Buggenhouts Jezuiet-missionaris Michaël Windey in het goud in 'Paraf te Lebbeke Gulheid en vakkennis ten dienste van jonge kunstenaars Keramiek van Thessa Van den Bremt Lebbeke in z'n weekedaugs dingen: Achiel Vermeiren op z'n best 14 - 9.12.1988 - De Voorpost Bezieler plattelandsontwikkeling in India Nog tot en met 26 december eksposeert Thessa Van den Bremt keramiek in de Lebbeekse galerij 'Paraf. Thessa Van den Bremt behaalde het diplo ma 'keramiek' aan de stedelijke akademie te Aalst. Aanvankelijk bestond haar artistieke werk uit de traditionele keramische onderwerpen als potten en schalen. Dankbare objekten overigens om haar techniek bij te schaven en te eksperimen- teren met diverse kleurbepalende oxydes. Al vlug echter, aldus Dan- re ekspressiemogelykhe- ny Callaerts in het decern- den binnen de keramiek bernummer van het Paraf- uit te proberen, maandblad, begon Thessa f. een specifiek fig-iratieve stijl te ontwikkele die uit mondde in het scheppen van beeldengroepen waar van alle figuurtjes binnen Dendermonde. Het bestuur van de Tuur De Rijbel stichting met in het midden de «n kunstschilder zelf (foto Piet Hermans) haar echter niet ook ande- De voorbije jaren was op nieuw een kentering merkbaar in haar werk. De vroegere beeldengroepen bestaand uit afwisselend matte en geglazuurde fi guurtjes vertonen ieder hun eigen kenmerken en behoren tot dezelfde fami lie: de familie kabouters met hun immer vrolijke snoeten, hun hoge punt mutsen en hun kinderlij ke, grote ogen. Daarnaast ook de plechtige 'operazan ger' of de 'dirigent', die met hun onnatuurlijk gro te handen en voeten de fi guren een karikaturale houding aanmeten. Diezelfde beeldengroepen, aldus Danny Callaerts, ko men in haar meest recente werk terug, maar de figu ren vertonen geen gelaats trekken meer. het gelaat is vervangen door een sug gestief masker. Ook de kledij wordt sterk vereen voudigd, zodat de ekspres- sieve kracht haast uitslui tend bepaald wordt door de houding. Waar ze vroeger veelkleu rige figuren neerzette, voelt Thessa Van den Bremt nu meer voor mono- kolore beelden, overwe gend kobaltblauw of rose van kleur, kleuren die ze bereikt door behandeling met kobalt- en/of yzer- oxyde. Met het ontwerpen van de ze laatste beeldengroepen kwam Thessa, naar eigen zeggen, ook aan het eind van haar zoektocht naar een eigen stijl en vormge ving... Deze keramiektentoonstel- ling met werk van Thessa Van den Bremt, is kelijk (tot en met 26 de cember), elke vrijdag van 18 tot 20 u., elke zaterdag van 16 tot 20 u. en elke zondag van 14 tot 20 u. Gesloten op zaterdag 24 december Vermelden we nog dat Raf De Pauw, op zaterdag 10 december a s. in het boven zaaltje van 'Paraf 'Raf 30' brengt. Pierre Van Pater Windey toert met zijn fiets met aanhangwagentje door de straten van India. Op de achtergrond ziet men enkele huizen die hij volgens zijn metode bouwde Tuur De Rijbel in Dendermonds stadhuis Op 24 september 1938, vyftig jaar geleden dus, trad een zeventienjarige KSA'er uit oerstammen, voor de Ta- liers en oecemensiche t Buggenhout Michaël Windey was de naam binnen by de Jezuieten in de Oude mil-vluchtelingen ook. bedsplaatsen, de gezond- Abdy te Drongen. Acht jaar later zou hij, nog geen priester, met de eerste Vlaamse Pater Windey bouwde met heidszorg en opleiding van naoorlogse S.J.-ploeg afvaren naar het toenamlige Brits-Indië. Hy was toen enkele behulp van de dorpelingen kleuters, kinderen, van maanden professor aan het St.-Jan Berchmanscollege te Brussel. zelf, van de Indiase rege- analfabete ouders en ge- Om zijn gouden kloosterjubileum te memoreren heeft zyn Buggenhoutse vrienden- ring ook en met de finan- handikapten, het bevorde- kring, samen met het gemeentebestuur een ontmoeting belegd. Dit op vrijdag 9 ciële steun van hulporgani- ren van de dorpsambach- december (18 u.) a.s. in de zaal van het OCMW-bejaardentehuis Herfstdroom. Nog saties. groepen en ge- ten. vormen zovele pro voor de kerst vliegt pater Michaël Windey terug naar India, het land waar hy de meentebesturen, scholen grammapunten in het ak- voorbye decennia het beste van zichzelf gegeven heeft in de stryd tegen de en vrienden, meer dan 200 tieplan van pater Windey. onderontwikkeling. dorpen. Momenteel brengt hij een ni bezoek aan Vlaanderen en V.R.O. hem echter besluiten zijn Indiase vrijwilligers, die Plattelandsontwikkeling aan zgs westeuropese lan- Precies op 1 februari 1946 professoraat te verlaten en werden bijgestaan door Pater Michaël Windey is den en verblijft hij ook landde Michaël Windey in 'veldwerk' te verrichten. technische raadgevers en aldus de grondlegger ge- veertien dagen aan de Bombay. Zestien jaar la- Zijn leven nam een geheel architekten uit de VSA, worden van een in India Amerikaanse Westkust, ter zou hij voor het eerst andere wending toen hij in 9a"ad5' F'ank"'kt Ne- welbekende stroming voor Hier en over de Oceaan opnieuw zijn familie en 1969 de V.R.O. (Village darland' Duitsland en de verheffing van de ar- bezoekt hij vooral de hulp- zijn dorp terugzien- Reconstruction Organisa- Vlaanderen. Aan umversi- men en voor de organisaties en de spon- Nadat hij zijn theologische tion) oprichtte, een door e'ten over de At" plattelandsontwikkeling in sordorpen. zonder dcwd. en sociale studies voltooid de Indiase regering erken- 'a""sc,he °Jeaan' ™?°re- d= «er deelstaten Andhra ke zijn ontzaglijk werk m had aan Indische instituten de organisatie die aanvan- de.Pate' w'ndey 'al van Pradesh. Ortssa. Tam, Ina- India niet verder kan en universiteiten, doceer- kelijk vooral de wederop- lez'n8en omtrent du en Pondicherry. Nog voor de kerst onder- de hij sociale en ekonomi- bouw, achteraf de nieuw- dorpsontwikkeling en - Dg bQuw yan st£nen hui neemt pater Windey zijn sche wetenschappen in het bouw en in een nog later vernemng- A1 die jaren zen, de aanleg van wegen e|^e a^re's 'n 42 jaar In- aan het St. Xavier Univer- stadium de ontwikkeling heeft hij zich samen met en irrigatiekanaaltjes, het Dendermonde sity College door hem in en vernieuwing van de anderen, ingezet voor da- boren van waterputten. wor^t op 22 december een het leven geroepen Social dorpsgemeenschappen op klozen, voor de landlozen het herbebossen van ver- benefietkoncert voor pater Institute. Eén der ergste gang zou brengen. en de onderontwikkelden, waarloosde. rotsachtige w'ndey georganiseerd, cycloonrampen aan de In- Daartoe deed hij een be- voor de kastelozen en bronden, de inrichting en Meer daarover leest u op diase zuidoostkust deed roep op honderden jonge soms afgelegen wonende uitrusting van dorpsate- Pag>na 10. Heel wat aanwezigen vrijdagavond in de Ros Beiaardzaal van het stadhuis waar de tentoonstelling Tuur De Rijbel werd geopend. Een gebeurtenis die een heel apart tintje kreeg, want van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om de vzw Kunstschilder «Tuur De Rijbelstichting» officieel voor te stellen. Bovendien werd tijdens deze vooropening ook voor de eerste keer de jaarlijkse prijs van de stichting uitgereikt aan de eigen voorzitter senator Octaaf Van Den Broeck. Een nieuw boek ve eeuw geleden. Dat in dit leven niet alles rozegeur en maneschijn was, ook de kleine kantjes zich manifesteerden - een Lebbekenaar is al bij al ook maar een mens - zal blij ken uit de lektuur van "Lebbeke in z'n weeke daugs dingen'. Wat ons alvast getroffen heeft is de enorme betrok kenheid bij zijn werk en de personages die hij tot le ven brengt. Van enige af standelijkheid is nooit sprake. Zijn vermogen ook dit mede-leven over te brengen op een natuurlij ke wijze, in een bovendien vlotte taal, zodat ook de lektuur van zijn jongste werk elke rechtgeaarde Lebbekenaar zal aanspre ken en een glimlach om de mond zal leggen. Gevarieerde inhoud In 'Lebbeke in z'n weeke daugs dingen' vertelt de auteur o.a. over Fong Mausnèèr, een Lebbeekse melkboer en de koning, portretten en portretten- trekkers, Kleine Pisane, Manse, Fong, Vloeken, le lijke woorden, pastoor en een nonneken, Sinte-Pie- terspenning en. bier. De Statiestraat, de kermis en de braderie, onze 'pollis" over vijftig jaar, Porfie- rens en den Boelvaar, Pien en meikevers, Proepèère ken, Grote Pisane, Mas- sèèr Jezome en over zovele anderen. Het boek is bo vendien verlucht met heel- wat nooit eerder gepubli ceerde foto's van en over Lebbeke. Het boek telt 200 bladzij den. Voorin tekenen kan tot 18 december a.s. voorintekening betaal je 450 fr., achteraf in de win kel 50 fr. meer. Bestellen kan: bij de auteur Achiel Vermeiren, Poststraat 17 te Lebbeke (052/41.16.30), of door storting of over schrijving op één van volgende nummers 425- 3145501-81 van A. Ver meiren of 293-0286484-01 van de pvba Marcel Oei- brandt, Zwaluwstraat 18 te 9100 Lokeren r~' 770.81.25 Of 091/ 48.36.16). Indardaad, een pracht var een eindejaarsgeschenk. Pierre Van Rossem Vijf mannen liggen de dat kunstminnende zielen stichting, inleider Mare basis van de Stichting en iedereen die wat voor Verwilghen vertelde tus- Tuur De Rijbel, zo verna- kuituur voelt sterk zal sendoor ook wat over de lg december a 8 wordt Achiel Vermeiren was te men we van inleider M. aanspreken kunstenaar zelf, zonder dg raadazaal van het vens co-regisseur en mede- Verwilghen: senator Een los nummer kost 100 zich evenwel te wagen aan Lebbeekse gemeentehuis auteur van "Het Stenen Octaaf Van Den Broeck die fr. en leden betalen 400 fr., een kritische bespreking •Lebbeke zijn weeke- Wonder van Lietbeka' en voorzitter is, Jules Van steunende leden 1.000 fr. van de werken. «Ik ben dingen', het meest schreef kursiefjes voor Opstal die penningmeester voor vier nummers per geen kunstrecensent en recente werk van de hand BRT 2 Oost-Vlaanderen is. Mare Verwilghen die de jaar. Men kan intekenen mijn woordenschat en vo- yan Achiel vermeiren die hij zelf voor de mikro- taak van sekretaris heeft, op het tijdschrift op het cabularium kan niet opwe- voorge8teld foon ,niQH Voor de BRT en de kommissarissen adres «Kunsthart». Kou- gen tegen de kracht en de Achiftl vermeiren, geboren schreef hij ook jeugdluis- Dirk Leybaert en Artuur den Haard 32 te 9360 Bug- schoonheid van deze wer- Lebbeke 9 december terspelen. De Rijbel zelf. Hun doel- genhout. In het eerste ken» zo zei hij terecht. 1922 door de lezer8 van stelling was en is kulturele nummer vindt men bijdra- Wel vernamen we dat Tuur voorpost' genoegzaam Naar een nieuw boek van informatie verspreiden gen over de Stichting Tuur De Rijbel als jonge knaap bekend De reeks 'Achiel Achiel Vermeiren wordt door het uitgeven van een de Rijbel, Galerij Palet, al een prima leermeester vermeiren vertelt...' heeft altijd uitgekeken. Als geen periodiek tijdschrift, jonge kunstschilder Albert Van kreeg. Hij zat ünmers in de ongetwijfeld al heel wat le- ander immers slaagt deze kunstenaars de gelegen- Hecke, de kunstakademie lagere school in de klas bij zer8 veej leesplezier ver- Lebbekenaar erin het ver heid bieden zich te openba- van Aalst en een presents- Jules Keppens die het ont- Achiel, laureaat leden van zijn geboorte- ren door hen financieel te tie van de vijf man sterke luikende tekentalent bij van de prjj8 Van de Den- dorp, dat meer is dan een steunen en artistiek te be- bestuursploeg van de Tuur aanmoedigde. Later dermondse Perskring aaneenrijging van kurk- geleiden en tentoonstellin- Stichting. Verder nog en- trok De Rijbel naar de Aal- 1985 j8 overigens auteur droge data en feiten, tot gen organizeren en meer kele bijdragen over kunst- sterse akademie waar Mo- van 'diverse publikaties. leven te brengen, in het algemeen alles wat wedstrijden en een kort dest Van Mulders een van jjy gebreef o.a. "Lebbeke in Via de talrijke 'petites his- de kunst-en kultuurbeoe- verhaal. De man achter de zijn leermeesters was. In >t lang en in 't kort' (1985), toires', waarin niet de we- fening Wnn bevorderen ter redaktie van «Kunsthart» de Karelsvakschool te een Lebbeeks wagenspel reldvreemde dorpspoten- harte nemen. Een hele op- is Guido Laurent, voor ve- Gent kreeg hij les van een e miraukel', een to- taat, maar de man in de gave dus. Ondertussen is len geen onbekende. andere grootheid, Herman neei8pei VOOr de jeugd ,De straat de hoofdrol speelt, de eersteling van het tijd- Verbaere. Dat alles en het wonderspuit', was mede- weet hij telkens het karak- schrift verschenen Onder De tentoonstelling talent en de leergierigheid auteur van het dialekt- ter en de eigenheid van de de titel «Kunsthart» is het Vernamen we heel wat van De Rijbel, hebben hem woordenboek 'Grat loss'n lebbekenaar van toen te een fraai boekje geworden over de Tuur de Rijbel- gemaakt tot de kunstenaar dee' (1986) schreef 'Vlaam- vatten en op een prettige die hij nu is. Iemand die fiim^ns' en kortverha- manier over te brengen tot zich niet alleen uitleeft in len 'Zondagsblad' en bij ons, bij wie het direkte schilderijen en aquarellen, 'Qna Volk' en schreef 'Ver- kontakt met de evenmens Wichelen maar evengoed thuis is in tellingen' in 'Zonneland' en door het koesteren van on- artifacten en beeldhouw- 'Kapoentje'. Sommige van ze allerindividueelste be- Geboorten werkjes. Men kan trou- deze werken publiceerde langen en emoties, maar al Schuddinck Gwenny, Wichelen (Serskamp), Doornstraat 18, wens voorbeelden van deze by onder het pseudoniem te vaak beperkt blijft tot dochter van Mare Schuddinck en van Cornelia Rasschaert verschillende kunstvor- -prank Van Lebbeek'. inhoudsloze formules. Verhaeqen Tiffany, Wichelen, Nederkouter 47, dochter van men gaan bewonderen in Peter Verhaegen en van Karine Van De Velde f? J?8 ,Be^ardz^alJa" ^et Raman Eliesa Wichelen, Bosveldstraat 5, dochter van Lucien stadhms Tuur De Rijbel is Raman en van Yvienne Van Poel gekend als de schilder van Leys Pieter, Wichelen (Schel), Hoogstraat 47, zoon van de mooie landschappen in Patrick Lys en van Elsie Schelfhout bonte kleuren, met een Smekens Eveline. Wichelen, Bohemen 60. dochter van Mau- overwegend romantisch rits Smekens en Karina Baeyens P^et Het warme brum en het okergeel, het zachte Huwelijken rood van de avondzon en Van Hauwermairen Julian, Wichelen, Bosveidstraat 6 en D'Haese Alma. Wichelen, Bosveldstr. d '°°f «J Lenssens Marcel, Wichelen, Bohemen 13 en De Maesschalck Angèle, Wichelen, Bohemen boer en een boerin waar- n.,o>iiirfnna van de levensblijheid zo Overlljdens duidelijk naar voor ko- Huylebroeck Jan Baptist, Wichelen. Mosstraat 69. weduwnaar *^og andere werken van Deneubourg Mana, 73 jaar voeren de kunstenaar en De Clerck Josephus. Wichelen (Serskamp), Wetterensteen- de bezoeke„ n&&r de weg 8. echtgenoot van Van Herreweghe German»79 jaar waar de 8trandhutten Nelis Johan, Wichelen, Bohemen 48. echtgenoot van De opgesteld de duinen Pauw Martine 36 jaar met hun heel aparte kleu- Willox Anna, Wichelen. Margote 110, weduwe van De Schry- Verder zie^en nog ver Adolphus 75 jaar u haarfijne tekeningen en De Decker Jan Baptist, Wichelen (Serskamp), Hu.laart 4, g^t^rende "arellen echtgenoot van Van Poeke Wivina, 84 jaar die in geen enkel interieur De Paepe Marie Zoé, Wichelen (Schel), Hekkergemstraat 29, zouden misstaan. En dan ongehuwd, 79 jaar Dat vastleggen van het Lebbeekse verleden doet Achiel Vermeiren overi gens op diverse manieren: verhalende bijdragen van langere adem, monologen, foto's, maar ook via radio- kursiefjes die hij een tijd lang voor BRT 2 ver zorgde. Beweren dat Achiel Ver meiren een laatbloeier' is, zou de waarheid geweld aandoen Hoewel hij, sinds hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, aktiever dan ooit blijkt, mag niet uit het oog worden verlo ren dat hy ook tydens zyn beroepsloopbaan, op een aktieve wyze aan het so- ciaal-kulturele leven van de gemeente deelnam. Daarin vaak een leidingge vende en stimulerende rol speelde. Ongetwyfeld vormen deze sociale en kulturele kon takten van toen de voe dingsbodem voor zyn pu blikaties van vandaag. De tijd heeft midderwyi zyn ervaringen gerijpt, gerela tiveerd ook, zodat wat hy nu aan het papier toever trouwt, de eseentie vormt van het leven in een dorps gemeenschap van een hal- zyn er nog de beeldjes die Tuur De Rybel met veel zin voor detail en precisie heeft gekneed tot echte ju weeltjes. Een van die beeld jes werd trouwens aan se nator Van Den Broeck overhandigd Hy kreeg immers de eerste prijs toe gekend van de Stichting Tuur De Rybel, een prijs die jaarlijks zal worden uitgereikt om een persoon te belonen die zich heel bie- zonder heeft ingezet voor de promotie van de kunst. In zyn dankwoord zei de laureaat dat hywel wat problemen had met dat «vaderschap op 62 jarige leeftyd». «Dat men mij een grootvader noemt tot daar toe» grapjaste hy, terwijl hy er verder op wees dat de oprichting van de Stich ting Tuur De Rijbel een belangrijk feit is voor de streek. Burgemeester Die- rick sloot zich by die woor den aan en noemde het een grote eer een kunstenaar als Tuur De Rybel te mo gen verwelkomen in het stadhuis. De solidariteitsbeweging Welzijnszorg opteert voor een multi-kulturele samenleving. Met als slogan "Geen krui mels, maar rechten" wordt aangedrongen op een politiek van integratie en ijvert men voor de aanstelling van een kommissaris voor de migran- tenproblematiek. Een zestigtal exposanten stellen op het 67e Internatio- naai Bednjfsvoertuigensalon Qendermonde. Inleider Mare Verwilghen mocht een talrijk en entoesiast publiek

De Voorpost | 1988 | | pagina 14