PVV-top huldigde Louis Waltniei, twintig jaar parlementslid Karnaval staat reeds voor de deur TAVERNE 'T VISSERSHOF Agenten en pompiers lieten sirenes loeien op Grote Markt Een mantel, E5-Mode natuurlijk. |E5-MOPE> 4 - 2.12.1988 - De Voorpost De muur van Adrianus, de Romeinse keizer, is één van de boeiendste maar minst-be kende bezienswaardigheden van Engeland De muur werd gebouwd door de keizer om bescherming te brengen tegen de Kelten en de Vikings. Hij is 120 km. lang en werd ge bouwd tussen Carlisle en Newcastle. In Londen in de Aldersgate Street is een tentoonstelling geopend over 1000 jaar mo narchie in Engeland. De ten toonstelling draagt als titel «Royal Britain» en bestaat uit 23 taferelen die in woord en beeld de geschiedenis van het vorstenhuis brengt. Vanaf volgend jaar mei her leeft Robin Hood weer in Nottingham. In de stad wordt een hele sprookjeswereld op gebouwd rond deze legendari sche held en zijn vrienden. Een en ander gebeurt via in genieuze trucages. 26 MO DE TA IBI KANTIN SAMEN ON DE8 1 OAK Ledebaan 61 - WICHELEN Vervolg van blz. 1 kleurwtssel als souvenir (verkoop); 1.000 medailles gedrukt op kunststof als geschenk voor zieken en bejaarden. Karnavalfanion: Deze quadrichromie op tekstiel wordt gemonteerd in de vorm van een wimpel als aar.-denken voor de groe pen en verdienstelijke me dewerkers. Karnavalets: Dit is een quadrichromie op perka ment welke als relatiege schenk gegeven wordt en als souvenir verkocht wordt. Een aantal andere projek- ten is nog in onderzoek. Vier dolle karnavaldagen Zaterdag 4 februari 1989: Namiddag: kinderkar- naval. 18.00 uur: Kamavalraads- zitting, Belfortzaal. 19.30 uur: Rondgang Ou de Garde. 21.00 uur: Kamavalbals. Zondag 5 februari 1989: 13.00 uur: reklamestoet. 13.30 uur: 61ste karnaval- stoet. 20.00 uur: Prijsuitreiking muziekverenigingen Trouwzaal. Maandag 6 februari 1989: 10.00 uur: bezoek bejaar den en zieken. 14.30 uur: bezemdans Aal- sterse Gilles, Grote Markt. 15.00 uur: 29* Ajuinworp Grote Markt. 15.30 uur: 2de rondgang Aalsterse groepen. 20.00 uur: Kroegentocht, Vredeplein - Houtmarkt. 20.00 uur: Prijsuitreiking Karnavalgroepen, Kei- zershallen. Dinsdag 7 februari 1989: 9.00 uur: bezoek bejaar den en zieken. 15.00 uur: Optocht Voil Jeannetten. 19.00 uur: Kroegentocht, Stationsplein. 19.30 uur: Taptoe. 21.00 uur: Rondgang Vas tenavondpop. 22.00 uur. Verbranding. De zondagstoet Weg naar vorming: Cou verture - Weggevoerden straat - K. Astridpark - Koolstiaat - Gentsesteen weg - Boudewijnlaan - Viaduct. Vorming stoet: H. Hart- laan - Leopoldlaan Moorselbaan - Hovenier straat - Molendries. Vorming reklamestoet: Wijngaardveld. Weg van vorming reklame- wagens naar trajekt: Een- drachtstraat - P. Cornelis- kaai - Houtkaai - Ringoir- kaai. Trajekt: Werf - Vaart- straat - A. Liènardstraat - Stationsplein - Stations straat - Esplanadeplein - Zeshoek - D. Martens- straat - Koolstraat - Gent sesteenweg - Gentsestraat - Vlaanderenstraat - Kei zerlijk Plein - K. Zout- straat - Lange Zoutstraat - Grote Markt. Ontbinding reklamestoet: Molenstraat - Buecht- straat. Ontbinding kleine groe pen: Molenstraat - Werf. Ontbinding grote groepen:" Kapellestraat. Weg van ontbinding naar Couverture: Werf - Vaart- straat - Esplanadestraat - Esplanadeplein - D. Mar- tensstraat - Koolstraat - K Astridpark - Weggevoer denstraat. De maandagstoet De Watertorenwijk wordt niet aangedaan. Van het Keizerlijk Plein dus direkt naar de Korte Zoutstraat. Weg naar vorming: Cou verture - Weggevoerden straat - Koolstraat - Gent sesteenweg - St. Anna- laan. Vorming: St. Annalaan. Trajekt: Meuleschette- straat, Schoolstraat, Vre deplein, Keizerlijk Plein, K. Zoutstraat, L. Zout straat, Grote Markt. Ontbinding: Kapelle straat. Weg van ontbinding naar Couverture: Esplanade straat - Esplanadeplein Zeshoek - D. Martens- straat - Koolstraat - K. Astridpark - Weggevoer denstraat - Couverture. De ingeschreven groepen 1. Aaft Ons Vast, 2. Aal sterse Gilles, 3. Allei- Joep, 4. Boival, 5. De Bierschelkes, 6 De Blaa Biskoppen, 7. De Deste- reers, 8. De Dompeleers. 9. De Kamillekes, 10. De Kammerotjes, 11. De Lodderoeigen, 12. De Ma- kaberkes, 13. De Mar- coentjes, 14. De Matot- ten, 15. De Moikes, 16. De Saazers, 17. De Schoi- mers, 18. De Schramoeil- lekrabbers, 19. De Sjatrel- len, 20. De Sjiepeeren, 21. De Steijnzoel'n, 22. De Stopnoillekes, 23. De Tet- temoesjen, 24. De Toe- renbijoekes, 25. De Toi- sers, 26. De Voortkapoe nen, 27. De Zieke Zjierat- ten - Twiekierenniet, 28. De Zwiejtollekes, 29. D'Okkosjeprotten, 30. D'Onderkroipers, 31. Eirg, 32. E-reejt, 33. Fleis, 34. Graaleken Dest, 35. Iksel, 36. Kartasj, 37. Kest, 38. Klasjnat, 39. Ko- rosje, 40. Kweitn ni, 41. Lossendeirdeveirdeirdeir, 42. Lotjonslos, 43. Noig g'ambeteird en vriejt ge- zjeneird, 44 Ons Maa Moesn't Isj Wéten, 45. Pa- gadetten, 46. Peist ter 't eir af, 47. Pertotal, 48. Pladasj, 49. Pretensje, 50. Roeidsel, 51. Schief- regt'oever, 52. Sjik, 53. Spaagsel, 54. Van 't ien komt 't ander, 55. Vrièt. 56. Woineg inspiroasje, 57. Zient weir gont iens probeiren, 58. Zonder eig goget oeik, 59. Zwetzat Vitrinewedstrijd Het Stadsbestuur in sa menwerking met het Ste delijk Feestcomité organi seert ter gelegenheid van Karnaval 1989 een vitrine wedstrijd. Deze wedstrijd is onderverdeeld in 2 delen: - de mooist versierde eta lage in het kader van Kar naval. - de mooist geschilderde vitrine in het kader van Karnaval. Aan deze wedstrijd kun nen alle handelaars van de stad deelnemen mits voor afgaandelijk ii schrijven. Een jury samengesteld door het Stedelijk Feest comité zal in de loop van de week voor Karnaval, tussen maandag 30 januari en zaterdag 4 februari 1989 een rondgang maken bij de ingeschreven hande laars. Aan de winnaars van elke kategorie van deze wed strijd zal een Karnavalrfr latiegeschenk worden overhandigd. Inschrijven kan door hd deelnameformulier toe te zenden aan het sekret* riaat van het Stedelijk Feestcomité, Grote Mark! 3 te 9300 Aalst. LB bij HILDE en URBAIN DE PUES Wekelijkse rustdag: woensdag - Open van 11 uur tot SNACKS - IJSKREEM - STREEKBIEREN TUSSEN 14 EN 18 UUR PANNEKOEKEN DÉ SPORTKAFÉE VAN DE STREEK '1 Aalst. Veel vrienden van Louis Waltniei waren aanwezig op zijn viering (a) openbaar leven waarbij hij wel moeilijkheden kreeg met «verworven rechten». Waltniei was vooral een man met metodische nauwgezetheid en boven dien een koppig doorzet ter. «Raakt hij niet binnen via de voordeur dan komt hij er wel in langs de ach terdeur, of desnoods langs het venster». Geen dwe per met visionaire plannen maar wel een pragmatie- ker die geleidelijk naar zijn doel streeft en het uit eindelijk ook meestal be reikt. Zo onder meer de belastingverlaging zonder evenwel het hele fiskaal stelsel over boord te gooien. Waltniei zelf aan het woord Spreker voelt zich ge prangd tussen valse be scheidenheid en opgebla zen zelfgenoegzaamheid bij de zovele hem toege zwaaide felicitaties aller hande. Herman Van der Poorten zei hem eens: «Louis, de dag dat ze U vieren, U dekoreren. zeggen dat ge ne goeie zijt, dan is het oppassen geblazen. Dan kan het zijn dat de eind streep van uw politieke karrière in zicht is».. Louis Waltniei stamt uit een typisch liberale fami lie. Te Ninove debuteerde Louis in het Liberaal Vlaams Studentenverbond en in de Liberale Jonge Wacht. De grote mutaties Louis Waltniei overliep de grote mutaties die hij in het politiek leven mocht of moest meemaken. O.M. in verband met de samen stelling van het politiek personeel, met de verkie zingen, met de werkwij zen, met de rol van de partijen en met de verhou ding van de wetgevende macht t.o.v. de uitvoeren de macht. Een verandering is alles zins dat de jeugd momen teel in het politiek leven (vroeger) aan de bak komt. Vaak wordt brand hout gemaakt van de erva ringen van ouderen. Toch hoort de toekomst aan de jeugd. Wat betreft de verkiezing zijn we beland in de aan bidding van de voorkeur stem, de ultra-personalise- ring. het fetichisme van de politieke vedette. Ook het kiesgédrag van de burger is gewijzigd. De helft ervan opteert voor de voorkeurstem wat leidde tot uitgebreid sociaal dienstbetoon. Tot bijna niet te ontgane aanwezig heid van de politicus op bals, worsten-, mossel- en zwijntjesfestijns, lokale vergaderingen en festivi teiten anderzijds. Men moet immers voor alles verkozen worden! De «vox-populi» boven alles! Vele politiekers zijn op maandagmorgen dubbel zo moe als op vrijdag avond. In het arrondissement Aalst werd de strategie van het sociaal dienstbe toon ingeluid en met sukses door mijn voor ganger Louis D'haeseleer. Later is dit uitgezwermd naar andere regionen als Oudenaarde, Dendermon- de, Gent en Brabant en over het ganse Vlaamse land. Ook de verkiezingscam pagnes zijn fel veranderd en vereisen heel wat meer middelen. Vooral is Waltniei opge vallen dat de wetgevende macht sterk achteruit gaat ten opzichte van de uitvoe rende macht. De gemeen teraad t.o.v. het kollege, de provincieraad t.o.v. de bestendige deputatie, het parlement t.o.v. de rege ring. Ook niet politieke instellingen drukken vaak zwaarder op de besluitvor ming dan de daartoe ver kozen mandatarissen. Naar partikratie, financie- kratie en sindikratie werd wel veel uitgehaald doch weinig verwezenlijkt. Het is sinds 1980 geleden dat een regering nog in het parlement viel... Onmacht van de mandataris leidt dan ook naar absentéisme, onverschilligheid, immobi lisme. Toch zijn er nog hard werkende parlementairen die 's avonds te moe zijn om te eten, die niet kun nen slapen van de honger en 's morgens terug moe zijn van de vaak. LH andere tenoren-generatie- genoten Willy de Clercq, Frans Grootjans en Her man Van der Poorten. Hij droeg er zijn steen toe bij dat het liberalisme Vlaams en sociaal oogt. Hij wees verder op het sociaal enga gement. het politiek door zicht, de edele inborst en de gevoelens voor kansar men die Louis Waltniei bezielen. Met Herman De Croo be landde de zaal in de sfeer van het spirituele woord, de fijngetinte nuancerin gen, de geestige humor en de woordenspelerij die de ze causeur bij uitstek ken merken. Voor hem is laat bloeier Louis Waltniei een man bezield met «het on geduld van het geduld». Lange tijd was hij op kan didatenlijsten voor verkie zingen steeds de tweede man. In 1985 figureerde hij voor het eerst op de eerste plaats en haalde liefst ruim 25.000 naam- stemmen. «In België zijn we alleszins blijvend ge vrijwaard van elke machts greep, want niemand weet hier precies waar de macht zich bevindt» peroreert Herman De Croo. Als kwaliteiten van Louis Waltniei somt De Croo vooral op diens flexibiliteit en aanpassingsvermogen in zijn diverse «zetels», zijn kunst om te zwijgen zijn gave om zijn privé- leven gescheiden te hou den van zijn openbare ak- tiviteiten en, als Zuidoost vlaming, zijn sociaal enga gement. «Een écht libe raal» zegde De Croo. Willy De Clercq, Euro pees kommissaris, ex-mi nister, gewezen PW- voorzitter en minister van state, vergeleek Louis Waltniei met een wijn grand cru, die pas op 56- jarige leeftijd een staatsse- kretariaat kreeg toegewe zen. Zijn dienstbetoon voor de mensen van de regio was zo breed ver takt, dat wel eens gesteld werd «als uw schoenen spannen, ga dan bij Walt niei. Die zal dat wel op lossen...». Waltniei was de stille her vormer die het openbaar ambt en de administratie meer eigentijds maakte. Bovendien streed hij tegen de politisering van het Vervolg van blz. 1 rende politie door niet-sta- kende politiemannen. Van het Nationaal Sindi- kaat van de Belgische Poli tie ontving de burgemees ter een schrijven van 13 november met vragen over aanpassing van de basis- wedde. betere bezoldiging van nacht-, zondag's en za- terdagwerk, invoering van risicopremies pensioen op 56 jaar. aanpassing van het pensioen voor weduwen en betere organisatie van de politieschietstand. De schietoefeningen zul len eerlang kunnen herin gericht worden want de stad verleende er een tij delijke vergunning voor. Anderzijds zal voor wat nacht- en zondagswerk be treft de procedure tot on derhandeling worden inge zet. Voor de andere eisen zegt de burgemeester dat het stadsbestuur niet be voegd is om daarover be slissingen te treffen. Gevraagd werd de akties stop te zetten doch gezien hierop geen positieve res pons kwam zag de burge meester zich verplicht op voorstel van de korpsover ste het politiepersoneel op te vorderen. Wat betreft de deelname van Aalsters politieperso neel aan de betoging te Gent op 7 december zegt de burgemeester dat zulks kan mits vrijaf te nemen. Wie dat niet doet en naar Gent gaat zal aangezien worden als stakend met de gevolgen vandien. Voor wat verder de eisen betreft zijn we momenteel nog in de informatie fase. «Beslissingen hieromtrent zullen finaal door de ge meenteraad moeten ge troffen worden». De zitting werd even ge- konfronteerd met de stille melding dat te Zellik twee agenten werden neerge schoten. De dienstdoende agenten verlieten dan ook de zaal met toestemming van de burgemeester. LH Bij een erg vroege Pasen hoort een erg vroege karnaval- viering en dus eveneens vervroegde voorbereidingen. Een eerste aktiviteit is reeds achter de rug. Waar vroeger geworsteld werd met soms een tekort aan kandidaten prins-karnaval waren er nu te veel zodat men tot een preselektie moest overgaan. Dit mede dank zij het openstellen van de kandidaturen voor deze begeerde titel ook voor het zogezegde «zwakke ge slacht». Drie kandidaten overleefden de proeven: Chri- stiane Cleemput, De Sjoe en Frank Rijmenant. V oorprogramma Op vrijdag 6 januari is er het traditioneel Drieko ningenfeest. Anders dan anders want meestal wor den de kandidaten voor de prinsentitel daar voorge steld. Nu wordt deze festi viteit ingeluid met te 19 u. de vernissage van een ten toonstelling van foto's in verband met Karnaval Aalst gemaakt door Mar- tien Van Beeck, een inter nationaal vermaarde foto graaf die reeds drie jaar Aalst en zijn talrijke feest vierders op de gevoelige plaat brengt. Een unieke gelegenheid en getuigenis van de ambiance op en rond de Grote Markt vóór en na de geprogram meerde festiviteiten. Deze fototentoonstelling is dagelijks te bekijken van zaterdag 7 tot en met 15 januari telkens van 10 tot 18 u. Een kans om karnaval Aalst mee te ma ken via de ogen van een artiest. Nadien volgt de traditio nele hutsepot met optre den van een aantal karna- valisten. Op zaterdag 14 januari volgt dan te 20 u. in de Keizershallen de prinsen verkiezing, op donderdag 26 januari het bezoek aan de karnavalhallen, op vrij dag 27 opent de winterfoor met een rondgang langs heen de foorpleinen onder begeleiding van een mu ziekkorps, zondag 29 ja nuari worden overleden karnavalisten herdacht en op donderdag 2 februari is er een rondgang op de foor voor minder-validen. Stoet te lang en te laat Vaak gehoorde opmerkin gen zijn dat de stoet te lang duurt en dat het bijna donker is vooraleer het einde van de kavalkade, traditioneel de schoonste groepen, op de Grote Markt aankomen. Daaraan wordt nu ver holpen. Enerzijds zal de stoet vlug ger van start gaan. De pu- bliciteitsstoet zal korter zijn en de heuse stoet start te 13.30 u. stipt aan de Werf. Bovendien wordt nu de stoet dermate opge bouwd dat er twee hoogte punten in voorkomen. Uiteraard dat van de grote groepen met praalwagen bij het einde van de stoet maar ook een hoogtepunt middenin voor de kleine groepen. Niet-ingeschre- venen, losse groepen, mo gen desgewenst wel de stoet verlaten doch moe ten terug aansluiten vóór of achter een muziek korps. Per vijf groepen zal een kommissaris er nauw keurig op toekijken of de ze nieuwe regelingen ge- respekteerd worden. Promotie Karnaval 1989 wordt op heel wat diverse manieren gepromoot. Karnavalaffiche: Voor de derde opeenvolgende maal koos het Stedelijk Feestcomité een inzending van de heer J. Van Den Steen. De affiche '89 is in het thema man-vrouw. Met vastenavond wordt de man een vrouw maar kan ook vrouw man worden. «Aalst is weer troef». Het hoofdmotief is een speel kaart met daarin het man vrouw thema. Onderaan herkennen wij karnavalfï- guren als een gille, reuzen, het voiljeannetten-em- bleem en enkele fragmen ten van praalwagens en in dividuele karnavalisten. Voor de verdeling van de ze affiche zullen wij dit jaar beroep doen op o.a. de naburige gemeenten. Deze gemeentebesturen zullen aangeschreven wor den om onze affiches te plakken. In ruil daarvoor zou de stad Aalst dan één grote aktiviteit van deze gemeenten promoten via de officiële aanplak borden. Sluitzegels: Jef Van Den Steen ontwierp ook een drie-kleuren sluitzegel. Via onze jaarbeursexpo santen en enkele Aalsterse firma's zullen deze sluitze gels via hun briefwisseling verspreid worden. Karnavalstickcrs: Een ver groot model van de sluit zegel zal via deze sticker- aktie bij de schoolgaande jeugd verspreid worden. Planimeters: In de plani- meters zal het karnaval- programma opgenomen worden in de officiële raamaffiche van de stad. Karnavalkrant: Een kleu rige krant vol interessante tips met een gids doorheen het karnavalgebeuren. Huis-aan-huis-bedeling in Aalst. Bedelingsakties aan station en via onderwijsin stellingen welke onze stad bezoeken. Karnavalvlaggen: Twee honderd vlaggen zullen te koop aangeboden worden met het doel de woningen, vooral langsheen het stoe- tentrajekt te bevlaggen. Karnavalborden: Langs heen de invalswegen van de stad zullen grote bor den geplaatst worden met het karnavalmotief. Karnavalmedaillcs: 800 medailles gedrukt op ko perplaat als relatiege schenk; 200 medailles ge drukt op koperplaat met Aalst. De voorzitter van AKV Roeidsel bij het zingen van Aa[st jan Dooms zet uiteen wat er op het programma een liedje. Hij bleek verborgen talenten te bezitten (a) staat (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 4