Via een reuze elertapijt naar een Speel-o-teek voor gehandikapten V.V.A.K. NIEUWTJES November-poster gewonnen door Lydia Tolleneer Schuldeisers krijgen dividend van uitgezet kapitaal uitgekeerd Dertiende karnavalkwis te Aalst Historische Grote Markt krijgt er een juweel bij Ex-schepen en volksfiguur Constant Van den Broeck overleden Daensdag in Daens-jaar Een broek, E5-Mode natuurlijk. |E5MOPE> 4 - 25.11.1988 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 een ongedwongen, speelse sfeer kontakten ontstaan, zodat praten en uitpraten van mekaars ervaringen en problemen spontaner kan groeien. De begeleidingsgroep voor de speel-o-teek be staat hoofdzakelijk uit ge motiveerde vrijwilligers: ouders van gehandi capte of langdurige zieke kinderen vormen meestal de hoofdgroep binnen de leden van de stuurgroep. Ze steunen op eigen, con crete ervaring en inzicht. Zij zijn eerstelijnspeciali- sten. deskundigen die wer- Uit het tijdschrift van de Vereniging Voor Aalsters Kultuurschoon, de V.V.A.K. putten we wat volgt. Is het nu absoluut noodzakelijk dat drie verkeersborden het standbeeld van Koningin Astrid kamoufleren? Met goede wil en wat verbeelding moet dat toch anders kunnen. De toren van de Sint-Jozefskerk staat volledig in de steigers. Zullen we binnen afzienbare tijd nog het geluk kennen die steigers te zien verdwijnen? Te Meldert werd het gekend drank- en eethuis De Mooie Molen gevierd wwegens zyn 300-jarig bestaan. In de gevel ervan staat inderdaad het jaartal 1688. Echter is alles daar heel wat ouder! De vijver werd aangelegd in de periode van de stichting van de abdij van Afïligem, of zowat negen honderd jaar geleden. De in het Kravaalbos ontspringende Molenbeek werd door de monniken van de abdij afgedamd met een dubbel doel: enerzijds energie om graan te malen, en die zou er komen via de watermolen, en anderzijds zorgen voor de nodige vis, als voedsel voor de bewoners van de abdij. Er was bovendien aan die molen een olieslagerij gekoppeld. De watermolen was in de twaalfde eeuw verpacht aan een mulder, die als pacht graan moest malen voor de abdij. De Molen werd in de loop van de eeuwen echter herhaaldelijk vernield en dat was ook zijn lot in 1687. Maar het jaar nadien reeds werd hij herbouwd en hij staat er nog! Tot rond 1930 bleef hy met het reusachtig waterrad in gebruik, doch uiteindelijk moest hy onderdoen voor meer eigentijdse apparatuur. Mettertijd brokkelde het molenrad geleidelijk af om dan ineens volledig ter verdwijnen. Op 27 augustus 1988 overleed te Aalst Mejuffer Yvonne Van den Sype; ze was geboren te Aalst op 20 januari 1899. In 1938 schonk de Familie Van den Sype een gekleurd glasraam met taferelen uit het leven van Sint-Niklaas, geplaatst in de gelijknamige kapel in onze Sint- Martinuskerk, een werk van de Gentse kunstenaars F. en M. Ganton. «Moorsel, een Kijkboekeen prachtuitgave van de Heemkundige Kring «De Faluintjes» die met deze uitgave onvoorwaardelijk dient geluk gewenst. Driehonderd achttien bladzijden, allemaal foto's en slechts een paar bladzijden inleidende tekst, maar met veel verklarende aanduidingen onder de foto's. Een genoegen om in te bladeren en te kjjken, de gemeente beter te leren kennen en opgedragen aan allen die Moorsel een warm hart toedragen. Hartelijke felicitaties aan de samenstellers! En dat het boek een verdiend sukses oogstte bewyst de lange lijst van voorintekenaars. Warm aanbevolen. De opbrengst van de laatste parochiefeesten van de Sint-Jozefparochie is bestemd voor het onderhoud en herstellen van het dak van de feestzaal in de Meuleschettestraat. Goed en wel, en laat ons maar hopen dat men tenminste het dak niet vergeet van de Meuleschettekapel! Op 2 oktober jl. overleed te Aalst de zeer verdienstelijke beeldhouwer Frans Lemaitre; hy werd er geboren op 9 juli 1903. Hy kreeg onderricht van zyn vader, Leopold Lemaitre, die ook een knap beeldhouwer was, en studeerde verder aan de Akademie van Aalst en aan deze van Brussel. In 1926 behaalde hy de «Prjjs van Rome» en werd hij aangesteld tot leraar aan onze Akademie voor Schone Kunsten. Twee kunstwerken van zijn hand die onze stad sieren zijn: het Kruisbeeld achteraan de Werfkapel en monumentaal ruiterstandbeeld van Sint-Maarten in onze hoofdkerk. Hij nam ook deel aan tal van binnenlandse en buitenlandse tentoonstellingen en was ook lid van de kunstkringen «Nieuw Leven» en «Aalsterse Kunstkring». Ter gelegenheid van zyn 85ste verjaardag werd door Jean-Paul van der Poorten en Hendrik Strijpens een zeer verzorgde kunstmap uitgegeven. Met hem verliest onze stad een van haar beste kunstenaars. LH In de leeftijd van 78 jaar overleed de gewezen schepen van Meldert Constant Van den Broeck. Een volkse figuur die zijn stempel sloeg op het verenigings leven. Schrijnwerker van beroep met een echtgenote die het lokaal van de Fanfare Sint-Cecilia tientallen jaren open hield, was hij vader van twee kinderen, had een aantal kleinkinderen en verloor onlangs een achterklein kind. Constant Van den Broeck, «Fiolekes Stant» was een gerenommeerd boog schutter, een gewezen renner, een gewaardeerd toneelspeler, de ex-voorzitter van het parochiaal zangkoor en de betrouwbare grosse-caisse-slager van zijn geliefkoosde fanfare. Reeds in 1932 figureerde Constant Van den Broeck op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. Zijn geliefkoosde plaats op de lijst was die van lijstduwer ten dienste van zijn medekandidaten. In 1958 werd hij zelf verkozen tot gemeenteraadslid wat hij bleef tot bij de fusie. In 1970 werd hij schepen van Openbare Werken. Een taak die hem als vakman volledig lag. Constant Van den Broeck wordt zaterdag 26 november ten grave gedragen. U kan hem een ultieme groet brengen in de Meldertse parochiekerk vanaf 9.30 u. LH De originele tekening van de november-poster werd gewonnen door Lydia Tolleneer uit de Biekorfstraat 58 te Aalst. Zij werd uit de overtalrijke inzendingen geloot als de winnares. De poster, mooi ingekaderd, zal haar tijdens een kleine plechtigheid worden overhandigd op vrijdag 25 november e.k. om 20.00 uur in de Taverne Stad Geraardsbergen aan het Stationsplein te Aalst. Ook u kan een dergelijke mooie poster, een tekening van de Aalsterse kunstenaar Van Holsbeeck, winnen. Het enige wat U moet doen is onder staande bon invullen en zo snel mogelijk opsturen naar de reöaktie van De Voorpost. Wordt Uw naam uitgeloot, dan bent U de gelukkige winnaar. De poster die U kan winnen, vindt U op een bijvoegsel bij het nummer van de Voorpost van 25 november 1988. Stuur deze bon degelijk ingevuld terug vóór 16 december 1988 naar: Redaktie De Voorpost, «Posterwedstrijd», Oude Vest 34, te 9330 DENDER- MONDE. Naam: j Adres: straat, nr. Postnummer: te Telefoon: ken in de sector gehandi- Er wordt een vzw captenzorg en die hun be- Speel-o-teek opgericht roepservaring willen door- want eens de speeltuigen geven. andere, geïnteresseerde vrijwilligers. Animatie Radio Hofstade verzorgt aangekocht blijft nog de zorg voor de inplanting en voor het verder onder houd en om in orde te zijn met de wettelijke beschik kingen. in de Keizershallen anima- jye vzw zorgt ook voor tie met oude ratten en jon- een permanentie op ge beloften als Marjolein- tje, Katia, Arseen en Litt- woensdagnamiddag en za terdagvoormiddag. Ie Cindy, Roy Baine, Ed- j}e Speel-o-teek zal en- Aalst. Tijdens de perskonferentie werden ook de eieren bovengehaald, bont gekleurt dy Govert, de Aalsterse toegankelijk zijn voor en keihard gebakken. a Strangers en vele anderen, gehandicapte kinderen. ren van de regio maar ook en dit vanaf 14 u. op zater- Momenteel is een be- in D'Hoeve, Geraards- dag. Rond 19 u. zal de langrijk deel van het bergsestraat 64, Norge, stand van zaken qua op- streefcijfer 750.000 F zelfde straat, nr. 76-78, De brengst tot dan toe worden reecjs 0p rekening. Die Toren, Watertorenstraat 750.000 F moet alleszins 9, Altean, Leo de Bethu- gehaald worden. nelaan 82 te Aalst, en lus- De dichtstbijgelegen trerie Lina, Oostdorp- speel-o-teek bevindt zich straat 143 te Mere. medegedeeld. Praktisch Op zondag kan U met r, op——. auaai it ivicic. uw toegangskaart 10 eie- s de ene zijde te Gent Voor stortingen vanaf ren meenemen vanaf 17 u. j. ._j.-_ b ren meenemen vanaf 17 u. De definitieve op brengst zal kenbaar ge maakt worden rond 10 de cember. langs de andere in 1.000 F wordt~een fiskaal Dilbeek. attest afgeleverd door M. U kan zich kaarten De Roeck - Van Thielen, aanschaffen aan 100F in G. Gezellestraat 117 te alle BBL en BAC-kanto- Denderleeuw. Doek over faillissement Swartebroeckx Een financiële put van 511 miljoen frank heeft Louis zing van het officieel ver- Swartebroeckx uit Wetteren nagelaten en daarmee heeft slag. Er werd biezonder hy 359 klanten een lelyke hak gezet. Swartebroeckx emotioneel gereageerd en werd eerder dit jaar dóór de rechtbank veroordeeld tot 4 sommigen namen zelfs jaar, maar hy is op vrye voet en volgens sommige zeer harde woorden in de getuigenissen die we op de Rechtbank van Koophandel mond. Men neemt het on- te Dendermonde hoorden, maakt hy grote sier in Gent. der meer niet dat de gefail- «Op de Korenmarkt zit hij aan de kassa en onderhoudt leerde nog grote sier hy twee body guards» zo werd gezegd. maakt in Gent, rondrijdt met een grote Duitse wa- De curatoren, de meesters reid om de boetes en de gen met een nummerplaat Patrick Bauwewijn en Jo- intresten te laten vallen, uit Monaco, naar de paar- zef Dauwe, hebben zodat uiteindelijk aan de denwedrennen gaat in woensdagvoormiddag, ten 359 «slachtoffers» een som Oostende en twee lijf- overstaan van een derti- van rond de 30 miljoen wachten erop nahoudt. Ie- gtal personen betrokken kan verdeeld worden, al- mand anders beweerde bij het faillissement, of dus meester Dauwe die ondertussen aan de lijve te moeten we zeggen slach- eraan toevoegde dat ieder- hebben ondervonden toffers, de zaak gesloten, een 11,42% als dividend waarom die lijfwachten Maar, zo voegde meester kreeg uitbetaald. Dat zou nodig zijn. «Wie in het Dauwe eraan toe. de zo snel mogelijk, allicht café van Swartenbroeckx slachtoffers hebben het nog voor Kerstmis gebeu- naar zijn geld gaat vragen, recht om gedurende een ren. Uit het verslag verna- wordt buiten gegooid», zo periode van dertig jaar al men we dat beslag kon kregen we op de zitting te hun geld terug te eisen bij gelegd worden op geld in horen. Het herdenkingskomitee voor de Daensviering in 1989 vordert goed met haar werk. Ze is reeds aan praktische projekten gekomen. Er zal een historisch en een sociaal debat worden gehouden. Voor het historisch gesprek over het Daensisme zijn al verschillende professors die hun medewerking hebben toegezegd, zoals goeverneur prof. Baltazar die het debat zal leiden en ook de professoren Gérin, L. Wils, K. Van Isacker. Nog anderen zijn aangezocht. Dit debat zal een belangrijke gebeurteis zijn voor de geschiedenis van het Daensisme. Het sociaal-politiek debat anderdeels zal vooral de sociale betekenis van het Daensisme in het licht stellen. Hier ook hebben al sociale werkers en journalisten hun medewerking toegezegd. Er werd verder een samenkomst gehouden om een toneelvoorstelling «Priester Daens» te realiseren. Ook een tentoonstelling werd voorbereid, met uitwerking door het Daensarchief van de Vlaamse en sociale strijd (D.A.V.S.). De scholen en jeugdverenigingen zullen bij de herdenking betrokken worden. Een VZW voor de financiering van de herdenking wordt opgericht. De stad Aalst verleent haar medewerking. Wense lijk is dat 1989 officieel als Daensjaar wordt uitge roepen. Er zullen aan het Daensmonument op De Werf infrastruktuurwerken worden uitgevoerd, waar o.m. een bloemenhulde zal plaats vinden. Alles wijst er op dat de herdenking in 1989 groots wordt opgevat en met sukses zal verlopen. as 11 -in bank. Zelf, zo voegde hij eraan toe, zullen de cura toren het proces over het faillissement heropenen wanneer men met zeker heid kan bewijzen dat de De dertiende editie van de mogen meespelen, karnavalkwis Aalst werd - Alle kwisvragen worden|[jjd< _r oJÊ in een nieuw kleedje ge- telkens gelijktijdig aan alle Swartebroeckx. Ze kun- de Verenigde Staten (in de Uit de voorgelezen bedra- stoken door de organisato- deelnemers gesteld, nen dat doen via de recht- speelholen van Atlantic gen die als dividend zullen fen Dekenij Koolstraat en - nin^o Hi» City en Las Vegas) en in uitgekeerd worden, blijkt Monaco en in eigen land in dat sommigen aardig wat het Casino van Oostende, miljoentjes hadden toe- Meester Dauwe wees er vertrouwd aan Swarten- ook op dat men een onder- broeckx. Iemand die om scheid moet maken tussen en bij de twee miljoen di- erk JJUZi Een ploeg die niet karnavalgroep Schiëfregt' foutief antwoordt kan via j»rz oever, met als bezieler ex- een dobbelsteen een her- \an prins Antoine Van Der kansing bekomen Heyden. Heden vrijdag 25 novem- Op regelmatige tijdstip pen zullen tips worden ge- ber en morgen zaterdag 26 geven in verband met een betrokkene inderdaad het strafrechterlijk aspekt vidend zal krijgen, moet ^an u er lelkens heen van- te zoeken trefwoord. r -vi. ii i of "Jf\ ii in fip Cinf.Annn. Via ppn piopnliirlt; i over financiële middelen en de faillissementsproce- een slordige 18 miljoen beschikt. Dank zij de in- dure, hoezeer hij ook de hebben gegeven ter beleg- spanningen van vele in- verbittering van Swarten- ging. Zijn die twee mil- stanties heeft men nog 75 broeckx-klanten kan be- joen een uitzondering, be- miljoen kunnen recupere- grijpen. dragen van 900.000, ren en het ministerie van Hoe diep die wel zit, bleek 700.000, en 500.000 fr. financies toonde zich be- na afloop van de voorle- werden geregeld gehoord. af 20 u. in de Sint-Anna- zaal aan de Roklijfstraat. Een speelse kwis over kar- standen steeds naval Aalst met uiteraard gemaakt, vragen doch ook opdrach- Via een eigentijds score bord worden alle tussen- kenbaar De praktische proef zal ten en verrassingen. Een beoordeeld worden door kwis gekruid met geschen- een verantwoordelijke var ken, aanmoeidingspremies elke ploeg uiteraard met maar ook met strafpunten. uitzondering van de te Mindere kwisgoden krij- beoordelen ploeg, gen alvast valabele kansen - Aan deze kwis is een met het nieuw door de prijzenpot van 25.000 fr. organisatoren uitgekiend verbonden, systeem teneinde er de Deelnemende ploegt spanning optimaal in te zijn: Pertotal, De Schra- houden. :en li mouillekrabbers, D'Ok- n i ureiii kosjeprotten, De Tette* beeld van Dirk Martens, het rypische stadhuis en de juwelierszaak. In 1978 was moesjen, Roeidsel, De hktnricrho «Rnrcp van amstpr-Hum» hiüft Hp Orntp ai~ •-<»«»Af namen van oe juryle- Voortkapoenen De den blijven geheim tot bij Scholm^ Dj DestM. de start van de kwis. - Alle vragen behoudens de finalereeks handelen Met het oudste schepnhuis der Nederlanden, het stand- Wolf, omgevormd tot een uit het reglement beeld van Dirk Martens, het rypische stadhuis en de juwelierszaak. In 1978 was historische «Borse van Amsterdam» biyft de Grote die echter reeds aan een Markt van Aalst het centrum van het uitgaansleven en eerste verbouwing toe, de spil van de winkelstraten. Niet in het minst sinds een toen de zonen Jo en Carlo groot gedeelte ervan autovry werd gemaakt, alhoewel uitbreidden en er een top- zulks niet zonder horten en stoten gebeurde en een juwelenzaak in het kuier aantal bewoners het liever anders hadden gezien. Niet zo hart van de stad van maak- strikt maar meer genuanceerd. O.m. aangepast aan de ten. De passie van de ju welen zit het duidelijk in uitsluitend over Aalst. - Deelnemende groepen mogen alle mogelijke do- -c kumentatie meebrengen Er komt alleszins «bewe- geteisterd pand is reeds bet.bl°ed en naa^ d'e en alle leden van de groep aanstaande de beheersen ze deskundig r seizoenen. eers. De Marcoentjes en de Prinsencaemere. De praktische proef wordt de uitbeelding van een Spion kop. ging» in de situatie van deze mooie Grote Markt. In de onmiddellijke nabij heid komt wellicht een on dergrondse parking voor honderden wagens op de Hopmarkt. Aan het par keerprobleem moet inder daad iets gedaan worden. Niet in het minst omdat de herrezen zondag 27 november deze artistieke en techm- opent juwelier De Wolf er sphe materie in de perfek- een totaal vernieuwde ju- *'e- Niet in het minst door CSC-Belotkamploenschap te Denderbelle weienzaak met tientallen de uitstekende relaties in Naar jaarlijkse gewoonte organiseert de CSC-Denderbelle. lopende meter étalage de diamantwereld en de ook dit winterseizoen een 'Belotkampioenschap'. Net als Voorheen was het gebouw bezoeken aan beurzen 't vorige jaren loopt dit kampioenschap '88-'89 over vier wed de gekende kruideniers- allenkant. De zaak houdt strijden en één inhaalwedstrijd. De prijzenpot voor elke zaak «De Hesp» doch in opendeurdag aanstaande w5is^iid..b!itaat ^~Meic.lïonken door CSC" -i- 1962 werd ze door Monica zondag 27 november tus- parking in de Pontstraat De Haeck, echtgenote van sen 11 en 19 u- door het gepland oprich- de jong overleden Aalster ten van een administratief se schepen Laurent De LH centrum aldaar alleszins fel zal afgeslankt worden. Anderzijds zijn er heel wat geruchten dat er een «pas sage» zou komen die de Hopmarkt verbindt met de Grote Markt. Gedane en aan de gang zijnde aanko pen zouden in die richting alleszins wijzen. Ook de handelaars helpen valabel mede aan de herwaarde ring van deze Grote Markt. Een door brand 26 MODEFABRIKANTEN SAMEN ONDER I DAK vormingswerk en 50 fr. inleg per deelnemer. De wedstrijden krijgen hun verloop, elke derde vrijdag van de maanden november tot en met maart, telkens te 20 uur in het Volkshuis, Dorp 33 te Denderbelle Vorige week vrijdagavond werd de eerste wedstrijd betwist, 35 deelnemers waren present. De uitslag: 1. Gustaaf Van den Bossche 4.299, 2 Victor Cornelis 4 263. 3 Hélène Heyvaert 4.237, 4. Richard Bosman 4.229, 5. Louis Vernimmen 4.181, 6 Gerda Merckx 4.164, 7 Maria De Smedt 4.077, 8. Gaston Henderickx 4.058, 9. Simonne Vercauterefl 3.973. De volgende wedstrijd wordt betwist op vrijdag 16 december. Aanvang te 20 uur. liet Internationaal Medisch rurgische instrumenten, voed- I Hulpfonds heeft zich het lot sel, kleding en ook geld naar aangetrokken van de Af- het zwaar getroffen volk van ghaanse bevolking en wil Afghanistan te sturen. trachten geneesmiddelen, chi-

De Voorpost | 1988 | | pagina 4