Oosterse gevechtskunsten in de kijker te Erembodegem Boxe Frangaise, vechtsport met handen en voeten Kampioenenviering Temse 1988 Wase gewestkampioenschappen turnen in Sint-Niklaas Atletiek bij de veteranen De Voorpost - 2.12.1988 - 29 gebruik ervan. Juist gebruik van de munchaku's stelt de beoefe naar in staat zichzelf te verdedigen tegenover derden in uitzonderlij ke noodsituaties. Taekwondo is zeker dé specialiteit van Taekwondoklub Aalst. Tae kwondo is een vechtkunst die zich onafhankelijk, eeuwen geleden in Korea ontwikkelde, maar in die tijd bekend stond als tae-kwon. «Tae» betekent «met de voeten stoten» en «kwon» betekent «slaan of vernietigen met de hand of met de vuist». «Do» wil zeggen «metode». Bij teakwondo worden eerst aan geleerd: allerlei schoppen (voor waartse, zijdelingse, achterwaart se, ronddraaiende). Met 'n ha merslag wordt getracht de tegen stander in het aangezicht en op de borst te treffen. Wie al deze schoppen in kombinatie kan ge bruiken. is klaar om aan kompeti tie deel te nemen, (meestal op punten). Bij de zwarte gordels gaat het vooral om het buiten gevecht stellen door knock-out. Alle taekwondo-beoefenaars ken nen verschillende «kata's»: aan- vals- en verdedigingstechnieken die men uitvoert tegen één of meerdere tegenstanders Om hun eigen kracht te testen doen ze regelmatig een «breektest». Voor deze testen gebruikt men het meest planken, stenen, pannen, en sommige zwarte gordels zelfs flessen en rivierkeien Ten behoeve van diegenen die eerstdaags de rangen van hogerge- noemde klubs wensen te vervoe gen, noteerden we nog volgende trainingsmogelijkheden: De oefenzaal van Karate Do Aalst is gevestigd in de Stadsmeis jesschool, Binnenstraat 157 te Aalst. trainingsdagen: maandag en don- TURNEN derdag van 19.30 u. tot 21 uur De dojo van Aikido Erembo- degem in het Jeugdhuis Eureka, Keppestraat 52 te Erembodegem. trainingsdagen: woensdag en vrij dag van 19.30 u. tot 21 u. en donderdag van 19.15 u. tot 20.15 u. Informatie: tel. 053/66.16.91. De oefenzaal van Judoklub Moorsel: Gemengde School, Kloosterstraat 14 te Moorsel. Trainingsdagen: woensdag: 19 u. tot 20.30 u., vrijdag: 18.45 u. tot 21.30 u., zaterdag: 17 u tot 18.30 u. en zondag: 9.30 u. tot 12 u.. Jiu-Jitsu Yukio Tani Aalst traint in de Sporthal Rijksscholen, esar Haeltermanstraat 71 (zij straat Boudewijnlaan) te Aalst. Trainingen: voor juniores (vanaf 7 jaar) elke vrijdag van 19 tot 20 u. Voor seniores (vanaf 15 jaar) elke dinsdag en vrijdag van 20 tot 21.30 u. Jiu-Jitsu Self-defence Akade- mie Akyama Aalst, heeft als dojo: Sportcentrum «Ten» (oude zwemkom), Kapucijnenlaan 8a. Aalst. Lesuren: voor juniores (van 7 tot 14 j.) elke woensdag van 18.30 u. tot 19.30 u. Voor seniores (vanaf 14 j.) elke zondag van 10.30 u. tot 12 u., elke woensdag van 19.30 u. tot 21 u. en iedere vrijdag van 20 u. tot 21.30 u. Nunchakn Aalst, heeft als oe fenzaal eveneens het Sportcen trum «Ten», Kapucijnenlaan 8a te Aalst. Lesuren: maandag van 18.30 u tot 20 u. en zondag van 19 u. tot 20.30 u. Taekwondoklub Aalst kontak- teer je best in het Sportcentrum «Ten» op woensdag van 18.30 u. tot 20 u., op vrijdag van 18.30 u. tot 20 u., op zondag van 18 tot 19.30 u. Fijn als je er ook bij bent! D.B. Gala der gevechtssporten. Judoklub Moorsel in aktie in de sporthal Denderdal te Erembodegem (da) Op zaterdag 10 december kan u in de Keizershallen getuige zijn van een eersteling in het Vlaamse Land. Het heeft er immers de schijn van dat de Keizerlijke Stede de baker mat zou worden van de «Boxe Fran^aise». Een sportdiscipli ne die in Frankrijk reeds po pulair is en die in Wallonië onder de stimulerende in vloed van «Le Gaulois» reeds, vooral dan in de regio Pepin- ster, heelwat belangstelling geniet. Voorzitter van de savateboks- klub Le Gaulois, Mare Du- chatelet wil Aalst inderdaad promoveren tot Vlaamse kernstad van de Boxe Fran- kaise, een sporttak waar naast handen- ook heel wat voeten- Gevechtssporten. Franse boks komt op vele punten over- werk aan te pas komt. De een met het gewone boksen (da) DARTS ZWEMMEN VELDLOPEN De Sint-Niklase veteraan Al- fietst worden, werd hij 75e op fons De Block heeft weer van 1150 deelnemers en was daar- zich doen spreken. In «Sport- mee de zesde veteraan. Op 16 aid» waarin ook moest ge- oktober werd hij de derde Eind december viert Temse haar sportkampioenen van het voorbije sportseizoen. Alle klubs, aangesloten bij de gemeentelijke Sportraad, werd reeds gevraagd hun kandi daat-kampioenen bekend te maken. Mocht u of uw klub zich hiervoor nog niet kandidaat gesteld hebben verzoeken wij u dringend persoonlijk kontakt op te nemen met de gemeentelijke Sportdienst Dat kan op volgende dagen en uren: van maandag tot vrijdag: 9 uur tot 12 uur De kandidaturen worden afgesloten op 9 december '88. veteraan op 250 vertrekkers in een wedstrijd die telde voor de trofee van de VWL. Op 22 oktober liep Fons de 31e Cross der Jongeren in Westerlo. Hij werd de derde zestig-plusser. In het alge meen klassement was hij 296e op 425 vertrekkers. Ook op 1 november was hij aktief in de Trofee van de provincie Antwerpen. In Wuustwezel-Grens werd hij opnieuw 3e veteraan op 150 vertrekkers. In het Berchem- se Nachtegalenpark werd hij op 11 november 8e op 85 deelnemers. Op 12 november liep hij een internationale in- doormeeting voor uitgenodig de veteranen. Op de 100 me ter werd hij 3e in 15"2. En op de 800 meter le in 2'58"2 Dat was meteen zijn vijfde zege van het seizoen. GZK Darts 1988-89 Den Beer I periodekampioen na een vlotte overwinning in de topper tegen Atletico Darts Uitslagen negende speeldag Atletico Darts-Den Beer I 4- 6 Stinnyboys-DC Grembergen 0-10 De Corner-'t Moleken II 3. 7 't Moleken I-De Ton 2- 8 Eindklassement heenronde 1. Den Beer I 17 8 0 1 2. Atletico 16 8 1 0 3. 't Moleken II 13 6 2 1 4. De Ton 12 6 3 0 5. DC Grembergen 10 4 3 2 6. 't Moleken I 7 3 4 1 7. De Corner 6 2 5 2 8. Den Beer II 5 2 6 1 9. Stinnyboys 4 2 7 0 Wedstrijden 10e speeldag 't Moleken 1-DC Grembergen De Corner-Stinnyboys De Ton-Atletico Den Beer I-'t Moleken II Periodekampioenen nevenklassementen Individueel: De Potter Peter (Den Beer I). 180: Parret Mare (Moleken II), De Waele Jo (Grem bergen). Elke decembermaand worden de Wase gewestkampioenschappen voor lurners van de Koninklijke Vlaamse turnliga. op de kalender genomen. Een organisatie die thans werd toevertrouwd aan de turnkring Kracht en Geduld uit Sint-Niklaas. waar vorige lente nog het 90-jarig bestaan werd gevierd en onlangs met het klubblad 't Kageeken, een nieuwe realisatie aankondigde. De gewestelijke turnkampioenschappen van het Waasland worden op zondag 4 december geprogrammeerd in de sporthal De Witte Molen met aanvang om 13.30 uur. Hiervoor zijn reeds meer dan 40 turners ingeschreven en de volgende klubs zijn vertegenwoordigd: Moed en Kracht Bazel, Jong Waasland Melsele. Kerels Waasmunster. Renova Vrasenc. Rcynaert Kemzeke en natuurlijk ook Kracht en Geduld uit Sint-Niklaas met een 12-tal turners. Goed voor een vijftal kategorieën met de scholieren A, B en C en de reeksen der juniores en seniores. Zoals gebruikelijk worden de zes Olympische disciplines voorgesteld met ditmaal een bijzonder toemaatje: de konditie. Een nieuwe discipline waarbij de kracht, de lenigheid en het vormpeil van de gymnasten, duidelijk worden gesteld Een belang rijk detail trouwens bij het turnen, dat alleszins de aantrekkelijk heid kan waarborgen bij deze Wase gewestkampioenschappen in Sint-Niklaas... Roger Van Laere Ittmmen. In hel Dendermondse V.T.I. werden de prijzen uitgedeeld aan de Oastrlaam- se kampioenen (foto p. hermans) huidige Boxe Franqaise met handen en voeten. De toevoe ging van de term «svate» duidt er op dat werk met de voeten primordiaal blijft in onze Boxe Frangaise. De klassieke boks voelt zich aller minst gelukkig met deze meer visueel-spektakulaire branche en neemt die dan ook aller minst op in haar kompetitie. Evenwichtszin, behendigheid, soepelheid en zelfbeheersing zijn onontbeerlijke elementen deze sporttak. Uiteraard ook kracht. In de eerstkomende Olympi sche Spelen zou de Boxe Frangaise - Savate worden op genomen. De Aalsterse klub «Le Gau lois» bestaat reeds ruim een jaar en telt reeds heel wat leden. Bovendien ontstonden er sinds afdelingen in Brussel. Gent, Oostende en Wetteren. Aalst geniet dan ook de eer het Nationaal Kampioen schap serie 2 (zowat de ama teursafdeling) te organiseren. De deelnemers dragen daar bij helm, schelp, beenbe- schermers en een mondstuk. Gevechtssporten. Inderdaad met handen en voeten, dat In de Aalsterse klub zijn ook Franse boksen (da) vrouwelijke deelneemsters en zelfs kinderen onder de 12 Aalsterse afdeling telt reeds Jaar zowat 140 leden en het ligt in Aanvankelijk beperkte de sa- Het kampioenschap start op de bedoeling in de verschil- v^te vechtstijl in begin negen- 10 december in dc Kcizcrshal- lende provincies kernen op te dende eeuw zich tot hoofdza- len te 19 u. Volgende stadsge- richten. Aan het Belgisch kel'ik traptechnieken. Als er noten dingen alvast mede Kampioenschap dat op 10 de- met de hand 'ets gebeurde naar het nationale titel: Frank cember in de Keizershallen moest dat dan weI met de Neyrinkx (69 kg.), Erwin Van plaatsheeft doen ten andere v'akke hand gebeuren. den Brande (65) en Mare Du- niet minder dan drie stadsge- Geleidelijk werden elemen- chatelet (89). Aalstenaar noten mede. ten van het Engels boksen in Chris Tack (69) geniet in de de traptechniaken geïntegreerd Aalsterse ring de vuurdoop. Evolutie wat dan uitmondde in onze Toegang kost 200 fr. Zaterdag 26 november werd het tegen 19 uur nogal druk om. rond en in de sporthal Denderdal. Kor- testraat te Erembodegem. Want toen organizeerden Karate-Do Aalst, Aikido Akademie Erembo degem, Judoklub Moorsel, Jiu- Jitsu Yukio Tani Aalst, Jiu-Jitsu Ajijama Aalst, Nunchaku Aalst en Taekwondo klub Aalst i.s.m. BAC-Aalst, een drie uren durend spektakel met demonstraties van hun nog relatief weinig bekende Oostserse sporttakken. Tijdens de pauze was er gelegen heid een bezoek te brengen aan een tentoonstelling over bonsai, ingericht door Bonsai Garden Aalst, van Jean Pierre Timmer mans, Dit uniek totaalspektakel stond onder kundige leiding van dhr. Yvan Vertongen. «De streek van Aalst is de jongste tijd uitgegroeid tot een centrum van Oosterse gevechtskunsten. Meer dan twaalf verenigingen bin nen de grenzen van Groot-Aalst leiden hun leden op in aikido, jiu- pjitsu. judo. karate, nunchaku of taekwondo. Ook buiten de gren zen. meer bepaald in Groot-Haal- tert, wordt er druk geoefend in één van de reeds genoemde disci plines. male kontrole van de ademhaling en spieren, van breektechnieken die heel wat koncentratie eisen. Meteen werd beklemtoond: kara te is een doeltreffende methode van zelfverdediging, waarbij de ledematen als natuurlijke wapens worden gebruikt om een aanvaller uit te schakelen. Boefenaars van karatesport verwerven koncentra tie, zelfzekerheid en uithoudings vermogen. Karate kan beoefend worden door iedereen, vanaf 10 jaar (medische sportkeuring is verplicht). Na deze demonstratie, bruisend van entoesiasme, zagen we Aikido Erembodegem aan het werk. Ai- kido-technieken zijn uiterst doel treffend als zelfverdediging, zelfs tegen een gewapende tegenstan der, door het uit evenwicht bren gen van de tegenstrever, de kon trole op zijn kwetsbare plaatsen als gewrichten en zenuwknopen en het aanleren van de KI (de kracht bekennen door een perfek- te samenwerking van lichaam en geest. Aikido verschilt van de an dere traditonele Japanse gevechts sporten. omdat in Aikido getracht wordt de zuivere geest te behou den en alle drang naar kompetitie wurgtechnieken. Veel grondvor men van bewegen: trekken, du wen, tillen, dragen, schuiven, rol len en balanceren, opgenomen in de beoefening van judo, maken alvast deze sport veelzijdig en ideaal voor de lichaamsontwikke ling, zelfs van een jonge beoefe naar! Verantwoordelijkheid dra gen voor elkaar, zich houden aan de regels en zich onderwerpen aan een vanzelfsprekende discipline, dat zijn de grondslagen van deze sport De leden van Jiu-Jitsuklub Yukio Tani Aalst en Jiu-Jitsuklub Akija- ma Aalst die de Jiu-jitsu knepen onder de knie hebben, kunnen zeker pretenderen dat zij «the noble art of selfdefencc» de zachte kunst van de zelfverdediging, be heersen. En al klinkt dat wat hoogdravend, helemaal ongelijk hebben die dan toch met. Jiu Jitsu betekent immers met voor mets «zachte kunst»! Kracht is hier minder belangrijk, het is meer de verscheidenheid van grepen, snel heid en list. die ervoor zorgen dat de aanvaller binnen de kortste keren en zo effiënt mogelijk wordt uitgeschakeld. Men maakt ge bruik van worpen, klemmen op Gevechtssporten. Veel belangstelling voor het Aalsterse Gala der Gevechtssporten (da) Omdat weinig mensen nog nauwe lijks of helemaal geen verschil zien in deze verschillende ge vechtskunsten. hebben de belang rijkste Aalsterse verenigingen van Oosterse gevechtskunsten de han den in elkaar geslagen om een gezamenlijke demonstratie te houden voor al wie geïnteresseerd is». Aldus dhr. Yvan Vertongen, zaterdagavond, bij de verwelko ming van zowat driehonderd Oos- terse-sport-minnende jongeren en volwassenen in de Erembodegcm- se sporthal. Dc avond werd ingezet met een kara te-demonstratie. uitgevoerd door een achttal leden van Karate Do Aalst (gesticht in 1975) Hier bij kreeg je een beeld van karate- gevechtstechnickcn: aanvallen en afweer volgens afspraak of keuze, van enkele basistechnieken en meer uitgebreide technieken, van enkele schijngevechten met opti- te weren, Een groot gedeelte van de technieken van Aikido zijn afgeleid van de oude Japanse kunst van het zwaardvechten. Dikwijls wordt judo beschouwd als een ruwe gevcchtssport waar door middel van trekken, en du wen een tegenstander kan over wonnen worden. Niets is minder waar Dat deze kunst van vechten, waarbij het de bedoeling is dc partner volgens dc regels op de grond te werpen, of hem of haar eventueel in bedwang («onder kontrole») te houden, een zuivere en veilige sport is die, door ieder een. zowel rekrealicf als kompeti- tief kan beoefend worden, werd ons verduidelijkt door een 12 kop pig team van Judoklub Moorsel in een smetteloos wit pak. Op hun programma: schouderworpen, armworpen, heupworpen, zij waartse cirkelworpen, 'n demon stratie van verscheidene klem- en gewreihten. slag- en schoptechnie- ken of door druk uit te oefenen op zenuwknopen. Er bestaan ver schillende afweertechmeken o.a. tegen klemmen, meerdere perso nen. wurging, gebruik van stok ken, gordel, mes. revolver.. Dat munchaku een gevechtssport is die vooral is toegespitst op het geestelijk aspekt van de Oossterse sporten benadrukten een zevental leden van Nunchaku Aalst, o lv zwarte gordel le dan René De Wit. De basis voor het omgaan met munchaku's van oorsprong is de munchaku een Japans werk tuig dat eertijds gebruikt werd door boeren voor het slaan van de rijst en het graan is samenge vat kennis van het menselijk li chaam. dc kwetsbare delen ervan, soepelheid, koncentratie en analy se van wat er tegenover jou ge beurt Gestalte, gewicht of ge slacht hebben geen invloed op het

De Voorpost | 1988 | | pagina 29