Drie decennia «Alkuone» gevierd met totaalspektakel Jaarvergadering Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon (WAK) «Sint-Barb ara» zet «de kat op het spek» Een «Oscar» voor Oscar Van Malder met «Aggiornamento» Jaarmarkt andermaal een voltreffer Textiel, schering en inslag in de archeologie 4 - 18.11.1988 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 staaltje van hun kunnen demonstreerden. Naast behendigheid en kracht werd de groep dus aange vuld met elegantie, gratie en charme. Momenteel zijn er trouwens meer Al- kuone-leden van het «zwakke» dan van het zo gezegd «sterke» geslacht. «Wolfsangel» werd «Al kuone» Enigszins gedwongen door de omstandigheden werd «Wolfsangel» omgedoopt in «Alkuone». «Wolfsan gel» werd inderdaad wel eens versleten voor een van de Vlaamse Militan- tenorde (VMO) afge scheurde harde kem die een aantal spektakulaire akties op het politieke vlak voerde. Er ontstond daar door nogal wat verwarring die de reputatie van de Aalsterse kunstgroep dreigde te hypotekeren. Zo heten zich een drietal leden van de VMO-Wolf- sangel ter gelegenheid van de Brusselse Ommegang aan het hek van het ko ninklijk paleis vastkluiste- ren. «Wolfsangel-Aalst» die met dergelijke evene menten niets te maken heeft kreeg zelfs verschil lende keren de BOB over de vloer tot het duidelijk was dat het om twee totaal verschillende organisaties ging die toevallig dezelfde naam droegen. Veranderen van naam werd dan ook een must wilde men de groep geen onherstelbare schade laten ondergaan. Op voorstel van literator Anton Van Wilderode werd dan geop teerd voor de benaming «Alkuone» als valabel symbool. Moeilijkheden Bij de viering van het twintigjarig bestaan van de kunstgroep doken ander maal problemen op. One nigheid in het bestuur leid de naar afscheuring. Niet zozeer van leden-dansers. Wel van bestuursleden die dan htm eigen weg gingen met de stichting van Ex- pressiegroep Vredon. Het was de nieuw opgerichte groep die nu over de facili teiten en lokalen van het VTI kon gebruik maken zodat Alkuone dreigde let terlijk en figuurlijk in de kou te geraken. Achteraf gezien werd dit geen ramp voor Alkuone dat nu een zelfstandig be staan kon leiden en naar zeggen van Oscar Van Malder niemand in de ogen moest kijken. In het Sint-Jozefskollege werden ze zelfs entousiast ontvan gen en verder werd gere peteerd in gehuurde zalen als «Ten» aan de Kapucie- nenlaan, «Denderdal» in Erembodegem en in loka len aan het Van Geem- straatje (zaliger gedach tenis). Reeds lang vraagt Alkuo ne aan het stadsbestuur een perceel grond ter be schikking te krijgen om er zelf een zaal voor repeti ties en optredens op te trekken doch althans tot op heden, bleef het een vraag aan dovemansoren. Wel heeft Alkuone één DAC-er die samen met ouders de verantwoorde lijkheid voor de kostume ring draagt. En verder is er een pedagogische kem die er op toeziet dat dansers van Alkuone hun hobby met het studeren optimaal kunnen koppelen. Vanaf 6 jaar Wendde Alkuone zich aanvankelijk tot studenten van het secundair onder wijs, reeds enkele jaren is men er welkom vanaf de leeftijd van zes jaar. ,,Jong geleerd is oud gedaan». Ze treden op in kabouter- taferelen en mogen met de pauze reeds huistoe. Wil len ze wachten naar de apotheose dan kunnen ze uiteraard in een ander lo kaal de tijd doden met te kijken naar filmjes van Walt Disney. Het is Trees Bonte die hen opvangt op zaterdagen van 11 tot 12 u. Verdere verde ling gebeurt volgens leef tijd en bekwaamheid. Voor de midden- en grote re groepen is Nicole Del- vauw verantwoordelijk, voor de grote vlaggen is dat Piet Mertens en voor de dansnummers zijn dat Geert D'Haens en Rein Van Berkel. Wie belang stelling heeft kan terecht bij J. Coessens, Bergekou- ter 50 te 9300 Aalst. Tel.: 053/21.57.32. Aggiornamento Op de galavoorstelling van «Aggiornamento» was El- za Darciel (80) present en ook Theresa Van Marcke, de jeugdschrijfster die in staat voor de bindteksten. «Aggiornamento» brengt een levensverhaal in de di verse stadia. Het egocen trisch kind, de sprookjes wereld van de kleuter, de kameraadschap van de tie ner, het wel en wee op school en de strijd om middenin een genadeloze samenleving aan bod te komen. Vyf uitvoeringen voor uit verkochte zalen Liefst vijf maal na elkaar liep de nochtans ruime schouwburgzaal met 598 plaatsen eivol. Telkens uitverkocht. Zowel voor de voor- en namiddag voorstelling voor scholen op donderdag als voor de drie avondvoorstellingen op vrijdag, zaterdag en zondag. Een paar kleine technische storingen niet in acht ge nomen - de video liet het even afweten wat minder storend was vermits het enkel een begeleidend ele ment was en de nochtans eigen geluidsinstallatie kwam even op non-aktief wat echter korrekt werd opgevangen - verliepen de opvoeringen niet enkel rimpelloos doch indruk wekkend mooi qua conce ptie en qua uitvoering. Oscar verdient er alleszins een «Oscar» voor. LH Aalst. Van wijd en zijd waren ze gekomen om dankzij het goede weer te genieten van een heerlijke jaarmarktdag (a). De traditionele jaarmarkt in de Aalsterse Waterto- renwijk werd gezegend met een aangenaam quasi lenteweertje. Droog en re latief warm. Andermaal voldoende om te zorgen voor een massale opkomst van Aalst in deze populaire wijk bij de wa tertoren waar zich een weg banen langsheen de hon derden kramen in enge straten een weinig haalba re kaart was. Verkopers stelden te veel publiek te krijgen op deze typische jaarmarkt. Mensen komen niet bij hun kraam en de omzet is dan ook niet recht evenredig met het aantal bezoekers. Door de wol geverfde standwerkers prezen hun diverse waren torenhoog aan en voor wie niet kopen wilde waren er de traditio nele natjes en droogjes en heel wat animatie. Het centrum van de stad was andermaal verlegd naar de Houtmarktbuurt en de ve le aanpalende straten. Ondertussen profiteerden welzijnswerkers ijverig van de hen geboden kan sen om er zo massaal mo gelijk wenskaarten en zelf klevers ten gunste van pro- jekten van stadsgenoten in de Derde Wereld aan de man te brengen. Aalst. Enkele vrouwelijke leden van AKV De Matotten druk doende in de keuken (a). De jaarlijkse statutaire vergadering van de WAK, de Vereniging voor Aalsters Kuituur- schoon heeft plaats in de feestzaal van het stadhuis Aalst op zondag 11 decem ber te 11 u. Dit jaar zullen soals voor geschreven door de statu ten de mandaten van vol gende bestuursleden wor den hernieuwd: Frans Slagmulder, Mamix Cherreté, Mare Uytter- sprot, Jos Van Geert, Jan De Block. Alle uittredende leden zijn herkiesbaar. Personen die hun kandida tuur wensen te stellen, die nen dit te doen voor 11 december, per adres aan de voorzitter, de heer Marnix Cherreté, Oude- naardsesteenweg 20, 9410 Erpe-Mere. Tijdens de algemene ver gadering wordt het artis tiek gedeelte verzorgd door het Kamermuziekduo Christiaan De Raes, hobo en Engelse hoorn, Guido Veldeman, piano. Programma: Sonatine in A, opus 28 (Joseph Reylandt 1870- 1965) Sonate in F, opus 17 (Lud- wig Van Beethoven 1770- 1827) Sidlienne in g, opus 78 n (Gabriël Fauré 1845- 1924). Het WAK-banket 1988 Na de vergadering gaat de ze maal volgens de beurt- lijst het traditioneel ban ket door in de salons Ver- spaille, Keizerlijk Plein 61, Aalst, om 13 uur stipt. De leden die wensen deel te nemen aan het diner, gelieven de som van 795 fr. te betalen bij de pen ningmeester Frans Slag mulder, Regelsbrugge- straat 35 te Aalst of te storten op zijn rekening 393-0026571-82, voor 1 de cember 1988. Tijdens het eetfestijn vindt de lustrumtombola plaats, waarbij er zeer prachtige prijzen te winnen zijn. De leden die een prijs wil len schenken kunnen hier toe kontakt nemen met penningmeester Frans Slagmulder (tel. 053- 21.91.36). Men notere en zegge voort: afspraak om 13 uur op het banket op zondag 11 december in de salons Verspaille, Keizerlijk Plein 61. Aalst. Met de groeten van de collega's van E-Reet. Wanneer een van de leden van de groep in het huwelijk treedt, mag die zich verwachten aan een onverwacht bezoek a Morgen zaterdag 19 no vember heeft in kultureel centrum De Werf, Molen straat 51, de Tweede Pro vinciale Kontaktdag plaats, met als thema «Textiel, schering en in slag in de archeologie». Deze is georganiseerd door O.F.O.B.I.E. (Oost- vlaamse Federatie voor Oudheidkundig Bodem onderzoek en Industrieel Erfgoed) in samenwerking met de Gentse Vereniging voor Stadsarcheologie (G.V.S.A.), de Vereni ging voor Industriële Ar cheologie (V.I.A.T.) en het Verbond voor Oud heidkundig Bodemonder zoek in Oost-Vlaanderen (V.O.B.O.V.) en met de medewerking van de Stad Aalst. Programma lOuOO: welkomstwoord door R. Van De Walle, voorzitter OFOBIE, inlei dend woord door Chr. BORMS, schepen voor Kuituur Stad Aalst 10u20: Dr. H. THOEN, Seminarie voor Archeolo gie, Rijksuniversiteit Gent. Een 3de eeuws in- humatiegraf met textiel te Pessinus (Turkije) lluOO: J. DE BOECK, Koninklijk Instituut voor Kunstpatrimonium, Brus sel. Vroegmiddeleeuwse textiel in de Maasvallei. Ilu30: T. OOST, Stad Antwerpen, afdeling Op gravingen. De opgravin gen in de O.L.Vrouw Ka thedraal te Antwerpen. 14u00: F. SORBER J. VEECKMAN. Textiel- vondsten tijdens de opgra vingen in de O.L.Vrouw Kathedraal te Antwerpen 14u45: S. VONS, Neder land. Archeologische tex tiel uit Nederland (12de - 18de eeuw) met praktische voorbeelden 15u45: P. SCHOLLIERS, Centrum voor Heden daagse sociale geschiede nis VUB, Levensstan daard van de Gentse ka toenarbeiders in de 19de eeuw. 16u30: Slotwoord door L. ROBIJNS, dienst Cultuur Provincie Oost-Vlaande ren De spreekbeurten worden geïllustreerd met licht beelden. Deelname gratis. Tijdens de middagpauze, mogelijkheid tot het be zoeken van de tentoonstel ling «Wie het kleine niet eert. Aspekten van het burgerlijke huisraad in de Nederlanden van de 15de tot de 17de eeuw», georga niseerd door V.O.B.O.V. in het Museum «Oud Hos pitaal», Oudevismarkt 13, te Aalst. Ljl Aalst. Op de Houtmarkt was het een drukte van jewelste tijdens de jaarmarkt (a). De Koninklijke Aloude Rederijkerskamer Sint-Barbara «Arbeid en Kunst» brengt in Kultureel centrum De Werf, Molenstraat 51, vier opvoeringen van «De Kat op het Spek», een klucht van John Dole in een regie van Karei De Naeyer. Een heel gekke komedie waarvan je de inhoud liefst op voorhand niet weet. Wel mag je weten dat de zich snel afwisselende komische situaties een voortdurende aanval plegen op uw lachspieren. Gewoon een ontspannende toneelavond zonder meer. «De kat op het spek» De kat op het spek binden, de muis bij de kaas zetten, de bloedhond de biefstuk laten bewaken of.de gele genheid maakt de dief. Je hebt er geen idee van wat een onvolledig italiaans woordenboek, of een bijna onleesbaar handschrift, m het alledaagse leventje van een Londens echtpaar kunnen veroorzaken. Stel je voor: je wil Italiaans leren, je wil corresponde ren in het Italiaans met Mario Lauro. Je raakt ver strikt in een smokkelzaak. Je huis wordt belaagd door dieven en ter afwisseling door een soort leger-des- heils-voorgangers. Je be doelt het allemaal goed maar de huisbazin maakt je het leven onmogelijk. Je eigen vrouwtje treft je aan in de meest compromitter ende situaties. Je raakt in de handen van gangsters, er komt stoom onder het bad vandaan, je huisraad is niet meer veilig. Je wil levenslustig zijn, liefde en vriendschap uit delen maar je krijgt steeds weer het deksel op de neus. Gewoon een kombinatie van Engels flegma, Ita liaanse warmbloedigheid, Britse humor en Italiaanse spaghettigekheden Vernieuwing Voor dit stuk waarmee de vereniging meedoet in het Provinciaal Klasserings- tomooi, werd geopteerd voor een totaal nieuwe aanpak Niet alleen berust de regie in handen van de gereputeerde stadsgenoot Karei De Naeyer doch in de cast worden vijf nieuwe, eigen toneelspelers inge schakeld. Dit eigenlijk wel in tegen stelling tot sommige ande re groepen welke bij mede dinging hun rolbezetting zo veel mogelijk beperken tot hun hetere elementen' gaven we de voorkeur aan de uitbouw en dynamiek van de groep. Immers de laatste twee toneelseizoe nen mochten we niet min der dan 19 nieuwe wer kende leden begroeten van wie er minstens 10 wensen te akteren. Derhalve voor keur aan opleiding van ons eigen spelerspoten- tieel. Het is wel een zeer grote uitdaging, vooral voor die spelers welke voor het eerst op de planken staan, dadelijk te worden beoor deeld door een provinciale jury, doch anderzijds is het ook een zeer grote aan sporing om werkelijk het onderste uit de kan te ha len. De motivatie is dan ook zeer groot. De rollen worden vertolkt door: Leen Van Lil, Moni que Buys, Mieke Van Den Steen, Christiane Calle- baut, Linda De Cock, Beny Vermeulen. Mare De Cock, Achiel De Moor, Jean Paul Brijs. Voor het eerst ook in matinee De zondagvertoning op 27 november gaat door in ma tinee. Een primeur voor Aalst om tegemoet te ko men aan de veel gehoorde vraag van minder jonge to neelliefhebbers die 's avonds liever niet buiten zyn. Het openbaar vervoer biedt daarenboven in de latere avonduren minder moge lijkheden. Vertoningen dus te 15 u. De andere opvoeringen hebben plaats telkens te 20 u. op vrijdag 25, zaterdag 26 en maandag 28 novem ber Toegang kost 200 fr Redukties voor houders van de BAC-seniorscard (150 fr.) of van BACJong. (ÏOO fr.). Kaartenverkoop bij André Van Der Eist, Veldstraat 9 (70.44.64). Frank Van Impe, Konin gin Astridlaan 23 (78.07.62) en in alle BAC- kan toren Reservatie slechts geldig tot 10 minu ten voor de aanvang van de opvoering. Later Ook voor onze volgende prod uk tie in maart 1989 brengen wij op de voorop gestelde data, op zondag een matinocvooretelling. Voor deze tweede produk- tie kozen we het overbe kende blijspel van Marco Camoletti: Boeing- BoeingEigenlijk een «klassieker» in het blij spelgenre, doch op zich eveneens een uitdaging om dit in goede omstan digheden te brengen. Ook hier weer nieuwe spelers bij Barbara. Opvoeringsdata: 17, 18, 19 en 20 maart 1989. Er zijn gastvoorstellingen voorzien in Nieuwerker- ken en Sint-Gillis Dender- monde. LH Aalst. Een scene uit De kat op het spek".

De Voorpost | 1988 | | pagina 4