"thi J&Sm WO Panasonic video's kado! Huwelijk gaat niet vanzelf, daar moet men aan werken DEZE WEEK Liefde is een werkwoord Voor een prikje knus met de bus van '88 naar '89 De Voorpost ekspres TV-Ekspres geeft Panasonic 16 - 23.12.1988 - De Voorpost op het huwelijk, op de relatie. Worden die kleine verschillen groot, dan krijgt men wrijvingen en die worden dan weer door- ligwonden die moeilijk te helen zijn. Doorligwonden zijn de aanloop tot proble men. Gelukkig geraken de meeste mensen uit die pro- Teledienst Dendermonde heeft in de loop der jaren zowat het patent verworven op deugddoende, hartverwarmende en soms ontnuchterende voordrachten. We verwij zen daarbjj naar het schitterend referaat over stervensbegeleiding, de onthullingen rond slachtofferhulp en nu een boeiende en prachtige avond rond huwelijk en liefde onder de veelzeggende titel «Liefde is een werkwoord». De titel is ontleend aan het gelijknamig boek dat Alfons Van Steenwegen, diensthoofd van het kommunikatiecen- trum voor echtparen aan de KU Leuven schreef en die door Teledienst ook werd uitgenodigd om te vertellen over liefde en huwelijk. Een betere spreker kon men zich niet indenken: deskundig terzake, rad van tong, humorist en vooral een en al openheid en bereidheid om uit zijn ryke ervaring te putten. In zijn verwelkoming be nadrukte Teledienst voor zitter e.h. Piet Roggeman dat het individualisme dat eertijds hoogtij vierde weer de kop opsteekt. «Wij mensen moeten be seffen dat men pas is wat men is dank zij de omgang met anderen, door de om geving waarin men leeft en werkt. We kunnen onze persoonlijkheid pas tot volle ontwikkeling bren gen in een open relatie», zo zei hij en voegde er nog aan toe dat de mens «vroe ger meer in angst dan in liefde werd opgevoed, vooral dan in angst voor het lichamelijke. We moe ten durven inzien dat li chaam en ziel een geheel zijn, dat het lichaam niet zonder de ziel kan en de Dendermonde. Jong en minder jong present op de fijne teledienstavond in het stadhuis ziel niet zonder het li- (foto Piet Hermans) chaam». Dat als overstapje naar het zou uiteenzetten. Soms zijn dat kleine ver- blemen en komen ze uit de tema «liefde is een werk- Uitgaande van de visie dat schillen, die precies het problematiek als meer ge- woord» dat gastspreker een modern huwelijk niet huwelijk samen tot wat het louterd, gesterkt. Ande- f>pnvr>nHio ic T^lfc hoact ie Hip een rplatic opetaltp ren opralfpn er nif»t uit 7.ii Alfons Van Steenwegen op een overzichtelijke, boeiende, humoristische en vooral menselijke wijze TREKKING STEUNKAARTEN IVAN'S BODY CENTER 25.11.1988 14880 reservenr. 10803 05508 reservenr 07952 01982 reservenr. 14967 15488 19864 18117 11007 19148 01318 06318 01465 10318 00207 00867 11348 09914 15652 08842 16968 03108 02236 00204 12513 05584 05408 09007 02780 05229 01239 01957 11843 16404 18430 16086 09887 12546 De prijzen kunnen worden afgehaald bij Ivan's Body Center, Frankrijkstraat 11A, 9290 Berlare, tot 28 februari 1989. De reservegetallen tot 30 maart 1989 51/0429-RL eenvoudig is, zelfs haast is, die een relatie gestalte ren geraken er niet uit. Zij onmogelijk, zette spreker geven. Leren leven met verergeren bij het zoeken de verschillende elemen- die verschillen, die eigen- naar een oplossing het ten uiteen die de echtelij- heid van de partner leren probleem nog. Het huwe- ke relaties kunnen versto- waarderen en begrijpen lijk is immers een relatie grijpen met het hart wat ren. Hij gaf daarbij ook de maken een relatie. Komt met 2 waarbij een van de samengaat met aandacht remedies aan die deze ver- men daar niet toe, dan partners aan de noodrem en tijd maken voor de an- lijk dicht op elkaar leeft en lijk over geen metode be- vaststelde dat het systeem dat houdt in dat men me- schikken om deze relatie van opofferingen omdat kaar ook zal beïnvloeden en met de andere goed aan te jij het vraagt niet altijd ook dat heeft zijn effekt pakken, dat er op elk pro- werkt. Hij zei ook dat de bleem verschillende visies zakelijke relaties meer en zijn en er geen gezamelijk meer veld verliezen omdat zicht op het huwelijk be- onze maatschappij een staat. Een huwelijk is aantal elementen die es- nooit hetzelfde. Het door- sentieel deel uitmaken van loopt verschillende fazen deze relatie heeft overge- en elke overgang naar een nomen. Intieme relaties andere faze gaat samen zijn evenwel moeilijk te met een al dan niet kleine vatten in cijfers. In een krisis. Gezinsproblemen modem huwelijk zijn, en komen er wanneer men dat staat vast, de intieme die krisisfazen niet relaties toegenomen en aankan. zijn de zakelijke nog aan wezig. Beiden zijn ook no- Intiem en zakelijk jjg en met elkaar ver- Een tweede belangrijk ele- weven, ment in het modem huwe lijk vormen de intieme en de zakelijke relaties tussen de beide partners. De za kelijke relaties zijn vol gens de heer Van Steen wegen de meer materiële kanten van het huwelijk. Een zakelijke relatie laat bievoorbeeld toe om sa men onder een dak te le ven, zonder meer, waarbij de partners ieder hun weg gaan, maar voor de bui tenwereld nog samen zijn. Dat ligt anders bij een in tieme relatie. Daarin zoe ken de partners elkaar op om bij elkaar te zijn. Maar die intieme relatie is pas mogelijk wanneer aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Zo moet men in een intieme relatie zichzelf kunnen zijn, moet men al zijn gevoelens kunnen uit wisselen, moet er plaats zijn voor medeleven of be- Het karakter Een ander belangrijk ele ment in het huwelijk vor men de karakters en de gewoonten. «In een huwe lijk kan men meer aanle ren dan men wel denkt», zo zette de heer Van Steenwegen dit hoofdstuk in en hij gaf enkele toepas selijke voorbeelden die op zichzelf aanzetten tot la chen, maar die helaas fre- kwent voorkomen. Vaak worden er in een huwelijk klachten geuit om van de andere partner wat aan dacht te krijgen, soms worden dingen in de om gang met elkaar in gang gezet die men helemaal niet heeft gewild. Soms ge ven aangeleerde gewoon tes aanleiding tot kommu- nikatiestoomissen. In het huwelijk moet een goede aanpassing en het vragen naar verandering kunnen, zij het niet ten alle prijze, aldus de spreker die veel belang hechtte aan de ge- lij kwaardigheidsrelatie Wat niet hetzelfde is als gelijkheid. Gelijkwaardig heid betekent veel meer, het wil ook zeggen dat men verschillend kan zijn, maar toch evenveel waard. Binnen deze gelijkwaar digheid is autonomie noodzakelijk, moeten de partners voor zichzelf kun nen opkomen. Ook de kommunikatie speelt eei voorname rol. Men moei de belevenissen van elk» dag kunnen uitwisselen ei konflikten moeten een op-| lossing kunnen krijgen, maar dan een oplossingl die voor beide partners een oplossing betekent. Dat alles moet geschraagd! worden door de inzet voor| elkaar. De slotsom is dat in een huwelijk niet alles vanzelf gaat, aan een huwelijk moet gewerkt worden, el ke dag, elk moment van de dag door beide partners. Tenslotte nog dit: wie voor de komende feestdagen nog geen echt feestelijk geschenk met blijvende waarde heeft gevonden voor zijn partner, die kan misschien «Liefde is een werkwoord» cadeau doen. Het boek is verkrijgbaar in de boekhandel en een suk- ses. Het is al aan zijn vier de druk toe. Het samen lezen en beleven moet een feest zijn. storingen kunnen op- worden die verschillen heffen. groter en worden ogen- In een huwelijk zijn er schijnlijk kleine dingen de steeds verwachtingen en tijdbom onder een huwe- de ene partner rekent erop dat de andere die verwach tingen zal inlossen. Ge beurt dat dan, kan men spreken van een harmo nie. Gebeurt dat niet, dan is er disharmonie. Dat die harmonie er niet altijd is komt omdat men sen van elkaar verschillen. lijk. Grote verschillen hebben volgens spreker betrekking op de idee, de opvatting die men over een huwelijk heeft, op de rol van de man en de vrouw in het huwelijk. Men mag ook niet verge ten dat men in een huwe- trekt, waarvan de andere dan danig aan het schrik ken gaat. Het grote probleem is dat we als gevolg van onze nogal individualistisch in gestelde opvoeding eigen- dere. In die intieme relatie hoort ook de deugdelijke lichamelijkheid thuis en dat is meer dan alleen maar seks maar ook dat. Genieten van seks is be langrijk, aldus spreker die Dendermonde. Liefde is een werkwoord, wat gaat dat worden denken zij foto Piet Hermans) HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. Een eindejaarspromotie-aktie van de Buurtspoorwegen TV-EKStt Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur S Dewachter Sporlredaktie M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.100 F 6 maand 1.050 F 3 maand 525 F los nummer 42 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 Tijdens de eindejaarsperiode (tot 4 januari) wensen de Buurtspoorwegen hun klan ten, zowel trouwe als toevalli ge. extra te verwennen door middel van een verlaagd regio-tarief. Met het thema «feestshoppers instappen - gezellig winkelen met de bus» worden tijdens de eindejaarsperiode shop- pingkaarten verkocht die de klanten toelaten een hele dag lang en zo vaak als zij het willen van onze autobussen gebruik te maken. Dergelijke shoppingkaart, die uiteraard voor andere doel einden dan shopping mag ge bruikt worden, kan enkel op de bus aangekocht worden aan de prijs van: 90 fr. voor 1 persoon en 210 fr. voor het gezin (onbeperkt aantal ge bruikers) groepen (maximum 4 personen). Elke shoppingkaartgebruiker zal, dank zij de bereidwillige medewerking van het Ge meentekrediet, een gratis shoppingtas aangeboden worden. Het groene shopping- nummer Voor bijkomende inlichtingen en informatie i.v.m. de ge voerde aktie en de dienstrege ling kan gratis gebeld worden op het nummer 11.34.75. Dit nummer is bereikbaar vanuit het ganse land. Een kengetal dient niet gedraaid te worden. Met een plechtige zitting op de Universitaire Stichting te Brussel vierde het Universi tair Komitee voor Solidariteit zijn 40 jarig bestaan gewijd aan ononderbroken dienstbe toon aan de jongeren. Unicef brengt ook dit jaar wenskaarten uit. Die worden in doosjes aangeboden van 10 kaarten tegen de prijs van 300 fr. Met die 300 fr. kan men voldoende kopen om 50 kin deren in te enten tegen difte rie, roodvonk en tctanos. DE 3 KLOKKEN van langenhovestraat 1 st. gillis, dendermonde Uitslag van de winnende paren op donderdag 15 december: 1. Paul Van Damme en Werner Comelis, 2. Jan Roobroeck en Hubert De Troch, 3. echtpaar San ders, 4. echtpaar Van de Velde, 5. echtpaar De Saeger. Elke donderdagavond is er bridgeavond om 20.00 uur in het lokaal «De Drie Klokken», Van Langen- hovestraat 1 te Sint-Gillis-Dendermonde. Vanaf maandag 9 januari gaat het tweede deel van de bridgekursus «acol» van start. MEESTER FRANK DINGENEN GAAT ONS VERLATEN Zijn laatste maanden bij de BRT zijn begonnen Straks vertrekt de onweerstaanbare schoolfrik naar Hollywood Om er films te maken Daarover wilden we het fijne weten öempi en verder NUTTIGE MODETIPS VOOR DE FEESTDAGEN DE ISLAM EN ONZE ANGST VOOR DE FUNDAMENTALISTEN NICO GOMEZ DE MAN ACHTER ZIJN MUZIEK HET NIEUWJAARSCONCERT VEELBEKEKEN EN ZEER GEWAARDEERD wekelijks 50.000 F ==cash!= Alle laatste nieuwe video-snufjes binnen je bereik trage, tot ultratrage slow-motion perfekt stilstaand beeld 8 uur kontinue opname-mogelijkheid meekijken tijdens versneld vooruit en terugspoelen super „OTR"-toets voor instant programmatie ultrasnel opzoeken van fragmenten digitale afleesstift multifunktionele afstandsbediening 8 uitzendingen in één blok programmeren hypertuner voor 99 preselekties postsynkronizatie mogelijk. Je raakt niet uitgepraat over deze exclusiviteit van

De Voorpost | 1988 | | pagina 16