Baardegemnaar Mark De Bie laureaat Paul de Montprijs Japans dirigent brengt Duitse muziek hl™ in Sint-Martinuskerk Norbert De Winne vierde tien jaar schrijverschap Aalsterse land - schapsschilders in oud-hospitaal Marc Gysels in het Aalsters belfort Ook Kerstconcert in de Jezuïtenkerk te Aalst De Voorpost - 16.12.1988 - 11 Zijn grootste bekendheid haalde hij echter op de beeldbuis waar hij bij Dré Poppe debuteerde met zijn «De dag dat het kampioen schap van België werd ver reden». Poppe zag in De Bie een nieuwe Gaston Martens en hij kreeg de kans van zijn leven met de opdracht «De Paradijsvo gels» van Martens op het TV-scherm te brengen. Week na week hield hij heel Vlaanderen en een deel van Nederland in zijn ban. Wegens het daverend sukBes werden zijn Para dij svogelds» heruitge- Heel even maar expozeerde Mare Gysels zijn werk in het Belfort te Aalst. Centraal in het werk van Gysels staat de figuur van de mens, meer bepaald de man en de vrouw. De kunstenaar Gysels laat zijn figuren op een spottende, soms arrogante manier de wereld bekijken, soms ook vol bewondering en verwondering. Hij brengt ook de mens als lustobjekt, die vaak eenzaam en geïsoleerd is. De werken van Mare Gysels getuigen van een grote virtuositeit en brengen heel wat verrassende elementen. De tentoonstelling werd open gepraat door rijksin- spekteur A. Blondeel. da Momenteel werkt hij men met Freek Neyrinck, Wilfried Henderickx, René Swartebroeck en Guy Ber- naert aan een nieuwe reeks voor zondagavon den. Het gaat over de peri- meraden» (1984) en «De stilte van een tuin bij zo meravond» (1984). Maar ook éénakters en sketches heeft hij bij de vleet op zijn aktief: «'s Meesters ring», «Kerstmis aan het Uzeren Gordijn», «We zijn inder daad geen engelen», «De schone kerstavond van Fonske Vanermen», «Stille nacht, heilige nacht», «De avonturen van Jannejaak en Pierepeet», «De Frangai- 8e van Walschap», «Voor de vergadering», «Kerst avond van Janos» en ande re meer. Mark De Bie vertaalde uit het Duits «Oud-Heidel- Een vol gelopen stadsfeestzaal woonde de huldi ging van Mark De Bie, laureaat van de Paul De Montprijs voor Toneel verleden woensdagavond bij. Onder hen leden van het stadsmagistraat en van het provinciebestuur, parlementairen, men sen uit de theaterwereld maar vooral dorpsgeno ten uit Baardegem. Gedeputeerde Etienne De Cuyper stelde dat deze prijs tijdens de laatste 15 jaar slechts drie keer werd toegekend. Nu is dit het geval met Mark De Bie voor zijn toneelstuk «1956». Namens de jury stelde dr. Jozef De Vos dat uit de 15 inzendingen Mark De Bie werd uitverkoren wegens de zorg besteed aan de struktuur van het werk, de eigen diepmenselijke stijl, de voorkeur voor het volks plattelandsgebeu- ren, de herkenbare ver houdingen en het op de Bühne brengen van men sen van vlees en bloed met een duidelijke boodschap naar onderling begrip en vrede. 1956 Mark De Bie toont in het bekroond werk vijf mo mentopnamen tekenend door dat jaar. Een procédé dat bijdraagt tot herken baarheid en tot authentici teit. Nieuwjaarsdag, de trouwdag van Grace Kelly, de mijnramp te Marcinelle, de opstand in Hongarije en finaal de spoorloosheid van de Hongaarse vluchte ling Laszlo. Ingekapseld in een historisch kader maakt men de tribulaties mee in een volks gezin dat worstelt met generatie- konflikten en liefdesperi kelen. Mieke Felix en Robert Bor- remans brachten op een voudige doch emotionele wijze een aantal fragmen ten uit het stuk waarna de zaal duidelijk genoot. Namens het provinciebe stuur stelde gedeputeerde De Cuyper dat van de 15 stukken van De Bie er reeds 13 werden opge voerd. In totaal kwam werk van hem reeds 250 maal voor het voetlicht. De provincie stimuleert to neelopvoeringen van au teurs van eigen bodem via extra-betoelaging. Als het bovendien gaat om een kreatie wordt die daaren boven nog verdubbeld. Voor «1956» zou reeds be langstelling tot opvoeren bestaan. De auteur Mark De Bie is een geboren en getogen Baardegem naar die stamt uit een ge zin met één dochter en vijf zonen. Vader Jozef De Bie was niet alleen een aller- vaardigst vakman doch daarenboven een kunst schilder en pentekenaar van formaat. Voor al wat trouwens te maken had met plastische kunst kon men bij hem terecht. Daar enboven beschikte hij over een sonoor basorgaan dat hij o.m. ten dienste stelde van een selekt Affligems zangkoor. Zoon Mark De Bie, die schoolliep te Baardegem waar hij enkele jaren te laat arriveerde om een an der Baardegem8 auteur tot «bovenmeester» te krijgen - we doelen uiteraard op Benoit Putte man die naast «Pee Klak» ook heel wat toneelstukken van het lichtere genre schreef, volgde humaniora te Aalst en belandde om den brode bij de Nationale Bank te Brussel. Kunst en kuituur zwolg hij in de huiskring in met de moedermelk. Bij de De Bies was kuituur inder daad troef. Een broer van hem is dirigent en bezieler van een degelijk zangkoor en een andere broer is aal moezenier te Soest in West- falen. berg» van Wilhelm Meyer- Forster en trok aan de Ne- ckar om de sfeer te snui ven met de hele toneelvere niging heen. Hij was ver der medewerker aan heel wat literaire tijdschriften en werd in 1979 door Knack geselekteerd in een verhalenwedstrijd. Op de beeldbuis Met de tekstverwerker Mark De Bie was jarenlang computerprogrammeur bij de Nationale Bank te Brus sel, vulpen, stylo, zelfs ty pemachines kunnen hem niet bekoren. Als een ei gentijds man werkt hij ge woon op de tekstverwerker die hem een brede gamma aan mogelijkheden biedt want zinnen herwerken en verbeteren is voor hem als perfektionist een must. Ondertussen heeft men in de Bank ook zijn andere kwaliteiten ontdekt en is hij nu werkzaam in het onthaal waar hij o.a. men sen gidst in het museum van het geld. Een meer prozaïsche bedoening die hem echter evengoed ligt want niets is hem vreemd. Namens het stadsbestuur was het eerste schepen An- ny De Maght die de lau reaat huldigde. Dit wegens de nauwe familiebanden die hen verenigen. Ze schetste Mark in het dage lijks leven als de man voor wie schrijven zijn leven is. Een man soms wel dromer, maar altijd optimist en so ciaal ingesteld. Een auteur die zijn inspiratie zoekt in het volksleven op het plat teland. Mark De Bie dankte niet zonder ontroering of zon der gewettigde fierheid waarbij hij al wie hem van verre of bij heeft geholpen in de hulde liet delen. Tot het stadsbestuur richt te hij toch een wens. «Volg het voorbeeld van de pro vincie en stimuleer werk van eigen bodem door klingen die dergelijk werk brengen een extra-steun te Nieuw Kamerkoor en solisten Aalst heeft heel wat zangkoren. Primus inter pares alleszins de Schola Cantorum Cantate Do mino o.l.v. E.H. Michael Ghijs. Maar vele andere formaties zijn allerminst te veronachtzamen. Zulks blijkt alleszins uit de resultaten van het provinciaal koorzangtornooi waar Aalsterse ook van de fusiegemeenten koren zich verre van onbetuigd lieten. Het «Nieuw Kamer Koor» rijk en een dirigeerop- bracht reeds twintigste dracht bracht hem in ons eeuwse koormuziek in bloedeigen Antwerpen. 1985 en dit seizoen motet- Quasi spontaan ontstond ten van Duitse meesters, er een vokaal kransje, een Op zaterdag 17 december vrouwelijke Liedertafel brengt het nu «De Mes- zonder enige pretentie, siah» van Haendel naar Dra bleek er echter ook Aalst en dat uitgerekend mannelijke interesse en onder de direktie van de geleidelijk groeide de kern Japanner Hiroshi Gibe te uit tot een veertigkoppig 20 u in de Sint-Martinus- gemengd zangkoor dat kerk met Kamerorkest zelfs de Messiah aandurft. Reuchenbrunn en solisten Een aantrekkelijk en Rita Piron (sopraan), Dina dankbaar werk en boven- Groosberger (alt), André dien erg populair. Een ge- Grégoire (tenor) en Wer- niaal werk van een geniale ner Van Mechelen (bas). Haendel. Tcganpprtj,: 300 {r. In Van ïer?el(Jkingen me, voorverkoop. 250 fr. andere opvoeringen van de Japans dirigent Messiah, zo bvb. die te Dat een in Duitsland wo- Brugge in het kader van nend Japanner een Vlaam- het Festival van Vlaande- se formatie dirigeert is ren met internationale be lang niet alledaags. Hiro- zetting is Hiroshi Gibe al- shi Gibe wilde na zijn op- lerminst bevreesd. Niet al- leiding in het rijk van de leen het afgewerkt pro- rijzende zon van dichtbij dukt telt voor de Japanner, kennis maken met de Eu- Ook de repetities, het sa- ropese muziekliteratuur, men musiceren, het samen Ter plekke leven, wonen, N interpreteren zijn op zich werken leek hem daartoe zelf reeds waardevolle bele- het meest aangewezen. Hij venissen. Dit dan zonder volgde dan ook kursussen echter enigerlei het pu in Duitsland en in Oosten- bliek te miskennen als noodzakelijk element bij een uitvoering die een de gelijk klankbord nodig Het Reichenbrunn-orkest is wel een nieuwkomer. Een tot hiertoe gelegen heidsformatie bestaande uit leden van het Symfo nie-orkest van Saarbrü- cken, van de Konink lijke Muntschouwburg en van beloftevolle Vlaamse jonge musici. De naam «Reichenbrunn» verwijst dan gewoon naar de huidi ge woonplaats van de Ja panse dirigent in de Bun- desrepublik. ReicHbn- brunn bei Sankt-Ingbert. Een plaatsnaam die daar enboven een poëtische bij klank heeft. Tussen zijn laatste uitvoe ring van The Messiah 10 jaar terug in Japan en deze ligt volgens de dirigent «een wereld». Mensen evo lueren gevoelsmatig en in terpretatie van de muziek moet dat ook kunnen. «Bo vendien bevind ik me hier in een ideale situatie. Ik kan me volledig koncen- treren op het muzikaal as- pekt want alle praktische en organisatorische taken worden me door de leden van het koor uit de handen Het Aalsters koncertpu- bliek krijgt dan ook allicht het neusje van de zalm voorgeschoteld. Dertien schilders en twee beeldhouwers uit de Aalserse regio stellen hun werken tentoon in museum Oud-Hospitaal, Oude Vismarkt te Aalst. Een overzioht van het artistiek leven tijdens de eerste helft van deze eeuw. Alleszins geen kom- meroieel bedoelde tentoonstelling. Alle tentoonge stelde werken komen immers uit privé-bezit en alleen Karei De Bauw is van alle exposanten nog in leven. Dat deze tentoonstelling belangstelling voor de fi- voldoet aan een behoefte guratieve kunststroming leidde dr. Hendrik Strij- alleen maar toegejuicht pens, samen met Hedwig worden. Van De Steen de organisa tor van dit uniek kunstge- Lovenswaardig is het pri- beuren, af uit het feit van vé-initiatief van galerij- de grote opkomst op de houder Hedwig Van De vernissage verleden vrij- Steen en Dialoog-redak- dagavond. De tentoonstel- teur Dr. Hendrik Strij- ling kaderde daarenboven pens. De promotie van de in het twintigjarig bestaan niet meer zo aktuele Aal van Galerij Van De Steen, sterse kunstenaars en him nu aan de Leo de Bethune- werk is een stimulans voor Waar de middernachtmis sen aan belangstelling de laatste jaren ingeboet heb ben, zorgt men nu voor kerstconcerten die als het ware voor vervanging moeten dienen, met dit verschil dat eerstgenoem de gratis zijn en men laatstgenoemde slechts te gen inkomgeld kan bij wonen. Ook in de Jezuïtenkerk kan men terecht op 26 de cember voor het jaarlijks Halleluja-Kerstkoncert, dat zal verzorgd worden door de Hallelujakoren en de Magistrii Colegii (lera- renkoor van het Sint-Jo- zefskollege). Het schoolor- ke8t van de Dames van Ma ria olv Christ. Crombeen doet bij die gelegenheid zijn maiden-optreden in de openbare muziekwereld. Tijdens het koncert wor den solopartijen vertolkt door Chr. Crombeen op het orgel en het klavecimbel, terwijl Annemie De Cock de dwarsfluit bespeelt. De werken die zullen uitge voerd worden zijn van de bekende' komponisten als CPE Bach, Mozart, M. Re- ger en G.F. Haendel. De Kerststemming zal volle dig aanwezig zijn want Chris Crombeen zelf schreef enkele bewerkin gen van kerstliederen spe ciaal voor het Halleluja meisjeskoor. Het wordt dus alvast een afwisselend programma van Grego riaans tot romantiek dat menig muziekliefhebber moet in de beste kerststem ming brengen. JV laan 10, te 9300 Aalst. De Aalsterse Landschaps schildersschool de huidige jonge genera tie. De tentoonstelling en het boek dragen bij tot de kulturele ontplooiing van De idee om een tentoonstel- de bevolking en bieden een ling te organiseren met zowel educatieve als vijftien representatieve kunsthistorische bijdrage, kunstenaars, die allen hun die door alle kunstliefheb- wortels hadden in de bers naar waarde zal ge streek van Aalst, en een schat worden. naslagwerk samen te stel- Meer nog. Het naslagwerk nium van de streek, len over de Aalsterse Land- heeft een uiterst dokumen- werken van de kunste naars en door de beschrij ving van hun werken en Academiej aren Dit prestigieuze boek le vert een bijdrage tot de Vlaamse en Belgische schilderkunst in de perio de van 1908 tot 1958, en bereikt met de oud-leerlin gen van deze kunstenaars zoals Roel D'Haese, Mare De Bruyn, Jan Sanders, René Bekaert, Wilhelm Mechnig en zovele anderen onze hedendaagse tijd. «Aalsterse Landschaps schildersschool» gooit een wereld open van ongeken de schoonheid, vergeten of verdwenen streekgezich- ten en onvolprezen kunste naars. in het voetspoor van Valerius De Saedeleer. Het is een staalkaart van het rijkelijke kunstpatrimo- schapschilderschool taire waarde door de talrij- (1906-1958) kan in het ke nooit eerder gepubli- lioht van de hernieuwde ceerde foto's en kunst- Drie generaties Bij de vernissage had prof. Frans Vyncke van de RUG het over de impulsen uit de Belfortzaal en de Akade- mie Schone Kunsten, over de bevruchtende Aalsterse Kunstkring en toen die stilaan wegtaande over kunstkring Nieuw Leven. U ziet er inderdaad werk van de tachtigers Jan Van Mal deren, Theo Praet en Pieter Gorus. Van de ne gentigers Jan De Cooman, Leo Piron en Frans Cop- pens en van begin deze eeuw Karei De Bauw, Mau- rits Schelck, Frans De Co- ninck. Ze brachten zowat alle mogelijke landschap pen van Aalst en omgeving op doek. Dit in alle richtin gen: Aalst-Hekelgem-Pa- jottenland. Dendervallei tot Geraardsbergen en aansluitend de Vlaamse Ardennen, de streek van Schelde en Durme en ten slotte de Leie met dan voor al Deurle en Sint-Martens- Latem, Mijmering Bij het teneinde lopen van haar schepenmandaat mij merde Chris Borms over de zowat 200 tentoonstellin gen die ze tijdens de be stuursperiode mocht mee maken. Een soort testa ment niet zonder enige fierheid. «Het was voor mij een harde leerschool, ik leerde onderscheid maken tussen échte en nepkunst- werken. Ik ontmoette er heel wat gerenommeerde kunstenaars en ik mocht het rijk Aalsters vereni- ginsleven ervaren in zijn diverse facetten» Wil u de tentoonstelling nog meemaken en u er eventueel de prachtige, uitvoerige katalogus met tal van foto's (ook in kleur) aanschaffen dan moet u niet meer dralen. De ten toonstelling sluit inder daad morgenavond zater dag 17 december haar deuren. Aalst. Enkele leden van het toekomstig schepencollege waren present op de viering van Norbert De Winne (a) Aalst. Zij maakten dat de avond «tien jaar schrijverschap Norbert De Winne» een sukses werd (a) In de feestzaal van het Volkshuis werd dichter Norbert De Winne door de Jeugdvrienden in de bloe metjes gezet om zijn tienja rig schrijverschap. De Winne verraste onlangs ie dereen met een schitteren de dichtbundel «Het zo merland ontbonden». Mevrouw Elsa Galle - De- hennim gaf een passende inleiding en toelichting over het werk De Winne, waarna enkele gedichten van de auteur werden voorgedragen door een ge legenheidstrio, dat be stond uit Gracienne Van Nieuwenborgh die in de volgende legislatuur sche pen van kuituur zal zijn, Bob Hemmeryckx en San dra De Smedt. De presenta tie van de avond was in handen van Jean-Paul Rin- goir. Vooraleer zijn werk te signeren dankte een ontroerende dichter alle aanwezigen. Voor hem be tekende deze avond een deugddoende avond die hij niet vlug zal vergeten. Aanvankelijk was Mark De Bie een dichter en schrijver van kursiefjes, anekdotes en verhalen. Met zijn kursiefjes werkte hij inderdaad een tijd lang voor de BRT-radio. De toneelmicroob In de zaal waar een ander gekend Baardegemnaar zijn «Dirk Verspecht» liet brengen door «Hoop in de Toekomst», een toneelvere niging waaraan Mark De Bie lange jaren zijn beste krachten wijdde, kreeg Mark duidelijk de smaak van toneel te pakken. Hij schreef zelf een aantal avondvullende toneel werken als «De zevende zoon» (1978), «Augustus te Spa» (1979), «De ont voering van een president van een limonadefabriek» (1979), «De benoeming» (1982), «Niet springen, Swa» (1981), het enige stuk dat ik in Aalst-Stad van hem heb weten opvoe ren, (wie is sant in eigen land?), «Alle Jahre wieder» (1982), «Jasper is zo lief als hij gedronken heeft» (1984), «Het schone ver scheiden van Peter Broeckx» (1984), «Alte Ka- Aalst. Ook Bert Van Hoorick was present op de viering van Norbert De Winne (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 11