Wegwijs naar de Imkersgilde en het bijenvolkje in het Land van Aalst Wijngilde van Erpe-Mere hijst de vlag Missiepater uit Erondegem in Zaïre overleden Sportinitiatie bij de vleet in Erpe-Mere De Voorpost - 2.12.1988 - 5 Aan verenigingen heeft men in Erpe-Mere niet tekort. De toelagen van de gemeente zyn al niet aan de hoge kant en daarbij moet de koek in talrijke stukjes opge deeld worden aangezien het rijke verenigingsleven met tientallen groeperingen, al dan niet bij de gemeentelijke kulturele raad aangesloten. Sinds een zevental jaren werking, wil men aan de werkt ook de Wijngilde oppervlakte komen en be- mee aan de opbouw van staansrecht verwerven, het socio-kultureel leven m.a.w. naar buitenuit aan- in de gemeente maar tot tonen tot wat de leden van nog toe bleven zij op een de Wijngilde in staat zijn. afstand werken, in beperk- Hun jarenlange terugge- ie kring, met het gevolg trokkenheid dient men te dat maar weinigen weten beschouwen als een expe- dat er een dergelijke gilde rimentele periode, wn ,p.s.laa.1' Toch werd de lange termijn weliswaar Wijngilde al in 1981 ge- om het 'vak' aan te leren sticht en intussen wisten Nu echter achten zij het de initiatiefnemers toch al ogenblik aangebroken om 65 personen te overtuigen met een eigen 'produkt' om tot hun - voor ons ge- naar buiten te treden en bied - vrij speciale groe- aan hun omringende ge- pering toe te treden. De meenschap te tonen wat aansluiting van nieuwe le- zij intussen, letterlijk en den gebeurt maar spora- figuurlijk, gebrouwd heb- disch omdat het hier in ben. De Wijngilde beseft feite om een culinaire aan- evenwel dat men degelijke gelegenheid gaat en men resultaten moet afleveren niet als zodanig tot de so- en juist daarom heeft men cio-kulturele sektor be- de hele werking eerst wil- hoort. Alhoewel er onder- len op punt stellen wat hnge kontakten bestaan, heel veel voorbereiding *erkt elk lid toch groten- gevraagd heeft deels op zichzelf, omdat Thans wil men als vol- het hier eigenlijk om een waardige vereniging een «huisaktiviteit» gaat. Dit is rol spelen zoals vele ande- waarschijnlijk een van de re in Erpe-Mere en schaart grote redenen dat deze men zich rond een gloed- n°g jonge vereniging door nieuwe vlag waarbij nog sjelen onbekend is, maar plaats is voor andere leden daar wil men thans echter die willen aansluiten om verandering in brengen. later zijn eigen wijn te Het bestuur oordeelde dat kunnen brouwen. Deze een vlag kan meehelpen vlag moet het ware sym- °m uit de anonimiteit te bool worden voor hun treden waarmee men uit- doelstellingen die in feite eindelijk de bedoeling maar weinig omvatten, nl. heeft om nog meer men- wijn maken, elk op zijn sen bij hun werking te be- manier, maar dan toch in 'rekken, niet zozeer om beperkte mate, vermits een groot aantal leden te het niet bedoeld is voor jverven, maar wel om de een uitgebreide consump- bereiding van diverse wij- tie. Het brouwen beperkt nen te verspreiden. Na ze- zich tot huiselijk gebruik jaar «ondergrondse» waarbij echter ook vrien den wel eens goed kunnen bij varen. Niettegenstaan de wil men zoveel moge lijk mensen bij de werking betrekken en zal men een aanwezigheidspolitiek voeren op avond- en info markten in de omgeving. Alle elementen en ingre diënten van de wijn wor den op de zijden vlag ge symboliseerd: het glas en allerhande vruchten die de basis vormen voor een heerlijke drank. Waar men in Erpe-Mere nog niet kan spreken van een streekbier, kan men toch al bogen op een streek- wijn, tenminste als men dit zo noemen mag. JV. Aalst. AKV Allei Joep in vergadering (a) De tijd dat «Vlaanderen zijn zonen uitzendt» behoort vast tot het verleden en elk jaar wordt het aantal missionaris sen flink uitgedund. Vele ver trokken vanuit Erpe-Mere naar diverse landen en af en toe ontvangen wij een bericht over het afsterven van een missiepater of missiezuster. Onlangs was dit nog het geval met Zr. R. Sterck van Mere die in IJsland overleed en nu, een paar dagen geleden, was het de beurt aan de nog jonge pater Jozef Annaert uit Eron degem. Op 20 november overleed hij in zijn missiepost van Ndage waar hij daags na dien al begraven werd. Pater Jozef Annaert stamt uit een zeer diep kristelijk gezin uit Erondegem waar hij op 11 juni 1933 geboren werd. In het voetspoor van zijn huisge noten meldde hij zich aan bij de missie van Scheut en legde er op 8 september 1958 zijn religieuze geloften af. Vijf jaar later werd hij er tot pries ter gewijd (4 augustus 1963) en verbleef er nog anderhalf jaar vooraleer hij op 13 janua ri 1965 naar zijn missiepost in Zaïre vertrok. Als werkte hij in het bisdom Bud- jala maar Ndage was zijn wer kelijke thuishaven en hier verbleef hij meer dan een kwarteeuw om er het kriste lijk geloof uit te dragen. Pater Jozef Annaert was geenszins de enige in het ge zin die zich voor de gods dienst inzette want ook zijn broer. Pater Patrick verblijft nog in hetzelfde land. maar dan bij de orde van de Kapu cijnen. Zijn ouders. Petrus Annaert en Marie De Vlie ger, telden daarnaast nog drie kloosterzusters in hun gezin. Alle drie traden ze in bij de zusters van Maria-Jozef. Zus ter Marie en Zr. Marie-Patri cia verblijven momenteel in de zustergcmeenschap te Er- pe (Avondzon) en de derde, Zr Mane-Gerarda. verblijft in de stichting van Geraards- bergen. Ter nagedachtenis van Pater Jozef Annaert zal men op za terdag 3 december a.s. een Eucharistieviering opdragen om 10.30 u. in de kerk van Sint-Pietersbanden te Eron degem JV Terwijl reeds een zwem- kursus voor volwasenen bezig is sinds 28 november (tien beurten) heeft men in het kader van de Sport is tof-aktie al aan volgend jaar gedacht. Van 10 ja nuari tot 14 maart kan men elke dinsdag deelne men aan Recreatieve Gym voor de derde leeftijd. Voor de prijs van 200 fr. kan men elke week zich een uurtje ontspannen in de gemeentelijke sportzaal aan de Sint-Bavoweg te Mere, telkens van 14 tot 15 uur. De sportdienst organiseert ook een kursus Kleuter- zwemmen in het Water- Aalst. AKV Lotjonslos organizeerde voor de tiende maal een gastronomische hooedae hoentje te Hillegem. Men (a) 6 5 rijdt met eigen vervoer naar het zwembad elke dinsdag van 18 tot 19 uur. Alles inbegrepen kost dit 750 fr. voor de tien lessen. Ook begeleidende ouders kunnen de pret meemaken voor 500 fr. Eveneens van 10 januari tot 14 maart 1989 is er wekelijks een avond voor zien (dinsdag van 20 tot 21 uur) voor de dames om aan konditiegymnastiek te doen. De tien lessen gaan door in de turnzaal van de gemeenteschool van Erpe, aan de Dorpsstraat 164. Voor slechts 250 fr. kan men zich laten inschrijven bij de gemeentelijke sport dienst in het administratief centrum Steenberg, waar men alle inlichtingen kan bekomen. JV Aalst. Een lid van AKV De Tettemoesjen druk aan het werk (a) Kursus bijenteelt te Aalst Bijen hebben steeds de mens voor vragen gesteld. Thans valt heel wat te vertellen over de bijenteelt, over de wereld van het bijenvolkje, over de verschillende bijenprodukten - als honing, stuifmeel, propolis, bijenwas, bijengif - die nuttig zijn voor de mens. De belangstelling voor het imkeren groeit voortdurend. Meteen, zonder enige kennis met de bijenteelt beginnen, is ondoenbaar. Zowel een teoretische kennis als een praktische begeleiding zijn noodzakelijk. Dat is reeds geruime tijd het werkterrein van de Imkersgilde «Land van Aalst» die nu in zijn regio een kursus «bijenteelt» organizeert. Aalstenaar Juiien Borms is imker en sekretaris-penningmeester van de Imkersgilde «Land van Aalst» - wettig erkende beroepsvereniging! - en steeds bereid om de belangstellenden, beginners of gevorderden in de bijenteelt, met raad en daad bii te staan. Nu de byen rusten, liet hy ons zopas met genoegen even van dichtbij de harteklop horen van al wat leeft en groeit binnen deze vereniging. Imkersgilde «Land van Het doel van deze vereni- zuiden van de Schelde). Aalst» aktief ging is natuurlijk: de ont- Hij is bovendien ook lid In 1978 besloot het provin- wikkeling van de bijen- van de nationale en de ciaal bestuur van de Ko- teelt, het verstrekken van provinciale kommissie bij- ninklijke Oostvlaamse lm- hu'P en onderricht aan de enweide, die voor de toe- kersvereniging tot het in- imkers en de verdediging komst aan een groter pro- richten van een kursus van hun belangen inzake jekt werkt om de bijenwei- voor imkers te Aalst. Van bijenteelt. de uit te breiden, december 1979 tot juni De Gilde vergadert drie a Het entoesiasme dat uit de 1980 en van december v'er maal per jaar en heeft samenwerking met de le- 1980 tot juni 1981, elke tussendoor nog andere ak- den gegroeid is, heeft er- zondag van 8u30 tot tiviteiten, zoals het bezoek toe geleid dat het lede- 12u30, werd dan zo'n kur- aan tuinbouwscholen en naantal van de gilde gesta- sus georganizeerd. Negen- musea, het inrichten van dig aangroeit. Om deze enveertig geïnteresseerden 'n vlechtkursus of 'n kur- nieuwelingen in de imke- nemen er aan deel. De sus kastenbouw, deelname rij, en ook andere belang- meesten voldeden ook aan aa" tentoonstellingen stellenden, de nodige im- de jaarlijkse proeven. i.v.m. land- en tuinbouw ker-kennis bij te brengen In de loop van 1981 wer- ?n leefmilieu. Dergelijke wordt thans opnieuw een den kontakten gelegd voor initiatieven kenden steeds kursus byenteelt ingericht, de oprichting van een niime belangstelling. Niet Alvast een noodzaak om plaatselijke imkersvereni- enkel van de jeugd. Maar de bijenteelt op een mo ging, kontakten die ertoe °°k ouderen zien daarin derne en voldoening ge leidden dat in septembver dikwijls hun jeugddroom, vende wijze te kunnen van dat jaar besloten werd n'- bijen houden, werke- beoefenen! Let wel: het een beroepsvereniging te üjkheid worden. Leden lidmaatschap van de gilde stichten. kunnen ook deelnemen verzekert de leden tegen Statuten werden opge- aa" het nationaal kongres, de gevolgen van door hun steld, met de hulp van de da* elk jaar in een andere bijen aan derden veroor- Koninklijke Oostvlaamse Vlaamse provincie door- zaakte schade (burger- Imkersvereniging, door de gaat en waarop door emi- rechtelijke aansprakelijk- leden goedgekeurd en ter nente sprekers (dikwijls heid). Bovendien ontvan- goedkeuring overgemaakt specialisten uit het buiten- gen zij regelmatig een aan de Raad van State. De land) essentiële en aktuele maandblad vol interessan- bekrachtiging van deze problemen diepgaand te gegevens (een kleine statuten werd gepubli- worden toegelicht. Aan dit vijfhonderd bladzijden per ceerd in het Belgisch kongres wordt telkens ook jaar!), en kunnen zij reke- Staatsblad op 9 juli 1982. een tentoonstelling gekop- nen op de hulp van de De vereniging die de naam Pe'd en tevens kunnen de medeleden, die op de ver- «Imkersgilde Land van aanwezigen er terecht op gaderingen zo dikwijls ge- Aalst» had meegekregen workshops waar bepaalde boden wordt, was intussen ook erkend facetten van de bijenteelt Het bestuur dat hiervoor als zestiende afdeling van gedemonstreerd worden. instaat bestaat uit: Wim de K.O.V.I. die thans Maar ook op andere ter- Ballaux, voorzitter, Ca- meer dan 900 leden telt en reinen heeft de gilde reeds miel Meert, ondervoorzit- die op haar beurt deel uit- haar plaats veroverd. Zo ter, Juiien Borms, sekreta- maakt van de Koninklijke kunnen de leden-imkers ris-penningmeester en Vlaamse Imkersbond met bijenziekte-proble- Lutgard De Wael, be- (Bond die samen met zijn men steeds terecht bij hun stuurslid. Sommige leden Waalse tegenhanger lid is sekretaris die assistent van zorgen voor de uitwerking van «Apimondria» de de veearts is voor het zes- van wat overeengekomen overkoepelende wereldor- de ambtsgebied (streek werd in de kommissie bij- ganizatie van bijentelers), van Oost-Vlaanderen ten enweide, terwijl anderen aan de tentoonstellingen medewerken. Wie over het byenvolkje meer wil te weten komen is welkom op de kursus by enteelt, die op zondag 4 december van start gaat in de lokalen van de Vrye Lagere School, Spaar zaamheidstraat 29, te Aalst. De lessen hebben plaats elke zondagvoormiddag zoals aangeduid op het programma van het eerste kursusjaar dat u bekomt bij inschrijving bij Adrien De Winne, Poststraat 30, te 9510 Oosterzele-Bale- gem, tel. 091-62.72.39. De kosten belopen slechts 400 fr. Daarvoor bekomt men de kursus en een drankje tussen de lessen. Dit bedrag kan gestort worden op rekening nr. 068-0625690-67 van de Ko ninklijke Oostvlaamse Im kersvereniging te Ooster- zele. Om lid te worden van de Imkersgilde Land van Aaist kan men steeds te recht bij de sekretaris Ju iien Borms, Boudewijn- laan 148, te Aalst, tel. 053- 70.44.97. Hij wekte alvast reeds onze aandacht met volgend proza, toegespitst op het wel en wee in zijn bijenkolonies, het jaar rond. Onze vrienden de byen, het jaar rond Als wij weldra na de kerst vreugde, Nieuwjaar vie ren, dan zijn de bijen in volle rust. Dicht bijeen in hun wintertros hangen zij op de raten vlok onder het voedsel dat zij vergaarden of dat de imker hun gaf. Dat voedsel staken zij, om het te bewaren, in de cel len die zij met wasdekselt jes afsloten. Hebben de bijen honger van de kou, dan putten zij uit de ho- ningzolder waaronder zij vertoeven en drijven de temperatuur in de kast op door verbranding van dat voedsel. Zodra de lente nadert en de katjes van els en haze laar door de eerste voor- jaarswarmte geel van het stuifmeel worden, dan worden ook de bijen le vendiger en komt de tros los. Enkele bijen wagen zich dan op de warmste uren van de dag tot de nabijge legen struiken om stuif meel te halen. Dit stuif meel is het voedsel voor de eerste larven, want ook de koningin heeft dan de len te voelen naderen en is met de eileg begonnen. Er moeten veel jonge bijen komen om al die voor jaarsbloemen en fruitbo men te bezoeken en het duurt 21 dagen eer uit het eitje en na het popstadium de bij geboren wordt. Bo vendien gaan de bijen die de winter overleefden toch vlug sterven. Is het voor jaar zacht en mild, dan is het feest in het bijenvolk. Hoe meer bijen geboren worden, hoe meer stuif meel en nektar wordt bin nengebracht. Blijft het koud en guur dan kan niet worden uitgevlogen en moeten de opgeslagen voorraden worden aange sproken. Weldra is de tijd gekomen om jonge volken te stich ten voor de toekomst. De bijen bouwen koninginne cellen die de koningin be legt. Zodra die cellen ge sloten zijn, wacht de oude koningin op de eerste mooie dag en hop, daar verlaat zij kast of korf waarin zij sedert vorige zo mer huisde. Zij vliegt de lucht in met een gevolg van ongeveer de helft van de vliegbijen van haar volk (zwerm). Als een wolk vliegen de bijen met hoge zwermtoon dan rond de koningin als in een feest. Zodra de koningin zich neerzet, loopt het feest ten einde en wordt een grote tros bijen van soms enkele kilos rond de koningin ge vormd. De imker schept die zwerm met zijn schep korf en brengt die 's avonds in een nieuwe kast of korf over, hier worden nieuwe raten gebouwd en de bijen hervatten hun ge wone doen. Na een paar dagen sluipt in de oude kast de eerste jonge koningin uit haar cel. Zij «tost» zoals de im kers zeggen, om haar zus ters die nog in de cellen zitten, te verwittigen dat zij alleen baas is en geen mededingers duldt... Zoals haar moeder, de ou de koningin, gaat ook de jonge op de eerste mooie dag zwermen met een deel van de overgebleven vlieg bijen. Zo gaat het voort met de volgende konin- ginnnen tot het volk zoda nig klein wordt dat de bij en er genoeg van krijgen en beslissen de laatst uit gelopen koningin te be houden en de overige in de cellen te doden. Na de bruidsvlucht van de jonge koninginnen gaan zij aan de leg in de nieuw gebouwde raten om het jonge volkje nog zoveel mogelijk te doen groeien en nog een koninginvoor- raad voor de winter te kunnen aanleggen. In augustus worden de darren (mannetjesbijen) de korf uitgejaagd door de werksters: zij sterven er gens op het veld waar heel het jaar lang ook de ko ningbijen zijn gebleven tij dens het nektar halen. Tal van hen vielen ook tijdens hun vlucht ten prooi van vogels, of als slachtoffer van wespen die erop loe ren om hun als voedsel te gebruiken. Stilaan vermin dert de koningin de eileg en de jonge bijen hebben steeds minder te verzor gen. ook het halen van nektar en stuifmeel ver mindert tijdens de koeler wordende herfstdagen. Deze jonge bijen overle ven de winter, in tegen stelling tot hun zusters van lente en zomer die slechts ongeveer zes weken leven... Terwijl wij in het najaar genieten van een lekkere schep bijenhoning over sappige bessen, trekken de bijen zich stilaan bijeen om geleidelijk de winter tros te vormen en onder hun voorraadzolder te wachten op een nieuwe lente... (D.B. en J.B.) Aalst. De Toerenbiejoekes zijn al ver gevorderd met hun nieuwe wagen (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 5