Koncert I Fiamminghi «De Meeuw» door Blauwe Maandag Compagnie, Solomusical «Victoria» door Jasperina De Jong Gratis naar Hans Liberg Boeiend koncert door Aalsters baroktrio «Koncerten Rond den Heerd» te Brugge «Artsen zonder Grenzen» te Lebbeke De Voorpost - 25.11.1988 - 11 zelf- afes- be- eren :ren. ning rol- Ros eens ggen kea mt edi da- toe t op r die slot- die zelfs voot Ros iken. t ein- apelt szak- il op. Opnieuw kwaliteit troef in De Werf voor komend weekeinde: muziek (I Fiamminghi), teater («De Meeuw» van Tsjechov) en solomusical-kabaret («Vic toria» door Jasperina De Jong) alles van topniveau én door uitstekende vertol kers uitgevoerd. Vrijdag 2 december: I Wanmilnglil O.l.V. R. Werthen Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan organi seert de Federatie voor Toerisme van Oost-Vlaan deren een schitterend kon- cert in De Werf op vrijdag 2 december om 20 u. Het programma vermeldt werk dat voor iedereen best genietbaar is. Van Giacomo Rossini (1792- 1868) wordt de «Sonate voor strijkers nr. 6 in D- Dur» uitgevoerd, nadien volgt een «Canon» van Jo- hann Pachelbel (1653- 1706) waarna het «Concer to in Es voor hobo en strij kers» van Vinoenzo Bellini (1801-1835) het eerste deel besluit. Na de pauze vertol ken I Fiamminghi nog de «Serenade in C-Dur, opus 48» van Peter Tsjaikowski (1840-1893). Een aange naam programma waarbij de kwaliteit van de uitvoer ders borg staat voor een avondje onvervalst muzi kaal genot. Toen violist Rudolf Wer then in 1977 het Belgisch Kamerorkest vernieuwde, werd een ensemble gebo ren dat intussen uitge groeid is tot een van de meest toonaangevende in zijn soort, zowel in buiten als binnenland. De faam van I Fiamminghi berust niet enkel op barokmu ziek, Hay dn, Mozart, Tsjaikowski, Dvorak. Wolf, Bartok, Britten en anderen maken eveneens deel uit van het vaste or kestrepertoire. Ook Belgi sche komponisten vinden in I Fiamminghi vurige pleitbezorgers, al laat het programma van dit kon- cert dat niet zo direkt ver moeden. Indien nodig wordt het strij kerskorps aangevuld en krijgen de houtblazers, de koperblazers en het slagwerk een plaats op het podium, zodat simfonieën van Hay dn, Mozart, Beet hoven on Schubert kunnen uitgevoerd worden. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het Kamerorkest I Fiamminghi met zijn be faamde dirigent Rudolf Werthen een der meest ge vraagde Europese strijker sensembles is in Europa. Rudolf Werthen begon zijn internationale loopbaan nadat hij prijswinnaar werd van talrijke bekende vioolwedstrijden (o.a. de Koningin Elisabeth Wed strijd te Brussel, het Kreis- lerconcours te Wenen, de Curciwedstrijd te Napels en wedstrijden te Amster dam, Col mar en Bratisla va). De hieruit voortvloei ende konoerten samen met beroemde dirigenten als Lorin Maazel, Georg Solti, André Pre vin, Claus Tenn- stedt en vele anderen zet ten hem ertoe aan zich ook in het dirigeren te be kwamen. Spoedig maakte hij talrij ke koncertreizen als diri gent aan het hoofd van be faamde simfonie- en ka merorkesten, zoals het London Symphony Orchestra, het Simfonie- orkest van de Norddeut- sche Rundfunk, het Stutt- garter Kammerorchester en het Nederlands Kame rorkest. Rudolf Werthen is thans chefdirigent van het solistenensemble I Fiam minghi en eerste gastdiri- gent bij meerdere Europe se orkesten. Hij is profes sor aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Gent én sinds kort muzie- kdirekteur van de Vlaamse Operastichting, de opvol ger van de ter ziele gegane Opera voor Vlaanderen. Zaterdag 3 december: «De Meeuw» van Tsjechov door Blauwe Maandag Cle Wie op zaterdag 3 decem ber om 20 u. niet naar De Werf gaat voor de nieuw ste produktie van de Blau we Maandag Compagnie «De Meeuw» van Tsjechov, en het stuk niet elders ge zien heeft, moet over enke le maanden niet komen zeuren dat hij het beste teaterstuk in Vlaanderen van dit seizoen gemist heeft! Want schitterend is het!! Anton Tsjechov werd in 1860 te Taganrog aan de zee van Azov geboren en studeerde in Moskou voor arts («De geneeskunde is mijn wettige vrouw, de li teratuur mijn maitresse»). In 1880 verschijnt zijn eer ste verhaal. In 1895 vol tooide hij «De Meeuw», o.a. bedoeld als kritiek op het eksessief simbolisme. Een jaar later werd het stuk een mislukking te Sint- Pietersburg, in 1898 ken de het een stormachtig sukses te Moskou in een enscenering door de be roemde Stanislavski. An dere imponerende stukken van Tsjechov: «Platonov», «Oom Wanja», «De drie zusters» en «De kersen tuin». In zijn biografie over Tsje chov omschrijft Henri Troyat «De Meeuw» dit «ketters geniale stuk», dixit Gorki - als volgt: «In «De Meeuw» zit een groep mensen samen in een land huis, aan de oever van een meer en diskussieert om de grijsheid van hun be staan te verdrijven. De ak- trice Arkadina is geobse deerd door de vrees ouder te worden, haar broer zou intenser willen leven, de gevestigde auteur Trigo- rin zou een andere hart stocht willen hebben dan het schrijven, zijn jonge konfrater Treplev heeft de ambitie een nieuwe kunst vorm te ontdekken en in gang te doen vinden, en de kleine Nina, fris en impul sief, droomt ervan een gro te aktrice te worden en te genieten van de «ware roem». Deze drang om te slagen is in haar zo fel, dat zij de eerlijke liefde van Treplev afwijst om toena dering te kunnen zoeken tot de beroemde Trigorin die, naar zij hoopt, haar karrière zal kunnen verge makkelijken. De jonge schrijver tracht wanhopig een einde te maken aan zijn leven maar zijn po ging mislukt. Twee jaar gaan voorbij en in het laatste bedrijf moe ten de mensen toegeven dat, door de hinderpalen van het dagelijks leven, al hun illusies verloren gaan. Sorin die vreesde «dat hij zou ruiken naar de muffe kamerlucht», is nog slechts een verlamd en ont goocheld man. Masja, die in stilte van Treplev hield, is gehuwd met een doodge wone onderwijzer en is aan de drank gegaan om haar illusies te vergeten. Tri gorin is meer dan ooit ver zonken in een soort kon- ventionele literatuur die hem ontgoochelt. Nina, verlaten door de schrijver, heeft het kind verloren dat ze van hem had. In het teater heeft ze geen sukses gehad en nu maakt ze deel uit van een klein rondrei zend gezelschap. De brede weg waarvan ze droomde, is versmald tot een paadje. Toch wil ze zich niet ge wonnen geven. Als Treplev haar weerziet, bevestigt hij dat hij nog steeds van haar houdt maar zij verstoot hem. En ditmaal mislukt zijn zelfmoordpoging niet». «Heel het stuk getuigt van het absurde van het men selijk lot. Volgens de au teur bestaan er geen grote projekten, die niet vroeg of laat tot mislukken ge doemd zijn. Een boven menselijke energie is no dig om een brug te slaan over de afgrond die de droom van de realiteit scheidt. In het vierde be drijf stelt de oude Sorin aan Treplev het onderwerp voor van een novelle: De man die Wilde. «In mijn jonge jaren wilde ik ook schrijver worden, maar het is er nooit van geko men. Ik wilde een goed spreker zijn maar ik heb me altijd lamentabel uitge drukt. Ik wilde trouwen Wie nog vandaag vrijdag 25 november telefoneert naar Jos Muylaert via 052/ 35.65.16 vóór 17 u. kan gratis naar Hans Liberg a.s. zondag 27 november te 20 u. in kultureel centrum De Werf, waarvoor de toegangsprijs normaal 300 fr. bedraagt. Hans Liberg is entertainer, concertpianist, clown en muziekpedagoog Hans Liberg wordt als uitvinder van een nieuw genre alom gesmaakt en De Nederlandse kabaretier Hans Liberg is dan ook een verbazingwekkende verschijning op het podium. Zijn soloprogramma's zijn een unieke combinatie van kabaret, lezing, muziek en toneel. «Wortèl Bach Live» is een one-man-show, maar het is meer dan louter kabaret. Meeslepende Afrikaanse drums en virtuoos clavecimbel- en pianospel weven het geheel aan elkaar. De toeschouwer wordt er in een wervelend tempo overstelpt met een overdosis aan originele wise-cracks en met briljante muzikale staaltjes. LH Op woensdag 16 november 11. had in de Generale Bank een opmerkelijk ooncert plaats, georgani seerd door «jeugd en muziek», afdeling Aalst, waarvan Franpois Schollaert de grote bezieler is. Fiamminghi maar ik ben nooit ge trouwd. Ik heb altijd in de stad willen wonen en voilé, hier zit ik op het platte land, tot het einde van mijn dagen...». Beter nog dan de meeuw, die neerge schoten wordt door een on handige jager, vat deze zin het centrale tema van het werk samen. Al deze figu ren, die zich bewegen in een wazige sfeer, hebben gemeen dat ze voorbe stemd zijn om te misluk ken in de liefde en in de kunst. Zij dromen van hun ambitie, zij praten erover, maar beleven die niet». Is het toeval dat regisseur Luk Perceval topaktrice Chris Lomme Arkadina laat spelen, Jan Decleir als Trigorin op het toneel zet, Dries Wieme in de huid doet kruipen van de oude zeurpiet Sorin en zijn ei gen levensgezellin Els Dot termans als Nina laat op draven? Feit is alleszins dat Perceval met deze regie een produktie neerzet die - over de beperkingen van onze teater - «instituten» en - groepjes heen - bewijst dat schitterend teater in Vlaanderen mogelijk is: laat een regisseur mét ideeën en kreativiteit een tekst met respekt benade ren en laat hem hierbij de vrijheid zélf een bezetting te zoeken in funktie van het stuk, laat hem zich om ringen door een artistiek- technische ploeg... en je krijgt een indrukwek kende beleving als toe schouwer! Zondag 4 december: «Vic toria» door Jasparina De Jong «Bijna iedereen gaat tegenwoordig in Neder land alleen op het podium staan, voor velen vaak een kwestie van geld denk ik, voor mij is deze manier van werken op dit moment de fijnste. De verantwoor ding te hebben voor een groot gezelschap vind ik te zwaar, vooral omdat ik me alle persoonlijke proble men van mijn medewer kers te zeer aantrek. «Nooit meer», zeg ik zeker niet, maar nu, op dit mo ment, hoeft het van mij niet zo nodig, ik ben blij met deze manier van werken». Met deze woorden neemt Jasparina De Jong afstand van wat velen in Neder land doen en zelfs van wat ze vroeger zelf deed. Na een denderende periode met het Lurelei-teater (met o.m. echtgenoot Eric Herfst, Sylvia De Leur, Ge rard Cox, Adèle Bloemen- daal, Leon Jongewaard), waarvoor vooral Guus Vleugel de teksten leverde, kwam de solo-Jasparina meer en meer op de voor grond. Zij evolueerde meer en meer van puur kabaret naar musical, «De Stunt» was de allereerste, «Victo ria» is de jongste in de rij Het verhaal van de solo musical «Victoria» is vro lijk en verrassend: Victo ria van der Zee, direktrice van de vlaggenfabriek «Vlag en Wimpel» wordt uitgeroepen tot Zaken vrouw van het Jaar en met een daarna door de Neder landse regering uitgeno digd om een toespraak te houden tot het Europese Parlement in Straatsburg. Victoria aarzelt, maar aan gevuurd door haar sekre- taras8e. haar koffiedame en een vorstelijke droom verschijning (telkens Jas parina De Jong) neemt zij uiteindelijk een krachtda dig besluit. In Straatsburg verovert Victoria achter eenvolgens het hart van haar geliefde, de genegen heid van een zaal vol Euro parlementsleden en ten slotte een onschatbare or der voor haar eigen bedrijf. Ivo De Wijs schreef de tekst en maakte, samen met komponist Joop Stok- kermans, zestien gloed nieuwe hegjes voor «Victo ria». Ivo De Wijs is trou wens al vele jaren haar vaste tekstleverancier Voor zijn komst was Guus Vleugel tekstschrijver- van-dienst maar aan deze samenwerking kwam plots een abrupt einde. Hierover zegt Jasparina: «Mensen die de ene dag geen zin hebben en de vol gende geen tijd, dat zijn niet de mensen met wie ik wil werken». Ad Werner tekende het de- kor van Yan Tax ontwierp de bijna twintig kostuums, een ongekend hoog aantal voor een one-woman- show. Regie en koreogra- fie zijn in handen van res- pektievelijk Andrew Vis- nevsky en Lindsay Dolan. Jasperina wordt tijdens «Victoria» bijgestaan door een steengoed orkest o.l.v. onze Dirk Stuer (arrange menten en toetsen), Eric Rits (drums en sintesizer) en Flor van Leugenhaeghe (contrabas en basgitaar). Jasperina De Jong is een van de grootste en veelzij- digste teatervrouwen die er in het Nederlands taal gebied te vinden zijn. En misschien is ze wel de grootste, want het is geen geringe verdienste om zonder gebruik te maken van de macht van de televi sie, avond aan avond volle zalen te trekken, telkens opnieuw. T.V. is voor Jas perina immers alleen maar goed als er speciaal voor dit medium gewerkt kan worden, en zelfs dan is ze niet altijd tevreden over het resultaat. Als u op zondag 4 decem ber in De Werf zit, zal u zeker merken dat Jaspari na De Jong - ook na het overlijden van haar echt- genoot-kabaretier Eric Herfst - een vakvrouw is die weet wat ze doet en ook waarom. Veel plezier! En niet te lang wachten met plaatsen te reserveren. Dit reserveren voor de drie hierboven voorgestelde produkties kan via tel. nr. 053-76.13.11. Aalst. In Aalst wordt een tentoonstelling gegeven over Pieter Coecke. Zij wilden er meer over weten (a) Voor dit koncert op profes sioneel niveau, werd een beroep gedaan op mensen uit eigen streek: nl. het ■Aalsters baroktrio». Dit bestaat uit: Louis Van der Paal clavecimbel; Koen Bultinck, viool; en Jan Wellekens cello. Zij brach ten werk van Haendel, Coupe rin. Duply, Vitali, Bach, Boccherini en Leclair. De sonate in E werd gevoe lig gebracht (Haendel) met een perfecte afwerking, zelfs zo zuiver als voor een plaatopname. Het lyrische, melancholi sche gevoel door cellist Jan Wellekens lag diep in de interpretatie m het werk van Couperin. Als solo-stuk vertolkte wuis Van Der Paal, drie werken van Duphly Het clavecimbel is een uiterst gevoelig instrument. De «touché» was echter uiterst correct in de frase ring en accurate aanslag, wat nog eens bewijst hoe een muzikant met zijn in strument kan vergroeien. De beheersing, ritmisch gevoel, de afwerking en klankcombinatie tussen de drie partijen waren per- fekt op elkaar afgesteld. Technisch gezien, hebben deze uitvoerders het zich niet gemakkelijk ge maakt, qua programma- keuze. Moeilijke toonaf standen zowel voor de cel lo, als voor de viool, verdie nen een biezondere appre ciatie, in virtuositeit en trefzekerheid. Niet in het minst, heeft Louis Van der Paal bewezen, op het clave cimbel een perfektionist te zijn, al zegt hij van zich zelf, dat hij autodidact is. J.M. Heyman P. Traen is niet alleen eige naar-zaakvoerder van het heerlijk gezellig én mooi Hotel Oud Huis Amster dam aan de Brugse Spie- gelrei en van het gerenom meerde restaurant Het Bourgoensche Cruyce aan de Wolle8traat, hij is te vens een groot muzieklief hebber. Deze herfstkoncerten «Rond den Heerd» bieden een sterk gevarieerd pro gramma, waarin ieder wel iets naar zijn gading vindt. Niet minder dan drie avonden worden ver zorgd door Norma Link, een 36-jarige New Yorkse zwarte pianiste-vokaliste, die negro-spirituals, gos pels en musicalliederen vertolkt (maandag 5, woensdag 7 en vrijdag 9 december). Op dinsdag 6 december koncerteert het Trio Metamorfose, be staande uit Elly Deflo (pia no), Geert Soenen (trompet en piano) en Henk Soenen (klarinet). Vokale klassie ke werken kan U beluiste ren op donderdag 9 decem ber: sopraan Rachel Fabry, alt Rita De Plancke en pia niste Catherine Mertens zijn vertrouwde namen voor wie houdt van dit genre. Een echt fijne avond valt er te beleven op zaterdag 10 december: bij een roemer wijn en een assortiment kazen genieten van ro mantische pianomuziek «rond den heerd». Pianiste Suzanne De Neve inter nationale koncertpianiste en docent te Leuven en Brussel verzorgt op zon dagnamiddageen koffie- koncert. En deze muziek- week wordt op maandag 12 december besloten met een «Jazzavond in The Meeting» door Michel Herr, een van onze meest gerenommeerde jazzkom- ponisten en -pianisten, hij werkte met reuzen als Ar chie Shepp, Johnny Grif fin, Chet Baker, Charlie Rouse en Slide Hampton én is daarenboven de vaste pianist van Toots Thiele- mans, in Brugge speelt hij samen met bassist Philippe Aert8. Wie tijdens deze week van 5 tot en met 12 december een snipperdag neemt en zichzelf wil verwennen met een bezoek aan «Brug ge die Scone» (heerlijk in deze rustige tijd van het jaar!!!), kan gezellig deze trip afsluiten met een mu zikaal toetje in Hotel Oud Amsterdam aan de Spie- gelrei. Alle konoerten be ginnen om 20.30 uur, be halve het Koffiekoncert op zondag, dat om 15 uur aanvangt. De toegangs prijs bedraagt 400 BF, voor de Romantische Kaas- en Wijnavond be taalt U 650 BF. Wel liefst reserveren vooraf op nr 050/34.18.10. HERVVIG Aalst. Herwig Van Holsbeeck werd in de Bathyscaaf uitgenodigd voor een gezellige babbel (a) Kuituurcentrum De Werf Aalst ktoi p vrijdag 25 november )uvv- ®ans,aande organiseert de Culturele Centrale van Lebbeke een informatie- ENO avond omtrent «Artsen Zonder Grenzen». «Artsen Zonder Grenzen» ls een privé-vereniging met zoals de naam laat vennoeden, internationale - r°eping. Ze verenigt uit sluitend geneesheren en leden van het geneeskun dig korps. Ze verleent hulp aan alle slachtoffers van natuurrampen, kollek- tieve ongevallen, oorlo gen, en dit zonder inmen ging in de interne zaken van regeringen en par tijen. Ze aanvaardt en on dergaat dan ook geen en kele druk of invloed van om het even welke macht, of die nu van politieke, ideologische of godsdien stige oorsprong is. De medewerkers werken anoniem en vrijwillig: ze meten de risiko's en geva ren, en eisen voor zichzelf of hun rechthebbenden geen enkele vergoeding behalve deze die de vere niging hen kan ver schaffen. De Culturele Centrale heeft een arts, die voor deze organisatie werkt, uitgenodigd. De plaatselij ke afdeling van «Artsen Zonder Grenzen» stelt een info-stand ter beschikking. De toegang bedraagt 50 fr. Het totale inkomgeld van deze avond wordt inte graal overhandigd aan «Artsen Zonder Grenzen». Op vrijdag 25 november om 19.30 uur in zaal «Edelweiss», Past. De Buckplaats, Lebbeke. Aalst. "Hoe moet ik vandaag mijn geld beleggen» was de titel van een voordracht die F. Van den Spiegel gaf in de trouwzaal van het stadhuis voor een talrijk publiek (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 11