Vier kapellen van Lede worden met oorkonde vereerd 11.11.11-aktie Erpe-Mere steunt Puebla projekt in Mexico Plasmaferesecentrum verwacht dokters en apotekers in Mere Nu ook een veldloop te Burst Er op uit met VTB-Burst Nodig een eenzame uit ft!8' 2 - 11.11.1988 - De Voorpost De toenemende belangstelling voor de heemkunde breidt zich nog elk jaar uit en dit leidt soms tot verrassende resultaten. Waar deze wetenschap vroeger nogal van beperkte omvang was, kan men nu spreken van een ruime variëteit waarbij alle facetten van het dagelijks leven aan bod komen. Er is thans een grote aandacht voor de archeologie maar sinds enkele jaren is men ook begaan met de monumenten en landschapszorg. Vooral dit laatste is het zorgenkind van het Verbond van de kringen voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen want voor de zestiende keer heeft de kommissie van dit Verbond oorkonden uitgereikt voor verantwoorde restauraties of renovaties. Dit jaar behoorde ook Lede tot de gelukkigen en dit met niet minder dan vier projekten waarvoor een ere-diploma toegekend werd. De kommissie van het bleef in gemeenschap aan te schrijven aan een chole- Verbond voor Heemkun- Benedict, Hippolite en ra-epidemie die er in vori- de gaf zijn fiat voor 34 Francis De Smedt en na ge eeuw heerste. In het geslaagde restauraties en erfenis is ze toch nog altijd jaar 1871 waren er, vol- daarvan kon Lede er vier in handen gebleven van gens de registers van de voor zijn rekening nemen, deze familie. In 1935 heb- burgerlijke stand, maar Dit gebeurde op voorstel ben de toenmalige erfge- liefst 199 overlijdens, daar van «Heemschut Lede» en namen, Armand, Odilon waar het normaal maar het betrof drie kapellen in en Octaaf De Smedt de ongeveer honderd be- Lede zelf en één in Smet- kapel aan de gemeente Le- droeg. Met de geestelijke lede. de verkocht. hulp van de paters Augus- De eerste kapel die de vol- In april 1944 werd ze ern- rijnen van Gent, heeft le waardering genoot was stig beschadigd door het men er toen de devotie tot deze toegewijd aan de gespan van P. De Clerck de H. Nicolaas van Tolen- H. Nicolaas van Tolentijn maar nadien werd ze door rijn ingesteld. Sindsdien en staat in de Overimpe- R. Nijs, metser te Overim heeft ze een hele historiek straat - hoek Koedreef. pe, hersteld en zelfs ver- achter de rug en na de Het is een volledig vrij- fraaid. Zo heeft ze er een laatste verbouwing-restau- staande kapel en is thans halve eeuw gestaan, maar ratie werd ze opnieuw eigendom van de gemeen- in 1985 werd ze door de plechtig ingezegend in juli te. Volgens de vermelding electriciteitsmaatschappij 1986. in de gedenksteen boven EBES gesloopt en her- de ingangsdeur van de ka- bouwd. Gelukkig gebeur- topd van de tweede Wee pel zou de oorspronkelijke de dit in kombinatie met Het «tweede kapelleke» bouw van 1872 dateren, de elektriciteitscabine en van de Ommegang werd Ze stond zowaar op een bleef ze eigendom van de eveneens vereerd met een perceel bos, dat toebe- gemeente «met zakelijk erediploma; het bevindt hoorde aan de erfgenamen recht van opstal». zich in de Nieuwstraat en van Corn. De Smedt, De aanleiding tot het bou- is eigendom van de kerkfa- kleermaker te Lede. Ze wen van deze kapel is toe briek Sint-Martinus. De historiek van deze ka pel loopt evenwijdig met die van de Ommegang zelf waarvan zij de tweede sta tie uitmaakt. Alhoewel er reeds in 1467 van een pel grimstocht sprake is naar de «Prediklinde», toch moet men tot de 17* eeuw wachten op een vermel ding van de' verschillende «statiën». Hierbij moet men begrijpen dat het dank zij de familie Bette is, dat de Mariale devotie terug aangewakkerd werd te Lede en dat men pas daarna werk maakte van de bekende Ommegang. In de 17' eeuw bestonden de kapelletjes al en elke twijfel wordt weggenomen door een aankoop van markies Willem Bette van vijf schilderijen in 1642 die stonden «in de statiën van Ommeganckwegh in Le de». Ze waren echter maar van kleine omvang, want uit andere historische ge gevens blijkt duidelijk dat het toen nog «niskapelle tjes» waren. De oudste vermelding van het kapel letje van de tweede Wee vindt men in een oud ren teboek van 1650, waarin men schrijft: oost op den hoeck vande straete aende Vaerlinde een ca- Ondanks alles kent de 11.11.11-aktie in Erpe-Mere een steeds groeiend financieel sukses. Vorig jaar kon men andermaal een rekord boeken en de organisatoren hopen nog op veel meer. Tydens een info-avond werd alvast het projekt, dat men thans wil steunen, nader toegelicht in het oud-gemeentehuis van de deelgemeente Mere waar een beeldverslag getoond werd over Mexico en van uitleg voorzien was door H. Lambrecht, de man die het projekt trouwens ter plaatse koördineert. Via DEPAC, de belangrijkste niet-gouvernementele organisatie zal de huidige aktie gemaakt worden voor steun aan de plattelandsbevolking in Puebla. Het projekt situeert zich niet kunnen van genieten, zeer lang. Daarom vraagt dus uiteraard in Puebla Zij produceren een paar men veel geld om water- zelf, een staat met een gro- produkten zoals maïs en putten aan te leggen, be te aantrekkingskracht bonen maar dit op zodanig vloeiingssystemen uit te voor landloze of verpau- kleine schaal dat ze juist bouwen, om meer groen- perde boeren op zoek naar genoeg hebben om te ten te kunnen kweken. De werk in grote industriebe- overleden. Van investeren organisatie Depac zorgt nu drijven. Daarentegen wil is er bijgevolg zeker geen reeds voor het aanschaffen ongeveer de helft van de sprake en hun produktivi- van rasvaarzen, geiten bevolking het nog altijd teit is dan ook legio. Daar- en schapen, die onder de- waar maken in de land- om richt het projekt zich ze lijdende families ver bouw en dank zij landher- uiteraard en uitsluitend deeld worden, dit echter vorming kregen deze land- naar de kleine boeren die met duidelijk afgelijnde loze boeren grond in ge- via een verhoging van de voorwaarden. Naast ras- meenschappelijk gebruik, produktie zonder uit- verbetering richt men ook Samen met de Indiaanse putting van de grond en technische en praktische gemeenschappen en de via de uitbouw van een vormingskursussen in en kleine familiebedrijfjes gezonde familiale veesta- leert men hen ook de aan- vormen zij het grootste pel de verbetering beoogt maak van nevenprodukten deel van de landbouwbe- van het dieet en de levens- zoals melk en kaaspro- volking. omstandigheden van deze dukten. Niettegenstaande deze sta- mensen. Om aan dit projekt mee te tistieken krijgen de groot- Toch zijn er al enkele lo- helpen start men in Mere grondbezitters in de deel- venswaardige aktiviteiten op vrijdag 11 november staat Puebla toch alle in dit gebied waar te ne- met de reeds gekende overheidssteun, een gunst men doch zonder de nodi- «Met de deur in huis», waarvan de kleine boeren ge financiën duurt de strijd waarbij de rondgedeelde omslagen voor deze aktie opgehaald worden, bevat tend een bijdrage natuur lijk. Voor deze aktie verwacht men zowel ouderen als de jongeren en dit vanaf 9.30 u. op de volgende plaat sen: Aaigem: oud-ge- meentehuis; Bambrugge: Fam. De Coninck, Oude Baan 34; Burst: Gemeen teschool, Dorent; Eronde- geni: Ontmoetingscen trum; Erpe: gemeen teschool; Mere: Ontmoe tingscentrum: Ottergem: Fam. Rijniers, Keerstraat 93, Vlekkem: G. Her mans, Windmolenstraat 11. Naast het reeds gekende «Twee-uren-programma is er opnieuw de «Zoeten In val» en dit op zaterdag 12 november om 20 uur in het jeugdhuis Dido te Erpe. Daar kan men wachten op de eerste resultaten terwijl men kijkt naar diverse op tredens en tevens kan deelnemen aan een gezel lig samenzijn. JV Lede. De kapel van de tweede Wee van de ommegang, voor en na restauratie. pelleken van den Omme- en ze in haar oorspronke- ganck». Ook andere ver- lijke toestand weer op te meldingen gewagen van bouwen. Voor de opbouw deze kapel maar vroeger gebruikte men opnieuw de was het klaarblijkelijk een zandstenen ornamenten, onbeduidend gebouwtje, de metalen roedenverde- Het was trouwens in 1854 ling der vensters en ander dat de oude niskapelletjes bruikbaar materiaal, zodat vervangen werden door de ze op 8 september 1986 gotische toegankelijke ka- plechtig ingewijd werd. pellen die in april van het- Dit alles kon gebeuren zelfde jaar door de bis- dankzij de gelden die sa- schop van Gent ingewijd mengebracht werden door werden. Het was pas in omhalingen bij buren en in 1912 dat de kapel verkocht de kerk, evenals dank zij werd aan Jos De Letter en een flinke dotatie van het veertig jaar later kwam ze gemeentebestuur, door schenking in handen van de kerkfabriek van Kapel van de H. Rochus Lede. Deze bekroonde kapel Zoals vele van deze kleine staat langs de oostkant van monumenten stond ze er de Keiberg in een agrari- afgetakeld bij en een door- sche omgeving. Ze is ei- gevoerde restauratie was gendom van de erfgena- praktisch niet meer moge- men van Anna Cath. Van lijk. In 1986 besloot men den Berghe. Deze wijk om de kapel af te breken heeft wellicht een kapelle- Beroepshalve zyn er mensen die een groot deel van hun bezigheid spenderen aan het nakijken, toedienen en in zekere zin verhandelen van bloed. Dit gebeurt niet van het eigen bloed of toch zeer zelden maar zy doen dit met het bloed van anderen en deze anderen zijn de belangloze bloedgevers die op elk ogenblik klaar staan om mensenlevens te helpen redden. Volgens de leiding van de transfusiecentrum Aalst bloedtransfusiedienst be- een «Opendeurdag» in op rust de bewustmaking van zaterdag 19 november de noodzakelijkheid en de a.s., van 14 tot 18 u. in het behoefte aan bloed hoofd- Plasmaferesecentrum van zakelijk op deze personen. Erpe-Mere, in de deelge- Uit hoofde van hun be- meente Mere. Dit gebeurt roep blijken zij de uitgele- met het oog op de bevor- zen personen te zijn die dering van het kontakt met kennis van zaken de waarbij eveneens nog nodige aanbevelingen meer informatie zal ver- kunnen geven. Toch mag strekt worden. Daarom men de talloze «propagan- doet men een oproep tot disten» van de lokaliteiten alle dokters en apotekers niet vergeten want uitein- die samen met hun partner delijk zijn zij het die op die dag uitgenodigd «vrienden en kennissen» worden om zelf het voor- meebrengen of aansporen beeld te geven. Wie daar- ook eens bloed te geven. toe niet bereid is kan altijd Het Rode Kruis heeft nog het centrum bezichti- uiteraard steeds op het ge- gen. Toch zou het interes- neeskundig korps kunnen sant zijn dat zij die «met rekenen voor de promotie het bloed omgaan» van an- van het bloedgeven maar deren op die dag een hu- toch ligt het accent nog mane daad stellen die mis- altijd bij de lokale mede- schien voor andere bloed- werkers. Opdat dit ge- gevers een aansporing kan neeskundig korps ook op zijn om het ook te doen. een andere en concrete manier zou kunnen mede werken richt het Bloed- ke in zijn midden gehad, doch met zekerheid weet men dat het «Cappeleken van den Keyberg» reeds in 1673 vermeld wordt in de kerkrekeningen. Het Sint- Rochusbaantje beklem toont de aanwezigheid van een devotiegebouwtje nog meer. Met enige zekerheid be weert men dat de oor spronkelijke kapel in de tweede helft van de 17' eeuw gebouwd werd en in de loop van de volgende decennia wordt ze her haaldelijk vermeld in di verse dokumenten. Noch tans stelt men vast dat de verering van de H. Rochus in die periode er slechts weinig of niet bekend was. Beduidende gegevens zijn pas beschikbaar van 1864 af met de oprichting van de «Broederschap van de H. Rochus», een oprich ting die zou geschied zijn «om in het onderhoud en de versiering van de kapel te voorzien». Uit archiva lia blijkt dat er geen twijfel bestaat dat de kapel in 1824 opgericht werd en dat er veertig jaar later her stellingswerken uitgevoerd werden en het is pas 120 jaar later dat men de er barmelijke staat van deze kapel aanklaagt. De bewoners van de wijk hebben echter zelf de ver antwoordelijkheid op zich genomen voor het behoud van de kapel en het initia tief om ze te vernieuwen liet niet op zich wachten. Na toestemming van het gemeentebestuur hebben de buurtbewoners, met ei gen mankracht en zelf in gezamelde gelden, begon nen aan de vernieuwing van de buitenkant van de kapel, met behoud van het vroegere uitzicht. Na en kele maanden arbeid werd deze kapel in augustus 1984 plechtig ingezegend en ging men over tot de vernieuwing van het inter ieur dat twee jaar later klaar was. Kapel van de H. Barbara Het «kapelleke van Jef Mertens» staat in een lan delijke omgeving, meer bepaald in de Kerkhof- straat en is toegewijd aan de H. Barbara. Ze is ei gendom van R.K. Van den Abeele-De Graeve maar werd indertijd - het juiste bouwjaar is moeilijk te be palen - door Jef Merteny gebouwd De oorzaak van de oprich ting van deze kapel is te zoeken in een belofte die Jef Mertens aan de H.' Barbara gedaan had. AIS patrones van de goede nood, deed Jef eens be roep op haar toen hij in' levensgevaar verkeerde. Dit gebeurde toen hij zich op een dag met zijn ge span, bestaande uit twee platte wagens met hooi, en door vier paarden getrok- ken, tijdens een onweer bijna verongelukte toen zijn paarden door een on weer opgeschrikt, op hol sloegen en hij bijna ver pletterd werd. Op dat ogenblik deed hij de belof te een kapel te zullen bou- wen als hij er levend vanaf, kwam. De kapel van de H. Barba- Be ra werd achtereenvolgens eigendom van Walraeve-. Matthijs, De Geyter-Ver- tongen en in 1984 werd ze door de huidige eigenaar* aangekocht Toen de kapel pas einde 1986 gerestaureerd was, werd ze een paar weken, nadien fel beschadigd door een aanrijding maar in mei 1987 werd ze na de nodige herstellingswerken onder Na ked een grote volkstoeloop ne{ plechtig ingezegend Hopelijk zal men in Lede en de daarbijhorende deelgemeenten nog talrij ke kleinoden restaureren want deze bekroonde ka pellen zijn het zuiverste bewijs dat dergelijke ini tiatieven ook buiten de ge meente gewaardeerd wor den. Wellicht mag het Verbond voor Heemkun de van Oost-Vlaanderen volgend jaar opnieuw en kele oorkonden klaar ma ken want in Lede is er op dit vlak nog heel wat te doen. JA' Lede. KSA Sint-Gerolf uit Lede vierde zijn gouden jubileum en werd bij die gelegenheid in het kultureel centrum ontvangen (a). Afgevaardigde L. Van Ruyskensvelde zorgt in Burst voor heel kulturele aktiyiteiten en in het kader van de afdeling VTB-VAB is dit meestal een uitstap, maar dan een zeer leerrij ke én bovendien een zeer aangename trip. Op zondag 27 november a.s. kan men een toneel voorstelling bijwonen in de Minardschouwburg te Gent, nl. De Familie Kly- koart, een blijspel in drie bedrijven dat opgevoerd door het gezelschap van Romain De Coninck. Men vertrekt aan de café Het Nieuw Station om 15 uur en de prijs bedraagt (alles inbegrepen) 200 fr. voor de leden en 300 fr. voor andere sympathisanten. Daar de kaarten beperkt zijn kan men nu best in schrijven bij de bestuurs leden. Nu ook kondigt men al een andere aktiviteit aan die in het genre is van wat men vroeger al heeft kun nen meemaken, nl. de Kerstmarkt in Aken. Thans wil men een zelfde markt gaan bezoeken maar dan in Luxemburg. Hier bedraagt de prijs voor de leden 450 fr. en anderen betalen 100 fr. meer. Wie wil meegaan op zaterdag 17 december (vertrek om 8 u. aan het station te Burst) kan nu al inschrijven bij de be stuursleden of in Taverne Stalan. JV De atletiekvereniging van Burst-Bambrugge is reeds gekend voor haar jaarlijk se jogging die in het teken staat van de gememoreer de J. Hendrickx. Daar voor de organisatoren at letiek meer is dan een zo- mer-straatkoers heeft men onlangs besloten om ook tijdens het winterseizoen de aktiviteiten voort te zetten. Daarom organiseert deze vereniging op vrijdag 11 november (Sint-Maarten), in samenwerking met VI TA, een eerste, wat zij noemen, Officiële Veld loop in onder de naam «Ereprijs J. Hendrickx». Deze cross ingericht voor heren omvat een volledig programma en kan voor velen een test zijn voor het komend winterseizoen. De eerste start is om 14 u. voorzien en men kan in schrijven ter plaatse, in de gebouwen van de gemeen teschool van Burst, waar tevens de kleedkamers zijn. De wedstrijden zelf gaan door op een 300-tal meter daar vandaan, nl. op het gehucht 't Eiken. Het startgeld bedraagt 100 fr. maar alle deelnemende atleten krijgen een prijs. Inlichtingen hieromtrent kan men bekomen bij Ida Hanssens, Gentsestraat 3, te Burst (tel. 053/62.77.86 of 053/62.14.64). JV Kerstavond en alleen... Door niemand uitgenodigd. Toch zegt het spreekwoord van deze kersttijd:: «Nodig een eenzame uit». Daarom biedt Ravel de mogelijkheid om een fijne en sobere kerstavond door te brengen. Alle al leenstaanden tussen 21 en 60 jaar zijn hartelijk uitgenodigd in het Parochiaal Centrum te Appels Dendermonde. Ook de kinderen worden er verwacht. Als een grote familie wordt er het feest van de vrede gevierd. Men begint om 19.30 uur met een koffietafel. Kerstmuziek zorgt voor de nodige sfeer. Daarna is er een fakkeltocht voorzien langsheen de Schelde op goede wegen. In een rustige sfeer wordt de avond bekroond met de middernachtmis in de kerk van Appels. De prijs bedraagt voor dit alles 250 fr. Wie belangstelling heeft voor dit initiatief kan steeds kontakt opnemen met de regionale Raval- verantwoordelijke Marie-Jeanne Vlaeminck, Be vrijdingslaan 123 te 9330 Dendermonde (tel 0521 21.77.24). An< prir fcn. Üep Dezi Mni Ut. Het Naar *(jrd Best tik-7 »érd plaat Het óoor dah chaai echte *aar ge. vi en gejlai heflei deJa

De Voorpost | 1988 | | pagina 2