Wendy Sanders uit Ottergem rekent op steun van velen EHBO ook voor u belangrijk Bloedtransfusie centrum Aalst vraagt nog meer bloedgevers Erpe-Mere: opnieuw een rekord voor de 11.11.11.-aktie De Voorpost - 16.12.1988 - 3 Een vijftal maanden geleden stichtte men in Ottergem een steunkomitee onder het motto «Een hart voor Wendy Sanders». Hiermee had men tot doel zich aktief in te zetten voor een driejarig meisje dat door een hersenletsel zwaar gehandicapt is. Toen men vernam dat er in de Verenigde Staten een therapie borg staat voor een opmerkelijke verbetering of zelfs tot het genezen van de ziekte, heeft men de kans gegrepen om het experiment te wagen. Daar de «georganiseerde solidariteit» in deze geval len nog altijd te kort schiet, moet men op een andere manier te werk gaan en het resultaat be wijst dat men in onze hui dige gemeenschap - wat men er soms ook van denkt - nog echt solidair kan zijn. Het medeleven is zeker in de streek van Ot tergem niet zoek want met een paar akties en oproe pen volstond het om met de eerste fase van het pro- jekt te beginnen. Dat men een dergelijke opzet echter niet zonder moeite en nog minder zon der financies kan onderne men is intussen al geble ken, doch beide proble men behoren, voorlopig althans, voor een hele tijd tot het verleden. Dank zij een paar, praktisch iden tieke voorbeelden in Mol en Ophasselt, waar men respectievelijk na jaren en maanden een verrassend resultaat bekomen heeft, heeft men evenmin in Ot tergem geaarzeld om de behandeling aan te dur ven. In feite is er niet zo veel durf nodig omdat er geen speciale paramedi sche opleiding vereist is en iedereen die belangloos wil medewerken kan het zo aanleren. Over die me dewerking heeft men in Ottergem geenszins te kla gen alhoewel de ideale toestand nog niet bereikt is maar men hoopt sterk op enkele mensen meer ook al is dit op korte ter mijn niet dringend nood zakelijk. Op het ogenblik beschikt men maar liefst over 58 medewerkers die uiteraard niet alleen in Ottergem zelf gerekruteerd werden maar ook uit o.a. Eronde- gem, Borsbeek, de deelge meenten van Erpe-Mere. Het betreft vooral familie van de kleine Wendy maar toch ook talrijke vrienden en kennissen die een paar uur van hun vrije tijd wil len opofferen aan een meer dan caritatief werk. Daar men in vaste ploegen van twee personen werkt heeft men elke week 38 mensen nodig om de the rapie ononderbroken ver der te zetten. Het streefge tal is echter 76 opdat elke ploeg slechts één maal om de twee weken «dienst» zou moeten doen, dit om het eventueel verschillen de jaren vol te houden. Het komitee is echter niet bevreesd voor een tekort aan medewerking want de genen die zich tot hulpver lening engageren zijn er goed van bewust dat het voor een onbepaalde lange periode kan zijn. Deze is trouwens onvoorspelbaar want de termijn van gene zing hangt hoofdzakelijk af van het genezingsproces dat in feite al ingetreden is. Lange tocht begonnen Om niemand te ontmoedi gen en zeker de ouders niet, is het duidelijk ge maakt dat het om een the rapie van lange duur gaat. Pierre en Nicole Sanders hebben echter bewust en kordaat gekozen om de geboden kans, met alle ge volgen vandien, met meer dan beide handen te grij pen. In maart werd de aanvraag gedaan om een onderhoud te hebben met Dr. Glenn Doman in «The Institute for the Achieve ment of Human Potential» waar, vooraleer men zover geraakt, aan bepaalde voorwaarden dient te vol doen want zonder enige «voorbereiding» vanwege de ouders wordt de patiënt niet aanvaard. Om te vol doen aan de reglemente ring moet een basiskursus volgen om een gehandi capt kind te leren kruipen en verschillende oefenin gen uit te voeren die een onderdeel van de therapie vormen. Gewoonlijk moest men deze basiskur sus in de VSA zelf volgen maar gelukkig is men on langs van die stelregel af geweken en hebben de ou ders van W. Sanders, de laatste week van oktober, daarom in Straatsburg doorgebracht om er de be wuste basiskursus aan te leren. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de ze uitzonderlijke therapie kwamen specialisten uit het Instituut naar Europa om er hun theoriën en prak tijken aan de belangstel lenden uit te leggen. On der leiding van deze dok ters volgden een honderd tal kursisten de «lessen», meestal echtparen maar ook «enkelingen» die zo wat uit alle delen van de wereld kwamen. Op het einde van de kursus be kwamen zij een soort ge tuigschrift, vereist om in het Instituut toegelaten te worden. In september startte men reeds met bepaalde oefe ningen en dit drie keer twee uur per dag. Hiermee had men al een onver wacht positief resultaat want na enkele weken kreeg het kind al vast voedsel naar binnen daar waar het drie jaar geleefd heeft op lopend voedsel. Dank zij de beweging en de intensieve training is er een enorme vooruitgang waar te nemen en deze wordt nog het best be merkt door de medewer kers die van bij de aan vang hun hulp aangeboden hebben. Na een maand toegepaste oefeningen uit de basis kursus is er stellig een hoopvolle evolutie in het genezingsproces en zoals Et. Lepage, draaispil van het komitee, zelf ver klaarde: «Men kan een voudigweg niet naast de resultaten kijken». Alleen dit al moet de mensen die zich om het lot van de kleine Wendy bekomme ren, de nodige moed ople veren om onstandvastig deze jarenlange therapie vol te houden. De eerste fase duurt zowat een half jaar en pas dan mag men met de patiënt naar het Doman-Institute in Amerika waar men in eerste instantie zal bepa len welke kansen het kind heeft en welke behande ling men verder zal moe ten toepassen. Het verblijf in Philadel phia duurt voor het eerste onderzoek slechts twee da gen maar nadien zal het telkens een periode van een week beslaan. Elke keer zal men (nieuwe) richtlijnen meekrijgen waarbij een opgegeven programma nauwgezet moet nagevolgd worden. Naar gelang de vordering van het genezingsproces wordt het programma, bij elk nieuw bezoek aan het Instituut, aangepast. Vol gens het verloop van de therapie zal deze, indien gunstig steeds intensiever worden en zal men ook wellicht meer medewer kers nodig hebben. Het komitee, opgericht ten bate van de kleine Wendy Sanders, is alles zins zeer verheugd over het verloop van de aange vangen therapie maar nog meer over de overweldi gende financiële steun en de praktische hulp van de talrijke mensen die nog om het lot van noodlijden den bekommerd zijn. Nooit heeft men durven hopen dat een dergelijke aktie nog zoveel meeval kent. Daarom willen de initiatiefnemers langs deze weg reeds hun dank betui gen voor alle hulp van de bevolking van Ottergem en dezen van overal die deze zware therapie moge lijk maken. JV Het Vlaamse Kruis, 61 jaar jong, verspreid over de Vlaamse Gemeenschap in 38 afdelingen, is als alternatieve kruisvereniging aktief in de preventieve gezondheids zorg en in de volksopleiding. In de Aalsterse regio was de vereniging reeds voor 1927 officieus werkzaam. Verscheidene voortrekkers van het Vlaamse Kruis zijn tevens uit de streek afkomstig. Regelmatig richt de afdeling Aalst EHBO-kursussen in. Op vrijdag 9 december te 20 uur had in de trouwzaal van het stadhuis te Aalst de diploma-uitreiking plaats aan de EHBO-kursisten 1988. Van 3 januari 1989 tot en met 23 maart 1989 iedere dinsdag en donderdag van 19.45 u tot 22 u organizeert het Vlaamse Kruis afdeling Aalst opnieuw een EHBO- kursus in de H. Hartkring, Dr. De Moorstraat 104, Aalst. Deelname gratis! elijke hulp van het stads bestuur want burgemees ter De Kerpel en schepen Doorns hebben de leiding op zich genomen van de vergaderingen van de ze gelegenheid opgericht werden. Daarbij krijgt men ook zodat de «Dag van de bloedgevers» van 4 maart a.s. tot een werkelijk suk- ses kan leiden. Het doel van het Vlaamse Kruis is op elke wijze de gezondheidsleer, de ver pleegkunde, de naasten liefde, de menselijkheid en offervaardigheid te be vorderen. De 38 aktieve afdelingen verspreid over heel Vlaanderen groepe ren duizenden vrijwilli gers. De leden werken vofr ledig belangeloos. De ver eniging streeft voortdu rend naar meer integraal dienstbetoon. Hulpploe gen worden ingezet op sportmanifestaties, mani festaties met grote volks toeloop, ongevallen en rampsituaties. De vereni ging is ook aktief in de sektor van het ziekenver- voer. De afdeling Aalst-sekreta- riaat: Rozendreef 165 bus 30, Aalst, tel. 053- 78.34.19, beschikt over verscheidene ziekenwa gens en over diverse EH- BO-ploegen die dag en nacht paraat staan en op aanvraag ingezet worden om de eerste hulp te verlenen op sport- en andere manifestaties in het Land van Aalst. Tevens staat een EHBO-kursus er jaarlijks op het program ma. Dergelijke opleiding is de laatste jaren zeer be langrijk geworden. Tenge volge van het toenemend wegverkeer en de mecha nisatie op het werk en zelfs in het huishouden, neemt het aantal ongevallen sterk toe. De geneeskunde heeft ondertussen zeker grote vooruitgang geboekt. Maar belangrijk is steeds dat elke gekwetste onmid dellijk na een ongeluk des kundige eerste hulp kan krijgen. De Vlaamse Kruis-EHBO-kursus richt zich daarom tot iedereen vanaf de leeftijd van 16 jaar, die belangrijke tech nieken wil bijleren om mensen in acute nood te helpen en/of bij te staan. Deze kursus duurt 40 uren en geeft een bondig over zicht van bouw en werking van ons lichaam (anato mie, fysiologie), ongemak- Vorige maand had reeds matieprogramma. Op dit een vergadering plaats in ogenblik zijn er al onge- Lebbeke met al de ver tegenwoordigers van de veer 1500 nieuwe bloedge vers aangebracht maar vriendenkringen der toch zijn er voor midden bloedgevers uit de ver- januari 1800 nodig. Daar- schillende regio's, zowel om richt het BTC van van Zottegem als van Ge- Aalst zich naar allen met raardsbergen, van Ninove als van Dendermonde. Aalst. Kandidaat Frank omringd door enkele van zijn beste supporters was natuurlijk de centrale figuur op zijn bal (a) Alhoewel steeds meer en meer mensen bereid zijn om bloed te geven, is er op bepaalde ogenblikken toch nog altyd een tekort, een akuut probleem dat jaarlijks meer dan eens vastgesteld wordt maar vooral tjjdens de vakantiemaanden sterk merkbaar is. Elk jaar tracht men er iets aan te doen en ook begin volgend jaar zal men een aktie voeren onder het motto «Operatie 5.000». Voor deze aktie heeft ook streefgetal, 5.000 bloedaf- het stadsbestuur van Aalst namen meer, te kunnen zijn volledige steun toege- verwezenlijken. De orga- zegd opdat het BTC het nisatoren zullen daarom aantal bloedafnamen van op 4 maart een gratis tom- 20.000 naar 25.000 zal bola organiseren in de kunnen doen stijgen. Dit Keizershallen te Aalst, streefgetal bereiken staat Voor deelname aan deze gelijk met een geslaagde tombola moet men even- aktie en kan veelbeteke- wel aan een paar voor nend zijn voor het bloed- waarden voldoen: men afnamecentrum van Aalst, dient ofwel zelf een eerste Het BTC krijgt daadwerk- maal bloed te geven voor Aalst. Dit paar zorgde voor enkele dansdemonstraties op het bal van kandidaat Frank (a) 15 februari 1989 ofwel ie mand aanbrengen die voor die datum voor de eerste maal bloed geeft. Op 4 maart zullen alle 52 vrien denkringen van bloedge- werkgroepen die voor de- vers met autobussen naar de Keizershallen komen, samen met hun nieuwe bloedgevers en eventueel nog de steun van de BRT hun aanbrengers om er deel te nemen aan al de aktiviteiten en de beloofde tombola. Alles zal bege leid worden door een ani- Aalst. Zij staan achter Frank, dat is zonder meer duidelijk (a) een eigen motto «In elke familie een bloedgever» en Hier werd het projekt van hoopt men dat het «ma de «Operatie 5.000» in de- gisch» streefgetal zelfs zal tail besproken om toch maar het supplementaire overtroffen worden. Aalst. De scouts van de Sint-Annaparochie (a) ken (verwondingen, ziek ten...) die kunnen voorko men en de manier waarop men hieraan kan verhel pen (EHBO - medisch dringende hulpverlening). Daarnaast wordt ook nog aktief geoefend aan de hand van praktische situa ties, al dan niet door kursisten aangebracht. Verder wordt ook de nodi ge aandacht besteed aan de werking dienst 100, brandweer en opname- dienst van algemeen zie kenhuis. Deze informatie wordt verder geïllus treerd aan de hand van dia's, tekeningen, video films... Vrijdag 9 december 11. had in het Aalsterse stadhuis, in aanwezigheid van sche pen A. Doorns, wd. stads- sekretaris R. Schamphe- leer, provinciaal monitor van Oost-Vlaanderen, dhr. De Kuyper en het Vlaamse Kruis afdelings bestuur, de EHBO-diplo- ma uitreiking plaats aan de kursisten 1988 die dit jaar met voldoening de kursus gevolgd hebben en ge slaagd zijn in het eksamen. Schepen Doorns, na het welkomstwoord van dhr. De Kuyper: Als sche pen van volksgezondheid, reken ik het tot mijn plicht mensen geluk te wensen, die hoe dan ook een bij drage leveren aan de vei ligheid, de gezondheid en het welzijn van de mede mens. Elke bijdrage hier aan is immers heel hard nodig. Met zijn allen die nen we voorbereid te zijn op de gevolgen van steeds groter wordende nsico's. Denken we maar aan de verkeersslachtoffers die al lang veel talrijker zijn dan de slachtoffers van de twee wereldoorlogen samen, en aan de nooit ophoudende rits van rampen zoals Tsjernobyl en de recente aardbevingsramp in Ar menië. Ook zonder de kern- en andere bewape ning, hangt er onmisken baar altijd een risico bo ven ons hoofd dat, zoals alle risico's op het meest onverwachte moment toe slaat. We moeten daarop ze goed mogelijk bere kend zijn. Uiteindelijk be tekent dat, dat alle men- Amper drie jaar terug sprak men van een rekordjaar voor de solidariteitsakties ten bate van de Derde Wereld. Toen had men de kaap van 350.000 fr. overschreden maar daar is het echter niet by gebleven. Een goed gevoerde aktie, geleid vanuit het jeugdhuis Dido, staat er borg voor dat men elk jaar nog vooruitgang boekt en of men nu, met het overschrijden van de kaap van 700.000 fr. een absoluut rekord gevestigd heeft, is dus duidelyk af te wachten want... wie weet volgend jaar. De initiatiefnemers be- mers is het sukses van de schikken reeds over een 11.11.11.-aktie in Erpe- sterk uitgebouwde werk- Mere grotendeels te dan- groep die samengesteld is ken aan de werkgroep die uit talrijke jongeren, en uit een twintigtal gemoti- die de werking een conti- veerde mensen samenge- nuë waarborg meegeeft, steld is en die talloze vrije Sinds een paar jaar kan de uren willen opofferen voor werkgroep bogen op de hulp aan de Derde We- steeds beter georganiseer- reld. Deze stuwgroep de aktiviteiten. Suksesvol wordt echter op het aktie- waren niet alleen de weekend aangevuld door informatieavond, maar een schare medewerkers ook de kwis, de politieke die het totaal dit jaar de aktie en niet in het minst kaap van de tweehonderd de animatieavond, de overschreed. Vooral de Zoeten Inval, waarmee deur-aan-deuraktie heeft men in feite de aktie af- hier goed bij gevaren en sloot. Dit kan niet gezegd het is voor een groot deel worden van de scholenak- hieraan te danken dat ook tie maar daaraan zal in de dit jaar een nieuw finan- toekomst speciale aan- cieel rekord gevestigd dacht besteed worden om wordt. Alhoewel het eind- in dit domein naar een resultaat pas in februari hogere kwotering te zal gekend zijn, kan men dingen. nu al vaststellen dat men Volgens de initiatiefne- de kaap van 700.000 fr. zal sen moeten weten dat ze in ogenblikken van nood, iets zinvol kunnen doen om de gevolgen van onge lukken en kleine en grote rampen te beperken. De EHBO-kursisten die ik zo gelukkig ben een diploma te mogen overhandigen zijn een voorbeeld voor iedereen. Ze verdienen onze grootste waardering en duizend gelukwensen!» Volgende kursisten 1988 werden daarna gelauwerd: Baeyens Rita, De Deyn Christine, De Mulder Gunther, De Ridder An- nick, Derijst Emelde, De Wolf Marie-Rose, Hers- sens Marie, Janssens Go- delieve, Loncke Yolande, Sergeant Werner en Uy- tersprot Christel. Deze plechtigheid was meteen een ideale gele genheid om er de aandacht op te trekken dat het Vlaamse Kruis, Gewest Aalst binnenkort een nieu we EHBO-kursus inricht, dit van 3 januari 1989 tot en met 23 maart 1989, ie dere dinsdag en donder- bereiken wat voor Erpe- Mere een onverhoopt suk ses betekent. Voor het Mexikaans landbouwpro- jekt dat door Erp-Mere zal gesteund worden, heeft men 750.000 fr. nodig, wat er op wijst dat deze ge meente vrijwel het projekt alleen al kan steunen en verwezenlijken. Met dit bedrag komt Erpe-Mere wellicht aan de top in Oost-Vlaanderen en dit vooral te danken aan de belangstelling van ouderen die zich willen inzetten voor dergelijke projekten. Daar er nog steeds bedra gen binnenlopen bij de verantwoordelijken moet men nog wat geduld op brengen om de einduitslag te vernemen. JV Verschillende welzijninstel- lingen hebben een Centrum voor Huwelijkskontakten op gericht. Mannen en vrouwen die vrij zijn om te huwen en een huwelijk op voorhand niet uitsluiten kunnen er te recht. Info adres voor Oost- Vlaanderen, Sociaal Cen trum, Mario Demeulemees- ter. Visserij 153 te 9000 Gent (91/23.66.55 of 23.81.37). dag van 19.45 u tot 22 uur, in de H. Hartkring, Dr. De Moorstraat 104, Aalst. Mogelijkheid tot inschrij ven bestaat op maandag 3 januari in het kursuslokaal of steeds op het sekreta- riaat van de vereniging, alwaar alle vragen i.v.m. deze kursus en andere EHBO-aangelegenheden kunnen beantwoord wor den: Rozendreef 165. bus 30, 9300 Aalst. tel. 053- 78.34.19. En... deelname aan de kursus is gratis! D.B.

De Voorpost | 1988 | | pagina 3