WO Panasonic video's kado! Advokatuur in 1993: een beroep met twee gedaanten? TV-Ekspres geeft Panasonic De Voorpost Speurtocht in de natuur 0p Kersttocht doorheen Aftligemse landouwen 16 - 16.12,1988 - De Voorpost Conferentie der Jonge Baiie Dendermonde Voor de achtste maal al wordt er door VTB-VAB Affligem in samenwerking met de Vlaamse Wande- laarsbond (via de club Bel letrekkers uit Affligem) een Kersttocht georgani- zeerd. Ze heeft dit keer plaats op zondag 18 de cember en vertrekt aan de abdij van Affligem om 14.00 stipt. De wandeling die men maakt is 8 kilome ter lang en loopt langs ver harde wegen. Iedereen kan aan deze tocht meedoen. Voor deze tocht maakte de kunstenaar Roger Van Ranbeeck een heel fijne gelegenheidstekening die Maria gezeten op een wa gentje dat wrdt voortge duwd door Sint-Jozef en omringd wordt door her ders, engelen en koningen voorstelt. De wandeling wordt besloten in de abdij hoeve (Sint-Benediktus- heem) waar dan Vlaamse kerstliederen worden ge zongen. De deelname aan deze tocht is voor leden van de Vlaamse Wande- laarsbond gratis en voor niet-leden 20 fr. Alle deel nemers krijgen een afdruk van de tekening met het kersttafereel. Dit jaar is voor VTB Affli gem een jubeljaar, want 25 jaar geleden werd deze paatselijke afdeling opge richt. Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.100 F 6 maand 1.050 F 3 maand 525 F los nummer 42 F Bankrekenin 442-f Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 Nieuwe wandelclub in Lebbeke Zopas werd in Lebbeke een nieuwe wandelclub opgericht. Wandelen betekent een gezonde ont spanning, geen kompetitie en wat belangrijk is, iedere wandelaar stapt in zijn eigen tempo. Er zijn wandeltochten van 5, 10 en 20 kilometer voorzien. De nieuwe Lebbeekse wandelclub streeft naar een samenwerking met WSV Wetteren en WSV Baasrode, de Lustige Wandelaars uit Merch- tem en andere clubs uit de omgeving. Voor meer informatie kan men terecht bij B. De Kinder, Molenveldstraat 13 te 9371 Denderbelle (052/41.28.72). DE 3 KLOKKEN van langenhovestraat 1 st. gillis.dendermonde Uitslag van de winnende paren van donderdag 8 december: Richting Noord-Zuid: 1Jan Van Tilborg en Toon Van Tilborg, 2. Nelly Van den Abeele en Werner Cornelis, 3. Rita Moens en Rudy Michiels. Richting Oost-West: 1. Andrea Van Daele en Monique Buydts, 2. Magda Secretin en Magda Weynants, 3. echtpaar Christiaens. Elke donderdagavond bridgeavond bij Belle Brid geclub in het lokaal «De Drie Klokken», Van Langenhovestraat 1 te Sint-Gillis Dendermonde. Aanvang om 20.00 uur. MOOI GEKLEED MET SHEREE WILSON Geen idee wat je moet dragen op die speciale fuif? Laat Sheree Wilson je adviseren. De femme fatale en gewiekste zakenrelatie van J R 1 TV-EKSPRES noteerde haar originele mode-ideeën. HET NIEUWSOVERZICHT VAN 1988 door de nieuwe journalisten van VTM. BEESTACHTIG SYMPATIEK Ron Perlman eerst speelde hij de rol van een holbewoner, nu die van Vincent, het briljante manbeest uit «Beauty and the Beast MAAGZWEER ZIT JE ER OOK MEE IN JE MAAG weke/ijks 50.000 F cash! Alle laatste nieuwe video-snufjes binnen je bereik trage, tot ultratrage slow-motion perfekt stilstaand beeld 8 uur kontinue opname-mogelijkheid meekijken tijdens versneld vooruit en terugspoelen super „OTR"-toets voor instant programmatie ultrasnel opzoeken van fragmenten digitale afleesstift multifunktionele afstandsbediening 8 uitzendingen in één blok programmeren hypertuner voor 99 preselekties postsynkronizatie mogelijk... Je raakt niet uitgepraat over deze exclusiviteit van advokaten met zijn allen prominent aanwezig zijn op de Europese juridische scene zullen ze met des te meer troeven, kunde en kennis de rechtmatige be langen kunnen dienen van rechtzoekenden van alle rang en stand, waar ook in het land en over de gren zen heen. Hij besloot met een oproep om gezamen lijk de zeilen bij te zetten om dit doel te kunnen be reiken. Repliek De repliek kwam van de stadhouder van de orde, meester Devos die zijn persoonlijke visie ontwik kelde over de gevolgen van de Europese eenma king, voor de advokaat die behoort tot middelgrote en kleine balies, zoals Dendermonde er een is. Is hij het eens met de stelling dat overeenstemming moet worden bereikt over opleidingsvoorwaarden de taak van de advokaat, het aanvaarden of verbie den van bepaalde vormen van multi-disciplinaire ak- tiviteiten, de wijze van het benaderen en behandelen van de kliënt en de déon tologie, dan moet men zich ook buigen over de problematiek waarmee de advokaat van de middel grote en kleine balies heeft af te reke .en. De advo kaat verbonden aan de Dendermondse balie is volgens stafhouder Devos een algemeen prakticus. Hij doet aan personen- en familierecht, penaal recht, handelsrecht, sociaal recht, administratief recht en ga maar door. Hij doet niet aan fiskaal recht, in ternationaal recht en' iiu, formatierecht. En toch zou het verkeerd zijn te beweren dat een Dender- monds advokaat geen me dedinging uit het buiten land te vrezen heeft. In de ons omliggende landen is de specializatie van de ad vokaat verder doorge drongen dan bij ons. Aan de Dendermondse balie is er zelfs nog geen schijn van een specializatie door gedrongen. Het ekono- misch recht leent zich nochtans zeer sterk tot de ze specializatie. Vooral dan met 1992 voor de deur wanneer vele bedrijven uit onze regio zich ook op de buitenlandse markt zullen moeten verdedigen. De jongeren aan de balie raadde hij aan zich toe te leggen op twee studies: een kennis van buitenland se talen en het bestuderen van internationaal recht dat kan onderverdeeld worden in Europees recht, internationaal privaat en internationaal publiek recht. Alleen op die wijze kan men de grenzeloze konkurrentie in de overbe volkte Belgische balies ontlopen, zo vervolgde de stafhouder die ook pleitte voor een noodzakelijke modernizering van de na tionale of lokale advoka- tenpraktijk in de traditio nele takken van het recht en de modernizering van de gerechtelijke procedu res. Daarbij komen ook moderne technieken kij ken. Tot slot drong hij aan op een ernstige aanpak tot genezing van de zware kwaal die de aanzienlijke achterstand in de behan deling van dossiers is. Traditioneel wordt in de maand december de plechtige openingsvergadering georgani- zeerd van de Conferentie der Jonge Balie Dendermonde en wordt er tijdens die vergadering aandacht besteed aan een probleem dat de advokatuur bezig houdt. Dit keer werd meester Carl Bevernage uitgenodigd van de Brusselse balie om te spreken over de advokatuur van de toekomst, meer bepaald met het oog op de Europese eenmaking. Meester Bevernage is lid van de Belgische delegatie bij de Raad van de Europese Balies (CCBE) en heeft dus heel wat achtergrondinformatie om over dit onderwerp te spreken. Dat men bij de bespreking van dit onderwerp eerst even een blik wierp op het verleden, is zonder meer duidelijk. De laatste twin tig jaar heeft de advoka tuur een enorme evolutie doorgemaakt. Is het balie- werk belangrijk gebleven, daarnaast worden de ad vokaten meer en meer om advies gevraagd en voor die adviserende opdracht heeft de advokaat geen wettelijk monopolie. Dat wil zeggen dat iedereen, zelfs zonder diploma in de rechten te bezitten, zich als juridisch raadgever kan vestigen. Het is een inter nationale trend geworden dat advokatenkantoren zich verplicht zien hun dienstenpakket uit te bou wen dat niet alleen kwali tatief hoogstaand is, maar ook aan de kliënt een ant woord geeft op vragen en problemen die zich over de grenzen heen stellen. Brussel ontsnapt aan die internationalizering niet, met het gevolg dat vele buitenlandse advokaten kantoren daar hun ver tegenwoordiging hebben. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor in andere Belgische steden. Dit ver ruimd dienstenpakket is er ook de oorzaak van dat het advokatenberoep op twee sporen terecht komt en de vraag rijst daarbij welk spoor men moet aan houden. Meester Bevena- ge stelde daarbij dat de voorwaarden om de vrije vestiging van advokaten doorheen Europa te kun nen verwezenlijken meer zijn dan een gelijkschake ling van diploma's en het harmonizeren van de toe gang tot het beroep. Die voorwaarden moeten ook een eenvormigheid van de deontologische regelen be vatten. De CCBE heeft een voorstel uitgewerkt dat voorziet in het moge lijk naast elkaar bestaan in een balie van twee soorten advokaten: ingeschreven buitenlandse advokaten en geïntegreerde buitenlandse advokaten. Deze laatsten worden op volledige voet van gelijkheid behandeld met de plaatselijke advo katen en ze kunnen zich met hen of met geïntegreer de advokaten uit andere lidstaten associëren. De ingeschreven buitenlandse advokaten blijven onder worpen aan de beroepsre- gelen van de balie van her komst en ze mogen enkel onder hun eigen titel ak- tief zijn, zo zegt het CCBE voorstel. Hoe zit het nu met de advokatenpraktijk in ons eigen landje? Kun- Dendermonde. Zoals steeds werd de vergadering van de Jonge Balie door heel wat nen onze advokaten zich vooraanstaanden bijgewoond (foto Piet Hermans) meten met de grote bui tenlandse kantoren? Moet er gestreefd worden naar een samenwerking? Ook op die vragen pro beerde meester Bevernage een antwoord te geven. Hij stelde daarbij vast dat aan het uitgangspunt van het advokatenberoep niet wordt getornd. Ligt het antwoord in de parafrase op de bekende uitspraak van August Vermeylen: «Europees advokaat zijn om een betere Vlaamse te worden»? Als de Vlaamse Personen die verder willen grasduinen in allerlei natuur gebieden, die zich interesse ren voor de algemene milieu problematiek, die zich willen inzetten om de kwaliteit van onze natuurgebieden en ons milieu te verbeteren, hebben zeker belangstelling voor een kursus voor natuurgids, geor- ganizeerd door het Centrum voor Natuurbeschermingse- dukatie vzw. Deze kursus start in het voor jaar '89 in de vijf Vlaamse provincies, en loopt teneinde in november '89 (er zijn on derbrekingen tijdens verlof periodes). De kursus omvat een 30-tal aktiviteiten onder de vorm van voordrachten en exkur- sies naar verschillende boeiende natuurgebieden. El ke activiteit neemt minstens 3 uur in beslag op zaterdag voormiddag of -namiddag. Het inschrijvingsbedrag is 3.000 fr (alles inbegrepen: handboek, autocarexkursies, enz.). De kursus zal doorgaan in Sint-Niklaas, zaterdagvoor middag 14 januari. Personen die vrijblijvend een uitgebreid programma wen sen te bekomen kunnen kon- takt opnemen met het Cen trum voor Natuurbescher- mingsedukatie, Ommeganck- straat 20, 2018 Antwerpen, tel. 03-226.02.91 (tijdens de kantooruren). Dendermonde. De Jonge Balie opende het nieuwe jaar met een feestrede. Gastspreker meester Bevenage (tweede van rechts) had het over de toekomst van de advokatuur in het licht van 1992 (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1988 | | pagina 16