Archeologisch onderzoek basis voor verdere opties [hïdJ I AM^AZINEf Installatievergadering waarschijnlijk op Nieuwjaar zelf a*] Ro LimBGRaen H. Geestkapel gedeklasseerd? Zalig Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar Voor wie iets beter zoekt GRATIS Tl? reeds V.K. an De ebbers .schien 3t nog ronde rker is zeker 'MS. duim- Fair g on- •chten npe li- naakt ■sttor- M.S. 23 DECEMBER 1988 NR. 50 - 42 F mm- Het lot dat de H. Geestkapel aan de Kattestraat beschoren is big ft onzeker alhoewel deze geklasseerde kapel van de H. Geest voor Armenzorg die dateert uit 1470 een waardevol historisch monument is. In de volksmond hoort men echter wel eens zeggen «Wat staat die daar nog te doen». Te meer wegens de erbarmelijke situatie waarin deze kapel zich reeds jaren bevindt. Ze staat eigenlijk in de weg voor de gebruikers van de tot parkeerplaats gepromoveerde omgeving. En parkings zgn er te Aalst reeds veel te weinig. Vooral omdat eerstdaags begonnen wordt met de herinrichting van het kaatsplein op de Houtmarkt waardoor ook deze ruimte tjjdens de werken niet meer voor parkeerders zal beschikbaar z(jn. Bovendien staat de bouw van een rgksadministratiefcentrum op een groot gedeelte van de ruime parking aan de Pontstraat in het verschiet. En met te voorziene werken aan de Hop- en/of Graanmarkt voor het realiseren van parkeersilo's wordt de toestand steeds minder rooskleurig. Maar uiteraard zijn er ook 1472 zou reeds voorafge- de kapel vergroot naar andere problemen dan het gaan zijn door een oudere plannen van architekt Ju- parkeren want vroeg of kapel op de zelfde plaats, lius Goethals en wijzigin- laat komt men finaal toch De H. Geestkapel was sa- gen volgens E.H. Florent tot grote parkings aan de men met de Kapel aan de De Praeter. Het altaar periferie met goedkope Werf, een van de meest werd afgebroken en ver- openbare bussen die pen- bezochte bedehuizen van huisde naar de zolder. Het delen tussen de periferie het stadscentrum. Niet al en het stadscentrum. Geklasseerde kapel De werd vervangen door een leen hielden de weeskin- eikenhouten altaar uitge- deren er hun godsdienstige voerd door beeldhouwer Karvt van h»t h oefeningen, doch huwelij- R. Van Calenbergh. En Geesthuis» daterend van ken zouden er ze,fs ziin het orgel maakte plaats ingezegend. In 1909 werd voor een harmonium. Na het vertrek van oude vrou wen naar rusthuis Sint-Job en de verhuis van de wees meisjes werd de toekomst van het H. Geestkompleks echter onzeker. Voor behoud De Vereniging voor Aal- sters Kultuurschoon, de WAK, ,"ds in 1966 naar het stadsbestuur een schrijven voor het rij en het straatbeeld meer aan trekkelijk maken. Toen bevond de kapel zich in derdaad nog in goede staat. - Het gebouw vierde in 1970 zijn 500-jarig bestaan en is dus nog 10 jaar ouder dan de dekanale Sint-Mar- tinuskerk. De V.V.A.K. wijdden toendertijd trou wens een mooie brochure aan deze kapel waaruit hierbij een foto. - Het vrijmaken van het gewelf zou de oorspronke lijke dakstoel tonen en herinneren aan Middel eeuwse konstrukties. - Het koor zou zichtbaar worden van buitenuit en het is inderdaad de moeite waard. - Binnen in het gebouw zouden de blauwe hardste nen met de namen van de schenkers worden inge metseld en aldus een her innering zijn aan de mid deleeuwse liefdadigheid. Het zou trouwens een blij vende bevestiging zijn van de toenmalige «armendis» of «H. Geesttafel». - Maar ook toeristisch zou het een attraktiepool zijn voor de Kattestraat. Aftakeling In 1973 werden echter weeshuis en kapel aan een Brusselse bouwmaat schappij verkocht en ver mits er niets mee gebeur de, stonden de gebouwen aan aftakeling bloot. Tot overmaat van ramp brak op woensdag 1 augus tus 1979 rond de middag brand uit toen werklieden de opdracht hadden gekre gen de kapel met roofing te bekleden. Het duurde toch tot 16.45 u. vooraleer de stedelijke brandweer de brand kon doven. De kapel kwam er alleszins zeer gehavend uit. Het dak was weggevreten en het interieur had zware averij door het water op gelopen. Aalst. De Heilige Geestkapel in betere tijden Verkocht In 1973 regelde OCMW- voorzitter Piet Rousseau de verkoop van het 24 a groot kompleks aan de nv Federale Immobiliënven- nootschap van het Blusbe- drijf, Stoofstraat 12 te Brussel. In het kontrakt werd vermeld dat binnen de drie jaar na de onderte kening van de verkoop de aangekochte eigendom be bouwd moest worden. Zo die verplichting niet werd nageleefd zou de verkoop van rechtswega ontbonden worden na ingebrekestel ling door een gerechts deurwaarder. In de akte verleden voor notaris Wamback lezen we o.m. dat: - de Federale Immobiliën- maatschappij zich verbindt de H. Geestkapel te be houden. - Bij de afbraak omzichtig te werk te gaan om het geheel zo gaaf mogelijk te behouden. - Bij de afbraak omzichtig te werk gaan om het ge heel zo gaaf mogelijk te behouden - en de bepalingen te eer biedigen nopens de klasse ring van de H. Geest kapel. Ongunstig Op zondag 27 januari 1980 startte de sloperfirma On- gena met de afbraak van de tehuizen voor oude vrouwen en voor wezen. De H. Geestkapel stond er verlaten bij. Bouwplannen werden ech ter steeds ongunstig gead viseerd en de geplande winkelgalerij met verbin ding tussen Kattestraat en Nieuwstraat is nog steeds niet gerealiseerd. De stad liet de gronden nivelleren en het werd een voorlopi ge parkeerplaats en een foorplein. Samen met de Oude Vismarkt en de Hopmarkt vormt deze buurt de «zwarte zone van Aalst». Beweging! Momenteel schijnt er be weging te komen in de reeds lang sluimerende si tuatie. De Federale Immo- hiliënmaatschappij deed he geheel inderdaad van de hand aan een Immobiliën- maatschappij met zetel te Moorsel eveneens in de Kattestraat. De nieuwe ei genaar die ook andere ei gendommen te Aalst kocht waaronder het Huis De Blieck wil zo snel mo gelijk een kompleks met winkels, kantoorruimten, woongelegenheden en een ondergrondse parking rea liseren. De WAK opteerde ech ter tijdens haar jaarverga dering voor herstel van de H. Geestkapel zonder ze enigszins van plaats te doen veranderen. Schepen De Maght had onlangs een verkennend gesprek met de betrokken partijen: de bouwheer, het stadsbestuur, de ontwer per, Ruimtelijke Orde ning, Stadsherwaardering Linkeroever, stadsarchiva ris en de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon die dit gesprek achteraf een schoolvoorbeeld van koncertatie noemde. Van wege het stadsbestuur al leszins handig gespeeld om de WAK erbij te betrek ken zodat ook zij met de moeilijkheden gekonfron- teerd werd. Men had het uiteraard over de H. Geestkapel. Daarvoor zijn diverse op ties mogelijk. Er kan zelfs deklassering worden aan gevraagd zodat het klasse rend karakter zou wegval len en alles mogelijk wordt. Dergelijke proce dures kunnen echter jaren aanslepen. «Maar soms ook ultra-snel gaan» voeg de schepen De Maght eraan toe. In afwachting verklaarde de eigenaar zich akkoord We moeten het niet meer zeggen: de feestdagen staan voor de deur en het is dan het goede gebruik elkaar het allerbeste toe te wensen. De direktie en de redaktie evenals alle medewerkers wensen U beste lezer een Zalig Kerstfeest en een Gelukkig Nieuwjaar toe. We hopen voor U dat 1989 een goed en mooi jaar wordt waarin misschien wel al uw dromen werkelijkheid worden of toch vele ervan. En mocht dat niet zo zijn, dan hopen we dat U ook nog de moed niet laat zakken. Wij van onze kant, proberen U ook volgend jaar weer alle nieuws over stad en streek te brengen met het nodige respekt voor de zo korrekt mogelijke weergave van de feiten en waar het moet ook met de nodige kommentaar al is die laatste dan overgo ten met een persoonlijk sausje. Om nieuwe ideeën op te doen, de batterijen weer wat op te laden en ook al omdat er tussen Kerstmis en Nieuwjaar weinig nieuws te rapen valt en U allicht ook graag in de bepertheid van de gezellige huiskring de feestdagen wil doorbrengen in alle rust en vree, zal U op 30 december niet naar de brievenbus of uw dagbladverkoper moeten hollen om «De Voorpost» te lezen. Wij gaan er een weekje tussenuit om op vrijdag 6 januari met frisse moed een nieuw jaar te beginnen. met een archeologisch on derzoek van de kapel. Zelfs ook van de omgeving waar eventueel nog histo rische vondsten zouden kunnen worden gedaan. Deze expertise wordt een taak voor de WAK zelf die deskundigen op dat stuk in haar rangen telt. Op basis van het verslag van dit onderzoek zal ach teraf kunnen worden be sloten over het lot dat de H." Geestkapel beschoren is na besprekingen met Stedebouw en Monumen tenzorg. Een archeologisch onder zoek zal ook gebeuren in de Pontstraat vooraleer er het rijksadministratief centrum op te richten. In afwachting werd giste ren donderdag door de Dekenij Kattestraat de kerstverlichting aangesto ken en zong een zangkoor passende liederen bij de kerststal uitgerekend in de H. Geestkapel. Nieuwe meerderheid neemt roer in handen In vorige gemeenteraadszitting werd reeds uitgebreid geredetwist over de datum van de installatie van het nieuw bestuur met PW-SP-VL'-meederheid en CVP-VU in de oppositie. Er werd toen door SP-fraktieleider Edgard Hooghuys met aandrang gevraagd reeds op nieuwjaarsdag zelf 1 januari de raad te installeren. Bg ordemotie verzocht Hooghuys dan ook verleden dinsdag in de ultieme gemeenteraadszitting welk ant woord de burgemeester namens het college op zgn vraag kon formuleren. Hoogstraat 28 Aalat Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie Uit de repliek van burge meester De Kerpel bleek dat het college nog tot geen beslissing was geko men. De meningen over 1 januari als datum voor de installering of 2 of 3 janua ri bleven verdeeld. Wel verwees de burgemeester naar andere gemeenten. Triestige huisvader Voor Edgard Hooghuys is men een triestige huisva der dat men, om de eigen erwtjes te doppen, over het muurtje bij de buren moet gaan kijken. Hoog huys herhaalt andermaal dat de wet bepaalt de in stallering te laten plaats vinden zo vlug mogelijk na 31 december en voor hem is dat op 1 januari. Slechts één reden kan ingeroepen worden om de installatie niet op 1 januari te laten doorgaan en dat is de niet- goedkeuring van de ver kiezingsuitslag. De aap komt dan wel uit de mouw als Hooghuys stelt dat ook de geldelijke vergoedingen en het pen sioen daarbij een rol spe len. «Niet voor mij. Ik spreek voor de anderen», voegt hij er evenwel aan toe. Hij waarschuwt wel het zittend kollege. «Als de gemeenteraad niet wordt samengeroepen op 1 ja nuari zullen andere maat regelen worden getroffen. Appreciatie Voor de burgemeester be treft het hier een geval van appreciatie. Of zo spoedig mogelijk reeds wil zeggen de volgende dag, ook als dat een zondag en nieuw jaarsdag is, kan verschil lend worden geïnterpre teerd. Dat zou desnoods reeds op nieuwjaarsdag te 8 u 's morgens kunnen zijn. Dat kan ook de eer ste werkdag van het jaar dat het stadspersoneel in funktie is zijn en dat is dinsdag 3 januari. Dertigsten Danny Denayer heeft een voorstel uitgekiend dat als kompromis zou kunnen dienen. «Vermits nu toch blijkt dat het (vooral) om de centen gaat kan ik u gerust stellen», zegde De nayer. «Een maandwedde wordt berekend in dertig- sten en vermits januari 31 dagen telt verliest u geen frank met op 2 januari de installatie te laten plaats hebben...». Beklagenwaardige huisvader Had Edgard Hooghuys het over een triestige huisva der, Jan Caudron heeft het over beklagenswaardige huisvaders die na een nacht feesten met een hou ten kop op nieuwjaarsdag present moeten zijn op een uiterst belangrijke ge meenteraadszitting. «Denk wat minder aan centen en pensioen en wat meer aan de andere men sen», raadt Caudron Ed gard Hooghuys aan. «Ge slaat met een voorhamer naar een mug», riposteer de Hooghuys. Twaalf jaar terug gebeurde dat ook op 1 januari en dan was dat ook op zondag. Onenigheid PW-fraktieleider Oscar Redant, toekomstig sche pen van financiën, ziet one nigheid zowel in de raad als in het college. Hij over handigde de burgemeester dan ook een schrijven waarop ruim één derde van de raadsleden vraagt ■de installatievergadering te houden op zondag 1 Aalst. Toekomstig burgemeester De Maght overhandigde aan uittredend raadslid Lorie een bloemstuk (a) januari te 10.30 u. Danny Denayer heeft nog wel on zekerheid of de oude raad bevoegd is om de nieuwe raad samen te roepen. «We hebben goed ons licht opgestoken», zegde Re dant. «Dat zal dan maar een klein pitje zijn», ant woordde Denayer. Wordt het een juridische kluif waarover deskundi gen zich zullen moeten buigen. Haalt de vraag van 1/3 van de meerderheid het of blijft het samenroe pen van de nieuwe raad een prerogatief van het oud college? LH Pak gauw het nieuwe nummer van én de poen: TeVe-BLAD vandaag bij uw dagbladverkoper25 fr.

De Voorpost | 1988 | | pagina 1