrijden. Twee jaar later verrijkte de violoncelist David Grigo- rian het kwartet. Meer dan 50 jaar hield de eerste vio list en tevens artistiek di- rekteur van de groep Avet Gabrielian zich voorname lijk bezig met de hervor ming van het kwartet en met het vergroten van zijn kreativiteit In 1976 ruim de hij de plaats voor Tate vossian. Deze werd eerste viool en artistiek leider. Akop Mekinian bespeelde de tweede viool en Jakov Papian de altviool De vier de man was Felix Simo nian de violoncel. Het kwartet is nu in de tweede faze van zijn bestaan geko men die al even suksesvol is. Het omvat zeer begaaf de en veelbelovende kun stenaars. In Aalst speelt het Komitas kwartet werk van Haydn, Mozart, Oga- nesi8ian en Sjostakovitsj. JH Heyman Lede. Voor de postzegelliefhebbers was er heel wat te bekijken op de postzegelbeurs (a). Aalst. Norbert De Winne signeerde op de Boekenbeurs te Antwerpen zijn recente dichtbundel «Het Zomerland ontbondenuitgegeven door de Dilbeekse Cahiers (a).

De Voorpost | 1988 | | pagina 14