7 MAGAZINE Wie mag meedingen aan prinsentitel? Via een reuze eiertapijt naar een Speel-o-teek voor gehandikapten Dirk Martensprijs voor Ivo Michiels inmii - ei Scheldestreel De Voorpost VRIJDAG 25 NOVEMBER 1MB EFTTT MH GRATIS TIP E. Ver' ïendt is leggei 1 7 4 het goed titie Ni eel moet een moe- je eerste d van de iten van Ignazio aanwinst Club 67 laert cd i de race jdens de oger De Voorde, Ignazio ef het lot iurt van olie uit- Donderdag 24 november werd beslist over wie er mocht meedingen naar de titel van Prins Karnaval 1988 te Aalst. Vermits het nummer van De Voorpost al gedrukt was op het moment dat de preselektie plaats vond, moeten we u het antwoord schuldig blijven op de prangende vraag welke kandidaten naar de eindronde gaan. Vijf kandidaten kwamen in aanmerking, onder wie twee dames, die wanneer ze uiteindelijk met de hoogste eer zouden bedacht worden, toch de titel van 'prins' en niet van 'prinses' krijgen. De vijf die present waren voor deze preselektie waren van links naar rechts: Christiane De Strooper, die een modieus brilletje en kapsel draagt en opvallend het geluksstreepje tussen de middelste tanden van de bovenrij heeft. Tweede dame in het geding is Odette Scheerlinck, die met de beste wil van de wereld haar eeuwig optimisme niet kan verbergen. En dan zijn er de mannen met Peter Roelandt, die vorig jaar ook al zijn kans waagde, maar toen de duimen moest leggen voor Prins Maurice I. Ook Frans Van Rijmenant uit Hofstade heeft zijn kandidatuur gesteld èn dat deed ook Adolf Ottoye. met de eeuwige sigaar en het deukhoedje, (foto's a) lank tij in «k Iets (5) ride (3) e een 3 -5 voor- ilde (2) op de irestatie AJZ Ten voordele van mentaal-gehandikapten wordt in de Aalsterse Keizershallen op taterdag 3 en zondag 4 december een reusachtig eiertapijt gelegd met zowat 75.000 gekleurde, hardgekookte eieren. De opbrengst wordt gespendeerd aan de aankoop en de uitbating van een Speel-o-teek die zal mogelijk worden door financiële steun van bedrfjven; partikulieren, scholen, service-klubs maar vooral van de kaartenverkoop. Voor 100 fr. kan U de Keizershallen in en bovendien krfjgt U er 10 hard gekookte eieren. Waar aanvankelijk gedacht werd aan een opname in het Guinness Book of Records moest hiervan worden afgezien want een soortgelijk projekt was er nog niet in opgenomen en van verbeteren van een bestaand wercldrckord kon dan ook geen sprake zijn. De organisatie berust bij de Nationale Vereniging voor Hulp aan Verstandelijk Gehandikapten, de N.V.H.V.G., afdeling Aalst onder voorzitterschap van Mevrouw De Roeck - Van Thielen uit Denderleeuw. Eiertapijt Het eiertapijt wordt volle dig door vrijwilligers ge realiseerd met 75.000'ge kleurde eieren, waarin emblemen zijn verwerkt van de Nationale Dienst voor de Afzet van land- en tuinbouwprodukten, de «gevende handen» en uiteraard «Aalst 1988». Bezoekers in de Keizers hallen kunnen meedingen naar prijzen met als hoofd prijs een reis van 2 perso- naar Groot-Brittan- Hulp aan gehandikapten De Nationale Vereniging voor Hulp aan Verstande lijk Gehandicapten is een pluralistische vereniging die ouders, familieleden en sympatiserende vrien den van mentaal gehandi capten groepeert over 28 plaatselijke afdelingen in heel het land. De afdeling Aalsterse Re gio (Aalst - Ninove - Ge- raardsbergen) kent reeds 20 jaar werking en streeft samen met de andere afde lingen hetzelfde doel na. Namelijk de verbetering van de levensomstandig heden van verstandelijk gehandicapten door een zeer uitgebreide dienstver lening De aktiviteiten voor gehan dikapten sociale dienst verleent bijstand aan ou ders en familieleden van verstandelijk gehandicap ten. bezorgt hen inlichtin gen en adviezen, en is be hulpzaam bij het vervullen van administratieve for maliteiten. "nazorgdienst oriënteert en begeleidt volwassen verstandelijk gehandicapten, die haar werden toevertrouwd, en zet deze begeleiding ver der na het overlijden van de ouders. "juridische dienst verstrekt adviezen aan ou- houdtf 4afa/. Links mevrouw De Roeck-Van Thielen, voorzitter van de Vereniging voor ''tip aan verstandelijk Gehandikapten, afdeling Aalst fa). ders, voogden en familie leden, rond de bescher ming van de persoon en de goederen van de verstan delijk gehandicapte, de verlengde minderjarig heid, testamentaire be schikkingen, beroep tegen administratieve beslissin gen i.v.m. tegemoetko mingen, enz. "dokumentatiedienst bezorgt alle gewenste in formatie i.v.m. de ver schillende aspecten van de zorg voor verstandelijk ge handicapten aan ouders, beroepsmensen, studeren de en andere belangstel lenden. Op de NVHVG- hoofdzetel is er een biblio theek met alle recente pu- blikaties over de verstan delijke handicap op me disch, pedagogisch, fami liaal en sociaal vlak. Ook de belangrijke binnen- en buitenlandse vaktijdschrif ten en periodieken van ge handicaptenverenigingen kunnen geraadpleegd worden. Filmotheek De NVHVG beschikt over een aantal films, dia-series en videobanden die ont leend kunnen worden voor bijeenkomsten, voor drachten, kursussen, enz. Publikaties De NVHVG geeft een tijdschrift uit, Amentia, en een informatieblad, Het Leven van de Vereniging. Verder publiceert de NVHVG ook brochures, teksten van lezingen, lijs ten van voorzieningen, enz. Realisaties J De NVHVG werkt mee m aan de oprichting van te huizen, dagverblijven, be schermde werkplaatsen, ontspannings - en sport clubs, en van pilootvoor zieningen die beantwoor den aan de evolutie in de behoeften van verstande lijk gehandicapte kinderen en volwassenen. De Speel-O-Teek Speel-o-teken lenen spel materiaal uit aan kinde ren, ouders of andere op voeders, zoals biblioteken boeken ontlenen. Spelen is van enorm be lang voor de ontwikkeling van het kind. Bij het ge handicapte kind verloopt dit spontane ontwikke lingsproces niet altijd van zelfsprekend. Het is duidelijk dat gehan dicapte kinderen zeer zorgvuldig uitgekozen en verantwoord speelgoed nodig hebben. Veel be staand speelgoed moet daarom veranderd, verste vigd of vereenvoudigd worden. Sommige fabri kanten hebben daar voor lopig nog geen oog voor, anderen brengen echter speelgoed op de markt in het licht van bepaalde han dicaps. Buiten het feit dat deze artikelen de speelgoedwin kel haast niet bereiken, zijn ze nog erg duur ook. Om deze reden is voor vele ouders en opvoeders van gehandicapte kinde ren het zoeken naar ge- Aalst. Zo moet het eiertapijt er uitzien wanneer het helemaal klaar is (a). schikt speelgoed vrij dik wijls een moeizame en soms hopeloze speurtocht. Bijna alle speel-o-teken in het Vlaams landsgedeelte zijn dan ook ontstaan van uit vragen van ouders naar speladvies en naar gepast speelgoed voor gehandi capte kinderen. Het is werkelijk typerend voor deze volledig op vrij willige steunende organi saties dat er altijd vertrok ken werd vanuit een reeële nood. Hier biedt dan ook de speel-o-teek een reeks mo gelijkheden aan o.a. de ouders kunnen veel beter bij een bepaalde ont wikkelingsfase van het kind aansluiten door ge richt speelgoed aan te bieden. door het uitleensys teem komen de zogenaam de dure materialen ook in aanmerking. ouders worden veel be ter geïnformeerd over de achtergronden van spelen en het hieropaansluitende speelgoed. Een andere belangrijke funktie van de speel-o- teek is het scheppen van een ruimte voor de kinde ren om te spelen. Deze spelaktiviteiten helpen niet alleen het gehandicap te kind bij het ontdekken van spel en speelgoed, maar ook de ouders bij het uitzoeken en zelf aanko pen van geschikt spelmate riaal. Door de kinderen in de speel-o-teek te laten spe len wordt niet alleen een ontmoetingsplaats voor deze kinderen zelf gescha pen. maar ook voor de ouders. Hier kunnen in Vervolg op blz. 4 Op 12 oktober 1988 vergaderde de jury van de literaire prijs Dirk Martens 1988 (proza) met het oog op het voorstellen van een kandidaat aan het College van Burgemeester en Schepenen van de Stad Aalst. De jury bestond uit Piet Thomas (voorzitter), Marcel Wauters, Hugo Bousset, Frans-Jos Ver doodt en Jooris Van Hulle. De jury beperkte zich vrij snel tot drie kandidaten en besliste uiteindelijk unaniem Ivo Michiels met Vlaanderen, ook een land als laureaat aan het CBS voor te stellen. Ivo Michiels heeft voor zijn Journal brut-cyclus, waar hij in 1983 mee startte en waarvan de jury nu het derde deel wenst te bekronen, nog geen enkele prijs gekregen. Een heus nieuw en schitterend 'debuut' van een groot schrijver, die zonder twijfel op de laureatenlijst van de Dirk Martensprijs ontbrak. De argumentatie van de jury kan het best samenge vat worden via een tekst die door een der juryleden over het bekroonde werk werd geschreven: 'Vlaanderen, ook een land is een ongemeen rijke, geslaagde roman: ontroerende en vervoerende au tobiografische teksten; ambigue evocatie van Vlaanderen, tegelijk onleefbaar landschap en para dijselijke schrijftuin; 'naïeve' sprookjesachtige avonturen in de wondermooie Mont Ventoux- streek, waar natuur en eeuwigheid samenvallen; met groot plezier vertelde reisverhalen van verhui zing en ontgrenzing; soms jubelende dagboekfrag menten; creatieve essays over het geheugen en het schrijven en vele literaire citaten als pOëzie-der- tijden; prozagedichten om naar te luisteren, even muzikaal als Provenqaalse minneliederen; een gees telijke queeste voorbij de dood via twaalf (astrolo gische) huizen; een ludieke compositie in kruisvorm rond de Boom van Kennis, een eeuwenoude eik; een adamisch spel met de gouden droom van de alchemie en de Grand Oeuvre; jaja, een mees- terlijk-poëem.

De Voorpost | 1988 | | pagina 1