Vijftien jaar «De Weide» KTA Aalst in volle expansie Gevarieerd initiatiekursussen programma van de Aalsterse stedelijke Sportdienst Sint-Maarteninstituut Moorselbaan in de lift Geslaagd Kerstfeest bij Aalsterse Katrienen 6 - 23.12.1988 - De Voorpost Ervaringsgerichte school De Weide, een demokratisch schooltje, onafhankelijk, ervaringsgericht, waar ouders, stafleden en kinderen het samen voor het zeggen hebben. Begonnen in 1973 ais uitvloeisel van de stoute jaren, en vertrokken vanuit het voorbeeld van A.S. Neill (Summerhill) en het ideeëngoed van C. Rogers en Gordon, vaart de Weide een eigen-(zinnige) koers. Straf en dwang zyn uit den boze. Ritme en tempo van het kind worden gewaarborgd. Kinderen respekteren eikaars vrijheid. 41 leerlingen tellend (26 in het lager en 15 in de kleu terafdeling) wordt er voor al gewerkt op leren kri tisch denken, afspraken maken, en samenleven in groep. «Meeting» en «le ren over zijn hierbij 2 sleu telelementen in de peda gogiek. Ouders (de inrichtende macht) zijn sterk betrok ken bij het schoolgebeu ren, kunnen meedraaien als beurtrol of in werk groepen. «Een stoute school en toch beschaafd», «inspraak en afspraak», «vrij en verant woordelijk», «spontaan en beheerst», «ongedwongen en attent», «gedurfd en verantwoord» zijn de mot to's voor de toekomst van deze «school zonder vrees». Doelstellingen De ideologie die «De Wei de» zich stelt berust op tolerantie en wederzijds respekt, keuzevrijheid, geen prestatiedrang, leren zelfstandig werken, leren kritisch denken, brede waaier aktiviteiten, afspra ken maken als gelijke en ze nakomen, verantwoor delijkheid opnemen, wer ken in groep, normen door de groep te bepalen. De staf en de ouders bepa len samen het pedagogisch en algemeen beleid. Middelen De ouders zijn de inrich tende macht. Er zijn alge mene, pedagogische en stafvergaderingen. Men hanteert studiedagen werkgroepen, beurtrollen, teamwerking, kuisbeurten en werkweekeinden. Alle macht aan de ouders. Alle ouders aan de macht De Weide is een school van kinderen, stafleden en ouders. U hebt al gehoord op wel ke manier de kinderen mee in de pap te brokken hebben, inspraak hebben, medezeggenschap hebben. Zo ook de ouders, zij moeten de school mogelijk maken, zo wordt de school (juridisch) omkaderd en (financieel) gedragen door de vzw De Weide, dus ei genlijk de oudergroep, die werkgever is, en inrichten- Aalst. De Weide is een kindvriendelijke school de macht. sche vergadering Grote Aalst. Al spelend leren in de Weide Hoe verloopt dat beleid- Weide: de basisschool, voeren in de praktijk? Hier hebben ouders en Er is per maand een alge- stafleden een gelijkwaar- mene vergadering, waarbij dige inbreng, de beleidsbeslissingen ge- Er worden de kinderen nomen worden, dat kan geëvalueerd, probleemsi- dan gaan van een herstel- tuaties worden doorge- ling van een dak tot het sproken, de samenstelling wel of niet aanwerven van van de groepjes wordt be- een staflid, en hoeveel discuteerd, eventueel gaat ons dat allemaal wordt er een brok litera- kosten? guur doorgenomen, dus. Naast deze algemene ver- Op school overdag kunnen gadering zijn er werkgroe- de ouders ook meedraaien pen, die een aantal aspek- als beurtrollen. Een beurt ten van de schoolwerking rollende ouder dus. Dat verder op punt stellen: kan een ouder zijn die bui- werkgroep financiële (het telingen maakt in de gym- uitrekenen), werkgroep nastiekles (tussen haakjes, werken (koördinatie van vrijwilligers gymnastiek de herstelwerkzaamhe- zijn welkom, vrijwilligers den); werkgroep literatuur in het algemeen trouwens) (de denktank, die stof het kan een ouder zijn die voor diskussie levert, de- komt koken, die Franse welke in pedagogische ver- les komt geven, of die het gaderingen verder kan be- dokumentatiecentrum in handeld worden); werk- orde houdt, of een van de groep public-relations; andere namiddagaktivitei- (die het image van de Wei- ten (toneel, schilderen, de naar de buitengewereld kleien, timmeren, voet- verzorgt) en de werkgroep ballen), nieuwe ouders; die de Wekelijks zijn er kuis- nieuwe ouders opvangt. beurten. Er worden werk- Het pedagogische beleid week-ends georganiseerd, wordt op de pedagogische waar eenieder, die met ha- vergaderingen uitgestip- mer en verfborstel over- peld: een pedagogische weg kan, welkom is, en die vergadering voor de het niet kan, die kan het er Kleine Weide: de kleuter- komen leren, school, en een pedagogi- Spontaan en beheerst Kinderen kunnen zich vrij uitdrukken, een kind is voorzitter van de meeting, echter geassisteerd door de staf, die wat kan bijstu ren, en de voorzitter enke le gespreks- en vergader- technieken kan aanreiken. Konflikten kunnen ook op de Weide ontstaan, maar de kinderen weten, dat als ze te ver gaan, door de ander op de meeting kun nen gebracht worden. Zo leren ze zich be heersen. Gedurfd en verantwoord Met een zekere trots kan men dan ook terugblikken op 15 jaar werking. Naast die twee grote mastodon ten van onderwijsnetten met al hun middelen en mogelijkheden heeft men het toch maar waarge maakt. Praktisch Inlichtingen: Kleine Wei de (kleuterschool) Hoog- kouterweg 7, 9410 Erpe- Mere. Tel. 053-80.50.76. Grote Weide (lagere school), Zevecootstraat 67, 9410 Erpe-Mere. Tel. 053-80.28.38. Annie Van Heddegem, Kromme Wal 66, 9000 Gent, tel. 091/24.16.04. LH Van januari tot april 1989 organizeert de sportdienst van de stad Aalst (opnieuw) tal van sportinitiatiekursus- sen. De deelnemers krygen hierbij de mogelijkheid om ais beginneling of gevorderde een gezonde en niet zo dure sportaktiviteit te volgen. Allerhande sportlessen staan op het programma: fitness- dance, konditiegym en aerobic (voor dames), tennis voor beginners en gevorderden, kleuterzwemmen voor be ginners, gevorderden en vervolmaking, zwemmen voor volwassenen, paardryden voor beginners en gevorder den (gemengd). Hieronder het volledige overzicht Nieuwe afdelingen en nieuwbouw(en) Met 920 leerlingen in het dagonderwijs niettegenstaande de dalende nataliteit en ruim 800 in het avondonderwijs is het Koninklijk Technisch Atheneum aan de Ledebaan te Aalst aan nieuwbouw toe. Vooral het avondonderwijs zit duidelijk in de lift en scheert hoge toppen. Er is inderdaad een vooruitgang van 2.200 naar 3.000 of 800 leerlingenuren wat resulteerde in een aantal leraars meer, een derde onderdirekteur en zes bijkomende studiemees ters. Vanuit de Leergangen van Technisch Onderwijs te Aalst, in de volksmond «de Ledebaan», klinken alvast positieve berichten. Steeds meer mensen melden zich in de avondschool. Om zich bij te scholen of gewoon als hobby. Ook heel wat volwassenen van allerlei stand en pluimage. Toneel sche thriller van Charles handen van Erwin Van Een maand later dan ge- Dyer «Het lijk is zoek». Herreweghe. Er wordt ge woonlijk wegens de datum Een suksesstuk dat mo- speeld op 14, 15, 16, 21, van de paasvakantie bren- menteel her en der furore 22, 23 en 24 april '89. gen «De Kollega's» op- maakt. LH voeringen van de komi- De regie is andermaal in Uniek Op 23 januari gaan op de Ledebaan weer een aantal nieuwe lessen van start. Men werkt er inderdaad met mudies. Series van 16 weken tot Nieuwjaar en een nieuwe reeks na Nieuwjaar. U kan dus middenin het schooljaar er in de boot stappen. Elke kursist bepaalt daarbij zelf hoeveel avonden hij school wil lopen. De keuze is ruim: hotelbedrijf, foto grafie, haartooi en schoon heidsverzorging. Met de opleiding tot traiteur haalt de Ledebaan een primeur althans in het avondonder wijs. Basis als vertrek moet wel zijn de opleiding tot hulpkok en hulpkelner. De afdeling hotel biedt trouwens een reeks specia lisaties als stukgebaktaar- ten, roomijs, pralines, marsepein en fijnkost. Voor het eerste semester schreven zich zowat 500 enthousiaste mensen in. Hopelijk is de tweede jaarhelft even suksesrijk. U kan ervoor terecht in Rijksleergangen Tech nisch Onderwijs, Lede baan 101 te 9300 Aalst. Tel. 053/21.98.76. Alleen reeds in de afdeling hotel zijn er 300 leerlingen. Nieuwbouw Op het programma voor 1988 stond de nieuwbouw van de Hotelschool. Een gebouw met 1.200 m2 nut tige oppervlakte op te richten op het huidig gras perk aan de Ledebaan tus sen beide ingangen. De paviljoenen waarin deze school tot hiertoe werd on dergebracht dateren van 1955 en komen nog van de RTS. Normaliter zijn der gelijke paviljoenen goed voor een leefduur van 15 jaar... De aanbesteding is op 12 december geschied en de werken zullen beginnen in maart 1989. De kostprijs is geraamd op zowat 60 mil joen fr. In de kelderver dieping zijn magazijnen voor benodigdheden hotel (groenten, dranken, wij nen) en koelkamers voor afgewerkte en niet-afge- werkte produkten. Op het gelijkvloers komen keukens, een eetzaal self service en daglunch, res taurant L.P. Boon plus sa nitaire installaties en ves tiaires. Op de tweede ver dieping komt het gastro nomisch restaurant Vilain XTV samen met warme en koude keukens, vestiaires en sanitaire installaties. Van het projekt «Zonne- straat» werd afgestapt. Het KTA is reeds meer dan gewenst gespreid over diverse vestigingsplaatsen als bvb de Hopstraat voor bakkerij en de Binnen straat voor plastische kun sten, publiciteit e.a.m. Op het programma 1989 komt een nieuwbouw sla gerij. Verbouwingen zou den 10 miljoen hebben ge kost. Totale nieuwbouw met alles erop en eraan: 25 miljoen. Er werd dan ook voor nieuwbouw geop teerd. Volgende stap wordt dan een nieuwe bakkerij maar dat is momenteel nog toe komstmuziek. De langste brochette Waar pessimisten vrees den dat de poging om het wereldrekord te halen met de langste brochette niet zou gehomologeerd wor den werd dit alleszins niet het geval. In het Guinness Book of Records 1989 le zen we inderdaad wat volgt. «De langste saté spies ter wereld is op 29 mei 1988 op het terrein van het Koninklijk Tech nisch Atheneum in Aalst gemaakt en (in bochten) gelegd. De rekord-spies, gevuld met stukjes vlees, uien en rode pepers had een lengte van 325 meter en 99,5 cm. De rekordpo- ging duurde in totaal 7 uur en 5 minuten en vond plaats in het kader van de viering van 30 jaar KTA- RMS 3 door Eric Dobbe- laere (Waregem, 16.11.53), Jean-P. Van Impe (22.6.49) en Herman Riemkens (10.7.48) bei den uit Hofstade, Wim Van de Velde (4.9.53), Haaltert, André Perreman (16.8.46) uit Gijzegem en Dirk Caluwaerts (7.5.65) uit Buggenhout alsmede vele anderen, in totaal 98». «Hoe eer het rekord zou worden gebroken, hoe vlugger we een nieuwe stunt kunnen lukken. Maar dan wordt het streef doel 400 m» zegt direkteur Paul Van den Wijngaerde. SMI-Moorselbaan vierde haar zilveren jubileum met de luister die bty dergelijke gelegenheden past. O.m. een plechtige eucharistieviering waarbij superior Van Mal- deren in zijn homilie de betekenis van een goede basisschool belichtte. SMI-Moorselbaan, de af deling van het Sint-Maar teninstituut die 25 jaar te rug in de plaats kwam van twee vrije scholen, één voor jongens en één voor meisjes, die beide stilaan wegdeemsterden, had de nodige attraktiviteit in pet to om de achteruitgang op te hajen. Meer nog. Mo menteel heeft de nochtans ruime school nood aan meer ruimte. De parochiale school Sint- Aloysius die veertig jaar terug zowat 500 leerlingen telde, ging zichtbaar ach teruit. Oud-pastoor van Mijlbeke Goethals zocht kontakt met het Sint- Maarteninstituut voor eventuele overname. Niet alleen het leerlingenaantal zwakte steeds af, doch ook de huisvesting werd onder maats. SMI-Esplanade had reeds de school aan de Meule- schettestraat overgeno men en ging met de over name van Moorselbaan dra akkoord. Met direkteur Jef Van Gij- seghem en leerkrachten Michel Buyle, Jan Van Langenhove en Willy Key- meulen, zou men stroom opwaarts varen. Samen met nog twee oudere leer krachten, bijna pensioen gerechtigd, runden ze zes lagere klassen. Alhoewel het zevende jaar (een deel van de IV' graad) verdw een, zoals overal het geval was, steeg toch dra het aantal leerlingen wegens de nieuwe aanpak en het imago van het «klein colle ge». Het duurde dan ook niet lang, of de school tel de 8 klassen. Aan opknap pen van de gebouwen was bijna niet meer te denken. Er werden dan ook plan nen gemaakt voor nieuw bouw, waarbij naar de toe komst werd gekeken. Men zag het groot en de nieuw bouw telde niet minder dan 18 nieuwe klasloka len, een refter en eigen tijdse sanitaire instellin gen. De miserie met de kolenstoven was ook naar het verleden verwezen. Een deel van de bestaande lokalen bleef nog recht en daarin was tot vóór enke le weken het stedelijk bi- blioteekfiliaal in onder ge bracht, die eveneens ter ziele ging. Had men met de realisatie van 18 klaslokalen te hoog gemikt? Aanvankelijk kon men dat wel denken. Toen de ge bouwen van de meisjes school aan de overkant niet meer de zegen van de kantonale inspekteur kre gen, veranderde echter de situatie. Het SMI bood in derdaad graag onderdak aan twee kleuterklassen en enkele lagere klassen. Het werd dus een gemengde school maar dan wel, ty pisch voor die periode, met schutsels in de gangen en afzonderlijke speeltij den, per geslacht. Storend trouwens voor de anderen. De cohabitatie leidde qua si natuurlijk naar een fusie en in 1970 was SMI-Moor selbaan als gemengde school een feit. SMI- Moorselbaan kreeg er zelfs een eigen filiaal bij, vermits de zusters van Sint-Vincentius, die de meisjesschool hadden be stuurd, een filiaal hadden in de Mijlbeekse Lange- straat die eveneens naar het SMI werd overgehe veld. Dat betekende op dat moment een 'meer' van 2 kleuter- en 3 lagere klassen. Maar ook op de H. Hart parochie bleek de paro chiale school nog weinig leefbaar en ook die klas sen werden door SMI- Moorselbaan overgeno men. Ondanks ernstig ver zet van ouders werd die school immers gesloten in oktober 1984 wegens de rationalisatienormen die zestien leerlingen als een minimum stelden om te overleven en men kwam In Sporthal Denderdal te Erembodegem 10 x maandag van 20 tot 21 u. wordt fitness-dance aangeleerd, van 23 januari tot 10 april 1989 (6.2 en 27.3 niet) aan 20 dames vanaf 16 jaar. Deelname prijs: 650 fr. 10 x woensdag van 8 fe bruari tot 12 april 1989, van 20 tot 21 u. telkens, voor 20 dames vanaf 16 jaar, staat konditiegym op het programma. Deelna meprijs: 650 fr. Van 14 februari tot 18 april 1989, 10 x dinsdag van 19 tot 20 u., wordt een kursus aerobic gegeven aan maximum 20 dames vanaf 16 jaar. Deelname prijs: 650 fr. Aan de lessenreeks «Ten nis beginners» gemengd vanaf 13 jaar, kunnen maximum 10 sportievelin- gen deelnemen gedurende de periode van 23 januari tot 27 februari (6.2 niet) 5 x maandag van 18 tot 20 u. Deelnameprijs: 1.200 fr. Maar ook van 6 maart tot 10 april 1989, 5 x maan dag van 18 tot 20 u. kun nen 10 tennisliefhebbers (gemengd, vanaf 18 jaar) aansluiten bij de kursus «Tennis beginners» (27.3 niet). Deelnameprijs: 1.200 fr. En de kursus «Tennis ge vorderden» gemengd van af 13 jaar, is voorzien 5 x dinsdag van 18 tot 20 u., gedurende de periode van 14 maart tot 11 april 1989, voor maximum 6 deelne mers. Deelnameprijs: 1.700 fr. Volgende zwemkursussen worden in het stedelijk zwembad, Zwembadlaan 2 te Aalst georganizeerd: «Kleuterzwemmen be ginners» gemengd van 3 tot 6 jaar, kunnen maximum 12 kleuters vol gen gedurende de periode van 21 januari tot 25 maart 1989. 10 x zaterdag van 9 tot 9u40. Deelnameprijs: 700 fr. «Kleuterzwemmen gevor derden» gemengd van 3 tot 6 jaar, is een kursus voor maximum 12 deelne mers, die op het program ma staat tijdens de periode van 21 januari tot 25 maart 1989, 10 x zaterdag van 9u40 tot 10u30. Deelna meprijs: 700 fr. En «Kleuterzwemmen vervolmaking» gemengd van 3 tot 6 jaar, is voorzien voor maximum 12 deelne mers gedurende de perio de van 21 januari tot 25 maart 1989, 10 x zaterdag van 14 tot 14u50. Deelna meprijs: 700 fr. «Zwemmen volwassenen) is een kursus die gegeven wordt aan 10 deelnemers (gemengd vanaf 14 jaar) gedurende de periode van 3 februari tot 7 april 1989, 10 x vrijdag van 19u30 tot 20u30. Deelnameprijs: 1.000 fr. Volgende kursussen «Paardryden» staan op het programma van de R(j- baan Clerckenshof Du- montstraat 31, Affligem: Wie «Paardrijden be ginners» wil volgen, ge mengd vanaf 14 jaar, maximum 10 deelnemers, van 28 januari tot 8 april 1989 (4.2 niet) wordt er 10 x zaterdag van 9u30 tot 11 u. verwacht. Deelname prijs: 2.000 fr. «Paardrijden gevorder den» kan er tijdens dezelf de periode ook door 10 deelnemers gemengd van af 14 jaar, 10 x zaterdag van 11 tot 12 u. gevolgd worden. Deelnameprijs: 2.000 fr. Wenst' U nog meer infor matie over deze initiatie kursussen, kontakteer dan zo snel mogelijk de dienst Sport van de Stad Aalst, Kattestraat 33, tel. 053- 77.11.11, toestel 282. U krijgt er vrijblijvende in lichtingen. elke voormid dag tussen 9 en 12 u. (D.B.) maar tot 14. Wel waren 2 Argentijnse kinderen de 14 komen opdrijven tot de noodzakelijke 16, maar dat bracht geen soelaas vermits die niet ingeschre ven waren in de bevol kingsregisters. Troeven van SMI-Moor selbaan zijn naast de peda gogische begeleiding en de inzet van direktie en per soneel, o.m. de gunstige ligging aan een invalsweg naar het stadscentrum, de reeds gevestigde reputatie, de eigentijdse lokalen en aangepast didaktisch ma teriaal, de opvang van 7.15 tot 18 u. en de goede sa menwerking met het ou- derkomitee. Momenteel staat direkteur Keymeulen voor de uit daging van computerisatie als inoefenings- en herha lingsmoment. Qua ruimte zouden deze nog resteren de lokalen van vzw paro chiale werken alvast zeer welkom kunnen zijn. LH Traditioneel organiseert de Rederijkerskamer der Katarinisten een kerstfeest voor de kinderen van de leden. Zo ook zondag laatstleden in de zaal 't Kapelleken aan de Meule- schettestraat te Aalst en ook nu weer werd dit feest een sukses. Het marionettentheater Sloeber zorgde voor een mooi sprookjesverhaal zo dat de stemming er al vlug inzat. Het verhaal gaat over de sprookjesbloem Iris die ongehoorzaam was geweest en uit sprookjes land werd verwijderd. Sloeber en Tinneke weten de koning van het sprook jesland te bepraten zodat Iris weer in het rijk van de sprookjes wordt toege laten. Het kerstfeest werd bijge woond door de jongeren van Levensvreugde die na de poppenkast werden ge trakteerd op chocomelk en koffiekoeken. Om het kerstfeest af te ronden werd er nog een wedstrijd georganizeerd met behen digheidsspelletjes. De al lerkleinsten konden zich ondertussen laten schmin ken door de specialisten van de Katarinisten. Ook de toekomstige sche pen van personeel André Emiel Bogaert woonde het feest bij. J.M. Heyman

De Voorpost | 1988 | | pagina 6