Jacqueline Meuleman als nieuw gemeenteraadslid aangesteld te Erpe-Mere Galerij Piet er Coecke, Design en Herwig in De Werf Fakkeltocht voor de Vrede Gewestelijk Davidsfonds Kwistornooi Davidsfonds Aalst druk in de weer De Voorpost - 18.11.1988 - 3 an de nt om ïodig. zodat n zijn 's da) gsbepa- kan de beve- ing die krach- voorge- dsmaat- Dpemnj wordt als de gen of gevoerd Tijdens de (wellicht) laatste gemeenteraadszitting van deze legislatuur heeft men al enkele raadsleden moeten vervangen waarvan twee door overlijden. Op valreep van een nieuwe legislatuur moest op die manier nog een ïervanging doorgevoerd worden als gevolg van het overlijden van SP-raadslid Petrus De Maertelaere wiens plaats ingenomen werd door mevr. Jacqueline Van Delsen - Meuleman. Petrus De Maertelaere tehuizen 300.000 fr. CVP- werd geboren op 21 juli fraktieleider Et. Bliki ver- 1928 en is sinds de fusie genoegt zich met een wei raadslid voor de SP-frak- nig uitleg over een paar lie. Hij was vooral bekend bedragen zodat het geven de middens van het van advies voor de begro- lABW waarin hij dienst- tingen van de onderschei vaardig was als bode en den kerkfabrieken in snel dus ook steeds nauw kon- tempo kan afgewerkt takt had met zijn leden die worden, hem trouwens met een Met uitzondering van de mandaat in het gemeen- Sint-Bavokerk van Mere tebestuur beloonden. Zijn dient de gemeente bedra- werd ingenomen gen bij te passen die va- door Jacq. Meuleman die riëren tussen de 100.000 er de volgende legislatuur fr. en het half miljoen, eveneens zal bij zijn ver- Voor de Sint-Lambertus- mits ze in oktober 1.1. een kerk van Vlekkem is er hoog aantal stemmen be- echter een bijzondere toe haalde en als enige vrouw lage gesteld van 1.720.000 haar sexgenoten zal ver- fr. voor de buitengewone tegenwoordigen, vermits dienst. Voor Ottergem is CVP-raadslid Yvonne Flo- het deel van de gemeente bert - Janssens zich geen ongeveer 200.000 fr. en kandidaat meer gesteld hier kan in de toekomst heeft. een punt van discussie lig gen want schepen De Wolf Begrotingen merkte hierbij een zekere Aan de raad werden al «onverenigbaarheid» op, enkele begrotingen van wat er op neerkomt dat 1989 voorgelegd waarvan een mandataris die terzelf- o.a. deze van het OCMW dertijd lid is van de kerkfa- die voor de gewone dienst briek in feite niet mag sluit met een saldo van 205 meestemmen en kan eige- fr. en voor de buitengewo- naardige gevolgen heb- ne dienst 301 fr. bedraagt, ben. Dit was nu al vast te Het dienstjaar 1989 blijkt stellen toen raadslid Van een tekort te vertonen van Wilder vroeg of «over de jmaar liefst 7,3 miljoen dat koster van Ottergem» ging zal opgevangen worden (Et. Lepage) waarop de jdoor de overschotten van schepen hem antwoordde ,de vorige dienstjaren. Als dat hij geen namen kan belangrijkste ontvangsten noemen zoniet moet dit kan men onthouden: on- punt naar de geheime zit- geveer 10,6 miljoen als bij- ting overgeheveld worden, passing van de gemeente; Toch was het duidelijk 3 miljoen toelage zonder voor de eens talrijk opge- fonds; intresten belegde komen aanwezigen want gelden 2,5 milj.; terugbe- toekomstig schepen Lepa- taling verblijfkosten be- ge verliet een paar keer jaarden 6,3 miljoen; het voor korte tijd de zaal. Of jandeel dat de Staat uit- men hiervan in de toe keert voor het bestaansmi- komst een punt zal van nimum 3,4 miljoen; toela- maken is nog uit te maken ge van het OCMW 3 mil- maar misschien was dit joen. Daartegenover staan misschien al een voor de belangrijkste uitgaven smaakje van oppositievoe- als daar zijn 6,75 miljoen ring. voor het bestaansmini mum; dienstverlening in Openbare werken geld en natura samen voor Om het lokaal watervoor- 900.000 fr. hospitalisatie- zieningsnet in de Wilgen- kosten 650.000 fr; kosten dreef te Burst aan te pas voor verblijf van kinderen sen waren vroeger al wer- 1,7 miljoen; verblijfkosten ken voorzien en hiervoor bejaarden 10 miljoen en had men een raming van plaatsingskosten onthaal 600.000 fr. gemaakt maar afdeling jk van >estaan irdt id inza- van it in dl 83 et van dl 52 tó 242 vat van d n dezi i, wot- ffen be van (I ïl/V a van d{ van 4 ns deï li, wot- le straf tikel 61 de wfl -2, hou van dt ïg en de rigd bi pri 197 '70. U volgens schepen De Grave is het bedrag niet noodza kelijk omdat de geplande rioleringswerken niet no dig zijn. De saaiheid van deze ge meenteraadszitting liet zich trouwens het meest voelen bij de behandeling van de agendapunten met betrekking tot openbare werken want er kwamen maar weinig opmerkingen uit de hoek van de opposi tie. Er waren evenmin be zwaren tegen het goedkeu ren van het onteigenings plan topmolenstraat en het daaraan verbonden rooi lijnplan. Daar er slechts 5,5 aren en 11 personen mee gemoeid zijn, is het opdrachtgevend bestuur de gemeente Haaltert. Het totaal aandeel voor deze wegenwerken bedraagt voor Erpe-Mere bijna twee miljoen maar 60 pro cent zal door de Vlaamse Gemeenschap betaald worden. Op vraag van het College om een versleten perso nenwagen te mogen ver vangen (kostprijs 450.000 fr.) merkte H. Van Wilder op dat men beter een wa gen, uitgerust met diesel motor, zou aanschaffen. Alhoewel dit een meer kost bijbrengt was ieder een toch akkoord om dit voorstel te aanvaarden. Ook gaf men zijn fiat voor het uitvoeren van meer- werken aan de Wilgen- dreef te Burst. Deze grond-, wegen- en riole ringswerken zullen 1,3 miljoen kosten. In deze zitting heeft de gemeen teraad ook een princieps beslissing genomen om een schuilhuisje te plaat sen aan de Schoolstraat te Mere (windmolen). Hier voor dient men echter en kele voorgeschreven pun ten in acht te nemen voor aleer daartoe toestemming gegeven wordt. Terzelf- dertijd trof men een defi nitieve beslissing om drie schrijfmachines aan te ko pen voor de gemeentelijke administratie: kostprijsra ming 95.000 fr. In de omgeving van de pendelparking zitten de bewoners met bijna on overkomelijke parkeer problemen ingevolge we gen- en rioleringswerken aan de Wilgendreef. Daar om wordt een tijdelijke Expo van Europees gehalte •Dialoog», vereniging voor kunst, letteren en geschiedenis en «Pieter Coecke Design» dat in de Molenstraat in de plaats kwam van de vroegere Galerij Pieter Coecke, organiseren een tentoonstelling die zich op Europees niveau situeert. Dialoog-voorzitter dr. Hendrik Strijpens maakt zich sterk dat deze tentoonstelling de beste wordt van wat in jaren te Aalst kon worden aangeboden. Aan de voorbereiding ervan werd dan ook reeds jaren intensief fewerkt. Drievoudig leger van Karei V naar Tu- zijn gedachtenwereld aan- Het wordt een tentoonstel- nis en voor rekening van sloot en met wie hij een iing in liefst drie verschil- een Brussels handelaar be- onafscheidelijke band als lende doch elkaar aanvul- zocht hij Constantinopel kunstbroeder zou smeden lende luiken. Eerst een Coecke was schilder aan Herwig Van Holsbeeck is «Terugblik op de tentoon- het hof van Karei V en van houder van diverse Prijzen •tellingen beeldende kunst Maria van Bourgondië. Hij en vermelgingen. Hij werd in de Galerij Pieter Coecke vertaalde een standaard- vaak geselekteerd voor f&naf 1969» met nationale werk over architektuur en groepstentoonstellingen internationale deelna- zorgde voor de versiering en stelde zelf vaak indivi- oe. Daarna een «Overzicht van de Sinjorenstad voor dueel met sukses tentoon over het Design-meubel de plechtige intrede van van 1850 tot op heden» en Karei V en zoon Philips. «Terugblik op Galerij Pie- tot slot een «Terugblik op Uit zijn tweede huwelijk ter Coecke vanaf 1969» «n kwarteeuw schilder- met Maaiken Verhulst Het ligt in de bedoeling kunBt door Herwig» (Van sproot hun dochter Maria heel wat werken naar die zou huwen met Pieter Aalst te brengen van kun- Breughel stenaars die ooit in de Ga- lerij Pieter Coecke hebben Galerij Pi.ter Coeck. geëxposeerd. En dat zijn er "eter Coecke. te Aalst ge- Onder impuls van apothe- heel wat. Zowel uit de ei- toren in 1502 en te Brus- ker Prosper Van Hols- gen regio als nationaal be overleden op 48-jarige beeck uit de Hovenier- kende en alleszins ook een tijd was een van de straat, een kunstkenner aantal internationale ver bootste figuren uit de 16e en -verzamelaar ontstond maardheden j®8uw Hij was tegelijker- in 1969, de periode van de U ziet er inderdaad werken [tijd schilder, graveerder, explosie van kunstgale- van volgende kunstenaars: drukker, bouwmeester, ta- rijen in het Aalsterse de G. Bertrand, M Bayens, J. pijtwever en schrijver. Een «Galerij Pieter Coecke» in Cobbaert, J. Cluysenaar, "Buur die door zijn mul'ti- de Molenstraat nr. 44 A Debois, S. Depuydt, P oiBciplinariteit heel wat in- Zoon Herwig, binnenhuis- Delvaux, G. De Cock, Ch. vloed uitoefende op de architekt, werd de galerij- Delporte, J De Nijs, L De [kunstopvattingen in zijn houder. Hij vormde een Pelsmaecker. todode. oude drankgelegenheid •«ter Coecke die te Aalst om tot een volwaardige voortleeft in een straat- tentoonstellingsruimte j|®&rn en van wie doeken met winkelzaak. Gehuwd ström, G. Leclerfcq, x». [jjnushoren in het stadspa- vestigde hij zich te Affli- Mortier. P Mara, F Min- rimonium was een leer- gem, meer bepaald in «Ter naert, J Miro, R. Montey- J"1? van Bernard van Or- Berken» in de Hekelgemse ne, L. Peire, J. Rets, R. ey. Coecke had een eerder Molenberg 11. Tijdens zijn Raveel, Y. Rahay, Rein- Montuurlijk leven. Nadat legerdienst maakte hij houd. G Sempels, R. Som- rijn echtgenote was kennis met Yves Van de ville, W. Schelfhout, M. erloren trok hij met het Steen, die zich volledig bij Van Saene, L. Van Lint, S. Holsbeeck uiteraard). Pieter Coecke, stadsgenoot J.P. Ghij- K Heeremans. P. Horvath, A. Jörn, V. Gen- tils, G Homen8, B. Lind- vrijstelling van retributie toegestaan en kunnen de ze mensen om er tijdelijk te parkeren. Om kosteloos te kunnen parkeren moet de eigenaar van een wagen in het bezit zijn van een witte kaart afgeleverd door het gemeentebestuur met handtekening van de burgemeester. Gemeenteleningen Vooraleer aan een nieuwe periode van zes jaar te beginnen heeft het huidig bestuur nog voor heel wat miljoenen leningen laten goedkeuren. Deze zullen o.a. moeten dienen voor de aankoop van een lichte vrachtwagen met kostprijs 1,4 miljoen, voor de aan koop van betonstraatste- nen (283.000 fr.), voor de aanleg van sportinrichtin gen Steenberg en herstel len van het dak van de sporthal aan de Sint-Bavo- weg te Mere (3.362.000 fr.). Eén derde dient voor de herstellingswerken en de rest voor de aankoop van twee geprefab gebou wen (kantien en sanitair lokaal) in afwachting van de definitieve sporthal. Een lening van 415.000 fr. zal gebruikt worden voor de aankoop van uitrusting voor de gemeentelijke uit- leendienst; dit betreft o.a. twee projektieschermen, één episcoop, een ver plaatsbaar podium met ta fels en transportwagens, tentoonstellingspanelen en bijhorigheden. Voor ver- beteringswerken aan de Landries, Eekhout, Daal- broek, Aaigembergstraat, Delestraat, Lindekouter en G. De Vosstraat zal men een lening aangaan van 3.796.000 fr. De ver- beteringswerken aan de Wilgendreef te Burst ver eisen een lening van 2.143.000 fr. maar de ver- beteringswerken en de rio leringswerken aan de Stokt, Veldstraat, Aai- gemdorp en Griet zullen maar liefst 9,5 miljoen kosten aan de gemeente want de gemeenschapstoe lage bedraagt bijna even veel. De raadsleden keurden ook nog enkele begro tingswijzingen goed, mits enkele opmerkingen over kleine details. Toch kon men hieruit vernemen dat wegens een klein geschil met de aannemer van de bouw van het administra tief centrum de gemeente «Na een oorlog komt wel een wapenstilstand doch zelden vrede. Althans langdurige». Aldus Ka- miel Sergant verleden donderdag op de voor avond van 11 november bij zijn toespraak tot een 150 deelnemers aan de fakkeltocht. Deze vredes- betoging was aan haar elf de editie toe doch gaat stilaan bergaf. Wellicht namen glasnost en pere strojka en de afzwakking van nucleaire wapens haar de wind uit de zeilen. Wel licht ook is de basis waar op deze organisatie stoelt te eng. Vredeshuis en VA- KA-Aalst staan er achter maar ook andere organisa ties beleven de zelfde vre deswil. «De gewone man wil vrede. Oud of jong, iedereen verlangt er naar. Laat ons dan ook be ginnen in eigen kring, in eigen buurt, in eigen ge meente». Kamiel Sergant is wel vooral gekend als de kamavalkeizer voor het le ven doch doet aan ontwik kelingssamenwerking en bevordering van de vre- desidee in eigen omgeving op zijn typisch eigen ma nier. Zonder franje maar doeltreffend. «Waarom niet beginnen met Aalst uit te roepen als vredesge- meente» vraagt hij zich op de Grote Markt af. «'t Is misschien een eerder scha mel begin maar alleszins beter dan niets. Als derge lijk initiatief in elke ge meente zou genomen wor den zou de mentaliteit bij de politiek-verantwoorde- lijken alleszins terdege veranderen». De perma nente bewapeningswed loop is een voortdurende bedreiging voor elke duur zame vrede. «Een oorlog brengt nooit ware vrede» besloot Kamiel. Waarna werd opgestapt door de Aalsterse centrumstraten, de vredesfakkel in de hand die wellicht voorbijgan gers en bewoners wel tot enige bezinning brengt. LH nog 431.000 fr. moet beta len na een gerechtelijke uitspraak. Dit noemde schepen De Grave «één peulschil» op een totaal bedrag van 109 miljoen dat het ::Steenberg» uit eindelijk gekost heeft. Ook nog tijdens het spre ken van deze begrotings wijzigingen vergenoegde schepen De Wolf zich over het feit dat de gemeente immers voor 85 miljoen had kunnen beleggen wat alleszins «een positief re sultaat is». Aanstellen grafmaker De raad was unaniem ak koord om voor volgend jaar (januari en februari) voorlopige twaalfden te stemmen en de eindejaars- toelagen voor het gemeen- tepersoneel goed te keu- _ren maar dit was niet meer het geval toen men vroeg om een betrekking open te verklaren voor geschoold werkman, nl. een grafma ker-tuinier. Fraktieleider E. Bliki deed een voorstel om dit agendapunt te ver dagen (de reden ligt voor de hand) en zijn fraktie kon rekenen op de steun van vier PW-raadsleden G. De Lange, Beirens, De Temmerman en Cosijn zo dat dit punt afgevoerd werd tot een zitting... na Nieuwjaar. In verband met het Erken- nings- en subsidiëringsre glement (art. 20/2) waarbij verenigingen die een afge vaardigde hebben in het bestuur, de erkennings kommissie of werkgroe pen, een extra toelage zouden krijgen van 1.000 fr., wordt dit artikel ge schrapt omdat dit door de gouverneur als onwettig beschouwd wordt. Trou wens, alle verenigingen kunnen niet deel uitmaken van het bestuur enz. wat betekent dat dit artikel een diskriminatie zou zijn ten overstaan van bepaal de verenigingen. De presentiegelden voor de leden van de kiesbu reaus konden vorige raadszitting niet gestemd worden omwille dat de CVP-fraktie de zaal verla ten had en men niet in aantal was om geldig te stemmen. Thans waren ze opnieuw op de agenda ge plaatst en werden ze niet alleen goedgekeurd maar op voorstel van schepen De Wolf zelfs verdubbeld. JV Aalst. Druk overleg na de geslaagde fakkeltocht voor de vrede (a) Op vrijdag 18 november 1988 te 20 u. heeft in de Gemeentelijke Jongens school, Welleplein 13 te Welle het 4de Gewestelij ke Davidsfonds Kwistor nooi plaats. Gestart in 1985 te Herder- sem was dit kwistornooi te gast in Davidsfondsafde- lingen Aalst-Mijlbeek (1986) en Lede (1987). Opnieuw gaan een 10-tal Davidsfondsafdelingen het tegen elkaar opnemen in deze ontspannende kwis. Via dit kwistornooi wor den de onderlinge kontak ten en de verdere uitbouw van samenwerking in de toekomst met de diverse afdelingen gestimuleerd. Elke afdeling uit het Da vidsfonds Gewest Aalst kan deelnemen met een ploeg van max. 5 en min. 3 deelnemers. Het inschrij vingsgeld (300 fr.) wordt besteed aan de aankoop van prijzen. Het gewest Aalst en Da vidsfonds afdeling Welle (Welle: 425 ha groot, ong. 3.000 inwoners en met 200 leden) hopen opnieuw op een ruime schare suppor ters en beslist de 10 Da vidsfonds kwisploegen. Inschrijvingen: Robert Van Isterdael, Omer De Vidtslaan 9 te 1760 Roosdaal (gewestelij ke consulent), tel. 054/ 33.36.82 OF Hugo Bo- gaert. Hardingstraat 40 te 9390 Herdersem (geweste lijke ondervoorzitter), tel. 053/77.83.95. LH Aalst. Professor Vermeulen gaf een lezing over de islam voor het Davidsfonds in de feestzaal van het stadhuis (a). Aalst. Bekende Aalstenaars namen deel aan de fakkeltocht voor de vrede (a). Van der Cam, A. Van Ransbeeck, W. Van Hecke, G Van den Brande, M. Wijckaert, O. Zadkine.. K Appel. Adami. Baj, Bal- deri, Baruchello, Berrocal, Boero, Calder, Carmi, Ca- valiere, Christo, Cordero, Crida, Del Pezzo, Dova, Fo- lon, Fontana, Niki de St. Phalle, Panamarenko. Pe- ricoli, Plessi, Poggliali, Pormodoro, Pozzati. Rotel- la, Sarri, Tadini, Taran- tino... Tweede luik van de ten toonstelling gaat over het design-meubel en de evolu tie ervan vanaf 1850 Vooral dat wat betreft stoe len en zetels. En in deel III ziet U teke ningen, schilderijen, gouaches, akwarellen. col lages van Herwig. VernissageDeze drieledi ge, merkwaardige ten toonstelling heeft plaats op het gelijkvloers en de eerste twee verdiepingen van kultureel centrum De Werf, Molenstraat 51 van donderdag 24 november tot en met 15 januari 89. De plechtige openstelling heeft plaats op donderdag 24 te 20 u. in De Werf met een welkom woord van dr. Hendrik Strijpens namens «Dialoog», een toespraak door Willy Juwet, direk- teur-generaal van het mi nisterie van de Vlaamse Gemeenschap. Admini stratie voor Kunst en een toespraak door kunstkriti- kus Walter De Raeve. Dichter Norbert De Winne vertelt hoe bij Herwig een kunstgewrocht ontstaat en groeit en de Italiaanse Zaïra Mis heeft het over design. Voor muzikale omlijsting zorgen het Harpduo Para- thega, bas-bariton Luc De Mot begeleid door Pieter Thomas en tijdens en na de cocktail Norbert Detaeye aan de vleugel met «Song from the South» Middenin het pubhek brengt het achtkoppig mi- me-theater Sabbattini «Maskers van de Stilte» van James Ensor Deze tentoonstelling is el ke dag toegankelijk vanaf 10 u. Ze is didaktisch op gebouwd en dus gans ge schikt voor klasbezoeken Begeleiding op aanvraag steeds mogelijk Bij deze expo horen twee catalogi: «Galerij Pieter Coecke een terugblik» en «Patchwork van Herweg» In etalages van sponsors en vóór De Werf ziet U eerlang driekantige pira miden die de drie facetten en deze tentoonstelling aankondigen: ART. DE SIGN en HERWIG. LH Het jaarprogramma van de Aalsterse Davidsfonds afdeling is klaar. Zeggen we vooraf al maar dat de kwis voor de jeugd een sukses zonder voorgaande werd en dat ook heel wat leden inschreven voor een bezoek aan de tentoonstel ling «5.000 jaar China» die loopt in de Koninklijke Musea voor Kunst en Ge schiedenis te Brussel. Verder op het programma staan een zang- en poë- zieavond die plaats heeft op 19 november en in het teken staat van «Lied van mijn Land». De Vaganten verzorgen deze avond in de schouwburg van De Werf. Aanvang om 20.00 uur. Zondag 8 januari volgt dan de nieuwjaarsre ceptie ten huize van Gil bert Claus. Op het pro gramma staat een aperi- tiefkoncert met Annemje Van de Winckel. Aanvang om 11.00 uur. Vrijdag 13 januari brengt prof. Aerts een lezing over «Een kluizenaar in New York, de spiritualiteit van Dag Hammerskold». Deze lezing heeft plaats in het stadhuis om 20.00 uur. Het bestuur van de Aal sterse DF afdeling bestaat uit Hilde Appelmans, Da niël Butaye, Gilbert Claus, Jos Coussement, Lieven Gees, Erik Hen- drickx, Paul Keppens. Ju- lien Librecht, Jan Lim- pens, Michael Roo- brroeck. Arseen Saeys, Tania Sonck, Emiel Van Schuylenbergh en Paul Wally. Het sekretariaat is gevestigd aan de Parklaan 30 bus 10 te 9300 Aalst (053/77.40.12). De Koninklijke Academie Het symposium heeft plaats in voor Overzeese Wetenschap- het Palcis der Academién. pen organizeert op vrijdag 9 Regentlaan te 1000 Brussel, december een symposium Voor meer informatie tel 02- over het «impact van de infor- 538.02.1116501 Frida matica in de derde wereld».

De Voorpost | 1988 | | pagina 3