Barbarakapel van Erpe krijgt nieuw beeld Gemeentebestuur blijft kampen tegen inplanting milieuhinderlijk bedrijf in Erpe-Mere Is Aaigem verkeersonveilig? Is dierenasiel top-secret? t «Aalsterse koek» Oxfam Aalst stelt Mundopolie voor 4 - 9 12.1988 - De Voorpost Sinds zij er staan dik wijls in hun eenzaamheid zijn de ommegangka pellen, waar zij ook gele gen zijn, het mikpunt van vernielzucht geweest. Vooral gebeurt dit met ka pellen die ergens in de vel den, ver van de huizen, opgebouw werden, langs een weg die alleen voor boerenkarren geschikt is en verder door weinigen gebruikt wordt. Bijgevolg zijn ze een groot gedeelte van de dag en praktisch volledig bij nacht, aan hun lot overgeleverd. Zonder kontrole van omwonenden hebben zij het dikwijls moeten ontgelden, de meeste liepen bijgevolg veel beschadiging op tij dens hun bestaan. Kinde ren en vandalen hebben er een spel van gemaakt om niet alleen de ruiten stuk te gooien maar ook om de daarin staande beelden te vernietigen. Het devote karakter van deze monu menten maakt geen indruk op de vernielers zodat het bouwkundig erfgoed van een dorp er soms triestig bij staat. Dit was het geval met de kapel die tot in de tweede wereldoorlog langs de Duinaartweg van Erpe stond. Zij was toegewijd aan de H. Barbara maar werd in het begin van de oorlog afgebroken. Toen was er niemand die zich over het kleinood kon ont fermen en in plaats van het eigen patrimonium te red den van de ondergang dacht men niet eens aan herstellen. Zij werd in fei te het slachtoffer van haar tijd, toen voetwegels en kapellen in de weg ston den van het steeds snel wordende verkeer. Noch tans was dit niet het geval met de Sint-Barbarakapel langs de Duinaartweg die trouwens geen enkel pro bleem vormde voor het verkeer. Waar men in buurgemeen ten reeds kort na de oorlog met kleine herstellingen iets trachtte te redden van deze in de velden versprei de monumentjes, heeft men in Erpe lang moeten wachten tot de heropbouw van de Duinaartkapel. Veertig jaar na de afbraak heeft men echter gerea geerd op initiatief van de plaatselijke hoerengilde. Dank zij de inzet van Sint- Isidorus Erpe heeft men op dezelfde plaats, waar de vorige stond, een nieu we kapel gebouwd. Het is zeker niet de grote lukse, maar het getuigt voor de ware liefde van het eigen schoon. Het gedrongen devotiehuis is opgetrok ken in zuivere kasseisteen, ietwat ruw misschien, maar alleszins duurzaam en goedkoop. Daarbij stoort het geenszins in een omgeving van weiden en velden zodat we een zeer lonend initiatief mogen spreken. Óp 13 mei 1985 kon men, dank zij de medewerking van velen, de nieuwe ka pel, eveneens ter ere van de H. Barbara, inwijden. In het teken van de liturgie van de Kruisdagen, werd voor die gelegenheid, na der tig jaar onderbreking, nog eens de «grote omme gang» gegaan. Toen kon den dc ongeveer honderd deelnemers aan het kapel letje een eucharistievie ring bijwonen. Deze werd opgedragen door pastoor De Moor, die zelf veel belangstelling heeft voor alles wat met de kerk ver band houdt en steeds der gelijke initiatieven met volle overgave steunt. Vermits de misviering en de wijding in volle veld gebeurde, was er geen al taar aanwezig maar zoals in vroeger tijden goed uit de nood geholpen. Als al taar gebruikte men name lijk een oude wanmolen zodat de nostalgie er niet minder om was. Vernieling In mei vorig jaar hebben vandalen echter het beeld van de H. Barbara ver nield, alhoewel dit achter glas bewaard werd. Op die eenzame plaats was het een gemakkelijke prooi voor mensen die hun ver nielzucht wilden botvie ren. Het initiatief kwam eens te meer van de lande lijke hoerengilde Sint-Isi- dorus Erpe om zorg te dra gen voor het eigen patri monium. Zij zorgden al vast voor een grote rust bank aan de kapel en dank zij de belangstelling van talrijke inwoners, kon men onlangs een nieuw beeld in de nis plaatsen. Deze werd thans afge schermd met dik en on breekbaar glas waarvoor nog eens een ijzeren hek geplaatst werd. Het is al triestig op zichzelf dat men dergelijke maatregelen moet treffen om zorg te dragen voor het bouwkun dig erfgoed van zijn omge ving, temeer dat het hier gaat om een devotiemonu ment dat sowieso al zou moeten geacht en geëerd worden. De vernielzucht kent echter geen grenzen. Respekt kan men echter van een bepaalde katego- rie mensen niet verwach ten en zeker niet van de zen die zelfs een kapel durven vernielen, een mo nument dat zij als een ze kere «mede»-eigendom kunnen beschouwen. JV Aalst. Voor het eetfestijn dat de Aalsterse slagers elk jaar voor een goed doel organiseren, kwam ook nu weer veel volk opdagen (a) Op een aanvraag van Savita, een bedrijf uit Duffel, had het gemeentebestuur van Erpe-Mere reeds in september 1987 een ongunstig advies gegeven. Toch heeft deze firma een bouwvergunning gekregen van de Bestendige Deputatie van Gent. Omdat de gemeente sterk vermoe den heeft dat het hier gaat om een bedr(jf dat heel wat milieuhinder zou kunnen verwekken in de toekomst, heeft het College enkele maanden geleden tegen deze toekenning heftig geprotesteerd. De inplanting van nieuwe bedrijven kan alleen nog gebeuren langs de uitbrei ding naar Erondegem en Ottergem. Dit is volgens de gemeente op de rand van de industriezone en bijgevolg tussen twee dorpskernen van genoem de deelgemeenten. Men verwerpt niet alleen het oprichten van tientallen metershoge schouwen, maar men klaagt vooral het konstant voorkomen de stof aan dat nog het meest hinderlijk zal zijn, op termijn beschouwd. Het College heeft altijd de motiviering van de Besten dige Deputatie afgekeurd vooral omdat men de ge- Aalst. De Aalsterse Strangers waren ook van de partij op de beenhouwersorganizatie (a) Overal wordt heel wat aandacht besteed aan de verkeers(on)veiligheid en nu blijkt deze mikrobe reeds doorgedrongen te zijn tot in de meest rustige landelijke dorpen. Iedereen is er van overtuigd dat de tijd van paard en kar tot het verleden behoort, ook al kan men dit juist in Aaigem nog meemaken. Dat de noodkreet uit een fusiedorp van Erpe-Mere komt, kan dus lichtelijk overdreven zijn, ook al zijn we overtuigd dat er overal bepaalde verkeersproblemen bestaan maar dat niet in die mate om onmiddel lijk noodsituaties in het leven te roepen. We zijn er wel van overtuigd dat er in bepaalde wijken gevaarlijke verkeerspunten bestaan maar met een beetje voorzichtig heid en goede wil van de weggebruiker kan er veel verholpen worden. Toch heeft men in Aaigem een werkgroep rond ver keersveiligheid opgericht die de geschiedenis ingaat onder de naam «Aaigem Veilig». Deze werkgroep is tot stand gekomen van uit het ouderkomitee dat reeds in het verleden de «verkeerschaos» aan de school besproken heeft. De problemen die hier reeds uit voortsproten geeft men als aanleiding tot de oprichting van een werkgroep en zij noemen het een «pluralistische groep die geschraagd wordt door alle socio-kul- turele verenigingen van Aaigem». Op welke ma nier deze werkgroep «plu ralistisch» is, is ons niet duidelijk want alle mede werkende groeperingen behoren tot dezelfde ideo logie: chiro, KWB, BGJG, KVLV, vrije basis school en ouderkomitee. De werkgroep maakt een onderscheid tussen een subjektieve en een objek- tieve onveiligheid en tot het eerste geval behoort «het gekende gevoel dat de mensen er toe aanzet hun kinderen met de wa gen naar school te bren gen...». Hierbij maken we bijgevolg de bedenking of dezelfde mensen niet zelf meewerken aan de «ver keerschaos aan de school». Brochure Met een lijvige en goed verzorgde brochure wil de werkgroep een inzicht ge ven in wat er aan onveilig heid in Aaigem ervaren wordt en nu reeds heeft zij een eerste reeks van tien werkpunten aan de be voegde instanties voorge legd. Hiermee willen zij bouwen aan een leefbare omgeving, met de nadruk op kind- en milieuvriende lijkheid. Voor hun eerste streef doel, veilig verkeer, heeft men een dubbele enquête uitgewerkt, waarvan de eerste alle gezinnen van de gemeente doelgroep had en de tweede zich richtte naar gezinnen met kinde ren die school lopen in de vrije basisschool van Aai gem. Met de gegevens wil men een inventaris samen stellen van de voornaam ste knelpunten en peilen naar de meest voorkomen de wensen van de bevol king. In een tweede fase zal men de bekomen resultaten verwerken tot konkrete voorstellen waarbij men het advies inwon van de bevoegde gemeentedienst. De uitgewerkte voorstel len zullen later aan het gemeentebestuur van Er pe-Mere overgemaakt worden evenals aan alle politieke partijen. De verwerking van be paalde gegevens resulteer de in twee typevoorstel- len. Enerzijds deze die met beperkte middelen een vlug resultaat opleve ren en anderzijds deze die een globale aanpak vergen met eventueel samenstel ling van dossiers (tot deze behoren o.a. een fietspa denplan en aanleggen van een speelweide). Uit de enquête is al heel wat «materiaal» gepuurd dat de werkgroep moet toelaten een inventaris te maken van alles dat kan en eventueel moet veranderd of verbeterd worden. Dit was trouwens een leidraad om het eerste tien-punten programma op te stellen. Er werd uiteraard een se- lektie gemaakt van «haal bare voorstellen» die het voorwerp zullen zijn van hun werking gedurende de eerste zes maanden. Het tien-puntenplan om vat: een put in de Dale straat, éénrichtingsverkeer aan de schooi, spiegels in scherpe bochten plaatsen (Aaigemberg en Lan dries), een stuk gracht dicht leggen in bocht Lan- dries, éénrichtingsverkeer in de Populierenstraat, parkeren in de Holle straat, uitwijkingsmogelijkheden zoeken in Aaigemberg en Landries, alternatieve fiets- en wandelweg langs 't Onderhof, elektriciteit- spaal op Aaigemdorp, voetpad in de Ratmolen- straat en Langemunt. Al deze punten worden in de brochure breedvoerig be sproken en daarbij geeft men de nodige suggesties en oplossingen. Het moet gezegd dat de Werkgroep Aaigem Veilig alleszins veel werk ge maakt heeft van de «ver keersprobleem-inventaris» en op een bepaald mo ment geeft men graag toe dat het oplossen van ver keersproblemen soms ook een nadeel kan zijn. Waar men het heeft over uitwij kingsmogelijkheden in een paar wijken stipt men dui delijk aan: «Wel dient ge zegd dat de wijken zoals Landries en Aaigemberg hun landelijk uitzicht o.a. ook te danken hebben aan de smalle straten met de open grachten. Dit mag zeker niet uit het oog ver loren worden». Het is in ieder geval een lonend initiatief van men sen die zich belangloos in zetten voor een zaak die ons allen aangaat en mits de medewerking van het gemeentebestuur kan hier bevredigende resultaten behalen die aan de ge meenschap moeten ten goede komen. JV Aalst. De deelnemers aan het geslaagd slagersfestijn in de Keizershallen zijn zichtbaar tevreden (a) Het lot van de Lion d'Or-gronden Zoals bekend wordt het complex «Le Lion d'Or» afgebroken. Naast het afbreken van fabrieksgebouwen en allerhande konstrukties moeten de puinen verwerkt worden en de gronden bouwryk gemaakt. Willy Van Mossevelde had hierbij vragen naar de huidige stand van dit dossier en naar de eventuele voorwaarden voor gebruikers. Schepen De Maght stelt echter dat een koopprijs nu alleszins nog niet kan worden vastgesteld maar wel dat alleszins twee per celen aan de openbare weg gelegen vlug zullen van de hand kunnen worden ge daan. Vraag van Van Mos sevelde daarbij is wie voor deze percelen in aanmer king kan komen. «Of gaat het bij favoritisme?». Graag wilde spreker ver nemen wanneer de prijzen zullen worden vastgesteld Baita Dolores heeft vra gen over de preciese ti ming van de afbraak en over het lot dat beschoren is aan het in een gedeelte van deze gebouwen onder gebracht dierenasiel. Schepen De Maght stelt de interpellante gerust met te zeggen dat op straffe van het niet kunnen profiteren van EFRO-gelden alle vastleggingen van werken moeten gebeuren vóór einde maart '89. «Voor het dierenasiel is reeds een oplossing» voegt ze eraan toe zonder die evenwel te definiëren wat raadslid Anny Dierick laat vragen «of dat soms top- secret» is. Burgemeester De Kerpel geeft evenmin nadere toelichting maar verzekert alleszins dat uit het dierenasiel niemand zal worden uitgedreven vooraleer een passende oplossing werd gevonden. En dat vinden is alleszins geen makkelijke taak want in geen enkele buurt is dergelijke blaffende meu te welkom. Eddy Monsieur wil graag iets vernemen over even tuele kandidaten KMO- ers die belang stellen in Le Lion d'Or en zegt dat daarnaast Aalst ook akute nood heeft aan industrie- gronden. Hij zou ervan verwonderd zijn dat er zich reeds kandidaten zou den hebben aangemeld zonder van de oppervlakte noch van de prijs iets te weten. Daarbij blijft het dan ook voorlopig. We lichten meer nieuws na volgende raadszitting. LH volgen van een dergelijke inplanting niet altijd kan voorzien maar toch wil het gemeentebestuur nu reeds rekening houden met de mogelijke milieuhinder in plaats van af te wachten tot het te laat is en het kwaad geschied. Trou wens nu is reeds zeker dat een dergelijke vestiging la waaihinder én van machi nes én van transport zal meebrengen om dan nog niet te spreken van de lo zingen die evenzeer een duistere zaak blijven. Nieuwe reakties Het College wil niet bij de pakken blijven zitten en afwachten tot er geen red ding meer is en intussen zijn nog heel wat bezwaar schriften tot het bestuur gericht. Na de toekenning van de vergunning kwa men reacties uit verschil lende hoeken van de maat schappij, ook van mensen en verenigingen buiten Er pe-Mere, maar deze heeft het bestuur verworpen Het gemeentebestuur heeft alleen de kollektieve bezwaarschriften ontvan kelijk en gegrond ver klaard voor wat de inwo ners van Erpe-Mere zelf betreft evenals deze van eigenaars die een eigen dom in de gemeente bezit ten. Aan de hand van al deze elementen heeft het College de nieuwe aan vraag tot het bekomen van een bouwvergunning on gunstig geadviseerd, zon der daarbij rekening te houden met de bezwaar schriften van buiten de ge meente. Hopelijk wordt de ge meente niet opnieuw voor een voldongen feit gezet door de diensten van Ste- debouw en Ruimtelijke Ordening van Gent. Veel zal afhangen van hun be slissing en wie weet komen ook op het industrieterrein van Erpe-Mere eens de zwarte vlaggen aan het wapperen. Totnogtoe is Erpe-Mere nogal gespaard van vuile uitwasemingen of drekkige lozingen en mag men besluiten dat het er nog een relatieve onbe zoedelde streek is en deze toestand moet men kun- nen behouden, zelfs met het verbieden van bepaal- de inplantingen die aan deze toestand zouden kun- nen verandering brengen. Zelfs in het belang van de werkgelegenheid moet men offers kunnen bren gen want een zuiver leef milieu is soms meer waard dan enkele jobs. JV )pir Don Van daar waai fijke leid Na de Aalsterse vlaaien, de Aalsterse Ajuintaart, de Aalsterse pralines, krijgt de Keizerlijke Stede nu ook «Aalsterse koek». Heel wat van onze steden zijn qua reputatie immers nauw verbonden aan een of andere lekkernij. Het ligt in de bedoeling Aalst nu ook te laten vereenzelvigen met Aalsterse Koek. Een verstandshuwelijk tussen kunstzinnigheid en handelsvernuft. Beeldhouwer Mark De Bruyn werd bereid gevon den een reliëf in die zin te laten reproduceren. De idee is uitgewerkt in Dinantse koek en verwijst naar typisch Aalsterse items als het Belfort, Dirk Mar tens en de Gilles. Deze koek zal verkrijgbaar zijn in confiserie Temmerman, Korte Zoutstraat 32 N. Voorstelling vandaag, 9 december, te 18.30 u. in het atelier van Mark De Bruyn, Hoezestraat 125 te Aalst. LH Maandagavond werd in de Oxfam Wereldwinkel aan de Koolstraat 5 te Aalst het Mundopolie spel voor gesteld. Het spel werd ont worpen in Zwitserland en heeft ondertussen ook Frankrijk, Duitsland en Wallonië weten te verove ren. Er kwam nu een Ne derlandstalige versie op de markt en die kwam tot stand dank zij Oxfam We reldwinkel. Mundopolie is afgeleid van het meer bekende mo nopolie. Er kunnen 2 tot 6 spelers aan het leerrijke spel meedoen. Elke deel nemer speelt de rol van een landbouwer uit Peru en iedereen krijgt bij het begin de beschikking over 5 akkers. Men moet die zoveel mogelijk laten op brengen. De bedoeling is dat men meer welvaart verwerft, de akkers meer rendabel maakt en op die manier leren de deelne mers al spelend iets over het leven in de derde we reld in het algemeen en in Peru in het biezonder. Bij het spel komen ook een aantal toevalsfaktoren kijken en rekentechniek- jes komen er ook in voor. Op een vierkleurenspel bord doorlopen de spelers een parkoers waarop ver schillende verrassende wendingen kunnen voor komen. Er is bievoorbeeld een. overstroming die de bana- 3 nenplantages kan vernie len, een overaanbod aan koffie of een gewapende bende kan ean overval ple gen. De spelers krijgen de mogelijkheid om die tegenslagen te overwin nen. Solidariteit, verdeling van de opbrengst van de akkers. samenwer kingsverbanden enz. spe len daarin een rol. Kortom een leuk spel dat aan de prijs van 899 fr kan gekocht worden in de Ox fam Wereldwinkel in de Koolstraat 5 te Aalst (tel. 053-77.08.83). JM Heyman f

De Voorpost | 1988 | | pagina 4