GRATIS TIP ^M§AZ!NEf Levert eiertapijt een miljoen op voor gehandikapten? Allereerste topologische kaart «Land van Aalst» Weekblad van Beider Promotiegeschenk van Historische Kring TeVe-BLAD vandaag bij uw dagbladverkoper25 fr. De voorpost VRIJDAG 9 DECEMBER 1989 NR. 49 - 42 F Met de realisatie van hun «eiertapijt» lukte de Vereni- Dienst voor de Afzet van Rezen er aanvankelijk ging voor Hulp aan Verstandelijk Gehandikapten, afde- Land- en Tuinbouwpro- nogal wat twijfels over het ling Aalst-Dender, in de hele regio een schot in de roos. dukten met etiket «Belg», slagen van dit projekt Het lag in de bedoeling om via het leggen van een tapijt boden die des te meer. reeds op de vernissage op met „-°!ÏLgekleurde 8ekookte elefen een som te halen Uiteraard ook de vele ro- vrijdagavond bleek het van 750.000 fr. Kaarten werden inderdaad, ook door de eieren verwerkt in de een schot in de roos te scholen, aan de man gebracht voor 100 fr. - goed voor gevende hand met een ei worden. De originaliteit 10 eieren - steeds goed voor konsumptie. erin. Verder zag men er was daaraan wellicht niet De eieren kwamen in di- eieren die geteld moesten nog het embleem in van de vreemd. We hoorden verse kleuren te Aalst ge- worden en waarmee een organiserende vereniging reeds van zandtapijten en kookt aan en werden door reis voor twee personen zelf, waar kinderen afge- vettapijten, doch eiertapij- een aantal vrijwilligers op naar Midden-Groot-Brit- beeld staan die zich ge- ten vormen alleszins een hun plaats gedeponeerd tannië te winnen was. remd voelen in de eigen primeur. Dat dit eiertapijt volgens een vooraf gete- Schonken de rode eieren omgeving. Een enigszins zaterdagavond ook op de K kend model. Een ovaal aan de boord minder pro- aftands probleem dat wel- BRT-beeldbuis verscheen, (eirond) afgeboord met blemen, die in het em- licht aan aktualisering toe zal niet weinig hebben bij- vierkante blokken rode bleem van de Nationale is. gedragen tot het sukses. Aalst. Het eiertapijt is klaar. Een prachtprestatie werd geleverd (a) Zaterdag was de belang stelling voldoende, doch zondag was die gewoon o- ver-wel-digend. Dat het streefcijfer 750.000 fr. be haald zou worden daaraan had men verleden vrijdag avond reeds geen twijfels meer. In stilte voedde voorzitter Mevrouw De Roeck de hoop dat het wel eens een miljoen zou kun nen worden. Bij het einde van het tapijt dat zondag Aalst. Het was een hele opdracht om het eiertapijt te schikken en nadien om de eitjes te vanaf 17 u. gewoon werd verkopen (a) uitverkocht bleek dat het bedrag reeds 871.393 fr. hoog was. Mits een bijdrage van de slagershond die in een be lendend lokaal een eetfes tijn organiseerde, en de winst op het drankver- bruik, groeit de som wel licht aan tot 1 miljoen. Mevrouw De Roeck-Van Thielen toonde zich bij de opening reeds zeer tevre den met de opbrengst die op dat moment 765.532 fr. bedroeg. Een resultaat on der meer behaald door de vernieuwing van het be stuur en de nieuwe dyna miek die ermee gepaard gaat. Ze toonde zich bo vendien verheugd over het feit dat de organiserende vereniging er alleszins meer gekendheid zal door genieten wat alleen de ge handikapten ten goede kan komen. Dit werkjaar staan er nog een krea-namiddag, een driekoningenfeest en een wandeltocht over een uit gekiend parkoers op de agenda. LH Aalst. Jurgen deed ook zijn duit in het zakje. Hij was present van het eerste tot het laatste uur (a) De «Historische Kring Land van Aalst» bestaat veertig jaar. Dat wordt morgen zaterdag 10 december gevierd met een akademische zitting in het Aalsters stadhuis. Op die zitting worden oud-voorzitters en verdienstelijke bestuursleden gehuldigd. Bjj deze viering past niet alleen een 'special' van de 40"* jaargang van haar tijdschrift, waarin een aantal synthese-artikels van het Land van Aalst zijn opgenomen, doch de leden worden tevens verwend op een gelegenheidsgeschenk. Een afdruk van de oudste gekende kaart van het Land van Aalst, nl. deze van Jacques Horenhault, daterend uit 1596. Jacques Horenhault was een lid van een beroemd Gents schildersgeslacht. Deze kaart werd in 1784 gekopieerd door de Gentse landmeter Jacob Le Clerq en is sinds 1936 in bezit van de Bibliothèque Nationale in Parijs. Een kopie van deze 235 b(j 318 cm grote kaart is eigendom van het Aalsters stadsarchief en hangt momenteel in museum Oud-Hospitaal te Aalst, aan de Oude Vismarkt. In het speciaal nummer eeuwse instellingen in het natuurlijke elementen. Er van het tijdschrift werden Land van Aalst, de ar- komen tevens miniatuur een vijftal bijdragen opge- cheologie, de kunst, de voorstellingen op van ste nomen over de middel- ekonomie en de gods- den. kerken, kloosters, dienst. Het «Land van abdijen, kastelen, huizen, Aalst» bestrijdt een uitge- hoeven, molens, justitie- breid werkterrein tussen plaatsen en wegen. De ko- Dender en Schelde. Het pie die in het Aalsters gaat inderdaad van Aalst- Oud-Hospitaal hangt is er Ninove-Geraardsbergen een van verdubbelde af- over Lede-Herzele-Zotte- metingen. Dus viermaal zo gem en Brakel tot het groot. Scheldegebied met Ronse, Gavere en Merelbeke. Kartouches Eén van de kartouches De originele kaart vermeldt de vijf baronieën De afdruk die de leden op die destijds deel uitmaak- de akademische zitting ten van het Land van zullen ontvangen is 70 bij Aalst. Men ziet die trou- 90 cm. groot. De originele wens, mooi uitgewerkt, die zich te Parijs in de ook in het Sint-Jozefscol- biblioteek bevindt, meet lege te Aalst op een gevel 115 bij 165 cm en bestaat van de binnenkoer. Het uit een aantal op linnen zijn de baronieën van Ro- gekleefde stroken papier, de, Gavere, Zottegem, Uiterst gedetailleerd toont Boelare en Schorisse. Een ze bossen, akkers, rivie- andere kartouche toont de ren, beken en vijvers als wapens van de twee steden Pak gauw het nieuwe nummer van van het Land van Aalst, Aalst en Geraardsbergen, het wapen van Aartsher tog Aelbrecht van Oosten rijk. Op een andere kar touche leest u niet alleen de schaal maar tevens de datum: «Jacques Horen hault fecit 15(?)6». Het cijfer van de tientallen is op de kaart inderdaad onleesbaar. Wellicht lag het in de bedoeling op de onbeschreven kartouche met het wapen van de aartshertog een opdracht aan deze persoon aan te brengen. En vermits Al- brecht gouverneur der Ne derlanden werd in 1595, kan geredelijk worden aangenomen dat deze kaart dateert uit 1596. Jacques Horenhault Jacques hielp als zoon van een Gents schildersge slacht vader bij het ver vaardigen van kaarten al lerhande in de jaren 1593- 94. Hij was tevens landme ter en wellicht ook gra veur. In de Brusselse Ko ninklijke Biblioteek en in het Archivo General in Si- mancas berusten inder daad vier gravures die zijn naam dragen. Jacques Horenhault is bo vendien nog maker van een aantal andere kaarten. Alleszins zijn gekend 2 kaartgravures over het Be leg van Oostende door aartshertog Albrecht in 1601, één van het beleg van Watervliet door Spi- nola, één van de stad Sluis, een figuratieve kaart van het Land van Aalst in 1612, een stadsplan van Gent in 1619, een kaart met waterlopen in en rond Gent in 1619, een figura tieve kaart van het Goed van Avesnes in Drongen en een eveneens figuratie ve kaart van Zeeuws- Vlaanderen en de Schelde- monding. De Parijse Bibliothèque Nationale kocht in 1936 zeven handschriftelijke kaarten aan, o.a. de ver melde Vaart van Jacques Horenhault. Deze zou naar alle waarschijnlijk heid komen uit het kasteel van Bentin in het Franse departement Yonne in Bourgondië. Deze kaart zou daar kunnen te rechtgekomen zijn tijdens de Franse oorlogscampag ne in Vlaanderen tussen 1672 en 1680. Een maar- schalck van Zonnekoning Louis XIV bereidde in be wust kasteel immers op Aalst. Voor het uitdelen van de eieren waren handen tekort (a) Aalst. Een familiefoto van de medewerkers aan het eiertapijt r het goede doel a kaart de oorlogsoperaties voor. Promotiegeschenk Deze meesterkaart, de eerste topologische kaart in haar soort in het land van Aalst, is inderdaad van onschatbare waarde. De uitgave werd mogelijk gemaakt dankzij de steun van Het Volk en van de ASLK. De leden van de Historische Kring Land van Aalst krijgen ze als geschenk maar ook wie nog dit jaar lid wordt, ont vangt ze. De kaart wordt tevens bezorgd aan ge meentebesturen, middel bare scholen en openbare biblioteken van het voor malige Land van Aalst. Het lidgeld bedraagt 400 fr. Steunende leden beta len 600 fr. en ereleden 1.200 fr. Dit bedrag kan overgeschreven worden op rekening 000-0586911-61 van Land van Aalst, Beve- gemstraat 14 te Zottegem. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 1