Algemeen politiereglement te Aalst gewijzigd Sint-Kaarten ivam en ging Sint-Maarten op bezoek in Aalsterse zwembad G D ii 2- 18.11.1988- De Voorpost Het algemeen politieregle ment te Aalst daterend van 25 juli 1977 werd door de gemeenteraad aange past en gewijzigd. In een vorige bijdrage belichtten we vooral de delikate ma terie van de brandpreven tie. Hoorden we gezags dragers niet reeds herhaal delijk zeggen dat als de reglementering strikt wordt nageleefd er prak tisch geen enkele horeca zaak nog safe zou zijn. De soep wordt echter meestal zo heet niet gegeten als ze wordt opgediend. Hierna volgen dan de an dere aangebrachte wijzi gingen of aanvullingen. Het betreft uiteraard loka len toegankelijk voor het publiek. Verlichting De lokalen moeten be hoorlijk verlicht zijn. Alleen elektriciteit is toe gelaten als kunstmatige verlichtingsbron. In de inrichtingen moet een veiligheidsverlichting worden aangebracht met een voldoende lichtsterkte om een veilige ontruiming te verzekeren. Deze veiligheidsverlich ting moet automatisch en onmiddellijk in werking treden bij het uitvallen van de normale verlichting, zij moet tenminste één uur zonder onderbreking kun nen functioneren. Verwarming In verband met de verwar- Aalst. De Bond van Grote en van Jonge Gezinnen organizeerde in de Werf een druk bijgewoond Sint-Maartenfeest (a). Aalst. Sint-Maarten br/>cï-l.j~zxiïöezoek ade stedelijke school in de Binnenstraat (a). an i Een paar weken lane was de regio Aaln de ban van Sint-Maarten. Waar elders Sint-Niklaas de kindervriend bij uitstek is houdt Aalst het nog steeds bij de bloedeigen Sint-Maarten, de patroon trouwens van de Sint-Marti- nusparochie en van de dekenale kerk. Omdat de buurt van de ken tot goed verkopende Werf wegens straatwerken artikelen terwijl in typi- open ligt. landde Sint- sche speelgoedzaken een Maarten niet te Aalst aan brede waaier speelgoed via een schip op de Den- wordt aangeboden. Een der doch arriveerde met troef die de echte speel- vlag en wimpel en begeleid goedwinkels alleszins niet door een aantal Pieten in kan ontnomen worden is het Aalsters spoorwegsta- de service achteraf die in tion. Recht uit Spanje... grootwarenhuizen niet be- In de optocht ging het dan staat of tot het minimum naar het stadscentrum en wordt herleid, op het binnenplein werd dan aan de jongeren snoep Opvallend is wel dat het uitgereikt met milde hand. speelgoed nu pas de laat- Sint-Maarten bleek onder- ste weken voor de komst tussen tijdens vorige we- van de Sint wordt aange- ken zitdagen te houden in kocht waar deze aankoop- diverse handelszaken tot periode vroeger veel eer hij verleden zondag met der van start ging. Wei een ballon vertrok van op licht uitsluitend bij de eko- de parking van Ter Mael nomische krisis en bij het waar de Liberale Sociale minder liquide beschik- Werken hem uitwuifden. baar geld bij Jan Modaal. Speelgoedhandels krijgen Een aantal kopers in po- de jongste tijd heel wat tentie beperkt zich tot de konkurrentie van grootwa- meest gunstige promotie- renhuizen die zich beper- koopjes maar ook de meeste anderen doen hun aankopen zeer prijsbe wust. «De beste klanten» blijven steeds zij die bij het binnenkomen nog niet weten wat ze precies wil len. Deze mensen zijn vaak de meest interessante klanten. Het budget voor Sint- Maarten is zeer verander lijk. Sommigen zijn van mening dat per kind zowat 700 fr wordt gespendeerd doch voor anderen wordt dat wel het dubbele van dat bedrag. Een aantal ko pers opteert alleszins voor aankopen van een degelijk stuk in plaats van heel wat pietluttigheden. Elektro nische spullen uitgezon derd valt het wel op dat uit het Verre Oosten heel wat minder speelgoed wordt geïmporteerd dan vroeger. Vast staat wel dat de tele visie via heel wat van haar programma's het verlang lijstje van de kinderen me de bepaalt. En vaak zijn dat dan ook oorlogstui gen... Aalst. Feest in de Stedelijke school in de Binnenstraat, naar aanleiding van het bezoek van Sint-Maarten (a). mingsinstallaties moeten alle nodige veiligheids maatregelen worden geno men om oververhitting, ontploffing en brand te voorkomen. Zo moeten ondermeer de verwarmingstoestellen zo danig opgevat en opge steld zijn, dat ze voldoen de veiligheidswaarborgen bieden. De verwarmingstoestel len, die niet op elektrici teit werken, moeten op een schoorsteen aangeslo ten zijn of op een speciale inrichting voor de afvoer van de verbrandingspro- dukten. Noch verplaatsbare ver warmingstoestellen voor stralingswarmte, noch re cipiënten met vloeibare brandstoffen zijn toegela ten in de lokalen die ge woonlijk voor het publiek toegankelijk zijn. De stookinstallatie van de centrale verwarming en de brandstoffenvoorraad moeten elk in een afzon derlijk en goed verlucht lokaal worden geïnstal leerd, dat niet rechtstreeks in verbinding staat met lo kken die gewoonlijk voor het publiek toegankelijk zijn. De binnenwanden moeten een Rf. hebben van ten minste één uur en de deu gen) in deze wanden moe ien) zelfsluitend zijn met een Rf. van tenminste een half uur. De toevoerleiding tussen het lokaal waarin de brandstoffenvoorraad zich bevindt en de stookplaats moet stevig bevestigd en uit metaal vervaardigd zijn; zij moet tenminste één afsluitkraan hebben op een veilige en gemak kelijke bereikbare plaats, buiten deze lokalen. De gasmeters dienen op gesteld in eer) ruimte, die goed verlucht is, waarin alles wat het brandrisico verhoogt wordt geweerd en die gelegen is buiten de voor het publiek toegan kelijke delen van de in richting. Indien op de gastoevoer- leiding buiten het gebouw geen afsluiter is aange bracht, moet de exploitant de gasmaatschappij om de plaatsing daarvan ver zoeken. De afsluiter moet op de voorgevel doeltreffend worden aangeduid. Recipiënten voor een vloeibaar gemaakt petro- leumgas mogen niet in de kelderverdieping worden geplaatst; zij moeten ofwel in de open lucht ofwel in een daartoe bestemd en behoorlijk verlucht lokaal ondergebracht worden. Brandbestrydingsmid- delen De exploitant moet vol doende brandblusmidde- len aanbrengen, aangepast aan de omstandigheden. In de lokalen toegankelijk voor het publiek, moeten tenminste twee draagbare snelblussers van het type 6 kg. poeder ABC opgesteld zijn. In de nabijheid van de stookplaats moet een toe stel met 5 kg C02 of 6 kg poeder ABC opgesteld zijn, indien de verwarming niet gebeurt met een gas vormige brandstof. Fri- tuurketels dienen in de on middellijke nabijheid voorzien van een goed af sluitend metalen deksel of van een «branddeken». Het brandbestrijdingsma- terieel moet goed onder houden worden, be schermd zijn tegen de vorst, .op doeltreffende wijze gesignaleerd wor den, gemakkelijk bereik baar en oordeelkundig verdeeld zijn. Het moet onmiddellijk in werking kunnen gebracht worden. Het gebruik van blustoe stellen met broommethyl, tetrachloorkoolstof of an dere produkten waardoor giftige uitwasemingen kunnen ontstaan, is ver boden. De inrichting moet op het openbaar telefoonnet aan gesloten zijn. In de onmid dellijke nabijheid van het telefoontoestel, dat recht streeks te bereiken en te gebruiken is, moeten de oproepnummers van de hulpdiensten aangeduid worden. Al het personeel moet om trent de gevaren van brand in de inrichting ingelicht worden. Sommige personeelsleden, vooraf aangeduid omwille van de permanentie en de aard van hun functies, moeten geoefend worden in het hanteren van de brandbestrijdingsmidde- len en de ontruiming van de inrichting. De maatregelen dienen getroffen om brandrisico's verwekt door het roken, te weren. Asbakken moeten in voldoende getal en op nuttige plaatsen aanwezig zijn, zij dienen geledigd in een metalen recipiënt, voorzien van een goed af sluitend metalen deksel of van het type «vlamdo- vend». In de lokalen toegankelijk voor het publiek mogen geen vuilnis, afval, afge dankte voorwerpen of - produkten vergaard worden. Controles, plannen, waar schuwing en alarm, af scheiding De elektrische installa tie^), inclusief de veilig heidsverlichting, alsmede de gasinstallatie(s), het materieel voor brandbe strijding, de verwarmings- installatie(s) en desgeval lend de detectie- en alarm- installaite(s) moeten jaar lijks aan een grondige kontrole onderworpen worden. Deze kontroles dienen, in zoverre van Rijkswege personen, orga nismen, instellingen, be voegde technici of firma's erkend werden, aan één of méér van deze worden toevertrouwd. Bij ontstentenis daarvan zal een beroep gedaan worden op bevoegde tech nici. De data van die kontroles en de gedane vaststellin gen dienen genoteerd in een register en, wat de blustoestellen betreft, ook op een kontrolekaart die aan de toestellen wordt vastgemaakt. Het register en de kontro lekaart moeten steeds ter beschikking van de Burge meester en van de bevoeg de ambtenaren worden ge houden. Iedere vermel ding in het register moet gedateerd en ondertekend worden. Aan de opmer kingen gemaakt tijdens de kontrole, moet de exploi tant onmiddelijk het pas send gevolg geven. Een duidelijk leesbaar en overzichtelijk plan van de kelderverdiepingen dient uitgehangen m de onmid dellijke nabijheid van de trappen die er naartoe lei den. Dit plan, op schaal getekend, duidt de verde ling en de bestemming aan van de lokalen, evenals al le voor de brandweer nut tige inlichtingen. Dit plan dient bijgehouden. Uitgestrekte inrichtingen en inrichtingen die ver scheidene verdiepingen van een gebouw bezetten, dienen voorzien van een passende waarschuwings- en alarminstallatie. Inrichtingen die gewoon lijk voor het publiek toe gankelijk zijn en die el kaar niet aanvullen moe ten, met inbegrip vn hun trap(pen), uitgangswe- g(en), uitgang(en), deu gen) en wegen die er naartoe leiden, afzonder lijk beschouwd worden. De onderlinge scheidings wanden moeten een Rf. van tenminste één uur hebben en de deuren in deze binnenwanden van ténminste een half uur. Inrichten, herinrichten en oprichten van lokalen voor publiek De binnenwanden, die de scheiding vormen van lo kalen die gewoonlijk voor het publiek toegankelijk zijn met inbegrip van aanhorigheden zoals aan- rechtkeukens, muurkas ten, lokalen die als drank opslagplaats gebruikt wor den en hun uitgangen, met de overige delen van het gebouw, dienen een Rf. van tenminste één uur te hebben Tijdens de Aalsterse Zwemweek bracht Sint-Maarten tot groot genoegen van de vele jonge zwemmertjes een bezoek aan het Aalsterse zwembad. Voor de begeleiders en redders was het meteen een drukte van belang, want om het jonge entoesiaste volke in goede banen te leiden, is er heel wat nodig. Uiteindelijk slaagde men er toch in om iedereen netjes in de rij te krijgen, zodat Sint-Maarten het wat makkelijker had. De Sint was natuurlijk vergezeld van zijn helpers en deelde heel wat lekkernijen uit. (foto's da) De deuren in deze binnen wanden moeten een Rf. van tenminste een half uur hebben. Plafonds bestaande uit houten roosteringen, be kleed en eventueel geïso leerd op een wijze die ana loog is aan deze die be schreven is voor een getest plafond met een Rf. van tenminste één uur, kunnen toegestaan worden. De valse plafonds dienen, alleen wat het criterium van stabiliteit bij brand be treft, een Rf. van tenmin ste een half uur te hebben. De plafonds, valse pla fonds en hun bekledingen dienen vervaardigd uit niet-ontvlambare mate rialen. De trap- en vloerbekledin gen en de bekledingsmate rialen van de vertikale wanden van alle lokalen die gewoonlijk voor het publiek toegankelijk zijn, moeten van het type met trage vlamvoortplantings- snelheid zijn. De trappen gebouwd na het in voege treden van onderhavige politieveror dening, dienen gemaakt uit niet-brandbare mate rialen; ze moeten een aan trede hebben van tenmin ste 25 cm. De optrede mag niet meer dan 17 cm. be dragen. De trappen moe ten uit rechte delen bestaan. Wanneer uitbreidings werken worden uitgevoerd aan een bestaande inrich ting, moet de ganse inrich ting voldoen aan de bepa lingen van 9. Vrijstellingen en admini stratieve maatregelen De exploitant, en bij diens afwezigheid zijn aangestel de, zal het publiek niet tot de inrichting toelaten dan na zich telkens ervan te hebben vergewist dat aan de voorschriften van deze verordening voldaan is. De burgemeester alsmede het personeel van de brandweerdienst en het personeel belast met de inspektie hebben te allen tijde vrije toegang tot de in artikel 63 bedoelde in richtingen. Op hun vraag is de exploi tant verplicht het bewijs te leveren dat de voorschrif ten van de artikels 65.1, 81, 96. 97.1, 97.2, 97.3 en 97.4 van deze verordening zijn nageleefd wat betreft de reactie bij brand van de bouwmaterialen en de weerstand tegen brand van de bouwelementen. Dc exploitant is ertoe ge houden, zohaast mogelijk en tenminste één maand op voorhand, aan de Bur gemeester schriftelijk ken nis te geven van de ope ning van een inrichting waar het publiek gewoon lijk toegang heeft in de zin van artikel 63. In verband met de voor schriften van deze veror dening kan de Burgemees ter steeds afwijking ver lenen. De vraag tot het verkrij gen van een afwijking moet ingediend worden aan de hand van een gede tailleerd verslag, dat de re denen vermeldt waarom een afwijking als noodza kelijk voorkomt. Bij het verlenen van een afwijking is de exploitant ertoe ge houden de aanvullende voorzorgsmaatregelen, die eventueel door de Burge meester worden opgelegd, uit te voeren. Onverminderd de voor schriften van deze veror dening, neemt de exploi tant al de veiligheidsmaat regelen door de omstan digheden aangewezen om: het ontstaan van een brand te voorkomen; elk begin van brand op te sporen en de uitbreiding ervan te verhinderen; de hulpdiensten te alarmeren; zowel de redding van de personen als de be scherming van de goede ren in geval van brand te vergemakkelijken. De burgemeester kan steeds bijkomende maat regelen opleggen. Straf- en overgangsbepa lingen De Burgemeester kan dt voorlopige sluiting beve len van de inrichting die niet voldoet aan de krach tens deze afdeling voorge schreven veiligheidsmaat regelen. De heropeninj van de inrichting wordt slechts toegestaan als de vereiste aanpassingen d verbouwingen uitgevoerd zijn. Onderhavige afdelinf wordt onmiddellijk toepassing. Voor bestaan de inrichtingen wordt jaar uitstel verleend inza ke de naleving van voorschriften vervat in artikelen 65.2, 74, 83 et 96. De overtredingen van d artikelen 1 tot 49, 52 to 134/111 en 168 en 242 val dit reglement of van d besluiten krachten dea artikelen genomen, wor den met politiestraffen be teugeld. De overtredingen van dl artikelen 50 tot 51/V d 135 tot 167/XVIII van de ze verordening of van dl besluiten, krachtens dea artikelen genomen, wor den gestraft met de straf fen bepaald in artikel 61 en volgende van de we van 29 maart 1962, hou dende organisatie van dl ruimtelijke ordening en dl stedebouw, gewijzigd bij de wetten van 22 apri 197C en 22 december 1970, Es <Dii Coe Oali nivf dat Aalst. Felicitaties van eigen bodem voor Victor Van Frachem.

De Voorpost | 1988 | | pagina 2