m Prachtige tentoonstelling in het Hof ten Dale te Mere door Voerense kunstenaars Luc De Blok in Galerij Phydias Schola Cantorum dertig jaar Gewoon voor de gezelligheid: kabaret Komma Ikonen in het Sint-Jozefskollege Aalst Win New Beat Elpee met De Voorpost Aalsterse Halleluj a-koren in kerststemming 14 - 23.12.1988 - De Voorpost Alhoewel Voeren op politiek gebied een begrip laatste jaren, zeer aantrek- zijn eigenste, vechtende en geworden is (hoofdzakelijk aan lakse politiekers kelijk geworden is voor de worstelende «ik» met verf te danken trouwens), tooh ia het alleszins heel ï?^er„ h°' Hot om te «fff: te le" wat anders dan datgene wij dageUjks in het Dele heeft men Voeren be- ven met het abstrakte ge- ..J 1 ter leren kennen via het weid van penseelstreken, nieuws te horen en te zien krijgen. Met zijn 4.200 van vooraanstaande gedoopt in de puurste inwoners heeft deze prachtige streek heel wat Voerense kunstenaars die kleuren». Een paar doeken meer te bieden dan een strijd voor recht en het land en het volk op een die in het Hof ten Dale vrijheid en kan men er gelukkig ook nog voor voortreffelijke wijze voor- konden bezichtigd wor- veel andere dingen terecht die de moeite lonen om stellen in hun kunst- den, waren daarvan een er een uitstap aan te wijden. Daar is in de eerste werken. Dat de strijd in klaar bewijs, plaats de ongerepte natuur maar daarnaast ook S6""1 n0« ten Opvallend waren de fijne - Ho in liot. inleirier .T Van mature maar beeldschone het volk waaronder meerdere kunstenaars ver scholen zitten. Voeren bezit een rijkdom er hun werken tentoon te aan kunstenaars en om er stellen. Samen met enkele alvast één facet van aan de andere verenigingen vor- oppervlakte te brengen men zij een rijk sociaal- heeft de VZW-Vlaams Cen- kuituurleven in de Voer, trum in samenwerking en zijn zij de uitdragers met de plaatselijke Davids- van een groeiende toeris- fondsafdeling een vijftal tische streek, die dank zij schilders uitgenodigd om de infrastruktuur van de mand die het in werke lijkheid nooit vinden zal: «Schilderen is voor mij be zig zijn met een innerlijk proces, het is het uiten van dat innerlijk proces, het steeds zoeken naar een me dium, snel en direkt». De akwarellen van W. La- bey mogen echter gezien worden en het is duidelijk dat men daarin zijn drang naar vrijheid terugvindt. Tenslotte moest G. Sweron ook zichzelf nog voorstel len wan took van hem was er wat te zien alhoewel hij zelf er weinig aan tilde. Hij beschouwde zich niet al leen als de amateur maar tevens als het vijfde wiel aan de wagen. Voor hem betekent schilderen en te kenen een remedie om zijn fru8taties kwijt te gera ken, iets wat nodig is als men Vlaamse strijd moet leveren in de Voerstreek en tot slot verklaarde hij in verband hiermee: «Hier hangen dus een paar teke ningen van mij die helpen zorgen dat ik het allemaal nog wel wat langer zal uit houden... Noem het voor liet inleider J. Van nietige maar beeldschone Herreweghen duidelijk waterverfschilderijtjes van merken toen hij stelde dat Claire Lemmens. Achter al de opbrengst van deze ten- deze kleinoden schuilt een toonstelling volledig ten grote fijngevoeligheid die goede komt aan de aktie in klasse en stijl verraadt en Voeren voor het behoud daarnaast eens te meer het van zijn eigenheid. bewijs levert dat een echte G. Sweron, die zelf met en- Voerenaar verknocht is kele werken de tentoon- aan eigen bodem. Haar stelling vulde, gaf een kort werken gaan samen met overzicht van «het leven en haar persoon wat door G. werk van de schilders». In Sweron als volgt uitge- bepaalde gevallen liet hij drukt werd. «fijngevoelig- mijn part therapeutische in zekere zin de kunste- heid, traditionele degelijk- oefeningen voor het afrea- naars zelf aan het woord heid, rechtvaardigheid en die van zichzelf beweert: werklust, eerlijkheid en «Ik ben een expressionist, trouw aan eigen bodem, niet meer in dezelfde vorm- taal en kuituur en volk», geving, maar nog steeds in De steeds zoekende, expe- de mime betekenis van het rimenterende en nooit on- woord, op zoek naar de bevredigde kunstenaar menselijkheden. Mijn on- was vertegenwoordigd in derwerpen worden dan het werk van Willem La- ook enkel bepaald door de bey. Na dertien stielen en mens Bovenal boeit mij de nog zoveel ongelukken mens die nog iets heeft van wellicht is het schilderen waarvan de keuze zeer uit- het gezonde primair*» in nog altijd niet dat wat hij eenlopend was, net zoals hem, nog iets van het oer- in het leven zoekt maar wezen, de mens die nog toch verwoordt hij zijn ma niet is aangetast dor onze nier van werken als ie- kunstmatige over gekulti- geren van psychomatische Vlaamse Bewegingsfrus traties: maar misschien is dat wel kunst. Ik weet het niet». De tentoonstelling van de ze Voerense kunstenaars kende een ruime belang stelling en hun werken vielen alleszins in de smaak van de bezoekers deze groepstentoonstel ling zelf. Aalst. Luc De Blok die steeds opnieuw weet te verrassen met zijn werk In galerij Phydias, Alfred drukken in gebakken klei, New beat is in. Voor onze jonge lezers in het bijzonder maar ook voor alle Liefhebbers van New Beat Music willen we deze maal iets speciaals doen. Onder al deze mensen willen we een aantal elpees van de nieuwe Target LP uitdelen: New Beat Chapter 1 Chapter. Aan deze elpee werken mee: Neon, PLB System, Hi Hat, The Caravan L en O Teddy 33. Je moet enkel zo vlug mogelijk naar de redaktie komen van De Voorpost, Dr. De Moorstraat 6, Aalst. JM Heyman konsumptiemaat- schappij. Ik ben dan ook eerder een beschouwer, geen boodschapper, geen hervormer. Daarom stel ik de zaken niet mooier voor dan zij in werkelijkheid zijn. Mijn enige ambitie be staat hierin om datgene wat ik doe, goed te doen». Zijn visie is in ieder geval sprekend voor zijn schil derwerken want zij geven aan de toeschouwer on middellijk een «Permeke indruk» waarbij hij de handen van de figuren nog dikker en groter maakt dan die van de bekende Nichel88traat 12 te 9300 «fossielen van morgen». Of schilder Permeke. Het zijn Aalst exposeert Luc De «mannequins» die met re- stoere, bijna uitgerokken, Bock tot 15 januari e.k. pen plastiek aan plattelandsbewoners die Van 3.2 tot 5.3 komt dan boomstammen gebonden als het ware aan knoestige Willy Van Sompel aan bod er in de beeld-biënnale van bomen doen denken, ruw en van 17.3 tot 23.4 André Merksem één geheel mee en grof. Het zijn vrijwel Van Schuylenbergh. Voor vormen. Of met niet- alle bonkige types die aan Louis Paul Boon is Luc De toxische verf geschilderd het reusachtige grenzen. Blok een nog jong artiest gras en bomen in gele, ro- Over Rob Brouwers stelde Hedendaagse muziek die het niet steeds makke- de en blauwe kleur aan de G. Sweron o.a.: «Hij schil- rvrrvo-marnrnn lijk heeft zijn boodschap Gentse Watersportbaandert die mensen als land- nel pi Ugl dlimid over te brengen, gewaar- Of «blok-notes», een identi- schappen en dat kan hij Na recente geslaagde op- brengt Cantate Domino in- deerd te worden voor wat teitsverklanng in ÏOO ge- juist zo knap omdat hij zelf tredens van de Schola Can- derdaad uitsluitend heden- hij in een of andere mate- bakken klei tegels in de een van de hunnen is, uit to rum Cantate Domino op daagse muziek. Bovendien rie of discipline gestalte Gentse Gele Zaal aan de dezelfde aard en dezelfde 11 november te Diksmuide omvat het programma én wil geven. Hij tracht alles- Nonnemeersstraat Of aarde gekneed». op een «vredeskoncert» en een wereldkreatie én een zins op eerlijke wijze zich- plastisch werk van Luc De yan pjet yos herinneren op 12 december in aanwe- première voor België, zelf te zijn en te ontsnap- Blok in De Graal te Den- ona ,je schilderijen die zigheid van koning Boude- Voor nog niet met heden- pen aan algemeen gewilde dermonde. Of zijn «Ob- me^ grote plakken verf wijn en koningin Fabiola daagse muziek vertrouwde een plastisch vervaardigd zijn, kleurrijk op een Damiaanhulde te melomanen worden Als afsluiter van het toneelseizoen organizeerde het Aalsters Toneelge zelschap «Pact» in de Bathyscaaf een uitzonderlijke kaas- en wijnavond. Als speciale gast op deze avond werd het kabaret Komma uitgenodigd om voor de sfeer te zorgen. Dat leek een uitstekend idee want Komma deed het prima en de sympathizanten van Komma spaarden htm applaus niet na de optredens. Het Kabaret Komma werd opgericht in 1969 en de twaalf leden die er deel van uitmaken maken zelf de tekst en de muziek van de nummers die gebracht worden. Het programma omvat zowat alle genres: het levens- bed, de nederpop, konferenties, voorlees werk. De inhoud: van kolder tot maatschappijkritiek. Twee leden van het Komma Kabaret waren al eens eerder bij pact te bewonderen: Willy Herremans en Wannes Van De Velde. 5000 S Aalst. Deze dames verloren er de moed niet bij Aalst. Het Kabaret Komma zorgde voor een mooie voorstelling (a) modeverschij nselen Hij struktie», toont wat hij ervaart en projekt in de eeuwenoude en Vooral~op afstand beke- Brussel en na het kerst- gende koncerten dan ook meent te moeten mede- toegangspoort van het ken aantrekkelijk zijn Hij koncert van gisteravond een uitdaging om kennis delen. Gentse Gravensteen. Of vaat echt vakman en donderdag in de Aalsterse te maken met wat eigen- Luc De Block werkt niet dne uur glazen kunstge- volbloedschilder, die Sint-Jozefskerk viert het tijdse komporusten in hun alleen met olieverf en schiedenis van Verlipack veel meegepikt heeft van befaamd Aalsters zang- mars hebben, akwarel doch tevens met in Centrum Het Pand aan on2e eig|n Wouters, koor zijn dertigjarig be- brons en keramiek. Hij Onderbergen te Gent. Of pjjj maakt, veelvuldig ge- staan met een reeks uit- Volgende vier koncerten zocht inderdaad naar een nog heel wat meer. bruik van symbolen, zoals zonder lij ke koncerten. Met kaderen in deze viering, kompromis tussen schilde- Luc De Blok stelde reeds hij ze in zijn eigen omge- het «Requiem» van An- Vrijdag 21.4.1989 te Aalst ren en een meuwe materie, tentoon o.m. in onze grote ving ziet waarvan de «mal- drew Lloyd Webber, de in de Sint-Mart in uskerk se Voerense kloekhennen» «Chicester Psalma» van Zondag 23.4.1989 te Gent een schoolvoorbeeld kun- Leonard Bernstein en het in de Begijnhofkerk nen zijn Toch heeft hij «Te Deum» van stadsge- Vrijdag 28.4.1989 te Ant- geen voorkeur voor be- noot Kristiaan Van Ingel- werpen in de Koningin Eli- paalde onderwerpen op gem wil Cantate Domino sabethzaal voorwaarde dat ze aan lei- deze viering laten uitgroei- Zondag 30.4.1989 te Brus- ding geven «om op het rit- en tot een uniek muzikaal sel in het Paleis voor Scho- me en de drijfkracht van festijn. Voor het eerst ne Kunsten. in dit geval gebakken aar- Vlaamse Steden maar ook de. Voor zijn bronzen han- in Charleroi, Namur, teert hij de cire-perdue of Mons, Lille, Mulhouse en verloren wastechniek. Luc Bratislava. Recente op- De Blok plaatste zich ook drachten waren «Het open meermaals nationaal in de doek» aan De Werf. de kijker met originele, krea- nieuwbouw van de BBL en tieve, soms gedurfde pro- het nieuw muzeum voor jekten. Zo het wagenpark sierkunst te Gent Daar ex- in Middelheim Antwerpen poseert Luc De Blok van waarin afgezaagde autoda- januari tot maart e.k. ken een file vormen. LH Of sporen van schoenaf- Het requièm van Andrew Lloyd Webber Voor vierstemmig koor, sopraan, treble, tenor en orkest. Dit monumentale werk, geschreven in 1984, wordt voor het eerst in Bel gië uitgevoerd na de we reldpremière in New York en suksesvolle uitvoerin gen in Groot-Brittanniê Webber, beroemd door be kende musicals als Evita, Jesus Christ Superstar en The Phantom of the Opera, schreef dit sublieme werk ter nagedachtenis van zijn overleden vader. Hij werd onder meer geïnspireerd door scènes uit de oorlog in Cambodja. Het Requièm kan als uniek worden be schouwd in Webbers werk. De Chiohester Psalms van Leonard Bernstein Komponist van West Side Story. Deze cyclus van drie psalmen voor koor, kna penstem, orkest en percus sie werd getoondicht in 1965. De tekst is He breeuws, waaruit de Jood se afkomst van Bernstein mag blijken. De eerste psalm is zeer ritmisch en bestaat haast volledig uit zeven-kwart-maat. In de tweede psalm komt de kna penstem uitvoerig aan bod, plots onderbroken door het koor dat obstinaat het ritme aangeeft. De der de psalm, in tien-kwart- maat, is een synthese van de eerste twee en wordt opgebouwd tot een hymne voor de vrede, die eindigt in een hemels a capella koraal. Het Te Deum van Kristiaan Van Ingelgem Cantate Domino wil ter ge legenheid van zijn jubi leum ook werk van eigen bodem brengen. Welke komponist komt hiervoor beter in aanmerking dan Kristiaan Van Ingelgem, organist aan onze Aalster- se Sint-Martinuskerk? Door de uitvoering van zijn Te Deum brengt het koor hulde aan deze rijk getalenteerde Aalstenaar. LH Traditiegetrouw wordt het Kerstgebeuren in muzika le vormen verhaald door het Halleluja Meisjeskoor en Gemengd Koor uit Aalst. Ook dit jaar willen ze ie dereen op deze manifesta tie uitnodigen en dit op maandag 20 december 1988 in de Jezuïetenkerk te Aalst. Het wordt een afwisselend programma met volgende bezetting: Solisten: Annemie De Cock, dwarsfluit en Chri st iaan Crombeen orgel en clavecimbel. Halleluja-meisjeskoor o.l.v. Gaston De Cock Halleluja gemengd koor o.l.v. Annemie Van de Winckel Magistri Collegü Alostani Schoolorkest dames van Maria o.l.v. Christ iaan Crombeen. Op het pro gramma staat werk van Praetorius, Haendel, Mo zart, C. Ph. E. Bach, Reger e.a. Chnstiaan Crombeen schreef voor het meisjes koor enkele bewerkingen van oude kerstliederen. Gregoriaanse gezangen worden vertolkt door de Magistri Collegü. Voor de echte muzieklief hebber wordt deze manifestatie een fijne kon- frontatie met de meest ver scheidene muziekstijlen! Aanvang: 20.30 uur stipt. Toegangsprijs: volwasse nen 150 fr. en studenten 100 fr. Voor meer informatie i.v.m. de Aalsterse Hallelu ja-koren kan men steeds terecht op volgende adressen: Direktie: G. De Cock, Bouckhoutstr. 7a, 1790 Hekelgem, tel. 053/ 06.92.24. Sekretariaat: M. De Waele, Vooruitgangsstraat 11 9300 Aalst, tel. 053/ 21.54.90. Tijdens het voorbije weekend stelde de Sint-Pieter- Paulusabdij Dendermonde in het Sint-Jozefskollege ikonen tentoon in verschillende lokalen Doms Ides- bald o.s.b. van Affligem verzorgde de inleiding bij de vernissage. Er werden drie soorten ikonen aangebo den. Authentieke Russische ikonen uit de 18° en 19° eeuw, meer recente Griekse ikonen in klassieke stijl en kunstige reprodukties van befaamde werken op massief hout gekleefd. Byzantijnse ikonen waren reeds te koop vanaf 3.900 fr. tot 08.OOO fr. Van oude Russische ikonen was de prijs niet vermeld. Maar ook voor 1.300 rr. kon u reeds huiswaarts met een mooie reproduktie. De Moeder Gods en Kristus Pantokrator waren uiteraard centraal in deze kollektie. Ikonen zijn de uitdrukking van Oost-kristelijke vroomheid en spiritualiteit. Als dusdanig deed ze haar intrede in het Westen en is niet meer uit de Westerse religie weg te denken. Vooral sinds de zestiger jaren maakt de ikoon bij ons furore. Het fenomeen beperkte zich allerminst tot een modever schijnsel, een rage, een steekvlam, maar blijft gesta dig aangroeien Als het ware parallel met de desa- kralisering van onze eigen kerken neemt de ontvan kelijkheid van een ruim publiek toe voor de mistieke rijkdom en de bovennatuurlijke dimensie van de ikoon. Wie er eens van in de ban is, raakt er nog moeilijk uit los. Deze tentoonstelling werd geplaatst in het kader van het millenium van de kerstening van het Oude Rusland. Bconen zijn inderdaad de onuitsprekelijke vrucht van het geestelijke erfgoed van het KristeUjk Oosten. LH Aalst. Een prachtige ikonententoonstelling (a) Aalst. De moeite waard om deze ikonen eens van dichterbij te bekijken (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 14