Oude apoteek De Valckeneer laureaat Festiviteiten in Daens|aar1989 Veertig laar geschiedkundige vereniging «Land van Aalst» Boekenbeurs in Netwerk Oude kaart- en jubileumnummer 4 - 16.12.1988 - De Voorpost Aalst. De historische kring van het land van Aalst vierde zijn 40 jarig bestaan met een akademische zitting. Voor de muzikale omlijsting zorgde de heer Slagmulders (a) de inzet van Fritz Cour- teaux, Clemens Uytter- sprot en Luc De Rijck. Ook ontmoetingen met auteurs LH Vandaag vrijdag 16 december gaat in Netwerk, De Ridderstraat 28 te 9300 Aalst de traditionele Boekenbeurs van start. Een organisatie van een samenwerkingsverbond van een twaalftal Aalsterse verenigingen in het onafhankelijk kultureel centrum Netwerk. Deze boekenbeurs brengt een aktuele selektie uit het overaanbod van dit jaar verschenen titels. Voor elk van de werkterreinen van de verschillende organisa ties, voor goede kinderboeken en voor literatuur tout court werd een selektie gemaakt met aandacht voor recente uitgaven maar tevens voor goedkope uitgaven en voor een soort basisbibliotheek. Halve V.V.A.K.-prijs uitgereikt te Aalst Vervolg van blz. 1 met zin voor elk détail. Onder meer te merken bij het ge bruikte lettertype. Geapprecieerd werd ook dat optimaal gebruikt werd gemaakt van bestaand vroe ger al dan niet gefcycleerd ma teriaal. Verwachtingen voor de vol gende bestuursperiode Van een aantal bedenkingen wilde de voorzitter dit jaar afzien. Niet omdat vroegere bedenkingen nogal wat stof hebben doen opwaaien. Wel omdat die nu geen zin meer zouden hebben vermits we ge komen zijn aan het einde van de bestuursperiode. De heer Marnix Cherreté wil de zich dan liever toespitsen op de verwachtingen die de V.V.A.K. in het nieuw be stuur stelt waarvan gehoopt wordt dat die zullen kunnen in vervulling gaan. Verwacht wordt dat gezorgd zal worden voor bescherming van waardevolle en histori sche gebouwen. De WAK is er zich van bewust dat zulks geld vraagt en dat de budget taire middelen beperkt zijn. Toch moet er ruimte zijn voor een aktief beleid op dat vlak. De kosten voor bescherming kunnen inderdaad gespreid worden over verschillende dienstjaren. Aalst heeft reeds jaren een dossier in omloop met vermelding van ruim 40 projekten tot klassering doch daarbij bleef het. Gevraagd wordt dan ook dat de stad zich zou inzetten voor ver snellen van de procedure. In verband met de stadseigen- dommen die niet of weinig gebruikt worden vraagt voor zitter Marnix Cherreté zich af of die niet kunnen omge vormd worden tot woongele- genheden. In verband met ruimtelijke ordening weet de V.V.A.K. perfekt dat deze materie in vele opzichten de bevoegdhe den van een stadsbestuur overstijgt. Toch kan Aalst aan het eigen gezicht iets doen door gemotiveerd toestaan of weigeren van bouwvergun ningen. H. Geestkapel Nu de gronden van de par keergelegenheid aan de Kat- testraat zijn opgekocht vraagt de WAK met aandrang dat de H. Geestkapel niet alleen zou gerestaureerd worden doch dat die restauratie zou plaatshebben zonder dat de kapel enigerwijze zou worden opgeschoven. De H. Geestka pel moet op haar oude, histo rische plaats blijven waar ze staat. In verband met de toe komst van het Huis De Blieck aan het Keizerlijk Plein neemt de WAK een afwach tende houding aan. Ze weet niet wat er juist mee gaat gebeuren. Er was wellicht een gebrek aan ruime denkoefe- zich over dat na een kwart eeuw het kultureel centrum er uiteindelijk gekomen is. Uiteraard verkeert men er nog steeds in de inrij periode en lijdt het nog aan kinder ziekten qua informatie en re servatie. Het personeel moet er van overtuigd zijn dat het een dienstverlenende op dracht heeft en dat klant vriendelijkheid daarbij de Aalst. Het bestuur van WAK zette zijn wensen klaar en duidelijk uiteen (a) ningen alvorens de realisatie te plannen. Een probleem stelt zich eveneens voor de toekomst van de herberg «De Drie Koningen». De WAK hoopt alleszins dat het ko mend bestuur interesse zal hebben voor deze problemen en er dan konsekwent zal naar handelen. Musea en Archief Voor de musea is een beleids nota broodnodig na grondige inventarisatie, ruime bezin ning en inschrijven van finan cieringsmiddelen op de begro ting. Het Archief heeft volgens de WAK nood aan een ruim gebouw. Bij voorkeur een nieuwbouw. Dit na bespre kingen met deskundigen als mensen van het Rijksarchief en van het departement Openbare Werken. Qua per soneel zit men er te krap. Inschakelen van allerlei soor ten tijdelijk personeel brengt geen oplossing wat betreft de noodzakelijke kontinuïteit. De Werf De heer Cherreté verheugt er boodschap is. Adviesraden Het (te) groot aantal advies raden heeft in de voorbije bestuursperiode niet geleid naar gemotiveerde, deskundi ge adviesverstrekking. De WAK houdt het dan liever bij organen die worden sa mengesteld in funktie van een bepaald probleem en waarin mensen zetelen die juist we ten waarover ze spreken. Mo menteel zitten er te veel afge vaardigden van politieke par tijen in het groot aantal ad viesraden en hun interesse is er vaak ondermaats met alle gevolgen vandien. De koncer- tatie die schepen De Maght organiseerde in verband met de H. Geestkapel en omge ving waarbij heel wat belang hebbende instanties werden betrokken noemt Cherreté een schoolvoorbeeld hoe het moet en hoe het kan. Schepen Dooms Als afgevaardigde van het scheidend maar tevens van het komend bestuur was sche pen André Doorns de ge schikte persoon om de wen sen van de WAK aan de komende koalitie over te brengen wat hij dan ook be loofde te zullen doen. Een stap in de goede richting kan reeds zijn de voorziene bundeling van Ruimtelijke Ordening en Monumenten zorg in één schepenambt. Hij klaagt er wel over dat vooral in de Vlaamse Gemeenschap geremd wordt wat betreft de afwikkeling van de 41 projek ten voor klassering die Aalst lopend heeft. Het aanstellen van een urba- nist wat onlangs gebeurde zal eveneens een stap in de ge vraagde richting zijn. Wat betreft de toekomstige vestiging van het Archief kan de schepen echter geen nieuwbouw beloven. Wel een centrale plaats zodra het OCMW-ziekenhuis aan de Siesegemlaan operationeel wordt en huisvesting aan de rechteroever vrij komt voor de Akademie Schone Kun sten die aldus het kompleks Oud-Hospitaal zou laten vrij komen. Allicht een cascade van verhuizingen die nog niet voor morgen is. LH Student 2000 is een service en informatieplatform voor het nederlandstalig hoger onder wijs. Alle belangrijke tema's die een student van de toe komst aanbelangen komen in deze uitgave aan bod. Voor meer informatie Student 2000, Schermersstraat 1 te 2000 Antwerpen (03/ 226.08.50). Het Daenskomitee onder erevoorzitterschap van Luc Delafortrie en voorzit terschap van historicus Frans-Jos Verdoodt heeft de aktiviteiten tijdens het komend Daensjaar vastgelegd. Althans in grove contouren. Dit ter gelegen heid van de honderdste verjaardag van het overlijden van priester Adolf Daens; stichter met zijn broeder Pieter, van de Daensistische Beweging. Het Daensjaar gaat van start op zondag 22 april met het neerleggen van bloemen aan het gedenkteken van de gebroeders Adolf en Pieter Daens op het totaal gerenoveerde Werfplein bij de Sint-Annabrug. Dit dan in aanwezig heid van de Voorzitter van de Vlaamse Regering, van Gouverneur Balthazar van Oost-Vlaanderen en van de burgemeester van de stad, mw. Anny De Maght. Nadien volgt een debat onder historici waarbij de wortels, de aanhang en de erfenis van de Daensistische Beweging onder de loupe worden genomen. Op zondag 28 mei kan u aan de Werf tussen 13 en 14.30 u. starten voor een Daensautozoektocht. Wandelaars kunnen er terecht voor een wandeltocht van 10 of 20 km. naar keuze uiteraard, langs plaatsen die aan Daens herinneren. Deze wandelzoektocht heeft plaats op zondag 4 juni en tevens is er dan de kans een geleide Daenswandeltocht doorheen het stadscentrum mee te maken. Uiteraard blijft de gebruikelijke jaarlijkse Daensdag niet achterwege op zondag 11 juni met een eucharistieviering in de Sint-Martinuskerk te 10 u. Van een enigzins gesuggereerde Daensstoet werd afgezien wellicht wegens de moeilijke omstandigheden die organisaties tijdens de zomerperiode mee brengen. Er zijn 5 avond- en 2 schoolvoorstellingen voorzien van een Daensstuk in de schouwburgzaal van De Werf. De avondvoorstellingen hebben plaats op 15, 16, 17, 23 en 24 september. Nadat Herman Coessens zijn taak als regisseur van dit stuk had teruggegeven wordt uitgekeken naar een beroepsregisseur. Moest deze echter niet vindbaar zijn, dan zou Meldertenaar Jos Maesschalck de taak op zich nemen. Van 17 november tot 10 december loopt in de belfortzaal een tentoonstelling over de politieke verslaggeving in de tijd van Daens. Deze expo wordt afgerond op 9 en 10 december met de voorverkoop van een speciale Daens- postzegel op 9 en 10 december in de zelfde zaal. Op 16 december sluit het Daensjaar af met een debat op het socio-politieke vlak waarbij journalisten peilen wat van het Daensistisch gedachtengoed nog aktueel is gebleven. LH In de marge van deze boe kenbeurs wordt iedere avond een ontmoeting met een auteur voorzien. Vrijdag 16 december komt Elisabeth Marain haar sukseswerk «Rosalie Nie mand» voorstellen. In dit werk wordt het schokkend maar autentieke verhaal verteld van een vrouw die ds kind van elf jaar door laar moeder in een psy- :hiatrische instelling werd gestopt en daar 38 jaar opgesloten bleef hoewel er geestelijk met haar niets aan de hand was. Het boek veroorzaakte vooral een emotionele schok, maar toch hoopt Elisabeth Marain ook op enige aan dacht voor het werk als 'literair' produkt. Jan Louies, een rasechte 'Oiljsteneer', komt zater dag 17 december zijn «Oiljsterse Diksjoneir» voorstellen. Het boek bundelt een vijftienhon derdtal typische Aalsterse woorden, gezegden en ook niet eerder gepubliceerde kinde-rijmpjes, liedjes en aftelzinnetjes. Mare Reynebeau's essay bundel «Apollo's Klacht» komt zondagavond aan bod. De ondertoon van de negen essays die hier wor den verzameld, is een voortdurende bezorgdheid over wat in dit land voor kultuurbeleid moet door gaan. In dit verband heeft nij het o.a. over de politie ke greep van de verzuiling op de Vlaamse kuituur en over de manier waarop de ze Vlaamse kuituur meer en meer afhankelijk wordt van sponsoring. «Apollo's Klacht over kuituur in Vlaanderen en elders», aanbevolen voor iedereen die kuituur in Aalst be langrijk vindt. Praktisch Vrijdag 16 december van 19.30 tot 23.00 u. Zater dag 17 december van 10.00 tot 23.00 u. Zondag 18 december van 10.00 tot 23.00 u. Maandag 19 de cember van 10.00 tot 17.00 u. Toegang gratis. Organisatie Samenwer kingsverband boeken beurs met steun van Standaard boekhandel, Nieuwstraat, Aalst. Ontmoetingen met au teurs: vrijdag te 20.30 u Elisabeth Marain, zater dag te 20.30 u Jan Louies en zondag te 20.30 u Mark Reynebeau. LH Aalst. Test-Aankoopmedewerker Adriaenssens aan het woord in het Vredeshuis (a) Tijdschrift voor Geschiedenis Vervolg van blz. 1 Beeckmans. Op een ker nachtige wijze geeft hij wenste het bestuur synthe- een overzicht van de vele seartikelen te publiceren opgegraven sites en maakt over enkele aspekten van hij de lezer wegwijs in de de geschiedenis van Het vele archeologische tijd- Land van Aalst. De arti- schriften, naslagwerken en kels mochten niet encyclo- verenigingen die het ar- pedisch zijn, niet te om- cheologisch onderzoek in vangrijk en anderzijds Het Land van Aalst bevor- moesten ze nieuwe ele- deren, menten bevatten en een Op een verhelderende wij- goed overzicht geven van ze heeft bestuurslid, Mar de huidige problematiek in nix Cherreté, het ontstaan het historisch onderzoek, en de groei evenals het Bleek deze opdracht dui- bestuur geschetst van het delijk en eenvoudig, de grootste deel van Keizer- uitvoering ervan was niet lijk Vlaanderen, waarvan zo evident. Uiteindelijk Het Land van Aalst de werden een vijftal aspek- hoofdbrok vormde. We ten weerhouden. gens de veelheid aan mate- Voor de archeologische riaal is dit artikel beperkt kroniek zorgde Luc geworden tot de Middel- De topologiscne kaart die de leden van Land van Aalst als verjaardagsgeschenk aangeboden krijgen wordt toegeschreven aan Jacques Horenhault die ze zou hebben gemaakt in 15-96. Hij was naast schilder ook landmeter. Wellicht zelfs etser. De kaart is regelmatig georienteerd en biedt alle elementen die een degelijke kaart moet bieden bossen, akkers, rivieren, beken en vijvers, minia tuurvoorstellingen van steden, kerken, abdijen, kloosters, kapellen, kastelen, huizen en hoeven, molens, justitieplaatsen en wegen. De kaart is boven dien gekleurd, de vijf baronieën van het Land, Rode, Gavere, Zottegem, Boelare en Schorisse kregen elk een andere kleur. In de hoeken staan prachtige caetouches, rechts worden de Rechtvaardigheid en de Vrede uitgebeeld met de kaartlegende en links staan de wapenschilden van Aalst, Geraardsbergen, de vijf baronieën en van Albrecht van Oostenrijk, de gou verneur der Nederlanden. Ook Jacques Horenhault zelf, de kaartschilder staat erop afgebeeld, prachtig gekleed en verzorgd. Wanneer precies werd de kaart getekend? Ook die vraag is niet zo eenvoudig. Op de kaart is immers het cijfer van de tientallen onleesbaar geworden. Zoals al gezegd werd ze op het kongres van Reims in 1596 gedateerd. Nu hangt er wel in het Oud Hospitaal van deze stad een kopie van een kaart over het Land van Aalst die door Jacques Horenhault in 1612 zou zijn getekend. Is de kaart in Parijs van 1596 dezelfde als de kaart die in 1612 in Aalst was? Daarvoor kunnen er slechts voorlopige antwoorden zijn. Hoe is de Horenhaultkaart in Parijs terecht geko men? Ook hier zijn er veronderstellingen. In Parijs denkt men dat de kaart uit de kaartenverzameling van het kasteel van Bontin komt, niet ver van Auxerre. Daar bereidde in de 17de eeuw de maréchal général des logis des camps et armées du Roi de oorlogen voor van Lodewijk XIV. Hij kon zo'n kaart goed gebruiken. Anderzijds was er in 1784 een Horenhaultkaart in Aalst, waar de kopie van het oud Hospitaal naar gemaakt werd. Voor wie is deze kaart bestemd? De ene helft wordt gratis bezorgd aan instellingen met een publiek, pedagogisch en wetenschappelijk karakter. En dat zijn: - de 26 steden en gemeenten die gelegen zijn in het gebied van het voormalige Land van Aalst, de grote femeenten ontvangen 5 kaarten, de kleinere 3, dit ten ehoeve van de kulturele dienst, de VVV, het ar chief,... - de openbare bibliotheken van voornoemde ge meenten, de grote biblioteken ontvangen 4 kaarten, de kleinere 2. - alle onderwijsinstellingen voor secundair onderwijs uit genoemd gebied, dat zijn er een honderdtal, grote scholen ontvangen 4 kaarten, kleine 2, dit ten behoeve van de schoolbibliotheek, de leslokalen geschiedenis en aardrijkskunde. - alle grote wetenschappelijke instellingen van het land als universiteitsbiblioteken, seminaries histori sche geografie, rijksarchieven enz. De andere helft van de oplage is bestemd voor individuele personen. Op de eerste plaats de leden van het Land van Aalst, vervolgens de personaliteiten uit het politieke, weten schappelijke en akademische milieu of personen aan wie onze vereniging een plicht van dank heeft en tenslotte aan toekomstige leden. Het is nauwelijks zo dat we de kaart als promotiemiddel willen aanwen den om nieuwe leden aan te trekken. Elk nieuw lid krijgt gratis een kaart zolang de voorraad strekt. In funktie van hogergenoemde doelgroepen is de oplage van de kaart bepaald en beperkt. Het is dus niet zo dat we de kaart zomaar aan onze vrienden of al wie er om vraagt uitdelen. Al diegenen voor wie de kaart bestemd is, hebben een inruilbewijs toege stuurd gekregen, dat de voorwaarde is om de kaart te kunnen bekomen. Wie de kaart niet heeft afgehaald voor 31 januari 1989 in het aangeduide ASLK- kantoor verliest er zijn recht op. Het reeds vermeld jubileumnummer kan aangeschaft worden voor 250 fr. LH eeuwen. Een beperking drong zich ook op bij het probleem van rijkdom en armoede of kortweg bij het ekono- misch leven. De specialist terzake de heer Herman Van Isterdael belicht dan ook alleen de landbouw problematiek in de 17de en 18de eeuw. Voor het kulturele facet zorgde onze voorzitter de heer Luc Robijns die het aktuele punt behandelde van het behoud en de res tauratie van het kuituurpa trimonium in de vijf ste den: Aalst, Geraardsber gen, Ninove, Ronse en Zottegem. Beheerder Geert Van Bockstaele diepte het godsdienstig aspekt uit via doorlichten van de archie ven van centrale instellin gen die een massa nog on gekende dokumenten be vat en over kloosters in het Land van Aalst. Deze 5 syntheseartikels worden voorafgegaan door een bijdrage van Marcel De Cock over de voorgestelde kaart van J. Horenhault. Volgend jaar! Vermits 1989 het herden kingsjaar is van de geboor te van priester Daens en ook van de Brabantse Om wenteling is het evident dat omtrent die twee histo rische fenomenen artikels gepubliceerd worden. Voorts zijn er bijdragen voorzien over een merk waardige pater uit de abdij van Affligem, de Dender- brug te Pollare, de biblio grafie van Het Land van Aalst, het vervolg van de historiek van het oude Land van Aalst, en een artikel over de oudste ge schiedenis van het Land van Rode. Kuituurschepen Chris Borms had woorden van hulde en dank aan ver dienstelijke leden van het Land van Aalst. First of all aan de twee nog aanwezi ge stichters, uitgeweken Aalstenaars Albert Van Lil en Basiel Boel. Boven dien voor de nooit aflaten-

De Voorpost | 1988 | | pagina 4