miljoen tekort op begroting 1989 Kunnen Aalsterse kerkfabrieken zichzelf bedruipen? Uit de gemeenteraad Tot nieuwjaar enkel benoemen of bevorderen in consensus andere 20 was er. An te hem men en tis zijn ieder eleider toepas- an van m. de :meen- asselij- in van :ever an het in de iet de /erge- i zeg- ït de olitici verte- ïrma- t dat waar- ifron- laant vaar de gemeenteraadszitting speciaal gewijd aan belastingen en begroting, stelde van financiën Ghisleen Willems de begroting van de stad Aalst voor voor het 1989. Uiteraard een delikaat werkstuk waartoe de wetgever het nog zittend alleszins verplicht. Delikaat omdat de komende bestuurskoalitie wellicht aksenten wil leggen. de eigen overtuiging werd dit dokument dan ook een nepbegroting, een yoyo-begroting, een overgangsbegroting of gewoon een werkinstrument genoemd. Aalst. Nog even nakaarten over de voorbije zes jaar en voor sommigen zelfs afscheid nemen van de politieke vrienden en tegenstanders (a) Bij een voorgestelde be grotingswijziging in ver band met de kerkfa brieken onthield de SP zich. Het betreft buitenge wone stadstoelagen aan de kerkfabrieken Sint-Marti- nus Aalst, Sint-Jozef Aalst, H. Hart Aalst en O.L.V. Hemelvaart Hof- stade. Kerkfabriek St. Martinus Aalst: De vraag tot buitenge wone stadstoelage van 523.149 fr. voor restaura tie van de Begijnhofkerk wordt voorgesteld voor gunstig advies gezien het dossier volledig in orde is. Wat de gevraagde bui tengewone stadstoelage van 1.595.012 fr. voor elektriciteitswerken aan de St. Martinuskerk zelf betreft wordt voorgesteld een ongunstig advies uit te brengen gezien de vaste belofte van toelage voor deze werken nog niet werd bekomen zodat de werken in 1988 niet meer aange vangen kunnen worden en derhalve dit krediet niet meer op het dienstjaar 1988 dient voorzien te worden. Kerkfabriek St. Jozef Aalst De gevraagde buitengewo ne stadstoelage van 801.216 fr. voor de herstel ling van het orgel wordt voorgesteld voor ongun stig advies om reden dat het stadsbestuur de herzie ne eindafrekening van die herstellingswerken nog niet heeft ontvangen en derhalve nog niet over de juistheid van dat bedrag kan oordelen. Kerkfabriek H. Hart Aalst De gevraagde buitengewo ne stadstoelage van 8.408.807 fr. voor de her stellingswerken aan de H. Hartkerk wordt voorge steld voor ongunstig ad vies gezien ook hier de vaste belofte van toelage nog niet werd bekomen zodat de werken niet meer in 1988 zullen aangevan gen kunnen worden en derhalve dit krediet niet meer op het dienstjaar 1988 dient voorzien te worden. Kerkfabriek O.L. Vrouw Hemelvaart Hofstade: De vraag tot buitenge wone stadstoelage van 276.646 fr. voor restaura tie van de glasramen wordt voorgesteld voor gunstig advies daar het dossier volledig in orde is. De gevraagde buiten gewone stadstoelage van 103.824 fr. voor meerwer- ken aan de elektriciteits werken in de kerk dient ongunstig geadviseérd daar bedoelde werken ook niet in aanmerking komen voor Staatssubsidie en bo vendien deze meerwerken niet vooral voor advies aan het Stadsbestuur werden voorgelegd. Voor de begroting 1989 werd door het college voorgesteld alle aange vraagde gewone stadstoe lagen gunstig te adviseren. De hernomen vraag tot buitengewone stadstoela ge van 8.408.807 fr. voor herstellingswerken aan de H. Hartkerk werd ongun stig geadviseerd omdat de gelden nog niet beschik baar zijn wegens het ont breken van een vaste be lofte van toelage. Uitgaven aan de eredienst Er wordt op dit stuk een grote verscheidenheid vastgesteld. 94.000 fr. voor de protestantse kerk en 852.000 voor het H. Hart. H. Hart, Sint-Jozef en Sint-Jan Evangelist stijgen spektakulair. Moorsel, O.L.V. Hemelvaart en Sint-Anna dalen fel. Glo baal is er t.o.v. 1988 een globale verhoging van de uitgaven van 572.000 fr. Lonen en wedden Ook hier heerst grote dif ferentiatie. Bij Sint-Anto- nius bedraagt die post 552.000 fr. in Sint-Jozef 396.000 fr. Ook in de deel gemeenten worden grote verschillen genoteerd. Nieuwerkerken schrijft 354.000 fr. in doch Baar- degem doet het met 19.000 fr. Kleine herstellingen Een niet onbelangrijk be drag van de stad gaat naar kleine herstellingen aan ei gendommen van kerkfa brieken. Aanzienlijke stij gingen hiervan werden ge noteerd bij de kerkfa brieken van Heilig Hart Aalst 250.000 fr.), O.L.V. Hemelvaart Erembodegem 184.000) en Sint-Jozef Erembodegem 616.000 fr.). Maar er zijn ook opmerke lijke verlagingen bij Sint- Jozef Aalst (- 450.000 fr.), Sint-Anna (- 140.000) en Sint-Martinus Moorsel (- 374.000 fr.). Qua diverse uitgaven is er t.o.v. 1988 een stijging van 248.000 fr. Samen bedragen de stads toelagen aan de verschil lende kerkfabrieken 1.171.259 fr. meer dan in 1988. Zelfbedruipend? Voor Patrick De Smedt (SP) is het enig gezond principe dat kerkfabrieken zichzelf zouden moeten kunnen bedruipen. De uit gaven waren reeds hoog en blijven duidelijk nog stijgen. Tenslotte is het de Aalsterse belastingbetaler die er voor opdraait. T.o.v. 1988 is er een stij ging waar te nemen van 5,5% en t.o.v. 1977 be draagt de klimming liefst 123%. De Protestantse kerk en Sint-Jan Evange list maken nog steeds geen melding van het geld ko mende van omhalingen. «Dat wordt (verkeerde lijk) geboekt op de post offerblokken» riposteert schepen Willems. Eddy Monsieur heeft het per jaar in alle kerken sa men opgehaald stoelgeld gedeeld door 52 en komt tot amper 56.000 fr. per week. «Is het aantal kerk gangers dan zo fel gedaal- d?» vraagt hij zich luidop af. Bij de stemming onthou den zich de SP en Baita. De anderen keuren het punt goed. LH Dat de begroting minder au sérieux werd genomen, kan men reeds afleiden uit het verloop van de behan deling van dit dan toch primordiaal agendapunt. Eerder was er reeds een stop te middernacht waar bij broodjes werden uitge reikt om nieuwe energie nog voor een paar uur op te doen. Nu was bij klok slag elf in de avond reeds alles in kannen en kruiken. Het is inderdaad nu ook zo dat reeds van bij het begin van het jaar wijzigingen aan de begroting kunnen worden aangebracht en dat belastingen kunnen worden bijgestuurd naar believen. Minder vlot kan dat wel voor wat betreft de opcentiemen op de onroe rende voorheffing en de aanvullende personenbe lasting omdat deze door het Rijk worden geïnd en dus verbonden zijn aan een datum voor inkohie- ring (15 maart). Desnoods kan daaraan ook veran derd worden, zegt de bur gemeester. Maar dan op voorwaarde dat de stad zelf voor de inning zou zorgen en dat zou een an der paar mouwen worden. Schepen van financiën Ghisleen Willems stelde dat deze stadsbegroting is opgesteld in een geest van kontinuïteit. Zonder eni ge neerslag van politieke intenties. Het komend be stuur heeft trouwens de macht dit «ontwerp» naar believen te wijzigen. De begroting voorziet 57% van de totaliteit voor personeelsuitgaven. Een ondraaglijk hoog bedrag dat de werkingskosten hy- potekeert. Wat betreft de ze kosten worden enkel de vaste aangepast aan de noodwendigheden. Voor alsnog zijn noch bevorde ringen noch benoemingen voorzien. Opvallend is wel het OCMW-tekort van ruim 134 miljoen. De voorgelegde begroting vertoont een tekort van 202.334.091 fr. wat echter via verrekenen van de ba tige saldi van vroeger te ruggedrongen wordt tot ruim 68 miljoen overschot. Wel is in de voorliggende begroting een bedrag van ruim 7 miljoen voorzien voor weddeverhogingen voor de veiligheidskorpsen (politie en brandweer) en voor aanpassen van de toelagen voor nacht- en zondagwerk. Buitengewone dienst Met een netto stadsaan- deel van 194 miljoen voor ziet men enkel de aller noodzakelijkste vervan gingen in het wagenpark, de afwerking van de in uitvoering zijnde wegen, een aantal verbeteringen en aanpassingen aan de Wallenring en de vierde fase van de werken aan Siesegem- en Hoebeek in de Koolstraat en de te Gij- zegem geplande riolerings werken. De schepen van Openbare Werken gaf grif toe dat er zich te Aalst «een 50-tal straten in erbarmelijke toestand bevinden». Verdere aankopen van kantoormachines en meu bilair of uitbreiding van de automatisering zitten er al leszins niet in. Een yo-yo-begroting «Op de kommissie was er op de begroting 202 mil joen tekort, gisteren was dat «maar» 195 miljoen meer en nu is dat terug 202 miljoen. Dat gaat op en af als een yo-yo», stelde Wil ly Van Mossevelde (VU). «Hoger-Lager» meesmuil de Edgard Hooghuys (SP). Van Mossevelde vraagt zich af in hoeverre zulks mogelijk is. Hij noemt het werkstuk dan ook een nep-begroting, een cliché dat de veruit- wendiging is van het désas- treus CVP-PW-beleid tij dens de jongste zes jaar. Voor hem is deze begro ting een «diploma van on betrouwbaarheid» dat ruikt naar «Après nous le déluge». En dit dan uiter aard op de kap van de belastingbetaler. Van Mossevelde wees op het hallucinerend hoog bedrag 1.274.451.000 fr gespen deerd aan personeelsko sten. De werkingskosten daalden dan verder af van 16,4% naar minder dan 15%. «Moeten we hieruit besluiten dat hoe meer personeel er is hoe minder er gewerkt wordt» vraagt interveniant. Van Mossevelde neemt verder een aantal «handig heidjes» niet waarmee het resultaat van deze begro ting wordt verdoezeld. Zo het maar voor de helft doorrekenen van de in dexaanpassing van 2%, het plots deponeren van 15 miljoen van de water- dienst in de stadskas en de onderraming van de prijs van wegenonderhoud. «Fufelare et truckare». Voor Van Mossevelde is echter niemand maar dan ook niemand met struisvo gelpolitiek gediend. Gemakkelijkheidsregel wordt wel verhogen van de belasting in het begin van Aalst. De VU fraktie van Als zwanezang van zijn rijk gevulde politieke carrière zou raadslid Marcel Lorie, ex-schepen van Hofstade en voorzitter van de Interkommunale Land van Aalst als lid van de zittende meerderheid via een interpellatie een suggestie leveren aan het bestuur. «Het stadspersoneel is ongerust wegens geruchten als zouden lopende procedures qua bevordering of benoeming ultra - snel verlopen. Een ongerustheid die zich uit in ongenoegen en die de atmosfeer op het werk ongetwijfeld vertroebelt. Lorie stelt dan ook voor in de periode tussen gemeenteraadsverkiezingen en de installatie van het nieuw bestuur alle bevorderingen en benoemingen op te schorten. Een wenk in die zin werd trouwens door de provinciegouverneur verstrekt. Uit de bespreking achteraf bleek echter duidelijk dat de gemeenteraad aan het college deze bevoegdheden heeft gedelegeerd en dat daaraan niets te veranderen is dan door de gemeenteraad zelf doch zulks pas na syndikale onderhandelingen. Het college wil alleszins de macht aan zich houden. Er zijn bv. ook de noodzakelijke verlengingen van kontrakten en tijdelijken die dan onmogelijk zouden worden. Er is wel gesteld dat bevorderingen en of benoemingen in deze overgangsperiode alleen zullen gebeuren in volledige consensus in het kollege. Vermits de PW zowel van het scheidend als van het komend stadsbestuur deel uitmaakt kan deze partij in deze netelige kwestie een scharnierfunktie vervullen. LH Aalst. De jongste raadszitting, de laatste van deze legislatuur, werd door heel wat publiek bijgewoond (a) Leningen werden goedgekeurd voor samen 3.758.000 fr. 372.000 fr. voor het herinrichten van het kaatsplein op de Houtmarkt. 3.062.000 fr. voor aankopen van een vrachtwagen met kipbak 178.000 fr. voor aanbrengen van een leuning in het zwembad ten bate van anders-validen. Raadslid Dierick stelt de pertinente vraag wanneer deze leuning dan ook eigenlijk geplaatst zal worden. Een maand na de toekenning van de lening, zegt sche pen De Maght wat Anny Dierick laat zeggen «dus 5 jaar na de opening van het zwembad». De Werf 9.193.000 fr. zullen worden gebruikt ter financiering van een deel van de elektriciteitswerken in kultureel centrum De Werf. Willy Van Mossevelde zou graag eens de totale kostprijs van De Werf, alles inbegrepen kennen. Ook dus gronderelonen, eventuele schadevergoe ding et tutti quanti. Voor hem gaat die prijs naar het miljard toe. En wat met de exploitatiekosten. Graag eens een reële kostenrekening per maand. Toelagen aan kerkfabrieken De kerkfabrieken kregen in de gewone dienst volgende toelagen. St. Martinus Aalst l .268.261 fr. St. Jozef Aalst 850.396 fr. O.L.Vr. Bijstand Aalst 1.072.598 fr. H. Hart Aalst 1.635.200 fr. St. Anna Aalst 1.175.210 fr. St. Antonius Aalst 822.298 fr. St. Jan Evangelist Aalst 968.200 fr. St. Paulus Aalst 378.991 fr. Protestantse Kerk Aalst 232.255 fr. St. Margaretha Baardegem 369.116 ff. O.L. Vr. Hemelvaart Erembodegem 921.583 fr. St. Jozef Erembodegem 393.018 fr. St. Martinus Gijzegem 546.029 fr. O.L. Vr. Hemelvaart Herdersem 439.421 fr. O.L. Vr, Hemelvaart Hofstade 224.186 fr. St. Walburga Meldert 310.132 fr. St. Martinus Moorsel 222.000 fr. O.L. Vr. Hemelvaart Nieuwerkerken 783.141 fr. de nieuwe bestuursperio de. Wetende dat 1% van de personenbelasting staat voor 53 miljoen fr en 1 opcentiem op de onroe rende voorheffing voor 158.000 fr dat zonder an dere ingrepen een verho ging van 7 naar 9% en van opcentiemen van 2000 naar 2700 noodzakelijk zal zijn om de 202 miljoen tekort weg te zuiveren. Een rekord in Vlaande ren... Aalst leeft duidelijk boven zijn stand. Voor Van Mossevelde is de eni ge verdienste van deze nepbegroting dat men zijn toevlucht niet zal moeten nemen tot voorlopige twaalfden. Voor Baita Dolores wer den de zaken nog al te rooskleurig voorgesteld. Met een hoger belas- tingpeil dalen we weer af naar ongeveer de diepte van zes jaar terug. «Er is flink gesoupeerd op kost ten van de Aalsterse be volking». Baita heeft verder kritiek op de Keizershallen waar van de exploitatie onbe vredigend is, op het verhu ren van materialen waar van de opbrengst voor po dia, tribunes, nadarafslui tingen en kiosken amper 350.000 fr bedraagt. Baita heeft daartegen drie reme dies: minder «in het zwart verhuren», aan beheer doen en tegengaan van achterlaten van materiaal. Volgens haar gaat ook het bejaardenbeleid mank en 350.000 fr acht ze een peulschil voor aankoop van kollekties voor het ste delijk museum. Amendementen Baita wil graag dat de toe lagen aan kulturele vereni gingen worden opgetrok ken tot 950.000 fr en die voor ontwikkelingssamen werking tot 800.000 fr. Beide amendementen worden echter bij hoofde lijke stemming wegge stemd door CVP en PVV maar goedgekeurd door VU en Baita. De SP ont houdt zich omdat ze niet mee wil doen aan demago gie. Raadslid Dierick stemt ja voor de verhoging van de toelage voor ont wikkelingssamenwerking. Einde niet goed, niets goed! Met een parafrasering op een oud Vlaams gezegde stelt Edgard Hooghuys (SP) dat het bestuur ge knoeid heeft, dubieus be vooroordeeld en doet aan zelfverheerlijking. «Er is momenteel zoveel perso neel dat men er geen werk meer voor heeft. Zoals er zoveel kantoormachines zijn dat men er de nodige tafels voor ontbeert...». Het komend bestuur is ge lukkig niet verplicht deze begroting klakkeloos te aanvaarden, laat staan ze uit te voeren. «Waarom werd iemand van het ko mend bestuur bij de op maak van dit primordiaal dokument niet betrok ken?», vraagt Hooghuys. Oscar Redant, PW-er en toekomstig schepen van fi nanciën kan zijn collega in spe troosten, met te stellen dat hij zelf er evenmin bij betrokken werd. Hooghuys prijst wel de loyauteit die Redant tot op het ultieme moment aan het zittend bestuur blijft betonen. Wat Hooghuys illustreert met een inder daad «merkwaardige para bel». De man die zijn zie ke vrouw verzorgt met de hulp van zijn vriendin en die op de burgerlijke stand een grafkelder voor drie personen bestelt. De loyauteit tot het uiterste... En de zittende meerder heid? Voor Oscar Redant is dit dokument gewoon een overgangsbegroting die moet aangepast en bijge stuurd worden. De op maak van deze begroting was gewoon «een maat voor niets». Voor CVP-fraktieleider Herman Goossens is dat gewoon een werkdoku- ment. Hij waarschuwt wel tegen overdreven dramati sche voorstelling van fei ten. «Deze legislatuur startte met 520 miljoen de bet. Maar ze wordt afge rond met een batig saldo». Ook qua personeelsbeleid heeft hij vergelijkende cij fers. In de vorige koalitie werden 269 personen aan gesteld: 108 in de admini stratie, 50 in de veilig heidskorpsen en 111 werk lui. In de huidige CVP- PW-periode waren er dat «slechts» 125: 22 in de ad ministratie, 48 in de veilig heidskorpsen en 45 werklui. Hij wijst bovendien op de regionale funktie van Aalst als centrumstad. Een status die wel veel supplementaire uitgaven impliceert doch waarvoor geen kompensaties wor den ontvangen. «De erfenis van de nieuwe meerderheid is lang niet zo dramatisch als ze wordt voorgesteld». Geen truuks werden uitge haald, zegt schepen Wil lems. In de besprekingen waren wel overdrijvingen en anderzijds relative ringen. Hij mijmerde over zijn schepenperiode en stelde er alleen goede ervaringen te hebben aan overgehou den. Niet in het mins om dat hij het geluk had te kunnen werken met am btenaren in het Huis Van Langenhove die voor hun werk en de wijze waarop ze hun taak vervullen feli citaties verdienen. Stemming Bij hoofdelijke stemming werd de voorliggende be groting goedgestemd door CVP en PVV en afge keurd door VU, Baita en Dierick. De SP onthield zich. LH Aalst. Een laatste keer meerderheid en minderheid zoals ze zes jaar tijdens de gemeenteraadszittingen te zien was. Vanaf januari zijn er een aantal andere gezichten te zien (a) De Voorpost - 23.12.1988 - 5 Te weinig werk voor te veel personeel?

De Voorpost | 1988 | | pagina 5