Wm Sint-Ma rtinuskerk van Erpe wordt gerestaureerd Tank met 230 ton olie ntploftte Aalst Kinderatelier Vrèdeshuis bestaat één jaar Stadsschool Binnenstraat aan jubileum toe Ups en downs bij Chiro Maëva De Voorpost - 25.11.1988 - 5 alst. Met grote middelen werd de tank afgekoeld (a) Drie jaren terug kon de Sint-Martinuskerk van Erpe met enige fierheid en de nodige luister het anderhalf eeuwfeest van haar bestaan vieren. Toen reeds wist men dat er vrij ernstige herstellingswerken moesten uitge voerd worden maar als men moet beroep doen op officiële instanties, die toelagen moeten toestaan, dan kan het een hele poos duren vooraleer men met de werkzaamheden kan starten. Enkele jaren geleden is men gelukkig met de uitvoering van de werken begonnen en deze zullen zowat drie jaar in beslag nemen, rekening houdend met de weersom standigheden. 1alstHeel wat stookolie kwam in de Dender terecht en werd met inzet van veel vinkracht en de nodige produkten bestreden (a) laswerk of verstopte leiding? orden ïj an alle iet of an via n her- aper een paar jaar nadat de rode haan kraaide in de Isterse electriciteitsfabriek, wat aanleiding werd tot et realiseren van een totaal nieuwe stoom-stroom- iheid, brak verleden vrijdag terug brand uit by tercom. ioed halftwee 's middags schuim. die brand uit waar De Aalsterse brandweer beiders doende waren moest zich dan ook beper- in het leggen van een ken tot met water be- euwe stookolieleiding, sproeien van omliggende e zich op enkele meter installaties om nog erger te de stookolietank voorkomen. Beroep werd :vindt. dan ook gedaan op de Ci te tank, opgesteld in een viele Bescherming van ïmuurde ruimte, heeft Liedekerke, die uitrukte n kapaciteit van 400 ton met een tank met 20.000 are stookolie, doch was liter zwaar schuim. Met dat moment «slechts» zware schuimkanons kon et zowat 230 ton gevuld, de brand finaal bedwon- ijdens laswerk liep iets gen worden rond 15.30 u., irkeerd en ontstond een doch nablussen bleef euze steekvlam die een noodzakelijk, ïplosie van de tank ver- orzaakte. Ondertussen waren twee Aanvankelijk werd men werklieden gekwetst. Met illeen gekonfronteerd met zware brandwonden aan ware rookwolken doch gelaat en op de armen laarbij bleef het niet. En werd de 24-jarige Jan Van ermits het hier olie betrof de Putte uit Maarkedal ion niet geblust worden overgebracht naar het water. Wel met O.L.Vrouw-Ziekenhuis te n tal >cf zal >00 fr. Schra- Ok- I cllc- rdt de Aalst. Ook de tweede ar beider werd naar de kli niek gebracht, doch wel licht zijn de brandwonden minder erg dan kon wor den vermoed. Heel wat van de stookolie kwam echter in de Dender terecht. Om dat in te perken werd een grote put gegraven om de olie op te vangen ter wijl de mannen uit Liede kerke met speciale appara tuur heel wat olie uit de Dender konden wegpom pen. Arbeiders van Inter- stoom in de nabijheid aan de slag, reikten daarbij een helpende hand. Of het nu kwam door las werk of door verstopte olieleidingen blijft mo menteel nog een vraagte ken. Dat is het ook voor de vraag of de tank nog voor herstelling vatbaar is. De stroomvoorziening liep wel geregeld door, want er werd overgschakeld naar aardgas. LH Nieuwe haan De eerste van de vier werkfasen bestaat er in de torenhaan te vervangen. Gedurende ettelijke jaren had hij een overzicht op het dorpsleven van Erpe. Geen enkel detail ontglip te aan zijn blik en dank zij de veranderende windrich ting keek hij met onregel matige tussenpozen alle kanten uit. Deze nieuwe haan, een noodzakelijk element op een kerktoren spits, weegt vier kg., is 75 cm. hoog, 55 cm. breed en is verguld met 23,5 ka raat bladgoud. Voortaan zal hij rondtollen op een bol en op zijn beurt neer kijken op de komende ge neraties van Erpe. Leven en dood zullen aan hem voorbijgaan zonder een traan van vreugde of ver driet weg te pinken. Zijn bijzonderste taak bestaat er in de windrichting aan te geven zodat de Erpena- ren letterlijk en figuurlijk zullen weten vanwaar de wind komt. De kerk Zoals bijna overal heeft men ook in Erpe de ver schillende stadia in de ker kenbouw meegemaakt sinds de kerstening van onze gewesten. Bij de aan vang waren dit primitieve gebouwen in hout en leem opgetrokken en het was pas in de Middeleeuwen dat men met duurzaam materiaal is gaan werken, alhoewel men zich dit toch niet moet voorstellen zoals de gebouwen van tegen woordig. Het bleef nog al tijd bij een strobedekking en de kerk werd verschil lende keren vergroot naar gelang de aangroei van de bevolking. Uiteindelijk werd het geheel in 1834 gesloopt maar intussen was men reeds begonnen (1828) met de bouw van de huidige kerk. Van septem ber 1834 tot juli 1936 werd een gedeelte bijgebouwd en staat ze er nog zoals ze toen voltooid werd. Sinds dien werden heel wat her stellingen uitgevoerd, o.a. aan de toren in 1941 en 1949, aan het dak in 1903 en 1953. Deze keer zullen de restauratiewerken zo opgevat worden dat ze desgevallend meer dan een halve eeuw zonder grote kosten de tijd zal trotseren. Herstelling Voor de eerste fase van de werken zijn 160 werk dagen voorzien wat betreft daken en goten. Sinds en kele jaren zat de Sint-Mar- tinuskerk van Erpe ge plaagd met waterschade en het is dus de bedoeling om erger te voorkomen. Er is uiteraard een lijvig bestek opgemaakt en om niet in detail te treden pik ken wij er een paar inte ressante gegevens uit. Trouwens, een opsom ming van alle specifieke werkjes is hier niet nood zakelijk. Wat de toren betreft zal men 132 vierkante meter oude leien vervangen maar op de verschillende kerkdaken heeft men er maar liefst 800 vierkante meter nodig. Het bestaan de, maar op sommige plaatsen vermolmde scha liebord, zal eveneens op de meeste plaatsen ver vangen worden, dit na tuurlijk waar het noodza kelijk blijkt. Daarbij moet men nog andere timmer en schrijnwerken uitvoe ren zoals aan de dakkapel len en de galmborden die evenzeer aan vernieuwing toe zijn. Tenslotte zijn er identieke werken aan de sponde- en stormplanken. De torenspits krijgt nieuwe luiken en al het hout dat voor de werken gebruikt wordt, zal eerst met bepaalde produkten bewerkt worden om een langere duurzaamheid te waarborgen. In de klokketoren ko men nieuwe ladders in dennenhout met een ver steviging want tot op he den kwam er akrobatie bij te pas om te klokken te bereiken. In de klokken- ruimte stuitte men zoals overal op hetgeen de dui ven sinds jaren achterlaten en om hieraan te verhel pen gaat men de galmga ten afsluiten met een ras ter om verdere vervuiling tegen te gaan. Dit heeft echter tot gevolg dat, in geval er een overgebleven zeldzaam geworden kerk uil zijn nest zou willen bouwen, ook die kans ver keken is. Wat de loodwerken be treft zal men maar liefst 45 m2 bladlood en 1350 kg lood gebruiken; daarbij komen nog een paar hon derd vierkante meter zink en andere bijhorigheden. In de restauratie is nog begrepen het vernieuwen van de kruisen in smeedij zer. De andere werken zullen in een tweede fase uitgevoerd worden en de ze omvatten metsel- en voegwerk. De derde fase gebeurt binnenin de kerk want dit betreft het ver fraaien door schilder werken. Het orgel Het restaureren van het orgel behoort tot de laat ste fase. Volgens organo- loog G. Potvlieghe zou het orgel van 1775 dateren en gebouwd zijn door Lam- bertus Van Peteghem. In 1835 werd het in de nieu we kerk geplaatst en sinds dien heeft het instrument enkele transformaties on dergaan, o.a. door de ge broeders Vereecken uit Gijzegem, die tevens ja renlang voor het onder houd instonden. Grondige herstellingen aan het orgel van Erpe werden uitge voerd in 1929 door L. Daem uit Appelterre en veertig jaar later door Jo ris uit Hasselt. Ook al werden de elec- tro-pneumatische windla de en traktuur, de klavia- tuur en de blaasbalg ver nieuwd, toch bevindt het instrument zich in een vrij wel "onbespeelbare toe stand". Sinds verschillen de jaren wordt het kerkor gel trouwens niet meer ge bruikt. Het wordt dus stil aan tijd dat men het weini ge wat men in Erpe-Mere aan kuituurpatrimonium bezit gaat redden van de verkrotting of de vernie ling en voor het orgel geldt, het in die mate her stellen dat men het ten minste weer kan gebrui ken om de kerkelijke dien sten op te luisteren. Men voorziet dat het to taal van de werken toch drie jaar zal in beslag ne men en bijgevolg zal ook de Sint-Martinuskerk van Erpe in alle luister staan pronken tegen het "ma gisch" jaar 1992. (J.v.) Vóór 30 jaar werd in de Binnenstraat begonnen met één kleuterklasje. Momenteel telt de school 406 leerlingen. Redenen genoeg om een viering op te zetten in de stadsfeest zaal. Kuituurschepen Chris Borms stelde dat het ste delijk onderwijs dat plura listisch is ingesteld en opti maal de bevolkingslagen van Aalst volgt duidelijk in de lift zit. Er zijn in het stedelijk kleuteronderwijs dit jaar 39 kleuters méér en in het lager onderwijs werden 37 leerlingen méér genoteerd. De resultaten alleszins van direkties Coucke, Geeroms en Fred Van Biesen met hun leer krachten maar tevens van het administratief, verzor gend, keuken- en onder houdspersoneel maar niet in het minst van de vele toegewijde leerkrachten. Het stadsbestuur spaarde tijd noch moeite om ook in een periode van budgettai re beperkingen toch te zorgen voor up to date pedagogisch en didaktisch materiaal en voor aange paste lokalen. Tijdens de jongste zes jaar was er nieuw- en vernieuwbouw te Herdersem, kwam er renovatie te Erembode- gem en Moorsel en mo menteel heeft men de re novatie van de school in de Hoveniersstraat en de aan besteding van de nieuwe kleuterschool aan de Oude Gentbaan voor de boeg. De school aan de Binnen straat, Stedelijk Onder wijsinstituut nr. 2 heeft naast de traditionele ruim ten en het eigentijds mate riaal nu ook eendagver blijf voor opvang van kleu ters, een refter met mo derne grootkeuken, een uitgebreid leerlingenver voer, pedagogigsche ver- volmakingsdagen en een direkteur met leiderskapa- citeiten, besloot de schepen. LH Erpe-Mere. Bij de restauratie van de kerk is ook deze torenhaan vervangen. Er prijkt nu een eksemplaar van 23,5 karaat (jv) kist. De viezigheid die in de Dender terecht kwam, werd met een net opgeschept (a) Onder impuls van dr. Jef De Loof, Karei Van de Woestijnestraat 8 te Aalst (053/77.03.39) en onder leiding van hoofdmonitor Johan Heirman, Landbou wersstraat 64 eveneens te Aalst (053/21.64.44) is in het Vredeshuis Aalst, Esplanadestraat 8, het Kinderatelier reeds een jaar aktief. Hierbij het programma. Zaterdag 26 november Deze namiddag wordt het Vredeshuis omgeto verd in een groot vredes- kunst-atelier. De kinderen maken met karton, papier en verf grote kunst werken. Wie zijn grote do zen kwijt wil kan deze bin nen brengen in het Vre deshuis, Esplanadestraat 8 of bij Johan Heirman, Landbouwersstraat 64. Tel. 053/21.64.44 Zaterdag 10 december Deze namiddag start ook om 14u30 stipt het kinderatelier van het Vre deshuis met als aktiviteit gezelschapsspelen. We spelen met gezelschaps spelen op een vredesma- nier. Zaterdag 7 januari Ieder kind mag in het Vredeshuis zijn show, mu ziek, toneelnummer op voeren van 14u30 tot 17u30. Zaterdag 21 januari Zoals het voorbije jaar organiseert kinderatelier Vredeshuis ook dit jaar een verkiezing van Vre- desjeugdprins en -prinses 1989. Op deze namiddag komt Keizer Kamiel en andere karnavalzotten langs in het Vredeshuis. (l.h.) rbel e. van de i 4.263. 5. Louis Smedt auteren falsi- De brand veroorzaakte ook heel wat schade (a) Chiro Maëva (Maëva staat voor welkom) vierde in de Meuleschettebuurt haar dertigjarig bestaan. Dit o.m. met een aangepaste eucharistieviering en een tentoonstelling. U ziet er foto's van vergaderingen, van aktiviteiten allerhan de, van kampen en trek tochten. In 1958, jaar van de we reldtentoonstelling, kreeg de groep gestalte via de inspanningen van Valery Saeys en Fons Marcoen. Lokatie was reeds toen een klaslokaal van de vrije school in de Meuleschette- straat plus uiteraard het schoolplein. Dra kwam Willy Van Boxstael de lei- dersgroep versterken en reeds in het tweede werk jaar werd een kamp geor ganiseerd in Kessel-Lo. De groep die aanvankelijk «Sint-Gerolf» heette kreeg spoedig een eigen lokaal en twee afdelingen: kna pen en kerels. Volgde dan het tijdschrift van de groep dat aanvan kelijk 't Parapluken» heet te maar later «'t Maëva- ken» werd. In 1972 werd overgescha keld naar de veelbeteke nende naam «Maëva». De groep telde toen zowat 80 leden en 20 leiders. Ook uiteraard reeds een aantal oud-leiders. De groep was duidelijk in volle expansie en een jaar later waren er reeds ruim 100 leden. O.m. door de nooit afla tende inzet van Dirk Blen deman die duidelijk een aardje heeft naar zijn vaartje qua aktiviteiten. Later moest echter wor den afgerekend met enige afgang zodat de groep mo menteel nog zowat 40 le den telt. LH Aalst. Even vervolledigen: deze pijl verwijst u naar het Stedelijk Ziekenhuis maar dat had u dankzij het kruis, allicht wel begrepen (a).

De Voorpost | 1988 | | pagina 5