GRATIS TIP MAGAZINE. F Veertig jaar geschiedkundige vereniging «Land van Aalst» Oude apoteek De Valckeneer laureaat Aalst verhoogt belastingen (nog) niet Weekbla fk VRIJDAG 16 DECEMBER IB 41* - - - Tijdschrift voor Geschiedenis Met een speciaal nummer van haar tweemaandelijks tijdschrift met dezelfde naam Land van Aalst is de enige vereniging van de provincie die het nog by een tijdschrift houdt en geen jaarboek en een oude kaart van het Land van Aalst als verjaardagsgeschenk voor de leden, vierde deze historische vereniging het renomméc haar veertigjarig bestaan. Verleden zaterdagnamiddag had dan ook een akademische zitting plaats in de feestzaal van het stadhuis met liefst zeven sprekers en als afwisseling een vokaal intermezzo door Herman Slagmulder met «Heimatlied voor het Land van Aalst» begeleid door Guido Veldeman. Voorzitter van de vereniging licentiaat Luc Robijns stelde dan ook dat de vereniging by haar jubileum belicht werd vanuit diverse invalshoeken. Altera metropolis! Kuituurschepen Lena Herregodts-Vemaillen van de stad Geraardsber- gen huldigde Aalst als «het hoofd van 't ganse Land van het Graafschap Vlaan deren» en Geraardsbergen als de 'altera metropolis', de andere hoofdstad in dit Keizerlijk Vlaanderen. Samen met andere schepe nen voelt mevr. Herre- godts-Vernaillen zich de bescheiden afgezant van het historisch College der Gedeputeerden van de twee Steden van het Land van Aalst. Dit hoogeer- biedwaardige College, met zijn indrukwekkende offi ciële naam, heeft het Land van Aalst van de 14de eeuw tot de Franse Revo lutie bestuurd. Samenge steld uit de Hoogbaljuw van het Land, uit de bur- Aalsl. Veertig jaar historische kring land van Aalst (a) gemeesters en de schepe nen van Aalst en Ge raardsbergen en uit de 5 baljuws van de baronieën Rode, Gavere, Boelare, Schorisse en Zottegem, spreken wij met ontzag over dit College. De schepen verheugde er zich ten zeerste over dat de Vereniging Land van Aalst reeds ruim 120.000 pagina's had gevuld in ver band met de historie van haar grondgebied. Van detailstudies naar lan delijke historie Dr Paul Huys, kultureel adviseur van de provincie Oost-Vlaanderen, vond dat na veertig jaar de tijd tijp was voor het ontstaan van een historische kring als de Vereniging Land van Aalst. Her en der in de hele provincie rezen heemkundige en histori sche kringen na de wereld oorlog uit de grond op. Het was tevens het jaar van dc oprichting van de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen en van het Oostvlaams Heemkundig Verbond dat acht regionale groepen overkoepelt. De grote lij nen van de geschiedenis worden trouwens gedistil leerd uit de resultaten van lokale en regionale vereni gingen. Het Land van Aalst profi leerde zich vooral via het Halve V.V.A.K.-prijs uitgereikt te Aalst De jaarvergadering van de V.V.A.K., de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon kende dit jaar minder belangstelling. Begrijpelijk als men weet dat gelijktijdig de Dirk Martensprys werd uitgereikt aan Ivo Michiels. De V.V.A.K. kwam samen in de feestzaal doch voor de Dirk Martensprys moest men naar de trouwzaal. Ondertussen speelde het muziekkorps van de stedelijke brandweer in de ingang van het stadhuis by het neerleggen van bloemen en na de mis ter ere van de H. Barbara. Dat beide kuiturele manifestaties samenvielen was alleszins niet de fout van de V.V.A.K. want die jaarlijkse vergadering heeft ieder jaar plaats op de tweede zondag van december. Vroeger in de namiddag. De Jongste jaren in de voormiddag. De V.V.A.K.-vergadering was trouwens reeds lang aangekondigd en op de perskonferen- tie vóór de uitreiking van de D. Martensprys was reeds gewaarschuwd voor het samenvallen van beide aktiviteiten. Het mocht echter niet baten. circa 138.000 fr. wat neer komt op een gemiddelde per lid van 298 fr. wat dan wel iets lager ligt dan de 303 fr. van vorig dienstjaar. Naast de zuiver kuiturele akti viteiten organiseert de WAK ook ieder seizoen een reis met kuiturele inslag. Dit jaar gin gen die trips naar het Eras- mushuis te Anderlecht, naar Lcuvan en Tongeren, naar de vallei van de Maas en naar Westvlaamse kastelen. In Memoriam De 35 jaar jonge vereniging verloor dit jaar als afgestor ven leden o.m. Monfils- D'Hondt, schepen Remi Van Vaerenbergh, O. De Graeve. Edgard Saeys, Jan De Nul, stadssekretaris Kristiaan Wil- lems, Bernadette De Clippe- le, oud-burgemeester Louis D'Haeselecr en Yvonne Van de Sijpe. Vijf inzendingen Dit jaar mocht de V.V.A.K. liefst vijf inzendingen noteren die kandideerden naar de jaarlijkse V.V.A.K.-prijs van 75.000'fr Het waren het bui tenverblijf van de Familie De Vis aan de Beukendreef, de bakkerij Ponnet in de Molen straat, de oude apoteek De Valckeneer aan het Esplana deplein 20, het huis van nota ris Ballaux in dc Arbeidstraat en Huis Geldhof in de Dirk Martensstraat. Geen enkel van de vijf inzen dingen voldeed echter ten vol le aan de door de organisato ren gestelde normen wat be treft restauratie. Het betrof in plaats van reële konstruktie- ve ingrepen eerder zandstra- Dc V.V.A.K.-viering was let terlijk en figuurlijk omkaderd door een fototentoonstelling waarbij de geklasseerde mo numenten van Aalst getoond werden. Het viel dadelijk op dat dit er niet zo veel zijn. In een V.V.A.K.-publikatie waarvoor men kan inschrijven komen die trouwens voor in een mooi fotoboek. Een andere omlijsting was de muzikale waarbij Christiaan De Raes en Guido Veldeman aan de vleugel zorgden voor enkele muzikale hoogstandjes van het zuiverste allooi. Dc Raes speelde eerst hobo en daarna Engelse hoorn Een instrument dat qua sonoriteit de menselijke stem het dichtst benadert. De naamgeving van deze „grotere hobo» die alt- hoorn of Engelse hoorn gehe ten wordt is echter eerder on gelukkig. Het instrument heeft inderdaad niets te ma ken met een hoorn en even weinig met Engeland. V.V.A.K. groeit Onder het voorzitterschap van M. Cherreté zit de Vere niging voor Aalsters Kuituur- schoon duidelijk in de lift. Het aantal gewone leden steeg inderdaad van 451 naar 463 en dat van ereleden en beschermende leden van 289 naar 296. Het totaal van het lidmaatschapsgeld bedroeg Aalst. Ook voor de WAK vergadering was er veel publieke belangstelling (a) linge opfrisbeurten of gewoon intentieverklaringen wat men zinnens is te doen in de nabije toekomst. Apoteek Valckneer laureaat De jury besloot dan ook dat de prijs dit jaar met uitgereikt kon worden. Toch ervaarde ze heel wat verdiensten bij de inzenders en kwam tot een kompromis: men zou de helft van de prijs, 37.500 fr. dus, uitreiken als aanmoedigings premie en dit aan eigenares Mevr. Anne Breckpot van de oude apoteek De Valckneer. Redenen van deze selektering zijn de volgende: Via subtiele onderhouds- en opfrissingswerken werd er met respekt voor het bestaan de gewerkt. Het element kleur past wonderwel als kontrast in de toch enigszins grauwere om geving. Er werd duidelijk gewerkt Vervolg op blz. 4 Pak gauw het nieuwe nummer van en de poen: TeVe-BLAD vandaag bij uw dagbladverkoper25 tr. tweemaandelijks tijd schrift waarvan zopas een jubileumnummer van de pers liep? Feestnummer Samen met de inhoud van dit jubileumnummer wer den tot hiertoe in 40 jaar gangen 12.439 pagina's volgeschreven. Een ge middelde van 311 bladzij den per jaar of één pagina per werkdag. Voor een lidgeld van 400 fr. kregen de leden dit jaar 352 blad zijden tekst. Daarmee wil niet gezegd zijn dat de kwantiteit pri meert. Wel biedt dit gege ven enige idee over de om vang van de werkzaam heden. In tegenstelling met de 9 andere Kringen van Ge schiedenis in de provincie Oost-Vlaanderen is Aalst de enige Kring die nog in tijdschriftvorm en niet in een jaarboekvorm publi ceert. Deze werkwijze ver eist van dc bestuursleden en de auteurs een perma nente inzet. Elk nummer blijft een wedren tegen de tijd. Voor de drukker en voor het bestuur is het steeds een opluchting als Mare Uyttersprot het nummer in het postkantoor van Hofstade kan deponeren. Met dit feestnummer Vervolg op blz. 4 De vervallen belastingen retributies en tarieven moesten herstemd worden. Zoniet zou men vanaf 1 januari e.k. bvb. gratis naar het stedelyk zwembad gaan zwemmen. Er is echter geen enkele nieuwe belasting by en aan de vigerende aanslagvoeten werd niet geraakt. Het gaat hier over 27 belastingen (de vroegere direkte en indirekte plus de opcentiemen op de onroerende voorheffing en de aanvullende personenbelasting), 13 retributies en 2 rechten. In totaal 42 verordeningen. Wat en waarop moet u betalen? op motoren - 500 fr. per KW of breuk ervan op slijterijen van dranken - 15% van de werkelijke of vermoede huurwaarde; op tabakslijterijen - 1 promille of aankoopcijfer voorgaand jaar; op honden - 300 fr., 1050 fr. (jacht), 1125 en 2250 fr. op aanplakborden - 100 fr/m3 of gedeelte. Minder dan 1 m3 niet belastbaar. opc. onr. voorheffing - 2.000 opcentiemen; aanv. personenbelasting - 7% op aansluiting rioolnet - eenvormig 600 fr. op ophaling huisvuil - eenvormig 1000 fr. op niet-bebouwde percelen - 250 fr./lentemeter, minimumaanslag 2.500 fr. op brandstifverdeelapparaten - 3000 fr. of 1250 fr. op vergunning taxidienst - 11.000 fr. op taxistandplaats - 16.500 fr. op barpersoneel - 15.000 fr/Jaar personeelslid; op luxe paarden en pony's - luxepaarden: 2.000 fr.; pony's: 1.000 fr. enkel de dieren ouder dan 2 jaar; op agentschap weddeschap - 2.500 fr./maand bedrijvigheid; op 2e verblijven - 5.000 fr/jaar op administratieve stukken - diverse (stadszegels) op begraven - 10.000 fr. begraving, asverstrooiing, bijzetten columbarium; 10.000 fr. ontgraving; 3.000 fr.: openen grafkelders en volle grondconcessies. op gebruik openb. weg - diverse: dag - maand - kwartaal - semester - jaartoelatingen, op tijdelijk gebruik - gelegenheidstoelatingen e.a. 5 fr./dag/m3, minimumaanslag 500 fr. Bijkomende forfait van; 100 fr/dag per onbruikbaar gemaakte parkeermeter; op vervoer dranken persoon - 200 fr./rit. op leuren - diverse, al dan niet met luidspreker op ontbreken van parkeerplaatsen - 50.000 fr. per ontbrekende plaats. op verspreiden reldame op de weg - diverse op afleveren verkavelingsvergunningen - 1000 fr. per lot op vertoningen en vermakelijkheden - diverse op afleveren adm. inlichtingen - publikatie bouwvergunningen: 2.500 fr./jaar; publikatie sterfgevallen, geboorten, huwelijken: 2.500 fr./jaar; lees- en afdruktoestel stedelijk archief: 20 fr. per uur en 5 fr. per gemaakte afdruk. alle andere inlichtingen: 20 fr. op aansluiting van alarmsysteem: 5000 fr. op vervoering met ambulancewagen: diverse op aansluiting op riolering: kostprijs; waarborg 5000 fr. op tussenkomst brandweerdienst: volgens prestatie, materiaal, mannen. op gebruik stedelijke grafkelder: 500 fr. eerste mand, 600 fr. 2', 1000 fr. volgende. op hengelen in stadspark: 50 fr/hengeL/dag of 70 fr./twee hengels/dag. Halvering tarief voor ouderdomsgepensioneerden houders verminderingskaart afgeleverd door stadsbestuur, mindervaliden, jongeren tot en met 16 jaar. op verkoop van brandhout: 750 fr. m3 op huwelijkspraal: dinsdagnamiddag vanaf 14 uur: gratis Andere dagen 1.750 fr., zaterdagen of statutaire verlofdagen 4.000 fr. afleveren identiteitsbewijs onder de 10 jaar: 80 fr., 120 fr., 150 fr. vervoer voor stedelijke jeugdorganisatie: 6 fr/km, 8 fr./km. op parkaren: 10 fr/uur. op gebruik zwembad: schooltarief: 25 fr., verminderingst.mef van 40 fr. voor jeugd tot 16 jaar, grote gezinnen, minder-vaüden, derde leeftijd, leden Aalsterse zwemclubs buiten de trainingsuren, 10 fr. minder-validen in groep (minimum 10); algemeen tarief: 60 fr.; abonnementen 20 zwembeurten: 800 fr. op kaai- en stapelrechten: diverse op marktrechten: kategorie betalend per week: 50 fr/strekkende meter; kategorie betalend per maand: 35 fr./str. meter. Kramen t.g.v. karnaval, criterium e.a. eenvormig plaatsrecht 600 fr. Aanmerkingen Danny Denayer (VU) zag in plaats van 15% op de huurwaarde van horecabedrijven liever de helft ervan gebaseerd op de vloeroppervlakte en de andere helft op de huurwaarde. In het stadscentrum betaalt men te veel. Wegens de heersende wildgroei qua aanplakborden zag hij de taks liever verdubbeld tot 200 fr/m3. Momenteel staan er reeds borden van 20 m3 in weiden. De gehanteerde lijst van borden is verder totaal verouderd. Denayer vraagt dan ook dat een geaktualiseerde lijst zou worden opgemaakt en dat die als basis van de te betalen sommen zou dienen. Belasting op de leegstand vond Denayer, en wij trouwens evenmin, in de opgegeven lijsten niet terug. Leegstand leidt naar uitbreiden en dat het tegenovergestelde van inbreiden waarvoor reeds vaak werd geopteerd. Huizen die verkrotten maken bovendien de buurt minder attraktief. Er komen burenruzies van en de volksgezondheid komt erdoor in het gedrang. Denayer vraagt dan ook dat de belasting op de leegstand zou worden ingevoerd. Het is aan de nieuwe koalitie om bij te sturen waar past, zegt burgemeester De Kerpel. Baita Dolores zal de totaliteit van de fiskaliteit niet goedkeuren omdat de beloofde globale herziening niet gekomen is, o.m. wat betreft belasting op de honden. Parkeerprobleem Eddy Monsiuer houdt zijn hart vast ais hij denkt dat van de 6 in het stadscentrum gelegen parkings en drie onbeschikbaar gaan worden: de Houtmarkt waar eerlang werken beginnen om het kaatsplein erin te richten, de Kattestraat waar een winkelcentrum bij de Kapel zou komen en de Pontstraat waar een administratief centrum zou oprijzen. Wat dan met de 10 fr. per uur in parkeertoestellen? Opslaan? Afschaffen? Volgens Anny Dierick zou voor afleveren van administratieve stukken niets moeten betaald worden. Dat is toch een taak voor een openbaar bestuur. Groeperen Willy Van Mossevelde vraagt waarom, naar het voorbeeld van de provincie, de belastingen en andere rechten niet zouden kunnen gegroepeerd worden. Men zou daarbij van de ervaring die de Provincie op dit stuk opdeed kunnen profiteren. In een aantal gemeenten wordt dit probleem reeds bestudeerd. Maar voor Edgard Hooghuys zou dergelijke groepering nog kunnen leiden naar een nog veel grotere rompslomp. Ook Oscar Redant opteert voor afzonderlijke behandeling van elke belasting. Alleszins voor de voorheffing, de personenbelasting en de belasting op drijfkracht. Bij de stemming stemt niemand tegen. Wel onthouden zich de VU en de dames Dierick en Baita. De SP onthoudt zich op de eerste reeks belastingen doch keurt de andere goed. ^H

De Voorpost | 1988 | | pagina 1