Geschenkenbeurs «Mensen met groot hart steunen in alle kontinenten Affligemse missionarissen» Ivo Michiels met Dirk Martensprijs naar de Vaucluse Oiljst heeft nu zijn eigen «Diksjioneir» De Voorpost - 16.12.1988 - 5 Tot en met zaterdag 31 december loopt nog in het Affiigems Kultureel Centrum een geschenkenbeurs ten voordele van Affligemse missionarissen, de besten onzer broeders. Het gaat om 5 paters, 1 broeder en 3 zusters. Allemaal mensen uit de eigen streek. Deze beurs is open op zaterdag van 14.30 tot 17 u., op zondag van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 u. en op weekdagen uitsluitend op aanvraag via 053/66.70.25. Er zjjn geschenken te kopen uit alle kontinenten, o.m. uit volgende landen Australië, België, China, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Indië, Italië, Hong-Kong, Japan, Korea, Mexico, Nederland, Oost-Duitsland, Oostenrijk, Pakistan, Peru, Philippynen, Polen, Portugal, Spanje, Thailand, Taiwan, Tjecho-SIowakye, West-Duitsland, Zaïre, Zuid-Afrika en Zweden. Het boni van deze geschenkenbeurs komt ten goede aan volgende zendelingen uit de eigen streek. Pater Dom Andreas Baert Pater Andreas Baert werd geboren te Meldert (O.VI.) deed zijn intrede in de Benediktijnenabdij van Affligem in de onmid dellijke omgeving van zijn geboortedorp, en vertrok in 1931 naar de missie van Noord-Transvaal in Zuid- Afrika. Het bisdom Pie tersburg, tweemaal in op pervlakte zo groot als ons land, telt verschillende centra van waaruit het ge loof verkondigd wordt. Zo is Doomspruit er een, ge legen op een afstand van 40 km. van de hoofd plaats, waar pater An dreas Baert zijn hele mis sieleven gewerkt heeft. Dom Andreas werd vika- ris-generaal van Mgr. Cle mens van Hoeck, en is dit ook thans nog van Mgr. Fulgentius Le Roy. Hij staat zeer dicht bij de mensen en kent hen door en door. Tijdens de eerste onlusten in de meisjes school, nu reeds weer en kele jaren geleden, kreeg hij een steen in volle ge laat. Boven het linkeroog heeft hij er een lidteken van overgehouden. Hij vindt het niet zo erg; als de missie maar kan stand houden. Hij is nu 79 jaar. In een gesprek met E.H. Omer Tanghe, bekende hij: «Hier wil ik begraven wor den. Waar ik geleefd heb. Liever sterf ik in mijn mis sie door een kogel of door een steen, dan ergens in Europa te moeten bezwij ken van kanker...» Dat is Dom Andreas! Zqpter Wivine Bornauw Zuster Wivine Bornauw is afkomstig van Hekelgem. Ze trad in de Kongregatie van de Zusters van Liefde van Heule om als zende linge werkzaam te zijn in de Benediktinessenmissie van Noord-Transvaal. Ze werd trouwens in Zuid-A frika sinds 1953 wat bete kent 35 jaar. Ze is een van de pioniers van de Blin- denschool Siloê waarvan zij momenteel nog steeds de Overste is. In Zuid-Afrika heeft deze blindenschool een buiten gewoon gunstige reputa tie. Ze verzekerde het ge luk van honderden blinden die wellicht verschoppelin gen zouden geworden zijn in de maatschappij. Zij heeft ook de eerste zwarte blinde student voorbereid op zijn universitaire stu dies, die hij met goed ge volg doorlopen heeft en thans werkzaam is als ad- vokaat. Omer Tanghe, die wij reeds citeerden, schreef over de Zusters van Heule in zijn mooi boekje «Ons vir jou, my swart broer»: Zonder deze Zusters zou de jonge, groeiende kerk van het bisdom Pieters burg niet geworden zijn wat ze nu wèl is. Deze Zusters hebben kleine, eenvoudige dingen ge daan, die alleen maar kun nen gerealizeerd worden door vrouwen met een on uitputtelijke liefde» (blz. 75). Zuster Maria Christiaens Ook Zuster Maria Chris tiaens is van Hekelgem af komstig, en deed, zoals Zuster Wivine, haar intre de in de Kongregatie van Heule, om te kunnen wer ken in de Noord-Trans vaalse missie. Zij heeft een andere bevoegdheid en werkplaats, zij werkt als verpleegster in het groot Missie-Hospitaal van Warmbad, op de weg naar Pretoria, een zieken huis voor blank en zwart. Aan dit hospitaal is ook een verpleegsterschool verbonden voor zwarten. Ze worden opgeleid door Zuster Maria en haar me dehelpsters. Het spreekt vanzelf dat de invloed, die van dit hospi taal uitgaat op de honder den zieken die er ver pleegd worden, op de hon derden moeders die in de matemiteit hun kindje ter wereld brengen, oneindig groot is en van doorslagge vend belang voor de ver dere ontwikkeling van de Kerk in heel Zuid-Afrika! Zuster Maria Claes Zuster Maria Claes werd geboren te Teralfene op 9 februari 1944. Zij studeer de twee jaar voor Nursing Hostess, werkte drie jaar in de M.S.-Kliniek van Meisbroek, en trad binnen bij «De Jacht» in Hever- lee, nov. 1965. Zij vertrok naar de Philip- pijnen in 1970, waar ze als verpleegster werkzaam was in de krottenwijken van Manilla. In 1975 ver trok ze in verlof (sic!) naar haar vaderland. Daar ze geen officieel erkend di ploma bezat als verpleegs ter, moest ze hier drie jaar verder studeren om dit ge tuigschrift te behalen. Op 16 december 1979 vertrok ze opnieuw naar de Philip- pijnen, waar ze haar mens lievende taak weer heeft opgenomen en onmisbaar is geworden voor vele ar me sukkelaars! Broeder Jozef De Bisschop Broeder Jozef De Bis schop werd geboren te Teralfene op 29 oktober 1911. Hij trad in de Kon gregatie van de Broeders van de Christelijke Scho len in 1923, en ontving het kloosterkleed in 1928. Van 1930 tot 1935 was hij werk zaam in het onderwijs te Schaarbeek, van 1936 tot 1937 was hij in Kortrijk. In oktober 1937 vertrok hij voor de eerste maal naar de missie in Zaïre, het toenmalig Belgisch Kongo. Sinds dit jaar is hij er om zo te zeggen onafge broken werkzaam ge weest. Sedert september 1976 is Broeder Jozef werkzaam in Mbandaka, als leraar in het C.O. (Cy cle d'Orientation) van de Middelbare School aldaar. Het is een Instituut van ongeveer 1.000 leerlingen. Tijdens de onlusten bij de onafhankelijkheid werd Broeder De Bisschop heel erg beproefd. De school, waarover hij verantwoor delijkheid kreeg, werd voor een groot gedeelte geplunderd en verwoest. Het was zijn eerste zorg het onderwijs, ondanks al les, weer op punt te stel len, en het werk van zo veel jaren niet nutteloos te maken. Hij is daarin ge slaagd, dank zij zijn onuit puttelijke levensmoed, en ook dank zij de steun die hij vanuit zijn geboorte land mocht ontvangen. Pater Louis De Vos Pater Louis De Vos is af komstig van Hekelgem, maar evenzeer verbonden met het naburige Teralfe ne. Hij werd geboren op 10 oktober 1935. Hij stu deerde aan het Don Bos- co-Kollege te Kortrijk van 1948 tot 1955. Hij trad in de Kongregatie van Scheut in 1955 en ontving zijn priesterwijding in 1961. Hij reisde voor de eerste maal naar Indonesië in 1962. Hij was er sindsdien werkzaam op het eiland Sulawezi (Celebes) in Ta- nah-Toraja. Hij is verant woordelijk voor de pasto raal in het gebied van Tan tepao met zijn elf kerkjes; tevens is hij verantwoor delijk voor het sociaal werk in gans het bisdom. Uit een brief van Pater Louis De Vos aan Interfi- za (Missiegroep Teralfe ne) citeren wij volgende passage: «Veel jonge ker ken hebben nog te kam pen met noden en proble men, maar ik ben ervan overtuigd dat ze deze zelf moeten oplossen, met ei gen aanpak, op eigen kracht. Wij, als moeder kerken, gaan dan helpen in die mate, dat we niets afdoen van de eigen inzet van de jonge gemeen schappen. Er is nog veel hulp nodig, geloof me, maar in die mate geschon ken, dat de mensen op eigen benen staan, zowel pastoraal, sociaal als eko- nomisch. In dat licht ge zien, hoop ik, dat U steeds deze jonge kerken een warm hart zult blijven toe dragen. Het zal uzelf strekken tot meer evange lische bevrijding». Pater Jozef Van de Velde Pater Jef Van de Velde, werd geboren te Hekel gem op 2 december 1945. Als vierde in de rij, werd hij met grote vreugde wel kom geheten in zijn diep- christelijke familie. Zijn vader was douanier. Onder de leiding van Zus ter Anselma versleet hij zijn broeken op de kleu- terbanken van de Lange- straat. Zes jaar geworden, trok hij, geladen met een gevulde boekentas op de rug, naar de grote-jon- gensschool aan de Brussel- baan. Aanvankelijk meende Jef zijn roeping gevonden te hebben in de techniek, en studeerde twee jaar lang aan de Vrije Technische School te Aalst. Maar toen kreeg hij trek in een ande re richting, en ging Huma niora studeren te Asse- Walfergem. Hij werd er intern en kreeg liefde voor de roeping van Missio naris. Hij trad binnen bij de Mis sionarissen van het Heilig- Hart te Beemem in augus tus 1966. Na zijn noviciaat vertrok hij op 29 septem ber 1972 voor de eerste maal naar Zaïre, waar hij twee jaar studeerde aan het Seminarie van Boku- ma. Hij werd er op 21 april 1974 diaken gewijd. Voor zijn priesterwijding kwam hij naar België, waar Mgr. Schoenmaeckers hem wijdde tot «priester in eeu wigheid» in de prachtig versierde parochiekerk van Hekelgem. Dit ge beurde op 25 augustus 1974. Op 30 september 1974 ver trok Jef, op aanvraag van zijn bisschop, Mgr. Wij- nants, naar Ivoorkust, om er de ziel van het Afri kaanse volk te leren ken nen. Na één jaar studie werd hij dan benoemd te Boteka, waar hij nu nog werkzaam is. Hij doet er vooral aan vorming van catechisten. Vanuit Boteka bedient hij verschillende missiepos ten, o. aIngende, Bokato- la, Batsima, Boimbo, enz. Daar bouwde hij enkele kerkjes met de hulp van zijn mensen. Op 1 juli 1977 kwam Jef terug naar België, vanwaar hij, na vier jaar vakantie, met veel moed terugkeerde naar zijn zwarte mensen. Van hem getuigt zijn over ste: «Jef Van de Velde is de dynamische reispater van de missie. Opmerke lijk hoe Jef zich de taal en de gebruiken, en ook de psychologie van zijn volk heeft eigen gemaakt. Hij kent zijn schapen en hun plantrekkerij. Hij blijft echter van zijn mensen houden. Hij toonde mij zijn reiskoffers, zijn kleine benodigdheden. Hij sprak over zijn behoefte om na enkele dagen terug te ke ren naar zijn vertrouwd terrein, bij zijn confraters. Ge moet jong zijn om de energie voor die inlandse reizen te kunnen opbren gen», aldus P.J. Span- hove. Pater Raf Van Liedekerke Pater Raf Van Liedekerke werd geboren op 1 juni 1932 te Teralfene. Hij stu deerde Humaniora bij de Jezuieten te Aalst en later bij de Paters Monfortanen te Rotselaar. In 1952 trad hij in bij deze Kongre gatie. Hij werd priester gewijd op 8 maart 1958. Voor de eerste maal vertrok hij naar Zaïre in november 1959. Tijdens de opstand, in de tijd van de onafhan kelijkheid, keerde hij voorlopig naar België te rug, en werd er gedurende één jaar legeraalmoeze nier. In 1965 keerde hij terug naar Zaïre, en is er op het ogenblik werkzaam als leraar en direkteur van de jongensschool van Isangi. Wie enigszins de moeilijk heden kent van dit missie gebied, weet dan ook de moed van Pater Raf Van Liedekerke naar waarde te schatten. Tijdens de zo mermaanden van 1982 was hij terug op vakantie in België, en hadden wij ge legenheid nader kennis te maken met zijn mooi apostolaat. Dit was trou wens ook het geval voor Pater Louis De Vos, die wij mochten ontmoeten. Dom Rik De Wit Over deze missionaris hoeven wij eigenlijk niets meer te zeggen. Hij «rijdt ons om zo te zeggen voort durend op de tong». Hij is lid van onze communiteit van Affligem, en leidt het noviciaat in de missie van Subiaco in Noord-Trans vaal. Dèèr ligt hoofdzake lijk de toekomst van gans dit bloeiende missiege bied. Pater Rik is geestelijk be drijvig, maar ook mate rieel. Reeds enorm veel heeft hij tot stand gebracht voor de mensen van de omliggende streek. Met behulp van het Subiaco- Komité en met de leden van het «Missiekomité» heeft hij zowel de elektri citeitsvoorzieningen als de waterbediening voor een groot gedeelte kunnen verwezenlijken. Hij orga- niuseerde het onderwijs en de ziekenzorg, en is voor alles bekommerd. Hij is ook de missionaris van Noord-Transvaal die het meest verbonden blijft met het «thuisfront». Hij kan rekenen op een enor me schaar sympathisan ten, en daarom durft hij dan ook plannen uit te werken, waarvoor menig een zou terugdeinzen!! LH Wat Gent, Dendermonde, Lebbeke, Opwijk en andere steden en gemeenten reeds lang hebben heeft Aalst nu ook. Een eigen «Oiljstersen Diksjioneir» met 102 pagi na's onvervalst Oi(jsters. Het resultaat van het voorbe reidend werk van Herman Louies en van de Draeckenie- ren en van 20 jaar onverdroten inzet van zoon Jan Louies, Arbeidstraat 11 te Aalst. Het ruim 100 pagina's tel lend boek van de hand van Jan Louies met illustratie door Kloot Per W is een uitgave van vzw De Vrije Meningsuiting en vermeldt 1500 woorden en uitdruk kingen uit het Aalsters dialekt gedurende 20 jaar, verzameld uit de mond van rasechte Aalstenaars. Bovendien afzonderlijke lijsten van Algemeen-Ne derlandse en Zuidneder landse waarvan men wel eens denkt dat ze typisch Aalsters zijn. Verder een speciale rubriek met land bouwtermen, verdwenen woorden en gewijzigde uitspraak en niet eerder gepubliceerde teksten van liedjes en (kinder rijmpjes. De auteur Jan Louies is leraar Neder lands en Engels aan het Koninklijk Lyceum te Aalst en aan het Athe neum te Dendermonde. Hij is de zoon van Herman Louies die met de Drae- ckenieren vele jaren na el kaar «gele boekjes» uitgaf met typisch Oiljsterse uit drukkingen bovendien vertaald in de taal van Mo lière en van Goethe. Reeds van jongsaf aan no teerde hij in een gewoon schoolschriftje Aalsterse dialektwoorden en uit drukkingen met o.m. «Hier spreekt men Oilj- sters». Toen Jan Louies zijn burgerdienst vervul de, had hij tijd om die woorden en uitdrukkingen allemaal netjes op fiches te zetten wat het voordeel bood dat hij er woorden in alfabetische orde kon tus sen schuiven en andere die duidelijk niet echt speci fiek Oiljsters bleken te zijn er kon uitgooien. Reeds eerder had Jan ge speeld met de opgave zijn Diksjioneir uit te geven. Nu voelt hij zich gelukkig want het werk zou al te onvolledig zijn geweest. Volledige volledigheid is echter in dergelijke mate rie niet haalbaar en het boekje was nog maar pas uit als Jan reeds telefo nisch mededeling kreeg van heel wat woorden die er om een of andere reden niet in voorkwamen. Om dat ze bij nader toezien ook in de Van Dale te vinden zijn, ofwel gewoon verbasteringen zijn van het Frans. Als men moet beginnen met guidong, rayons en dergelijke meer, dan komt er inderdaad Pi jW-Sfe'-.r: Aalst. Jean Louis, de auteur van de Oilstersen Diksjoneir (a) geen eind aan. Supplementaire lijsten In deze optiek voegde hij er dan ook twee supple mentaire lijsten bij. Zuid nederlandse woorden waarvan men wel eens denkt dat het typisch Aal sterse woorden zijn en ver der Algemeen Nederlands waarvan men eveneens denkt met Aalsters dialekt te maken te hebben. Officieuse plaatsnamen Een aantal typisch Oilj sterse plaatsnamen zijn eveneens in de Diksjioneir opgenomen. Zo het Ber- repitjen, den Bolvaar Poef (Parklaan), den Botanni- kenhof, 't Ezelsplein, de Graa Stiën, 't Gat van de Mert, Kappetantjes, de Koelemert, Korea, de Poi- tepit, de Raet van Spitolsj, 't Saar, 't Eiland Sjipka, de Spinozejebolvaar, 't Stronts retjen, de Seks- blokken (Dewaco) e.d.m. Tevens een aantal woor den in verband met erotica. Drieluik Jan Louies noemt de pas verschenen Diksjioneir het derde deel van een drieluik. Kanunnik Coli- net die aan het politiekom- missariaat vereeuwigd is in de naam van het plein be studeerde de uitspraak van het Oiljsters. Een univer siteitsprofessor nam de zinsbouw op de korrel en finaal zorgde Jan Louies voor de woordenschat. Het boek is te bekomen in de boekhandel, bij de au teur in de Arbeidstraat, in HAK, in De Gele limona de en in een aantal herber gen. Prijs: 295 fr. LH «Vlaanderen, ook een land...» Tijdens een gemoedelijke zitting in de trouwzaal van het Aalsters stadhuis reikte schepen Chris Borms op advies van de jury onder voorzitterschap van professor Piet Thomas de 27e Dirk Martensprijs toe aan de reeds jaren in de Franse Vaucluse, in de nabijheid van de beter gekende Mont Ventoux, vertoevende Vlaming uit Mort- sel bij Antwerpen, die eigenlijk luistert naar de naam Henri Reuppens, Ivo Michiels. Dit voor zijn boek «Vlaanderen, ook een land». Een ietwat kontroversiële Ion, was dan ook helemaal titel voor een ongemeen passend in de kontekst van rijke, geslaagde roman de viering van deze in met ontroerende en ver- Frankrijk wonende voerende autobiografische Vlaming, teksten. Een ambigue evo- katie van Vlaanderen, te- gelijk onleefbaar land- De Dirk Martensprijs schap doch paradijselijke krijgt ieder jaar meer pres- schrijftuin. Sprookjesach- tige. Vaak is hij een aan- vo Michiels zoals steeds met witte sjaal, na de tige avonturen in de won- leiding en aanloop naar ontvangst van de Dirk Martensprijs (a) dermooie streek van de een Staatsprijs. Voor Ivo Monika Van Paemel en scenarioschrijven aan het Mont Ventoux, waar na- Michiels was echter het Hugo Brems. Brussels Hoger Instituut tuur en eeuwigheid samen- tegenovergestelde waar De jury bestond uit voor- voor Toneel en Kuituur- vallen. want de Staatsprijs ont- zitter Piet Thomas, Hugo spreiding. Hij is een globe- Ivo Michiels met reisver- ving hij reeds elf jaar terug Bousset, Marcel Wauters, trotter die in kontakt halen van verhuizing en voor «Een tuin tussen Frans-Jos Verdoodt en kwam met artiesten van ontgrenzing. Dagboek- hond en wolf». Jooris Van Hulle. diverse disciplines en di- fragmenten soms grappig Onder de nobele voorgan- verse pluimage, soms pijnlijk, soms schrij- gers van de gelauwerde die lvo Mlch«els Sinds 1977 woont hij als nend, soms jubelend. Pro- hem in de Dirk Martens- Deze vijfenzestiger huwde full-time schrijver in Le zagedichten om naar te prijs voorafgingen noemen na twee echtscheidingen Barroux in de Franse Vau- luisteren, even muzikaal we graag Maria Rosseels, Christiane Faes. cluse. Door de Vlaamse als Provencaalse minnelie- Louis Paul Boon, Paul De Hij werkte voor Het Han- Penclub werd hij voorge- deren. De zondag door Wispelaere, Mark Insin- delsblad en voor de uitge- dragen als kandidaat voor Herman Elegast gezongen gel, Paul Koeck die bis- verij Ontwikkeling en ballade van Francois Vil- seerde, Bert Van Hoorick, werd docent filmtaal en Aalst. Veel belangstelling voor de uitreiking van de Dirk Martensprijs aan Ivo Michiels (a) de Nobelprijs. Bekroond Piet Thomas voelde zich gelukkig dat de jury an dermaal volledig onafhan kelijk had kunnen beslis sen zonder enige interven tie van buiten de jury. Even een zijsprongetje naar Jan Wolkers die de P.C. Hoofdprijs weigerde. Iets waarvoor de organisa toren van de Dirk Martensprijs allerminst bevreesd moeten zijn, dat hen zulks zou overkomen. De jury en de organisatie is inderdaad wars van elke ideologische opstelling. «Vlaanderen, ook een land» is het derde deel in een reeks van tien (die er nog moeten komen). Als deel van de in 1983 gestar te «Journal Brut» werd dit werk bekroond. Alleszins verdiend. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 5