Voerense kunstenaars te gast in Mere De drie air-hostesses te Herdersem Anne-Marie van Hoorick ook gewaardeerd buiten Aalst 1 a Monoloog en toneel in Dido Erpe «Voor taal en vrijheid» met «Een bruid in de morgen» Ceciliafeest bij 't Land van Riem 14 - 2.12.1988 - De Voorpost Wat de doorsnee man-van-de-straat weet over Voeren, beperkt zich meestal tot wat zich op politiek vlak afspeelt. Toch heeft Voeren heel wat meer te bieden dan een fruit-burgemeester die een politiek bestel kan ontredderen. Er is niet alleen de toeristische aantrekkelijkheid van de prachti ge streek mnar daarnaast is er tevens een bloeiend socio-kultureel leven. Zo kan ook Voeren prat gaan op een schare kun stenaars die zich in alle afzijdigheid wijden aan hun geliefkoosde «vrije tijdsbesteding» Hiertoe be horen enkele schilders en met een tentoonstelling in het Hof ten Dale zal men Voeren werkelijk leren kennen zoals het is. Het betreft hier bovendien mensen die de schilder kunst als beroep beoefenen wat pleit voor hun artis tieke waarde. In het Hof ter Dale is een groepsten toonstelling georgani seerd door de VZW-Vlaams Centrum op 17 en 18 de cember, met opening op vrijdag 16 december om 20 uur en dit in aanwezigheid van de vijf schilders die wij hier voorstellen. Rob Brouwers Deze reeds oudere man op leeftijd is een echte »s Gra- venvoerenaar die van zich zelf zegt dat hij een expres sionist is maar dan toch met enige nuance. Zijn onderwerpen koncen- treren zich bijgevolg rond de mens die hem enorm boeit als een gezond pri mair oerwezen. Vermits zijn eigen streek nog iets heeft van het autochtone gaat zijn voorkeur uit naai de typische Voerenaar, die er leeft en zijn gewoonten heeft. Ook het Voerdorp zelf komt vrij talrijk aan bod. Als beroepskunst schilder, sedert 1977, legt hij in zijn werken het ka rakter, de taal en de aard van het volk. Het is als het ware de uting van zijn ver knochtheid aan het eigen heem dat hij wil behouden zoals het vroeger was. R. Brouwers is een kunst schilder met waardering en zijn werk dat hij reeds tentoonstelde in Neder land, Engeland en Duits land, genoot vrij veel bij val. Hij is één van de velen die meehelpt tot de uitstra ling van zijn streek. Willem Labey Deze kunstenaar is geen autochtone Voerenaar, maar afkomstig uit Rotter dam. Toch kan hij gerust opgenomen worden in de galerij vermits hij al ver schillende jaren woonach tig is in de Voerstreek, eerst in het Nederlandse gedeelte en daarna in het «echte Voeren», Sint-Mar- tens Voeren. Ondanks zijn rusteloze natuur is hij hier tot rust gekomen en voelt zich thuis in het land van Limburg waar hij vooral gefascineerd wordt door de kleurrijke dorpsker missen, de processies en de plattelandsbevolking met hun typische «koppen». W Labey is bekend als een vaardige akwarelschilder maar ook het etsen behoort tot zijn uitdrukkingsver mogen. Natuur en land schappen behoren tot zijn geliefkoosde onderwerpen die zijn vitaliteit en levens vreugde verwoorden. In die zin zal men hem ook op de tentoonstelling in het Hof ten Dale leren kennen waar hij met zijn akwarel- len zal aantonen «hoe har monisch de natuur en de mens in de Voerstreek kunnen samenleven». Piet Vos Deze man blijkt een vol bloedschilder te zijn uit 's Gravenvoeren «die met vaart, elan en enthousiast geweld zijn verf en kleur weet te gebruiken om ui ting te geven aan zijn ver- dokenste IK». Hij heeft een expressieve schildertrant die eigen is aan de Lim burgse school. Alhoewel hij een invloed onderging van de gekende Vlaming Rik Wouters, toch heeft hij een lichte overschakeling ondergaan van zijn leer meester Pieter Defesche en nadien was de expressivi teit niet meer zonder sym boliek, een element dat tal rijke van zijn werken ken merkt; «Piet proeft de oer kracht van de grond, van de mensen, de dieren en hun onderlinge samen hang». De Voerstreek ligt hem dus uiteraard nauw aan het hart en juist daar kan hij zichzelf steeds te rugvinden. Guido Sweron Behoort deze voorvechter van Voeren niet tot een grote schildersklasse, dan toch laat hij zich gelden als «tekenaar». Er is soms moed toe nodig om zijn werken in een groepsten toonstelling te hangen waar men moet optornen tegen gevormde beroeps mensen G Sweron verde digt zijn Voerstreek echter op zijn eigen manier, nl. met tekeningen van typi sche Voerense hoekjes die niet alleen een artistieke uiting zijn maar ook de basis vormen als verdedi gingsmiddel van zijn voor drachten, diavoorstellin gen en andere confronta tiemomenten. Trouwens als vaandeldrager van de Voerstreek zal hij deze groepstentoonstelling in leiden, een taak die hij meermaals op zich neemt in het Cultureel Centrum Veltmanshuis in Sint-Mar- tens-Voeren. Als initiatief nemer en organisator van diverse tentoonstellingen is G. Sweron alleszins de geschikte persoon om ook tenslotte een vrouw-kun stenares in te leiden. Claire Lemmens Ook zij is een van de velen die de wekroep van Voeren sh-eds rondom zich heeft, vermits ze in Sint-Pieters- Voeren geboren is en er lagere school liep. Zoals velen in haar streek moest ze voor haar middelbare studies naar het Walen land. Na een verbüjf in de Verenigde Staten, Luik en Spa kwam ze echter naar Voeren terug. Alhoewel gehuwd met een Frans man keerde ze terug naar haar geboortegrond waar ze een pittoresk Vakwerk- schuurtje verbouwde tot een woonhuis en het in richtte om er ook een kunstatelier in onder te brengen. Over zichzelf zegt zij bovendien: «Als ik het woord Voerstreek hoor, dank ik aan het fris se groene natuurgebied waar mijn thuis is. mijn geboorteplaats, mijn fami lie, mijn vrienden, heel veel zou ik zo kunnen op noemen, terwijl er dan toch iets tegenspreekt. Als studente hebben de inter naatjaren me aan andere levens gehecht en van de Voerstreek vervreemd. Wel heb ik hierdoor de Voerstreek objektiever le ren kennen: de gewone dagelijkse beelden werden voor mij de rijkste inspira tiebron En ik denk dat vele van mijn schilder werken vertellen over een geliefd Voers karakter» Claire Lemmens komt al vast naar Mere met fijne miniatuurtjes en treffende oheverfwerken waarmee ze zal aantonen m hoever re Voeren een ware inspi ratiebron voor haar is ge weest en hoogstwaar schijnlijk nog is. Deze groepstentoonstel ling heeft bovendien twee bedoelingen: de Voer streek op een andere, meer vredige manier leren ken nen en daarnaast ook steun voor het opbouw werk van Voeren Aalst. De kat op het spek door Sint-Barbara. Er loopt blijkbaar een en ander niet volgens plan (a) Het Jeugdhuis Dido beperkt trouwens in het amateursto- zich niet tot het alledaags neel dat onder impuls van de amusement dat bij talrijke vroegere permanent-veran- jongeren er in bestaat passief twoordelijke St. Vrommman, aan de aktiviteiten deel te in het leven geroepen werd. nemen. Opzichzelf is dit al Thans draait dit nog op volle iets, dat men ze kan interesse- toeren, ren voor bepaalde facetten Intussen zoekt men ook ande die aan een zekere vorming re initiatieven en één daarvan moeten meehelpen. is de monoloog «Het verloren Dido heeft echter vooral de Hofke», dat op 2 december laatste jaren bewezen dat de a.s. opgevoerd wordt om jeugd van Erpe-Mere tot 20.30 uur Annie De Greef meer in staat is en de diversi- speelt deze alleenspraak van teit van het jaarprogramma is de auteur Jan Vromman, on- daar hal sterkste bewijs van. der regie van Mich. Mentens^ g kumtkonce„ van .Door Eendracht Groot. Heel wat energie steken zij i Aalst. Tijl en Nele Erembodegem speelde de Bemoeial a Vanavond vrijdag 2 december krijgt U in het Parochiaal Centrum te Herdersem aan de Grote Baan nog een ultieme kans om er de Boeing een geslaagde landing te zien en horen maken. Toneelbond «De Vriendenkring» is daarmede aan de vierde opvoering van zijn eerste stuk van het seizoen toe. Er werd duidelijk geopteerd voor zuivere ontspanning zonder enige pretentie. Boeing-Boeing is trouwens een suksesstuk dat ook in officiële schouwburgen in ons land furore maakte en in maart aanstaande ook door De aloude Rederijkerskamer Sint-Barbara «Arbeid en Kunst», zeg maar «'t, Groen Kruis» op de affiche wordt genomen. Dat de Herdersemse huisregis seur Mare De Cock bij deze opvoering betrokken is blijkt dan ook vanzelf sprekend. In het kultureel centrum De Werf, Molenstraat 51, brengt de Aalsterse toneel vereniging «Voor taal en vrijheid» op zaterdag 3 en zondag 4 december aan staande, telkens te 20 u., een 'jonge' Claus. Ditmaal opteerde "Voor taal en vrijheid" voor een stuk van de gereputeerde Hugo Claus. "Een bruid in de morgen", is het eerste stuk dat Claus voor het grote toneel schreef. Het behoort al ja ren tot het vaste Neder landse toneelrepertoire Het gezin van een mislukt musicus dreigt te verkom meren. Om de toestand te redden wordt gepoogd de simpele zoon aan een rijke oude vrijster uit te huwelijken. Als de dochter beseft dat dit het einde betekent van de sterke en zuivere band die er tussen haar en haar broer bestaat, pleegt zij zelfmoord. Een knap psychologisch drama in een ietwat wran ge, doch poëtische sfeer. Voor de rolbezetting zor gen Kathleen Basyn, Guy Janssens, Jean Van Hou- KVS-Brussel en te Baarde- teghen, Godelieve Kuys en gem bij «Hoop in de Toe- Marijke Loeman, terwijl de komst», en vergelijkingen regie in handen is van Gui- worden dan ook mogelijk, do Klinck. LH We zagen het stuk reeds in De Belgische banken heb- banksektor heeft op de Ecu ben faam verworven als voor- geldmarkt dan ook een be- vechters van het privé gebruik langrijk aandeel verworven, van de Ecu. De Belgische Tot en met 23 december kan U te Antwerpen in Galerij 't Klein Raamtealer terecht voor een ten toonstelling van werken van stadsgenote Anne- Marie Van Hoorick. Deze Galerij in de Lange Gasthuisstraat 26 te 2000 Antwerpen is toegan kelijk elke werkdag van 10 tot 16 u. Tevens bok vóór en na de toneelvoorstellingen. BRT-radiomedewerker Re- né Van der Speeten memo reerde de allereerste ten toonstelling van stadsge note Anne-Marie Van Hoorick. dochter van de erevolksvertegenwoordi- ger Bert, in Galerij Drie- ghe te Wetteren. Reeds 20 jaar geleden. Dit dan sa men met Louis-Paul Boon De journalist en het akade- mie8tudentje. Anne-Marie moest spoorslags aan het werk want Boontje duwde haar zonder veel omhaal de reeds gedrukte uitnodi ging onder de neus. En al waren haar schilderijen dan nog nat, ze oogstte er alleszins bijval mede De periode dat Annemie nog op zoek was naar verhou dingen tussen vormen met grote kleurvlakken die vanuit de tube onver mengd werden aange bracht. van elkaar gewoon gescheiden door dikke zwarte rechten. De tijd van verwoed vechten met de materie die in ambachtelij ke eerlijkheid moest be heerst worden. Een paar jaar later was er reeds ver nieuwing met artistieke grafieken waar woord en beeld elkaar raakten. De uitstraling van het beeld getoonzet in woorden die op hun beurt via het beeld een supplementaire di mensie kregen. Voor L.P. Boon was dit de afbeelding van een koel geobserbeer- de maar lichtjes ironisch vervormde wereld. 8ociale funk tie Hiermede kwam Annemie in de buurt van die kunste naars die, als stil gedreven werkers, hun boodschap durven mededelen vanuit hun sociale funktie Leraar Paul Van Gysegem noemt het gewoon «ge dichten» maar dan alles zins geen vrolijke Schil derijen en gravures met benauwende vragen. De mens die de kosmos be heerst doch ondertussen zichzelf verliest. De «kleine mens» Vragen die worden toege spitst op de senioren, op computers, op robots, op stakingen, op politieke diktatuur. De mens die zichzelf degradeert tot «kleine mens» alhoewel hij zichzelf wil opblazen als een kikker. Groepstentoonstellingen De jaren 68 tot 72 worden verder opgevuld met groepstentoonstellingen konfrontaties met kolle ga's. Haar interesse voor schilderen zwakt af. Anne mie raakt om zo te zeggen verslaafd aan de techni sche vaardigheid die etsen vereist. Na de geboorte van Sara in 1975 is konfrontatie met moederschap en bijhoren de opvoeding een van de gegevens bij de eerste one- woman tentoonstelling in 1978. Kleurtekeningen en grafisch werk zijn subtie ler en meer gedétailleerd De logische emanatie van de toenemende maturiteit en de steeds groeiende be heersing van de technie ken Enkel nog de lijnen die de vlakken afbakenen refereren nog naar vroe ger werk De jaren tachtig Annemie gaat de jaren 80 in met haar engagement, met haar reisherinnerin gen, met een krachtig ge dicht of met verrassende vlucht van gedachten als bron van inspiratie. De kritiek evalueert haar werk als de overgang van abstrakt-figuratief naar nieuw-realisme doch An nemie blijft zichzelf. Al leen met enkele subtiele wijzigingen. Haar visie en haar beheer sen van de technieken 8taan er borg voor dat An ne-Marie Van Hoorick niet ten onder zal gaan aan de kanker beet van de tijdge bondenheid die zovelen reeds fataal werd. LH Op 12, 13 en 14 mei 1989 hebben de negende Speciale Olympische Spelen voor men taal minder-validen plaats in Sint-Pieters-Woluwe. Vriendenkring De Herdersemse Toneel- bond De Vriendenkring heeft er over een paar jaar 110 jaar opzitten. Vermits een achttal jaren inaktivi- teit daarin werden meege rekend kan gerust gesteld worden dat deze vereni ging zowat aan haar eeuw feestviering toe is. In 1984 werd ze door Hugo Bogaert uit haar indom meling gewekt en sinds dien is De Vriendenkring uiterst aktief. Ieder toneel seizoen steeds twee ver schillende stukken en van elk stuk telkens vier op voeringen voor meestal goed bevolkte zalen. Het is niet in iedere deelgemeen te zulke toneelweelde. Ook in de stad zijn er weinig groepen («Hoger Leven» uitgezonderd) die derge lijk hoog bezoekersaantal evenaren Boeing Boeing-Boeing van Mare Camoletti is een kasstuk. Bernard is den vrijgezel die er liefst drie verloofdes op nahoudt. Air-hostesses genieten duidelijk zijn voorkeur wegens begrijpe lijke redenen. Ze zijn door gaans elegant en char mant en zijn bovendien vaak uithuizig. Vooral als ze tot diverse luchtvaart maatschappijen behoren, elkaar dus allerminst ken nen en wanneer hun vluchturen trouw de zelfde uurzones volgen. Deze uurzones en vluchttijden had Bernard uiteraard precies uitgekiend zodat hij geen verrassingen kon verwachten en steeds één van de drie hostesses hem gezelschap hielden. Wanneer er echter super snelle vliegtuigen werden ingeschakeld, de snelheid verhoogd en de vluchttij den ingekort werden, ging de kat echter op de koord. Vooral omdat ook aan de vluchttijden wijzigingen werden aangebracht zodat de Duitse Friedl van Luf thansa, de Franse Jacque line van Air France en de Amerikaanse Janet van Pan Am de kans liepen on geweten en ongewild ten huize van Bernard op el kaar te botsen. Bernard en vriend Robert hadden dan ook alle moeite van de wereld om konfron taties tussen deze drie charmante dames te ontlo pen met heel wat kunst- en vliegwerk waarvan men liever de waarschijnlijk heid niet op de proef stel de. Gelukkig had dekor- bouwer Philemon Van Den Bossche met zijn staf er voor gezorgd dat het dekor een groot aantal deuren van divers allooi bevatte zodat heel wat uitwijkmo gelijkheden haalbaar waren. Benny Vink als Bernard en Frangois Peirlinck als Robert hadden heel wat moeite om de dametjes uit elkaar te houden. Ze di het elk op de hem eigen manier met brio. Jo Lam pers was de vrijgevochten Amerikaanse air-hostess tintelend van dynamische en charme. Eliane De Troch bracht een zwierige Frangaise ten tonele met haar gekend talent Marleen De Coster zette een stevige Duitse Führe- rin die bovendien uiterst liefdevol was op de Bühne De show werd echter finaal gestolen door Marie-Rose De Wael die als dienstmeid met gewilde onbeholpen tussenkomsten en steeds weerkerende gezegden de zaal volledig op haar hand had. Goed voor een aantal open doekjes. Regisseur Mare De Cock wilde duidelijk de mensen enkel een uiterst gezellige avond bezorgen En daarin slaagde hij wonderwel. LH Op 3 december viert het Koninklijk Zang-, Toneel- en Letterkundig gezel schap 't Land van Riem uit Aalst zijn jaarlijks Sint-Ce- ciliafeest. Na een eucharistievie ring die om I7u30 in de dekanale kerk Sint-Marti- nus ter nagedachtenis van de overleden leden en tot welzijn van het gezelschap wordt opgedragen, komen de werkende leden en de genodigden omstreeks 19ul5 bijeen in de Hostel- lerie Ter Linden, Oude Gent baan te Aalst, waar een huldiging van enkele jubilarissen is voorzien. Zo wordt ere-sekretaris en ouderdomsdeken Jan De Block gevierd voor zijn diamanten lidmaatschap en sekretaris Piet Rom- baut omdat hij 25 jaar lid is. De beide jubilarissen zullen uit handen van de heer G. Versele, onder voorzitter van het Konink lijk Nationaal Toneelver bond, afdeling Oost-Vlaan deren, een diploma ont vangen. Nadien volgt er een banket Ook toneel Er wordt niet alleen ge feest bij 't Land van Riem Er wordt natuurlijk ook toneel gespeeld Op 17, 18 en 19 december telkens om 20 uur wordt in de teater- zaal van het kultureel cen trum De Werf "Rust a la Russe" gespeeld. Hubert Janssens voert de regie van dit stuk dat geschre ven is door Valentin Kata- jev. De spelers zijn Jan Francois, Gonda Bel mans, Jos De Sloover, Kathleen Van den Bruele, Luc Noél Anne-Marie Merckx, Guy Schollaert, Gaby Stalpaert, Brigitte De Greef, Danny Kiekens, Christine Be gaert en Freddy Lespire. De toegangsprijs bedraagt 150 fr., 60-plussers en CJP-ers betalen 120 fr Kaarten kan men reserve ren bij Luc Noël, Geraard» bergsestraat 18 bus lit* Aalst (053/21 04.71). Van 20 maart tot 1 april vind! dc 19* uitgave plaats van <k Internationale Muzickwed- strijd van Jeugd en Muziek il Belgrado, Deelnemers aU deze wedstrijd mogen niet o» der zijn dan 30 jaar. Inform* tie bij Jeugd en Muziek Vlaanderen. Koningsstraat 1' te 1000 Brussel 513.07.98).

De Voorpost | 1988 | | pagina 14