Openbare bibs en BRT 2 Oost-Vlaanderen te Aalst over boeken Vlaamse Zwemweek te Aalst Aaisterse karnavalkalender, een primeur Aaisterse toeristische nieuwtjes Kleinkunstgroep Komma te Aalst De Werf Kultureei Centrum kategorie «A» Juul Keppens te gast in Bornem Een mantel, E5-Mode natuurlijk. |E5MODE> De Voorpost - 25.11.1988 - 3 De aktie «Op weg naar Boekegem» vond verleden week haar apotheose op provinciaal vlak in de Aaisterse Openbare Bibliotheek. De prijzen werden er aan de winnaars uitgereikt door schepen Chris Borms en een aantal bibliotekarissen uit de hele provincie. De namen van de winnaars kreeg U reeds in een vorig nummer. Schepen Chris Borms beklemtoonde voor zover nog nodig het groot belang van de publieke biblioteken en «Op weg naar Boekegem» was dan ook een middel om bibbezoek verder te promoten. BRT 2 worden gelezen kwamen provincie tijdens de voor- De aktie ontstond reeds ruim 600 inzendingen, bi je tien jaar blijkt duide- zonder erkende biblio- kreetbiblioteken. Het ge- teek. Alleen West-Vlaan- zamenlijk boekenbestand deren doet het nog groeide van 2.280.000 naar slechter. 3.100.000 of een stijging In 1987 stond in onze pro- van 35%. vincie één op 5 inwoners Dit terwijl het aantal geregistreerd als boeken- grammofoonplaten en ontlener. Dat is ruim 2% compactdiscs verdrievou- onder het nationaal ge- digde. Vooral naslagwer- middelde. Op de Braban- ken en tijdschriften zagen begin 1988 en kreeg allure «Een respons waarover ie- lijk dat Oost-Vlaanderen ders na zouden Oostvla- hun aantal groeien wat de toen BRT 2 Oost-Vlaan- der producer zich zou ver- ten opzichte vooral van niingen de minst intensie- bevestiging is van de op- deren werd ingeschakeld, heugen» stelde Cooleman Antwerpen en Limburg ke boekenontleners zijn voedende en informeren- Hendrik Cooleman speel- die zich reeds nu bereid nog steeds het zwakke van Vlaanderen. de taak van de POB ofte de valabel in op de gebo- verklaarde volgend sei- broertje is. Toch werd in Toch groeide het lezerspu- Plaatselijke Openbare Bi- den kans en het kwam tot zoen een soortgelijk initia- het jongste decennium een bliek in de jongste tien bliotheken. een reële samenwerking tief te willen steunen via gedeelte van de achter- Jaar met ™im 6% a^n wat tussen de biblioteken en BRT 2. stand opgehaald. dan ne.1 iets meer is dan de Omroep het natlonaal gemiddelde, #erk te bekijken van de Ne- Op de vele vragen gesteld Nog achterna Tachtig procent Dat het aantal boeken, derlander Jan Cremer die in door de tandem Patrick Uit de besluiten van een Kunnen 79,63% Oostvla- tijdschriften, dokumenta- de ^snge, jaren o^hudtog ■Van Damme en Hendnk werkgroep belast met een mm&n. b°eke" ontlenen oemappen en audiovisueel «raomrtjeM Cooleman die telkens ver- onderzoek naar de lek- m de ^'8en gemeente toch materiaal zo sterk aan- blijft het zo dat er van de groeide is voornamelijk sn op djns»ag (Ro_ 65 gemeenten nog 28 zijn het resultaat van de de- mestraat). onderzoek naar de lek- I eisten dat boeken zouden tuurvoorziening in onze Aalst. Enkele deelnemers aan de natuurwandeling georganizeerd in het kader v Vlaamse Zwemweek (a) - De VW-Aalst wil deelnemen aan het Vakantie salon te Brussel van 11 tot 19 maart. Dat impli ceert een uitgave van circa 50.000 fr. Gedacht wordt aan het opzetten van een gemeenschappe lijke stand. - Een Gilleskostuum met pluimen hoed zou wor den aangeschaft voor het karnavalmuseum. - Op de dienst toerisme komt een videotekst systeem. Nagegaan zal worden hoe de kosten zullen gedekt worden. - Er zou een verzameling postkaarten over Aalst worden aangemaakt. Gebouwen, kunstwerken, stadsgezichten en beroemde Aalstenaars komen ervoor in aanmerking. - Voor het BRT-programma "Vlaanderen, erger je niet", op te nemen in De Werf op woensdag 30 november, stelt de VW-Aalst 10 flessen Dirk Martens- en Faluintjesjenever ter beschikking plus 10 doosjes "Aaisterse Ajuintjes" (pralines). (l.h.) Op zaterdag 17 december treedt kleinkunstgroep Kom ma op ter gelegenheid van een kaas- en wijnavond die toneelgroep Pact organiseert ter afsluiting van het eerste deel van het toneelseizoen '88-'89. Komma werd als kleinkunst groep opgericht in 1969. De huidige bezetting telt 12 mensen en levert integraal ei gen werk, zowel qua tekst als muziek. Het programma gaat van luis terlied tot Nederpop, over conférences en voorleeswerk; de inhoud van kolder tot maatschappijkritiek. Vanaf het allereerste optre den op 19 april 1969 tot van daag werd ongeveer 150 maal opgetreden in heel het Vlaamse land; er zat zelfs een korte uitstap naar Nederland tussen. Hoogtepunten werden beleefd met de Gulden-Spo- renv.ering op de Grote Markt te Brussel in 1982, 1985 en 1988 voor een publiek van 8.000 man. In 1980 werd een langspeel plaat uitgegeven en enkele ja ren nadien een tekstenboek. De bezetting. Willy Here mans: regie, conférences. Piet Hanssens: saxofoon, rythm- box. Jan Gryseels: zang, gi taar. Marina Bosmans: zang, percussie. Jos Vander Mey- len: zang, gitaar. Betty Van- dekerckhove: keyboards. Wannes v.d. Velde: gitaar, viool, drums. Karei Theys: basgitaar, cello. Jot Theys: conférences, teksten. Ward Kennes: techniek. Johan Ver- schueren: roadie. Komma bestaat weldra 20 jaar en heeft ongeveer om de 2 jaar een nieuw programma samengesteld. Dit is het ne gende of tiende. Ze zijn de tel kwijt Ze weten ook niet hoe veel nummers ze al gemaakt hebben. De schattingen gaan van 150 tot 200 liedjes, zonder al de andere teksten en confé rences bij te rekenen. Ze zou den daaruit een keuze willen maken voor een nieuwe lang speelplaat om hun 20-jarig be staan te vieren. Begin septem ber werd een single uitge bracht in eigen beheer onder de produktieleiding van Bob Savenberg en Kris Wauters, de drijvende krachten achter de suksesvolle groep Clou- seau dewelke in zekere mate gegroeid is uit Komma. JM Heyman Aalst was één van de 154 zwembaden waar verleden zaterdag tegelijkertijd de «Vlaamse Zwemweek» geopend werd. Alleszins niet de minste want de opening te Aalst gold voor de hele provincie Oost- Vlaanderen en het gepre senteerd programma loog er alleszins niet om. De Vlaamse Zwemweek is reeds aan haar tiende edi tie toe. Ze ontstond toen zwembaden het duidelijk moeilijker kregen en een nieuwe impuls broodnodig was. De Vlaamse Zwem week stelde het zwemmen weer centraal en belichtte er de diverse facetten aan wat resulteerde in meer bezoekers en meer bezoe kers impliceert meer kan sen nog steeds meer en beter te doen. Groot punt in heel wat zwembaden, ook te Aalst maar de gemeenteraad Karnavalfoto's in ASLK-galerie Met de medewerking van vijf doorwinterde karnavalisten in hart en nieren kon de Oiljsterse Vastelauvedviering in woord en beeld vastgelegd worden. Bewijzen ervan zowel de karnavalkalender als de tentoonstelling van karnavalfoto's in de ASLK-galerie aan het Esplanadeplein te Aalst. Een inderdaad quasi onmogelijke opgave. Toch brengen 12 foto's en negen bijdragen op de gloednieuwe karnavalkalender - een primeur - een sfeerbeeld van karnaval zoals het te Aalst gevierd wordt van de prinsenverkiezing tot en met de verbranding. De foto's van Fred Herssens en de omslagtekening van Frans Wauters worden inderdaad ondersteund door teksten van Marcel De Bisschop, Keizer Kamiel Sergant, Herman Schelfhaut, Bob Van den Berghe, Frans Wauters en Louis Paul Boon. Een uitgave van de "Vereniging Aalst Karnaval in Beeld" per adres Fred Herssens, Rozendreef 105 te 9300 Aalst. De nadruk wordt hierbij gelegd op het vieren zoals enkel de Oiljsteneer dat kan. De naamloze vierder wordt gevolgd in zijn kapriolen en zottigheden bij de verkiezing van Prins Karnaval tot en met bij de Verbranding van de karnavaljsop. Karnavalteksten Marcel De Bisschop vertelt ons karnavaleske anekdoten, waarvan één uit 58, het jaar van de Wereldtentoonstelling. Kamiel Sergant beschrijft de evolutie van en de ambiance op de jaarlijkse verkiezingen van Prins Karnaval, hij laat zijn Oiljsteneers en Oiljsteneskes meegenieten van onze unieke straatkarnaval en pinkt in zijn derde bijdrage een (krokodille)traan weg tijdens de Verbranding waarin hij niet alleen het afscheid ziet van Karnaval maar ook het vreugdevuur dat de nieuwe lente aankondigt. Volgende in de rij is "De General". Herman Schelfaut brengt een ode aan de karnavalisten die telkenjare in de werkhal, in allesbehalve komfortabele omstandigheden, meesterwerken scheppen waarmee de mooiste karnavalstoet van ons land gevormd wordt. En dan de zondagstoet zelf. Hoe hij deze zag en wat hij voor hem betekende vertelt ons Bob Van Den Aalst. De organizatoren en enkele genodigden bij de voorstelling van de karnavalkalender (a) Berghe, die in '75 verkozen werd tot Prins Karnaval. De Oiljsterse Vooil Jeannetten, terug van bijna weggeweest. Frans Wauters is gelukkig met hun come-back, hij beschrijft ze in geuren en kleuren. En met hem sluiten we ook onze kalender af: in zijn Goensjdagsmeires strompelt Frans vermoeid maar tevreden naar huis, naar de Vakschoelstroot, waar zijn vrouw hem met open armen verwacht! Deze kalender werd gedrukt op glanzend papier van 135 gr op formaat 30 bij 44 cm. Typisch is dat de lay-out dermate is opgevat dat met enig knipwerk er een boekje kan van gemaakt worden met een titelblad, met tekst op de pagina's aan de linkerkant en foto's op de rechterkant. Deze kalender is te bekomen voor 150 fr. bij: - Fred Herssens, Rozendreef 105, 9300 Aalst - Kamiel Sergant, Moorselbaan 107, 9300 Aalst - Marcel De Bisschop, Gentsestraat 24, 9300 Aalst - Bob Van den Berghe. Posthoornstraat 20, 9300 Aalst - Frans Wauters, Vakschoolstraat 44, 9300 Aalst - Ter Vlieringhe (Luc De Mot), Brusselbaan 11, 9440 Erembodegem - Kantine van de Karnavalwerkhalle - in het ASLK-kantoor op het Esplanadeplein Tentoonstelling Naast de karnavalkalender is er een fototentoonstelling met hetzelfde opzet en zelfde thema. Een veelheid van zwart-wit en kleurfoto's opgehangen in de nieuwe ASLK-galerie op de eerste verdieping van het ASLK-kantoor. Deze expo is, uiteraard gratis, te bezichtigen tijdens de kantooruren tot en met vrijdag 9 februari. (l.h.) Aalst. Karnavalburgemeester De Bisschop bewondert de manier waarop etalageschilders zijn kop hebben uitgebeeld (a) nam na herhaald aandrin gen van dr. Dierick reeds een paar positieve beslis singen, blijft de te geringe toegankelijkheid voor an ders-validen. Men moet haast zelf anders-valide zijn om zich de moeilijk heden en remmende fak- toren te kunnen voorstel len waarmede deze men sen te kampen hebben. Het inzicht is echter'gelei- delijk bij de beleidsmen sen gegroeid en stap voor stap wordt daaraan verhol pen. Die ontoegankelijk heid is echter lang geen monopolie van zwemba den. De meeste openbare gebouwen verkeren min of meer in de zelfde staat van moeilijke toegankelijk heid. Een behoefte Burgemeester Maurice De Kerpel stelde dat het nieuw zwembad aan een reële behoefte voldoet. Dat bewijzen trouwens de cijfers van het aantal be zoekers. Ieder jaar zijn er dat zowat een slordige 300.000. Namens het Insti tuut voor Sportbeheer (ISB) stelde nationaal voorzitter Roelandt die te Asse een soortgelijke ope ning had meegemaakt en er de start gegeven van een 12 uren durende zwemmarathon dat weer Benout zijn volk leerde zingen en Conscience het leerde lezen en het via de Vlaamse Zwemweek ook leerde zwemmen. Na het doorknippen van het lint en demonstraties door Aaisterse "zwemverenigin gen had schepen Gilbert Bourlon, verantwoorde lijk o.m. voor de sport, het voorlopig slotwoord van de openingszitting waarna een week lang de zwem kom het dekor werd van allerlei aktiviteiten. Een veelheid met o.m. zwem- initiatie, kompetitie- en fitnesszwemmen, zwemin- stuif, initiatie diepzeedui- ken, discozwemmen, over- levingszwemmen en wa- terpolowedstrijden naast demonstraties hydrobic. LH Kultureei Centrum De Werf startte met een C- erkenning zijnde de tweede laagste kategorie qua subsidiëring van de kulturele centra. Het destijds te Baardegem door het toen nog zelfstandig Baarde- gemse gemeentebestuur geplande kultureei cen trum voor de Faluintjes was er een van het type D. Het stadsbestuur kreeg nu bevestiging dat De Werf eerlang z^l worden erkend tot kultureei centrum type A, zijnde de hoogste kategorie. En dit na amper enkele maanden werking in niet makkelijke omstandigheden, met te weinig perso neel en veel te weinig betoelaging. Als kultureei centrum C had De Werf slechts recht op zegge en schrijve één stafmedewerker, zijnde de huidige kuituuranimator met een wedde van bu reauchef. Nu De Werf kategorie A wordt komen er twee toelagen voor stafmedewerkers bij en krijgt de huidige animator de wedde van afdelingshoofd in de stedelijke administratie. Maar bovendien betekent deze promotie ook dat De Werf meer werkingsmid delen zal genieten. Zo maakt het samen met vier andere Vlaamse kulturele centra aanspraak op 1,5 miljoen F betoelaging voor het projekt «Kunst maakt school» dat bijscholing van leerkrachten inzake kunstbeleving inhoudt. LH Kunstschilder Juul Keppens, ere-burger van de gemeente Lebbeke, expozeert in het kultureei cen trum Ter Dilft aan de Sint-Amandsesteenweg 41 te Bornem zijn werken. De tentoonstelling loopt van 25 november tot 4 december en de vooropening heeft plaats op vrijdag 25 december om 20,00 uur. Ju- liaan Maerevoet, voorzitter van de gemeentelijke kulturele raad van Bornem zal de kunstenaar inlei den en schepen van kuituur Karei Maerevoet zal de tentoonstelling openen. Bezoekers kunnen deze expositie, die georganizeerd wordt om het zilveren jubileum van de Bornemse Kuituurkring te vieren, bezoeken alle dagen van 14.00 tot 18.00 uur en op zon- en feestdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 18.00 uur. Tijdens de weekends zal de kunstenaar zelf aanwe zig zijn. 26 MODEFABRIKANTEN SAMEN ONDER 1 DAK

De Voorpost | 1988 | | pagina 3